Chinezen verbloemen de werkeliikheii Spinnengif moet planten wapenen tegen insecten Rijp en Groen Plant en vakantie Gieten in de hoogte Dodelijke hamsterziekte steekt de kop op VRIJDAG 14 JULI 2000 ID/1 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023 Dier en mens mag meer dan eens een fatale combinatie zijn en dan denk ik bijvoor beeld aan jacht of biobedrij- ven. Plant en mens kennen ook zo hun problemen, vooral rond deze tijd. De mens wil 's zomers immers op vakantie, genieten van vrije tijd, zon en frisse lucht. Maar de plant en dan zowel de plant in de tuin, op het balkon en in de kamer beleeft in dezelfde pe riode juist haar glorietijd van veel groei en bloei en dat veronderstelt vooral vol doende vocht en voeding. Wie zal daar voor zorgen als de mens ver weg vakantie viert? Er zijn natuurlijk op lossingen in de vorm van vriendelijke buren of ken- °ai uw nissen die de Brje taakoveme- 30J°s; men, maar zelf komen we ook een heel eind mits we de nodige maatrege len nemen. Hier dan een aantal beproef de tips die het voor de plant gemakkelijker maken om de tijd zonder verzorging dan wel met een minimum aan verzorging door te komen. Uiteraard geven we vlak voor we weg gaan geen extra mest meer. Dat noopt de plant tot meer groei en dus ook tot een grotere behoefte aan wa ter. Ook is het verstandig om vlak voor de vakantie niet met stekken en zaaien te be ginnen. Dit soort plantjes hebben extra zorg nodig en dat kunnen we ook liefheb bende buren niet aandoen. Ook verwijderen we alle ver dorde en vooral door ziekte dan wel insecten aangetaste delen.Hetzelfde geldt voor bloemen en bloemknoppen in een ver gevorderd stadi um. Die bloeien op een mo ment dat wij er geen plezier van hebben en vormen zaad. Dat kost de plant extra ener gie. Die kan beter be steed worden in het vormen van nieuwe knoppen die gaan bloeien als wij weer thuis zijn. En nu komt de voorziening van voldoende vocht. Tuinbe- zitters met een tuin waarin wat heesters of bo men zijn, heb- GREET BUCHNER ben het redelijk gemakkelijk. Mijn ervaring is dat de mees te planten de moeilijke va- kantietijd goed doorkomen als we ze in de schaduw of halfschaduw ingraven. Om dat het soms meer kan rege nen dan we verwachten graaf ik de potten maar voor tweederde in de grond. Tot nog toe ging dat altijd prima. Alleen cactus sen en vet- planten hou den niet van schaduw, maar die kun nen dan weer een tijdje met weinig vocht toe. Nu het pro bleem van onze planten op het bal kon. De grote potten zetten we zo dicht mogelijk bij elkaar op het meest be schutte plekje van het bal kon. Eventu- naar eel pakken we iIarlem aardewerken potten m om teveel vochtverlies te voorko men. Er zijn mensen die op een geraffineerde wijze voor vocht zorgen door een hoog geplaatste emmer met water waaruit dan dikke draden naar de aarde in de potten lopen. Ikzelf bewaar alle plastic flessen van 1 liter of groter, doorboor de dop, snijd de onderkant af en graaf de fles, gevuld met wa ter een paar centimeter in de aarde. Als er iemand is die heel af en toe kijkt of er nog water in de frisdrankfles zit, kan er niets gebeuren. Kleine planten stop ik, even als veel kamerplanten in de badkuip waarin dan een dik ke laag oude lakens, nog be ter een flink stuk schuimrub ber, doordrenkt met water ligt. De meeste badkamers hebben kleine raampjes dus weinig zon en dan gaat het prima, een douchebak kan natuurlijk ook of een teil waarin we de kleintjes ba den. Omdat de planten dicht bij elkaar staan verdampen ze minder en kunnen ze met minder water toe. Uiteraard geldt dit niet voor cac tussen en vetplan- ten. Zij krijgen een plaatsje apart. Samenvattend: het lijkt een heel karwei maar het valt mee en niets maakt meer blij dan alles na de vakan tie weer gezond en wel terug te vinden. Vraag en antwoord Josephine Neervoort uit Oegstgeest vraagt in