Vredesmissie Lubbers voor kernbrandstof terug Molukken levert niets op 'Ooit moet de waanzin toch eindigen?' Buitenland ~dereen prijst Schroder, lleen de kiezers niet ..Tii Britten nemen lading 'Vooruitzichten Camp David zijn goed' BDAG 12 JULI 2000 rd-Ierse protestant gedood In het protestantse bolwerk Larne bij de Noord-Ierse tad Belfast is vannacht een man doodgeschoten. Zijn li- teijwerd gevonden vlakbij een vreugdevuur dat was aange legens de festiviteiten rond de herdenking van de pro- ;e overwinning op de katholieken in de slag om de Boy- >90. Het gaat waarschijnlijk om een protestant uit Larne, slachtoffer is geworden van een afrekening tussen twee rende groepen. Het is de eerste dode sinds het oplaaien [onrust in Noord-Ierland. td-Korca wil geld voor raketten impur Noord-Korea wil van de Verenigde Staten een zijl dollar in ruil voor het stopzetten van de export van ra- onderdelen en technologie. Dat heeft de Noord-Kore- mderhandelingsleider Jang Chang-chon vandaag gezegd [aleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Delegaties uit de VS in krd-Korea hebben de afgelopen drie dagen in Kuala met elkaar gesproken over de Koreaanse rakettesten. t jaar cel voor afperser Nestlé |irt« Een rechtbank in de Duitse stad Frankfurt heeft een fcrïngsmakelaar uit München tot acht jaar gevangenisstraf beeld voor afpersing van het Zwitserse levensmiddelen- In Nestlé. Zijn echtgenote moet vier jaar en negen maan- [cel in. Het gerecht achtte bewezen dat het echtpaar in h 1999 heeft geprobeerd het Zwitserse concern 8,4 mil- lark (ruim 9,2 miljoen gulden) afhandig te maken. Het in- e Nestlé-producten met insecticide en legde die in su- ikten. jrlanders in Frankrijk verongelukt res-les-bains Een echtpaar uit Eindhoven is gisteren bij :obotsing omgekomen. De Nederlandse auto botste op j7 in de buurt van Plombières-les-Bains in de Vogezen ten Franse vrachtwagen. De vrachtwagenchauffeur raakte iwond. Hij staat bekend om zijn roekeloze rijgedrag en is ital keren wegens overmatig drankgebruik veroordeeld, 't in Franse justitiële kringen gezegd. ite gijzelaars Fiji vrij De eerste negen van de 27 gijzelaars in het Fijische parle- ;ebouw zijn vandaag vrijgelaten. Volgens een Rode- edewerker zijn de negen "moe maar in goede gezond- ["1 (ebellenleider George Speight heeft met de militaire au- U' en afgesproken de andere gijzelaars morgen vrij te laten, en vergadering van stamhoofden bijeenkomt om een regering aan te wijzen. ental Manilla boven de honderd Reddingswerkers in de Filipijnse hoofdstad Manilla tot nu toe de lichamen van meer dan honderd mensen en die werden bedolven toen schuivende delen van een belt hun krotten verpletterden. Volgens de autoriteiten naar schatting nog honderd mensen vermist. Overvloe- genval leidde maandag tot een aardverschuiving van de e berg afval. l 'eter van nuijsenburg Jakarta weigert inmenging LONDEN ANP-Rtr De Indonesische regering wil niet meewerken aan een onafhankelijk internationaal onderzoek naar de oorzaken van het geweld op de Molukken. Daarmee is de vredes missie van oud-premier Lubbers gestrand. Lubbers kreeg het nieuws te horen in Ja karta, waar hij de afgelopen dagen geheim overleg voerde met president Wahid. op internationale interventie om het geweld op de Molukken te stoppen. Intussen hebben de Indone sische strijdkrachten gisteren laten weten dat ze de afgelopen dagen op de Molukken grote hoeveelheden wapens in beslag hebben genomen. Ook zijn de laatste tijd negentien wapen- DEN HAAG-JAKARTA GPD-ANP Een en ander