Steward met passie voor stewardessenuniformen C Gesprek van de Dag Einde boycot genvoedsel Komische act goed voor wereldtitel goochelen VRIJDAG 14 JULI 2000 152 Repareren M. enseHjjk van triomf doorgloeide mij toen Nadien is dat draadje nog vele malen losgescho ten. De oorzaak is duidelijk. Als de centrifuge stopt, gaat dat gepaard met zoveel geweld dat de hele wasmachine in een soort galop raakt. Daarbij worden zulke krachten uitgeoefend op al die draadjes dat de meest strak gespannene telkens losschiet. Om 't draadje wat meer spe ling te geven heb ik er een stukje snoer tussenge- zet. Nu wordt 't niet meer strak aangetrokken als de machine gierend afslaat na 't centrifuge ren. Probleem voorgoed opgelost. Na het waanzinnige succes met de centrifuge heb ik mij ook toegelegd op de reparatie van ka potte elektrische scheerapparaten, versterkers, luidsprekers, televisietoestellen. Meestal worden zulke apparaten geleverd met schema's van hoe ze in elkaar zitten. Al doende heb ik die sche ma's leren lezen. Ik kan zo langzamerhand aar dig uit de voeten met zulke toestellen. Door gaans is 't repareren ervan toch een kwestie van een loszittend draadje, een zekeringetje dat doorgeslagen is, een plekje waar de soldeer 't heeft begeven. Solderen - waarom hebben we dat op school nou niet gehad in plaats van vraagstukken over kogels die omlaag suizen over hellende vlakken? De Amerikaanse filmster DREW BARRYMORE (25) en de komiek TOM GREEN (28), gast heer van de naar hem genoemde MTV-show, hebben zich verloofd. Over een trouwdatum hebben ze nog niets besloten, liet Barry- mores woordvoerder weten. Barrymore speelde al voor haar eerste verjaardag in een televisiecom mercial. Op 7-jarige leeftijd was ze in E.T. te zien. Later raakte ze verslaafd aan alchohol en drugs. De laatste ja ren figureerde ze on der meer in Scream (1996), Ever After (1998) en nu maakt ze samen met haar aanstaande opnamen voor de verfilming van 'Charlie's Angels'. Green is behalve bij MTV te zien in de film 'Road Trip'. Hij werd onlangs aai balkanker geopereerd ens er op een één uur durende zending over de chirurgisc greep zelf van commentaa voorzien. De Britse zanger CAT SI VENS, alias Yusuf Islam,' raël niet in. De autoriteite gerden hem de toegang to' land toen hij op het vliegv Ben Goerion was aangekff Bij de paspoortcontrole Iff 52-jarige zanger erachter! zijn naam voorkwam op de van niet-welkome buitenl: De reden is volgens de kra Maariv dat de tot de islam keerde Stevens in 1988w schijnlijk een schenking! gedaan aan de extremist lamitische groepering Har Cat Stevens werd in de ja' tig en zeventig van de vori eeuw bekend met liedjes; 'Morning has broken' en'! d'Arbanville'. ^-/onunentaar Na een verbod van bijna twee jaar wil de Europese Commissie genetisch gemanipuleerd voedsel weer toe laten. Vanaf de herfst wordt de deur naar nieuwe pro ducten opengezet. De Europees commissarissen Byrne (gezondheid) en Wallström (milieu) zeggen dat deze producten niet gevaarlijker zijn dan gewoon eten en drinken. Europa besloot eerder te stoppen met het toelaten van nieuwe soorten 'Frankenstein-voedsel' als reactie op aanhoudende twijfels over de invloed op de volksge zondheid. Om die reden kennen Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Griekenland en Luxemburg een nationaal verbod. Door het verzet van deze landen maakt gen voedsel in Europa weinig kans. Volgens de Europees commissarissen bestaat er echter geen enkel bewijs dat genvoedsel gevaren oplevert. De producten zijn wat hen betreft weer welkom op voor waarde dat het etiket vermeldt dat er sprake is van ge netisch gemodificeerde ingediënten. Ook moet onder zoek aantonen dat er geen risico's bestaan voor de ge