Bibliotheek Voorhout toch bij gemeentehuis Duin Bollenstreek 'Snel beslissen ovei brandweerkazerne Vechtende barkeepster vriju Consumentengids: Valkenburg 'roeispanen' in zit met zijn maag (alwéér). DONDERAG 13 JULI 2000976I Onderzoek parkeergarage Zanderij katwijk Katwijk gaat waarschijnlijk een onderzoek houden naar het nut en de noodzaak van een of meerdere parkeergara ges in de nieuwbouwwijk Zanderij-Westerbaan. In dat onder zoek wordt aan de huidige en aan toekomstige bewoners ge vraagd of zij een parkeergarage willen en hoeveel zij daarvoor willen betalen. Leden van de raadscommissie voor verkeer, ruimtelijke ontwikkeling en milieu drongen gisteravond aan op een dergelijk onderzoek. Burgemeester en wethouders zien de bouw van een parkeergarage niet zitten, omdat die niet renda bel is. Wel houden zij de mogelijkheid open om in de toekomst alsnog een parkeergarage te bouwen. Gewond door openslaande deur noordwukEen 15-jarige jongen uit het Duitse Bochum is gis teren gewond geraakt toen hij tegen een geopend autoportier aanfietste op de Koningin Astrid Boulevard in Noordwijk. Een 39-jarige vrouw uit Oegstgeest opende plotseling het portier van haar aan de kant van de weg geparkeerde auto. De jongen is met een snee in zijn kin per ambulance naar het Diaconessen- huis in Leiden gebracht. 'Andere straatnaam voor Princehaven' katwuk Katwijk moet voor het nieuwbouwproject Princehaven op de kop van het Prins Hendrikkanaal een andere straatnaam verzinnen, vindt RPF-fractieleider Ten Hove. Hij vindt de zeven namen die de gemeente op dit moment in gedachten heeft stuk voor stuk ongeschikt. ,,Het college stelt Lierstraat voor, maar dat lijkt wel erg veel op de Van Lierestraat die we al hebben." De namen van vroegere Katwijkse straten zoals de Lierstraat, de Noorderstraat en de Noordstraat weer van stal halen vindt Ten Hove geen goede zaak. „Dat leidt alleen maar tot verwarring." Van de 'moderne' namen Op de Ree, De Vleet, de Kompasstraat en Voor Anker wordt Ten Hove evenmin warm. Brand in opslagplaats noordwukerhout* In een pand aan de Herenweg in Noordwij- kerhout brak gisteren rond twaalf uur 's middags brand uit. Het pand was in gebruik als opslagplaats en kantine. Ernaast staat een schuur waar vaten met vermoedelijk fosforzuur waren op geslagen. Die vaten zijn gedeeltelijk gesmolten. De brandweer was snel ter plaatse om het vuur te doven. Of de brand gevaar heeft opgeleverd voor de volksgezondheid, onderzoekt de mi lieuafdeling van de politie Hollands Midden vandaag. Ook wordt in samenwerking met de technische recherche een on derzoek gedaan naar de oorzaak van de brand. De Katwijkse nieuwbouwwijk Aqua Nova rukt steeds verder op. De wijk is Schuitemaker inmiddels 'tot op de voordeur' genaderd. Door de aan wezigheid van Schuitemaker kunnen elf huizen niet worden gebouwd. foto dick hogewoning Katwijk moet zo snel mogelijk een beslissing nemen over het toekomstige gebruik van de huidige brandweerkazerne aan de Prins Hendrikkade. Dat vindt de Katwijkse politiek, zo bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. Een ge meentelijke werkgroep heeft de brandweerkazerne voorlopig aangewezen als beste nieuwe locatie voor de visbedrijven Schuitemaker en Schaap. Die moeten op hun huidige locaties aan de Rederijstraat en de Ha ringkade wijken voor woning bouw in het plan Aqua Nova. De politici vinden het niet handig om nu al over een plek te praten, waarvan niet eens ze ker is of hij wel vrijkomt - laat staan wanneer. Zij willen dat er in de eerstvolgende commissie voor algemene bestuurlijke za ken (in augustus) meer duide lijkheid komt over het toekom stige gebruik van de kazerne. „Nu wacht iedereen op ieder een", zei RPF'er Ten Hove. „We moeten zo snel mogelijk onze kans benutten om een groot probleem op te lossen. De brandweer wil al jaren naar een andere plek. En voor Schuite maker en Schaap lijkt er geen andere en betere locatie voor handen dan de brandweerka zerne." De brandweer zelf vindt de ligging van de huidige kazer ne aan de Prins Hendrikkade niet goed. Maximaal