Name Space moet verkoop 300 domeinnamen staken Luba voorzichtig op weg naar beurs Lot KLM mede in handen kartelautoriteiten Economie uinbouw woedend over richt gif op aardbeien Weilanden worden plassengebied Meer eurobiljetten geen probleem voor Enschedé Klachten over gebrek aan taxi-concurrentie Schiphol Meer supermarkten doen mee aan beurs via internet Ultimatum uitzendbonden PAC 14 JULI 2000 Rld-industrie verklaart internet oorlog üi* De internationale muziekindustrie wil dat regeringen >rpere copyrightwetten uitvaardigen om piraterij via inter- tegen te gaan. ,,De geest is echt uit de fles", zo heeft voorzit- jpyherman van de International Federation of the Phono- -J ihic Industry (IFPI) gisteren verklaard in Brussel. De organi- v.k. vindt vooral dat de komende copyrightregeling van de EU '■55 streng genoeg is. De Europese muziekindustrie maakt een- 35 Ie van de wereldmarkt uit. IFPI verenigt 1.400 muziekfabri- ten en -leveranciers in de wereld. jlker vaste baan voor uitzendkracht jnFVEDORPUitzendkrachten houden steeds vaker een vaste n over aan hun tijdelijk dienstverband. In 1999 verruilden 000 mensen hun tijdelijke baan voor een vaste aanstelling, zijn er 30.000 meer dan in het voorgaande jaar, blijkt uit een erzoek in opdracht van uitzendkoepel ABU. Vooral gedeel- k arbeidsongeschikten, langdurig werklozen, allochtonen en >;90 eren vinden vaker vast werk via een uitzendbaan. Zij maken eveer 25 procent uit van de 800.000 uitzendkrachten in Ne- and. iek valt voor zoutproducent Frima mngen De noodlijdende zoutfabriek Frima is failliet. Het lingse bedrijf kende al vanaf de opening in 1995 problemen r aanloopmoeilijkheden en een achterblijvende productie, voorjaar kwam daar geldnood bij, omdat klanten open inde rekeningen niet betaalden. De tweede zoutproducent Nederland na Akzo dacht in juni nog het vege lijf te redden, ireen overname door het Duitse zoutconcern Kali und Salz te af. De ING en de Duitse Commerzbank, die voor 133 mil- gulden bij Frima hadden uitstaan, dreigden daarop de Ikraan dicht te draaien. ïell verkoopt chemieonderdelen haag» De Koninklijke/Shell Groep verkoopt haar harsen- en saticsactiviteiten aan een dochteronderneming van Apollo nagement, een New Yorkse investeringsmaatschappij. De coopprijs wordt niet bekendgemaakt. De onderdelen heb- een jaaromzet van ongeveer 1 miljard dollar (2,3 miljard jen). De verkoop van de activiteiten past in de strategie van 11 zich te concentreren op de petrochemie en krakerproduc- Epoxyharsen zijn flexibele materialen die gebruikt worden eschermende verven, lakken en industriële lijmen. renigde Tankrederij toch verkocht erdam De Verenigde Tankrederij, een bedrijf in de binnen waart met 26 schepen en tweehonderd werknemers, gaat over naar een andere eigenaar. De huidige directeur-groot- deelhouder B. Fock verkoopt zijn meerderheidsbelang aan het investeringsvehikel van ondernemer J. Groenewold. in dit jaar wilde Fock zijn bedrijf verkopen aan Atlantic Ho- n. Maar de ondernemingsraad van de Verenigde Tankrede- £45 pelde daar niets voor. De OR stapte naar de ondememings- i K ïer van het gerechtshof, die de verkoop verbood. Fock ver- J' :ht niet dat de verkoop tot nieuwe commotie zal leiden, om- Groenewold het bedrijf wil voortzetten zoals het nu is. ilgisch regenwater mogelijk belast iSELBelgen moeten wellicht belasting gaan betalen om hun inwater via het riool af te voeren. Dit heeft een woordvoer- van de Vlaamse minister van leefmilieu, Vera Dua, gisteren ^klaard. De maatregel moet voorkomen dat het riool bij hevi- egenval overstroomt. In Vlaanderen komen waterzuive- sinstallaties bij slecht weer voor grote problemen te staan, ninister wil het regenwater voortaan apart opslaan om het ilnet te ontlasten. Regenpijpen komen nu meestal direct op fvoer uit. De woordvoerder verwacht dat de Vlaamse rege- in de herfst instemt met de regeling. 