Armstrong gaat alleen oor eindoverwinning Tour de France De Ventoux geeft, maar neemt het gelijk weer temg X-- T v' 1? ZACHTE BERM 'Misschien is hij meer een man voor de klassiekers' }AG 14 JULI 2000 erikaan laat etappezege op Mont Ventoux aan Marco Pantani en :e Armstrong spreekt twee woorden Frans, maar één iel tond gisteren om Marco Pantani zover te krijgen met 1 i naar de top van de Mont Ventoux te rijden. Na de ie en geslaagde demarrage van de Italiaan haalde strong de klimmer bij, ging naast hem rijden en riep, e overtuiging dat dat het duidelijkst zou zijn: 'allez' p)- rvENTOUX Ie top van de berg van bui- itegorie versloeg Pantani ile trui-drager in een sprint le historische etappe-zege. strong vond dat niet be- leï ijk of dééd alsof het niet 111 igrijk was. Het ging er om lij zijn voorsprong op met Jan Ullrich, de nummer M zou uitbreiden en daar- r dacht hij de hulp van Pan- ïodig te hebben, t fenomeen uit Cesenatico jitgeput door de zware in ningen op de 21,5 kilome- ange klim en kon Arm- ig nauwelijks volgen. Ze- Ie eerste honderden meters it ik even bijkomen in zijn zei Pantani. „Maar ik elde snel en dat ik het kon B p ra FRED SECAAR afmaken is prachtig. De Ven toux is een legendarische col, wie wil daar niet winnen?" Armstrong, de oppermachti ge Armstrong, was zó sterk dat hij één kilometer onder de top had kunnen afstappen om bloemen te leggen bij de ge denksteen van Tom Simpson, die hier op de kop af 33 jaar ge leden, op 13 juli 1967, om het leven kwam. Dan nog had hij de Italiaan ingehaald. De sterkste moet altijd win nen, dat is het mooiste, want zo deden de allergrootsten het. Zo was het in de tijd van Eddy Merckx, die nooit iets weg gaf en om die reden de Kannibaal werd genoemd. Zo was het later ook tijdens de heerschappij van Bernard Hinault. Lance Arm strong is meer een kampioen in de geest van Miquel Indurain, die evenmin belangstelling had voor etappe-overwinningen. In samenspraak met zijn ploegleider Johan Bruyneel heeft hij besloten alles in het te ken van de eindzege te stellen en andere prijsjes daaraan on dergeschikt te maken. Arm strong wil in de Tour tonen dat zijn zege in 1999, na te zijn ge nezen van een agressieve vorm van teelbalkanker, geen toeval was. Vooral de Franse pers heeft voor deze Ronde van Frankrijk gesuggereerd dat zijn zege wel eens een eenmalige opleving geweest zou kunnen zijn. In Amerika staat een klein le gertje verslaggevers klaar om de heldendaden van Armstrong, in tegenstelling tot vorig jaar, dit keer van dichtbij te verslaan. Ze zouden normaal gesproken al eerder naar Europa zijn geko men, maar verkeren in de ver onderstelling dat het veel min der goed gaat met Armstrong dan een jaar geleden. Hij wordt steeds tweede. Voor de vierde keer al gisteren, tegen vorig jaar drie op dit moment in de koers en vier in totaal. Zó redeneren ze. In Amerika weten ze niet wat wielrennen is. Aan het observatorium bo venop de Ventoux hing een dundoek waarop de vijf win naars waren afgebeeld die ooit een Tour-etappe bovenop de berg hebben gewonnen: Charly Gaul, Eddy Merckx, Raymond Poulidor, Bernard Thevenet en Jean-Franüois Bernard. Als de Ronde van Frankrijk er ooit nog eens finisht, zal het de partement de Vaucluse de beel tenis van Marco Pantani toe voegen. Pantani is