c Heimwee miskende migrantenziektf Gesprek van de Dag Aids-drama in Afrika Meer vrouwen op de vrachtwagen Zomer in Zwitserland WOENSDAG 12 JULI 2000 152 Als M. enselijk V^omiupnfaar Buiten Afrika lijkt eindelijk het besef door te dringen dat aids vooral ten zuiden van de Sahara een ware slachting aan het aanrichten is. Volgens alarmerende nieuwe cijfers slaat de ziekte daar nog harder om zich heen dan gevreesd, overigens net als elders in de Derde Wereld. Het aantal hiv-besmetten in de wereld is al ge stegen tot zo n 35 miljoen. Zonder ingrepen zal de ziekte in 2010 me^ levens hebben geëist dan de beide Wereldoorlogen samen. Er was onder meer een omstreden stellingname van de Zuid-Afrikaanse president Mbeki voor nodig om de wereld wakker te schudden. Hij beweerde voor het we- reld-aidscongres in zijn land dat aids geen virusziekte is, maar een kwaal van de armoede. Stelselmatige ver waarlozing, ondervoeding en niet-bestreden tropische ziektes hebben de mensen in arme gebieden zó ver zwakt dat hun immuunsysteem het nu opgeeft. Ook al is dat medisch gezien onzin,, het is wel degelijk zo dat aids en armoede in Afrika onlosmakelijk aan el kaar zitten vastgeklonken. Het bewijs daarvoor is ook in ontwikkelde landen te zien. Door kostbare voorlich tingscampagnes en peperdure medicijnen wisten wij de snelle verspreiding van de ziekte een halt toe te roe pen, In het onwetende en economisch onmachtige Afrika raasde de epidemie echter door. Voor Westerse overheden was dat lang een ver-van mijn bed-show. Ook de geneesmiddelenindustrie hield het bij een halfhartige inspanning om de prijs van de medicatie te drukken. Tien dollar per zieke per dag mag hier weinig zijn, het is een fortuin voor landen waar vaak niet meer dan tien dollar per inwoner per jaar aan zorg kan worden uitgegeven. Het gros van de Afrikaanse aids-patiënten wordt dan ook niet behan deld of begeleid, en kon zo een enorme tijdbom wor den. In Amerika is het besef nu gedaagd dat er alleen met drastisch ingrijpen nog iets te redden valt, en is einde lijk de portemonnee getrokken. Het is een bijkomstig heid dat Washington daarbij vooral denkt aan het ei genbelang. Er is immers tientallen jaren gewerkt aan het opbouwen van stabiele staten die Amerika welge zind zijn, en aids bedreigt dat levenswerk. Een grote producent gaat bovendien gratis aids-cocktails ver strekken aan Botswana, het epicentrum van de epide mie. Het is een begin. Nu moet een collectieve inspanning van héél het Westen volgen. Alleen zo kan worden voorkomen dat Mbeki via de gruwelijke omweg van miljoenen vergeefs gestorven Afrikanen alsnog half ge lijk krijgt. Aids zal er dan immers voor zorgen dat een heel continent door het wegvallen van een complete productieve generatie economisch en sociaal in elkaar stort. Bittere armoede zal dan niet de veroorzaker van de ziekte zijn, maar wel het onontkoombare gevolg. tatie die ten koste gaat van je scherpte. Je past als Ben of Dutch tone zijnde, terwijl je juist even een miljoentje of wat had moeten bieden. KPN of Telfort gaan er op een koopje met de buit ervan door, GerritZalm heeft het nakijken en de belastingen gaan omhoog. Dat allemaal omdat de bakker van het Kurhaus alleen maar wit of bru in zo saai vindt. De conclusie is dat de wegen van oorzaak en gevolg bizar zijn maar niet ondoorgrondelijk. Er ligt een kluitje op de verziekte grasmat van de Arena, net voor de punt van de schoen van Kluivert. Volgt de kettingreactie, hierboven be schreven en het eind van