Leidsch Dagblad 13 Bouterse claimt twintig miljoen na vrijspraken omer W*SS Leidsch Dagblad bij Vierdaagse in Nijmegen 'Ongelooflijke picknick' Alphacare in Alphen vraagt surseance van betaling aan Vier Engelsen uit dorp overleden aan ziekte van Creutzfeldt-Jakob Spanjaarden succesvol in Tour 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD - RDAG 15 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42362 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Cc 19 Gemeentearchief Leiden herdenkt joodse weeskinderen met foto-expositie Een beetje laat, maar: het komt nog wel goed met het weer 'Er is weinig voor nodig mij vrolijk te krijgen', aldus KNVB- baas Sprengers De ezel is aan een nieuw imago toe: leergierig, trouw en heel erg slim VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311GH Leiden iTéL(071) 5122362, 9! ff gaboete voor iksindustrie VS S ■echtbankjury in Miami da) heeft gisteren vijf ikaanse sigarettenfabri- g n veroordeeld tot een van 145 miljard dollar 340 miljard gulden). De leden achtten de pro- a verantwoordelijk 19; de ziekte van 500.000 ro- m n Florida. De fabrikanten het niet bij de uitspraak Hun verdediging maak- ect na de uitspraak be tegen de boete in beroep '9 tan, wat de juridische met jaren kan verlengen. lël: Terugkeer Palestijnen heeft op de vredestop in merikaanse Camp David steld dat 500.000 Pales naar hun familie in Is- mogen terugkeren. Dat de het Israëlische dag- Ha'aretz gisteren. Ook sraël willen bijdragen aan onds voor Palestijnen in igschap. Israël wil dat eider Arafat na toelating le Palestijnen het recht ■rugkeer van Palestijnse telingen laat vallen. k: Vijfdaagse loolweek ier Kok heeft zich na- celijk uitgesproken voor 5 schoolweek, is het uitgangspunt van abinet", zei hij gisteren, leerlingen krijgen in het rwijs de absolute priori- Kok zei er begrip voor te en dat er gezien het lera- kort problemen zijn met stering. Daarom neigen Ige scholen naar een voor een vierdaagse ilweek. Maandag eisen rs in een kort geding ook I ring van de vierdaagse. zei nog niet te kunnen J en of er een vrije vrijdag- lag voor basisscholen zal Advocaat Moszkowicz: Voor geleden materiële en immateriële schade amsterdam anp Desi Bouterse gaat minimaal twintig miljoen gulden van de Nederlandse Staat claimen. Dat heeft zijn advocaat, mr. A. Moszkowicz, gisteren bekendgemaakt. Bouterse werd twee weken geleden door het hof in Den Haag vrij gesproken van zes van de zeven aanklachten inzake ge organiseerde drugssmokkel. aanleg door de rechtbank ver oordeeld tot zestien jaar cel en ruim 4,5 miljoen gulden boete. Hij werd in hoger beroep alleen veroordeeld voor een cocaïne transport (474 kilo) uit 1997. Van het leidinggeven aan een criminele organisatie en vijf an dere coketransporten sprak het Haagse hof de oud-legerleider Gistermorgen maakte het open baar ministerie in Den Haag bekend dat het niet in cassatie zal gaan tegen de arresten in de zaken tegen Bouterse en zijn twee medeverdachten. Bouterse werd, na jarenlang kostbaar onderzoek, in eerste vrij. Voor het bewezen verklaar de transport legde het hof hem elf jaar cel op. Die veroordeling zal Bouterse later aanvechten bij de Hoge Raad. De claim is van ongekende hoogte. Advocaat A. Moszko wicz zegt „ruim boven de twin tig miljoen gulden" uit te ko men en moet binnen drie maanden op tafel bij het ge rechtshof in Den Haag liggen. De claim die Moszkowicz gaat voorbereiden betreft door Bou terse geleden materiële en im materiële schade en rechtsbij- standskosten, aldus de raads man. Volgens Moszkowicz kan Bouterse schade claimen om dat hij voor slechts één misdrijf, dat pas in een veel later stadi um in de zaak werd betrokken, is veroordeeld. Ook de medeverdachten ko men met claims. Zij liepen bij de rechtbank tegen straffen van vijftien en zes jaar op. Het ge rechtshof sprak het tweetal vrij van alle aanklachten. Eerder deze week conclu deerde de Leidse volkenrecht deskundige C. Dugard dat Bou terse in Nederland vervolgd kan worden wegens zijn betrokken heid bij de Decembermoorden in 1982. In Nijmegen en omgeving barst dinsdag voor de 84ste keer het grootste wandel spektakel van Nederland los. De Vierdaagse trekt dit jaar een record aantal deelne mers, onder wie traditioneel een groot aantal regiogeno ten. Al even traditioneel is het Leidsch Dagblad op de twee de dag van de Vierdaagse present om te informeren hoe onze regiogenoten het ervan afbrengen. Redacteuren van deze krant staan woensdag langs het parcours op het terrein van de locatie Neerbosch van be handelcentrum GSJ Linden- hout. Dat is de laatste rust plaats van de dag, op zo'n zes kilometer van de eindstreep. Deelnemers uit de regio die even willen pauzeren, zijn welkom. Bij de post van het Leidsch Dagblad kunt u berichten achterlaten voor collega-lo pers en kunt u (zo lang de voorraad strekt) een appel en een krant pakken. Daarnaast zijn de verslaggevers natuur- lijk geïnteresseerd in uw erva ringen en maakt u kans om met een foto in de krant te komen. Het LD-terras is te herkennen aan een spandoek, een be stelbusje, parasols, vlaggetjes en T-shirts, allemaal met Leidsch Dagblad erop. HET WOORD IS AAN Laura Schlessinger De Tien Geboden worden niet ingeluid met: Als het u uitkomt. 