Geen vervolging na stadionincident Binnenland Hefbrug in de lak Milieudefensie weigert bomenaanbod Schiphol OM in beroep tegen vrijspraak babymoord Onderzoek naar aantal gevallen van euthanasie Summersale Nederland opgeschrikt door kindermoorden van tiMiïEÏHIli Toenemend gebruik kruiden aan banden AG 14 JULI 2000 oenLinks wil KLM aanpakken lies De KLM moet een protocol opstellen waarin helder nduidig wordt vastgelegd op welke wijze minder valide rei- s moeten worden behandeld en begeleid. De regels die de nationale Hulp Dienst (IHD) stelt horen daarbij als uit- ipunt te dienen. Minister Netelenbos moet de KLM hiertoe ioren. Dat vinden de GroenLinks-Kamerleden Van der „loven en Varma, die de bewindsvrouw om maatregelen m naar aanleiding van problemen die gehandicapten on- iden bij het reizen met KLM. Reizigers die niet zelfstandig [vliegtuig kunnen komen, worden geweigerd indien zij begeleider bij zich hebben. GroenLinks vindt het onfat- ijk dat de luchtvaartmaatschappij rolstoelers weigert. en cassatie in zaak-Bouterse ^ACLi Justitie in Den Haag gaat niet in cassatie tegen het ar- n de strafzaak tegen Bouterse. Er zouden juridisch en in- elijk geen aanknopingspunten zijn om de zaak voor te leg- ian de Hoge Raad, zo is vanochtend bekendgemaakt. Bou- kreeg twee weken geleden in hoger beroep elf jaar gevan- istraf opgelegd, wegens een transport van 474 kilo cocaïne, igeheten Stellendam-zaak. Van alle andere aanklachten, onder het leiden van een criminele organisatie, sprak het •htshof hem vrij. De twee medeverdachten van de Suri- ise oud-legerleider gingen geheel en al vrijuit. kkelaar blijft gegijzeld :rdam 'De Hakkelaar', de man die in 1998 werd veroor- 1 als leider van een grote drugsorganisatie blijft in gijzeling, leeft de Amsterdamse rechtbank gisteren besloten. Hij al sinds maart gegijzeld, omdat hij de Belastingdienst in een slordige 300 miljoen gulden schuldig is. De man eiste n kort geding zijn vrijlating. Maar volgens de president van ichtbank werkt hij onvoldoende mee aan de pogingen van scus om nog iets van de monsterschuld terug te krijgen. De ichrijft voor dat hij verplicht is om duidelijke inlichtingen te :haffen over zijn inkomens- en vermogenspositie. iideren als beeldenstormers Drie jongetjes van acht, tien en twaalf jaar oud blijken ielingen in de rooms-katholieke kerk in Beilen op hun ge il te hebben. Zondagmiddag werden kapotte beeldjes en idde muren in de parochie ontdekt. Op de wanden waren in inkruisen en woorden als 'ezel', 'lulhannes' en 'hallo' ge- Hl en met verf. De politie heeft de drie jeugdige vandalen gis- tv aangehouden. De jongetjes gaven toe uit nieuwsgierig- l de kerk binnen te zijn gestapt. Binnen vonden zij een verf- rji bus. Uit pure verveling besloten de kinderen graffiti op de )0 en te spuiten en beeldjes te vernielen. pjes uit Griekenland taboe tu img Mensen die uit Griekenland in Nederland komen, ltv en geen vlees- en melkproducten meenemen. In dat land is e[ ngs mond- en klauwzeer geconstateerd. Het ministerie van Jt bouw wijst erop dat de zeer besmettelijke virusziekte aan- ru ijke schade kan veroorzaken als zij zich verspreidt onder de |0( erlandse veestapel. Mond- en klauwzeer levert geen gevaar ,g( oor de volksgezondheid. iter besmet in deel Gooi im» Uit de kranen van Naarden, Bussum, Huizen, Laren en ,e cum komt water dat met een bacterie is besmet. Dat heeft waterleidingbedrijf PWN bekendgemaakt. Het bedrijf advi- de inwoners uit het Gooi dan ook het water voor het drin- lerst twee minuten door te koken