Oostenrijk is blij met drie wijzen Ronald Venetiaan zal heel veel puin moeten mimen öetin voert oorlog igen oligarchen op Buitenland Moessonregens teisteren India Landbezettingen Zimbabwe bijna voorbij Duitse charter maakt noodlanding Zuid-Afrika in ban van Peter de pinguin DERAG 13 JULI 2000 en Phalcon-vliegtuig voor China mont De Israëlische premier Barak heeft besloten de ver- ^aarTchina van een ultramodern Phalcon-verkennings- Irtuig te schrappen. Dat heeft zijn woordvoerder gisteren in !S meegedeeld. De Phalcon koppelt het Russische transport - <tuig lljoesjin-76 aan het radarsysteem Awacs. De VS had- grote bezwaren tegen de verkoop van een Phalcon, omdat Je toch al gespannen relatie tussen China en Taiwan verder er druk zou zetten. Bovendien zouden de Chinezen de be- ingen van Amerikaanse marineschepen kunnen volgen, als Taiwan bij een conflict te hulp zouden schieten. 1 'Hen in rampgebied Nigeria j In het gebied waar deze week bijna driehonderd doden Endoor de explosie van een oliepijpleiding, zijn de afgelo- dagen hevige rellen uitgebroken. Zeker dertig mensen kwa- i daardoor om. De gevechten tussen jongeren en de politie UI den plaats in Evwreni, vlak bij de oliestad Warri. Vertegen- trdigers van het in de regio wonende Ogoni-volk zijn al jaren ontliet met de Nigeriaanse overheid en de olieconcerns over ipbrengst van het zwarte goud. De Ogoni eisen dat hun atarme regio meer profiteert van de oliewinsten. lanning India-Bangladesh ra/nfw delhi Bangladesh heeft gisteren zijn militairen langs rrens met India in verhoogde staat van paraatheid gebracht, 'gebeurde na een schotenwisseling met Indiase soldaten. In doet het incident af als een 'ruzietje', maar heeft inmiddels jaraatheid van zijn grenstroepen eveneens verhoogd. Het is ■erste keer sinds 1971 dat Bangladesh zijn militairen langs de is met India in staat van paraatheid brengt. In dat jaar akte het land zich, met steun van India, los van Pakistan. 'rikaanse Unie in de maak i|_» Afrikaanse leiders hebben gisteren een historische stap :et met de ondertekening van een ontwerpverdrag voor de ichting van een Afrikaanse Unie. Het verdrag is ruwweg ge- eerd op het handvest van de Europese Unie en moet de weg reien voor nauwere samenwerking op gebieden als defensie, [enlandse zaken en economie. Het is op de jaarlijkse bijeen- nst van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid eenstemmig rachtigd door 36 staatshoofden. 51 onderschept e-mail criminelen iHiNGTQN De Amerikaanse recherchedienst FBI onderschept ctronische post van criminelen. Verdedigers van burgerlijke heden zijn verontrust over deze praktijk. Ze vrezen dat ieder- i kan worden bespioneerd. De FBI gaf gisteren toe dat ze »r een computerprogramma beschikt dat e-mails van ver- thten selecteert. De software kreeg de bijnaam carnivoor leseter). Volgens de FBI werkt het programma volgens het- fde principe als het afluisteren van de telefoon. Sinds de in- latie vorig jaar is de software ongeveer vijftig keer ingezet. k Lada-fabriek beticht van fraude (ou frank hendrickx tussische autoriteiten heb- de zogenoemde 'oorlog te- de oligarchen' gisteren uit- eid. De grootste autofabri- van het land, Avtovaz, dt in navolging van andere aanstaande bedrijven be- ddigd van omvangrijke be- ngfraude. De regering-Poe- ijkt vastbesloten het selecte Ipje superrijke en invloed zakenlieden, die in Rus- bekend staan als oligar- hard aan te pakken, enkele weken tijd heeft tie een groot aantal onder- ten gestart tegen onderne- die ten tijde van president n onaantastbaar leken, is opvolger Poetin heeft de irehen bovendien schrik ïagd door te verklaren 'tijd van wanorde' voor- s. „In Rusland hebben we de over vissen in troe- water", zei de president in interview. ,,Er zijn mensen al veel gevangen hebben en de huidige toestand willen