'Jazz is dé passie in mijn lever jaz DNA-onderzoek beslist over lot eskimo IJsbrand Kunst uit alle windstreken in galerie Laerken Op reis langs allerlei muzikale landschappe Cultuur Kunst nORTHi 'FeSHVI Filmfestival over arehitectui VRIJDAG 14 JULI 2000 Kunstmarkt langs Nieuwe Rijn leiden Groente en fruit hadden plaatsgemaakt voor kunstwa ren. Gistermiddag en -avond stonden, als onderdeel van de Leidse Lakenfeesten, zo'n vijftien kraampjes langs de Nieuwe Rijn waar amateurkunstenaars hun werk uitstalden. Stillevens, ansichtkaarten, kaarsen, houtsnijwerk, foto's en beeldjes. Voor bijgangers, met de boodschappentas in de hand, slenterden langs de kraampjes, hier en daar stilstaand, een keurende blik werpend. Sommigen vroegen de kunstenaars om uitleg, ande ren trokken hun beurs en kochten een kunststuk. De vrouwen en mannen achter de kraampjes maakten het zich intussen ge makkelijk, sommigen met een glas wijn of een biertje binnen handbereik. foto mark lamers Engelse blazers op Koornbrug leiden Muziek uit Star Wars, The Simpsons en James Bond staan op hun repertoire. Op donderdag 27 juli geeft de City of Oxford Band tussen 15.00 en 17.00 uur een concert op de Koornbrug in Leiden. De 28 blazers van de brassband uit de Leidse zusterstad Oxford hebben zowel moderne als klassieke nummers op hun programma staan. De groep, opgericht in 1887, behoort tot de meest toonaangevende van Engeland. Joodse muziek in Poelgeest oecstceest Traditionele joodse muziek, uitgevoerd op viool en mandoline. Op zondag 23 juli geven Jeff Warschauer en Debo rah Strauss, twee internationaal vermaarde muzikanten, om 15.30 uur een optreden in Kasteel Oud-Poelgeest (Poelgeester- weg 1 in Oegstgeest). Op het programma staan oude en nieuwe stukken van Chassidische, Sephardische, Jiddische en Ladino origine. Van 20 tot en met 24 juli geven dezelfde muzikanten een workshop traditionele muziek. Inschrijven kan bij Tulip Art Connection, telefoonnummer 020 - 610 34 83. Europe Platinum voor Mel C brussel Spice Girl Mel C is gisteravond in Brussel onderschei den met de Europe Platinum van de Europese muziekindustrie. De Britse zangeres kreeg de prijs omdat zij in Europa meer dan een miljoen solo-albums verkocht. De 24-jarige popster deelde de onderscheiding met de Duitse rockzanger Herbert Gröne- meyer en het jeugdidool Sasha. Prijzen waren er ook voor de Deense groep Aqua, de Scandinavische The Cardigans en de Belgische zanger Helmut Lotti. De prijs is een initiatief van de Internationale Federatie van de Fonografische Industrie (1FPI). De prijsuitreiking vond voor de derde keer plaats. Presentator was de Britse zanger Phil Collins, die zelf ook een Europe Plati num in de wacht sleepte. Jamesz wint Dutch Jazz Competition den haag De twee gitaristen en de percussionist van de Gro ningse lazzgroep Jamesz hebben de eerste Dutch Jazz Competi tion gewonnen. De finale van de competitie vond gisteravond plaats tijdens Jazz Heats The Hague, de traditionele opwarmer voor het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Jamesz kaapte de prijzenpot voor de neus van vijf andere groepen weg. Het trio kreeg 20.000 gulden, waarvan de helft bedoeld is voor een cd- opname. Daarnaast mogen zij zondag 16 juli optreden tijdens het North Sea Jazz Festival en gaan ze op toernee langs tien Ne derlandse podia. Het duurt nog zeker enkele maanden voordat er duidelijkheid komt over de herkomst van de eski mo die in het Westfries Museum in Hoorn in de vitrine ligt. De restanten van de mummie zijn gisteren onderzocht: een Deense wetenschapper