Weinig animo voor edeeld autogebruik 'Sjelter moet af van jaren zeventig Watertoren wordt kantoor en woning Regio/Rijn Veenstreek Teleurstelling over bijdrage voor beeld priester Hendrik Sotaweg en De Baan krijgen voet/fietspad Heineken is traagheid provincie zat V akantie vermaak Vinkeliers Santhorst l )lij met sloop kiosken }reker moet langer de cel in &r./OEGSTGEESTDe rechtbank in Den Haag heeft een 32-ja- ian uit Oegstgeest veroordeeld tot negen maanden cel vege een inbraak op 30 december in een woning in Naald- De rechtbank ging met die straf boven de eis (zes maan- onvoonvaardelijk) uit die de officier van justitie vroeg tij- !e j de behandeling van de strafzaak twee weken geleden. De 5tgeestenaar was tijdens de inbraak, die hij samen met een a icj pleegde, slaags geraakt met de bewoner. Deze werd te- de grond geslagen. De daders gingen er met een ton van- r. Alleen de Oegstgeestenaar werd gepakt. De andere ver- ite is voortvluchtig. De Oegstgeestenaar zei tijdens de zit- dat hij dronken was toen hij de kraak pleegde. Hij erkende dat hij schuldig was maar zei zich niet veel meer te kunnen il< nneren van de inbraak. Zijn gevluchte vriend zou het initia- ïebben genomen. nkoverval in Opsporing Verzocht imade De politie Hollands Midden besteedt dinsdagavond in uitzending van Opsporing Verzocht aandacht aan de koverval op 23 juni in Hoogmade. De bank werd toen voor erde keer in twee jaar tijd overvallen. De uitzending van C dag richt zich met name op de vluchtauto van de twee rvallers. De groene Fiat Uno met het kenteken HF-LV-30 is le overval op de Persant Snoepweg in Leiderdorp. De auto een dag daarvoor gestolen in Amsterdam. Voorzitter Langenberg pleit voor marktgericht denken Het gaat niet goed met Sjelter. Bezoekers blijven weg, het activiteitenaanbod is verouderd en de sfeer op de werkvloer laat te wensen over. Finan cieel wordt het ene gat met het andere gedicht en het gebouw is zo lek als een mandje. Een groot scheeps onderzoek moet uitwijzen hoe het cen trum er weer bovenop kan komen. Dat start di rect na-de zomer. Volgens bestuursvoorzitter Hu- go Langenberg wordt het hoog tijd dat Sjelter 'vanuit de markt gaat denken'. De tijd van bestuurlijk 'pappen en nathouden' is voorbij. Sjelter is doodziek en de patiënt heeft dringend goede verzorging nodig. Alleen ingrij pend snijden in het activiteitenaanbod kan het sociaal-cultureel centrum op termijn weer ge zond maken, denkt Langenberg. Maar hoe pre cies, daar wil hij een onderzoeksbureau naar la ten kijken. Toch wil hij vast een voorschot geven op de uitkomsten van dat onderzoek: ,,Er moet meer vanuit de markt worden gehandeld. Sjelter is er voor de mensen en niet andersom. Vaak wordt gedacht: Wij weten wel wat goed is voor de Lei derdorpers. Maar dat past niet meer in deze tijd." Ook moet het centrum hoognodig af van 'de jaren zeventig mentaliteit', vindt hij: „Zo van 'we doen wat nodig is en het maakt niet uit wat het kost'. Dan zie je bij het begin van een nieuw seizoen dat het programmaboekje wordt gekopi eerd. Vervolgens worden er wat data aangepast en klaar is kees. