Volvo XC avontuurlijk maar beschaafd Weg en wiel ier Oldtimerbeurs Autotron i Utrecht ïrrari Spider van vier d goed voor schatkist iumph doet distributie zelf Zöf ine Audi A2 ig geprijsd HUISMAN 4 «fpi I ontwerpt eigen TT voor Ford: StreetKa Ghia Automatisch schakelen iG 14 JULI 2000 REDACTIE PETER LODEWIJKS ,:ele jaren prijkt op de van het themapark eind augustus de Zo- jmerbeurs. Het is een !rste evenementen in na de vakantie en jaar plaats in het de van 26 en 27 augus- st een groot aantal on- ïstands en oldtimers is (op 18, 19 en 20 au- vindt zoals gebruikelijk de Koninklijke Neder- aarbeurs in Utrecht, 32.000 vierkante meter er zo'n 1.000 stands en 3 auto's voor de bezoe- samengebracht. Op de innen auto- en motor- ers werkelijk van alles >n. Van rommelbakken iiidelijke, roestige on- a, tot prachtig opge- ^adillacs, van glimmen- y-Davidsons tot auto- en motorfolders. het ook vaak goed weer. Tijdens de Zomer Oldtimer beurs is het hele attractiepark geopend en zijn dus ook de nieuwe attracties AutoDome en SpeeloDome te bezoeken. Dat kan allemaal voor de toegangs prijs van 21,50 gulden. De Zo- merbeurs is op 26 en 27 augus tus open van tien tot vijf uur. de organisatie stren- op de kwaliteit van 0 -..^«jcerde vehikels. Met name aan het aantal te moder ne motorfietsen wil men iets doen. De grens van bouwjaar 1978 zal bijvoorbeeld strenger worden gehanteerd. Auto's mo gen niet jonger zijn dan 30 jaar. De beurs Vehikel is op de ge noemde drie dagen geopend van tien tot vijf uur, de toegang bedraagt 25 gulden, voor 65- plussers 15 gulden en kinderen een tientje. Tijdens Vehikel wordt ook de nieuwe editie (de elfde) van het jaarboek De On- schatbare-Klassieker ten doop gehouden. Is van de Ferrari 360 Mo- jpider is bekend: voor |0 gulden wisselt de sport- n eigenaar, een speci- mule 1-versie met scha- a hendels aan het stuur 0 gulden meer. De fed mag hopen dat er veel p verkocht in Nederland, is van de F1 bestaat na- fvoor een aanzienlijk deel jastingen: 117.563 gulden n 46.832 gulden BTW. |kochte Ferrari vloeit er n dikke anderhalve ton fetskas in. B Modena (vanaf 367.500 p) is voor de Italiaanse fa- 1 exclusieve sportwa- n belangrijk model: het [verkoopaantallen Ferra- est succesvolle auto en tegen de 40 procent van de 360 Modena-productie zal uit Spi- der-uitvoèringen gaan bestaan. De Spider wordt geleverd met een elektro-hydraulische soft- top die binnen 20 seconden on der een afdekplaat verdwijnt. 'Voor de aandrijving zorgt de zelfde lichtmetalen V8 als in de 360 Modena, met een inhoud van 3.6 liter en een maximum vermogen van 400 pk. De com binatie van een laag gewicht, goede aërodynamica en de kracht van de motor maakt de 360 Spider tot de snelste ca briolet die er te koop is: top-' snelheid boven de 290 km/uur en een sprint van nul naar 100 km/uur in 4,6 seconden. Na de zomer wordt de open 360 Mo dena leverbaar in ons land. pger zal het in Warmond igde Greenib importeur 't Britse motormerk ïph zijn, omdat de Britste fabrikant vanaf 31 juli zelf ort van motoren en on- en naar de Nederlandse ter hand neemt. Als re- >or deze wisseling van de wordt de onveranderd ioersvan het Britse pond g genoemd, die vergele- et vorig jaar ruim een i duurder is geworden, at Triumph volgens af- dit verschil bijpast, is er van een situatie waarbij toren onder de kostprijs n geleverd. Door de im- irskosten er tussenuit te leeft de prijzen bekendge- van de A2. De compacte e Audi zal vanaf 43.650 Ie vj n worden geleverd. Deze [eldt voor de versie met de sterke 1,4 liter benzine- De uitvoering met 1,4 li- ecilinder benzinemotor zelfs 51.950 gulden op- Tegenover deze pitti- n staat wel een com- iisuitrusting. Airbags Ie bestuurder en de pas- zijairbags, ABS, elek- erstelbare buitenspie- 'ktrisch bedienbare ra- ln een elektronisch stabi- 'togramma behoren tot idaarduitrusting. trekken, hoopt de fabriek het fi nanciële tij te keren. In het verlengde van deze ont wikkeling ligt ook een prijsver hoging voor de consument. Triumphs zullen (in twee stap pen) ongeveer zeven procent duurder worden. Overigens is Greenib niet de enige impor teur die 'ontslag' heeft gekre gen. Ook in omringende landen heeft Triumph zelf het leve- ringsheft in eigen hand geno- Gazelle Yamaha-oas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. 