heeft DNA-monsters genomen. Uit zijn onder zoek zal blijken of het inderdaad gaat om een es kimo uit Groenland. De mummie, die in het museum de bijnaam 'IJsbrand' heeft gekregen, bestaat uit stukken aan elkaar genaaide huid. Na ongeveer 250 jaar is het verworden tot een vederlicht en bijna steenhard omhulsel, met losse armstukken, voeten en schoenen en bovenop een deel van het hoofd. Ooit meegenomen door Hoornse walvisvaarders, die de toen al overleden eskimo op zee aantrof fen in zijn kano. Ook de kano - van een specifiek Groenlands ontwerp - is keurig bewaard geble ven. IJsbrand werd eenmaal aan wal geprepa reerd door de chirurgijns. Toen de mummie enkele jaren geleden in Rot terdam werd tentoongesteld, raakte zijn aanwe zigheid in het Westfries Museum omstreden. De actiegroep Arctic Peoples Alert, die opkomt voor de rechten van de noordelijke volkeren, protes teerde fel tegen het lot van de menselijke resten. De groep vond dat de mummie terug moest naar Groenland. Het bestuur van dit stuk Denemar ken staat achter de actie. Het Hoornse gemeentebestuur - eigenaar van het museum - besliste na uitvoerig onderzoek dat de resten terugmoeten als blijkt dat het in derdaad om een eskimo uit Groenland gaat. Gis teren was het zo ver. Op kosten van de Deenss regering kwam Niels Lynnerup, verbonden aan de Universiteit van Kopenhagen, naar Hoorn om zelf stukje van het leer en de haren af te Hij verwacht vrij snel de eerste DNA-mo kunnen vinden. „Maar dan duurt het maanden voordat we ook wetenschapp ver DNA hebben om te bewijzen dat h( daad om een man gaat uit Groenland." De universiteit heeft zelf een grote coD netisch materiaal van eskimo's uit de rond de poolzee. Vergelijking met de g codes van IJsbrand moeten het wetensd bewijs leveren. Lynnerup houdt nog een de arm: ,,Als we nog tenminste wat erfeli riaal uit deze stukjes leer kunnen halen." Italiaanse Roberta Gambari zingt op North Sea Jazz Festival: Het zal je als ouders maar gebeuren. Pa en Ma Gam- barini gaan vanuit Milaan voor het allereerst op be zoek bij hun dochter in New York en dan krijgt die dochter een telefoontje dat ze onmiddellijk haar boel tje moet pakken om naar Den Haag te komen. Om er te zingen bij de perscon ferentie van het North Sea Jazz Festival. „Echt heel gek", vond Roberta Gam- barini met een zuchtje van lichte wanhoop, „nu zitten zij in mijn woning in Man hattan op mij te wachten." bertjansma Slechts lichte dochterlijke wan hoop, want die persconferentie betekende wel het voorgerecht voor een echt optreden op het North Sea Jazz Festival zelf. Een doorbraak voor de Italiaanse jazz-zangeres na jaren van ploeteren om haar muzikale doel te bereiken. „Het was moeilijk", zegt ze, „heel moei lijk." In Italië begon ze in 1984 met een beroepsjazzgroep te zingen „Eerst een nationale jazzcom- petitie, daarna veel festivals: Umbria jazz, Pompei' Jazz, Zwitserland. En ik maakte mijn eerste cd. Maar ik wist dat ik naar de Verenigde Staten moest. Voor de taal, voor de dictie en omdat de jazz daar toch vandaan komt. In Italië wordt het voor de jazz steeds moeilijker door de economi sche situatie. Niet of nauwelijks subsidie, jazzclubs die dicht gaan. In het grote Milaan zijn Roberta Gambararini: „Mijn jazz-school is de platenverzameling van mijn vader." bijvoorbeeld alle jazzclubs ver dwenen." Een beurs om te studeren aan het Amerikaanse New Eng land Conservatory bracht haar in 1998 waar ze wilde zijn. Het zelfde jaar deed ze mee aan de Thelonious Monk Award com petitie en won er een derde prijs. Een prachtstart in Ameri