een schrijven ook nog hoe je kunt zaaien binnenshuis zonder last te krijgen van het zogenaamde omvallen van de prille zaailingen.Dat komt heel vaak voor en is een ge volg van een bepaald schim mel die zich vooral ontwik kelt in een warme vochtige atmosfeer. Dezelfde atmos feer waaronder onze zaadjes kiemen. De schimmel tast de zaailingen aan precies op de grens van aarde en lucht met als gevolg dat ze in de letter lijke betekenis van het woord omvallen. Wil men dat voor komen dan kan men zaai- grond het allerbeste ont smetten voor men begint te zaaien. Dat kan op verschil lende manieren. Men kan de zaaigrond in een bak of schaal gedurende een uur in de oven bij 100 graden ont- smetten.Ook kan men er een aardappel in stoppen en pas uit de oven halen als de aardappel gaar is. Maar ik zelf doe het al jaren veel ge makkelijker. Ik los een tablet superol op in een of des noods anderhalve liter water en daarmee begiet ik zeer royaal de zaaigrond. Het te veel laat ik een of twee etma len opdrogen eer ik ga zaai en. Geen plantje dat nog omvalt in deze grond. Velen vragen waar men de allerbeste informatie kan krijgen over vijvers, zo ook van Mevrouw Brands uit Voorschoten. Nu het vakan- tietijd is, lijkt me dan een be zoek aan Waterflora van Ada Hofman, Westeinderdijk3, 7778 Hg Loozen, Grimber gen, tel. 0524-562448, zeer geschikt voor allen die geïn teresseerd zijn in vijvers en al wat daarbij hoort. Ook is er een vijverspecialist, Kloos terlaan 2 in Doetichem. Populaire planten binnen enkele maanden nagemaakt Nepbloemen zijn haast niet meer van natuurproducten te onderscheiden. Het maken van imitatiebloemen is vooral in Aziatische landen tot kunst verheven. Alleen experts hou den op een paar meter afstand authentiek en namaak nog uit elkaar. Het kopieersucces ver taalt zich in stijgende ver koopcijfers van kunstbloe men, -planten en -bomen. De tijd dat menigeen kunst bloemen als lelijke kitsch af schilderde is voorbij. Een vaasje namaak oogt tegenwoordig ei gentijds. Nog hedendaagser is het om drie flesjes op de ven sterbank te zetten met in iedere fles één nepbloem. Deze ont wikkeling is opvallend in een land waar voor nog geen tientje drie echte bosjes bloemen te koop zijn. Waarom nep nemen als de echte zo voordelig zijn? Eenvoudig: namaakbloemen vereisen geen water vereisen en verwelken nooit. Zonder dat je er omkijk naar hebt zorgen zij altijd voor wat kleur in huis. Bij onder meer de tuinwinkels van Intratuin vinden nepbloemen, - planten en -bomen daarom gretig aftrek. „Populair is bij voorbeeld om een kunstvaren in een van zonlicht verstoken badkamer te plaatsen", weet een inkoper van de winkelke ten. „Vooral jonge huishoudens kie zen voor het gemak van kunst bloemen. Af en toe afstoffen is voldoende om het boeket netjes te houden", verklaart directeur Hans van de Kerkhof van Eme rald Eternal Green, een grote importeur van kunstbloemen uit Eindhoven. Volgens Van de Kerkhof zijn behalve het op nieuw ontdekte gemak, vooral de verbeterde kwaliteit en 'ech te' uitstraling van namaakbloe men de belangrijkste verklarin gen voor de toegenomen popu lariteit. „In vergelijking met zo'n zes jaar geleden lijken he dendaagse imitatiebloemen, - planten en -bomen bijna als twee druppels water op hun natuurlijke soortgenoten." De kopiegetrouwheid is te dan ken aan het materiaal waarvan de nepspullen zijn gemaakt. Voorheen werd daarvoor zijde gebruikt - nog spreken mensen wel van 'zijdebloemen'. Maar onder invloed van zonlicht ver kleurt zijde snel. „Tegenwoor dig wordt polyestertextiel ge bruikt, waarover dunne glan slaagjes polyestervezel komen te zitten. In die laagjes zijn door middel van zeefdruktechnieken bladnerven te verwerken. De takken zijn gemaakt van ijzer- draad en plastic. De stengels worden vervolgens met een speciale matrijs aan de stam vastgesmolten." Het resultaat