Vleermuizen leren blinden hun weg te vinden Een chirurg mag niet huilen' Autisme Doe-het-zelf-test voc trombose effectief Gezondheid Gevaren van de zon p u i i i t Afwijkend eiwit geeft hoge bloeddruk bij zwangerschap MAANDAG 17 JULI 2000 160 Onlangs kwam ik in twee schrijfsels het gebruik van het be grip autisme tegen, in de dagelijkse column in de NRC van Frits Abrahams en in een interview met Annet Malherbe, de actrice die juffrouw Jannie uit Jiskefet vertolkte. Abrahams was na de overwinning van Galatasaray op Arsenal aanwezig op de Dam in Amsterdam en zag Turkse Nederlanders zich overgeven aan het 'autisme van de feestroes', alsof autisme en feesten onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn; en An net Malherbe antwoordde op de vraag of zij niet liever man zou zijn: 'mannen zitten veel meer dan vrouwen in een keurslijf. Zij hebben meer beperkingen, kunnen minder goed met emoties omgaan, zijn autistischer', alsof autisme een levenshouding is. Wordt autisme in de twee genoemde voorbeelden correct gebruikt, is de vraag. Autisme is een psychiatrische begrip dat zich, evenals als hysterie, psychopathie, borderline en asociaal, een plaats in het Nederlandse taalgebruik heeft we ten te verwerven. De meeste van die begrippen krijgen gelei delijk een andere dan de oorspronkelijke betekenis en wor den als scheldwoord gebruikt: 'doe niet zo hysterisch' tegen iemand die zich over iets opwindt of 'vuile psychopaat, doe niet zo asociaal' tegen iemand die zich op niet al te vriende lijke manier onttrekt aan de groep en zijn eigen gang gaat. Bij de feestende Turken krijgt het de betekenis van afgeslo tenheid, in zichzelf opgesloten zijn, geen rekening houdend met de omgeving. Malherbe gebruikt 'autistischer' op onge veer dezelfde manier en drukt ermee uit dat mannen meer dan vrouwen in zichzelf gekeerd en gesloten zijn. Volgens van Dale, het groot woordenboek van de Nederlandse taal, betekent autisme het uitsluitend gericht-zijn op zichzelf, af gesloten zijn van de buitenwereld, wat Abrahams bij de feestende Turken zag. De autistische levenshouding van Malherbe is volgens van Dale de houding die de wereld naar binnen projecteert en zodoende haar beheerst. Nog los van de vraag of voor iedereen die het woordenboek raadpleegt duidelijk is wat dit betekent, betwijfel ik of man nen in het algemeen hieraan lijden. Ik denk ook niet dat Malherbe het zo bedoeld heeft. Zij heeft, lijkt mij, slechts willen betogen dat mannen minder met hun gevoel overweg kunnen dan vrouwen en had hiervoor beter de woorden verlegen en introvert dan autisme kunnen gebruiken. Autisme is meer dan een beetje gericht-zijn op zichzelf. Het is het onvermogen op een normale manier in contact te tre den met anderen, een ernstig sociale handicap. Autistische mensen zijn niet in staat complexe situatie te overzien, heb ben moeite iets nieuws te leren; en om iets handig en snel te regelen, zoals een gewoon dagje uit. Zij raken hierbij snel overvraagd en kunnen dan zeer driftig reageren. Tegenwoordig wordt aan -de diagnostiek en behandeling van- autisme veel aandacht besteed, in de media en in de vakliteratuur. Ten tijde van mijn opleiding tot psychiater, eind jaren zeventig, was dat nog niet het geval. Op een keer werd er op de gesloten afdeling voor mannen een jongen van 15 jaar opgenomen. Het kwam zelden voor dat er jonge mensen op deze afdeling verbleven, maar zijn gedrag was zo storend dat hij thuis niet meer te handhaven was en met spoed opgenomen moest worden, het maakte niet uit waar. In de kliniek was hij zeer opvallend aanwezig. Hij ging voor je staan, versperde je de doorgang, maakte vreemde grimas sen, maar zocht geen contact, hij zei meestal niets. Vaak dweilde hij over de grond, maakte zeer complexe bewegin gen en leek te proberen onder de rokken van de vrouwen te kijken. Hij sprak niet veel, maar had de gave om alle woor den omgedraaid uit te spreken. Wanneer hij langs mijn ka mer kwam zei hij steevast: 'nerots