zodat alle bacteriën zijn Douchen, tandenpoetsen en afwassen kunnen wel Ier het water eerst te koken. Naar de oorzaak en de ernst le besmetting is inmiddels een onderzoek begonnen. Het j', irleidingbedrijf verwacht dat de inwoners uit de besmette lei eenten het water nog tot donderdag 20 juli moeten koken. lisje (15) ontvoerd }l dam» Een 15-jarig meisje van Turkse afkomst uit Zaandam e| itermiddag ontvoerd door een plaatsgenoot. De man duw- aar tegen haar zin in een personenauto. Het meisje liep op noment op het trottoir met haar zusje. Volgens de politie t jtde man het meisje op het oog als toekomstige vrouw. Na- Ie moeder van de 15-jarige aangifte had gedaan, ging de ie naar het huisadres van de man die door het zusje was end. Die was daar echter niet aanwezig en werd gisteren c°i gezocht. »rting op belasting na ramp Voor een groot aantal bewoners uit de binnenste ring a het Enschedese vuurwerkrampgebied is ertussen alle ellen- len lichtpuntje. Eigenaren van beschadigde auto's hoeven E maanden lang geen motorrijtuigenbelasting te betalen, blijkt uit een brief die deze week is verspreid. Het Centraal ;au voor de Motorrijtuigenbelasting in Apeldoorn doet de e in opdracht van de staatssecretaris van financiën. Autobe- ft :rs die hun voertuig als verloren kunnen beschouwen, hoe- ook na die twee maanden geen belasting te betalen. indmolens op bedrijfsterreinen 'arden De provincie Friesland wil nieuwe windturbines langer toestaan in het open landschap. Windmolens mo- alleen nog worden gebouwd in de buurt van bedrijventer- len. De flinke toename van alleenstaande turbines, vaak bij rderijen, heeft de afgelopen jaren gezorgd voor een te grote islag op het Friese landschap, zo vindt het provinciebestuur. iderlanders gewond op Cuba iNA' Door een botsing van twee bussen op Cuba zijn insdag drie Belgische toeristen en twee Cubanen om het le- gekomen. Elf personen, onder wie drie Nederlanders, raak- gewond. Dat hebben medewerkers van de Belgische en Ne- andse ambassade op het Caribische eiland meegedeeld. Het eluk gebeurde op een weg nabij het gehucht Real Campina entraal-Cuba. Algemeen Nederlands Persbur erde Pers Diensten Italiaanse journalisten reageren verbijsterd DESIGNCENTRUM Justitie is niet van plan vervolgingen in te stellen naar aanleiding van het incident met Italiaanse journalisten, voorafgaand aan de EK-finale Frankrijk-Italië in het Sta dion Feijenoord. De zeven Italiaanse journalisten zou den zich wel schuldig hebben gemaakt aan strafbare fei ten, maar de spanning voor de wedstrijd geldt als ver zachtende omstandigheid. De stadionstewards zijn niet buiten hun boekje gegaan. den haag-rome gpdwapenstok heeft geslagen. In een brief aan de Tweede Kamer Er wordt alleen opgetreden te- gaan de ministers Korthals (jus- gen een bewaker die met een titie) en De Vries (binnenlandse zaken) uitvoerig in op het on derzoek naar de gebeurtenissen rondom de EK-finale. Stewards van de Kuip droe gen een tv-ploeg van RAI Uno op te stoppen met het filmen van een groep gehandicapten die naar binnen werden gedra gen. De gehandicapten zouden daar bezwaar tegen hebben ge maakt. Toen de cameraploeg de instructies niet opvolgde, tra den de stewards hardhandig op. Uiteindelijk werden zeven RAI-medewerkers gearresteerd. Korthals en De Vries conclu deren nu dat overtuigend is be wezen dat de Italianen strafba re feiten hebben gepleegd. Zo hadden ze op grond van hun acrreditatie de aanwijzingen van stewards en beveiligings personeel onmiddellijk moeten opvolgen. In Italië is