ka die haar naamsbekendheid in jazzkringen gaf en aan 'gigs' hielp. Inmiddels zong ze bij musici als Harold Land, Billy Higgins, Curtis Fuller, Ron Car ter en Jimmy Heath. „New York is opwindend. In Italië gaat alles rustig z'n gange tje, maar in New York moet je er echt tegen aan. Dat is wen nen, maar als je het systeem kent, en het ritme te paicken hebt is het hard maar heerlijk. Work, work, work. Om jazzmu ziek te kunnen blijven maken, schrijf ik ook muziektranscrip- ties voor allerlei orkesten." In Nederland wordt Roberta Gambarini begeleid door Larry Clothier, manager en produ cent van Roy Hargrove die van achter zijn mengtafel verzekert dat 'Roberta ontzettend muzi kaal is' en 'solo's maar één keer hoeft te horen en ze dan al op papier kan noteren'. Bij haar eerste kennismaking met Den Haag zijn het vooral standards die ze zingt, een foto gpd/theo bohmers beetje onzeker, in het diepe ge gooid voor een zaal met journa listen die nauwelijks luisteren. Maar wanneer ze loskomt blijkt ze fascinerend en zeer natuur lijk te 'scatten'. Is dat al wéini gen gegeven, ze zet bovendien perfect een aantal klassieke jazzsolo's in zang om. „Ik heb in Italië een klassieke opleiding piano en compositie gedaan, maar de jazz heb ik mezelf geleerd", vertelt ze. „Mijn vader was een tenorsaxofonist en jazz eerste muziek die ik thi de. Altijd jazz. Wannee in de stad was, nam m mij mee. Als negenjarij met hem het laatste co hoord dat Duke Ellii Italië zou geven. Mi school is de platenver van mijn vader." Roberta Gambarini zelf muziek, maar maa teksten op het werk groten met wie ze via ten opgroeide: Kenny I Cedar Walton, Hank „Ik heb teksten gemaal Kenny Dorham Songbc een concert in New Yoi van Dorham, met Ken hington en Ron Carta gustus herhalen we d ben bijna klaar met mi Amerikaanse cd. Tot i het heel hard werken voor me. Niets is gei gegaan. Als je van die houdt en die op jezel instinctief leert, leer ji een hoop fouten aan. geloof dat dingen nu I door te breken. Ik gelo alles wat er in me op zit, nu ook kwijt kan. V is dé passie in mijn leve Roberta Gambarini terdag 15 juli in de M 'New vocals in jazz' (01 hazerswoude rody van der pols Een busje komt voorrijden. De deuren zwaaien open en in plastic verpakte schilderijen worden naar buiten gedragen. Ze zijn van de hand van de Ve- nezuelaanse kunstenares Ma- ryolga Nieto, die haar kleurrijke en expressieve schilderijen hoogstpersoonlijk een plekje komt geven. En Nielto is niet de laatste internationale gast die galerie Laerken in Hazerswou- de deze dagen met een bezoek je vereert. Het komende week einde wordt hier de expositie 'Vijf continenten, één wereld' geopend met schilderijen, sculpturen en glaswerk van ruim 25 kunstenaars uit de hele wereld. Het samenbrengen van cul turen is galeriehoudster Inga Ouwerkerk-Rahbek wel toever trouwd. „Zelf ben ik van Deen se afkomst", vertelt ze, zittend in een hoek van haar lichte, rui me galerie. „En zodoende heb ben hier al regelmatig kunste naars uit Denemarken geëxpo seerd. Het viel me daarbij tel kens op hoe makkelijk kunste naars over culturele grenzen heenstappen. Hoe snel ze iets met elkaar kunnen doen. En als vanzelf ontstond toen het idee om kunstenaars van over de hele wereld bij elkaar te bren gen. Wat ze van elkaar leren, kunnen ze weer in hun werk uitdragen." Maar voordat haar plannen werkelijkheid werden, belde, faxte en mailde Ouwerkerk-Ra hbek twee jaar lang heel wat af. En stapte ze regelmatig in het vliegtuig om mensen in leven den lijve voor haar expositie te enthousiasmeren. Wat