een feno meen, de beste klimmer van zijn tijd en de Tourwinnaar van 1998. Hoewel Armstrong ster ker was, misstaat hij niet in het rijtje, zeker niet op de manier waarop hij gisteren reed. Arm strong: „Marco Pantani ver diende de etappe." Pantani viel tenminste aan. Hij is de enige van Armstrongs 'concurrenten' die dat kan. Ull rich kon slechts volgen en op het laatst zelfs dat niet meer. Virenque kon dat evenmin. Bo vendien moet hij vrezen de bol letjestrui aan Ótxoa dan wel De Amerikaan Lance Armstrong was gisteren oppermachtig, maar Marco Pantani, die vocht met leeuwen moed, mocht de rit winnen. foto reuters jean paul pelissier aan Botero te verspelen. Pantani boekte zijn laatste ze ge in de Ronde van Italië van vorig jaar. Hij won daar een etappe. Op de laatste zaterdag werd hij uit koers gezet wegens te dik bloed. In Italië loopt een zaak tegen hem naar aanleiding van een extreem hoge hemato- crietwaarde van zestig, gemeten in 1995 in het ziekenhuis nadat hij in Milaan-Turijn tegen een auto was gebotst. Op 1 januari 1997 werd een grens van vijftig ingesteld. De aanklacht tegen Pantani luidt: sportieve fraude. Gisteren nam hij revanche op de flanken van de Mont Ven toux, waar de renners extra le den onder de harde wind. „Ik heb een moeilijke tijd gehad, maar nu gaat het beter. Uiter aard heb ik veel te weinig com petitie in de benen. Daardoor had ik lange tijd pijn aan mijn benen", verklaarde Pantani zijn grillige rijstijl. „Op het laatst kwam ik er gelukkig doorheen. Ik ben blij dat ik weer zulke mooie dingen kan laten zien. De oude Pantani is er nog niet, maar hij is ook niet ver weg meer." jekker vindt ont Ventoux oere berg' VENTOUX ANP u t Dekker, enkele dagen gele- ilo log bergkoning in de Tour, "w "e de rit naar de Mont v oux als 92ste, in een groep ev( zijn landgenoten Leon van Jan Boven en Maarten den i z£er. „Het zag er wel stoer vond Dekker, die ruim ze il minuten verloor op aar Pantani. kker was er in 1994, toen i'entoux in de Tour ook beklommen, eveneens bij. r mijn gevoel ging het nu celijker. Het groepje waarin ed was niet zo groot, maar adden toch niet zo veel last ie wind. Pas na de Finish te ik dat het toch wel wij —i ïachtig was. Als je je voor- im Dptilde, woei je bijna weg." rQ andere Nederlanders ten in een grotere groep op kleine 21 minuten. Van wijk, Voskamp en Blijle- zaten daar in de ijle lucht iets achter. „Armstrong vooraf gezegd dat je hier "ijk adem kon krijgen", zei ;er, winnaar van twee etap- n de Tour van 2000. „Maar niet rijdt om te winnen dat best mee." £J rvais Knaven omschrijft de t Ventoux als een 'speciale maar bijzondere gevoe- koestert hij er niet voor. „Je wel enig historisch besef, led!1 a's je aan het klimmen - denk je alleen aan boven de en." ■Jjj los Moerenhout genoot van n diEI publiek, 300.000 in getal, de kant van de weg. „Als een groep in een normaal n p po rijdt, kom je zeker op binnen. Maar je moet om- iefst dat doet altijd pijn, zeker va eMont Ventoux." let MONT VENTOUX RENE BANIERINK •:v- -*-r- 'Jl*-. '-r' v' :-.