tein', 'niet storen' en deed er verder het zwijgen toe. Er werd een kinderpsychiater bijge- haald, want wij kwamen er niet goed uit. De diagnose van de expert luidde dat de jongen leed aan, zoals dat nu zou heten, de stoornis van Asperger, een specifieke stoornis binnen het autistische spectrum. Hoe het met de jongen verder is gegaan weet ik niet, ik vervolgde mijn opleiding el ders, maar in de aspergetijd, moet ik altijd aan hem denken. Trombosepatiënten die met ge bruik van een apparaatje thuis zelf bepalen hoeveel medicatie zij in moeten nemen om bloed- stolling tegen te gaan, doen dat net zo goed als de trombose- dienst. De doe-het-zelfmethode is daarom volgens het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam een geschikt al ternatief voor de gebruikelijke controles bij de dienst. Onderzoekers van het AMC hebben gedurende drie maan den vijftig patiënten gevolgd die het apparaat, de zogenoemde Coaguckeck, hebben getest. Zij bleken de dosis die zij moeten innemen thuis net iets accura- ter vast te stellen dan de trom- bosedienst. Ruim driehonderdduizend Ne derlanders met een verhoogd risico op trombose be2 geregeld de trombosed hun medicatie goed af men. Dat is vaak lastig, de hoeveelheid antisto j het bloed varieert dooi meer diëten en andere middelen. Ook reageei patiënt verschillend op dicijnen. Het AMC schat dat 10p van de bezoekers belai heeft voor de nieuwe v Zij kunnen dan zelf hui catie aanpassen aan ve ringen in hun leefwijze De bevindingen van de zoekers worden binnei publiceerd in het Brits schappelijk tijdschrift! Roken tijdens zwangerscl verhoogt kans op klompvc i Aanstaande moeders die tijdens de zwangerschap regelmatig een sigaret opsteken hebben meer kans om een kind met een klompvoetje te krijgen. De ze afwijking van de voet komt bij veertien op de tienduizend baby's voor. Roken tijdens de zwangerschap doet dat risico stijgen met eenentwintig pro cent. Dit zegt epidemioloog Jennita Reefhuis na een analyse van Europese gegevens over aangeboren afwijkinge blijkt de hoogte van dai enigszins te verschillen bied. Reefhuis baseert] gegevens uit de Europi stratie voor Congenital 3 kingen en Tweelingen, stratienetwerk werd ir gezet door de Europese naar aanleiding van de non affaire. Reefhuis is onderzoek gepromavei de Rijksuniversiteit Gro Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Snoer; 4. kantoorschrijver; 7. groepstaal; 9. pel; 10. eerlijk; 11. schoorsteenkap; 13. gewoonte; 14. cadans; 17. heildronk; 18. herkauwer; 19. nauw straatje; 21. lengtemaat; 24. keukengerei; 26. deel v.e. etmaal; 27. zwaardwalvis; 29. zelfkant; 30. afgeschrabde huid v.e. varken; 32. Europeaan; 33. keukengerei. Verticaal: 1. Mirakel; 2. vlug; 3. koffiedik; 4. mand; 5. heidemeertje; 6. schaaldier; 8. kuur; 11. constitutie; 12. diepte; 13. dwaas; 15. inwendig; 16. aardhoogte; 17. aardgordel; 19. nors; 20. bron; 22. bedovertrek; 23. korzelig; 25. ploegsnede; 27. rakelijzer; 28. wandelplaats; 30. vaste regel; 31. duinvallei. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Halskraag; 9. ehbo; 10. Oise; 11. va; 12. het; 14. te; 15. dorst; 17. Goa; 19. emt; 21. brij; 22. mie; 23. pit; 25. nik; 27. spelt; 30. ah; 32. ono; 33. re; 34. neep; 36. glee; 38. ongemoeid. VERTICAAL: 1. Hevig; 2. aha; 3. Ib; 4. Soho; 5. rots; 6. ai; 7. ast; 8. geest; 13. erg; 15. darts; 16. teint; 18. obi; 20. mei; 23. piano; 24. sen; 26. kleed; 28. pope; 29. logo; 31. hen; 33. rei; 35. eg; 37. Ie HET WEER Perioden met zon Ongekende warmte de laatste dagen in het noorden van Rus land. Zelfs boven de poolcirkel worden al dagen achtereen tro pische temperaturen geregi streerd. In Narjan-Mar, waar de wind maar even hoeft te draai en en ijskoude lucht van de Ka- ra Zee drukt het kwik tot bene den de 10 graden, was het zon dagmiddag 33 graden. Afgelo pen vrijdag werd het zelfs op Nova Zembla 22 graden. Bij ons komt aan het nare weer van de laatste tijd geleidelijk een einde maar er zijn geen aanwijzingen