meestal niet veel moeite kostte. „Vrijwel alle kunstenaars die ik benader de, zeiden onmiddellijk 'ja'. Pas in tweede instantie dachten ze aan alle rompslomp die het met zich meebracht. De douane, het vervoer, dat soort zaken." Maar die hindernissen zijn zo goed als genomen. Kunstwer ken uit alle windstreken sieren inmiddels de wanden van de galerie. En sculpturen uit de hele wereld staan nu op een paar passen afstand. Te zien zijn bijvoorbeeld de glazen Het werk 'En nu?' van de Braziliaan Alves da Costa is te zien in galerie Laerken. beelden van de Britse kunste naar Richard Price. Van zijn hand is een zeeblauw glazen paard, dat ronddobbert op een stel transparante vissenlijven. Op zijn rug zit heel parmantig een gouden kip. Minstens zo onalledaags zijn de schilderijen van de Neder lander Eric Toebosch, met de vreemde titel 'Zo ik de liefde niet heb, hou ik me voorlopig maar bezig met het mysterie van de gouden ballen'. En in derdaad, de schilderijen tonen roestbruine, menselijke vormen in de weer met goudkleurige kogels. Erg enthousiast is de galerie houdster over het werk van de Braziliaanse schilder en dichter Alves da Costa, dat een drietal wanden van haar expositie ruimte siert. In stemmige tinten brengt deze kunstenaar een vreemde, maar vaak ook grap pige wereld in beeld. De witte honden die telkens opduiken, blijven de toeschouwer nog lang achtervolgen. Trots is Ouwekerk-Rahbek ook op de kleurrijke aboriginal kunst die zé aan het publiek kan presenteren. „Het is zo puur, zo direct." Om die wer ken te bemachtigen, ondernam de galeriehoudster verschillen de reizen naar Australië. En op één daarvan ontmoette ze kun stenaar en muzikant Greg Singh. Deze aboriginal bleek al vast een muzikaal thema voor haar expositie in petto te heb ben. „'One world' heet een van zijn zelfgeschreven liedjes", vertelt de galeriehoudster. „En dat sluit natuurlijk precies aan bij het thema van de expositie." Een afspraak was snel gemaakt: Singh reist met een groep abo riginal artiesten naar Hazers- woude af om de opening van de expositie op zaterdag met traditionele zang en dans op te luisteren. „Om eerlijk te zijn verkeer ik nog steeds in spanning of ze daadwerkelijk komen, want in sommige culturen gaat men nu eenmaal anders met afspraken om. Gelukkig zijn ze volgens de laatste berichten in Europa. Ik denk dus dat het wel goed komt." 'Vijf continenten, één wereld' wordt op zaterdag 15 juli om 15.00 uur geopend door Jacob Rytter, de ambassadeur van Denemarken. Aansluitend tre den aboriginal artiesten uit Australië op met muziek en dans. Op zondag 16 juli houdt Yasmin Turuphial Sanchéz van de ambassade van Vene zuela een inleiding, waarna een Venezuelaans kameror kest klassieke muziek ten ge hore brengt. De expositie is nog te bezichtigen tot 4 sep tember 2000. Galerie Laerken (Bent 2 in Hazerswoude) is ge opend op donderdag en vrij dag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag, zondag en op feestdagen van 13.00 tot 17.00 Digitale sjamaan Sven Vath draait op New Frontier amsterdam jacob haacsma Voor DJ-sets van twaalf tot veertien uur draait Sven Vath zijn hand niet om. Zijn persoonlijke record staat zelfs op dik dertig uur. De DJ, pro ducer en zelfverklaard 'digitale sjamaan' uit Frankfurt acht zichzelf een spiritueel mens en wenst zijn dansende publiek hetzelfde toe. Hij draait zaterdag op het dansfestival New Fron tier in Amsterdam. Waarom draait hij altijd zo lang? „Dat kun je ook aan een marathonloper vragen: waarom ren je zo'n end? Het zit gewoon in me. Het is niet mijn stijl om