ï< r -'VTAg De Mont Ventoux gistermiddag: ijzig koud, gure wind, ijle lucht, maar toch een prikkelend zonnetje. foto gpd george nusmeijer De Ventoux, dat is de berg van de verhalen. Maar verhalen zijn anders dan zelf ervaren. Niet op twee wielen, maar op vier. En het laatste stuk op twee benen. De ervaring is er niet minder indruk wekkend om. De berg grijpt je vroeg of laat bij je strot en laat niet meer los. Het spandoek boven de weg meldt dat het nog 25 kilometer is naar de finish. Het doek hangt boven een doodnormale, lieflijke Franse weg. Links en rechts wat struiken, daarachter weilanden. Het lijkt vlak maar heel stiekem loopt de weg al iets op, al is de klim nog lang niet begonnen. Toch is de berm al her en der bevolkt door fans, in af wachting van een nieuw peloton slachtoffers van de Ventoux. Zittend in campingstoeltjes, nip pend aan een glas wijn dat, wie weet, wellicht zijn oorsprong had aan de wijnranken achter hun rug. Bedoin is nog vier kilometer. In een stukje open terrein, aan de linkerkant, is opeens een berg te zien. Heel even maar, dan is hij weer uit beeld. Op de weg duwt een jongen zijn vriendin, een vader zijn zoon. Nu al duwen, terwijl er nog geen meter is geklommen? Die zullen de Ventoux niet uitdagen. En mochten ze daartoe wel een poging ondernemen: ze zullen hem nooit overwinnen. Iets verder is een langer open stuk. En ja, daar is die berg weer. Het is een merkwaardig gezicht: van onderen breed en groen, met bovenop een grijze kop. Daar is Bedoin. De terrassen zitten vol. Zouden ze allemaal aan de cognac zitten, net als Tommy Simpson 33 jaar geleden? Die gedachte laat niet los als het scherp rechtsaf gaat. Het is een weg die de renners nog mooi een stuk schaduw geeft aan de rechterkant, omdat daar bomen staan. Dan gaat het linksaf, richting Chalet Reynard. De weg begint gemener op te lopen, het gaat door St. Colombe. Wielertoeristen zitten al flink achter de adem, getuige de wijd opengesperde mond. Ook voor hen zal het een ondoenlijke Tour wor den om de top te halen. Verder gaat het het, langs de vier huizen die sa men de naam Les Bruns vormen. Een gehucht is nog een te groot woord. Voor het gevoel is er nog maar weinig geklommen, maar de oren ploppen al voor de eerste keer. Op het wegdek natuurlijk de aanmoedigingen. Er staat er ook eentje voor Tom Steels. Maar de Belgische sprinter heeft be sloten het avontuur Ventoux aan zich voorbij te laten gaan. Aan de kant van de weg doen een paar Oranje- getooide vreemdelingen met een megafoon een volslagen mislukte poging de bejaarde speaker van de Tour, Daniel Mangeas, te imiteren. Daar komt een verlossend bord: Mont Ventoux ouvert. De berg is open en klaar om zijn gasten te ver welkomen. Ook die twee Italianen met een Polti- shirt die het alleen niet aandurfden en het met een tandem proberen. Zij hebben het in ieder ge val al tot duizend meter boven de zeespiegel ge schopt en dat is een compliment waard. Het is ook nog goed toeven. Goed, het waait een beetje, maar de zon schijnt. Een gemeen zonne tje. Het kan niet anders dan dat vele renners van avond de rode wraak van de Ventoux gaan voe len. Rechts, tussen twee bomen in de dunner wor dende begroeiing hangt een gigantisch spandoek met een piraten-doodskop. 