is een kunstbloem die bijna niet van een echte valt te onderscheiden. „Er staat mo menteel in mijn showroom een serie vetplanten die kleine ha ren op de bladeren hebben. Zelfs een deskundige kan de imitatie niet van de echte vet- plant ontdekken", zegtde direc teur. Alleen door te voelen en te ruiken merkje dat het namaak is. Het leeuwendeel van het goed- gelijkende groen is afkomstig uit China. Niet alles is even deugdelijk, wat pas na geruime tijd na aanschaf zichtbaar wordt. Is de namaakplant van mindere kwaliteit dan verkleu ren onder invloed van zonlicht verloop van tijd de bladeren. Alleen de betere exemplaren zijn kleurecht. Van de Kerkhof: „Bij een minder goede, voorde lige namaakficus krijgt de groe ne bladkleur een blauwe gloed: slechte inkt is hiervan de oor zaak." Een keurmerk dat enige garan tie zou kunnen bieden, bestaat voor deze producten niet. De prijs kan een indicatie zijn voor de kwaliteit. Een wat hogere prijs schrikt het publiek niet af, zo is de ervaring, want de afge lopen anderhalfjaar richt de vraag zich vooral op de kost baardere soorten. „De duurste takken lopen het snelst", zegt de directeur. Ook kunstbomen zijn niet aan te slepen. Het wordt al aardig gewoon om bij voorbeeld een ficus van twee meter in de huis kamer te zetten. Aan bomen valt overigens nog wel wat au thentieks te ontdekken. Ze heb ben doorgaans een echte hou ten en geïmpregneerde ofwel chemisch behandelde stam, waarin plastic takken zijn ver werkt. Bomen van 1.60, 1.90 en 2 meter worden het beste ver kocht. „Een fraaie en deugdelij ke ficus van 1.60 meter kost in de winkel ongeveer 150 gulden, vertelt Van de Kerkhof. Wie een degelijke varen met een door snede van vijftig centimeter in huis wil, moet daarvoor twintig gulden uittrekken, terwijl een enkele imitatie klaproos op on geveer vijftien komt. Niet alle namaak is een even precieze imitatie van exempla ren uit de natuur. Er zijn ook al lerlei fantasiebloemen en - planten voorradig. „Soms put ten de Chinezen inspiratie uit plaatjes in bloemenboeken. Bij het maken van driedimensio nale bloemen op basis van tweedimensionale beelden kan wel eens iets verkeerd gaan", vertelt Peter Jongejan van kunstbloemen importeur Co lours Green. „Belangrijk is vooral dat namaakspullen in spelen op huidige trends. Mo menteel zijn bijvoorbeeld crè me en groene bloemen nogal gewild." Ook over lavendel blauwe, olijfgroene, lichte lila en rozige bloemen zijn de ver wachtingen hooggespannen. Vrij populair zijn zonnebloem, bamboe, thelancia en de zoge noemde alocasia, een exoti sche, donkergroene plant met bladeren die aan de onderkant paarsachtig zijn en een witte nerf hebben. Van de Kerkhof: „Ook voor de sneeuwbal be staat veel belangstelling. Een takje van deze heester kost tus sen de vijftien en twintig gul den. Overigens zijn ouderen ge woonlijk geïnteresseerd in bloeiende planten zoals cy claam, azalea en Kaaps viooltje, terwijl jongeren eerder groene exemplaren aanschaffen." Wie wil weten wat over vijf maanden de trend is, moet nu de ontwikkelingen bij echte bloemen en planten in de houden. Zodra een bepaalde soort veel wordt verkocht, wor den in China matrijzen ge maakt om de boel na te maken. Binnen enkele maanden liggen dan de namaak-exemplaren hier in de winkel. alex van hoof» Hangplanten zijn gemakkelijk te begieten met de waterbroes met lange tuit. FOTO GPD Op de tenen staand hangplant- jes begieten is niet meer nodig. Tuinspecialist Gardena bedacht een waterbroes met een lange tuit voor gieten in de hoogte. Met een knop is de kracht van de waterstraal te regelen en vast te zetten. De broes kost rond 25 gulden. Een ander handigheidje van de Duitse fabrikant zijn plastic shampoostaafjes om in de wa teropening van een wasborstel te stoppen. Bij gebruik lost de shampoo in het water op. De wasborstel inclusief een aantal