Weer commotie in VS over aftuigen arrestant Ex-militairen Joegoslavië op rooftocht in Spanje Turkije saboteert recent bereikte ontspanning op eiland Cyprus Buitenland Farmacieconcern MSD sponsort aids-activisten Colombia levert drugsbaron uit Revolte Russische generaals tegen plannen van regering &G 14 JULI 2000 in Turkije heeft gis- mensenlevens geëist, nieuwe bosbranden Rond de Zee van ten zuiden van Istan- zijn gisteren honderd nieuwe ontstaan. Midden- en het noorden zijn het Het ministe- spreekt van zeer in het hele regering heeft ge- om buitenlandse hulp De bran- in Grieken ten westen van honder hun woonplaats, tussen Athene en voorzorg tijdelijk De lucht boven de hoofdstad is zwart van uit omliggende gebie- op het Italiaanse ei- is gisteren een grote uitgebroken. Ver huizen dreigen in op te gaan. ;lle Peter' rondt punt Afrika Peter de pinguïn, die door heel Zuid-Afrika wordt ge- op zijn tocht van Port Elizabeth naar zijn normale leefge- p Robbeneiland, heeft het zuidelijkste puntje van Afrika, lgulhas, gisteren gerond. Met een gemiddelde snelheid kilometer per uur ligt hij ook na dertien dagen zwem- ig steeds op koers. Wetenschappers van de Universiteit ïpstad volgen de verrichtingen van 'Snelle Peter' op de Daartoe is de pinguin uitgerust met een zendertje. Peter irt tot de 23.000 pinguins die zijn gered van Robbeneiland sseneiland na een olieramp. traf voor aanslag op synagoge Twee jonge rechts-extremisten moeten de gevangenis in aanslag op een synagoge in de Duitse stad Erfurt. De jank in Gera veroordeelde gisteren een 18-jarige Duitser e jaar celstraf en een 17-jarige landgenoot tot twee jaar en j laanden. De mannen hebben toegegeven dat ze op 20 wee molotovcocktails naar de achterzijde van de synago- iben gegooid. Het was die dag 111 jaar geleden dat Adolf werd geboren. Als motief voor hun daad noemde het duo tegen joden'. te SA-hackers gearresteerd De politie van de Amerikaanse stad New York heeft lackers aangehouden, die computers van de Amerikaanse 001 en ruimtevaartorganisatie NASA hadden gekraakt. Een ing Oe twee is een 15-jarige jongen, wiens naam niet is vrijgege- m*» mdat hij zo jong is. Hij wordt ervan verdacht in november f' iben ingebroken in drie computers van de NASA. De an- rrestant is de 20-jarige Raymond Torricelli, die ervan ver wordt te hebben ingebroken in twee computers van het Danf^11^011 Laboratory van NASA in Pasadena. pa ieuactivisten gepakt in Tsjechië De Tsjechische politie heeft gisteren dertien milieuacti- aangehouden die bij een kerncentrale demonstreerden. ;estanten komen uit Nederland, Tsjechië, Oostenrijk, and en Slowakije. Drie Tsjechen en een Nederlander zijn dels weer vrijgelaten. De activisten protesteerden tegen istaande ingebruikname van de kerncentrale in Temelin i-Bohemen, 60 kilometer van de grens met Oostenrijk. lental Bombay loopt op OENln Het aantal doden als gevolg van twee aardverschuivin- 01 i de Indiase miljoenenstad Bombay is opgelopen van veer- tr 58. De modderstromen, veroorzaakt door zware regen- dolven delen van een sloppenwijk. De brandweer denkt nog 30 tot 40 mensen onder de modder liggen. Al jprui dley zegt Gore steun toe 'RAUiav, De Amerikaanse vice-president Al Gore heeft giste- langverwachte officiële steun gekregen van Bill Bradley, ide rivaal voor de Democratische kandidatuur voor de entsverkiezingen van november. De twee voormalige j^lhanen schudden elkaar voor het oog van de camera's in W,;l ïerikaanse stad Green Bay de hand. ild: Eén termijn is genoeg i. Yï De Indonesische president, Abdurrahman Wahid, heeft l^mnen gegeven dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen bij de t^gnde presidentsverkiezingen in 2004. Dat meldde vanoch- ie Australische televisiezender ABC. Wahid heeft gezegd j bij de volgende verkiezing volledige steun zal geven aan I ƒ25,- ice-president Megawati Soekarnoputri, mocht ze een gooi ;TTaA naar het hoogste Indonesische politieke ambt. lieuw doden door geweld Ambon Het geweld op de Molukken heeft opnieuw levens ge- - nwoners van Ambon en Indonesiche