Artiest klaar voor nieuw podium Frietje ziekenhuis van De Smulhoek Sm a a k Zoete Zespri-koek Balsam ico kip met Zespri Behoed baby en peutei voor voedselinfecties DONDERAG 13 JULI 2000 MARGOT KLOMPMAKER 023-5I Nieuwe fruitsoort In de 20e eeuw veroverden twee nieuwe vruchten Europa: de banaan en de kiwi. De kiwi kwam uit het grote natuurreser vaat dat Nieuw-Zeeland heet. Op de drempel van de 21e eeuw leveren de Nieuw-Zeelan- ders een volledig nieuwe fruit soort... de Zespri Gold, gerijpt in het zonrijke kustgebied langs de Bay of Plenty: de Baai des Overvloeds. Van ver gezien lijkt de vrucht op het traditiortele kiwifruit, maar er zijn belangrijke ver schillen: de vorm van de nieuw komer doet denken aan een ei met een parmantig puntje op het hoofd. De schil is zijdezacht en het rijpe vruchtvlees van de ze zoete vitaminenbom (vooral veel c, e en foliumzuur) is ver rassend goudgeel. Maar de grootste sensatie komt pas bij het proeven. Waar lijkt dit nu op: perzik, mango, meloen, tik je citrus? Zespri Gold, een stralend zonnige vrucht. FOTO ARCHIEF Verhit de oven tot 190 C. Benodigdheden 4 tot 5 Schil de Zespri's,snijd ze in porties stukken en leg ze op een in 4 grote Zespri tm Gold gevette bakvorm. Doe de 2 eetlepels bruine sui bruine suiker en jam er over ker heen. 2 eetlepels abrikozen Kneed de boter met de jam of marmelade bloem tot een soepel deeg 5 gram koude boter en voeg noten en suiker toe. 3/4 cup bloem Leg het deeg over de vruch 2 eetlepels suiker ten en bak het geheel 20 mi 1/2 cup grof gehakte nuten. blanke amandelen Besprenkel desgewenst met 1/2 cup grof gehakte sherry en serveer met slag walnoten room eh een vleugje noot 2 eetlepels sherry muskaat 1/2 halve cup slag room beetje nootmuskaat Verdeel de kipfilet in vier porties. Sprenkel de balsa- mico-azijn, knoflook, brui ne suiker en olijfolie over de kipfilet en zet het geheel minstens vier uur weg in de koelkast. Dit kan ook de avond tevoren gebeuren. Als je 's avonds thuis komt: grill aanzetten. Zes- pri's pellen en in stukjes snijden. Sla wassen en uit laten lekken. Vier borden klaarzetten. Sla en Zespri verdelen. Dressing maken. Kip zes tot acht minuten onder de grill (afhankelijk van de dikte). Omdraaien, weer zes tot acht minuten grilleren. Kip in plakjes Benodigdheden voor twee porties 2 kipfilets 2 eetlepels balsamico- azijn 2 teentjes geperste knof look 1 eetlepel olijfolie 1 eetlepel bruine suiker 3 Zespri groene en rode sla uit een zakje dressing: 2 eetlepels bal- samico azijn, 2 eetlepels extra virgin olijfolie, 1 theelepel mosterd. snijden en op sla leggen. Besprenkelen met de dres sing. Topkok Constant Fonk: Het is in elk geval geen traditio nele kiwi-smaak. De gouden Zespri is familie van de kiwi zo als de nectarine familie is van de perzik of de appel van de peer. De nieuwe Nieuw-Zeelan- der biedt Europa een zoete, sappige surprise. De vrucht laat zich gemakkelijk leeglepelen als een eitje, kan zelfs gegeten wor den met schil en al, maar is ook een interessante nieuwkomer in allerlei recepten. Dit zoete zonnetje voelt zich thuis bij el ke gang en leent zich uitstekend voor het maken van snelle ge rechten: van pittig voorgerecht, via spannend hoofdgerecht tot fruitig gebak. Deze zomer is de primeur voor het eerst verkrijg baar in de supermarkten en speciaalzaken. Tot de herfst bij het zomerfruit. Via e-mail is meer informatie te verkrijgen over de nieuwe vruch t: rompaes@zespri. co. nz Zijn gasten roepen al dat hij op de monumentenlijst moet. Nu topkok Constant Fonk zijn vertrek uit Hoorn heeft aange kondigd, schuift iedereen nog gauw even aan bij zijn restau rant De Oude Rosmolen. Het kan nog tot 1 augustus. Onder zijn gasten herkent hij als van ouds veel collega's die inspira tie komen