zondheid en andere niet- gemodificeerde gewassen. Wallström wil naar eigen zeggen 'politiek leiderschap' tonen door vooruitlopend op nieuwe wetgeving nu al de ban te breken. Maar het is zeer de vraag of de Euro pees commissarissen er verstandig aan doen om in de ze gevoelige kwestie plotseling spierballen te tonen. De commissarissen lijken vooral haast te maken omdat zij vrezen voor de rechter te worden gesleept door de betrokken fabrikanten. Met name in de Verenigde Sta ten, waar het meeste genvoedsel wordt geproduceerd, is grote ergernis ontstaan over de Europese boycot. Door nu nieuwe aangepaste etenswaren als aardappe len en tomaten toe te laten, zal de weerzin tegen bio technologie waarschijnlijk alleen maar toenemen. On derzoek wijst uit dat tweederde van de Europese con sumenten geen aangepast voedsel op tafel wil. Een nog groter percentage wil vooral meer informatie over deze nieuwe generatie etenswaren. Het is uitermate onverstandig om in hoog tempo een beleidswijziging in deze omstreden kwestie erdoor te drukken. Alleen onafhankelijk wetenschappelijk onder zoek, een eerlijk debat en een uitgebreide informatie campagne kan de Europese consument (en kiezer) wellicht ooit vertrouwen geven in genetisch aangepast voedsel. Politiek en producenten moeten daar maar op wachten. Handtas van 'Iron Lady' weg voor 353.000 gulden Een ton in ponden, zo'n 353.000 gulden, heeft hij op gebracht, de roemruchte handtas van de Britse oud premier Margaret Thatcher die via het internet is ge veild voor het goede doel. Gegadigden konden tot ui terlijk gisteren een bod uitbrengen. Thatcher had de leren tas, die zij in de jaren tachtig voor ongeveer 300 pond had aangeschaft, afgestaan aan een organisatie ter voorkoming en genezing van borstkanker. De hoogste bieder, investeringsdeskundi- ge Ian Rushbrook uit Edinburgh, krijgt met de tas een handgeschreven briefje van Thatcher. „Deze Ferraga- mo tas is voor vele speciale gelegenheden gebruikt. Ik wil hem alleen kwijt voor een goed doel." Rushbrook is een bewonderaar van Thatcher. „Wat zij voor Groot- Brittannie gedaan heeft was dringend nodig en leek onmogelijk, maar zij heeft nog geen fractie gekregen van de waardering die haar toekomt", zei hij. Thatcher noemde haar fors uitgevallen tas ooit de vei ligste plaats in Downing Street. Tijdens kabinetsverga deringen placht zij hem pontificaal midden op tafel te zetten. Tijdens verhitte debatten klikte zij hem open en haalde er bijvoorbeeld de tekst van een wet of de laat ste toespraak van koningin Elizabeth uit te voorschijn. Haar collega Nicholas Ridley merkte eens bij een com missievergadering waar men op Thatcher zat te wach ten op: „Waarom beginnen we niet? De handtas is hier." „Hij was het symbool van haar autoriteit en macht, net als met Churchill en zijn sigaar", zei Samantha Dawe van de veilingorganisatie. Thatchers tas bracht verreweg het meest op van de vijf tien handtassen die ter verkoop waren aangeboden. De totale opbrengst bedroeg 103.000 pond (363.000 gul den). Voor een gestreept enveloptasje van Cherie Blair, de vrouw van de premier, werd 490 pond betaald en een rood-blauw gestreepte tas van fotomodel Jerry Hall ging weg voor 720 pond. AP In hun komische act mislukken voortdu rend allerhande goocheltrucs. Scott Nelson Shawl (34) en zijn partner Muriël Brugman (29) werden er in Lissabon wereldkampi oen mee. Het paar uit Austerlitz bij Utrecht versloeg 140 deelnemers en mag zich nu winnaar van een Grand Prix noemen. „Een enorme verrassing", zegt de in Californië geboren Scott, die vijfjaar geleden in Ne derland kwam wonen en sindsdien tal van prijzen won op festivals in ons land. „Nooit eerder is bij een wereldkampioenschap de belangrijkste