toelaatba re uitruktijden worden rej matig niet gehaald. De politici willen bovend dat het voor eens en voor al: duidelijk is dat de gemeei weliswaar de inspanning» plichting heeft om een goi oplossing voor Schuitema en Schaap te vinden, maar de Aannemers Combinatie 1 wijk, die Aqua Nova boi voor een 'nette financiële wikkeling' moet zorgen. Vishandel Schuitemaker Rokerij Schaap willen best n de brandweerkazerne, om ze alleen op die plek al hun drijfsactiviteiten (winkel, gn handel, rokerij, restaur kunnen uitvoerenl Split over meerdere locaties is g goede zaak, vinden zowel de Vreugd van Schuitemakei Jan van Duijn van Rol Schaap. „Wij zijn allebei rek kleine visbedrijven. Als de fu ties worden gescheiden, m ten we meer mensen aan men om hetzelfde werk doen. Nu is het personeel fl bel inzetbaar. Is het in de w kei druk dan springen de kers' even bij en omgekeerd Elf huizen kunnen op dit i ment nog niet worden bouwd, doordat Schuitem 'in de weg staat'. „Wij zi hier al ruim twintig jaar", De Vreugd daarover. „Wij len niet weg. Op onze huk plek zitten we best. Daa moet er een goede oplos komen, ook financieel." 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De Voorhoutse bibliotheek krijgt vermoedelijk toch een plaatsje nabij het Raadhuisplein. Het voornemen om de nieuwe bibliotheek aan de Herenstraat, op het terrein van de Edah te bouwen, is van de baan. In de voorlopige schetsen van het Stedenbouwkundig bureau SVP komt de bibliotheek aan het laantje Kerkzicht, op een kleine afstand van de huidige locatie. Het plan voor sloop van het huidige gebouw blijft gehandhaafd. Op die plek ko men een supermarkt (Albert Heijn), winkels en apparte menten. ING-vastgoed, eigenaar van het braakliggend terrein naast de bibliotheek, is aangesteld als ontwikke laar van het project. voorhout der van ruimtelijke ordening Van Steijn (Voorhouts Belang). „Het moet eerst nog besproken wórden in onder andere de stuurgroep. Ook komt er nog gelegenheid tot inspraak." De stuurgroep - met burge meester De Ronde, wethouder Van Riet (Financiën/WD) en een afgevaardigde van ING-vastgoed - zal zich ver moedelijk na de vakantie over de schetsen buigen, meent Van Steijn. Zelf is hij geen lid van de stuurgroep. Het bestuur en personeel was bij de presentatie van het cen trumplan fel gekant tegen de verhuizing naar het terrein van annette van der elst De bibliotheek heeft in de nieu we schetsen een oppervlakte van ongeveer 1200 vierkante meter. Onder de bibliotheek komt een parkeerkelder, er bo ven komen appartementen. Voor het nieuwe gebouw moet een huis wijken. Met de eige naar is al eerder gesproken over overname en sloop van zijn wo ning voor het centrumplan. De nieuwe schetsen zijn een uit werking van het in december gepresenteerde centrumplan. „Maar het zijn wel voorlopige schetsen", benadrukt wethou- de Edah. Een centrale ligging van de bibliotheek is volgens hen noodzakelijk voor het goed functioneren en zelfs voortbe staan van de bibliotheek. De plaats in de nieuwe schetsen kan daarom de goedkeuring van bestuurslid P. La Grouw wegdragen. „Het ligt in ieder geval centraal, dat is een van onze eisen. Maar het overvalt me. Ik ben helemaal nog niet op de hoogte van de nieuwe schetsen. We zullen de plannen nog goed bekijken. De opper vlakte van 1200 vierkante meter lijkt me wel in de richting van wat nodig is." persbureau cerberus Een 31-jarige barkeepster van een Lisses café is gisteren door de Haagse politierechter vrijgesproken van mishande ling. De bedrijfsleidster was op het toilet in gevecht ge raakt met een oude kennis van haar die nog een drie jaar oude rekening had openstaan. Volgens het 'slachtoffer' was zij daar door de bedrijfsleid ster op aangesproken en door haar in elkaar geslagen. Vol gens de bedrijfsleidster was het juist de ander geweest die over de rekening begonnen was. „Je moet niet zo zeiken over die rekening zei ze en ze gooide een asbak naar mijn hoofd. Toen heb ik me verde digd", aldus de Lissese, die vervolgens een klap uitdeelde. De klant beweerde daar een losse