voor een periode van stabiel en warm zomer weer. Ook op de lange termijn bouwen zich namelijk geen ho- gedrukgebieden boven of in de buurt van ons land op. Wan neer tijdens het komende weekeinde het kwik zich naar de 25 graden begeeft, neemt de kans op een regen of onweers bui alweer toe. Morgen blijft het droog en na wolkenvelden in de ochtend neemt morgen middag de kans op perioden met zon toe. Dat gebeurt hoogstwaarschijnlijk het eerst in de kuststrook. De tempera tuur scoort met maximaal 16- 17 graden nog steeds duidelijk onder normaal. De wind waait eerst uit het westen tot noord westen, later uit het noordwes ten en is matig, aan de kust vrij krachtig van sterkte. Woensdag zijn er opnieuw wolkenvelden en in de nacht en ochtend is er kans op wat regen. In de mid dag kan het weer wat gaan op klaren. Bepalend voor het weer beeld dezer dagen is een hoge- drukgebied boven de Britse ei landen. Een uitloper van dit systeem komt later in de week over ons land te liggen. Tijdens het afgelopen weekein de is er vooral zaterdag regen gevallen. In Alph Rijn viel 9, in Hoofddoi mm. Op Schiphol werd meer dan 3 mm opgevn Gisteren nam de buiigb maar wolken hielden d hand. Daardoor schooi kwik maar weinig op. li mendaal bedroeg de m mumtemperatuur 16,4 zowaar weer wat lager i terdag. Elders ging del' tuur juist een fractie on \-j Sommige vrouwen met zwan- gerschapshypertensie hebben een erfelijke afwijking in een ei wit in hun nieren. Dat schrijven Amerikaanse onderzoekers in het wetenschapsblad Science. In het artikel doen ze verslag van een speurtocht die begon bij een 15-jarige jongen met te hoge bloeddruk en voorlopig eindigde bij vrouwelijke fami lieleden met een zeer sterk ver hoogde bloeddruk tijdens hun zwangerschap. Bij de jongen ontdekten de Amerikanen een afwijking in een eiwit aan de buitenkant van zijn niercellen. Normaal zorgt stimulatie van dit eiwit door een bepaald hormoon ervoor, dat zout in de niervloeistof weer terugkomt in het bloed. Door de afwijking bleek tussen komst van het hormoon niet noodzakelijk: het zout ging ook zonder het hormoon altijd te rug in het bloed. Dat bleek te veel van het goede. Doordat de jongen op deze manier te veel zout vasthield, ontwikkelde hij een te hoge bloeddruk. De af wijking bleek het gevolg te zijn van een kleine erfelijke afwij- king. Onderzoek bij familiele den wees uit, dat iedereen met die mutatie aan hypertensie leed. Het Amerikaanse onderzoek le verde meer op. In het laborato rium werd aan kweken van niercellen met en zonder afwij kend eiwit progesteron toege voegd, een hormoon dat tijdens de zwangerschap in overvloed wordt geproduceerd. Het bleek nu dat progesteron niet het normale, maar alleen het afwij kende eiwit stimuleerde zijn werk te doen, met andere woor den: om zout terug te halen naar het bloed. Een mogelijke conclusie uit deze vondst zou kunnen zijn, veronderstelden de onderzoekers, dat zwangere vrouwen met deze erfelijke af wijking veel te veel zout vast houden, waardoor hun bloed druk omhoog schiet. Navraag bij de twee vrouwen in de familie die samen vijf zwan gerschappen hadden doorge maakt, bevestigde hun vermoe dens. Beiden hadden bij alle vijf zwangerschappen een sterk verhoogde bloeddruk gehad, waardoor het noodzakelijk was de baby's voortijdig ter wereld te laten komen. Het is niet duidelijk, aldus de Amerikanen, in hoeverre deze erfelijke afwijking bij meer zwangere vrouwen tot zwan- gerschapshypertensie leidt. Ze achten het echter goed moge lijk, dat ook afwijkingen in an dere eiwitten «en nog niet be grepen oorzaak van te hoge bloeddruk kunnen vormen. henk hellema» Een Egyptische fruitvleermuis in handen van een onderzoeker temidden van apparatuur, waarmee het ultrageluid van het dier wordt gemeten. FOTO GPD In Engeland is na jarenlang speurwerk een prototype ont wikkeld van een toestel dat blindengeleidehond en witte stok overbodig moet maken. De zogeheten 'spatial imager' is gebaseerd op de techniek waar vleermuizen