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Er zijn cursussen waar al jarenlang dezelfde mensen op af komen. Dan vraag ik me af: zijn die cursussen dan zo slecht dat die mensen elk jaar terug moeten komen?" Sjelter moet in plaats daarvan meer activiteiten aanbieden waar Leiderdorpers écht behoefte aan hebben. Langenberg: „Geen pretcursussen meer zoals callanetics of acitiviteiten die mensen ook elders kunnen krijgen. Voor tekenen en schilde ren kan je ook bij de Volksuniversiteit terecht. We krijgen subsidie van de gemeente en die moeten we gebruiken voor die groepen die dit het hardst nodig hebben. Dat is voor die mensen die aan de onderkant van de samenleving zitten, die geen geld hebben voor sociale activiteiten." Bovendien wordt het tijd dat Sjelter geen ener gie meer stopt in de uitvoering van 'oneigenlijke taken', vindt Langenberg: „Ooit zijn we gestart met kinderdagverblijf Dreumes, speciaal bedoeld om allochtone vrouwen de kans te geven hun kinderen hier achter te laten en bij ons een cur sus te volgen. Maar dat is nooit van de grond ge komen. Nu is het een regulier commercieel kin derdagverblijf geworden. Een melkkoe, want het levert ons veel geld op. Maar die inkomsten zijn nu zo belangrijk geworden, dat we er ook niet meer vanaf komen." De krantenverdeelpost, het zelfde laken een pak. Die is ooit in Sjelter onder gebracht om extra geld in het laatje te brengen. „Maar kranten distribueren is natuurlijk geen taak voor een sociaal-culturele instelling", vindt Langenberg. Wil Sjelter deze oneigenlijke activiteiten op ter mijn afstoten, dan zijn er wel nieuwe geldbron nen nodig. Bij de doelgroep voor de cursussen, valt immers ook al niet veel te halen. „Er zal dus veel geld bij moeten", geeft Langenberg toe. „Dat betekent dat we fondsen gaan aanschrijven om bij te springen. Ik denk dan aan Jantje Beton of het Juliana Welzijn Fonds. Maar ook bij het be drijfsleven zie ik mogelijkheden. Dat maakt met een dat we niet te afhankelijk worden van de bij drage van de gemeente." Na de zomervakantie krijgt eep onderzoeksbu reau de opdracht om een reddingsplan voor het nieuwe Sjelter te maken. Daarvoor is aan de ge meente Leiderdorp een bijdrage van een ton ge vraagd. De resultaten van dat onderzoek worden eind 2000 verwacht. ..Als alles meezit kunnen we dan begin 2001 wijzigingen in de programmering aanbrengen", denkt Langenberg. Een ontmoetingsplek voor jongeren, meer dansgelegenheid en een internetcafé; dat soort activiteiten zullen er vermoedelijk bijkomen, ver wacht hij. „En ik sluit niet uit dat we de naam Sjelter ook nog eens loslaten. Natuurlijk, ieder een in Leiderdorp weet nu wat Sjelter is. Maar niemand denkt: 'Leuk, daar stuur ik mijn kinde ren naar toe'. In plaats daarvan heerst nu de op vatting: 'Sjelter? Wegwezen. Daar moeten we niet zijn'. En dat kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn." JACOBSWOUDE MARIETA KROFT D. Brouwer de Koning is te leurgesteld in de gemeente Ja- cobswoude. De mede-initia tiefnemer van de oprichting van een beeld van priester Hendrik in Rijnsaterwoude, had op meer subsidie van de gemeente gerekend. Burge meester. en wethouders willen 5000 gulden bijdragen én de kosten voor de fundering be talen. Onlangs sprak wethou der Dambrink nog van 'een kleine 10.000 gulden' voor het beeld. „Een kleine 10.000 is misschien 9000 gulden, maar geen 5000", moppert Brouwer de Koning. Volgens loco-burgemeester Vink heeft Dambrink geen 10.000 gulden toegezegd. „Ze heeft gezegd dat de gemeente de fundering zou betalen die misschien wel op dat bedrag zou neerkomen. Daarnaast, als handreiking naar de stich ting, geven we 5000 gulden." Volgens Brouwer de Koning, die de gemeente al een be dankbrief had gestuurd voor de tien mille, stellen de kosten voor de fundering weinig voor. „Priester Hendrik komt met zijn voeten op de grond. Het beeld staat niet op een sokkel." Oud-burgemeester Brouwer de Koning zet zich samen met anderen al enkele jaren in voor een beeld van priester Hendrik op het