'Als we nu ook nog het voetbM verliezen, zijn we alles kwijt' 231 ZATERDAG 15 JULI 2000 Jeu Sprengers: „Het was geen jongensdroom van me om voorzitter van de KNVB te worden. Als ik als jongen iets in het voetbal wilde worden, dan toch een Bergkamp, Zidane of Hagi." Jeu Sprengers (63) loopt niet weg voor een feestje, maar de voorzitter van de KNVB doet al lang niet meer als laatste het licht uit. Na een hartaanval is de Edgar Davids onder de voetbalbonzen zuiniger met energie. Gesprek met een ex- prins Carnaval over Oranje, humor en verdriet. ,,Als we het voetbal verliezen, zijn we alles kwijt. 9 Ik ben absoluut een blij mens, geen tobber. Er is weinig voor no dig om mij vrolijk te krijgen. Ik ben gek op mensen en ik loop niet weg voor een feestje. Natuur lijk is er narigheid in het leven, natuurlijk zijn er op zijn tijd problemen, maar mijn uit gangspunt is net als bij een goeie kater. Die moet de volgende dag om twaalf uur over zijn. Daarna moet je niet meer zeuren dat je hoofdpijn hebt en zo, anders is er iets niet in orde met jè lijf en je geest. Wat er ook gebeurt in mijn leven, de vol gende mprgen stap ik in de auto en zeg tegen mezelf: wat kunnen we vanddég weer eens doen? Als er thuis een probleem is, ben ik het redelijk snel kwijt. Kom op! Begrijp me niet verkeerd, ik ben niet ziekelijk positief, maar ik realiseer me dat elke dag een ge schenk is. Omdèt ik weet wat verdriet is. Ver driet is meestal intenser dan vreugde. Ik heb genoeg meegemaakt in mijn leven om me te realiseren dat het allemaal niet zo vanzelf sprekend is. En dat het lang niet altijd zo ge makkelijk is om positief in het leven te staan, juist niet. Toen ik twintig was is mijn kleine zusje verongelukt. Een meiske van vier. Ze stak de weg over en liep onder een auto. Als je het over verdriet hebt, nou dèt is verdriet. Het is altijd zeer aanwezig geweest in ons gezin. Mijn moeder heeft er haar hele leven onder geleden, en nog steeds als je er met haar over praat, kan ze de tranen maar moeilijk be dwingen. Ouders die een kind verliezen, ik heb het ook gezien bij goede vrienden. Ge loof me, iets ergers bestaat niet. Totale wan hoop. Als je dat kent, dan ben je dankbaar voor elke dag. En dan neem je jezelf ook niet altijd meer zo serieus. Dat is belangrijk: jezelf rela tiveren. Realiseer je dat het allemaal betrek kelijk is. Ik ben een vrolijk mens, maar dat wil toch niet zeggen dat mijn leven alleen maar rozengeur en maneschijn is. Er zijn net zo goed nederlagen bij. Na 32 jaar zijn mijn vrouw en ik uit elkaar gegaan. Nou, dat vind ik het grootste echec uit mijn leven, ik ben daar niet echt trots op. Ik heb zelden iemand beter zien worden van zo'n stap. Maar je kunt wel in een situa tie komen dat je zegt: we worden er alleen maar ongelukkiger van ids we bij elkaar blij ven. Ik heb veel slechte eigenschappen, maar een goede eigenschap is mijn groot verant woordelijkheidsgevoel. We hebben drie kin deren, een zoon en twee dochters, en Ms de gedachte aan een scheiding ooit eerder bij me was opgekomen, dan had ik dat nooit ge daan. In het belang van mijn kinderen zou ik nooit bij mijn vrouw zijn weg gegaan. Ze wa ren het huis uit toen ik weg ging en het gaat goed met ze, dat is voor mij essentieel. En ik woon nu weer zoals in mijn studententijd. Ik heb in de meest klassieke zin een LAT-rela- tie, met de weduwe van een overleden vriend. Twaalf jaar geleden heb ik een hartaanval ge had. Ook niet geweldig, hè? Ik was pas 51. Mijn dokter, een Chinees, zei: meneer, uw hartje is een beetje een sproeiertje en bij u komt 't niet meer aan de buitenkanten