gebruik van maken om feilloos hun weg te vinden. „Ons apparaat maakt gebruik van hoogfrequente geluidsgol ven, waarmee vleermuizen ob stakels lokaliseren om ze te kunnen vermijden", zegt dr. Dean Waters, als neurobioloog verbonden aan de universiteit van Leeds. Waters (42) leidde de afgelopen jaren het onder zoeksteam dat bestaat uit een collega-neurofysioloog, twee experts op het gebied van vleer muizen, een bioloog en twee elektronicaspecialisten. Het team wilde nagaan in hoe verre de even precieze als feillo ze echolocatie waarmee vleer muizen navigeren, toegepast kon worden bij blinden en slechtzienden. Echolocatie is het uitzenden van geluidsgol ven, het weer'opvangen van de reflecties (echo's) daarvan door allerlei voorwerpen en het pre cies lokaliseren van die voor werpen en zelfs de vorm daar van. De prototype van de spati al imager bestaat nog uit enkele losse onderdelen, maar de be doeling is een toestel te ontwik kelen ter grootte van een hand tas of nog kleiner. Waters: „Speciaal echolocatie is voor ons doel om twee redenen aantrekkelijk. Ten eerste om de grote precisie die ermee te be reiken is. Ten tweede omdat hoogfrequente geluidsgolven voor mensen niet te horen zijn, ook niet voor bijvoorbeeld hon den, ook al kunnen die toon hoogten waarnemen boven de maximale grens van 20.000 ge luidstrillingen per seconde, 20 kiloHertz dus, voor mensen." „Blinden kunnen die hoogfre quente golven natuurlijk ook niet horen, maar met de spatial imager kunnen we ze de echo's, in vertaalde vorm, als het ware laten voelen", legt Waters uit. ,De imager zendt golven uit van ongeveer 200 kiloHertz, net als die waarvan vleermuizen zich bedienen. De echo's van allerlei voorwerpen in de buurt worden door het apparaat vertaald in een ruimtelijk beeld rondom de persoon." „Dat beeld wordt door 'elektro nica omgezet in iets dat we een 3D-trilmatrix hebben genoemd. Dit hoogfrequente 'geluids beeld' van de omgeving maar dan omgezet in trillingen, be dient minuscule trilplaatjes in bijvoorbeeld vingertoppen van een handschoen. Als een blinde onder het lopen de vingers lichtjes in de looprichting uit spreidt, voelt hij of zij waar zich obstakels bevinden. Hoe dich terbij die komen des te sterker de trillingen worden. Men kan de gevoeligheid van de spatial imager bovendien afstemmen op de eigen behoefte. De proe ven hiermee overtreffen onze stoutste verwachtingen." Volgens Waters zijn er nog meer toepassingen denkbaar, bij voorbeeld het controleren van voedsel op versheid, waar voor ultrageluid bij uitstek ge schikt is. Ook duikers kunnen er wat aan hebben als zij in troebel water werken. Waters heeft er nog geen idee tegen welke prijs een bruikbaar apparaat op de markt zal kun nen worden gebracht. „We staan", zegt hij„nog in de kin derschoenen van wat allemaal op termijn mogelijk is. We zul len waarschijnlijk nooit het ra zendsnelle en feilloze vermo gen waarover vleermuizen al dik 50 miljoen beschikken, kun nen evenaren." ben apeldoorn» Zowel UVA- als UVB-stralen kunnen de huid onherroepelijk beschadigen in enkele minuten. UVB-stralen zijn de belangrijk ste veroorzakers van zonne brand. UVA-stralen geven geen warmtegevoel, maar dringen diep in de huid en veroorzaken daar onherstelbare schade. Te veel zon is de oorzaak van een groot aantal huidaandoenin gen, zoals zonnebrand, goed aardige zonnedermatosen (overgevoeligheidsreacties) pigmentvlekken en huidkanker. De huid beschikt over een aan tal middelen om zich te verde digen tegen de zon: verdikking van de hoornlaag, bruin wor den, natuurlijke herstelmecha nismen, enzovoorts. Dermato logen noemen dit het zonneka- pitaal. Dit zonnekapitaal is in dividueel bij de geboorte be paald (fototype) en kan bij overmatige blootstelling aan de zon vroegtijdig verzadigd raken. Het is niet vernieuwbaar en bij overmatige blootstelling aan de zon zal het nooit een bescher ming kunnen bieden die toerei kend is. Om het zonnekapitaal te be schermen is het raadzaam zo