ei den Regio Mogelijk studenten in Meelfabriek Veel tandartsen zitten om assistenten te springen' Veggeefwinkel Eurodusnie beloond met vredesprijs Organisator Lakenfeesten boos over brief van Leiden Culinair 'Ik ga toch geen ton in een bouwval stoppen?' JAG 14 JULI 2000 fes maanden voor straatroof leiden Een nachtelijke straatroof in de Haarlemmer- EfïnLeiden is een 26-jarige Leidenaar en een drie jaar jon- J op een celstraf van zes maanden komen te staan, [strafis gelijk aan de eis van officier van justitie mr. C. van j. De rechtbank zegt met aarzeling te zijn meegegaan in de liste straf. Gezien de ernst van het misdrijf mag de celstraf Iter niet worden omgezet in onbetaalde arbeid. De straatroof S juni van dit jaar wordt door de rechtbank buitengewoon 5tig opgevat omdat deze de gevoelens van onveiligheid in de lenleving verhoogt. Bij de straatroof werd een 20-jarige jon- Izijn mobiele telefoon en een briefje van vijftig gulden af- hrijfwedstrijd voor 50-plussers Het Leids Comité Dag van de Ouderen houdt ook dit 'weer een schrijfwedstrijd voor 50-plussers. Thema is 'Zo onze manieren'. Het comité roept alle Leidse 50-plussers •en ontmoeting of voorval met personen van een andere iur op papier te zetten en vóór 1 september in te zenden r: Leids Comité Dag van de Ouderen, Breestraat 117, 2311 Leiden. Het verhaal mag niet langer zijn dan 350 woor- Wie de winnaars zijn, wordt op 15 oktober, de Leidse Dag de Ouderen, in het Leidse Volkshuis bekendgemaakt. Zij vangen een geldbedrag en zijn ervan verzekerd dat hun ver- - J wordt voorgelezen. loopspreekuur gesloten enj Het inloopspreekuur van het Vrouwengezondheidscen- n Hara aan de Bonairestraat 4 is tot en met 1 september ge en. Vrouwen met vragen over gezondheid kunnen tijdens te periode de Telefonische Hulpdienst bellen, telefoon ►5202 (dag en nacht). Maandag 4 september is het inloops- Sf ekuur weer geopend. I ingeren fietsen voor open ruimte jN. Zo'n vijftig jongeren tussen de 18 en 27 jaar zijn van- g op initiatief van de Vereniging Milieudefensie begonnen een fietstocht voor het behoud van open groene ruimte. De l ht gaat van Beverwijk naar Slijk-Ewijk, en voert langs ver- lillende gebieden in Nederland die dreigen te verdwijnen orde aanleg van bedrijventerreinen, havens, woonwijken en 9i owegen. Aanstaande maandag fietsen zij van Spaamwoude l ar Leiden. Onderweg bezoeken zij daarbij de Leiderdorpse ïthovenerpolder. Daar krijgen zij informatie over de HSL en A4. leiden eric-jan berendsen Een vertrouwelijke brief van het bestuur van de Stichting Leiden Culinair aan een aantal relaties heeft kwaad bloed gezet bij A. van der Luit, organisator van de Lakenfeesten èn het Culinair Festival, de opvolger van Lei den Culinair. In het schrijven van 12 juli stelt het bestuur van Leiden Culinair dat het eetfes tijn dit jaar wegens gebrek aan belangstelling van de zijde van de horeca niet wordt georgani seerd. Ook spreekt het bestuur van de stichting zijn dank uit aan de desbetreffende relatie voor haar bijdrage in het verle den en hoopt op steun bij een eventueel in de toekomst te or ganiseren evenement. Van der Luit die sinds eind mei, toen officieel bekend werd dat Leiden Culinair niet door ging, bezig is geweest met de organisatie van het Culinair Festival, vindt het jammer' dat de brief op 12 juli de deur is uit gegaan. „Als ik dergelijke brie ven zie dan denk ik wat kan daar nou het belang van zijn? In oktober vorig jaar was er bin nen de Stichting Leiden Culi nair al een principe-besluit ge nomen dat het evenement dit jaar niet zou doorgaan. Als ze dan op dit moment met een brief komen, zegt dat wel iets over de communicatieve eigen schappen van de mensen die dit doen." Van der Luit die vanmiddag om vijf uur met het Culinair Festival rond de Pieterskerk be gint, ergert zich bovendien aan