1 en Vietnam normaliseren handel hingtonDe VS en Vietnam normaliseren hun handelsbe langen. Vertegenwoordigers van beide landen zetten giste- hun handetekening onder een akkoord dat de economische den tussen Hanoi en Washington moet versterken. De over komst ondersteunt Vietnams aspiraties om lid te worden de wereldhandelsorganisatie WTO. Beide landen verlagen i tarieven op eikaars goederen en diensten en garanderen intellectuele eigendom van producten. Verder spreken ze af onderlinge investeringsklimaat te verbeteren. De Vietnam- *og, die een kwart eeuw geleden ten einde kwam, speelde een duidelijke rol in de vier jaar lopende onderhandelin- Hoewel Hanoi en Washington in 1995 hun diplomatieke i rekkingen herstelden, stuitte de onderlinge handel nog ïds op beperkingen. PEC wil weer praten over productie Hen» De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) op 18 juli een vergadering beleggen om de hoge olieprijs te preken. Het secretariaat van de OPEC heeft gisteren uitnodi gen verstuurd. Enkele leden van het kartel, onder aanvoering Saudi-Arabië, willen de olieproductie met 500.000 vaten vat is 159 liter) per dag opvoeren. Hiervoor is overleg met Dverige lidstaten nodig. Het nieuws zorgde voor grote op- udding op de olietermijnmarkt. Een vat Brent-olie kostte in oop van de dag in Londen 30,07 dollar, maar zakte uiteinde tot 29,92 dollar. Dit is nog wel een stijging van 25 dollarcent opzichte van woensdag. een overschrijdingen in rapport TNO' Makelaar heeft minstens 45.000 internetadressen laten registreren Internetbedrijf Name Space moet stoppen met het ver handelen van 300 domeinnamen. Dat heeft de Amster damse rechtbank gisteren bepaald in een kort geding dat door 160 bekende Nederlanders en bedrijven was aange spannen. Daarbij ging het om merknamen als Albert Heijn, Heineken, Elsevier, KLM en een reeks dagbladen, maar ook om namen van voetballers en artiesten. Name Space gaat in hoger beroep tegen de uitspraak. amsterdam gpd De makelaar in internetadres sen liet de afgelopen tijd 45.000 namen registreren bij de Stich ting Internet Domeinregistratie Nederland (SIDN), om die later voor forse bedragen te kunnen doorverkopen. Daarbij ging het om namen als johndemol.nl, telfortdirect.nl en om bekende (bedrijfs)namen met een be wuste typefout. Die makelaardij leek een gouden handel, want de 300 die inzet waren van de rechtszaak vertegenwoordigen een waarde van bijna vier mil joen gulden. Volgens de rechtbank levert de verkoop van de namen ech ter een ongerechtvaardigd voordeel op voor Name Space. Bovendien wordt afbreuk ge daan aan de merken van bedrij ven omdat zij die niet zelf op internet kunnen gebruiken. Na me Space huldigt de stelling dat iedereen zijn recht verspeelt door zelf geen domeinnaam te registreren. „De rechter snapt nog steeds niet wat een domeinnaam op internet inhoudt", zegt direc teur Graafland van Name Space. „Hij is zich gaan be moeien met wie waar informa tie neerzet. Waarom kun je bij voorbeeld geen kinderboek uit brengen op lindademol.nl. En waarom zou een bakker niet de naam van George Baker kun nen gebruiken. Niemand is na melijk met zijn naam uniek. Nu gaat het nog om domeinna men, morgen over de inhoud van een internetpagina." Name Space verloor met het 'kapen' van domeinnamen al eerder verschillende rechtsza ken. Zo veroordeelde de Am sterdamse rechtbank Name Space vorige week nog tot het teruggeven van de domein naam valvo-line.nl. Het bedrijf Ashland Nederland is de hou der van het Benelux woord- merk 'Valvoline'. Onlangs verloor Name Space ook al het beheer over 17.000 domeinnamen omdat het aan- meldingsgeld bij de SIDN niet op tijd was betaald. De vrijge komen namen blijven voorlopig in handen van een administra tiekantoor. Voor de 28.000 overgebleven internetadressen moet makelaar Name Space binnen 30 dagen nog 1,4 mil joen gulden aan registratiekos ten aan de SIDN betalen. Ge beurt dat niet, dan is Name Space ook die namen kwijt. 