50 jaar Formule 1 De Ford Ka is alweer vier jaar op de markt en mag een succes worden genoemd. In deze auto introduceerde de Duitse fabri kant het gewaagde new edge- design, dat inmiddels tot huis stijl van Ford is verheven. De Escort-opvolger Focus doet er ook zeer goede zaken mee. In Nederland is de Ford Focus zelfs de op twee na (Astra en Golf) bestverkopende auto. Met de Ka heeft Ford sinds de introductie niet veel meer ge daan. Er circuleerde nog wel een ontwerp voor een (overi gens zeer fraaie) stationwagon versie, maar daar is niets meer van vernomen. Nu lijkt de fa brikant echter weer plannen met de Ka te hebben, want op de autotentoonstelling van Tu rijn, die kort geleden werd ge houden, presenteerde Fords beroemde huisontwerper Ghia een fraaie ontwerpstudie op ba sis van de kleinste Ford. De komst van de exotische Audi TT roadster zal Ford ongetwij feld hebben geholpen bij het besluit ook een dergelijke auto te ontwikkelen. De 2-deurs sportcabriolet genaamd Street Ka lijkt eigenlijk meer op de TT dan op de Ka, maar daar is niets mis mee. Ghia haakt met het ontwerp in op de huidige behoefte van een jong Euro pees koperspubliek naar indivi dueel gestileerde sportieve mo dellen, aldus Ford. De StreetKa is uitgevoerd in zil ver metallic-lak met een mauve tint en een donkerblauwe kap. Voor een extra sportief accent zorgen de 17-inch 6-spaaks lichtmetalen wielen met speci aal ontworpen Pirelli-banden, die de wielkasten maximaal vullen. De lederen bekleding van de twee kuipstoelen past bij de kleur van de kap, terwijl het dashboard is gemaakt van transparante kunststof met alu minium accenten. De bestuurder van de StreetKa kan in een handomdraai van instrumentarium wisselen. Voor normaal gebruik is een analoge snelheidsmeter en be diening van radio/cd-speler, voor sportief gebruik is er een toerenteller en een rondetijden chronometer. De StreetKa wordt aangedreven door de 1.7 liter Zetec-motor van Ford en heeft het onderstel en de trans missie van de Ka in race-uitvoe ring. Over eventuele productieplan nen voor de StreetKa is nog niets bekend. Terwijl het nieuwe seizoen hal verwege is, komt uitgeverij Haakman (van De Onschatbare Klassieker) met een jubileum uitgave, geheel gewijd aan de Formule 1 in de vorige eeuw. Het is immers 50 jaar geleden dat op het oude vliegveld Sil- verstone in midden-Engeland de eerste Formule 1 Grand Prix- race werd verreden. Het boek zet alle GP-seizoenen op een rij, waarbij heel mooi de ontwikke ling van deze hoogste tak van autosport is te volgen. Bijvoor beeld hoe de wagens zich ont wikkelden van levensgevaarlijke projectielen tot vernuftige tech nische hoogstandjes die als voorbeeld dienen voor de gehe le autoindustrie. Elk jaar beslaat vijf bladzijden waarin het seizoen wordt sa mengevat, met daarbij de eind standen en een technisch over zicht van de deelnemende wa gens. Zoals we van Haakman zijn gewend, staat ook deze uit gave bol van de foto's en ander nostalgisch illustratiemateriaal. Grand Prix 1950-2000 is uitge voerd op A4-formaat en telt 320 pagina's. Om de kosten te druk ken is gekozen voor een vrij dunne papiersoort van goede kwaliteit in combinatie met een slappe kaft. In deze gedaante ligt het boek in de winkel te koop voor drie tientjes. BOEKEN Volvo doet goede zaken met zijn grote stationwa gon V70. Op basis van de nieuwe generatie die kort geleden op de markt lovam, introduceert de Zweedse fabrikant nu ook de nieuwe 