van het grasperkje. Ik schrok me rot, had het idee dat het op korte termijn afgelopen zou zijn. De eerste jaren reed ik rond met maar één gedachte: waar is het dichtstbijzijnde zieken huis? Ik heb de al te uitbundige dingen uit mijn leven gebannen. Ik gebruikte altijd de hele dag, maar ik heb mijn functie als president directeur bij een bouwbedrijf aan een ander gelaten. Met eten en drinken doe ik het wat kalmer aan. Ik ben nogal wat kilo's kwijtge raakt, met de nadruk op het meervoud. Ik was een feestbeest, ik deed altijd als laatste het licht uit. Een leuk leven hoor, maar ik sméét met energie. Edgar Davids, maar dan buiten het veld. Dingen die veel druk, veel stress kunnen geven, ga ik sindsdien uit de weg. Ik word nooit meer dronken. Dat is ook geen compliment! Voetbalwedstrijden zijn geen probleem. Ik ga er geweldig in mee, maar krijg er geen verhoogde hartslag van. Hoe spannend het ook is. Ik ben tien jaar voorzitter van VW ge weest, en we verloren zó veel. dat ik overal tegen kan. Hoe opwindend de wedstrijden van het Nederlandse elftal tijdens Euro2000 ook waren, ze zijn geen moment slecht ge weest voor mijn hart. Ik heb alleen maar ge noten. Aan het eind had ik even het gevoel van: goh, ik voel me nu wel een beetje moe. Maar dat is snel over. Ik heb blijkbaar een goede constitutie. Mijn kinderen zeggen: Jij bent niet kapot te krijgen. Dat komt, omdat ik totaal niet nerveus ben en om mezelf kan lachen. De houding van: ben je gek. Beetje de manier van leven die Toon Hermans uitstraalde, inclusief zijn flauwekul. De vergadering met de oud-prin sen Carnaval is voor mij een hoogtepunt van het jaar. We hebben een batig saldo van 89 gulden en daar moeten we zeker wel een uur over discussiëren. Nee, die vergaderingen blinken niet uit door droefenis. Ook op andere vergaderingen, en zeker die van de KNVB, ben ik daar alert op. Als ie mand iets heeft gezegd en ik merk dat 'ie dat eigenlijk wel een héééél belangrijke opmer king van zichzelf vindt, dan maak ik er een grap over. Als mensen hooghartig gaan doen, of arrogant, dan probeer ik dat met humor af te zwakken. Met humor kun je de scherpe kanten van het leven halen. Ik streef naar harmonie. Ik ben ook opge groeid in harmonie, niet in een sfeer van conflicten. Mijn vader was slager en ik was pas vier maanden oud toen hij overleed. Mijn moeder kon die zaak niet in haar eentje draaiende houden en verkocht de boel. Daarna zijn we bij haar ouders ingetrokken. Daar woonden nog een paar broers en zus sen van mijn moeder en voor mij was dat het walhalla. Door iedereen werd ik met zorg omgeven. In de oorlog heeft mijn moeder een nieuwe man leren kennen met wie ze is getrouwd. Ook in dat gezin, waar ik opgroeide met drie halfbroers, was het leven erg harmoni eus. Mijn tweede vader was een goeie man, maar wel streng voor me. Hij was overdreven gevoelig voor schoolresultaten, daar was 'ie heel fel op. Ik deed het gelukkig niet slecht, ik heb de hbs-a gedaan en bedrijfseconomie gestudeerd, maar ik heb mezelf altijd voorge houden dat ik het met mijn eigen kinderen anders zou doen. Ik heb er altijd naar ge streefd dat ze zelfvertrouwen kregen, dat ze iedereen in elke situatie met opgeheven hoofd tegemoet kunnen treden. Zoals ik het kan beoordelen, is dat gelukt. Ze zitten lek ker in hun vel. Twee wonen zelfs tegenover me in Venlo, en we zijn beste maatjes. Ik mag me gelukkig prijzen met drie kleinkin deren en tijdens dit gesprek zou de vierde er kunnen zijn. Ze zijn nog heel klein, maar ik zie er geen Oranjetalent bij. En als ik me vergis, hebben ze het in elk geval niet