de aria is dat het piz- zagebruik in Nederland langdurig onder druk staat. En wat die pokeraars in het Kurhaus be treft: iedereen die wel eens mensen heeft zien toepen of Zalm heeft zien flipperen weet het: na verloop van tijd stijgt de inzet. Het aanvaard baar geachte risico neemt toe naarmate het spel vordert. Maar uiteindelijk zijn het niet het lot, Ben, Gerrit, Dutch tone of de voorzienigheid met een grote of een kleine v die aan de touw tjes trekken, maar de gewetenloze schakel van oorzaak en gevolg. Een minister weegt meestal minder dan een maanzaadbol. RUDICARRELL en zijn vriendin Susanne Hoffmann willen eind van het jaar in het huwelijk treden. De trouwerij zal volgens het tijd schrift Gala in be perkte kringen plaatsvinden. De 65-jarige televisie- showmasteren zijn 40-jarige draaiboek schrijfster zijn al vijftien jaar samen, maar omwille van zijn vrouw Anke, die in fe bruari na een lange ziekte overleed, heeft Carrell nooit willen scheiden. Twee maanden geleden zijn Carrell en Hoffmann verloofd. Het stadsbestuur van IBIZA verstrekt deze week 20.000 aardewerken asbakjes aan ho tels, om uit te delen aan rokers die naar het strand gaan. De speciaal vervaardigde asbak ken kunnen rechtop in het zand worden ge zet en met een kurk afgesloten weer bij het hotel worden ingeleverd. Het stadsbestuur hoopt dat zo de stranden van het eiland van sigarettenpeuken en -filters verschoond zul len blijven. Het parket van Hannover heeft gis een boete van ruim 1,3 miljoen eist tegen ERNST AUGUST PRINZVfdi HANNOVER, de echtgenoot van prin mi roline van Monaco. Ditmaal gebeurt dat de snel geïrriteerde prins in het! oi se Kenia met een knokploeg de Duit rig naar van een discotheek in elkaar sli n c prins wilde een einde maken aan de overlast. Ernst August heeft een villa am buurt van de dansgelegenheid. De v icn van de prins werd eerder gewekt doe Duitse boulevardblad foto's van hen L, te terwijl hij zijn blaas leegde tegen viljoen van Turkije op de wereldtenti dh ling in Hannover. De rechter moeste rp( pas komen om 'Der Pinkelprinz' tev re journaliste Anne-Kathrin Berger van „telefonisch of op een andere manie oi nederen." Ernst August heeft het oo uil de stok gehad met een Oostenrijkse agent. Die daagde hem in november jaar voor de rechter wegens beledig! rdt zou de agent in november vorig jaar uitgemaakt voor „klootzak, opperklcfc e zwijn." Dit nadat hij de prins aanhie ne een ongeoorloofde inhaalmanoeuvre iiti voertuig dat hij inhaalde, knalde op og< VW-bus van de prins toen deze fors gn Dikste dame van Thailand De 34-jarige Panta Inthalaksana is de zwaarste vrouw van Thailand. Met haar 187 kilo legde ze het meeste gewicht in de strijd tijdens een nationale verkiezing die was uitge schreven door de directie van een olifantendierentuin. Pan ta werd 'beloond' met een cheque ter waarde van 1250 gulden. Zo gaat dat in zijn werk met de ketting van oorzaak en gevolg. Als, als, als. Met andere woorden: als de Italianen - hetero of homo, maakt me niet uit, ik ben de paus niet - hier verhaal komen halen dan kan Frank de Boer dat op zijn persoonlijk conto schrijven. Trek de lijn even door en hij heeft straks het uitbreken van de Derde Wereldoorlog op zijn geweten. De geschiedenis heeft altijd aan zulke dunne draadjes gehangen. Van een Franse wijsgeer zijn de woorden dat de wereld er heel anders had uitgezien als de neus van Cleopatra een beetje korter was geweest. Dan waren Julius Caesar en Marcus Antonius niet op die me vrouw gevallen, want