Satanische muziek speelt rol in moordzaak Italiaanse no 'Afvallen met ayurveda is pad naar God' Geloof Samenleving Geneeswijze baseert zich op religieuze geschriften KGB-spio vindt rust orthodoxe ha«el VRIJDAG 14 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 211 jaar geleden, op 14 juli 1789, werd in Parijs de beruchte Bastille gevangenis door een woedende menigte bestormd. Deze ge beurtenis wordt algemeen gezien als het begin van de franse Revolutie. De Fransen vieren de bestorming nog ieder jaar. Alle maatschappelijk vernieuwingen als re sultaat van de revolutie konden, naar al snel bleek, niet met de opbrengsten van nieuwe directe belastingen wor den betaald. Daarom riep de Franse overheid alle kerkelij ke bezittingen uit tot nationale goederen en verkocht ze. Het leidde onder meer tot de afschaffing van vele religieu ze orden. Een deel van de geestelijkheid weigerde de eed van trouw aan de nieuwe grondwet af te leggen.Nederlandse katholieken kunnen op 14 juli de feestdag vieren van de heilige Marcellinus van Deventer, die in 762 stierf in Oldenzaal. Marcelinnus predikte onder de Friezen en leefde in Overijssel. foto dick hogewoninc Jongeren klussen in Roemenië sassenheim Zesentwintig Sassenheimse jongeren zijn giste ren naar Roemenië vertrokken. Ze gaan in Telegd, de zus- tergemeente van Sassenheim, een aantal verwaarloosde ap partementen opknappen zodat deze vervolgens voor een betaalbare prijs kunnen worden verhuurd. De reformatori sche jongeren zijn lid van ROTS (Reis Organisatie Telegd Sassenheim. Deze club klust jaarlijks een som gelds bij el kaar om Roemeense jongeren een vakantie in Nederland te bieden of om zelf in Telegd iets nuttigs te doen. Dit jaar is er volgens groepslid Tewis Zandbergen ongeveer 30.000 gulden bijeen gesprokkeld via het inpakken van promotie pakketten, het doen van klusjes, het verkopen van kerst kaarten en het spelen van oppas. Onderzoek dwangarbeid RK Kerk berlun Na de Evangelische Kerk in Duitsland gaat ook de Rooms-Katholieke Kerk onderzoeken of de eigen mensen een rol hebben gespeeld bij de tewerkstelling van dwangar beiders tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het aartsbisdom Berlijn heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het onderzoek wordt bemoeilijkt omdat archieven door brand zijn ver woest. Volgens protestantse archiefstukken waren niet al leen 26 evangelische gemeenten, maar ook twee rooms-ka- tholieke parochies in Berlijn betrokken bij een werkkamp met ongeveer honderd dwangarbeiders. Eergisteren maakte de Evangelische Kerk bekend 10 miljoen mark (ongeveer 11,3 miljoen gulden) beschikbaar te stellen voor schade loostelling van de naar schatting honderd voormalige dwangarbeiders, die op begraafplaatsen tewerk waren ge steld. Nieuw besluit oecumenische diensten wassenaar De Wassenaarse hervormden nemen in sep tember een nieuw besluit over de jaarlijkse oecumenische diensten. Tot nu toe vond de plaatselijke kerkleiding dat de hervormde diensten in de Kievietkerk moeten doorgaan, ook als er gelijktijdig een oecumenische dienst plaatsvindt. Dit niet omdat de kerkleiding tegen de gemeenschappelijke diensten is, maar om met name ouderen in staat te stellen naar hun vertrouwde kerk te gaan. De kerkenraad wil dit besluit terugdraaien, omdat er zo een negatief signaal aan de oecumenische beweging uitgaat. De brede ambtsdrager- vergadering beslist hierover op 5 september. Gemeentele den worden uitgenodigd voor die datum hun standpunt aan hun dominee kenbaar te maken. Slachtoffer bad in laatste minuten om vergiffenis voor daders Muziek met een satanische in houd heeft wellicht een belang rijke rol gespeeld bij de moord op een 61-jarige non in het Noord-Italiaanse dorp Chia- venna. Drie meisjes van 16 en 17 jaar brachten zuster Maria Laura begin juni met negentien messteken om het leven. De dagboeken van de meisjes stonden vol met satanische symbolen en foto's van de hardrockartiest Marilyn Manson, zo blijkt volgens pers bureau Zenit uit politieonder zoek. Manson