van opa. Ik ben altijd gek op voetballen geweest, maar ik.was er uitgesproken slecht in. Ik heb nooit bij een club gevoetbald', hoog houden van een bal was niet mijn sterkste punt en sinds mijn vijfde heb ik daar geen progressie in ge maakt. Met mijn vriendjes voetbalde ik op straat en ik werd bijna altijd als laatste geko zen. Maar ik had het grote voordeel dat een oom voorzitter was van de voetbalclub Ble- rick. Van hem kreeg ik de versleten ballen. Die hield ik heel stijf in mijn armen als de partijtjes werden gekozen, zodat er zonder mij niet gevoetbald kon worden. Ik had de grootste troef in handen. Volgens mij liggen daar de wortels van mijn capaciteiten als vergaderaar. Ik ben altijd gek op voetballen geweest. De ene week ging ik bij Blerick kijken, de andere week bij VW. Voor zover ik me tenminste kon onttrekken aan het lof. Op hoogtijdagen lukte dat niet, dan zei mijn moeder: vandaag geen voetballen, je gaat naar het lof. Zat je 's middags in de kerk. Mijn ouders waren geen strenge katholie ken, die bestaan niet, strenge katholieken. Wij waren een hele blije katholieke familie, maar het lof werd plechtiger naarmate de hoogtijdagen belangrijker werden. En dan moest je mee. Mijn oma zag daar ook heel streng op toe. Het was geen jongensdroom van me om voorzitter van de KNVB te worden. Als ik als jongen iets in het voetbal wilde worden, dan toch een Bergkamp, Zidane of Hagi. Niet van gedroomd, nee, realiteitszin is me nooit vreemd geweest. Maar topvoetballer had ik wel heel graag willen zijn. Ik ben een roman ticus, ik zie graag mooi voetbal, ik wil kun nen genieten. Daarom vond ik het zo vrese lijk zonde dat Frank Rijkaard weg gaat. Hij heeft ons echt in drie weken een voetbal ge schonken zoals ik, zoals wij Nederlanders het willen zien. Zoals de Italianen spelen, dat past niet bij ons. Ik durf te wedden dat je geen Nederlander kunt vinden die zich aan dit voetbal van Oranje heeft geërgerd. In het buitenland kun je er trots op rijn - het gevoel van: daar hoor ik bij. bij die club die zo fan tastisch speelt. Onderschat dat niet, het is belangrijk datje iets hebt om trots op te rijn. Het is alleen zonde dat een stelletje maat schappelijke lammelingen de boel soms ver ziekt. Dat is toch geen democratische sa menleving, waarin je als vader niet met je zoontje naar een voetbalwedstrijd kunt gaan! Zo'n jochie met een shirtje en een petje van zijn club, die trots en hoopvol uit de tram stapt en met zijn vader de tribune op loopt. Dat is een bijna perfecte wereld, die zó dichtbij is. Maar nu is het: waar is de club- card van kleine Piet? En niet meer dan twee kaarten bij een Europees kampioenschap. Waarom geen vier, waarom kan dat niet? Daar word ik een beetje mies van. Maar ik moet me er bij neerleggen dat de maat schappij het niet aankan. Dat is de andere kant van de welvaart: de maatschappelijke saamhorigheid verdwijnt. We zijn onderhand alles kwijt; de kerk, de politieke partijen, de jeugdbeweging, de hele structuur van de samenleving. Als we nu ook nog het voetbal verliezen, ziin we Mies kwijt. Dan is er niet meer dan de gameboy, het kickboxcentrum en het aerobiccentrum. Ik heb het gevoel dat die romantiek die zo mak kelijk toegankelijk is, steeds verder uit het richt raakt. De maatschappij wordt steeds armer. Ik vind het fijn om op een zomer avond met vrienden in de stad op een terras je gezellig te praten en een pilsje te drinken. Maar daar hangen tegenwoordig camera's die registreren wie een vechtpartij is begon nen, wie agressief is geworden. Zo zonde! Ik begrijp niet dat er mensen zijn die rustig