ouden. Maar ik denk dat we niet kunnen toelaten voor Russische volk en onze bui- andse partners." Premier anov verklaarde in een an- interview dat niemand op privileges hoeft te re- i. island is in rep en roer over ïorlog tegen de oligarchen, dusver heeft slechts één po- us het gewaagd het groepje ïnlui, dat tentakels heeft in iele Russische economie, te in wegens fraude. De ïijds daarvoor verantwoor- jke premier Primakov werd veel later door Jeltsin op at gezet. V<oor veel Russen bombay De Indiase miljoenenstad Bombay wordt al twaalf dagen bijna continu gegeseld door de moessonregens. Tientallen mensen hebben de dood gevonden door twee aardverschuivingen die werden veroorzaakt door overvloedige regenval. Dat heeft de politie vandaag bekendgemaakt. Meer dan veertig mensen kwamen om door een aardverschuiving en modderstromen in twee sloppenwijken in de noordelijke voorstad Ghat- kopar. Het dodental loopt waarschijnlijk verder op. Meer dan twintig mensen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Vijftig mensen zouden uit de puinhopen zijn gered. foto $fp sebastian d'SOUZA 'Veteranen vertrekken eind deze week' HARARE Rtr was dat een teken dat de oligar chen niet alleen in de econo mie, maar ook in het Kremlin de dienst uitmaakten. De oligarch Goesinsky van het media-imperium Media- Most was de eerste die zich een inval moest laten welgevallen op verdenking van verduiste ring. Het justitiële onderzoek tegen de mediamagnaat was volgens velen gericht tegen de onafhankelijke pers. Niet veel later werd echter de oligarch Potanin, die gedeeltelijk eige naar is van het industriële con cern Norilsk Nikkel, beschul digd van oplichting bij de priva tisering van zijn bedrijf. Justitie beschuldigde afgelo pen dinsdag de zakenman Alek- perov van oliegigant Lukoil van grootschalige belastingontdui king. Met het onderzoek tegen autofabrikant Avtovaz komt justitie nu in de buurt van de bekendste oligarch: Boris Bere- zovski, die ten tijde van Jeltsin wel de onderkoning van Rus land werd genoemd. Een van Berezovski's bedrijven is ver antwoordelijk voor de distribu tie van de auto's van Avtovaz. En de verdenking tegen Avtovaz 'heeft betrekking op illegale dis tributie van auto's. De Moskouse beurs steeg gis teren licht. President Poetin probeerde beleggers gerust te stellen door te verklaren dat de onderzoeken niet zijn bedoeld om de privatisering van voor malige staatsbedrijven terug te draaien. Premier Kasjanov zei tegen het Amerikaanse zaken blad Wall Street Journal dat de Russische justitie nu gewoon haar werk doet, ongeacht wie het betreft. ,,Dat is misschien anders dan voorheen en daar om zien we nu wat emoties." De oorlogsveteranen die sinds februari boerderijen van blanken in Zimbabwe be zetten, vertrekken volgens de regering eind deze week. Ze hebben opdracht gekregen zich te vestigen op boerderijen van blanke grootgrondbezitters die de regering in Ha rare heeft onteigend. De minister van industrie en handel, Shamuyarira, maaktegisteren bekend dat 160 boerderijen van blanken - twintig in el ke provincie - zijn onteigend ten behoeve van landloze zwarte boeren. Geen van deze boerderijen is momenteel in bedrijf. De 160 landbouwbedrijven staan op de lijst van 804 boerderijen van blanke grond bezitters die de Zimbabwaanse regering wil onteigenen. De regering publiceerde de lijst vorige maand en gaf de eigenaren der tig dagen de tijd om bezwaar te maken. Meer dan vijfhonderd blanke boeren deden dat. Anderen boden de overheid meer dan tweehonderd boerderijen te koop aan. Vol gens de boerenbond was dat 'een zoenof fer' om te bereiken dat een deel van de wenen Bijna dertig inzittenden van een Airbus A310 zijn gisteren gewond geraakt toen het toestel, dat was opgestegen in het westen van Kreta en dat was gecharterd door de Duitse maatschappij