shampoostaafjes komt op twin tig gulden. Info: Markt (Holland) BV, Weesp, 0294 - 238655. IP nu Cryptogram Horizontaal: 1Zit in de weg bij rassenvermenging (8), 5. Modieuze taal? (8); 6. In één klap staat de autoped in z'n achteruit (4); 8. Geef de organen weer van deze keizer' (4); 10. Valletje met korting (5); 12. Die afloop is geweldig (5). Verticaal: 1Worden gegraven voor de visvangst (6), 2. Thans weer een vedette in balans (6); 3. Trek eens wat uit voor deze lectuur' (5); 4. Het werk van een aankomende schilder (5); 7. Zakken met hout (5); 9. Regelmatig bewaard in het klooster (4); 11Aansporing voor het dessert (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Bmw; 3. pal; 6. li; 9. tij; 10. aera; 12. even; 14. ermee; 16. magnetron; 19. te; 20. tl; 21. bonjouren; 26. terne; 27. kwee; 29. akon; 31. ei; 32. ni; 33. neb; 34. ata. VERTICAAL: 1. Blaam; 2. mie; 4. Ate; 5. lijnen; 7. Tarn; 8. reet; 11. regente; 13. vertrek; 15. me; 17. ato; 18. ole; 21. baken; 22. jeep; 23. or; 24. unau; 25. nenia; 28. wie; 30. ont. Onderzoekers in Amerika en Australië den ken landbouwgewassen te kunnen ontwik kelen die voor insecten dodelijke stoffen kunnen aanmaken. Dit meldt de Nature Structural Biolog}'. De gifstoffen waar het omgaat zijn ont leend aan de meest dodelijke spin ter we reld: de Hadronyche versuta, die zelfs voor de mens fataal kan zijn. Het gif moet, wan neer het zich in een plant kan ontwikkelen, wel zo zijn gemanipuleerd dat het alleen schadelijk is voor insecten. „Het is een ele gante manier om plagen te bestrijden", meent Glenn King van de universiteit van Connecticut in Farmington. Een derde van de graanoogst in de wereld gaat verloren door insectenplagen. Ergste boosdoeners zijn de larven van motten en vlinders. In secten worden steeds resistenter voor gangbare insecticiden, die bovendien het milieu schaden. Tijd dus voor een alterna tief. King zoekt de oplossing in de giftanden van de spin H.versuta, die onder meer voor komt in de Blue Mountains van oostelijk Australië. Het gif van dit diertje bevat meer dan honderd verbindingen. Een combina tie hiervan is dodelijk voor de insecten waar de spinnen op jagen. Maar ook pri maten en mensen, zijn hun leven niet veilig. Voor 1980, toen er nog geen anti-gif was gevonden, overleed er gemiddeld een per soon per vier jaar na een spinnenbeet. King bestudeert het effect van elke stof in het spinnengif afzonderlijk. Drie jaar gele den zijn in het Australische Sydney kleine eiwitmoleculen in het gif gevonden die wel de insecten aanpakken, maar de mens on gemoeid laten. Sinds kort heeft hij een nieuwe, nog sterkere groep eiwitten gevon den die specifiek op insecten inwerken. Kakkerlakken die aan het gif worden bloot gesteld, raken totaal in de war. Ze gaan be ven en met hun poten trekken. Injectie van het gif veroorzaakt directe verlamming met de dood als gevolg. Het is te duur om de gifstoffen te zu s of om in grote hoeveelheden te later zj; ken, nodig om de gewassen mee tel ten. King stelt daarom voor om het( y. de spin, dat de bewuste eiwitten aan direct over te zetten naar de plant. 1 door wordt de plant giftig voor een rige rups die zijn tanden erin zet. De derzoekers zijn zich ervan bewust di een controversieel idee is, zeker in E Sommige critici vrezen dat het spini in het milieu terechtkomt en daar oi dige insecten aanpakt. Maar King is voor een gat te vangen. Een betere s 10 gie, denkt hij, is om het gen zijn wen 10 ten doen in een virus dat rechtsreek! ten en vlinders aantast. Hierbij wort veranderde virus over het veld gespi^O is de plant niet genetisch veranderd 00 lectiviteit van het viruspreparaat ma 00 gebruik dan superveilig, meent King peter de jaeger» Hamsterbaasjes opgelet: de ge vreesde en besmettelijke ziekte natstaart steekt weer de kop op, zo meldt het vakblad voor die renwinkeliers, Dibevo. Enkele