verbijsterd gerea geerd op de verklaring van de ministers. Ignazio Scardina, chef voetbal van RAI Uno: „Hartelijk bedankt dat ze ons geen proces aandoen, maar wij zetten onze aanklacht tegen po litie en stadion wel degelijk door. Ik kan over dat optreden maar één ding zeggen: jullie hebben een soort nazi-politie." Maurizio Scelli, voorzitter van de invalidenbond Unitalsi die volgens de Nederlandse verkla ring de oorzaak van het inci dent is, denkt dat de Neder landse regering 'een Salomons- oordeel' heeft willen vellen. „Op deze manier kan niemand tevreden zijn. Nog steeds is niet opgehelderd hoe het zat, wie wat wist van tevoren. Nu wordt gezegd dat Rotterdam twee da gen van tevoren op de hoogte was van onze komst. Zelfs de ambassade had vandaag nog vragen over de manier waarop wij zijn gereisd. Ik vind het heel erg dat wij worden aangemerkt als de veroorzakers". Het Itali aanse ministerie van buiten landse zaken kon geen com mentaar geven. Minister Dini keert vandaag terug van een reis naar Japan. waddinxveen Schilders zijn op tientallen meters hoogte aan het werk om één van de drie klassieke stalen hefbruggen over de Gouwe bij Waddinxveen van een nieuwe verflaag te voorzien. De brug krijgt een grote onderhoudsbeurt die naast het verfwerk bestaat uit het ontroes- ten van de constructie. De bruggen hebben een opvallende constructie van twee stalen torens waartussen een beweegbaar deel kan worden opgehesen. De klassieke opbouw van een groot aantal geklonken stalen delen leidt er toe dat de schilders maar liefst 50.000 vierkante meter oppervlak moeten behandelen. foto anp ton borsboom Zondag acties rond Bulderbos haarlem theo van der kaal) Milieudefensie accepteert geen verplaatsing van het Bulderbos en geen extra bomen van de luchthaven Schiphol op een an dere plaats in de Haarlemmer meer. Een dergelijk aanbod van directeur Cerfontaine is terzijde gelegd. In een brief aan Milieudefen sie bood de Schipholdirecteur onlangs aan de bomen van het Bulderbos te laten uitgraven en verplaatsen en voor elke boom er twee bij te zetten. „Wij doen dit, omdat wij net als u de na tuur een warm hart toedragen en de bomen niet willen rooi en", aldus Cerfontaine. Milieudefensie en de andere eigenaren van het 1.100 vier kante meter grote perceel met bomen aan de Vijfhuizerweg hebben het aanbod van Schip hol 'vriendelijk maar beslist' van de hand gewezen. Direc teur Duyvendak van Milieude fensie: ,Als dat inderdaad zo zou zijn, zouden wij natuurlijk bereid zijn het Bulderbos op te geven. In de praktijk zien we echter dat de milieugrenzen steeds verder worden opgerekt, waardoor vervuiling, lawaai en gevaar blijven toenemen." Onder het motto 'Te koop: Bulderbos. Prijs: een beter mi lieu' houdt Milieudefensie zon dag vanaf twaalf uur een mani festatie rond het Bulderbos. Die vindt plaats in het eigenlijke Bulderbos, een met jonge bo men beplant stuk grond van ze venduizend vierkante meter aan de IJweg. Toen destijds bleek dat dit bos niet weg hoeft voor de vijfde baan hebben Mi lieudefensie en 350 particulie ren alsnog de grond aan de Vijf huizerweg gekocht, dat wel op de plaats van de nieuwe start baan ligt. Publiek is welkom bij dp ma nifestatie, met als hoogtepunt om half drie een parade met het Ballongezelschap naar het bedreigde stuk bos. Maandag 24 juli treffen Mi lieudefensie en Schiphol elkaar voor de rechtbank in Haarlem. Daar vindt de eerste zitting plaats in de onteigeningsproce dure. De rechter oordeelt of de onteigening terecht is en het aanbod van Schiphol aan Mi