is bevestigd door een woordvoerder van Clingen- dael. Dat instituut voor interna tionale betrekkingen is samen met Lubbers betrokken bij po gingen op de Molukken verzoe ning te bevorderen. Lubbers wil niet reageren op het vastlopen van zijn missie. Na vertrek uit Jakarta is hij met vakantie ge gaan. Nu de Indonesische presi dent internationale bemoeienis heeft afgewezen, lijkt Lubbers' bemiddelingsrol uitgespeeld. De opstelling van Wahid is een nieuwe voor de Molukkers in Nederland, die juist aandringen zendingen over zee naar de oostelijke archipel onderschept. Volgens een woordvoerder van de strijdkrachten zijn bij zoekacties onder de Molukse burgerbevolking 66 bazooka's en 194 andere vuurwapens buitgemaakt. Verder vond het leger bij strijdgroepen grote aantallen slag- en steekwapens, molotovcoktails en bommen. In totaal zouden 'tienduizen den' wapens in beslag zijn ge- Het Britse kernenergiebedrijf BNFL gaat een omstreden la ding kernbrandstof terugne men uit Japan. In september vorig jaar gaf het Britse staats bedrijf toe dat er was geknoeid met de papieren van de lading. Daarop eisten de Japanners dat BNFL de miljoenen kostende terugkeer van het opgewerkte plutonium betaalt. De Britse belastingbetaler zal moeten op draaien voor de enorme kosten, omdat BNFL grotendeels in staatshanden is. Het is nog niet bekend wat het vervoer precies moet kos ten. BNFL betaalt zelf een scha devergoeding van 140 miljoen gulden aan de afnemer, Kansai Moslims herdenken in Potocari slachting van Srebrenica den van Helmut Schmidt hebben nog altijd gewicht. En e inmiddels 81-jarige, voorlaatste sociaal-democratische (1974-'82) zelden scheutig is met lof gelden zijn prijzende aan het adres van partijgenoot Gerhard Schroder als zeer ;lijk. De regering van de huidige bondskanselier doet het :d', zei Schmidt onlangs. Uit zijn mond is dat een politieke g- kan inderdaad terugkijken op een goed half jaar. De iheid heeft met 9,1 procent de laagste stand sinds vier jaar TjjDe economie groeit met ruim drie procent. Een voor zijn I Ipene coalitie groot probleem, de sluiting van kerncentra- de kanselier redelijk elegant opgelost. En misschien wel ïgrijkste: het gevoel van verstarring dat Duitsland tijdens ie regeringsjaren van Helnjut Kohl beheerste, is aan het 0' ïen. Er zijn op veel terreinen hervormingen in gang gezet iet tempo vaak nog te laag en al is detailkritiek mogelijk, ?dereen erkent dat de richting goed is. lessen stralen af op de kanselier. Schroder is niet langer de pen, over elke kiezelsteen struikelende amateur. Hij is ge- n zou zelfs een goede kanselier kunnen worden, zoals ook ste sceptici, vooral onder de werkgevers, nu toegeven, et heeft hem de laatste maanden ook meegezeten. De oppositiepartij, de CDU, was vooral bezig met het zwart- indaal rond e economische is vooral te aan de gunsti- lationale con- Schröders rivaal in eigen -minister in Lafontaine, mokkend het met hem ver- achterhaalde iver de econo- opvolger op n, Eichel, ont- :h onverwacht :ote ster van de Hij saneert de hand de isfinanciën en n voor Duitse en ingrijpende ghervorming il gezet. Dat overdosis maar na een us eerste rege- "e* °r|fse weekblad The Economist vraagt r had Schroder z'c^ ^eze weèk af °f Schroder voldoende i reeht 0p een spierballen heeft om zijn taak aan te kunnen. 