Hapag- Lloyd, op de luchthaven Schwechat bij Wenen een noodlanding moest maken. Het toestel had proble men met de brandstoftoevoer, waardoor de motoren uitvielen. Oostenrijkse media melden dat het toestel in glijvlucht op de landingsbaan aanvloog en vlak voor de baan de grond raakte, waardoor het een mo tor verloor en een vleugel zwaar beschadigde. foto ap ronald zak Marsseizoen in Noord-Ierland kalm beëindigd BELFAST ANP-AFP Na anderhalve week ge weld en spanningen is het herdenkingsseizoen van de Noord-Ierse protestanten gisteren vreedzaam beëin digd. Bij de afsluitende marsen, die herinneren aan een historische zege op de katholieken, kwam het niet tot de gevreesde rellen. De protestanten legden zich uiteindelijk neer bij het ver bod om door katholieke wijken te marcheren. De Noord-Ierse autoriteiten wilden met het verbod ver mijden dat het tot confron taties tussen beide bevol kingsgroepen zou komen. Elk jaar herdenken de Noord-Ierse protestanten enkele weken lang de pro testantse overwinning op de katholieken tijdens de slag bij de Boyne op 12 juli 1690. Katholieken in de verdeelde Britse provincie zien de parade als agressie tegen hun bevolkingsgroep en willen de protestantse triomftocht niet in hun straten hebben. Loodzware klus ligt te wachten op nieuwe president Suriname umribo armand snuders (respondent voorzitter van de Nationale tij Suriname (NPS), Ronald etiaan, is deze week offici- voorgedragen voor het pre- -ntschap van Suriname, irmee staat wel vast dat hij lende maand 's het vaandel overnemen van Jules Wij- ibosch. Venetiaan, die al sident was van 1991 tot wacht de bijna onmoge- taak de economische en tale chaos op te ruimen die denbosch achterlaat. 64-jarige Venetiaan wordt revende president sinds de afhankelijkheid van Surina- °p25 november 1975, ""van er vijf op democrati- wijze werdeh gekozen. Als ie zat hij een regeerperiode -dig uit en ook is hij de eer die, weliswaar met een on derbreking van vier jaar, voor de tweede keer het hoogste ambt mag bekleden. Niet dat hij zó populair is, maar hij is wel in staat om enige rust in het woelige politieke Surinaamse vaarwater te brengen. Boven dien staat hij, als een van de weinige politici, te boek als ie mand die ongevoelig is voor corruptie. Niet voor niets wordt hij 'de man met schone han den' genoemd. In 1991 trad hij aan als presi dent van een land dat zijn won den likte na een periode militai re dictatuur. Weliswaar was in 1987 al een democratisch geko zen regering aan de macht ge komen, maar deze had nog ern stig te kampen met de kringen rond ex-dictator Bouterse. Deze stuurde de regering bovendien in de kerstnacht van 1990 met één simpel telefoontje naar huis. De verkiezingen van mei 1991 leverden een overwinning op voor het Nieuw Front, de combinaüe waartoe ook de NPS behoort, en Venetiaan werd benoemd tot staatshoofd. Ook toen was de klus niet een voudig. De staatskas was leeg, de economie lamgeslagen en het geloof in de politiek had een dieptepunt bereikt. In eco nomisch opzicht staat Surina me er nu nog slechter voor. De gezondheidszorg en het onder wijs staan op springen, terwijl de relatie met Nederland op nieuw is bevroren waardoor er geen geld meer uit Den haag komt. De inflatie is enorm: was een Nederlandse gulden bij het aantreden van de regering-Wij- denbosch nog goed voor 220 Surinaamse guldens, tegen woordig is dat bijna negenhon derd Surinaamse guldens. Venetiaan zal met zijn nieuwe regering dus alle zeilen moeten bijzetten om het tij te keren en de Surinamers weer enig zicht te geven op een zonnige toe komst. Hij zal dat doen met een regeringsploeg die voor een deel bestaat uit mensen waar mee hij tijdens zijn vorige ter mijn voorzichtige successen boekte. Naar verwachting wordt Jules Ajodhia, lid van de Vooruitstrevende Hervormings Partij (VHIJ), ook nu weer vice- president. Daarmee valt hem automatisch het voorzitter schap van de ministerraad toe. De belangrijkste benoeming is wellicht die van Humprey Hil- denberg op Financiën. In de eerste regering-Venetiaan lukte het Hildenberg om op die zelf de post de gierende inflatie een halt toe te roepen. Daartoe werkte hij nauw samen met de toenmalige president van de centrale bank, André Telting. Waarschijnlijk wordt Telting, die bij de afgelopen verkiezin gen ook presidentskandidaat was, weer teruggehaald om de bank te leiden. Al was het maar om het vertrouwen van Neder land terug te winnen. Want dat zal opnieuw een van de eerste taken zijn die Venetiaan op zich zal nemen: het herstel van de banden met het voormalige moederland, zodat de geld kraan weer wordt openge draaid. Van de ruim drie mil jard gulden die Suriname bij de onafhankelijkheid in 1975 kreeg toegezegd, ligt nog altijd zo'n zeshonderd miljoen gulden in Den Haag te wachten. Dat geld heeft Suriname hard nodig voor de bestrijding van de armoede, het weer opbou wen van de gezondheidszorg en het onderwijs en het verster ken van de Surinaamse munt. Venetiaan stelt zich echter op het standpunt dat dit geld Snel einde sancties verwacht De Oostenrijkse kanselier Schüssel heeft alle vertrouwen in het onderzoek door drie 'wijzen' naar de veiligheid van vluchtelingen, migranten en illegalen in zijn land. „De bevindingen kunnen niet anders luiden dat Oosten rijks niets te verwijten valt", aldus de kanselier. Hij ver wacht dat de overige veertien landen van de Europese Unie kort na de zomervakantie hun strafmaatregelen te gen de Weense regering zullen opheffen. brussel marc peeperkorn Gisteren accepteerden de Finse oud-premier Ahtisaari, de Spaanse ex-eurocommissaris Oreja en de Duitse jurist Fro- wein de opdracht van de veer tien EU-landen om behande ling van vreemdelingen in Oos tenrijk te onderzoeken. Het drietal moet vooral kijken naar een mogelijke toename van ra cisme en discriminatie sinds in februari de extreem-rechtse FPÖ deel uitmaakt van de Weense regeringscoalitie. Op basis van de conclusies in het rapport besluiten de veertien lidstaten of ze hun onderlinge betrekkingen met Oostenrijk weer normaliseren. Schüssel betitelde het drie manschap als 'eersteklas wij zen'. Hij beloofde alle mede werking aan het onderzoek. Na afloop van zijn bezoek aan de Europese Commissie, gisteren, benadrukte de kanselier dat Oostenrijk (per inwoner geme ten) de laatste tien jaar veruit de meeste vluchtelingen in de EU heeft opgenomen. ,,Wij ver vullen een voortrekkersrol in Europa als het gaat om de ver dediging van mensenrechten." De drie 'wijzen' hebben geen tijdsplanning meegekregen. Zo wel Schüssel als voorzitter Pro di van de Europese Commissie menen echter dat kort na het zomerreces het rapport gereed moet zijn. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) verklaar de afgelopen maandag dat het onderzoek geen maanden kan duren. Schüssel hoopt dat de veer tien begin oktober hun sancties intrekken. Als dat gebeurt ziet Oostenrijk af van het eerder aangekondigde referendum over de strafmaatregelen. De andere EU-leden vrezen deze volksraadpleging omdat een anti-Europese uitslag de Ween se regering kan aanmoedigen de onderhandelingen voor een nieuw EU-verdrag te frustreren. blanke boeren met rust wordt gelaten. Het ministerie van landbouw meldde gis teren dat de aanbiedingen en de bezwaar schriften van de blanke boeren worden be studeerd. Volgens de landonteigeningswet krijgen de boeren financiële compensatie voor verbeteringen die ze op hun bedrijf hebben doorgevoerd, maar niet voor de grond zelf. President Mugabe meent dat ze zich voor een schadevergoeding voor het verlies van de grond tot Groot-Brittannië moeten wenden, de vroegere kolonisator van Zimbabwe. Peter