kranten meldden :htend dat er bij de gevechten tussen moslims en christe- eker zeven doden en twaalf gewonden zijn gevallen. Agen- Hf" militairen hebben tevergeefs geprobeerd een einde te aan het geweld dat oplaaide na een schietparij in de ha- ^^Saarbij vier mensen gewond raakten. Als reactie op het herens incident ging een woedende menigte de straat op. Ze ver- VOO ten zeker zeventien huizen met granaten en bómmen. Politie Philadelphia molesteert zwarte man De Amerikaanse politie is opnieuw in opspraak ge raakt wegens het aftuigen van een zwarte arrestant. Van de arrestatie in Phila delphia zijn video-opna mes gemaakt die de hele wereld over zijn gegaan. De arrestant, de 30-jarige Thomas Jones, hield aan de mishandeling ernstige verwondingen over aan ar men en buik. philadelphia anp Afgelopen woensdag zagen agenten in Philadelphia een ge stolen auto rijden. Na een ach tervolging reden ze de auto klem. Daarop volgde een schietpartij waarbij 45 kogels werden afgevuurd. Drie agen ten raakten daarbij gewond. De chauffeur van de klemge reden auto werd door vijf ko gels geraakt, maar hij slaagde er desondanks in te vluchten in een politieauto. De agenten re den ook die wagen klem, haal den de bestuurder eruit en tuig den hem af. Televisiezender ABC maakte vanuit een helikopter opnames van de aanhouding. Een poli tiecommissaris in Philadelphia zei in een reactie dat die geen compleet beeld geven van wat Televisiekijkers over de hele wereld hebben kunnen zien hoe Amerikaanse agenten zich op een zwarte arres tant stortten en hem schopten en sloegen. foto ap er is gebeurd. De Amerikaanse minister van justitie, Reno, wil dat de zaak tot op bodem wordt uitgezocht. De commotie die over de mishandeling is ontstaan, is mede zo groot omdat de beel den van ABC herinneringen op roepen aan de geruchtmakende zaak rond de zwarte Amerikaan Rodney King. Deze werd in 1991 op soortgelijke wijze afge tuigd door blanke agenten in Los Angeles. De kwestie King leidde tot omvangrijke rellen, nadat een rechter de politie mannen had vrijgesproken. Bij het incident van deze week in Philadelphia waren zowel blan ke als zwarte politiemensen be trokken. Sturchio. Het nieuws heeft in druk gemaakt in Zuid-Afrika, waar president Mbeki onder vuur ligt vanwege zijn scepsis over de relatie tussen HIV en aids. In zijn openingstoespraak zei de president nog dat het be strijden van armoede belangrij ker is dan alle aandacht richten op de bestrijding van HIV met medicijnen die voor de meeste Afrikaanse landen veel te duur zijn. Aanhangers van Mbeki hebben met het nieuws over de sponsoring van Act-Up voedsel gekregen voor hun theorie dat Afrika slachtoffer is van een complot van abjecte westerse kapitalisten. Anderen, zoals consultant Anita Allen, zeggen dat men niet zo naïef moet zijn over de rol van sommige aids- activisten in de campagne voor aids-medicijnen. „Wat is een betere reclame dan mensen die schreeuwen om medicijnen met jouw bedrijfslogo op de achtergrond", aldus Allen. Dat de farmaceutische bedrij ven enorme belangen hebben in het aids-tijdperk, staat buiten kijf. Glaxo Wellcome zag zijn omzet verdubbelen in de vijf jaar dat het nu het beroemde AZT op de markt brengt. Men heeft begrepen dat imago be langrijk is bij pogingen het suc ces te prolongeren. De farma ceutische bedrijven presente ren zich dus als netjes en ver antwoord, in de wetenschap dat de publieke opinie kritisch is geworden. De strategie heeft succes, want van de aangekondigde golf van protestacties is in Dur ban weinig te merken. Alleen Act-Up is actief, maar daarvan is nu bekend waarom. pretoria eelco van der linden correspondent De farmaceutische industrie laat zich tijdens de aids-confe- rentie in het Zuid-Afrikaanse Durban van haar beste kant zien. Zelfs de enige echte actie groep rond het congres blijkt door een van de farmareuzen te worden gesponsord. Eerder deze week hield Act- Up, een militante Amerikaanse club van aids-activisten, een luidruchtige demonstratie voor de stand van Boerhringer-In- gelheim, producent