5ljbiies in de rug. geluk ontbreekt één voor een politicus belangrijk element: ing van kiezers. In de peilingen gaat Schröders SPD met 38 gelijk op met de CDU, die als oppositiepartij nog weinig en zien en vooral blij is dat de affaire-Kohl onderhand ie le keel uit komt. rede van de kiezers wordt toegeschreven aan de hervor- - die Schroder op het programma heeft staan. De verande- Ifvorden gezien als een aanslag op de 'verworven rechten' eldt vooral voor de herziening van het pensioenstelsel. Dat waarbij de jongere generaties de pensioenen van hun 'uders betalen, is het symbool van de Duitse verzorgings- worden. Het is door vrijwel alle partijen bewierookt als het bewijs van de superioriteit van het 'Duitse model'. Alleen, de loop der jaren door de vergrijzing onbetaalbaar gewor- orming - meer eigen verantwoordelijkheid voor de toe- e pensioentrekkers - stuit op groot verzet. De vakbeweging 71 ikervleugel van de SPD verwerpen het idee en de CDU ziet zich te profileren als de kampioen van de kleine man. t probeert de CDU bij zijn plannen te betrekken, maar de -democraten houden de boot nog steeds af en schroeven 'n voor toestemming constant op. tar dreigt nu dat Schroder voor de druk bezwijkt en de *ing van het pensioenstelsel afzwakt. De kanselier heeft nog reputatie een opportunist te zijn, die alles ondergeschikt an zijn kansen op herverkiezing bij de Bondsdagverkiezin- 002. Impopulaire maatregelen dragen daar niet toe bij, hoe lelijk ze ook mogen zijn. Bijna drieduizend vrouwen en enkele mannen waren gisteren in Potocari voor een korte herdenking van de val van de moslimenclave Srebrenica. FOTO AP AMEL EMRIC potocari harald doornbos correspondent Amper 150 mensen waren gisteren op het Haagse Plein voor de herdenking van de val van Srebrenica, nu vijf jaar geleden. CDA en WD hadden geen be langstelling. Zij vinden dat de Servi sche kopstukken de echte schuldigen zijn van het drama in Srebrenica en niet de Nederlandse Dutchbat-militai ren. In Srebrenica zelf vond een aan zienlijk indrukwekkender herdenking Met 61 bussen reizen drieduizend voor namelijk moslimvrouwen van Tuzla naar Srebrenica om in het nabij gelegen gehucht Potocari de val van de moslim enclave Srebrenica te herdenken. Vrou wen en kinderen werden destijds gede porteerd. De meeste mannen - ruim 7.300 - werden vermoord door Bos- nisch-Servische troepen. Ruim vierenhalf jaar na het einde van de Bosnische oorlog is het nog altijd een hele toer om de moslims naar Potocari te vervoeren. Etnische haat trekt in Bos nië vaak aan het langste eind. Daarom staan in het Servische gebied van Bosnië over een lengte van enkele tientallen ki lometers om de paar honderd meter po litiemannen langs de kant van de weg. Ze moeten voorkomen dat de Servische bevolking stenen gooit naar de bussen met moslims. Ook militairen van de in ternationale vredesmacht SFOR zijn na drukkelijk aanwezig, onder meer met helikopters. De tocht verloopt zonder incidenten. In Potocari worden de bussen geparkeerd voor de fabriek die tijdens de oorlog diende als hoofdkwartier van de Neder landse troepen. De moslims stappen uit en verzamelen zich op het parkeerter rein voor een korte herdenkingsplech tigheid. De meegereisde moslimgeestelijke Mus tafa Ceric begint met bidden en vertelt de aanwezigen dat 'we hier niet geko men zijn om te oordelen, maar dat het onmogelijk is om de doden te vergeten'. De massa knikt instemmend. Ceric zegt te hopen dat de moslims volgende keer 'zonder al die veiligheidsmaatregelen naar Srebrenica kunnen komen'. Op nieuw knikt iedereen. Groepen Servische kinderen die zich in de omringende heuvels hebben verza meld en door de gebeden heen joelen, doordringen iedereen ervan dat dit nog altijd een weinig vriendelijke