'ruige' versie, genaamd Cross Country. AUTO'S OP CD vierwielaandrijving. Die aan drijving en de extra grondspe- ling verschaffen de CC een heel behoorlijke terreinvaardigheid, maar een echte terreinauto is het natuurlijk niet. Met de Cross Country heeft Volvo zijn comfortabele estate V70 de vermomming van een luxe terreinwagen (SUV) gege ven. Dat staat hem goed en ver reweg het grootste deel van de CC-kopers valt op die avon tuurlijke uitstraling. Het karak ter van de uitermate prettige reiswagen V70 is echter volledig in stand gebleven. En dat is ver standig van Volvo, want de meeste CC's zullen zich vrijwel nooit buiten de paden begeven. Het avontuurlijke karakter brengt met zich mee dat de CC ook een heel praktische auto is. Met handige vondsten als een FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij en automatische fiets? m Nou ja, trappen moet je r nog altijd zelf doen. Maar de koper van deze fietsvernieuwing wil dat ook, anders had zij of hij wel gekozen voor een fiets met een mo tortje. Het gaat hier om een automa tische 'versnellingsbak' voor de fiets. Vier versnellingen, drie standen. 'Ge woon' (D), 'sportief (Ds) en veder lichte vingertopbediening (M) via twee driehoekige knopjes. De bedoeling van deze elektronica- toepassing van Shimano is dat je, bij welke fietssnelheid ook, zonder er bij na te denken zo veel mogelijk het zelfde beenritme kan toepassen. De automaat reageert op de rijsnelheid van de fiets. Die snelheid wordt gere gistreerd door een sensor aan het achterwiel. Zo gauw de sensor een van de vier ingeprogrammeerde overschakelsnelheden signaleert, geeft hij een commando aan de be sturingseenheid onder de trapas: schakelen! Bij het wegrijden staat hij vanzelf in z'n een. De automaat komt vervol gens in actie als men een snelheid van zo'n 6 kilometer per uur bereikt. Dat is natuurlijk al vrijwel meteen na het opstappen. Een licht piepje klinkt als aankondiging van de overgang naar de tweede versnelling. Dat is te merken, men kan op dat moment iets langzamer trappen. Maar je bent nog aan het optrekken, snelheid aan het maken. Het beentempo neemt weer toe, de fietssnelheid neemt ook toe en bij ongeveer 14 km /uur scha- kelt-ie naar de drie, daarna bij twintig naar de vierde versnelling. De vier 'verzetten' liggen dus vrij dicht bij el kaar, wat betekent dat men inder daad altijd bijna hetzelfde traptempo heeft. En dat is goed, want het gaat hier om een vernieuwing voor vrij traditioneel fietsgebruik: woön-werkverkeer, boodschappen doen en ontspannen tochtjes. Voor de racerij is deze auto matische fietsbak nog niet geschikt, maar ongetwijfeld komt er een soort gelijke toepassing voor race- en an dere derailleurfietsen. Nu is er al wel die sportieve stand Ds op de stuurversteller. Het verschil tussen de vier verzetten in deze stand is nog iets kleiner. Men bereikt de De bediening van de fietsautomaat van Shimano is simpel. vierde versnelling al bij ongeveer 17 km/u. Met die snelheid moet je dus meer kracht zetten dan in de D- stand, vandaar de naam 'sportief. Maar het onderscheid tussen de D- en de Ds-overbrengingen zou best een stukje groter mogen zijn. En meer versnellingen natuurlijk, vier is wel erg mager. Maar het werkt fantastisch. Zonder haperen en razendsnel. Tijdens het rijden kan men moeiteloos switchen en de bediening via de twee zwarte toetsjes gaat zeer gemakkelijk. In het piepldeine schermpje op de stuurver steller staat continu de gereden snel heid afgebeeld. Daar is natuurlijk makkelijk meer van te maken, want elk gewoon fietscomputertje herbergt al vele functies. Komt vast nog wel, zegt Shimano. De automaat, die geen extra weerstand biedt, kost zo'n 300 gulden meer dan een normale naaf versnelling. PETER VAN EU KELENBURG» BLIK IN HET VERLEDEN Het eerste ontwerp voor een dergelijke 'terreinuitvoering' dateert van 1993, maar dat pro ject