van het medicijn Nevirapene. Het Duit se bedrijf haalde vlak voor de opening van de conferentie alle kranten met het voorstel Ne virapene vijf jaar lang gratis te verstrekken aan ontwikkelings landen ten behoeve van zwan gere vrouwen met het HIV-vi- rus. De actievoerders, die strijden voor goedkopere aids-medicij- nen en volgens hun eigen web site een plaag zijn voor de far maceutische industrie, zetten vervolgens koers naar een stand van de Amerikaanse concurrent van Boerhinger, Merck Sharpe and Dome (MSD). Dit bedrijf, net als Boehringer een van de hoofdsponsors van het congres in Durban, brengt het medicijn Crixivan op de markt. Het hoofd van de pr-afdeling van MSD, Geoffrey Sturchio, vertelde zonder veel omhaal aan het Zuid-Afrikaanse pers bureau Sapa dat zijn bedrijf Act-Up sponsort. Vorig jaar, tij dens de 12de versie van de aids-conferentie in Genéve, cir culeerden die geruchten ook al. Iedereen verbaasd, behalve Ook toeristen niet veilig voor goed georganiseerde bendes correspondent Spanje wordt de laatste maanden ge teisterd door een golf van gewapende overvallen. Het gaat om goed georga niseerde bendes die in veel gevallen worden geleid door oud-militairen uit Joegoslavië en daarvan afgesplitste landen. Juwelierszaken en bedrijven parken zijn de voornaamste doelwit ten van de criminelen. Nu het toeris tenseizoen is begonnen, zijn ook bui tenlandse bezoekers niet veilig. De juweliers zijn ten einde raad. De nationale branche-organisatie heeft haar leden opgeroepen komende woensdag hun winkels te sluiten en mee te doen aan een landelijke pro testmanifestatie om de onveiligheid van hun beroep onder de aandacht te brengen. De afgelopen vijf jaar zijn negendui zend juweliers slachtoffer geworden van overvallen. Sommigen zijn meer dan eend in aanraking gekomen met de criminelen. Het gaat niet alleen om de materiële schade, die overigens vele miljoenen bedraagt. „Veel erger is de angst waarmee we moeten leven", zegt juwelier Rogelio Roca. Roca is de eigenaar van de gelijknami ge zaak aan de chique Paseo de Gracia in Barcelona, een van de meest gere nommeerde juwelierszaken van Span je. Vorige week vrijdag sloot een van de oudere medewerkers, zoals gebrui kelijk, de zaak af voor de middagpau ze. Toen hij thuis kwam, vond hij zijn vrouw vastgebonden in een stoel. Terwijl een van de overvallers bij de geknevelde vrouw bleef, werd haar man door de andere bendeleden ge dwongen mee te gaan naar de juwe lierswinkel om hen binnen te laten. Zijn handen werden aan zijn voeten vastgebonden, waarna ze hem van een trap duwden. Ze dreigden hem te do den als hij de grote kluis niet opende. De medewerker wist de criminelen er uiteindelijk van te overtuigen dat het alarm zou afgaan wanneer de kluis werd geopend voordat de zaak weer open ging. De dieven namen genoe gen met een buit ter waarde van onge veer een miljoen gulden. Volgens de politie ging het ook bij de overval op Roca om een bende die waarschijnlijk afkomstig is uit Joego slavië en daarvan afgesplitste republie ken. Vorig jaar werd een omvangrijke criminele organisatie opgerold, waar van dertien leden afkomstig bleken van de Balkan. Het zijn vaak ex-mili tairen en gewezen politiemensen. Hun optreden wordt volgens de Spaanse politie gekenmerkt door een hoge mate van efficiëntie en een strak ke organisatie. Ze deinzen er niet voor terug geweld te gebruiken. Bij de vorig jaar verrichte arrestaties werden vuur wapens in beslag genomen. Uit papie ren bleek ook dat grote geldbedragen waren overgemaakt naar een gewa pende groepering in Kosovo. De bendes opereren ook veel op indu strieterreinen en bedrijvenparken. Met snelle, goed georganiseerde acties ma ken ze daar grote partijen waardevolle goederen buit. Voordat de politie komt, zijn ze al weer verdwenen. Hun derde werkterrein zijn de plaat sen waar veel toeristen komen. Op de grote promenade Las Ramblas in Bar celona zijn mensen beroofd door zo genaamde agenten in burger die hen naar hun papieren vroegen. De ne- pagenten legitimeerden zich inder daad