4d| llËwP* vleuten-de meern In de weilanden tussen Vleuten-De Meem en Maarssen is een begin gemaakt met een van de grootste zandwinprojecten van ons land. Nadat de eerste vier meter veengrond in het ruim 150 hectare grote gebied is verwijderd, ontstaat een van de grootste kunstmatige me ren, de Haarrijnse Plas. Na het weghalen van de toplaag halen de baggerboten het zand tot op een diepte van dertig meter weg. De ruim 16 mil joen kubieke meter grond wordt gebruikt voor ophoging van bouwplaatsen en geluidswallen. Als na tien jaar de zandwinning is voltooid krijgt de plas een recreatieve functie voor de nieuwe stad Leidsche Rijn ten westen van Utrecht. Behalve voor zwemmers, surfers en vissers wordt de plas straks ook gebruikt als waterbuffer voor het omliggende gebied. FOTO ANP TON BORSBOOM Leidse uitzendorganisatie benoemt raad van commissarissen leiden wim wegman Volgens de milieuorganisaties en de Consumentenbond zijn in aardbeienmonsters ook te hoge concentraties van wél toe gestane bestrijdingsmiddelen gevonden. Doornbos: „Uit het rapport blijkt juist dat die con- centraties lager zijn dan de wet telijke norm". Boos is de voor zitter verder over de gemelde overschrijding van een Europe se norm voor babyvoeding. „Die norm is nog niet bepaald en wordt ook niet voor 2002 in gevoerd." Ook op het onderzoek zelf heeft LTO kritiek. „TNO heeft het onderzoek uitgevoerd, maar het zijn de organisaties die de doosjes bij de supermarkten hebben gekocht en aangele verd. Zij zijn het ook die heb ben aangegeven waar de aard beien vandaan komen. Zonder hen van kwade opzet te betich ten, dit is niet gebaseerd op ob jectieve gegevens." Doornbos is vooral boos op de stichting Na tuur en Milieu, vaste gespreks partner van LTO. „Het steekt ons extra omdat we zeer inten sief overleg hebben en de stich ting vorig jaar nog zeer lovend was over de inspanningen van de aardbeientelers om het ge bruik van gif terug te dringen. Nu worden we zonder aanlei ding bij het grof vuil gezet." De uitzendorganisatie Luba Groep uit Leiden maakt zich stukje bij beetje klaar voor een gang naar de beurs. Of het er ooit van komt, is volgens direc teur Rob Mantel nog lang niet zeker. „Maar we willen er in elk geval klaar voor zijn". Als een van de stappen op weg naar de beurs heeft Luba vandaag een raad van commis sarissen in het leven geroepen. Bovendien heeft het bedrijf een herstructurering ondergaan. Luba Groep bestaat nu uit drie verschillende onderdelen: Luba Uitzenddiensten - waar alle uit- zendactiviteiten zijn onderge bracht - Teleworx - dat perso neel levert voor call- en e-busi- ness-centers - en Luba Perso neelsdiensten - dat zich onder meer richt op selectie, werving en detachering. Meer veranderingen zijn op til om het bedrijf nog inzichte lijker te maken. Luba wil de ko mende tijd bijvoorbeeld kritisch kijken naar de verschillende 'merknamen' die de uitzendor ganisatie voert. Door de reeks overnames van de afgelopen ja ren is er volgens Mantel een 'kerstboom' aan namen ont staan. „Naast de naam Luba voeren we in Den Haag bijvoor beeld de naam 'IQ', in Amster dam 'Holland Uitzend Buro' en in Noord-Holland weer 'Metra'. We onderzoeken wat de waarde is van die namen. Zijn ze be kend genoeg om te handhaven? Maar ik denk dat er wel een paar moeten verdwijnen. Onze promotiebudgetten dreigen te veel te