hamsterfokkers hebben de darmaandoening al bij hun die ren ontdekt. Het risico bestaat dat de ziekte overslaat naar par ticulier gehouden dieren. Het meest gevoelig zijn de Syrische ofwel goudhamsters. Is de knager snel moe, heeft hij veel last van waterige, geelge- kleurde en stinkende diarree, een natte staart en geen zin in eten en drinken, dan moet vlie gensvlug de dierenarts worden ingeschakeld. Veel meer dan Ede krijgt vleermuizenhotelw antibiotica en een middel tegen uitdroging voorschrijven kan de arts overigens niet doen, want natstaart is binnen enkele da gen dodelijk en zeer moeilijk te genezen. Aanstichter van de ziekte is de zogenoemde E. coli bacterie. Vooral wanneer een hamster onder stress staat, doordat het diertje bij voorbeeld in een nieuwe omgeving belandt, kan de bacterie natstaart veroorza ken. Besmetting vindt plaats via onder meer soortgenoten, voer en zaagselresten die van de ene kooi in de andere vallen. De gemeente Ede bouwt in het natuur- en landbouwgebied De Ginkel een 'hotel' voor mini maal zes soorten vleermuizen, die in de zomer in het natuur gebied rondvliegen. Het onder grondse 'hotel' kost ruim 60.000 gulden en biedt plaats aan tientallen dieren. Tot nu toe trekken vleermuizen die in de zomer op de Veluwe verblijven in de wintermaanden naar het zuiden van het land. Daar vinden ze grotten en ru ines, waar het warmer is dan in het bos. De trektocht is echter erg vermoeiend voor de vleer muizen, die beschermd zijn. Het is volgens deskundigen be ter voor de dieren als ze in de zelfde omgeving kunner. ven. Daarom bouwt de geme ;q zes kamertjes van ruw m 15 werk, die onderling verb |q zijn met rioolbuizen. De tjes worden afgedekt me laag zand. Het bouwwerl qq toegankelijk via een vers deur met een klein gat ei opening is voor de vleen I voldoende. Onder de grond vinden ren een vorstvrije, vochl ruimte met voldoende p»- om te hangen in de win: slaap. Het vleermuizen!) moet over enkele weken nn zijn. HET WEER Weinig verandering Eindelijk is er regen gevallen op de verschroeide akkers in het zuidoosten van Europa. In het Roemeense Botosani viel tussen gisterochtend en de afgelopen nacht maar liefst 107 mm. De plensregens werden veroorzaakt door een actieve depressie die in middels via Wit-Rusland naar het noordwesten trekt en tijdens het weekeinde terechtkomt in de vergaarbak van lagedrukgebieden boven het noorden van Europa. Doordat de barometers boven Scandinavië laag staan en op de Oceaan hoog, blijft de wind boven het Noordzeegebied uit het noordwesten waaien en gaat de aan voer van koele luchtmassa's door. Morgen wordt het opnieuw nauwelijks warmer dan 15-16 graden. Verder overheerst de bewol king en valt er wederom een aantal buien. De noordwestenwind is matig, langs de kust af en toe nog krachtig van sterkte. Op zondag komt er in deze situatie weinig verandering. Ook na het weekeinde blijft de wind eerst nog uit het noordwesten waaien. Het hogedrukgebied bij de Azoren, op de achtergro 10 regisseur van het koele, wisselvallige weer, komt evenwel in 10 ging en verplaatst zich naar de Britse eilanden. Daardoor ni 10 buiigheid midden volgende week af maar of we de woiken' 10 meteen kwijt zullen raken is tamelijk onzeker. De temperat loopt langzaam op tot rond 20 graden. Gisteren heeft het vooral in het Rijnmondgebied en op de 2 landse eilanden hard en veel geregend. In Barendrecht viel J liefst 26 mm. Bij ons waren de neerslaghoeveelheden aanm kleiner. Op Schiphol viel overdag slechts 3 mm. In Aalsmee nog 12 mm opgevangen maar dat had ook te maken met ni 15 ke buien. In Nederhorst den Berg viel zelfs 21 mm. In de loi donderdagmiddag werd de bewolking wat dunner en steeg temperatuur in de Bloemendaalse duinen nog tot 19,0 grad DO Vanochtend was het opnieuw tamelijk buiig. )0 ■38

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8