tand aan te hebb overgehouden. Ze had eeni tot schadevergoeding van c kele honderden guldens inj diend. De verdachte vond i 'belachelijk'. Zelf had ze c schrammen aan de vechtpai overgehouden. „Ik heb i spijt dat ik zelf geen aangi heb gedaan." Officier van justitie M. Ki touw vond het niet nodig d de verdachte die schade u betalen. „Het slachtoffer ha zelf ook de nodige boter i het hoofd." Wel achtte zei verdachte schuldig aan m 0 handeling en eiste ze een bc te van 400 gulden tegen haa: De politierechter vond ten laste gelegde mishand ling niet voldoende bewezi L en besloot tot vrijspraak, wees daarmee ook de door vermeende slachtoffer inf diende schadeclaim af. tdeLeidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 13 Juli VOORSCHOTEN - Op 1 Jan. bestond de bevolking dezer gemeente uit 2744 zielen. Ten opzichte der verschillende godsdienstige gezindten waren dezen verdeeld als volgt: Ned.-Herv. 1335, Waalsch-Herv. 17, Angl. Episo. 2, Ev.-Luth. 33, Herst.-Ev. Luth. 4, Doopsgez. 18, Rem. 4, Apost. 15, Ger. Kerk 181, Roomsch-Kath. 1116, Oud-Roomsch 4, tot geen de zer gezindten behoorende 15. Israëlieten worden in deze gemeente niet aange troffen. WARMOND - Het veer aan het Paddegat is zeker bij allen bekend; verschillende luitjes zijn daar ten ge rieve oer menschheid werkzaam geweest. Denge nen, die het thans bedienen, den werkzamen env ri tige echtelieden Huig Van Luiing en Johanna Witt; bol, wacht het voorrecht, op den lsten Septembei j| a.s. als zoodanig op een 25-jarige loopbaan te kur )r nen terugzien. Hun trouwe plichtsbetrachting, r zoowel des daags als des nachts, zoowel bij storm j weer als bij ijsgang, zal hun zeker voldoening geve een een ieder zal ongetwijfeld niet anders wen- schen, dan nog een reeks van jaren onder hun veil ge hoede 'over' te gaan. ANNO 1975 Zaterdag 12 juli ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee mannen met nylon kousen over het hoofd hebben gistermiddag een PTT-bijkantoor aan de Concertweg in Alphen-Rid- derveld overvallen. Zij gingen er vandoor met de vol ledige kas: 30.000 in stapeltjes bankbiljetten. Ondanks een uitgebreid buurtonderzoek dat de poli tie direct na de overval instelde, is nog geen spoor gevonden van dexladers, die te voet zouden zijn ge vlucht. Toen de mannen om tien over drie het hulppost kantoor binnen drongen en om geld schreeuwden, was de 26-jarige mevrouw J.M. Krikke de enige aan wezige in het houten noodgebouwtje. Het was haar laatste dag als cassière daar: ze had drie weken ach ter de rug als invalster voor de vaste lokettiste. Nor maal werkt zij in het hoofdkantoor van de PTT in de Julianastraat. Naderhand verklaarde mevr. Krikke 'verschrikkelijk bang' te zijn geweest. Zij is 5 maan den in verwachting. Volgens de PTT-instructies in geval van een overval, gaf zij het aanwezige geld ss mee. De cassière, die nog lang nadien overstuur n' was, zag wel kans het alarm in te schakelen. De pt tite was ongeveer 8 minuten later ter plaatse. On- el middellijk werden alle uitgaande wegen van Riddt b veld-west afgezet. Ook werd begonnen met een ;r buurtonderzoek, in verband met eventuele getuigi Aan het eind van de middag werd ook een speur- j hond ingezet. Tot op dit moment hebben die na- speuringen nog weinig opgeleverd. Er zijn ook wei nig aanwijzingen omtrent het signalement van de daders, terwijl het hulppostkantoor aan de Concei weg toch pal ligt naast de enige druk beklante su- S permarkt in dit wijkgedeelte. Wel bestaat het ver- c moeden dat één van de overvallers een kleurling e moet zijn geweest. Ook zou het om jonge mannen z gaan, tusen de 18-35 jaar. Een vraagstuk is nog steeds, hoe de twee overvallers precies zijn ontko men Volgens de eerste verklaringen zijn zij er lo pend vandoor gegaan, mogelijk in de richting van Herenweg (Alphen-Leimuiden-Amsterdam). Welke Valkenburger wil het kunstwerk Aarde, Water en Vuur voor zijn deur? De ge meente heeft een mooie plek achter de Rijnweide op het oog, maar omwonenden willen daar niets van weten. Ze hebben een prachtig uitzicht op de