Domplein in Rijnsaterwoude. De priester, afkomstig uit de omgeving van Jacobswoude, trok rond 1100 samen met vijf boeren naar Duitsland om leiding te geven aan de ontginning van het gebied naar Hollands mo del. Daardoor ontstonden tientallen dorpen. In het Duit se Steinkirchen staat al een beeld van priester Hendrik. Brouwer de Koning en ande ren willen een kopie daarvan bij de dom in Rijnsaterwoude. Met deze kerk had de priester banden. De totale kosten be dragen circa een ton. De stichting Priester Hendrik pro beert nu met allerlei acties het geld bijeen te krijgen. „We zijn de 50.000 gulden gepasseerd en daarmee bij het point of no return", aldus oud-burge meester Brouwer de Koning. Hij verwacht dat het beeld er in september volgend jaar is. qstgeest hoopt op meer respons pners van de 'milieuwijk' Poelgeest in Oegstgeest weinig in het gedeeld autogebruik. Slechts zeven huiseigenaren hebben positief gereageerd op een ïête van de gemeente onder 250 huidige en toekom- 4; bewoners over het 'autodelen'. Het is niet duidelijk ap ;t project doorgaat nu de belangstelling tegenvalt. ijl f imeente Oegstgeest wil het ;ld autogebruik stimuleren it Poelgeest een 'autoluwe' z moet worden waar bewo- optimaal gebruikmaken iets en openbaar vervoer. Poelgeestenaren gebruiken de zin van de gemeente de auto om naar het werk lse an of kleine afstanden te j c 1. Door het 'goedkopere en uvriendelijkere' autodelen r de aandacht te brengen ;jj[ le bewoners, hoopt de ge- tfas ite dat ze hun gedrag ver ten. hij liri iljnwoude wil irdeel |n Rijndijk "egaliseren erswoude-runduk Bij het autodelen of 'autoda ten' zoals het wel wordt ge noemd, kunnen bewoners dag en nacht gebruikmaken van een auto die bij hen in de wijk staat op een speciale parkeer plaats. Er bestaan verschillende vormen van autodelen. Voor het gebruik voor af en toe is er een systeem waarbij de auto mobilist per kilometer betaalt. Daartoe is de wagen uitgerust met een elektronisch registra tiesysteem. Een andere moge lijkheid is de vorm waarbij bu ren of collega's een auto samen gebruiken. De autodelers slui ten daarbij een contract af met een autodatebedrijf. Doordat de kosten worden gedeeld, be spaart de gebruiker honderden guldens per maand. De gemeente hoopt dat zich de komende tijd nog meer be langstellenden melden. „We hebben de formulieren ver spreid om de animo te peilen. Het heeft namelijk niet zoveel zin voor de gemeente om te in vesteren in zo'n speciale par keerplaats als niemand er ge bruik van maakt. We hopen nog op meer respons", aldus een woordvoerster. Uit de peiling blijkt dat de ge- interesseerden willen dat de or ganisatie van het autodelen in handen komt van een gespecia liseerd bedrijf. Geen enkele be woner voelt ervoor om zelf een systeem op te zetten met buurt bewoners. In de Randstad houdt een groot aantal bedrij ven zich bezig met de organisa tie van 'autodaten'. gemeente Rijnwoude wil enige bordeel in de ge- ;nte, Rijndijk 59, legalise- De afgelopen twintig werd het bordeel ge- igd. Eigenaar H. de Vogel Rijndijk 59 heeft een ver- om een legale status bij ingediend nu ge nten in Nederland ver- t i ht zijn vergunningen e u r sekshuizen af te geven, wilde er zeker van zijn ik de eerste zou zijn", daart De Vogel. „De este gemeenten geven M ir één vergunning af." De d van Rijnwoude neemt d september een besluit ir het voorstel. MARIETA KROFT De tuinbouwwegen Sotaweg en De Baan in Roelofarendsveen en Oude Wetering krijgen toch een pad voor zowel voetgangers als fietsers. Burgemeester en wethouders van Alkemade stel len