kunnen slapen als ze een avond hebben lo pen verzieken. Beverwijk, de dood van Carlo Picornie, is daarin voor mij een absoluut dieptepunt. Daar zag je de totMe ontkenning van elke waarde van een samenleving. Matten met een voetbMtruitje aan! Idioterie tot de dood er op volgt. Daar zag je ook, dat dit soort din gen voorM gebeuren tussen echte gangs en gelukkig niet of nauwelijks in het dagelijkse leven. Ik ben niet somber, maar ik zie wel het grote gevaar. Daarom vind ik het hoopge vend om vast te stellen dat het ook anders kan, dat rond Oranje een gevoel van collecti viteit ontstaat, een gevoel van saamhorig heid. Mensen versieren zelf hun straat, het hele land staat op zijn kop. Omdat zoiets nog spontaan kan ontstaan, vind ik voetbal enorm belangrijk. We moeten goed naden ken over wat erger is: het verdwijnen van een kerk of het verdwijnen van een voetbMclub. Ik denk die voetbalclub. Surinaamse gezin nen komen via de voetbMclub veel gemakke lijker de samenleving in dan op enige andere manier. Kijk naar Oranje, daar zijn Surina- mers het best geïntegreerd. Daar geldt echt dat één plus één drie is. De combinatie van Nederlands en Surinaams talent geeft een meerwaarde. Het grootste probleem van de toekomst is de integratie en participatie van minderhe den in onze samenleving. Ze móeten mee doen, anders verliezen we het, ook econo misch. Wat is er fantastischer dan de men sen uit alle hoeken van de wereld een oranje shirtje aan te trekken? De laatste tijd hebben mensen tegen me gezegd: reMiseer je je wel dat onder jouw verantwoordelijkheid de eer ste zwarte bondscoach is aangesteld? Dan zeg ik: och ja, dat is waar ook. Voor mij, voor de hele KNVB, is dat geen issue. Het ging er om of 'ie er aan toe was en öf 'ie het kon. Buitenlanders zeggen ook nog wel eens: de helft van jullie team is zwart. Ja, zeg ik dan, maar we selecteren de besten, en verder niets. Daarom ben ik zo blij met Louis van GaM als de opvolger van Rijkaard. Voor Van Gaal is het ook totaal onbelangrijk of iemand wit of zwart is. Bovendien is hij ook een coach die Oranje het voetbal laat spelen dat Neder landers willen zien. Hij is daar een uitgespro ken exponent van; hij doet nooit concessies aan die speelstijl. En dat is voor mij heel be langrijk. Dino Zoff bijvoorbeeld zullen we nooit bellen. En Matthaus ook niet, pfffoee! Het zou hypocriet zijn om te zeggen dat ik me net zo goed een buitenlander als bonds coach kan voorstellen. Geef me één land dat zoveel uitstekende coaches heeft Ms Neder land. Dat is onze kracht. Als Louis van Gaal het niet was geworden, dan waren er nog ge noeg andere voortreffelijke Nederlandse coa ches geweest. Ik ben echt hartstikke blij met Louis van GaM en ik kijk M weer'uit naar de eerste kwa lificatiewedstrijd voor het WK. Als liefhebber én Ms voorzitter van de KNVB. Ms het aan mij ligt. Ik blijf, zoMs ze in Umburg zeggen, zo lang Ms God bleef. Dat is een verbastering van 'belieft'. Ik heb niet de intentie om er mee op te houden. Ik vind het een goede re gel om, als je conditie het toelaat, tot je ze ventigste door te gaan. Maar zodra ik merk dat ze me niet meer accepteren, ben ik weg. Tot dan doe ik er alles aan om het belang van één miljoen leden zo goed mogelijk te behartigen. Er zullen, met zo veel leden, al tijd een paar duizend mensen zijn die zeg gen: wat slecht. Dat is niet erg. Maar Ms heel veel mensen vinden dat ik te veel fouten maak, dan moeten ze me maar wegsturen. Nee. dan zou ik zelf M gaan. DICK HOFLAND Jeu Sprengers: een blijmoedig KNVB-voorzitter

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39