met een (niet-Spaanse) politie penning. Zodra de toeristen beduusd hun papieren uit hun tas of portemon nee pakten, werden die hun uit han den gerukt waarna de dieven in de mensenmassa verdwenen. Spanje is volgens de politie een geliefd land voor buitenlandse criminelen. Met de grote stroom toeristen is het gemakkelijk het land binnen te komen en onder te duiken. Mede om die re den hebben Italiaanse en Russische maffiosi hun schuilplaats aan de Spaanse kust. De Spaanse politie heeft, mede op aanwijzing van Amerikaanse collega's, onlangs twee belangrijke Russische maffiabazen opgespoord die nauwe banden bleken te onderhouden met de nationalistische leider Vladimir Zji- rinovski. De Spaanse minister van binnenland se zaJcen, Jaime Mayor Oreja, is vorige week naar Moskou geweest om de cri minaliteit met zijn Russische collega te bespreken. doden en we branden hittegolf 'Nog niet eerder vertoonde crisis' Bogota Colombia heeft gisteren Orlando Garcia Cleves aan de Verenigde Staten uitgeleverd. Dat land wil hem wegens handel in drugs berech ten. Hij wordt ervan verdacht dat hij twee jaar geleden 116 kilo cocaïne in de VS heeft ingevoerd. Garcia Cleves werd vorig jaar aangehouden. Hij zou na de qntmanteling van de drugskartels van Medillin en Cali tussen 1993 en 1995 een eigen drugsbende hebben gevormd. foto afp marcelo salinas Het plan van de Russische minister van defensie, Serge- jev, om de nucleaire strijd krachten te versterken heeft geleid tot 'een nooit eerder vertoonde revolte' van de mi litaire top tegen de bewinds man. Dat melden Russische kranten. Sergejev is zelf oud-com mandant van de troepen die zijn uitgerust met strategi sche kernraketten. Hij vindt dat de nucleaire eenheden moeten worden versterkt om potentiële aanvallers af te schrikken. Commandanten van de andere krijgsmacht onderdelen zijn fel tegen het plan van de minister. Ze vin den dat de conventionele eenheden - die het in Tsje tsjenië erg moeilijk hebben - voorrang moeten krijgen. „Er is niet genoeg geld. Er is een crisis in de strijdkrach ten", aldus de onafhankelijks militaire analist Pavel Felgen- hauer. „Als we succes willen hebben in lokale oorlogen zoals in Tsjetsjenië moeten we conventionele wapens kopen. Maar dan moeten we vergeten dat we een kern macht zijn", aldus Felgen- hauer. Het conflict bereikte woensdag een hoogtepunt toen de generale staf bijeen kwam voor een discussie over een reorganisatie van de conventionele eenheden. Mi nister Sergejev nam de gele genheid te baat om zijn plan voor versterking van de nu cleaire troepen aan te prij zen. Stafchef generaal Anatoli Kvasjnin ging keihard tegen zijn baas in en kwam met een blauwdruk voor de strategi- sche-raketeenheden: ze zou den moeten worden ver kleind en vervolgens worden ondergebracht bij de lucht macht. Kvasjnin stelde ook voor meer conventionele eenheden in te zetten in Tsje tsjenië en in de voormalige sovjetrepublieken in Cen- traal-Azië waar Rusland helpt bij bestrijding van de drugs handel. „Voor de eerste keer in de geschiedenis van het Russi sche leger is de generale staf openlijk in verzet gekomen tegen de minister", schreef de zakenkrant Kommersant. En de Nezavisimaja Gazeta noemde de uitlatingen van Kvasjnin 'een nooit eerder vertoonde stap'. Volgens Felgenhauer is het conflict het eerste serieuze teken dat de legerleiding niet erg te spreken is over de nieuwe regering van presi dent Poetin. De generaals hadden gehoopt op meer geld, maar dat komt er niet. „Dit is het begin van een zeer ernstige crisis binnen de strijdmachten en tussen de strijdkrachten en de rege ring", aldus Felgenhauer. 