lieudefensie van 40.000 gulden toereikend als koopsom voor het perceel aan de Vijfhuizer weg. leeuwarden gpd Het was geen grote verrassing dat het openbaar ministerie gis termiddag direct na de vrij spraak van de 30-jarige vrouw uit Waskemeer bekendmaakte dat het in hoger beroep zou gaan. Van tevoren stond al voor bij na honderd procent vast dat de zaak rond de babymoord in Ap pelscha aan het Leeuwarder ge rechtshof zou worden voorge legd. Als er wél een veroorde-< ling was uitgesproken, had de verdediging subiet appèl aange tekend en bij vrijspraak viel on middellijke actie van het OM te verwachten. In tegenstelling tot de recht bank en advocaat Anker vindt officier van justitie Ten Kate nog steeds dat er genoeg be wijsmateriaal is om de vrouw voor moord te veroordelen. Hij kwam daarom twee weken ge leden ook met een eis van acht tien jaar cel. Een dergelijk hoge straf wordt zelden gevorderd. Bij de bewijsvoering van het OM speelde één getuige een kardinale rol. De man, een straatgenoot van het echtpaar Tingen van wie baby Risanne dood in een sloot werd gevon den, heeft verklaard dat hij de verdachte op 20 september 1999 omstreeks kwart voor tien 's avonds vlakbij de woning van de Tingens heeft gezien. In tegenstelling tot de officier acht de rechtbank de verklaring van deze getuige echter niet be trouwbaar. Het lijkt er volgens de rech ters op dat zijn getuigenis tot stand is gekomen 'door beïn vloeding middels verdachtma kingen en/of gerichte vragen'. De rechtbank ziet er geen enkel heil in om nog eens nader te onderzoeken wat de getuige zich precies van die bewuste avond herinnert. Advocaat Anker constateerde gisteren dat zelfs niet eens vast gesteld kon worden dat zijn cli ënte rond het tijdstip van de moord in Appelscha is geweest. Anker is inmiddels wel van plan om voor de hoger beroepszaak de betreffende getuige op te roepen. den haag gpd Zomer, zon en sale. Het is weer in de Woonmall. Woonmall Alexandrium, de grootste woonbelevenis van Nederland. Informatie: 0800 -1598 Internet: www.alexandrium.nl ns aan de A20 Rotterdam Gouda, afslag 16. r. Geopend 10.00 18.00 uur. Maandag vanaf Zaterdag tot 17.00 uur. Vrijdag tot 21.00 uur. e zondag van de maand 12.00 17.00 uur. W oonmall ALEXANDRIUM* ruswuk anp Nederland is door de jaren heen met eni ge regelmaat opgeschrikt door kinder moorden, al dan niet voorafgegaan door seksueel geweld. Het jongste slachtoffer, Maartje Pieck, werd gisteren gevonden tussen Dronten en Kampen. De namen van sommige slachtoffers zijn deel van het collectieve geheugen geworden: Nym- phe Poolman, Sybine Jansons, Jessica La ven. Een overzicht van de meest gerucht makende zaken van de laatste tien jaar. Het jaar 1991 zag het einde van een slepen de zoektocht naar de moordenaar van de 11-jarige Jessica Laven uit Blokker. Maan den gingen voorbij zonder dader, maar met de aanhouding van een inwoner van Assen werd deze moord, alsmede twee op Duitse kinderen, opgelost. De man kreeg twaalf jaar cel. Een geruchtmakende zaak, eveneens met een Duitse connectie, was de moord op de 5-jarige Nymphe Poolman in 1991. Posters met haar beeltenis waren jarenlang een te rugkerende verschijning in het straatbeeld en de ouders zochten regelmatig de publi citeit. Aan de onzekerheid over het lot van het meisje kwam pas in 1993 een eind. Een vrachtwagenchauffeur uit Bunde werd op gepakt en bekende de moord en het seksu ele misbruik dat eraan vooraf was gegaan. Hij bleek ook verantwoordelijk voor seksu eel misbruik van twee andere Nederlandse kinderen. De