de raad althans voor om hiervoor circa twee ton be schikbaar te stellen. De raad neemt in augustus een besluit. Een pad langs de Googermo lenweg, de weg die de twee bo vengenoemde wegen met el kaar verbindt, is nog niet in beeld. De gemeente Jieeft daar geen grond in eigendom. Maar volgens een woordvoerder pro beert de gemeente de grond wel te verwerven. Voor het pad langs de Sotaweg en De Baan hoeft de gemeente geen grond aan te kopen omdat hiervoor de berm wordt gebruikt. Het ziet er naar uit dat de raad akkoord gaat. Een jaar ge leden drong de politiek er bij wethouder Beelen op aan om geld uit te trekken voor de aan leg van een voet- en fietspad. Ook vroegen bewoners van de wegen om zo'n pad. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden dit najaar wor den uitgevoerd. De aanleg van de paden gebeurt samen met de reconstructie van de tuin bouwwegen. Hiervoor trok Al kemade al eerder zes ton uit. Dat is dertig procent van de to tale kosten. Zeventig procent subsidieert de Dienst Landelijk Gebied. Overigens wordt ook het voet- en fietspad gesubsidi eerd. De ruim twee ton die Al kemade moet bijdragen, is on geveer de helft van de totale kosten. Motorrijder uit Alphen gewond ALPHEN AAN DEN RUN Een 47-jarige motorrijder uit Al phen is gisteravond gewond ge raakt toen een 25-jarige auto mobilist uit Leiden hem op de Steekterweg aanreed. De Leide- naar, die uit de Gouwestraat kwam, verleende de motorrij der geen voorrang. Het slacht offer is met been- en nekletsel overgebracht naar het zieken huis. den haag/zoeterwoude PERSBUREAU CERBERUS Heineken wil snel van de pro vincie Zuid-Holland weten waar het aan toe is. De brouwe rij in Zoeterwoude heeft haast met uitbreiding, maar wacht op een milieuvergunning. Heine ken baalt van de trage ambtelij ke molens van de provincie Zuid-Holland. „Breek me de bek niet open", zei de advocaat van Heineken gisteren tijdens een zitting bij de Raad van Sta te. „Heineken heeft nog steeds geen reactie gekregen op zijn aanvraag voor een nieuwe mi lieuvergunning en dat is het be drijf meer dan zat." Zuidkant Heineken wil de meest luid ruchtige activiteiten, zoals het laden en lossen van vrachtwa gens, naar de zuidkant van het bedrijf overhevelen. Ten zuiden van de brouwerij liggen voorna melijk weilanden. De provincie is echter nog druk doende het bestemmingsplan voor het ge bied aan te passen. In septem ber verwacht Zuid-Holland het plan goed te keuren. Dan is ook de nieuwe geluidszone rond de brouwerij een feit. Cruciaal voor de uitbreiding is echter een nieuwe milieuvergunning. „Als de provincie niet snel een reactie op ons concept geeft dienen we voor september ge woon een ongewijzigde aan vraag voor een nieuwe vergun ning in", zei de advocaat. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. Drie van de vier kiosken op het plein van winkel centrum Santhorst zijn afgebroken. De vierde is nog in gebruik bij Foto- Santhorst. FOTO DICK HO- Eigenaar trekt er volgend voorjaar zeifin HAZERSWOUDE-RUNDUK MARIETA KROFT De watertoren in Hazerswou- de-Rijndijk wordt verbouwd tot kantoor en woning. Naast de toren komt een kolom met daarin de lift die losstaat van de toren. De lift en de toren wor den slechts met elkaar verbon den door drie transparante tun nelbuizen. Dat zegt W. Jongenotter van het tweekoppige bedrijf Hoog vliet Beheer BV uit Alphen, ei genaar van de toren. De bouw- aanvraag dient hij na de zomer in bij de gemeente Rijnwoude. Zodra de vergunning binnen is, begint de verbouwing. Hoogvliet Beheer BV, die het onroerend goed beheert van