omgeving is voor moslims. Serviërs die in het voor malige Dutchbat-hoofdkwartier werken, hangen nieuwsgierig uit de ramen. „Dit is de eerste keer sinds de val van Srebrenica dat ik hier weer ben", zegt Behija Ordagic. De 43-jarige moslim vrouw zit in het gras voor de fabriek. Vijf jaar geleden verloor ze haar man en zoon. Althans, ze weet nog altijd niet he lemaal zeker of ze dood zijn, maar sinds het afscheid op 11 juli 1995 heeft ze hen nooit meer gezien. „Ik werd met mijn dochter gedeporteerd, zij vertrokken door de bossen richting Tuzla. Daar zijn ze nooit aangekomen." Ordagic wil vaker naar Srebrenica ko men. ,,Nu is het ijs gebroken. Uiteinde lijk willen we hier weer wonen." Maar is ze dan niet bang voor de Serviërs, die vijf jaar geleden haar man en zoon heb ben vermoord en nog altijd in de regio wonen? „De Serviërs zijn hier altijd radi cale nationalisten geweest", zegt ze, „maar er moet toch een dag komen dat ze inzien dat dat waanzin is, dat daar een einde aan moet komen?" Een van de weinige oude mannen in het gezelschap, Zufikar Ridic, hoopt ook vu rig dat hij ooit kan terugkeren naar 'zijn' Srebrenica. „Ik leef al vijf jaar als vluch teling, daar moet toch ooit een einde aan komen." Een Jonge moslimman die zichzelf De Baard noemt, zit nog altijd vol frustratie. „Jullie Nederlanders en de hele internationale gemeenschap heb ben Srebrenica laten vallen omdat wij moslims zijn. Als er Kroaten of Serviërs in Srebrenica hadden gezeten, was er nooit zoiets vreselijks gebeurd." Zelf wist hij Tuzla destijds levend te berei ken. „Maar ik kan je eindeloze lijsten ge ven van vrienden en familieleden die het niet hebben gehaald en zijn afgemaakt door de Serviërs." Na een half uur is de herdenking voor bij. De onthulling van een gedenksteen in Potocari gaat niet door. De Serviërs willen geen opvallend gedenkteken. Ze hebben voorgesteld een gedenksteen te plaatsen op een nog aan te leggen mos- limbegraafplaats ergens in een dorpje in de heuvels rondom Srebrenica. De mos lims zien daar niets in. Ze vinden dat de gedenksteen en de begraafplaats in Po tocari moeten komen. De moslims stappen weer in de bussen. Serviërs roepen een paar verwensingen. Als de bussen door Bratunac rijden, klinken er vanuit het centraal gelegen hotel harde klanken van een Servisch or kestje. De Serviërs hier spreken niet over de herdenking, maar over de viering van de val van Srebrenica. Erg veel lijkt er in vijf jaar niet veranderd. Electric. In ruil daarvoor beëin digt Kansai de tijdelijke boycot van ladingen uit de Britse op werkingsfabriek Sellafield. Daarmee is de weg vrij voor voortzetting van het Japanse contract met de Britten, dat 14 miljard gulden waard is. Sellafield wordt al tijden ach tervolgd door schandalen, en moet mogelijk dicht. De politie verdenkt een medewerker van sabotage, waardoor een een heid waar kernafval ligt opge slagen stil kwam te liggen. Vorig jaar raakten twee medewerkers gewond toen salpeterzuur weg lekte. Toen bleek dat er was ge knoeid met documenten, be sloten ook Duitsland, Zweden en Zwitserland niet meer sa men te werken met Sellafield. Oud-topman Elf erkent CDU-giften Een voormalig topman van Elf Aquitaine heeft erkend dat het Franse olieconcern illegale giften heeft betaald aan de CDU. Ook zou het bedrijf structureel Afrikaan se leiders hebben omge kocht. André Tarallo deed zijn uitspraken voor een Franse onderzoekscommis sie die zich bezighoudt met corruptie bij Elf, zo melden bronnen binnen de com missie. Tarallo vertelde dat toenmalig president