prijs naar een comedy-act ge gaan." De kersverse titelhouder houdt niet van klassieke goochelarij. „Ik heb het niet zo op artiesten die willen imponeren op het podium en de toeschouwers laten voelen dat zij niets van hun knappe stunts begrij pen." Scott ziet zichzelf als een clown. Hij beschouwt Charlie Chaplin en Buster Kea- ton als zijn grote voorbeelden. Begonnen als entertainer in Covent Garden (Londen) ontwikkelde de Nederlandse Amerikaan zich gaandeweg als veelbelovend tafelgoo chelaar, die het publiek op personeelsfees ten en grote partijen moet vermaken. Eer ste prijzen haalde Scott op het Zandvoort Fun Festival en het Straatfestival Rotter dam. Hoogtepunten in het buitenland wa ren het behalen van de Shizuoka World Cup in Japan en een optreden in Monaco op het Grand Prix de Magique. In Amster dam werden Scott en Muriël - die sinds kort als duo optreden - Nederlands kampi oen in de categorie podiumgoochelen. „Voor ons was dat een prachtige warming up voor het WK in Lissabon." Het optreden in Portugal mocht slechts tien minuten bedragen. De illusie-act van de Nederlandse deelnemers bedroeg echter elf minuten. „Dus moesten we daar een minuut uit wegknippen." De truc met een doorgezaagd meisje en een met zwaarden doorboorde kist vormde het hoofdbestand deel van het winnende nummer. De jury was unaniem in haar oordeel en wees Scott the Magician aan tot beste act van het WK. De hoofdprijs bestond uit een halve meter hoge trofee van kristal. Tot verbijstering van de wereldkampioenen en het publiek viel de bokaal echter in diggelen. „We heb ben nu een herinnering die uit duizenden stukjes bestaat", concludeert Muriël. Scott kan om het voorval wel lachen. „Het past bij de vele mislukkingen in onze show." Het duo hoopt binnenkort een contract te sluiten voor een serie optredens in Las Ve gas. GPD Scott Nelson Shawl en zijn partner Muriël Brugm! f0 Als steward bij de KLM is Cliff Muskiet gewend uniformen te dragen en privé verzamelt hij door stewardessen afgedragen bedrijfskleding. Maar anders dan vele andere liefhebbers van uniformen heeft hij ook humo ristische, om niet te zeggen non-conformistische trekjes. „Ik ben niet standaard en dat wil ik ook niet zijn." Grote kans dat degene die hem belt na wat klaroengeschal de volgende mededeling uit zijn antwoordapparaat hoort ko men: „Zijn Koninklijke Hoog heid Cliff zit op het koninklijke urinoir. Wanneer straks het toi letpapier op is, zal hij terugbel len. Als u na het horen van de piep uw boodschap doet." Mocht u ergens op zolder nog een afgedragen stewardesskos tuum van een door de tands des tijds uitgerekte modelijn op zolder hebben hangen, schroom niet in te spreken. De lelijkste stewardessenoutfit is hem nog mooi genoeg. De da mes van Austrian Airlines doen de ogen van Cliff Muskiet als de roodkapjes van de luchtvaart dikwijls pijn in de ogen, maar al wat tot hun bedrijfsuitrusting te rekenen valt, geldt voor hem als collectorsitem. Bij herhaling treft hij van top tot teen in het rood de Oostenrijkse Luftmadel op luchthavens. Hoofddeksel, jasje, rok, panties, schoentjes, een stier zou ervan op hol slaan. „Maar hoe erg al dat rood ook vloekt in mijn kleer kast, ook dat uniform is welkom in mijn huis." De Amsterdammer is in princi pe zelfs bereid de deur van één van zijn kleerkasten te openen voor het tenue van South West Airlines. Eigenlijk niet om aan te gluren, vindt Muskiet, die poloshirts, korte broeken en gympies van die prijsbreker on der de luchtvaartmaatschappij en. Maar vanwege de merk naam weer wel interessant voor zijn verzameling. Even voor de duidelijkheid: voor de bedrijfs kleding van mannelijk cabine personeel heeft Muskiet geen belangstelling. Daar zit niet