een foutief adres en telefoon nummer in de brief. „Onderop ieuwe directie Van Muiden ^en» Het glas- en schildersbedrijf Van Muiden Leiden bv •ft een nieuwe directie. Dick Klein, die al 22 jaar bij het be werkt, en de begin 1998 toegetreden Kees Rijnsburger, heb- het bijna een eeuw in Leiden gevestigde familiebedrijf over- lomen. Het bedrijf, dat aan de Flevoweg zit, telt 75 perso- •lsleden. Rijnsburger is nu de verantwoordelijk voof com- rciële zaken, Klein heeft personeel organisatie onder zijn uizend gulden voor Duimelot )en Het Juliana Welzijns Fonds heeft duizend gulden toege- ïd aan Speel-o-theek Duimelot in Leiden. De bijdrage is be- md voor een kast. Het Juliana Welzijns Fonds ontvangt zijn d uit onder meer de BankGiroLoterij, De Lotto en giften van ticulieren en bedrijven. leiden Een museumpje pikken en als de zon even tussen de wolken doorbreekt een rondje wandelen door de stad. Voor veel toeristen die hun zomervakantie doorbrengen in het toch niet al te zomerse Nederland is dat momenteel de aangewezen manier om de dagen te slijten. Zo heeft Leiden volgens Leiden Promotie/VW niets te klagen over belangstelling van toeristen. Maar die belangstelling is niet erg eerlijk verdeeld. Waar musea als Naturalis de afgelopen weken een topdrukte beleefden, blijven de hotels opvallend leeg. „Wij moeten het in deze tijd van het jaar vooral hebben van de mensen die op het laatste moment besluiten naar de kust te gaan", laat een woordvoer der van hotel Nieuw Minerva weten. En tja, er zijn nou eenmaal niet veel mensen die nü alsnog besluiten hun vakantie in eigen land te vieren. FOTO TACO VAN DER EB pablo cabenda Weggeefwinkel aan de Leidse Koppenhink- heeft de Marga Klompé-prijs van de gelijk- lige stichting toegekend gekregen. Vijfdui- gulden gaat naar de zaak waar je mag halen der te betalen. De stichting looft,de prijs jaar- uit als stimulans voor jongeren die zich in- !n voor vrede en gerechtigheid, arco van Duijn van Eurodusnie noemt de een enorme steun in de rug én erkenning dertig jaar progressieve geschiedenis aan de se Koppenhinksteeg. „Want in die panden den dingen ter discussie gesteld. De Weg- geefwinkel is een baken in de strijd tegen de commercialisering." Het geld steekt Eurodusnie onder meer in de zaak zelf en in een krant waarin de Weggeefwinkel wordt gepromoot. De winkel heeft inmiddels al enige navolging gekregen. In Groningen en Eindhoven zijn twee soortgelijke zaken verrezen. Als het aan Eurodus nie, de oprichter van de winkel, ligt verschijnt er in elke wijk in Leiden nog één Met de weggeef- winkelkrant is dat voor iedereen een koud kunst je. Daarin wordt in vijf stappen uitgelegd hoe ie dereen zijn non-commerciële, anti-kapitalisti sche winkel kan beginnen. „Daarbij geeft de krant informatie over de achterliggende gedachte van de winkel. We willen namelijk niet alleen maar sinterklaas spelen. We willen met de winkel de kapitalistische economie ter discussie stellen. Maar als je met mensen begint te praten over de kwalijke praktijken van instanties als de Wereld handelsorganisatie of het Internationaal Mone tair Fonds kijken ze je met glazige ogen aan. Met de winkel vertalen we onze ideeën op een prakti sche en directe manier." Of er nog lang bezoekers naar de winkel kun nen komen, is de vraag. De winkel staat samen met de andere kraakpanden aan de Koppenhink steeg op de gemeentelijke slooplijst. Op de plek van het anarchistisch bolwerk moeten bedrijfs ruimtes en luxe appartementen verrijzen. Niets nieuws onder de zon want de opslagruimte van de winkel heeft een zich herhalende geschiedenis van kraak en ontruiming achter zich. Of het pres tige van de prijs ze nou in en ander daglicht bij het gemeentebestuur zal plaatsen durft Van Duijn niet zo één twee drie zeggen. De materiële waarde is wellicht eerder aan de