'PANTA' staat er met grote letters onder. De gevleugelde klimmer uit het Italiaanse Cesenatico zal er later veel moed uit putten. Een toerist in een oud Mercatone Uno shirt zit zowat scheef op de fiets om te zien hoe ver het nog is. De moed zakt hem in de koers- schoenen als hij 10 kilometer ziet staan, hij zwalkt van ontzetting richting berm. Die begint al steeds rotsachtiger en grijzer te worden. De be bossing wordt al dunner en op acht kilometer onder de top is een oranje streep over de weg ge trokken: 'Finish NL' staat er boven. Is dit mis schien de plek waar Michael Boogerd later stil valt? Dan wordt het langzaam grijs en licht. Een scher pe bocht naar links bij Chalet Reynard kondigt het einde van de wereld en het begin van de hel aan. De bomen verdwijnen, het zicht biedt slechts gruis en stenen. Een paar kilometer onder de top houdt ook het oerwoud aan campers op, dat het monument van Tom Simpson groten deels aan het oog onttrekt. De auto moet geparkeerd worden, het gaat ver der zoals het hoort: onbeschermd en onbeschut. De omgeving is surrealistisch, de wind giert over de kale kruin van de berg en de gevoelstempera tuur ligt ruim onder de tien graden. De ijle lucht grijpt de klimmer naar de strot. Bovenop de bult staat een witte toren met een rode piek. Hij lijkt zo dichtbij maar na nog weer een bocht is hij weer ver weg. Zo is de Ventoux, toonbeeld van een weerbarsti ge rots: hij geeft, maar neemt het ook weer met een terug. da steren verscheen een man in 'e Tour die er een tijdje is uit ?est. Als ploegleider was hij /on( hel laatst actiefin de Ron- A an Frankrijk van 1991, voor ,n g Zijn naam: Jan Gisbers. niet Gisbers had de eigenschap d na wel eens te willen liegen. daai tschijnlijk doel hij dat nog da maar sinds hij uit de nwerpers is verdwenen, valt hou elk geval niet meer op. wijl! our van 1991 isdegeschie- •n. C 's ingegaan als de Tour van de Frites, hetzelfde nadat de ploeg in 1998 was opgestapt. Een paar jaar na het intralipid- incident werd Gisbers, eveneens tijdens de'Tour, genoeglijk dine rend gesignaleerd met de grote baas van Festina, de horlogefa brikant liit Andorra waarvan we later nog zoveel moois maar vooral minder moois zouden vernemen. Op de vraag of hij soms de nieuwe ploegleider van Festina zou worden, antivoord- de Gisbers ontkennend. Hij sprak met deze topman van Fes tina omdat zijn vrouw in Eind hoven een juwelierszaakje opent en daar Festina's wil verkopen. Niet veel later was Gisbers ploegleider van Festina. Gisbers zat gisteren aan een ta feltje in het hotel van Farm Frites. Manager Jacques Hane- graaf staat onder druk, maar het zal toch niet zo zijn dat di recteurvan der Vlies Gisbers heeft gevraagd het van Hane- graaf over te nemen? Het had geen zin het te vragen aan Gis bers. Als hij iets te verbergen zou hebben gehad, zou hij waar schijnlijk hebben geantiuoord dat zijn vrouw in Eindhoven een snackbar wil beginnen. Theo de Rooy trekt conclusies na teleurstellend optreden Boogerd MONT VENTOUX RENE BANIERINK De Tour is pas halverwege en met nog drie zware bergritten voor de boeg, is er voor de klasse mentsrenners nog wel het een en ander te halen. Maar Theo de Rooy heeft Michael Boogerd uit die categorie geschrapt. „Ik denk dat we Michael gewoon als een topper voor de grote klassiekers moeten zien. En niet meer voor de Tour." Die conclusie was hard. „We moeten er na tuurlijk na de Tour ook nog over praten", zo pro beerde De Rooy een slag om de arm te houden. Maar eigenlijk was er voor hem gisteren, op de onherbergzame top van de Mont Ventoux, geen