opdoen bij zijn tweesterrenrestaurant. Want Fonk is in de branche net zo veel smaakmaker als in de keuken. Misschien wel meer artiest dan ondernemer. Een kunstenaar klaar voor een nieuw podium. En strevend naar het allerhoogste: drie sterren. Die profiteroles. Heb je die op je tong gehad, vergeet je dat je leven niet. Soesjes zijn het, ge vuld met ganzenlever en voor zien van een caramellaagje. Hartig en zoet, knapperig en zacht tegelijk. Helemaal volgens het yin-yang-principe. Een spe cialiteit uit het brein van Con stant Fonk. Op een dag zat er een Belgische gast die ze bestelde. Elly Fonk serveerde hem er drie. „Die man zat aan de tafel in de hoek. Ik weet het nog precies. Hij had ze nog maar half geproefd of hij wilde er nóg drie. Pas bij het af rekenen zag ik dat het een Mi- chelin-inspecteur was." En zo kregen ze hun tweede ster. Een lesje uit de keuken van Constant Fonk: je hebt drie soorten koks. Eerst de groep met veel fantasie en weinig smaak: dan de club met veel smaak en weinig fantasie: en dan nog een héél kleine catego rie die het allebei heeft. Niet dat hij onbescheiden wil zijn, maar die sterren zeggen genoeg. Hij behoort dus bij die laatste groep. Fonk is de zoon van een acro-' baat die vóór de oorlog zijn kunsten vertoonde bij grote va riété-theaters in heel Europa. Na zijn pisteloopbaan streek vader Gerrit in Hoorn neer, waar hij begon in de ijsjes. Geen gewoon ijs, maar het am bachtelijke spul met de Itali aanse grandeur. En niet zoals de anderen, met een simpele bakfiets en een bel. Nee, vader Fonk serveerde zijn ijs uit een rijdende gondel. Het ijszaakje werd een ijssalon aan Hoorns belangrijkste win kelstraat, het Grote Noord. In het ritme van de tijd werd die ijssalon weer een cafetaria, de cafetaria weer een lunchroom en de lunchroom weer een brasserie. En passant heeft va der Fonk achter de toenmalige cafetaria in 1955 een restaurant geopend. Toen Constant het bedrijf in 1976 van zijn vader overnam, werd het restaurant een gelegenheid waar eten en drinken tot 'kunst' verheven werd. Topkok Constant Fonk is op zoek naar een nieuw podium. Het was in de periode van de kleine porties, van aan tafel uit leggen wat het allemaal was. „Een Franse leverancier zette me op het spoor van andere soorten vlees, van rivierkreeftjes en zonnevis. Wij waren de eer sten die eikenbladsla serveer den. Had je die reacties moeten horen! Ze dachten dat het sla uit de vrieskist was. Dus ik maai' weer vertellen hoe het zat. De erkenning groeide in de loop der jaren. Maar de eerste Michelin-ster in 1986 was na tuurlijk de échte bevestiging dat we op de goede weg waren." Vraag hem niet naar een recept of een keukentip. Je kunt ze krijgen, hoor.'Maar je hebt er niks aan, zegt hij. „Koken is toch een kwestie van gevoel. Dat kun je niet overdragen aan een ander. We hebben hier veel jonge mensen in opleiding ge had. Maar er zijn er maar een paar die het gevoel, de passie en de gedrevenheid hebben." Een toprestaurant runnen bete kent ongeveer topsport bedrij ven. Om half zeven opstaan, naar adresjes om de betere grondstoffen in te kopen. Tegen half elf terug en meteen de keu ken in om soepen en sauzen te mELken en om taart en brood te bakken. Om zes uur 's avonds open, gasten begroeten en ad viseren bij hun keuze. Dan het echte koken en als toetje met de gasten napraten en voorberei dingen treffen voor de volgende dag. Tegen half twee naar bed. Hij is daarom niet verrast dat FOTO GPD JOOP BOEK zijn kinderen het bedrijf niet willen overnemen. „Ze voelen weinig voor een bestaan waar bij je 24 uur per dag met je vak bezig bent." „We draaien nog door tot 1 au gustus. Daarna wil ik eerst wat inspiratie opdoen. En dan waarschijnlijk een beetje Spijt krijgen en ergens opnieuw be