versnipperen." Ondanks al deze stappen sluit Mantel niet uit dat een beursgang uiteindelijk achter wege blijft. „Je ging tot voor kort naar de beurs om meer geld binnen te krijgen voor overnames of om het bedrijf een grotere status te geven. Het eerste speelt nauwelijks. Geld is voor ons nog altijd geen pro bleem. De tweede reden, meer status, gaat de laatste tijd steeds minder op na beursperikelen zoals met World Online. Ik weet Luba-directeur Mantel: 'Geld is voor ons nog altijd geen pro bleem'. FOTO LOEK ZUYDERDUIN het nog niet." Helder is voor Mantel wel wat er de komende jaren met Luba zelf moet gebeuren: groeien, groeien en nog eens groeien. Vooral dank zij talrijke overna mes drong het bedrijf in 1999 met een omzet van een kleine 150 miljoen de top-tien van uit zendbureaus binnen. Wal Man tel betreft stijgt het bedrijf nog enkele plaatsen in deze econo mische hitparade. „Het berei- Centrale Bank wil productie opvoeren frankfuftt-haarlem anp De Europese Centrale Bank (ECB) wil voor de introductie van de euro op 1 januari 2002 meer eurobiljetten laten druk ken dan eerder was voorzien. In totaal moeten bij alle banken in de eurozone 14,5 miljard coupures gereed liggen met een totale waarde van 616 miljard euro (1.357 miljard gulden). Daarvan komen er tien miljard in omloop. Eerdere schattingen kwamen uit op 13 miljard stuks. Volgens de ECB moeten meer biljetten worden gedrukt omdat er meer in circulatie moeten worden ge bracht. Ook blijken er meer kleine coupures nodig. Verder neemt het gebruik van elektro nisch geld (pinnen en chippen) niet zo'n vlucht als verwacht. In Nederland is Joh. Ensche dé verantwoordelijk voor de productie. De drukkerij moet begin 2002 655 miljoen eurobil jetten voor Nederland hebben afgeleverd, 50 miljoen stuks meer dan in juli vorig jaar was berekend. Voor Enschedé is dat geen enkel probleem. „We zou den in de loop van het eerste kwartaal van 2001 al klaar zijn en zijn daarom alleen maar blij met extra werk", aldus een woordvoerder. Joh. Enschedé drukt ook het overgrote deel van de 46 mil joen bankbiljetten voor Luxem burg en is nog in gesprek met een derde land. Alleen de coupure van tien euro voor Luxemburg komt van een an dere drukker, het Duitse Gie- secke Devrient. Dat bedrijf kwam eerder deze week in op spraak door het bericht dat tientallen miljoenen biljetten van 100 euro die waren gedrukt voor Duitsland niet de vereiste veiligheidskenmerken dragen. Joh. Enschedé is niet bang voor zo'n schuiver. „Bij ons kan zoiets niet gebeuren omdat we veel hebben geïnvesteerd in ap paratuur die afwijkingen al tij dens het drukproces kan detec teren." De problemen bij de Duitse concurrent maken de kansen op extra euro-orders voor het Haarlemse bedrijf al leen maar groter. den haag hans jacobs haags redacteur De taxibranche vraagt de 'kar- telpolitie' NMa snel een einde te maken aan de beperkingen die taxichauffeurs ondervinden op de luchthaven Schiphol. Nu mogen daar alleen Schipholtaxi en de Taxicentrale Amsterdam klanten oppikken en een stand plaats innemen. Volgens KNV Taxi, de werkgeversorganisatie van de taxichauffeurs, is dit in strijd met de nieuwe wet perso nenvervoer. Die maakt het voor de consument mogelijk overal in Nederland zelf te kiezen wel ke taxi hij neemt. Op Schiphol bestaat die keuzevrijheid niet. De NMa moet de klachten onderzoeken van de taxichauf feurs die geen toegang krijgen tot de luchthaven en het ver zoek om ontheffing van de re gels van de directie van Schip hol afwijzen. De nieuwe wet staat immers uitdrukkelijk toe dat taxibedrijven op iedere door hen gewenste plek binnen het vervoergebied waarvoor zij een vergunning hebben, aan de slag kunnen. Vanaf 1 januari 2002 wordt Nederland zelfs één vervoer