Romeinen hielden en houden van lange neuzen. Als de grote voetbal kenner Silvio Berlusconi düs in Rome was ge boren en niet in Milaan dan had Zoffer nog gezeten. Pech voor Dino en daar zijn we weer, als, als, als. Het blufpoker waarmee de telefoonbobo's een aantal dagen de roomservice van het Scheve- ningse Kurhaus op de been houden is ook zo iets. Je zit opgesloten, houdt niet van brood met pitten en krijgt toch weer sesambrood en een maanzaadbol voor de lunch dan geeft dat irri Lange dagen, laden, lossen en nauwelijks tijd om een patatje te scoren. Het past op het eer ste gezicht niet bij een 27-jarige succesvolle zakenvrouw. Toch gaan de mantelpakjes en de panty's van Ingrid Timmerman uit Amsterdam de kast in. Zij ruilt haar bureaustoel in voor een aantal dagen per week op de 'bok' van een truck. „Rijden op de vrachtwagen is een meis jesdroom van mij, maar als vrouw was dit beroep natuurlijk niet voor mij weggelegd." Nu heeft Ingrid Timmerman de kans om haar droom alsnog te verwezenlijken dankzij een spe ciale beurs voor de opleiding van vrouwen tot vrachtwagen chauffeur. Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat reikte deze vandaag aan haar en nog negen andere vrouwen in het land uit. De zogenaamde Nete lenbos-Trust beurzen zijn in het leven geroepen om vrou wen die de ambitie hebben om vrachtwagenchauffeur te wor den over de drempel te halen. De kosten voor de opleiding, die kunnen oplopen tot tien duizend gulden, kunnen veel vrouwen die parttime werken niet opbrengen. Meer vrouwelijke chauffeurs zijn volgens directeur van de Vakopleiding Transport en Lo gistiek, Frank Vos, de oplossing voor het tekort aan chauffeurs. Bedrijven staan te springen om nieuwe bestuurders omdat veel truckers klagen over de lange werkdagen van ruim dertien uur. Nu is slechts twee procent van de chauffeurs vrouw. Vol gens Vos willen veel vrouwen graag parttime werken. Met een goede planning is het makkelijk om halverwege de route van chauffeur te wisselen. Ingrid Timmerman wil ook graag parttime werken om naast de lange ritten op de snel weg haar baan als projectont wikkelaar voorlopig te houden. De 27-jarige moeder droomt van een expeditiebedrijfje sa men met haar aanstaande, die ook vrachtwagenchauffeur van beroep is. Deze droom komt overigens niet zomaar uit de lucht vallen, want haar vader zat ook dagelijks op de weg als vrachtwagenchauffeur. Ze betreurt het dat ze niet eer der in het vak kon stappen. Het beroep was volgens haar alleen voor mannen weggelegd, 'om dat een vrouw niet de fysieke kracht heeft een enorme band te verwisselen'. Met nieuwe technische hulpmiddelen is dit klusje echter ook door 'het zwakke geslacht' zo geklaard. Haar toekomstige collega Amanda Monees vindt het heel vanzelfsprekend dat vrouwen dezelfde werkzaamheden als mannen uitvoeren, ook als het gaat om het verwisselen van een band. De 21-jarige Monees, die al dagelijks met vrachtwa genchauffeurs te maken kreeg tijdens haar baan bij een distri butiebedrijf, liep tijdens een be zoek aan de RAI evenals Tim merman tegen de stand van de Vakopleiding voor chauffeurs aan. De twee hebben allebei op hun eigen manier het klappen van de zweep als enige vrouw tus sen de vele mannen leren ken nen. Tijdens haar studie techni sche bedrijfskunde leerde Tim mermans tussen haar manne lijke studiegenoten op te ko men voor zichzelf. Monees leerde tijdens haar baan bij een distributiebedrijf de schunnige opmerkingen van vrachtwagen chauffeurs tegen te spreken. „Als ze