ginnen. Mijn hoofd en mijn handen neem ik mee. En mijn fantasie natuurlijk. Als ik uit ■mijn eigen keuken weg ben en mijn horizon verbreedt, zal die zich alleen maar beter ontwik kelen." Hoe hoger de temperaturen, hoe meer kans op voedselin fecties. Vakantietijd is 'een ver- hoogd-risicotijd. Vooral spijs verteringsklachten steken in de zomer de kop op, vaak ver oorzaakt door voedsel waarin te veel bacteriën zitten. Vooral jonge kinderen, bij wie het maagdarmstelsel erg gevoelig is, lopen kansen op acute di arree of een buikgriepje door een voedselinfectie. Het is zaak extra zorgvuldig om te gaan met hun voeding. Wie met zuigelingen op reis gaat, kan beter geen van tevo ren klaargemaakte flesvoeding meenemen. Het is vrijwel on mogelijk om buiten de koel kast de aanbevolen bewaar- temperatuur te waarborgen. Natuurlijk kan wel de juiste hoeveelheid melkpoeder voor onderweg worden meegeno men. Daar kan op de normale manier voeding van worden gemaakt. Men kan gekookt water voor een dag meene men in een thermoskan die alleen voor dit doel wordt ge bruikt. Onderweg of op de plaats van bestemming kan de flesvoeding dan snel worden klaargemaakt en afgekoeld tot de juiste temperatuur. Handig voor reizigers zijn zuigflessen waarin een apart compartiment voor poeder is gemaakt. In landen waar aan de kwaliteit van water moet worden getwijfeld, kan fles voeding worden bereid met (gekookt) bronwater. Vaak zijn er ook pakken met kant- en klare zuigelingenvoeding in de handel. Als u resten overheeft, gooi die dan altijd weg. Moeders die borstvoeding ge ven, hebben op reis een groot voordeel. Ze hoeven geen voorbereidingen te treffen, omdat ze de juiste babyvoe ding altijd bij de hand heb ben, hygiënisch en op de juis te temperatuur. Wat te doen om diarree - ook bij oudere kinderen - te voor komen? Een aantal tips: Geef uw kind geen water uit de kraan als het niet absoluut veilig is. Kook kraanwater goed door of gebruik mine raal- of bronwater. Gebruik geen ijsblokjes v: twijfelachtig water. Geef uw peuter geen onv pakt ijs. Schil en pets fruit altijd ze Was voor het maken vaiu fruithapje het fruit met schoon drinkwater en schil het fruit. Koop melk en melkprodi ten alleen in een winkel vi deze producten echt koel staan in een koelvitrine. Bewaar melk- en melkpi ducten in een koelkast eni in een koelbox. Houd uw kinderen met bi pijn of diarree zoveel mogi buiten de keuken. Was uw handen en die va uw peuter grondig met wa en zeep. Droog ze niet of g bruik een schone (papierei handdoek. Als uw kind ondanks de vo zorgsmaatregelen toch dia heeft gekregen, is het voorf men van uitdroging het be langrijkst. Het devies is: vei drinken. Jonge kinderen m ten ten minste een liter dri vocht krijgen. Vermijd daai te veel melk of gezoete dra ken, want suiker kan de ree verergeren. Geschikt drinkvocht is: schoon wati thee, (verdund) vruchtensi uit een pak (geen appelsap groentesap, bouillon of he! re soep. Om uitdroging te voorkomen kan ook ORSv den gebruikt. Dit is een ini ter oplosbare poeder die zi ten en koolhydraten bevat een ernstige diarree vult hi de verloren gegane minera aan. Voor kinderen jongen zes jaar is er een speciaal preparaat verkrijgbaar. Voor informatie over baby- peutervoeding heeft het Voi dingscentrum de brochure 'Goed eten voor baby en pei uitgegeven. Deze brochurej bestellen door fl. 7,50 overlt maken op gironummer 431 700 t.n.v. het Voedingscent in Den Haag o.v.v. de titelt brochurenummer 105. PATRICIA SCHUTTE diëtist Voedingscentrum :J Een met melk gevulde babyfles kan beter niet uren in een hete ai liggen. FOTO» ANP Ubel Zuiderveld analyseert de taal van de snackbar Een bereniul uit de muur eten, een patatje Tsjernobyl scoren bij de vetput en Piets Patat bakt de concurrentie