orde. „We kun nen die vijfduizend gulden goed gebruiken om een advocaat te betalen." Op 28 oktober, de sterfdag van Marga Klompé, worden de prijzen tijdens een bijeenkomst in de aula van de Katholieke Universiteit Brabant te Tilburg uitgereikt. idse tandarts Peerdeman wil uitgeprocedeerde asielzoeker helpen n'connie van uffelen Britrese Huruy Kidane (21) zo aan de slag kunnen als artsassistent. Zijn stages bij larts Peerdeman in de Me- vijk verliepen tot ieders te enheid en onlangs ontving rijn diploma. Toch kan hij liet aan het werk omdat hij itgeprocedeerd als asielzoe- Nel en Theo Peerdeman len dit te gek voor woorden villen er alles aan doen om uy te helpen. „Het is toch de zotte dat je wel mag stu- n, maar niet mag werken?" uruy lacht verlegen als hem dt gevraagd wat hij zo leuk It aan het vak van tandarts stent. „Ik vind tanden mooi. vak lijkt me erg leuk. Het te zou ik tandarts of tand- toieker worden." Vijf jaar den ontvluchtte hij zijn va- and Eritrea. Vanwege de l met Ethiopië. „Mijn broers werden toen ge togen het leger in te gaan. nijn vader is opgepakt. Dat voor mij het teken om weg aan." Huruy kwam op 16- ;e leeftijd in Nederland te lt en vroeg asiel aan in Rijs- >en. Vervolgens verhuisde ds alleenstaande minderja- asielzoeker naar Oisterwijk, tendaal en Gorredijk. In dit ste plaatsje volgde hij an- 'alf jaar lang een taalcursus, nd juli '96 bleek dat hij was •procedeerd en dat hij het uit moest. Omdat hij toen minderjarig was, is het ge- gelijk dat de Staat dan eerst I 'eert familie op te sporen, /l UY zegt sinds zijn vlucht ;er niets meer van zijn fami ly hebben gehoord. „Ik weet 'niet waar mijn broers zitten r en hoe het met ze gaat", zegt hij. Na zijn taalcursus en een toe latingsexamen kon hij in 1997 bij de scholengemeenschap Emilie Knappert beginnen aan de opleiding tot tandartsassis tent. Een studierichting die hem wel wat leek. „Ik vind het leuk om mensen te helpen", zegt Kidane. „Dat heb ik altijd gewild. Het was een echte wens van mij om de gezondheidszorg in te gaan." In 1998 liep hij tien weken stage bij tandarts Peerdeman in de Merenwijk. Dat ging meteen erg goed. „Wij zien in Huruy een hele goede tandartsassis tent", zegt Nel Peerdeman. „We zagen meteen dat hij het vak in zijn vingers heeft. Het was heel erg leuk om met hem samen te werken." Hij had het er zelfs zo naar zijn zin, dat hij ook zijn laatste stage bij Peerdeman ging lopen. „Op deze praktijk is een speciale band ontstaan", zegt Huruy. „Waarom weet ik niet, maar het klikt gewoon." Soms zien patiënten hem zelfs voor 'de tandarts' aan. Enkele weken geleden ont ving Huruy zijn diploma, maar daar kan hij nu niks mee omdat hij geen verblijfsvergunning heeft. De familie Peerdeman vindt dit nu ontzettend zonde en ook triest. Temeer omdat er in Nederland een tekort is aan tandartsassistenten. „Er zijn zat tandartsen die om assistenten zitten te springen. Hij zou zo aan de slag kunnen. Een tand technisch laboratorium had al interesse. En als wij een vacatu re zouden hebben, zouden we hem zo aan willen nemen, maar we hebben nu al drie tandartsassistentes die parttime werken", zegt Nel Peerdeman. Zij voegt daar aan toen dat Huruy in Eritrea niet veel aan zijn opleiding zou hebben. „Wat tandartsen in Eritrea doen is: tanden trekken. Daar is geen preventieve tandzorg. Ze be handelen daar alleen bij pijn. Protheses komen zelden voor en iets als tandsteenverwijde ring kennen ze niet." Volgens zijn advocaat, M. Buys, zou een tandarts die hem wil aannemen wel een arbeids staat dat de Stichting Leiden Culinair zetelt aan het Stations plein in het pand van de VW. Nou, daar zitten ze al jaren niet meer. Bovendien staat er nog een zescijferig telefoonnummer op terwijl er ook al jaren in Lei den een vijf voor elk telefoon nummer staat. De brief is on dertekend door een