zo veel mogelijk hits in twee uurtjes te proppen. Ik wil de mensen meene men op een reis langs allerlei muzikale land schappen. Er zit ook iets van educatie in: het publiek kennis laten maken met wat er zoal aan elektronische muziek is." Sven Vath is een van 's werelds beroemdste DJ's. Zijn eigen platen lenen zich echter eerder voor consumptie binnenshuis op de bank. Maar zijn laatste album 'Contact' lonkt weer veel ondubbelzinniger naar de dansvloer. „Ik wilde mijn eigen platen wel eens draaien in mijn DJ-set." Nog zo'n factor is het einde van het muzikale huwelijk tussen Vath en zijn muzikale rechter hand Ralf Hildenbeutel. Vath zelf is niet zo'n techneut. Hij bruist van de muzikale ideeën, maar de uitvoering daarvan laat hij met liefde over aan anderen. De keus na het vertrek van Hildenbeutel viel op Johannes Heil, Anthony Rother en het duo Alter Ego, opkomende na men die, hoe praktisch, ook in Frankfurt hun thuisbasis hebben. En nu lonkt de dansvloer weer. „Op m rige albums wilden we de mogelijkhedi de elektronische muziek onderzoekei hebben we gedaan, nu is het tijd om de sen weer in beweging te zetten. Tegelij zijn er linken met de geschiedenis van di se elektronische muziek, Kraftwerk en zo met het oog op de toekomst. Daarom h plaat ook 'Contact': contact met mijn p mijn verleden, mijn toekomst." Vath zoekt zijn spirituele heil liefsi waarts. Hij reist regelmatig naar Azië, vol zikale inspiratie en voor de rust. „Het i een spiritueel klimaat daar. De mensen veel meer relaxed, zodat ik ook helem rust kom. De tijd lijkt er langzamer te v ken. Ze geloven daar allemaal in reïnca zo van: als iets in dit leven niet lukt, da licht in het volgende leven! Een mooi i vind ik." Het New Frontier-dansfestival voni spronkelijk plaats op het strand bij A Dankzij protesten van omwonenden gi editie van vorig jaar onverwacht niet Daarom is New Frontier nu verhuisd na Amsterdamse Bos. In tenten komen daai dag allerlei actuele stromingen uit de da ziek aan bod, van drum 'n' bass en two-s lounge en trance en van techno tot hou Cole maakt hier zijn live-debuut, terwijl zent zijn live-reputatie zal verstevigen. hannes Heil en Anthony Rother, uit de si Sven Vath, treden live aan, terwijl de Fra ter digitale sjamaan zelf een DJ-set van vu doet. Verdere DJ's zijn Sasha, Deep Dish, Isis, VanBellen, Marcello, DJ Jean, DJ H Krush en Michel de Hey. Rotterdam is een nieuw filmfes tival rijker. Dit jaar wordt van 7 tot en met 13 september voor de eerste keer het Architectuur Filmfestival Rotterdam gehou den. Op het festival, dat plaats vindt op verschillende locaties in de stad, worden films, vi deo's, cd-roms en websites ver toond die gaan over de stad als fenomeen en over stedelijke ontwikkelingen. Het Architectuur Filmfestival Rotterdam (AFR) is een geza menlijk initiatief van het Rotter dams Fonds voor de film, het Nederlands Architectuurinsti tuut (NAi) en het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam. Inspira tie werd gevonden in beroemde stadsfilms als 'Metropolis', 'La Haine' en 'Blade Runner'. Art- house Cinerama toont tijdens het festival een aantal van deze klassieke stadsfilms. Theater Lantaren/Venster brengt tege lijkertijd documentaires en ex perimentele films rond ma. In het Nai wordt gramma gepresentefl historische films over dam. De eerste editie van jaarlijks terugkerend moet worden valt dit men met het vijfenv wereldcongres van de tional Federation for and Planning. Dat is va en met 13 september Congrescentrum De D Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18