gebied en vallen alle beperkin gen weg. De restricties van Schiphol zijn daarom in strijd met de letter en de geest van de wet zegt de taxibond, die zich ook beklaagt bij minister Nete lenbos en de Tweede Kamer. ken van de top-tien was echt een doel voor ons. Als je daarin staat, wordt je naam voortdu rend genoemd en krijg je dus een steeds grotere bekendheid. Wat weer voordelen oplevert bij het werven van personeel en klanten." Een verdere groei naar een omzet van 250 miljoen is vol gens Mantel heel goed moge lijk, ook al is de uitzendmarkt het afgelopen jaar iets gekrom pen. Hij verwacht ook de ko mende jaren nog verschillende bedrijven te kunnen inlijven, zonder dat de kwaliteit van het totale concern er onder lijdt. „Groei is een kwestie van ma nagement, het vermogen om de nieuwe overname zo snel mo gelijk in te passen. En ik prijs me gelukkig dat ik een goed management heb." Waar de grenzen voor Luba liggen, durft hij nog niet te zeggen. „Je moet een redelijke schaal hebben om ook in economisch moeilijker tijden het hoofd boven water te houden. Maar wat die schaal is, is moeilijk aan te geven." zaandam anp Nog eens zes grote winkelke tens hebben donderdag gemeld zich aan te sluiten bij de World wide Retail Exchange (WWRE), de internationale internetbeurs waarop supermarkten hun wa ren gaan inkopen. Er zijn nu ze ventien deelnemers. Eind au gustus moet de beurs draaien. De internetbeurs is een initia tief van onder meer Ahold. Winkelketens plaatsen hun or ders op internet. Leveranciers kunnen zich op een order in schrijven. De ketens blijven on afhankelijk van elkaar inkopen; ze maken alleen gebruik van dezelfde virtuele marktplaats. Gisteren sloten Safeway (VK), El Corte Ingles (Spanje), Super valu, Rite Aid (beide VS), Dansk Supermarked en Dairy Farm (Hongkong) zich aan. Eerder al hadden bedrijven als Casino (Frankrijk) en Marks Spencer zich aangemeld. Ahold denkt zelf 'veel meer dan de helft' van de 80.000 pro ducten die het wereldwijd op de schappen heeft, via WWRE te kunnen inkopen. Dat moet op den duur tot een besparing van één procent leiden - in de wereld van de supermarkten, waar iedere cent telt, is dat fors. De Franse keten Carrefour broedt op een soorgelijke inter netbeurs. ruswuk anp De vakbonden willen dat de uitzendkoepel ABU voor 1 au gustus alsnog ingaat op hun voorstellen voor een nieuwe CAO voor uitzendkrachten. Zo niet dan volgen er acties. De onderhandelingen liepen begin juli stuk op de invoering van een nieuw salarissysteem. De werknemers stapten op omdat zij het niet eens zijn met het voorstel van de werkgevers. Zij willen de salarisschalen re duceren van de huidige tien tot twee: een voor starters en een voor gewone salarissen. De bonden vinden het beginners- loon in het nieuwe systeem te laag. Bovendien willen zij voor de gewone salarissen acht tot twaalf procent meer dan de ABU. Verder eisen de bonden voor dit jaar een loonsverhoging van vijf procent voor de lagerbetaal- den en vier procent voor werk nemers die hoger zijn inge schaald. De werkgevers bieden 3,25 procent per 1 augustus 2000 zonder onderscheid. De bonden willen niet praten over salarisverhoging als niet eerst het nieuwe loongebouw overeind staat. De werkgevers organisatie wil de lonen alvast verhogen en daarna doorpra ten. Bij de CAO zijn 800.000 uit zendkrachten betrokken. Washington en Bnissel bepalen speelruimte bij fusiegolf haarlem richard mooyman De luchtvaartwereld is in rep en roer. Door een fusie proberen de KLM en British Airways de grootste luchtvaart maatschappij van Europa te vormen. In de VS poogt American Airlines, dat al samenwerkt met British Airways, de Amerikaanse KLM-partner Northwest Airlines in te lijven. Een nieuwe