'ONDENT rks-Cyprioten hebben na 26 jaar ge- de aanwezigheid van het Turkse hun noordelijke helft van het ei- roor het eerst zeggen ze dat ook. Tur- terug en saboteert de recent be- •ntspanning met het Griekse zuiden •rus. Dat legt een zware hypotheek "esprekingen tussen de leiders van Ie eiland-helften die op 24 juli in Ge- 'orden hervat. ^-premier van de Turkse Republiek iord-Cyprus - een Turkse en ook al- 'or Turldje erkende creatie - was zo joedig om vorige week te verklaren Turks-Cyprioten zichzelf willen be- Waarom kan de politie niet onder het gezag staan van ons ministerie van bin nenlandse zaken, in plaats van onder dat van de Turkse bevelhebber?", vroeg Mus tafa Akinci zich in het parlement af. Terwijl Ankara zich in stilzwijgen hulde, had de bevelhebber, generaal Ali Nihat Ozeyranli, wel een antwoord. Die slappe regering van vice-premier Akinci zou de nobele strijd voor Turks Cyprus om zeep willen helpen „Wanneer mijn pijlen het hart binnendringen van hun doel en ik het gekerm van de zieltogenden hoor, weet ik des te zekerder dat ik gelijk heb", bulderde de generaal in het openbaar. „Waarom be moeit mijnheer Akinci zich ermee dat de politie is verbonden met het leger? U heeft toerisme in uw portefeuille. U bent de al lerlaatste in het kabinet met recht van spre ken." De vice-premier sputterde nog wat tegen, maar trok een paar dagen later zijn woor den in. Daarmee was de kous echter niet af, want niet vice-premier Akinci was de wer kelijke aanstichter van de onrust, maar de krant Avrupa. Die stelde in een artikelen reeks de positie van het Turkse leger op Cy prus ter discussie. „Ons parlement, onze 'regering, al onze instellingen zijn puur voor de show", had hoofdredacteur Sener Le- vent bovendien tegen de Turkse krant Ra- dikal gezegd. „De commandant maakt hier de dienst uit. We zijn krijgsgevangenen in eigen land." Een dag later werd hij met vijf anderen gearresteerd. Twee van de Avrupa-redacteuren zijn deze week vrijgelaten, maar Levent, een foto graaf en een kolonel met zijn vrouw zitten nog vast op beschuldiging van spionage voor de Grieks-Cyprische regering. „Ver raad plegen heeft een prijs", had generaal Ozeyranli gewaarschuwd. De bevolking is daarmee voldoende geïntimideerd, al wor den er hier en daar betogingen gehouden waarbij wordt geëist dat de Turkse generaal Ozeyranli wordt vervangen door een mili tair van Turks-Cyprische origine. De aanwezigheid van het Turkse leger op Cyprus is een van de moeilijkste onderwer pen bij de komende besprekingen tussen de leiders van Grieks en Turks Cyprus. Na ernstige ongeregeldheden tussen de twee bevolkingsgroepen landde het Turkse leger op 20 juli 1974 op Cyprus en bezette de noordelijke helft van het eiland. Turkije wilde voorkomen dat Griekenland het stra tegisch gelegen, op papier onafhankelijke eiland zou inlijven. Sindsdien zijn er per manent zo'n 30.000 Turkse militairen ge stationeerd in het noorden, dat zich met goedkeuring van Ankara in 1983 onafhan kelijk verklaarde van het zuiden. Sindsdien staat Rauf Denktas aan het hoofd van het noordelijke republiekje. Voor het eerst sinds de deling van het eiland lijken er nu echter mogelijkheden om de impasse te doorbreken. In Genève zullen de leiders van de twee gemeenschappen zich buigen over een confederatie-model. Dat houdt in dat Cyrpus in de toekomst zou kunnen be staan uit twee onafhankelijk functioneren de delen met afwisselend een president uit de Turks-Cyprische en een uit de Grieks- Cyprische gemeenschap. Voorwaarde voor zo'n oplossing is wel, dat Turkije Noord-Cyprus loslaat. En dat ligt heel moeilijk. Het leger, maar ook de rege ring Vein premier Ecevit zijn er vast van overtuigd dat dat alsnog zal leiden tot Griekse inlijving van het eiland en dat wil len ze tot iedere prijs voorkomen. In een uitgelekt geheim rapport noemt de Turkse minister voor Cyprische Zaken, Sukru Sina Gürel, de Turkse Republiek van Noord-Cy prus een doodgeboren kind. Hij draagt daarvoor economische argumenten aan die hout snijden maar geen nieuws zijn. Waar het in dit rapport om gaat, is de conclusie van de minister dat de geldkraan dicht moet. Als gevolg daarvan kregen ambtena ren op Noord-Cyprus deze maand maar zeven procent van hun salaris en voor vol gende maand is er helemaal geen geld. Het is een beproefde manier om af te komen van een regering die zich al te vrijzinnig op stelt, zodat alles bij het oude kan blijven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5