vlak voor het begin van zijn lange thuisreis. Op zijn rug het zen dertje dat het mogelijk maakt hem op zijn heroïsche tocht te volgen. foto epa rechtsreeks aan Suriname moet worden overgemaakt en niet via internationale organisaties als het Internationale Monetaire Fonds. Wat dat betreft zullen er harde noten moeten worden gekraakt bij het eerste overleg tussen Suriname en Nederland, dat naar verwachting nog voor het einde van de zomer plaats vindt. Ook ontkomt Venetiaan er niet aan een economisch herstel plan uit te voeren, meent Tel ting. ,,Het wordt een aanpas singsprogramma, maar of het ook structureel wordt, is maar afwachten." Want nu al staat vast dat de maatregelen veel weerstand zullen oproepen. Om de overheidsuitgaven terug te dringen, zal ten minste een derde van het 37.600 werkne mers tellende ambtenarenap paraat moeten worden ge schrapt. PRETORIA EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Blijft Peter uit de greep van meedogenloze haaien en speel se maar hongerige zeehonden? Behoudt hij zijn voorsprong op de vrouwelijke concurrenten Pamela en Percy? Het zijn vra gen die Zuid-Afnlca mateloos boeien. Het land dénkt even niet aan WK-voetbal, misdaad, aids en andere gewichtige za ken, maar volgt de belevenissen van drie pinguïns die veel har der dan verwacht terugzwem- men naar de plaats waar ze be smeurd met olie waren aange troffen. Peter, Pamela en Percy zijn drie van de 23.000 pinguins die de afgelopen weken zijn gered. De ramp voor de unieke dieren - het zijn de enige pinguins van het Afrikaanse continent - be gon met het zinken van een olietanker vorige maand voor de kust van het bij Kaapstad ge legen Robbeneiland. De Zuid-Afrikaanse autoriteiten besloten twee weken geleden dat evacuatie van de hele kolo nie pinguins van Robbeneiland en die van het noordelijker ge legen Dasseneiland de enige re medie was. Terwijl men op zee aanving de 400 ton ruwe olie op te zuigen, werden de dieren in gepakt, schoongemaakt en overgevlogen of - gereden naar het bijna duizend kilometer oostwaarts gelegen Port Eliza beth. De pinguins hebben een gewel dig oriëntatievermogen, waar mee ze de weg naar huis moe ten kunnen terugvinden. En in derdaad blijken Peter, Pamela en Percy direct koers te hebben gezet naar hun oorspronkelijke woongebied. De dieren zijn uit gerust met een zendertje dat via een satelliet hun vorderingen doorseint. Kranten publiceren tussenstanden (Peter ligt nog steeds op kop, maar Percy heeft Pamela ingehaald) en ook op internet is het drietal 'live' te volgen (www.uct.ac.za en www.expressdirect.co.za). Vooral de wateren voor Mossel baai, ongeveer halverwege het traject, is berucht vanwege de haaien en zeehonden. ,,Met grote opluchting kan ik u ver tellen dat Peter, die op 30 juni aan zijn reis begon, die hinder nis heeft weten te nemen", zei gisteren Robert Crawford van de Zuid-Afriaanse kustwacht. De bioloog was eerst verontrust over de 'suffige staat' van het beest, maar is er nu van over tuigd dat Peter zijn ritme heeft gevonden. ,,Het is ook wat als je duizend kilometer van je huis op een strand wordt gedumpt en er tegen je wordt gezegd: zwem nu maar terug", aldus Crawford. De twee dames, die overigens nog een stuk verder moeten zwemmen, namelijk naar Dasseneiland, zullen van daag of morgen proberen Mos selbaai te passeren. Het curieuze is intussen, dat het misschien wel té goed gaat met Peter, Pamela en Percy. Ze blijken veel sneller dan ver wacht de afstand naar huis te overbruggen. En thuis is nog niet alles op orde. Het slechte weer dat voor het weekeinde wordt voorspeld, zou het wrak van de tanker kunnen doen breken. In tegenstelling tot wat eerder werd aangenomen, zit er nog 1.300 ton ruwe olie in de tanks. Pas 200 ton is tot nu toe overgepompt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5