twijfel meer. Boogerd werd vrijwel vanaf het be gin van de klim op de legendarische col gelost en de uiteindelijke schade, bijna acht minuten, maakt hem op slag kansloos voor de beoogde plek bij de beste tien. Dat leek Boogerd zelf ook te beseffen. Direct over de top van de Ventoux, waar de wind met orkaankracht overheen joeg, reed Boogerd naar een verzorgersauto waarin de ruim voor hem ge finishte ploegmaat Grischa Niermann al zat. De Hagenaar liet zich op de achterbank ploffen, rits te zijn tweede truitje open. praatte even kort met Niermann en staarde vervolgens minutenlang in het luchtledige, nog nahijgend van de inspan ning in de ijle lucht van de Ventoux. Nadat hij daarna nog even zijn hoofd in zijn handen had begraven, trok hij wat andere kleren aan, stapte uit de auto en ging naar een andere om, vlak voordat hij de deur dichtsloeg, nog een korte reactie te geven. „Ik kon niet beter. Als ik het wel had gekund had ik het gedaan." Boem, zei het portier en de auto zette zijn gang naar be neden in. Even daarvoor had Theo de Rooy al een uitge breidere analyse klaar. „Dit is een grote klap voor Michael. We zullen veel moeite krijgen om hem hier weer goed overheen te helpen." Voor de ploegleider kwam de tegenvallende prestatie van de kopman niet geheel onverwacht. „Toevallig hadden we het er op de rustdag nog over. Mi chael had op zich goede hoop dat het vandaag goed zou gaan. Maar na die eerste bergetappe in de Pyreneeën is hij toch weer aan het twijfelen geslagen. Hij kreeg toen op drie kilometer onder de top van de laatste col een geweldige inzinking en is weer gaan twijfelen." De uitslag van gisteren laat voor de ploegleider geen ruimte voor twijfel. „Hij kon niet mee, zo simpel is het." Twee ploegmakkers, Wauters en Niermann bleven bij hem in de buurt. „Ik had gezegd dat ze bij Michael moesten blijven. Maar Michael heeft zelf gezegd dat ze maar door moesten rijden." Het was een teleurstellende dag. Voor Boogerd. „Die zal het hier ontzettend moeilijk mee hebben en dat kan ook nog wel even duren. Hij voelt zich ontzettend verantwoordelijk voor de ploeg. Wij weten ook maar al te goed wat hij er allemaal voor doet. Het feit dat die anderen kunnen win nen en hij niet, doet hem ontzettend pijn." Maar ook'voor De Rooy is het teleurstellend. „Wij waren er van overtuigd dat hij klaar was voor een topprestatie. Dat zit er blijkbaar niet in. We zullen de zaken na de Tour nog even goed op een rijtje moeten zetten. De conclusie dat een rol van betekenis in het klassement van de Tour te veel gevraagd is, moeten we op dit moment met ja beantwoorden. Misschien is hij meer een man van de grote klassiekers." Hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Draguignan Alios 2250m Cuillestre Brian^on I 1030m I335n De eerste en langste (249 km) van drie loodzware Alpenrit ten. Historisch terrein ook. In 1949 stonden de zuidelijke Al pencols Alios, Vars en Izoard voor het laatst samen op het menu. Toen won de legendari sche Gino Bartali. Het was al de derde keer dat de 'fietsende monnik' als eerste in Briancon aankwam in een Tour-etappe. Eerder deed hij dat in 1938 en 1948. Op de veertien kilometer lange klim van de Izoard kun nen de klimmers hun slag slaan. TOUR IN CIJFERS Twaalfde etappe, Carpentras - Le Mont Ven toux: 1 Pantani (Ita) 149 km in 4 15 11. 