de gelijknamige supermarktketen, is geenszins van plan de kolos weer door te verkopen. In elk geval trekt het bedrijf dat nu in een tijdelijk onderkomen aan de Provinciepassage in Alphen is gevestigd, er zelf in. „Op z'n vroegst in het vooijaar van 2001", verwacht Jongenotter. Of zich er nog meer bedrijven vestigen, weet hij niet. De woning wordt verhuurd. „Ik ga er niet zelf wonen", zegt Jongenotter. „Ik ben 35 jaar ge trouwd en dat wil ik maar zo houden." Hoeveel geld het be drijf er tegenaan gooit om van de toren iets bruikbaars te ma ken, wil hij niet zeggen. Hoogvliet Beheer BV kocht de watertoren eind vorig jaar van de Hagenaar Van Booma voor circa een half miljoen gulden. De afgelopen jaren verwissel de het provinciale monument geregeld van eigenaar. Twee keer moest de rechter eraan te pas komen bij geschillen tussen nieuwe en oude eigenaren. ie van de vier kiosken op t plein van winkelcentrum ithorst zijn met de grond ijkgemaakt. Alleen de vier- wordt nog gebruikt, door o Santhorst. De sloop is de orbode van een grote face- van het buurtwinkelcen- jim aan de Laan van Ouder- ibinr|r8' „Eindelijk", verzucht H. lagvfek, voorzitter van de winke- rsvereniging Santhorst. ie kiosken zien er niet meer Het is een afbraakzooitje, knapt het tenminste weer beetje op." ..wJ^enlang hebben de winke ts bij eigenaar Vesteda aan drongen op sloop van de sken voor hun winkels. et zijn veel te kleine hokjes, 113 n vijf bij vijf meter. Trek ar een keukenblok en een vanaf en je houdt zeven- Hl n vierkante meter verkoop- IS® pewlakte over", aldus Spek. If heeft hij 27 jaar bloemen rkocht vanuit de tweede Dsk: „Maar op een gegeven oment kon ik mijn kont daar ti meer keren." Omdat er al heel lang spra- van is dat de dertig jaar ou- kiosken tegen de vlakte gaan, staan ze al meer dan twee jaar leeg. En daar zijn ze niet beter van geworden. Spek: „Overal zat graffiti op. Geen reclame voor het win kelcentrum, zullen we maar zeggen. Iedereen slaakt een zucht van verlichting dat die dingen eindelijk weg zijn." Volgens A. Lantinga, com mercieel manager van Veste da, wordt hiermee aan de uit drukkelijke wens van de win keliers tegemoetgekomen. „We gaan pas na de zomer met de facelift van het winkel centrum beginnen, maar op verzoek van de winkeliersver enigingen hebben we de sloop van de kiosken wat naar voren gehaald. Want je moet ten slotte ergens beginnen." Aan de zijde van de Laan van Ouderzorg krijgt Santhorst een uitbreiding van het winkeloppervlak. Ook krijgt het centrum een nieuwe luifel en een entree. Deze op knapbeurt van Santhorst doorloopt een ander traject dan de bouw van de vier to renflats aan de Laan van Ou derzorg, ook van Vesteda. De eerste paal daarvoor gaat be gin volgend jaar de grond in, verwacht Lantinga. nieuwe wetering Knippen, plakken, zagen en kleuren. Zo'n 140 kin deren uit Nieuwe Wetering en omgeving zijn er deze week in het Cul tureel Centrum in Nieuwe Wetering druk mee. „Het is veel drukker dan anders", zegt beheerder Peter Klerks van het centrum enthousi ast. „Meestal zitten we rond de honderd kinderen." De verklaring zoekt hij in het slechte weer. „Buiten spelen is er niet bij." Het open huis is een evenement van VAKantiespelen Alkemade. Jaarlijks orga niseert VAK in de zomervakantie allerlei activiteiten. Zo houden ze volgende week de huttenbouwweek in Roelofarendsveen. Van dins dag 18 tot en met vrijdag 21 juli kunnen de bouwvakkertjes tussen 4 en 14 jaar aan de slag op het terrein aan het begin van de Sotaweg. FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15