Amerikaans/Brits/Neder landse luchtvaartreus lijkt in de maak. Maar het is twijfelachtig of het echt komt tot een gesloten front van Ameri can, Northwest. KLM en British Air ways. De uitkomst van de gesprekken is ongewis en mededingingsautoritei ten kunnen roet in het eten gooien. Bij de KLM en het grotere British Air ways is vooral het aandeel en de zeg genschap van de Nederlanders in een Brits-Nederlandse combinatie een mogelijk breekpunt. Het samengaan van American (nummer drie in de VS) en Northwest (nummer vier) kan bij voorbeeld stuklopen op de overname prijs. De beurskoers van Northwest is door de overnamegeruchten al met ruim de helft gestegen. Maar de mededingingsautoriteiten in Washington en Brussel zullen wellicht nog de meeste hindernissen opwer pen. Zij kunnen aanvullende eisen stellen om een te dominante marktpo sitie te verhinderen. Een machtsblok van alle vier.maatschappijen bij elkaar zal vrijwel zeker stuiten op ingrijpende beperkingen of een verbod. Na bedrijfstakken als de automobielin dustrie en de telecombranche lijkt nu ook in de luchtvaart de tijd van inter nationale fusies en overnames aange broken. Vooral buiten Amerika bete kent dit een omslag in de versnipperde vliegwereld met een wirwar aan losse en halve samenwerkingsverbanden. Als lievelingetjes van nationale rege ringen waren de meeste maatschappij en gewend om onder de beschermen de paraplu van de overheid te opere ren. Lange tijd was er op internationa le routes nauwelijks sprake van echte concurrentie. Ook nu nog zijn lan dingsrechten vaak het resultaat van in ternationale koehandel tussen regerin gen. Maar de tijden beginnen te verande ren en in Europa speelt de KLM daar bij een belangrijke rol. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij heeft naast Swissair (dat een meerderheid heeft verworven in het Belgische Sabena) het voortouw genomen bij de vorming van de eerste echt internationale luchtvaartondernemingen. De KLM heeft de moeizame samen werking met Alitalia bee"indigd. Alle kaarten zijn nu gezet op een fusie met de Britten. KLM-partner Northwest Airlines heeft daarmee ingestemd. Maar het toch al lastige fusiespel wordt verder gecompliceerd nu Ame rican Airlines serieuze pogingen doet om concurrent Northwest op te ko pen. De stap van American lijkt een reactie op de onlangs aangekondigde overna me door United Airlines van US Air ways. Het Amerikaanse United, dat deel uitmaakt van de Star Alliance rond het Duitse Lufthansa, zou daar mee verreweg de grootste vliegmaat schappij ter wereld worden. American Airlines wil met de inlijving van North west niet achterop raken. Volgens de Washington Post zou Delta Airlines, een andere grote Amerikaan se maatschappij die is gelieerd met Air France, het controlerende belang van Northwest in het eveneens Ameri kaanse Continental Airlines overne men. Dit mede om meer moeilijkhe den met de autoriteiten voor te zijn. Het ministerie van justitie in de VS had namelijk al eerder bezwaar gemaakt tegen de verwerving van het belang door Northwest in Continental. Ameri can Airlines heeft een soortgelijke re primande gekregen. De alliantie met British Airways werd zelfs op een laag pitje gezet nadat de Amerikaanse auto riteiten een streep haalden door het plan om vluchten te combineren. De grote vraag is hoe de relatief kleine KLM tevoorschijn komt uit dit interna tionale schaakspel van luchtvaartba zen en anti-kartelbonzen. Een onder geschikte positie dreigt, maar na de zelfbedachte openingszetten zal de KLM de partij ook moeten uitspelen. Anders beslist de concurrentie straks maar al te graag over het lot van de lastige Nederlandse vliegmaatschappij met wereldwijde ambities.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7