2. Armstrong (VSt). 3 Beloki (Col) 0.25. 4 Uil rich (Dui) 0.29. 5 Botero (Col) 0.48. 6. Heras (Spa), 7. Virenque (Fra) 1 17, 8. Mancebo (Spa) 1.23, 9. Beltran (Spa) 1 29, 10. Moreau (Fra) 1.31, 11. Van de Wouwer (Bel) 1.36, 12. Laurent Jalabert (Fra) 2.01, 13. Nardello (Ita) 2.16, 14. Atienza (Spa) 2.26. 15. Conti (Ita) 3.12, 16. Verheyen (Bel), 17 Escartin (Spa), 18 Zulle (Zwi) 3.21. 19 Otxoa (Spa) 3.21, 20. V 0 3.22. Nederlanders. 43 Boogerd 7 51. 75 Van Bon 17.05. 92. Oekker. 94 Boven, 96 Den Bak ker, 101. Lotz 20.52. 102. Moerenhout, 108 Knaven, 139. Hoffman, 142. Van Heeswijk 23.29, 143. Voskamp 24.10, 145. Blijlevens, 151. en laatste Aus (Est) 36.16. Algemeen klassement: 1 Armstrong 48 50.21, 2. Ullrich 4.55. 3. Beloki 5.52, 4 Moreau 6.53. 5 Beltran 7.25. 6. Virenque 8.28. 7 Heras 8.33, 8. Mancebo 9 42. 9. Ot xoa 9 46. 10. Luttenberger (Oos) 10.01. 1 1 Laurent Jalabert 10 14, 12. Pantani 10.26, 13 Zülle 10.46, 14 Escartin 10.58, 15 Nardello 11.16, 16. Van de Wouwer 11.40, 17. Wauters (Bel) 12.15, 18. Botero 13.11, 19. Casero (Spa) 14.49, 20. Garcia Casas (Spa) 14.59. Nederlanders. 22. Boogerd 15.36, 57. Oekker 37.57, 83 Den Bakker 52.10, 85. Boven 53 36. 90 Van Bon 56 42. 91 Lotz 56 45, 94 Voskamp 57.59. 102. Knaven 1.00.55, 134 Van Heeswqk 1.10.57, 135. Moerenhout 1,11.09, 137. Hoffman 1.13.29, 139. Blijle vens 1 13.43, 151. en laatste Leon (Spa) 1.40.55. Puntenklassement: 1Zabel (Dui) 195 punten, 2. Vainsteins (Let) 102, 3 Dekker (Ned) 101,4. Magnien (Fra) 86. 5. Zanmi (Ita) 81. Bergklassement: 1 Otxoa (Spa) 153, 2 Botero (Col) 151, 3 Mattan (Bel) 138, 4. Virenque (Fra) 89. 5. Armstrong (VSt) 70, 9 Dekker 58. Ploegenklassement, etappe. 1 Kelme 12.50.21, 2. Festina 1,36, 3. Banesto 3.19, 4. ONCE 6.09, 5. Lotto 7 15, 10. Rabobank 1.6.33,20. Farm Frites 50.14 Algemeen: 1. Banesto 146.48.11, 2. Rabo bank 1.34, 3. Kelme 2.52, 4. Festina 2.59, 5. 0NCE 13.59, 20. Farm Frites 2 35.56 Jongcrenklassement: 1. Mancebo (Spa) 49 00 03. 2 Canada (Spa) 11 44. 3. Nierman (Du.) 13.20 Strijdlustigste. algemeen: 1 Dekker 97. 2. Agnolutto (Fra) 63, 3 Durand (Fra) 56. Erelijst Pantani MONT VENTOUX ANP Marco Pantani boekte gisteren op de Mont Ventoux zijn eerste zege sinds 4 juni 1999. Dat was de dag voordat hij in de leiders trui uit de Giro werd gehaald wegens een te hoge hemato- crietwaarde. Pantani sukkelde sindsdien met geestelijke en li chamelijke problemen. Sinds 'de Piraat' in augustus 1992 prof werd won hij 28 wedstrij den. 1992 (Carrera): geen overwin ningen. 1993: geen overwinningen. 1994: 2 overwinningen, 2 ritten in de Ronde van Italië, 2c in eindklassement. 3e in eindklas sement Ronde van Frankrijk. 1995: 3 overwinningen, rit in Ronde van Zwitserland en 2 rit ten in Ronde van Frankrijk. 1996: geen overwinningen. 1997 (Mercatone Uno): 4 over winningen waaronder 2 ritten in Ronde van Frankrijk, 3e in eindklassement. 1998: 15 overwinningen waar onder rit in Ronde van Murcia, 2 ritten en eindklassement in Ronde van Italië en 2 ritten en eindklassement in Ronde van Frankrijk. 1999: 7 overwinningen, rit en eindklassement Ronde van Murcia, rit in Catalaanse Week, 4 ritten in Ronde van Italië. 2000: 1 overwinning, rit in Ron de van Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19