rechter stuurde de man elf jaar naar de gevangenis en legde de man de Duitse variant van TBS op. Niet alleen volwassenen, ook kinderen zelf zijn soms moordenaar. In 1994 werd een 13-jarige jongen uit Echt opgepakt na de moord op de 5-jarige Ramon Theuniszen. De dader had tijdens het zwemmen ruzie gekregen en hield zijn slachtoffertje net zo lang onder water tot de dood erop volgde. De jeugdige dader werd naar een behan- deWiniek gestuurd. De 9-jarige Felicita Oostdam werd in 1994 slachtoffer van een verkrachter en moorde naar. Een 36-jarige inwoner van Leidschen- dam werd gearresteerd. De zaak was na vrant, omdat de man al eens eerder was veroordeeld voor exact hetzelfde misdrijf. Ontkennen hielp hem niet: de rechtbank veroordeelde hem tot levenslang. In hoger beroep werd dat veertien jaar en TBS. In de zaak van de 12-jarige Jennifer van Veen uit Almere was geen sprake van sek sueel misbruik. Het meisje werd in 1995 dood gevonden na een middagje zwem men. Maar bij de behandeling van de zaak bleek wel dat zij toenaderingspogingen van de 30-jarige dader had afgewezen. Hij werd veroordeeld tot tien jaar. In 1998 kwam een eind aan het leven van de 4-jarige Whitley. Zij was meegenomen door een man die sinds kort bij haar in een flat in Capelle aan de IJssel woonde. Hij misbruikte haar, waarna hij Whitley om het leven bracht. De zaak werd kort na de vondst van het stoffelijk overschot opgelost met de aanhouding van een 22-jarige man. De rechter veroordeelde hem tot twintig jaar. Het afgelopen jaar 1999 is onlosmakelijk verbonden met de namen van Sybine Jan sons, Marianne Vaatstra en Chanel-Naomi Eleveld. Marianne Vaatstra (16) uit Zwaag- westeinde werd in de nacht van koningin nedag verkracht en vermoord in een wei land bij Veenklooster. Op het politie-on- derzoek kwam veel kritiek, onder anderen van de familie van Marianne. Omwonen den zochten de dader direct in het nabijge legen asielzoekerscentrum. Dat leidde tot emotionele botsingen met bestuurders. Een verdachte uit dat centrum werd echter vrijgepleit. Ondanks de inzet van DNA-on- derzoek en de publicatie van een daderpro fiel is de zaak nog altijd niet opgelost. De 13-jarige Sybine Jansons verdween in de bossen van Maarn, op weg van school naar huis. Een intensieve zoektocht leverde niets op. Pas na een half jaar werd het ont zielde lichaam van Sybine gevonden in het water bij Breukelen. DNA-onderzoek bracht de dader: een 38-jarige buschauf feur uit Nieuwegein. Hij weigerde iets te zeggen. Dat weerhield de rechter er niet van twintig jaar cel en TBS op te leggen. In middels is hoger beroep aangetekend. Chanel-Naomi Eleveld (7) uit Assen werd misbruikt en vermoord door een man die al eens eerder voor zedendelicten was ver oordeeld. De rechter veroordeelde hem tot twintig jaar en TBS. Het hoger beroep loopt nog. Op Tweede Paasdag dit jaar werd het li chaam van Ankie Blommaert uit Lelystad in een rietkraag in haar woonplaats gevon den. De politie arresteerde een 16-jarige jongen die haar vlakbij haar huis had afge zet. Hij zit nog in hechtenis. In juni werd in het Beatrixpark in Schiedam het lichaam gevonden van de 10-jarige Nienke. Ze is door een nog onbekende man misbruikt. Een 11-jarig jongetje was aan deze belager ontkomen. Ondanks zoekac ties en een op grote schaal verspreid signa lement, is de dader nog niet gevonden. Een grootschalig onderzoek moet duidelijkheid verschaffen over het precieze aantal geval len van euthanasie in Neder land. De ministers Borst (volks gezondheid) en Korthals (justi