omschreef zich zelf ooit als de 'grote aanbidder van Satan'. Twee jonge daders van een schietpartij vorig jaar op een school in het Ameri kaanse Littleton, bleken ook ge ïnspireerd door Manson. Der tien mensen kwamen om. Het drama in Chiavenna roept volgens deskundigen op nieuw de vraag op naar de ge volgen van vormen van rock muziek die jongeren aanzet tot geweld. „Op zichzelf kan de ne gatieve boodschap in een mu ziekopname iemand niet dwin gen tot moord. Maar soms kan het een zaadje zaaien in de vruchtbare grond van jeugdige onrust", aldus onderzoeker C. Climati, inmiddels specialist op het gebied van satanische rock muziek. Door te luisteren naar een cd kan volgens hem elke tiener in contact komen met de esoteri sche wereld. „De platenmaat schappijen hebben ontdekt dat de duivel goede handel kan zijn en zitten niet in over de gevol gen", benadrukte Climati in een interview op Radio Vati- caan. De moord op de non leid de in Italië tot een golf van ver ontwaardiging toen bekend werd dat de meisjes hun daad 'bij wijze van spelletje' hadden gepleegd 'om eens wat bijzon ders te doen'. Ze lokten mee naar een afg sloegen haar met eerGti wusteloos en staken haai a De meisjes hebben te; de politie verklaard dat tijdens de steekpartij 1 haar handen vouwde e de meisjes bad. „Heer, hen", waren haar laatstf den. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK zen. Aangenomen: naar Stad aan 't Ha- Bedankt: voor Sluipwijk, M.J.1 ringvliet, H.A. Samson te Voorthui- Oordt, kand. te Oudewater. In een cultuur waarin 'de slan ke lijn' heilig is verklaard, be dient fysiotherapeut Martin Paulus uit Diemen zich van de religieuze Indiase gezond heidsleer 'ayurveda' om over gewicht tegen te gaan. Bij af vallen gaat het bij hem om een juiste balans, yin en yang, energetische energie en een gezonde, meer bewuste, leef stijl. Gezond leven met gezon de voeding ziet hij als 'een pad naar God'. Neemt niet weg dat zijn praktijk bomvol zit met mensen die het alleen om de kilo's gaat. Martin Paulus laat zich niet beïnvloeden door op puur af vallen gerichte mensen. „Ik ben een spiritueel mens, mediteer elke dag en ga nog regelmatig naar de kerk - ook de filosofie achter mijn werkmethoden is religieus - maar dat betekent niet dat ik die visie tijdens mijn werk ook wil uitdragen. Ieder een moet zelf weten hoe hij zijn leven invult." Zwaarlijvigheid, of obesitas, zal volgens veel deskundigen, hét probleem van de 21ste eeuw worden. Onze Westerse leefstijl zou van geen kanten deugen. Het resultaat is be kend: de wereld wordt al de cennia lang overspoeld met af slankmethodes, poeders, pillen, plusmaaltijden. Iemand die an deren met succes dunner kan maken, is goud waard. Martin Paulus uit Diemen is zo ie mand. Hij heeft een praktijk van rond de 4.000 cliënten, die bijna allemaal gewicht kwijt willen. Zijn reputatie gaat van mond tot mond als een lopend vuurtje door het land, en tot zelfs daarbuiten. Want naar ei gen zeggen krijgt hij steeds meer mensen uit heel Europa in zijn praktijk. Met enige trots vertelt hij erbij dat ook veel ar tiesten ('uit de Van der Ende- -stal') de weg naar Diemen vin den. Toch is wat hij doet niet nieuw. Paulus gebruikt een combinatie van acupunctuur, homeopathische capsules en voedingsvoorschriften. Acu punctuur om de energiehuis houding te beïnvloeden en het hongergevoel tegen te gaan. Voedingsvoorschriften om de voor de hand liggende reden dat afslanken nooit lukt wan neer je maar lukraak van alles blijft eten. En capsules die er voor zorgen dat de cliënt daar afvalt, waar hij of zij wil afval len. „Iemand die bij mij afslankt, hoeft niet bang te zijn na een aantal weken een ingevallen ge zicht te hebben en nog steeds die dikke billen en dijen", zegt Paulus met overtuiging. Het Fysiotherapeut en ayurvedisch therapeut Martin Paulus uit Diemen. „ledereen moet zelf weten hoe hij zijn leven invult." foto united photos de boer rob hendriks moet muziek zijn in de oren van doorgewinterde lijners. Dat zijn praktijk uit z'n voegen barst, hoeft