langs- kabbelende Rijn en dat moet vooral zo blijven, vinden ze. Daarom hebben ze ook be zwaar aangetekend tegen de bouwvergunning. Eerder was het kunstwerk van de kunste naar Roel Teeuwen uit Alblas- serdam al niet welkom in de Schelphoek. Naarstig werd er daarom naar een andere plek gezocht, maar ook daar zijn de 'roeispanen' van Teeuwen niet welkom. Wat is er toch mis met het kunstwerk? Is het niet om aan te zien, is het zo'n afzichtelijk modern ding, waarvan een nor maal mens gruwelt en dat je reinste geldverspilling is? „Het is zelfs niet lelijk", zegt kunste naar Teeuwen onomwonden. „Ik kan echt niet begrijpen wat de mensen tegen dit kunstwerk hebben." Aarde, Water en Vuur is een herinnering aan de schelpkalk- fabriek, die ooit in Valkenburg stond. De natuurlijke elementen, uit gebeeld in een soort roeispa nen, zijn verwerkt in het kunst werk van Teeuwen. Gemeente en kunstenaar vonden het lo gisch om het kunstwerk in de Schelphoek te zetten, dezelfde plek waar de fabriek vroeger stond. Maar dat zagen de om wonenden niet zitten en uitein delijk vond Teeuwen een, in zijn ogen, betere plek. Achter Rijnweide dus. Vorig jaar kondigde de gemeente aan dat daar Aarde, Water en Vuur zou verrijzen. Gemeente en Teeuwen hielden nog een in formatieavond, waarvoor nau welijks animo was, herinnert de kunstenaar zich. „Er was een bewoner aanwezig, maar die telde niet echt mee. Die zit na melijk in de gemeenteraad. En er was nog een brief van ie- Het kunstwerk Aarde, Water en Vuur blijft de gemoederen in Valkenburg bezighouden. foto pr mand. die bezwaar had aange tekend." Voor Valkenburg een mooie re den een procedure te beginnen voor een bouwvergunning. Toen de bewoners daar echter lucht van kregen, was het letter lijk 'water en vuur' in de Rijn weide. Bewoners stelden de ge meente een andere plek voor. Tien meter verderop gelegen van de walkant af, dit om het uitzicht van de bewoners niet te bederven. Teeuwen wordt een beetje moe als hij luistert naar de argumen ten van de bewoners. „Je moet het kunstwerk zien als een lan taarnpaal. Het is enorm trans parant. De mensen kunnen ge woon van hun uitzicht blijven genieten." Dai zien de bewoners van Ri'Ti- weide toch een tikkeltje andèrs. „Smaken verschillen, maar ik vind het niks", zegt een van de bewoners, die het kunstwerk pal voor zijn deur krijgt. „Waar ik boos om word, is de eigenge reidheid van de gemeente. Toen dit kunstwerk in de Schelphoek werd geplaatst, werd er gêluisterd naar de be zwaren van de bewoners. Maar voor onze argumenten houden ze zich doof. Ze willen dit er ge woon doorheen duwen, terwijl wij als bewoners toch heel net jes hebben gevraagd om een andere plek te zoeken." Ondertussen liggen de 'lan taarnpalen' annex 'roeispanen' al twee jaar in de opslagruimte van Roel Teeuwen in Alblasser- dam te wachten op de dingen die komen gaan. „Ach", zegt Teeuwen berustend, „als er er gens iets nieuws neergezet moet worden, zijn er altijd be zwaren." Teeuwen gaat er, on danks de vertraging van twee jaar, van uit dat zijn nu al spraakmakende kunstwerk er ooit komt. Samen met de gemeente Val kenburg vecht hij voor Aarde, Water en Vuur. De gemeente is vastberaden. Woordvoerder Jo hannes Post: „Of het kunstwerk er komt is afhankelijk van de lo pende procedures. Met hun be zwaren kunnen de bewoners van Rijnweide de zaak rekken. Maar als het aan de gemeente ligt, komt het er. Ondanks de kritiek. We zijn niet zo snel uit het veld geslagen. Die paar be zwaren van bewoners beteke nen zeker niet dat we het kunstwerk niet gaan plaatsen." rob onderwater LEIDER DORP- Voor veel Leiderdor- pertjes was de kinder boerderij in De Houtkamp de afgelo pen dagen de trek pleister. foto archief leidsch dagblad u." Dirk is het Dirk* is nog steeds de voor deligste supermarkt. Net als vorig jaar. En het jaar daarvoor. En daarvoor. Dat concludeert de Consumen tenbond. En die liegt nooit, dat weet u. Gaat u dus vooral wat vaker naar Dirk. Want een Dirk- klant wint altijd! Prijsniveau supermarkten

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12