min mogelijk te zonnei huid te beschermen m ding, een parasol en aa zonneproducten. Breng 20 minuten vooi zon gaat zitten een zon duet aan dat bescherm zowel UVA als UVB. Kif de eerste dagen een ho schermingsfactor die d toereikend beschermtI van twijfel altijd de hog tor kiezen, aangezien 't j scherming' altijd de vo; heeft). Maar met een hi schermingsfactor kun ji lï langer in de zon blijven Breng het zonneprodui matig opnieuw aan (mi 'e om de twee uur), ook al0 het een hoge UV-besch °l mingsfactor. Breng het aal aan (over het algem 11 brengt men maai- eendr' aan van wat nodig is). n Blijf tussen 11 en 16 uui zon. Bescherm kindere maal: smeer ze in, geef shirt aan en laat ze in d P duw spelen. Vergeet nil 'e gelmatig water te drink 0 Denk niet dat een bruit voldoende beschermiiij 'j- (zeker niet tegen UVA-s Vliegende ambulance veel in actie bij psychische nood Niet alleen ongelukkig terecht gekomen wintersporters doen een be roep op de vliegende ambulance, maar ook mensen die tijdens hun va kantie in psychische nood zijn geraakt. FOTO GPD JEROEN POORTVLIET Honderden Nederlanders komen jaarlijks tijdens hun vakantie in zo'n grote psychi sche nood, dat het nodig is hen per vlie gende ambulance naar huis te transporte ren. Eén op de drie repatriëringvluchten van International Ambulances BV in Rot terdam betreft mensen met ernstige psy chische problemen. De kosten van het te rugvliegen variëren van enkele tienduizen den guldens tot een ton per vlucht. Directeur Henk Dokter: „vaak gaat het om mensen die al op het randje waren voor ze op vakantie gingen. De huisarts zegt dan: 'het is misschien goed om er even uit te gaan, daar knap je van op'. Eenmaal in het buitenland raken zij zo gedesoriënteerd dat het juist helemaal mis gaat." Na opname in een lokaal psychiatrisch zie kenhuis bepalen artsen van de ANWB, Eu rocross of soortgelijke organisaties of het noodzakelijk is iemand naar huis te vlie gen. „We sturen iemand vooruit om te kij ken of dat mogelijk is, zoeken uit hoe het met de medicatie zit en of iemand wel wil meewerken aan de vlucht naar huis. Een tegenstribbelende patiënt in een vliegtuig gaat niet. Bij twijfel gaat de vlucht niet door. Hoeveel kosten ook gemaakt zijn." International Ambulances voert jaarlijks ongeveer 1300 vluchten uit. Soms met ge charterde vliegtuigjes, maar ook in afge huurde delen van gewone passagiersvlieg tuigen. Aan de passagiers is te zien welke tijd van het jaar het is. In de winter is het bedrijf betrokken bij de gipsvluchten van uit Oostenrijk en Zwitserland. In het voor seizoen worden vooral mensen uit Grie kenland en Turkije gehaald. Dokter: „Veel jonge mensen zonder kinderen die van een berg of hun scootertje gevallen zijn. Daarna volgen de gezinnen in Frankrijk en Spanje. Veel kinderen met insectenbeten, allergi sche reacties of hoge koorts. In het nasei zoen volgen dan weer de alleenstaanden en in de winter behalve de gipsvluchten de overwinteraars, dus veel mensen met ou- derdomsklachten. Veel mensen zijn niet goed verzekerd voor een retourvlucht. „Ik krijg wekelijks tele foontjes. 'Kunt u mijn zoon halen uit dat en dat land?' Ik moet me dan zakelijki len. Het is gewoon niet te betalen. I mensen moeten zich soms diep in g schulden steken om hun kind tenij gen." Het bedrijf rukt ook uit bij rampen 5 zware klus, vooral vanwege de soit oplopende emoties. Dokter: „Sind; ro-ramp hebben we bijna alle ram; 5 daan. Het werk is niet anders, maa. q mensen er omheen zijn vaak zeerg tioneerd. Toch kan ik me daar niei |q ten beïnvloeden. Het is noodzakeli 5 puur klinisch te handelen. Bij de rï Winterberg was een rechercheur m zei achteraf: 'ik had je minstens tw voor je bek willen slaan. Vanwege 1 zakelijkheid van je.' Maar later begi het. Ik kan niet anderhalf uur bij et slachtoffer doorbrengen als ik wee! q nog dertig op mij liggen te wachten chirurg kan ook niet huilen tijdens werk." rens koldenhof* 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10