werd aanvankelijk afgebla zen. Toch stond er vier jaar la ter een productieauto die als Cross Country Estate op de markt werd gebracht. Uitgangs punt was dat de CCE in onge makkelijk terrein uit de voeten moest kunnen, zonder iets in te leveren op rijcomfort. Het ui terlijk moest verder duidelijk af wijken van de normale familie wagen. Dat laatste had twee redenen. De Volvo-bazen wilden een ter- rein-estate met een bewust ruig uiterlijk, maar ook met de nodi ge carrosseriebescherming om beschadigingen te beperken. En zo ontstond de stoere V70 XC AWD die zich vooral onder scheidt door de ongelakte zwar te kunststof bumpers en wiel- kastverbreders. Volvo heeft met de 'oude' Cross Country redelijk succes en dan met name in de Verenigde Sta ten, waar jaarlijks zo'n tweeder de van de 30.000 exemplaren naartoe gaat. In Nederland wer den er vorig jaar 250 verkocht en dat moeten er in 2001 zo'n 350 worden, hoopt de impor teur. En hoe gek het ook mag klinken, de aanvangsprijs van 95.861 gulden is verhoudings gewijs scherp, want de concur rentie zit veel hoger. Voor dat geld koopt men een stoer uitziende, hoog op de wielen staande stationwagon met de bekende, zeer aangena me 2.4 liter 5-cilinder turbomo tor (200 pk) en permanente neerklapbare rechter voorstoel en een in drie delen neerklap bare achterbank (40-20-40 pro cent), waarbij het middelste deel kan worden vervangen door een opbergkoffer of een koelbox. Ook is de bagageruim te met hekwerk heel handig te gebruiken voor de hond(en). Na de zomer begint de verkoop. Een dieseluitvoering staat voor lopig niet op het programma. Alhambra vanaf 59 mille Dezer dagen verschenen de nieuwe Volkswagen Sharan en Seat Alhambra. Beide MPV's uit dezelf de fabriek verschillen alleen wat qua uiterlijk en uitrusting en daardoor ook in prijs. VW had de prijs al bekendgemaakt, te weten vanaf 63.800 gulden en Seat duikt daar nu zoals verwacht weer onder met een beginprijs van 58.995 gulden. Klassiekers digitaal De Oldtimer Catalogus van uit geverij Elmar is inmiddels een bekende verschijning. De zesde editie, met meer dan 200 auto merken en foto's van 1.500 mo dellen, is sinds kort ook op cd- rom verkrijgbaar. De compact disc wordt steeds vaker gebruikt als digitaal opge slagen boek, maar dan meestal als vervanging. Elmar biedt in dit geval de klant de keuze uit een papieren versie én een cd. Er is wat te zeggen voor deze werkwijze. In een boek op cd kan men sneller vinden wat men zoekt en het is mogelijk om slimme verbanden te leg gen tussen tekst en illustraties. Nadeel is dat men altijd een computer bij de hand moet hebben om het cd-boek te kun nen lezen. Een digitaal boek meenemen naar de wc, of in bed, dat werkt niet. De Oldtimer Catalogus op schijf is zeer eenvoudig te gebruiken. Na het installeren verschijnt er een centrale pagina met wat vakken en knoppen, van waar uit de database bediend kan worden. Bij ieder model hoort een tekstje en een rijtje gege vens. De foto's zijn beeldvul- lend op te blazen, en er kunnen diverse selecties worden ge maakt. De cd-rom met naoor logse en aankomende klassie kers tot bouwjaar 1985 kost 49,95 gulden. Op de autotentoonstelling van Genève 1956 werd de tweede generatie (Mark II) van Fords Triomf Trio voorgesteld. Het succesvolle drietal van Ford Engeland bestond uit het instapmodel Consul, het middenmodel Zephyr en aan de bovenkant van het gam ma de Zodiac. De Mark II was groter en ruimer en had een nieuwe carrosserie, die een stuk moderner oogde dan die van zijn voorganger. Het waren degelijke wagens die lang meegingen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er bijna een halve eeuw later nog diverse exemplaren in bedrijf zijn. In Londen kwamen we deze fraaie Zodiac tegen, herkenbaar aan zijn in twee kleuren uitgevoerde carrosserie. foto hans jacobs

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11