tie) willen weten hoe vaak en op welke medische gronden artsen een verzoek om levens beëindiging inwilligen. Ook wordt hen gevraagd of ze be reid zijn een geval van euthana sie te melden. Dit schrijven beide ministers aan de Tweede Kamer. Het gaat om eenzelfde grootschalig on derzoek zoals eerder in 1990 en 1995 is gedaan. Borst en Kort hals vinden het belangrijk om over zo'n gevoelig onderwerp recente cijfers te hebben. In 1990 werd ruim tien pro cent van de euthanasiegevallen gemeld. In 1995, een jaar na de invoering van een nieuwe mel dingsprocedure, was dat toege nomen tot veertig procent. Naar schatting is toen 3.600 keer aan een verzoek tegemoet gekomen. Als belangrijke rede nen om niet te melden noem den de artsen de angst voor strafrechtelijke vervolging en de rompslomp voor de nabestaan den. Om artsen te stimuleren eu thanasie te melden zijn in 1998 vijf regionale toetsingscommis sies in het leven geroepen, waar artsen gevallen van euthanasie kunnen melden. De toetsings commissie, met daarin een arts, een jurist en een ethicus, be oordeelt achteraf de handelwij ze van de arts. Omdat euthana sie in principe strafbaar is ge bleven, gaat elk oordeel naar het openbaar ministerie. Als aan de zorgvuldigheidseisen is voldaan - zo moet er onder meer sprake zijn geweest van ondraaglijk en uitzichtloos lij den - komt er echter geen straf vervolging. In 1999 zijn ruim 2.200 geval len van euthanasie en hulp bij zelfdoding bij de toetsingscom missies gemeld. Bijna altijd ble ken artsen zorgvuldig te heb ben gehandeld, maar omdat er geen cijfers zijn over de werke lijke praktijk, zeggen de gege vens niet zoveel. De verwachting is dat het aantal meldingen stijgt als de nieuwe wet op de euthanasie wordt aangenomen. Dan krijgt het OM alleen nog de gevallen voorgelegd waarover een toet singscommissie twijfels heeft. Het onderzoek begint volgend jaar. den haag gpd Het toenemend gebruik van kruiden in voedingssupple menten en genotmiddelen wordt aan banden gelegd. Schadelijke kruiden worden verboden als ingrediënt. Bewe ringen op de verpakking over de werking van de middeltjes moeten fabrikanten voortaan staven met bewijzen. Boven dien moeten ze voor een duide lijk etiket zorgen waaruit blijkt wat in het product zit. Het kabinet heeft gisteren met deze maatregelen inge stemd omdat sommige kruiden in populaire middelen, zoals af- slankthee, schadelijk zijn. Dat geldt ook voor kruiden in som mige drugs die te koop zijn in smartshops (winkels met feest- drugs). Voor deze middelen be staan nu geen wettelijke regels. Vaak denken mensen dat kruidenpreparaten geen kwaad kunnen omdat ze puur natuur zijn. Vooral alternatieve gene zers schrijven de preparaten voor. Maar sommige middelen kunnen ernstige klachten ver oorzaken, zoals de Chinese af- slankkruiden die enkele jaren geleden in België bij tientallen vrouwen hun nieren verwoest ten. Minister Borst (volksgezond heid) wil nu onder meer het verwerken in preparaten van belladonna (wolfskers), digitalis (vingerhoedskruid) en aconi- tum (monnikskap) verbieden. Verder mogen kruidenmidde len geen schadelijke hoeveelhe den zogeheten pyr(olizidine-al- kaloïden bevatten. Die kunnen kanker veroorzaken en de lever beschadigen. De voorgestelde regels gelden niet voor echte geneesmiddelen die kruiden als ingrediënt hebben, zoals het le vensverlengende Taxol voor vrouwen met eierstokkanker. Deze medicijnen vallen onder de Wet op de Geneesmiddelen. Wanneer de nieuwe regels in gaan, is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3