Mitter rand zijn fiat gaf aan de be taling van steekpenningen bij de aankoop van het het voormalige Oost-Duitse staatsolieconcern Leuna. Tarallo noemde geen be drag, maar eerder sprak oud-bestuursvoorzitter Le Floch-Prigent over 86 mil joen gulden. Ruim honderd doden Nigeria bij ontploffing abuja* ap In het zuiden van Nigeria zijn gisteren meer dan honderd mensen omgekomen toen zich een ontploffing voordeed bij een lekkende benzineleiding. Bij de pijpleiding had zich een menigte verzameld om de brandstof op te vangen. Een Nigeriaanse verslaggever zegt zeker honderd verkoolde lichamen te hebben geteld. On geveer honderd mensen raak ten zwaargewond en nog eens honderd worden vermist. Door de leiding wordt benzi ne van een raffinaderij in de ha venstad Warri naar het noorden van het land getransporteerd. Ooggetuigen verklaarden dat vandalen de leiding hadden doorboord, waarna omwonen den de brandstof in emmers opvingen om die aan de weg te gaan verkopen. Het ongeluk gebeurde niet ver van het dorp Jesse, waar eind 1998 bij een soortgelijke ramp meer dan zevenhonderd mensen omkwamen. Na die ramp heeft de Nigeriaanse overheid veel-geld gestoken in een campagne om de bevolking voor te lichten over de gevaren van het illegaal aftappen van brandstofieidingen. Door de ar moede in het gebied blijven mensen echter bereid risico's te nemen. Minister Beilin ziet kans voor creatieve oplossingen Plan Beilin-Abu Mazen jeruzalem ad bloemendaal correspondent Algemeen wordt de kans op succes van het topoverleg tus sen de Israëlische premier Ba rak, de Palestijnse president Arafat en diens Amerikaanse collega Clinton gering geacht. De Israëlische minister van jus titie Yossi Beilin, niet de eerste de beste als het om het vredes proces gaat, doet niet mee aan het doemdenken. Hij is zelfs ronduit optimistisch. „Het is voor Barak en Arafat bijna on mogelijk naar huis terug te ke ren zonder overeenkomst", zegt hij. „Ik hoop dat ze een raamovereenkomst bereiken over wede. Natuurlijk is er geen garantie voor succes, maar de vooruitzichten zijn goed." Beilin (52) stond begin jaren negentig aan de wieg van het Oslo-proces, het raamwerk voor de onderhandelingen die de komende dagen moeten worden afgerond. Nadien wérk te Beilin in het diepste geheim met Abu Mazen, Arafats tweede man, aan een ontwerp voor een definitief akkoord. Vijf jaar gele den waren ze er uit. Palestijnse en Israëlische leiders hebben sindsdien afstand genomen van het 'Beilin-Abu Mazen-plan'. Maar er bestaat geen twijfel aan dat Arafat en Barak het in Camp David op hun nachtkastjes heb ben liggen. Gisteren zei Beilin in Jeruza lem dat hij het niet verstandig vindt concrete oplossingen voor te stellen nu de leiders in Camp David vergaderen. Dat hoeft ook niet, zei hij, want al les staat al in zijn vijf jaar oude plan. Beilin: „Ik wil mijn pre mier niet onnodig belasten, maar ik ben er van overtuigd dat er een enorme speelruimte is voor creatieve ideqën. Als ik kijk naar het plan dat ik samen met Abu Mazen heb ontwor pen, dan kan ik alleen maar vaststellen dat de bestaande ro de lijnen (harde voorwaarden van beide kanten, red.) precies de oplossing mogelijk maken die wij in gedachten hadden." Niet alleen het bestaan van zijn plan, ook de aard van de bijeenkomst in Camp David geeft Beilin reden tot optimis me. „Dit soort conferenties is alleen mogelijk als de leider van een supermogendheid bereid is er een groot deel van zijn tijd in te steken." Om de effectiviteit te illustreren van de hoge druk die dit soort