9717° 10717° 10*/19° 30% 20% 20% 30% 40% 30% »Jsl 3e s.nl gering VS gaat juit in 'Waco' Amerikaanse jury vindt e federale politie FBI niet ïtwoordelijk kan worden uden voor de dood van tachtig leden van een reli- se sekte in Waco, zeven slachtoffers gebouw van de na een ring van 51 dagen. Na- aanden en overlevenden n naar de rechter gestapt -Ht1 isten 675 miljoen dollar. ze sekte in Waco, J geleden. De slacl r n toen het gebouw in brand vloog, —L" ;ering van 51 dagt alphen aan den run/leiden annetvan aarsen Zorginstelling Alphacare in Al phen aan den Rijn heeft giste ren bekend gemaakt dat ze 'zo wel in kwalitatieve als kwantita tieve zin niet langer borg kan staan voor optimale zorg, hulp verlening en kinderopvang'. De directie stuurde die mededeling rond, nadat ze surceance van betaling had aangevraagd voor het bedrijf, dat vestigingen heeft in Alphen, Leiden, Al kemade en Ter Aar en thuiszorg (en zorgservice), kraamzorg en kinderopvang aanbiedt. Alphacare heeft een schuld van „iets minder dan drie mil joen gulden", zegt directeur G. Boekwijt, die eind vorige maand aankondigde dat de zorginstelling op zoek was naar een sterke overnamepartner om uit de financiële problemen te geraken. De organisatie is te klein om zelfstandig het hoofd boven water te houden. De zoektocht naar overnamepart ners was tevergeefs, zo blijkt nu. „De schuldenlast bleek te groot om interessant te zijn voor de verschillende partijen", WWF: Gevaar dreigt voor kust Middellandse Zee parus Frankrijk heeft de bestorming van de Bastille, op 14 juli, gisteren herdacht met een duizend kilometer lange picknick. De denkbeeldige lijn liep over de meridiaan van Parijs, van Duinkerken in het noorden tot aan de grens met Spanje. De organisatoren spraken vooraf van 'de ongelooflijke picknick'. Er was gezorgd voor 650 kilometer roodwitgeblokt tafel kleed. In totaal deden 337 steden en gemeenten mee. De deelnemers deden zich te goed aan ham, salami, wijn, kaas en niet te vergeten stokbrood. foto ap francois mori u INDAAG 48 PAGINA'S enland enland uur en Kunst ksport lomie •of en Samenleving14 Drek van de Dag2 ti Media21 13,15,17 25,26,27 - visieprogramma's32,33 Ijjisme31 14,21 Doe mee en win fantastische prijzen! zie elders in deze krant jtn ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, *e voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen, ine meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! MBACHTSWEG UFO-TELEFOON 07I-402 I Bisschop: Broer moet Maxima als bruid weggeven hilversum anp - Als het komt tot een huwelijk tussen kroonpins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta, is het beter dat haar broer haar als bruid „weg geeft". Dat stelde de Argentijn se bisschop J. Laguna gister avond in het actualiteitenpro gramma Netwerk. Jorge Zorreguita was staatsse cretaris van landbouw onder dictator generaal Videla. Vol gens de bisschop kan Zorre- guieta niet volhouden dat hij niets wist van de terreur. „Ie dereen wist van de terreur van de militairen." Laguna was tijdens de dicta tuur van Videla bisschop van de stad Moron. Hij onderhield na mens de katholieke kerk con tacten met de junta. Na de zo geheten vuile oorlog, waarbij duizenden Argentijnen werden vermoord, toonde Laguna be rouw over zijn houding. Voor zover bekend heeft Jorge Zorre- guieta nooit afstand genomen van dit deel van zijn verleden. Als het komt tot een huwelijk tussen Willem-Alexander en Maxima is het volgens Laguna beter als een broer van Maxima de plaats van vader Jorge Zorre- guieta inneemt bij de plechtig heid. Dat zou de „koningin niet in een ongemakkelijke positie ten opzichte van haar volk plaatsen", meent hij. QUENIBOROUGH Rtr De Britse regering is een spoed- onderzoek begonnen naar de dood van vier mensen nabij het dorp Queniborough bij Leices- ter. De vier zijn gestorven aan de ziekte van Creutzfeldt-Jakob (CJD), die het gevolg kan zijn van het eten van vlees van run deren met de verwante gekke- koeienziekte (BSE). In Queniborough wonen 2.300 mensen. De autoriteiten