dus nauwelijks ver bazing te wekken. Paulus heeft alles mee. Zijn praktijkruimte in een nieuw bouwwijk van Diemen ziet er 'vertrouwd' klinisch uit. Het enige dat afwijkt van het beeld van een gemiddelde huisart senpraktijk, zijn de vele boed dhabeeldjes en posters waarop het meridianenstelsel (meridia nen zijn de vooronderstelde energetische energiebanen) bij de mens zijn uitgetekend. Hijzelf gaat geheel in het wit gekleed. En in afgelopen twintig jaar heeft hij voldoende kennis vergaard van de werking van het menselijk lichaam en de ge zondheidszorg om het nodige vertrouwen in te boezemen. Paulus studeerde af als fysio therapeut, maar kon op de één of andere manier zijn ei niet kwijt binnen de grenzen van de reguliere gezondheidszorg. Via een uitwisselingsprogramma belandde hij in Sjanghai (Chi na) waar hij in aanraking kwam met het hindoeïsme, boeddhis me en de ayurveda. Na een ver blijf van drie maanden in een boeddhistisch klooster en een jarendurende bijscholing op al ternatief geneeskundig gebied, begon hij in Nederland een praktijk waar inmiddels ver schillende assistenten het te veel aan werk uit zijn handen nemen. Hij bestudeert daarbij, of zo als hij het zelf noemt 'onder zoekt', nog steeds de alternatie ve geneeswijzen. „Zo heb ik een nieuw punt ontdekt bij het oor. Wanneer ik daar acupunctuur op toepas - een naald in doe - blijkt het heel effectief te zijn te gen migraine. Hoe het precies werkt, weet ik nog steeds niet. Ik weet alleen 'dat' het werkt. Hetzelfde geldt voor het afslan ken. Natuurlijk heb ik wel een idee hoe het werkt, maar waar om het de ene keer wel goed gaat en dé andere keer niet, is nauwelijks te verklaren. Ik heb Bonafide alternatieve ge nezers zijn volgens de overkoepelende Alliantie Natuur Geneeswijzen (ANG) aangesloten bij een erkende beroepsvereni ging. Daarmee zijn zij bij voorbeeld onderworpen aan regels op het gebied van klacht- en tuchtrecht, naast regelgeving die af hankelijk is van het be roep of de geneeswijze in kwestie. Het is dus raad zaam te checken of de ge nezer te vertrouwen is. Te lefoonnummers: Neder lands Genootschap voor Acupunctuur in Amers foort: 033-4616141; het ANG 033-4555248. er lol in uit te vissen waarom ie mand 'niet' afvalt. Meestal moet ik mensen op nieuw leren eten. Vuistregels daarbij zijn dat een goed ontbijt belangrijk is. Pasta met vette saus is uit den boze, evenals veel suikers en bepaalde zuivel producten. Maar het voor naamste is variatie. Een keer per week een patatje mag best, zolang je voedingspatroon maar voldoende gevarieerd is. Eenzijdigheid is funest. Ik geef geen lijsten mee aan de cliën ten over wat wel en niet mag. Mijn ervaring leert dat mensen dan steevast gaan 'zondigen'. Het is de bedoeling dat ze na denken bij wat ze eten, en ge zonde voedingsgewoonten ont wikkelen, geen schuldgevoe lens. Meestal proberen mensen hun schuldgevoelens weer weg te eten. Zo komen ze in de be kende vicieuze cirkel terecht.De grondgedachte achter de ayur- vedische leer is dat voeding, zuurstof en water de essentie van het leven vormen. Op spiri tueel niveau kun je zeggen dat je streeft naar reinheid en lief de. Een juiste levenswijze, in clusief goede voedingsgewoon ten, vormen in mijn visie dan ook een pad naar God." Ayurveda betekent letterlijk 'wetenschap van de volledige levensduur". Het staat voor een holistische geneeswijze die geba seerd is op de Veda's. Dat zijn oude India se religieus-wijsgerige geschriften, die de grondslag vormen voor het hindoeïsme en in zekere mate ook het boeddhisme. Tegenwoordig wordt ayurveda in het Westen als een vorm van alternatieve ge neeskunde toegepast Volgens de ayurve- dische leer is ziek-zijn een disharmonie van verschillende levenskrachten. Zo zijn er drie dosha's: 'pitta, kapha', wat staat voor slijm, een combinatie van water en aarde - 'vata' is de wind en 'akasha' ruim te. In ayurvedische therapie is de relatie hulpvrager-hulpverlener belangrijk, evenals diëten, leefregels, geneesmidde len (van plantaardige, dierlijke en mine