samenkomsten kenmerkt, geeft Beilin een voor beeld uit 1978, toen Israël en Egypte in Camp David een ak koord bereikten. De onderhan delaars moesten bepalen wie de enige toegangsweg naar de olie velden van Abu Rodes zou be veiligen. Ze zaten met de han den in het haar, tot iemand voorstelde: 's nachts verzorgen de Egyptenaren de bewaking, overdag Israël. „Ze kwamen eruit doordat ze in een kleine groep in Camp David bij elkaar zaten en sterk het gevoel hadden dat ze een oplossing moesten bedenken. Niemand had dat idee van huis meegenomen. Daarom ben ik optimistisch over een topconfe rentie waar de partijen niet heengaan om uitvluchten te verzinnen, maar om oplossin gen te bedenken", aldus Beilin. De status van Jeruzalem is het moeilijkste probleem. „Ik zie Jeruzalem niet alleen als be letsel, maar ook als mogelijke opening voor andere agenda punten", zegt de minister. „Als we erin slagen een oplossing te bedenken voor Jeruzalem, zal het vinden van een oplossing voor de overige problemen eenvoudiger zijn. Jeruzalem is alleen maar op het eerste ge zicht moeilijk oplosbaar, we gens de emoties en de zware symboliek. Het is geen concreet probleem, zoals veiligheid. Het is geen kwestie van bataljons, maar van symbolen. Als je die symbolische problemen uit de wereld kunt helpen met sym bolische oplossingen, dan ben je een stuk verder." Beilin: „Je moet de mensen precies laten weten hoe hun dagelijks leven eruit zal zien en wat ze in de toekomst kunnen verwachten wat betreft ge meente, godsdienst, cultuur en burgerlijke status. Dan zal het probleem van de soevereiniteit uiteindelijk marginaal worden. Als je alleen maar zegt dat Israël Het vredesplan van de on derhandelaars Beilin en Abu Mazen behelst: 1. Er komt een Palestijnse staat op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gaza- strook. Voor de delen die Is raël ananexeert voor de jood se nederzettingen zullen de Palestijnen symbolisch wor den gecompenseerd mét stukken leeg soeverein Israë lisch grondgebied. 2. Meer dan 100.000 kolonis ten en 50 nederzettingen ko men onder Israëls soevereini teit. De rest van de kolonisten kan als Israëlisch staatsbur ger in Palestina blijven wo nen of compensatie ontvan gen. 3. De Palestijnse slaat wordt gedemilitariseerd. De Jordaan wordt een veiligheidsgrens, die door geen enkel leger mag worden gepasseerd. 4. Jeruzalem blijft verenigd en Israël doet geen concessie aangaande zijn volledige soe- veriniteit over alle delen van de stad. Aanvankelijk zullen de Palestijnen alleen West-Je ruzalem erkennen als Israëls hoofdstad. Geschillen over Oost-Jeruzalem zullen onop gelost blijven en in de toe komst onderwerp zijn van onderhandelingen. De Pales tijnen krijgen speciale rech ten op de Tempelberg. I)e Palestijnse hoofdstad zal bui ten de huidige gemeente grenzen van Jeruzalem lig gen, maar binnen het stede lijke gebied dat bij de Palestij nenen bekend staat als Al- Quds, waarin onder meer het dorp Abu Dis. Hel bestuur van Jeruzalem zal zo worden georganiseerd dat iedere wijk vergaande autonomie heeft 5. Palestijnse vluchtelingen kunnen zich in Palestina ves tigen, maar niet in Israël. de hele stad wil hebben en dat de Palestijnen aanspraak ma ken op Oost-Jeruzalem, dan is de kwestie natuurlijk onoplos baar. Maar in mijn visie wordt de kwestie van de soevereiniteit veel minder belangrijk. De op lossing daarvan kan dan naar de toekomst worden verscho ven of in het midden worden gelaten. Dat is wijs onderhan delen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5