of nauwelijks modelijn in. Te veel meer van het zelfde. Jasje, das je, zo was het vroeger en nog steeds zo. Muskiet ontstak in 1993 in een niet aflatende verzamelwoede, die hem geregeld 's nachts tot opstaan maant. Want zodra hij er lucht van krijgt dat ergens aan de overkant een begeerd uniform op de kop valt te tik ken, laat Muskiet zich door 'Ik sta er 's nachts voor op' passen geblazen dat de n niet in zijn collectie komt ten tweede omdat luchtv maatschappijen uit heü den-Oosten, Zuid-Ameril China zich tot dusver Oo disch doof hebben gehot voor zijn brieven en e-rrit „Van de tien keer dat ik ft elektronische post verstu komt er hooguit één antv terug. Heel frustrerend et wel onfatsoenlijk. En dat het mij gaat om in onbnu raakte uniformen, die dot nieuwe modelijn zijn ingi haald." Ja, er zijn op de wereld n: meer van uniformffeaksi hij. Onlangs kwam hij int tact met een dame uit he Zweedse Helsingborg. En internet ook met twee Au nen. „Wat ik misschien o voor heb, is dat ik bij een vaartmaatschappij werk. dat in mijn corresponden wel altijd bij, in de hoopi mededeling wat meer dei opent." Een week of drie geleden wierf hij in Teheran een i form met hoofddoekje va Air, dank zij de bemiddel! van een hotelgast. En zoi Muskiet zelf de moeite oi rustpauze na een vlucht a gapore te benutten voori op-en-neertje van in tota; ven uur om in Hongkong kostuum van Cathay Pad te halen. „Ik had dat er gr voor over. En ook de kosti het ticket." Als collectioneur in het gr moet Cliff Muskiet zich o: nanciële redenen minder keurig opstellen dan eeni wat geleden. Nu moet eeï geleverd uniform geuren eerlijk werkzweet, wil hiji eerst naar de stomerij bn „Wanneer het uniform er paar keer is gedragen enr vies is, gaat het echt zo dr in. Verpakt in plastic. Hel gen van een kostuum kon gauw op twee tientjes. Ga na wat honderdzeventigi men stomen mij zou mor kosten. Even uitrekenen, een vermogen. Ik vraag u eens af, waar deze collect moet eindigen. Ik mag ho een museum, in Amsterd omgeving. Dat zou mooi Maar dan wel onder voor de dat de collectie mijn ei dom blijft en achter vitrin Want ik wil niet dat iemai z'n tengels eraan komt." GERARD VAN PUTTEN Het ultieme risico voor Cliff Muskiet is dat de mot in zijn collectie komt te zitten. Het is 's zomers altijd scherp opletten dat er niet zo'n ellendepukkel van een kostuumvreter één van zijn kleer kasten in vliegt. Er mag van hem namelijk geen gat vallen in zijn almaar groter wordende collec tie van stewardessenuniformen. „Mijn boodschap is dat zelfs het truttigste kostuum voor mij nog van een ongekende schoonheid is." Cliff Muskiet: „Ik vraag me wel eens af waar deze collectie moet eindigen. Ik mag hopen in een museum, in Amsterdam of omgeving. Dat zou mooi zijn." foto anp michel porro geen tijdsverschil afstoppen. Dan grijpt hij ofwel naar de te lefoon of naar de computer muis om via internet met bij voorbeeld westwaarts van de Atlantische Oceaan te onder handelen. Onderhand heeft hij naar een eigen voorzichtige ra ming om en nabij honderdze ventig kostuums hangen. Ver deeld over vier kleerkasten. Muskiet is een beetje de tel kwijt geraakt, maar van wel ze ventig luchtvaartmaatschappij en. En de meeste compleet, in clusief sjaaltje. „Het meeste dat ik in huis heb, kon ik gratis op de kop tikken. En zo was eige naar Hoppezak van een ver huurbedrijf van toneelkleding in Leiden, zo vriendelijk een KLM-uniform uit 1971 aan mij af te staan in ruil voor iets dat ik dubbel had hangen." Vanaf het prilste stadium van zijn leven heeft hij een onbe grensde liefde voor de vliegerij gehad, Cliff Muskiet. „Dat kwam zo: op mijn vijfde ben ik met mijn ouders naar Neder land gekomen. Nou, wat is er spannender voor een