rale herkomst), acupunctuur, massage, li chamelijke oefeningen en baden. Eén van de bekendste verkondigers is de Ameri kaanse arts Depak Chopra, die de laatste jaren zijn eigen holistische variant (kwan- tumgeneeskunde) van ayurveda propa geert Ook de Transcendente Meditatie beweging verwerkt ayurvedische princi pes in haar wereldbeschouwing, en ver koopt een groot assortiment ayurvedi sche middelen. De ayurvedische leer kent z'n theoretische Westerse pendant in de zogeheten humoren-leer uit het oude Griekenland. Hierin heerste de gedachte dat ziekte werd veroorzaakt door een ver stoorde verhouding van vier 'lichaams sappen', of humoren: bloed, slijm, gele gal en zwarte gal. Patiënten werden be handeld met dieet en geneesmiddelen om de sapverhoudingen te herstellen. HAARLEM RONALD FRISART De voormalige Britse spion George Blake zich in de winter van ven geschaard in de rijf Russisch-orthodoxen. valt volgens het Britse blad The Independent maken uit de documei Top Secret die deze we 1 de Russische televisie gezonden. Het progi; over de inmiddels 78 Blake is gemaakt da eerder dit jaar bij een tuigongeluk c journalist Artyom Bora In de jaren vijftig be de Blake tot het roemi groepje hoogopg ten dat binnen het overheidsapparaat spie de voor de Sovjet- KGB. In 1961 werd BI Londen veroordeeld tif111 gevangenisstraf van 4! Vijf jaar later ontsnap uit de Wood Scrubs G genis en nam de wijt Moskou. Daar hernie 5 hij het contact met zijn malige kompaan Kim Pe' die inmiddels is overleöe' Uit de documentaire!01 dat George Blake in ven tweemaal het lichl gezien. De eerste beurde dat tijdens de t oorlog (1950-1953). Als vice-consul in Seoul we door Noord-Koreaanse pen geïnterneerd. In genschap las hij Das K van Karl Marx en raakt enthousiast. Het chi dom van zijn jeugd was lang ontstegen, maar communisme zag hij kens de documentair! nieuwe manier om hf melse koninkrijk op aa realiseren. Toen hij in 1966 was weken naar de Sovjet wist Blake dat hij ni; meer naar zijn geboorl n zou kunnen terugkeren der onmiddellijk acht! tralies te belanden, trouwde met een Russ kreeg als beloning voo wezen diensten van de een datsja in Kratova, bi buiten Moskou. In de tijd die sind verstreek, sloeg hij maal de weg naar Ge 1 „Alles wat met mij beurd, moest zo gebeiiv zegt hij in de documei ei Volgens Blake wordt z :h ven bestierd door 'de ui ir sele kracht', die hij m dood beter hoopt te kennen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend veel bewolking en perioden met regen, vooral in het noorden veel neerslag. In het weekend den stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur tussen de 15 en 19 graden. Zweden: Overwegend veel wolken en van tijd tot tijd nat. Plaatselijk veel regen. Middagtemperatuur 17 tot 21 graden. Finland: In het algemeen veel bewolking en enkele regen- of onweersbui en. Zaterdag een harde zuidelijke wind. Maxima van 18 tot 23 gra den. Denemarken: Wolkenvelden, af en toe zon en enkele regenbuien, met kans op onweer. Middagtemperatuur rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en enkele bui en. In het weekend minder buien en minder wind. Middagtempera tuur van 14 graden in Noord-ler- land en Schotland tot 20 in Zuid- Engeland. België en Luxemburg: Overwegend veel bewolking en enkele buien. In het weekend lichte verbetering. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel wolken en vaak nat. Jn het weekend minder nat en wat meer opklaringen. Maxima van onge veer 18 graden. Zondag iets ho ger. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten mistral en zon. Elders meer bewolking en buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur van 18 tot 27 gra den. Spanje: Veel zon en droog, alleen in de noordelijke regio's meer wolken en kans op een bui. Maxima van 22 in het noorden tot 40 in het binnenland. Aan de costa_s 27 tot 32 graden. Op zondag in het binnenland kans op een warmte- onweer. Portugal: Overwegend zonnig, droog en warm. Maxima van 26 graden bij Porto tot 38 landinwaarts. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en droog. Morgen meer wolken en kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur rond 30 graden. Marokko: Zonnig maar in het weekend in de middag ook kleine kans op een onweersbui. Maxima op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden, landinwaarts veel hoger. Tunesië: Veel zon. Maxima rond 32 gra den. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 24 gra den. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon perioden en droog. Maxima rond 28 gra den. Duitsland: Overwegend veel bewolking en re- gen- of onweersbuien. Lokaal veel regen. Middagtemperatuur 17 tot 20, in regen ongeveer 13 graden. Oostenrijk: Meer wolken en stevige regen- of onweersbuien. In het weekend veel wind. Maximum in de dalen gemiddeld 18 graden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en vooral vrijdag plaatselijk veel re gen, mogelijk ook onweer. In het weekend een flinke noordenwind met aan de zuidkant van de ber gen meer zon. Maxima van 16 in het noorden tot 25 in het zuiden. Polen: Wolkenvelden en af en toe zon en een enkele bui, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur 18 gra den. In het weekend hoger. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije droog en af en toe zon. In het weekend bewolkt en buien. In Tsjechi vrijdag al meer wolken en buien. Middagtempe ratuur 18 tot 23 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en droog. La ter op vrijdag en de hele zaterdag meest bewolkt en regen, plaatse lijk grote hoeveelheden. Maxima rond 23 graden, zaterdag lager. Italië: Flinke perioden met zon. Zater dag in het noorden en midden meer wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur van 24 tot 30 gra den. Corsica en Sardinië: Veel wind. Verder flinke perioden met zon en droog. Zaterdag wol kenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera- ZATERDAG 15 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.39 Zon onder 21.52 Maan op 21.13 Maan onder04.33 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.06 16.35 03.39 16.08 Laag 12.36 00.00 12.17 23.41 tuur tussen de 23 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Minder heet, middagtemperatuur 27 tot 30 graden. Verder flinke perioden met zon en zaterdag kans op enkele regen- en on weersbuien. Stevige noordenwind op de Egeische zee. Malta: Zonnig en droog. Middagtempe ratuur rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Minder heet. Maxima dalend naar 24 graden in Istanbul tot 30 in het zuiden. Verder zonnig en Weerrapporten 140708 uur: station weer wind temp neersl 18 13 5.6 18 13 9.2 16 12 10.7 18 12 4.8 16 12 1.1 17 13 0.2 18 12 14.8 16 13 4.2 18 13 3.8 17 13 1.6 18 10 1.0 31 24 0.0 26 18 0.0 19 13 0.0 21 13 0.0 18 16 5.4 16 13 3.0 34 26 0,0 17 11 0.1 14 13 26 20 14 0.8 15 13 2.0 18 10 0.0 40 20 0.0 Amsterdam regenbui Maastricht regenbui Boedapest licht bew L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront regen ®a& sneeuw koufront opklaringen lagedruk mist windrichting hogedruk KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023— 5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE!^ Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vets het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn 1 worden verzonden geldt een toeslag* lel aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT! 'l Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen n van het regionale nieuws uit het Lei: [a Dagblad op geluidscassette beschik: informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 000 hecto pascal Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca onbewolkt onbewolkt licht bew. 34 20 0.0 25 11 0.0 21 13 6.0 14 12 32 17 28 17 0 20 0.0 Stockholm Wenen Bangkok zwaar bew. Casablanca half bew. Los Angeles half bew. New Orleans licht bew New Vork half bew. Tel Aviv onbewolkt Tokyo zwaar bew. licht bew. 19 10 23 16 17 12 20 11 18 12 32 25 26 20 23 15 36 26 29 21 33 24 33 26 28 19 K N H U I Z i lf ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14