menen dat het geen toeval kan zijn dat zo veel mensen in het dorp of daar vlakbij door de ziekte zijn getroffen. In heel Groot-Brittannië zijn slechts 75 gevallen van CJD geregistreerd. Bovendien is in het dorp waar schijnlijk nog een vijfde per soon door het ziekte getroffen. Hij is ernstig ziek, maar of hij aan CJD lijdt, kan slechts na zijn dood worden vastgesteld. Drie van de slachtoffers over leden binnen drie maanden in 1998. Het betrof een 35-jarige inwoner van Queniborough, een 24-jarige vrouw uit een na burig dorp die regelmatig haar grootmoeder in Queniborough bezocht, en een 19-jarige vrouw die in het dorp was opgegroeid. In mei overleed een 19-jarige man uit Queniborough. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid zei dat het onderzoek waar schijnlijk maanden in beslag neemt. BSE werd voor het eerst in 1986 in Groot-Brittannië vastgesteld. De Europese Unie kondigde in 1996 een uitvoer verbod van Britse runderen en rundvlees af, dat de Britten mil jarden guldens heeft gekost. Precies een jaar geleden hief Brussel het exportverbod op. Het verbod werd ingesteld na dat wetenschappers een ver band begonnen te vermoeden tussen BSE en CJD. De natuur langs de Middelland- se-Zeekust dreigt te worden verwoest door toerisme, vervui ling en overbevissing. Dat heeft het Wereld Natuurfonds (WWF) gisteren in een verklaring ge zegd. Het WWF wees dertien kustgebieden aan die wegens hun „biologische rijkdom" zouden moeten worden be schermd. „We willen het toerisme niet vernietigen, maar het toerisme kan zichzelf vernietigen", aldus WWF-medewerker Paolo Gug- lielmi. „Mensen gaan niet al leen voor de lage prijzen naar de Middellandse Zee, maar ook vanwege de schoonheid van de regio. Als je die verwoest zullen er geen toeristen komen." Sommige gebieden, zoals de Italiaanse Adriatische kust en de kust tussen Syrië en de mon ding van de Nijl in Egypte, kun nen als „verloren" worden be schouwd, zei Guglielmi. Pagina 5: Slechte zomer be zorgt Spanje volle stranden geeft Boekwijt toe. „De instel lingen waarmee we hebben ge sproken, wilden dat het zorg kantoor Zuid-Holland Noord steun zou bieden bij een even tuele overname. Maar het zorg kantoor kan natuurlijk niet op treden als bank." Ondanks de onheilspellende mededeling, die gisteren onder meer naar het zorgkantoor, het ministerie van VWS, de inspec tie gezondheidszorg en de Re gionale Indicatie Organen is ge stuurd, verzekert Boekwijt dat de klanten van Alphacare niet van zorg of kinderopvang ver stoken blijven. „Waar er knel punten ontstaan, is Thuiszorg Groot Rijnland bereid om die op te lossen. Dat stond ook al in eerdere draaiboeken die in ver band met de financiële proble men zijn gemaakt. En verder hangt alles af van de loyaliteit van de medewerkers. Zij heb ben op dit moment nog steeds een loongarantie en een baan garantie en we hopen dat zij ons blijven steunen." Pagina Leiden: Vakbond ver wijt directie gebrekkige infor matie aan personeel DRAGUIGNAN FRED SEGAAR Het gaat goed met de Spanjaar den in de Tour de France. Ze staan met vijf in de top tien en hebben zowel de wit te trui (Francisco Mancebo) als de bol letjestrui (Javier Ot- xoa). Verder heeft Spanje drie etappe zeges op zak. ONCE in de ploe gentijdrit, Otxoa op Hautacam en gisteren Garcia-Acosta. Op de nationale feestdag, de 14de juli, was Frankrijk met Pascal Hervé en Nicolas Jala- bert goed vertegenwoordigd in een kopgroepje van drie. Maar de derde, de Spanjaard Vicente Garcia-Acosta, won de 13de etappe met start in Avignon en finish in Draguignan. In het al gemeen klassement veranderde niets. Lan ce Armstrong is nog steeds gele trui-drager. Paolo Bettini, winnaar van de etappe in Dax, ging gis termorgen niet van start. Zijn Mapei-ploeggenoot Michele Bartoli stapte af. Donderdag al verliet tweevoudig ritwinnaar Tom Steels (eveneens Mapei) de Tour. Mapei heeft nog maar vijf renners in koers, onder wie de Nederlander Max van Hees- wijk. Leon van Bon (Rabobank) had tijdens de etappe last van zijn maag. Hij moest diverse keren de hulp van de Tour-arts inroe pen. Hij haalde wel het einde. Vandaag staat de eerste van drie Alpen-etappes op het pro gramma. In de rit van Draguig nan naar Briancon vinden de coureurs onder meer de col d'I- zoard op hun weg. VANDAAG in deze krant circa ra 150 &C VACATURES U vindt de baan die bij u past in Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voortetters: m/v I Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer. (i.v.m. controle bezorging) Na do eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leidon. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1