jochie van die leeftijd dan een vliegreis maken van New York naar Am sterdam?! Ik had me ontzettend verheugd op die overtocht. Maar helaas heb ik toen de hele vlucht slapend doorgebracht. En aangezien ik dat nooit goed heb kunnen verkroppen, ben ik alles gaan verzamelen over wat los en vast zat aan de vliegerij. Het begon met luchtvaartplaat jes en ik tekende op mijn ma nier het ene vliegtuig na het an dere. Zo rond mijn vijftiende was ik bij wijze van spreken niet weg te slaan uit de Leidsestraat, waar veel luchtvaartkantoren zaten. Daar ging ik dan langs om posters op te halen, dienst regelingen en oude tickets. Ach, in die tijd kon ik alles gebrui ken. Oude kofferlabels, suiker zakjes, ja zelfs kotszakjes." Als opgeschoten knaap van achttien achtte hij zich te oud voor dergelijke rommel. Behou dens drie stewardessenunifor men gaf Cliff Muskiet alles met de vuilnisman mee. Zo niet zijn jongensdroom. „Die ging altijd over vliegen. Gelukkig heb ik mijn hart kunnen volgen. Toen ik eenentwintig was, ben ik bij de KLM in dienst getreden. Maar pas zeven jaar geleden ben ik intensief begonnen om her en der uniformen weg te slepen. Omdat ik het toch wel zonde vond om de drie, die nog in de kast hingen, ook weg te doen." Het is een bijzondere hobby en bepaald geen eenvoudige. Ten eerste is het voor Muskiet op- Hef is verbazingwekkend wat je op school leert waar je later in het leven niets aan hebt. Sinus en cosinus - je zwoegt er op en jaren later blijkt dat 't allemaal tijdverspilling was. Ander zijds zijn er tal van heel nuttige zaken die 'k je op school niet leert. Of heeft u ooit op school gehad hoe je een stekker moet re pareren? Of hoe je een fietsband moet plakken? Veel jongens leren zulke din- van hun vader, maar er zijn genoeg die ook als vrouw later hulpe als 't snoer van hun stof- is. Volkomen onnodig, want reparatie van snoeren en stekkers is een fluitje van een cent. Uiteraard wordt 't wat moeilijker als de centrifuge van de wasmachine kapot blijkt. Je laat een man komen, hij rekent 75 gulden voorrij kosten en 78 gulden re paratiekosten en is twee minuten bezig om 'm weer in orde te krijgen. Toen dat ge beurd was, dacht ik, had ik op school ge leerd hoe zo'n wasmachine in elkaar zit, ik zou die reparatie stellig zelf hebben kunnen uitvoeren en dan 153gulden in m'n porte monnee hebben kunnen houden. Bovendien zou me dan de ergernis bespaard zijn dat ik driekwart dag op zo'n man heb moeten zitten wachten zonder de deur uit te kunnen. Ach, hadden ze mij op de HBS toch een beetje weg wijs gemaakt met wasmachines! Toen de centrifuge weer kapot ging heb ik, hoe wel wasmachines op school dus niet en algebra helaas wel op 't lesrooster stond, de achterkant van onze Zanker intimat de luxe afgeschroefd. Een geweldige wirwar van draadjes kwam te voorschijn. Eén flinterdun draadje bungelde losjes tussen al die andere vastzittende draadjes. Dat moest de oorzaak van 't falen zijn. Maar waar moest ik dat zachtjes heen en weer wie gende draadje weer aan vastmaken? Ik tuurde en tuurde en zag allerlei holletjes waar zo'n draadje eventueel weer in vastgezet kon worden. Maar ja, welk holletje? Ik dacht: zet ik 't vast in een verkeerd holletje, dan heb je, als ik mis zit, of kans op kortsluiting, of de machine doet 't ge woon niet. Kortsluiting is natuurlijk niet zo prettig, maar vooruit, laten we het risico nemen. Dus zette ik dat losse draadje vast in een holletje opzij van demotor van de centrifuge. Laat nu die machine 't warempel nadat ik de achterkant er weer opgeschroefd had, meteen weer doen! Per ongeluk had ik 't draadje dus teruggeflanst in 't juiste holletje. Wat een geweldige gevoel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2