plat. De taal van de snackbar is soms even opmerkelijk als onsmakelijk. Hoe is Nederland aan zijn patatjargon gekomen en waarom kent de ene streek snackbars en de andere vooral cafetaria's? In het blad Onze Taal analy seerde branchekenner Ubel Zuiderveld uit Winterswijk de taal van de patatwereld. In Limburg, het Zeeuwse Hulst en een paar plaatsen in Brabant ga je niet naar een cafetaria of snackbar, maar naar de frituur. Of op z'n Frans de friture. En ze verkopen er geen patat of pata tes frites, maar friet of frieten. Het verschil laat zich volgens Ubel Zuiderveld, hoofdredac teur van het vakblad Snackkoe rier, gemakkelijk verklaren. In deze gebieden schoot het feno meen 'patatverkopend bedrijf namelijk als eerste wortel, zo legt hij in het blad Onze Taal uit. We hebben de patatcultuur dus echt van onze zuiderburen overgenomen. In de Eerste We reldoorlog vluchtten honderd duizenden Belgen naar Zuid- Nederland en importeerden zo de frietcultuur in ons land. Bel gië kende in het midden van de negentiende eeuw al frituurkra- men en ook Noord-Frankrijk had toen al friteries, waar gefri tuurde aardappelstangen ver kocht werden. De opmars van de ffitures werd in de jaren twintig echter gestuit door een tegenaanval van de cafetaria's. Het woord cafetaria is afkomstig uit het Spaans en betekent koffiehuis. In de VS en later Engeland werd de term gebruikt voor buffetbe- drijven met zelfbediening. De oprichters van Heck's, het eer ste ketenbedrijf in de Neder landse horeca, adopteerden het woord cafetaria voor hun impe rium van enige tientallen vesti gingen. Cafetaria's waren aan vankelijk grote, kantine-achtige lokalen met zitplaatsen. Daarnaast ontstonden er ook snackbars, waar je de patat vooral staande of op een bar kruk diende te verorberen. Het verschil is uiteindelijk vervaagd, maar regionaal is er in dit op zicht nog wel een tweedeling in Nederland. Met name in Noord- en Zuid-Holland en hartje Friesland dopen veel ho recaondernemers hun zaak snackbar. Hoe dat komt, weet Zuiderveld niet precies, maar hij vermoedt dat het iets te ma ken heeft met de taalverwant schap tussen de Engelse en Friese taal of met de toeristi sche gerichtheid van westelijk Nederland op Engeland (hoe wel snacks in dat land staan voor zoutjes en snoep). Het vakblad Snackkoerier heeft de snackkaart van Nederland vastgesteld op basis van een ei gen onderzoek, waarbij de be naming zoals die in de cd-foon- gids stond uitgangspunt was. In alle genoemde gebieden waar één benaming domineert, heb ben minstens twee van de drie aangetroffen verkooppunten voor die variant gekozen. De snacklandkaart van Nederland is gepubliceerd bij Zuidervelds artikel in het juli/augustusnum mer van Onze Taal. Snackbar, cafetaria en frituur vormen nog altijd de top-drie, maar in de loop der jaren zijn nog tal van benamingen ver zonnen, zoals: restaria, patatte- rie, restopoint, snack-o-theek, automatiek, mini-resto, bikbar en snackcounter. De oorzaak heet schaamte. Volgens Zuider veld kijken zowel horeca-colle- ga's als consumenten neer op de frietbakker. Met een restaria geef je je beroep toch iets meer cachet. Schaamte en schuldgevoel is er ook bij de klant, maar dan vooral om de ongezonde hap die hij naar binnen werkt, of zoals het in studentikoze kring heet: 'effe een vette bek halen'. Bij schuldgevoel kun je je in eu femismen hullen, maar ook voor de regelrechte aanval kie zen. En dus vraagje ongege neerd naar een - patatje paniek (patat speciaal met pindasaus, in Brabant ook wel frietje rotzooi genoemd), - een friet ziekenhuis (patat pa niek met knoflooksaus en sam bal) of een - patatje Tsjernobyl (mayo, cur ry, pindasaus, uitjes en ket chup). Ronduit onsmakelijk wordt het met een frietje eierstok (veel mayo, curry, ketchup) of