jurist. Je zou toch verwachten dat zo'n man wat zorgvuldiger is." B. Eradus, penningmeester van Leiden Culinair die de brief heeft gesigneerd, wil maar wei nig kwijt. „De brief is door ons aan drie sponsors gestuurd die misschien nog niet wisten dat Leiden Culinair niet doorgaat. Het is misschien een beetje aan de late kant, dat geef ik toe maar beter laat dan nooit. Ver der doe ik over de brief geen mededelingen." Onderzoek naar geschikte locaties Leiden moet over vier jaar 425 gemeubileerde kamers beschikbaar hebben voor buitenlandse studenten. Als mogelijke plek hebben gemeente, universiteit en stich ting studentenhuisvesting hun oog laten vallen op de voormalige Meelfabriek aan de Oosterkerkstraat. De drie partijen ondertekenden gisteren een intentieverklaring. leiden» als gevolg van het nieuwe sys teem waardoor overal in Euro pa de titels bachelor en master worden ingevoerd. In Neder land zal de titel doctorandus vervallen. De univeritaire studie valt straks in twee delen uiteen: de eerste drie jaar leiden op tot bachelor, de volgende twee jaar tot master. Ook afgestudeerden van het hbo worden straks ba chelor. „Dit systeem zal leiden tot meer mobiliteit", aldus be stuursvoorzitter L Vredevoogd van de Leidse universiteit. „Veel studenten zullen er voor kiezen een deel van hun studie aan de ene universiteit te volgen om daarna ergens anders hun mas- tergraad te halen. Wij spelen daar op in met ons Leiden Uni versity World Wide-program- ma. Zo streven we er naar het aanbod van colleges in de En gelse taal te verhogen. Op grond van onze naam en posi tie in de wereld biedt dit grote kansen, want Leiden hoort bij die universiteiten die interna tionaal echt betekenis hebben." De gemeente wil de buiten landse studenten gastvrij ont vangen. „Toen ik als 22-jarige in Amerika ging studeren, heb ik gemerkt hoe belangrijk dat is", aldus wethouder R. Hille- brand. Hij omschreef de inten tieverklaring gisteren als het eerste concrete resultaat van de toenadering tussen gemeente en universiteit. „We noemen Leiden in ons meerjarenpro gramma niet voor niets een kennishaven. Die kennis vliegt in en uit. Dan ligt het voor de hand dat je verder gaat dan de traditionele taak van de ge meente als toetser van plannen en aanvragen. Wij voelen ons samen gebonden." onno havermans De nieuwe kamers vervangen de noodbarakken op het Boer- haaveterrein aan de Wasse- naarseweg. Daarnaast moeten er elk jaar vijftig nieuwe kamers bijkomen om in de groeiende behoefte te voorzien. De drie partijen gaan samen onderzoe ken welke locaties daarvoor ge schikt zijn. Op de voorlopige lijst staan behalve de Meelfa briek onder meer de studenten flats aan de Rijn en Schiekade en de Morsweg, de huidige ge bouwen van de rechtenfaculteit aan de Hugo de Grootstraat, de Witte Singel en het Rapenburg, de voormalige bestuursgebou wen van de universiteit aan de Stationsweg en de gebouwen van pathologie en anatomie aan de Wassenaarseweg. Ook wordt gedacht aan nieuwbouw op het terrein van het LUMC (naast het Pieter de La Courtge- bouw) of op universiteitsterrein bij het Bio Science Park. De universiteit rekent over drie jaar op ongeveer 650 bui tenlandse studenten. Het gaat enerzijds om zogeheten uitwis selingsstudenten, die enkele maanden tot een jaar in Leiden colleges zullen volgen, ander zijds om studenten die hier een gerichte opleiding komen vol gen of willen afstuderen. Er zijn daarom zowel goedkope (tot 600 gulden) als dure (meer dan 800 gulden) kamers nodig. Om dat een aantal studenten zelf standig woonruimte vindt, is het aantal nieuw te realiseren kamers vastgesteld op 450: 250 goedkope en 200 dure. De universiteit verwacht de komende jaren een toeloop van buitenlandse studenten, mede vergunning kunnen aanvragen bij het arbeidsbureau. „Dat kijkt dan of er legale mensen in Nederland of de Europese Ge meenschap zijn die dat werk kunnen doen. Als dat niet zo is, komt hij in aanmerking voor een verblijfsvergunning. Maar dan moet je wel een paspoort hebben en dat heeft Huruy niet. Eritrea geeft alleen reisdo cumenten aan mensen die vrij willig komen om het land op te bouwen." Het feit dat Huruy hier al langer verblijft, is ook geen reden voor het verlenen van een verblijfsvergunning. „De plicht om te vertrekken ligt primair bij de vreemdeling en niet bij de overheid", zegt Buys. ,,Als je dat zelf niet doet en de Staat ook niks doet, kun je er geen rechten aan ontlenen dat je hier al langer verblijft. Zulke mensen blijven hier dan eigen lijk 'hangen' totdat er een gene raal pardon komt. Maar dat is een kwestie van politiek beleid, net als bij de witte illegalen." Peerdeman heeft inmiddels de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde (NMT) ingeschakeld om Huruy toch in Nederland aan de slag te laten gaan. Een woordvoerster van de NMT meldt dat deze Maatschappij in ieder geval bereid is om uit te zoeken wat zij kan doen. Huruy's advocaat kan nu niet veel meer doen. „Voor een ver blijfsvergunning moet je aan di verse voorwaarden voldoen. Voor een verblijfsvergunning op humanitaire gronden niet, maar Huruy valt niet onder de categorie mensen die daarvoor in aanmerking komt. Het is een triest verhaal, maar een van de vele, vrees ik." Directeur tegen opknappen slaaphuis leiden connie van uffelen Directeur L. Keppel van Stich ting De Binnenvest vindt het 'een vorm van kapitaalvernieti ging' om een ton te stoppen in aanpassingen van het huidige slaaphuis aan de Nieuwsteeg. De extra 100.000 gulden die het college van burgemeester en wethouders heeft toegezegd, is volgens Keppel al hard nodig om mensen 'sowieso in dienst te houden'. De stichting blijft dan ook bij haar besluit het slaaphuis te sluiten per 1 au gustus aanstaande. Leiden doet volgens Keppel te lichtvaardig als het gaat om dak- en thuislozen. Zij vindt dat De Binnenvest met haar rug te gen de muur staat. Het huidige, tijdelijke pand aan de Nieuw steeg is volgens haar ongeschikt voor permanente opvang. „Er is een slechte ventilatie, het pand is slecht schoon te houden, er is één toilet voor bezoekers en medewerkers, het is klein, roke rig en het is niet brandveilig ge noeg. De brandweer heeft een brandveiligheidsverklaring af gegeven onder de voorwaarde dat het om tijdelijke huisvesting zou gaan. Er is geen nooduit gang: er is maar één voordeur en achterin een zaal slapen twaalf mensen. Sommigen ro ken in bed. Dat is verboden, maar de doelgroep bestaat uit dak- en thuislozen en mensen met verslavingsproblemen", legt Keppel uit. Zij is dan ook totaal niet te spreken over de oplossing die de gemeente heeft voorgesteld: voor een ton het huidige pand aanpassen en in de tussentijd zoeken naar andere panden. „Het is een bijna onbewoon baar verklaarde woning. Om daar nu een ton in te gaan stop pen, terwijl je weet dat je er na het eind van het jaar niks meer mee gaat doen: dat is een vorm van kapitaalvernietiging. Ik ga toch geen ton in een bouwval stoppen?" Keppel bestrijdt dat de ge meente heeft gereageerd op het voorstel van De Binnenvest om, in samenwerking met de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting (SLS), aan de Middelweg 38 een nieuw permanent slaap huis in te richten met daarbij crisisopvang. Volgens Keppel is er geen enkel contact geweest. Zij hekelt dan ook de gemeen telijke communicatie. „Als ik zo zou communiceren met mijn medewerkers en externe part ners, dan zou dat opgetrokken wenkbrauwen opleveren." Keppel gaat nu buiten Leiden oplossingen zoeken voor de be zoekers van het slaaphuis. De zes medewerkers zullen elders in de organisatie aan de slag moeten

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13