een frietje open been, afgeleid van de doorgesneden frikandel. Fri- kandel met een 'n' weltever staan, want het officiële frikadel krijgt nog steeds niemand uit zijn mond. De namen van de vaderlandse cafetaria's zijn al even origineel als hun menukaart. Snackl tier turfde de namen en kw tot de volgende top tien: 1. het Centrum 2. het Hoekje 3. het Trefpunt 4. het Pleintje 5. het Luifeltje 6. de Smulhoek 7. de Corner 8. het Huukske 9. de Viersprong 10. de Halte/de Lantaarn Voorts hebben patatbakkei een opvallende voorkeur vo namen waarin afgeleiden v de woorden smikkelen en smullen voorkomen (hetSi keltje, de Smulpaap). Ookó belnamen (Annie Manue en de toevoeging 'happy' i gewild. Ontelbaar zijn ooki Vier-, Vijf- en Zevensprong JAN RUESINK» PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Automerk; 3. klamp; 6. Chinese afstandsmaat: 9. getijde; 10. tijdperk; 12. deelbaar door twee; 14. bijwoord; 16. huishoudelijk apparaat; 19. voorzetsel; 20. buisverlichting; 21. de bloemetjes buiten zetten; 26. drie achtereen getrokken nummers in een loterij; 27. vrucht; 29. zijdekapok; 31. vogelproduct; 32. deel van een Franse ontkenning; 33. snavel; 34. atmosfeer absoluut. VERTICAAL: 1. Schuld; 2. Chinese deegwaar; 4. onheilsgodin; 5. afvallen; 7. rivier in Frankrijk; 8. kier; 11. bestuurster; 13. afreis; 15. persoonlijk vnw.; 17. atmosfeeroverdruk; 18. Spaanse uitroep; 21. boei; 22. legervoertuig; 23. ondernemingsraad; 24. tweetenige luiaard; 25. lijkzang; 28. vragend vnw.; 30. voorvoegsel. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Opgefokt; 5. kiekeboe; 6. spit; 8. pint; 10. alsem; 12. steun. Verticaal: 1. Onknap; 2. gieren; 3. flets; 4. knoei; 7. piste; 9. tass; 11. min. 3 b 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 2b 26 27 28 29 30 31 32 33 ^4 HET WEER Geleidelijk meer zon De zomer zit voorlopig nog in de wachtkamer maar er schijnt licht aan het einde van de tun nel. Het omvangrijke lagedruk gebied boven het noorden van Europa neemt volgende week in omvang en dikte af. Met de laatste wordt de hoeveelheid kou in de bovenlucht bedoeld. Hoe dikker deze laag, des te groter is doorgaans de potenti ële onstabiliteit van de atmos feer. Bovendien verwijdert het koudecentrum in de boven lucht zich naar het oosten van Europa. Tegelijkertijd gaat de luchtdruk boven de Britse ei landen en de Noordzee stijgen. Daardoor komt er vanaf mid den volgende week geleidelijk meer zon, pakken de buien hun biezen en loopt de temperatuur op tot boven de 20 graden. Tot en met het weekeinde is het echter niet zo best. Van avond en de komende nacht veroorzaakt een storing een toename van de buien. Daarbij kan het ook onweren. Ook mor gen gaan frequent buien vallen en is het met 16 graden aan merkelijk te koel vóór medio ju li. De west- tot noordwesten wind is overwegend matig maar aan de kust doorgaans krachtig van sterkte. In het weekeinde komt in deze situatie weinig verbetering. Ook dan buien en eerder meer dan minder wind. Oorzaak van de windtoename zijn storingen die het Scandina vische lagedrukgebied vanuit het zuidoosten gaan versterken. Een dergelijk systeem trok gis teren van Polen naar de-Oost- zee en bracht op het Zweedse eiland Gotland een enorme hoeveelheid regen. Tussen gis terochtend en vanochtend daar maar liefst 78 millimei In ons land leek het gisti middag in Limburg wel kei met temperaturen rond 10 den en buien. Wij waren b« af. Het bleef overdag droog tussen de fraaie wofkenlud was er flink wat ruimte voö zonneschijn. Bloemendaal kwam uit op een hoogste tl peratuurvan 17,7 graad. 0| Balkan is de hitte aan het te peren maar gisteren werdb op door bosbranden geteisi de Samos nog wel 41,4 graa

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16