praatjes hebben, geef ik gewoon een grote mond terug, dat helpt." Voor eenzame dagen op de weg vrezen de twee niet. „Juist voor de vrijheid doe ik het", zegt de projectontwikkelaar. „En de rust. Het lijkt me heerlijk om al leen achter het stuur te krui pen, want ik word gek in deze kantoortuin." gpd 'Niemand hoeft te zien dat ik me rot voel' Veel allochtonen in Nederland zijn er beroerd aan toe. Terwijl de gezondheidstoestand onder migranten slechter is dan die van autochtonen, laat de hulpverlening het nogal eens afweten. Dat blijkt uit een vorige week uitge bracht advies van de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ). Klachten worden domweg niet gezien omdat er te veel vanuit de Nederlandse culturele achtergrond wordt gekeken. „Dit leidt in veel gevallen tot onvoldoende herkenning van klachten en daarmee tot onjuiste diagnoses en behandelingen", constateert de RVZ. Een klacht als heimwee bijvoorbeeld. Veel migranten zijn letterlijk ziek van verlangen en geen mens die het ziet. Aan de muur van het werkka mertje hangt een vrolijke plat tegrond van Cura9ao, haar ge boortegrond. Amaryllis Sprock weet maar al te goed waar ze het over heeft als ze spreekt over heimwee. In 1963 kwam ze naar Nederland voor een oplei ding. Vreselijk vond ze het die eerste tijd. „Ik heb al twee we ken niet gelachen", schreef ze in een brief naar huis. Ze kon niet eten en niet slapen, maar sprak er met niemand over. Dankzij de hulp van een vrouw die de Antillen goed kende om dat ze er een aantal jaren ge woond had, slaagde ze er toch in zich aan te passen aan haar nieuwe land. De schaamte voor heimwee is groot, weet Sprock, werkzaam als sociaal-psychiatrisch hulp verleenster in Amsterdam. Ze ziet de voorbeelden regelmatig in haar spreekkamer. „Mensen zien het als iets kinderachtigs. Ze houden zich groot, maar be landen ondertussen in een die pe depressie. Ze krijgen hoofd pijn, slapen niet en hebben geen eetlust, zonder dat ze zelf begrijpen waarom. Pas wan neer je hen vraagt 'mist u uw land niet?', dan zie je hun hart open gaan. Eindelijk iemand die het begrijpt! Dan blijken ze alles en iedereen te missen." Amaryllis Sprock is het eens met de kritiek van de RVZ dat de gezondheidszorg onvol doende oog heeft voor de pro blemen van allochtonen. Er wordt met een westerse bril naar ziekzijn gekeken. De Ne derlandse norm is maatgevend. .Vooral in de geestelijke ge zondheidszorg blijkt duidelijk dat de daar gehanteerde me- Amaryllis Sprock: „De schaamte voor heimwee is groot." thoden te zeer westers en 'ik'- gericht zijn en niet aansluiten bij de 'wij'-cultuur van veel mi granten', aldus de RVZ. Sprock schetst de soms desa streuze gevolgen. „Depressies bij migranten herken je niet zo goed. Ik heb een cliënte, een jonge vrouw, die eruit ziet als een fotomodel. 'U kunt wer ken', zegt de bedrijfsarts tegen haar. Hij ziet niet dat ze vrese lijk depressief is. Maar terwijl in de Nederlandse cultuur depres siviteit gepaard gaat met ver waarlozing, geldt voor veel cul turen het omgekeerde. Het ui terlijk is het laatste stukje zelf respect, dat laat je niet varen. Niemand hoeft te zien dat ik me rot voel, denken ze. Maar hier zitten ze te huilen." Heimwee bestaat in verschil lende gradaties. Een milde vorm is vakantieheimwee, hoe wel de symptomen er soms niet om liegen. Sprock: „Mensen kunnen zich in hun hotel in Spanje doodziek voelen. Ik ken een Limburgse familie die let- FOTO CPD ROLAND DE BRUIN terlijk buikpijn krijgt als ze de Maas over trekken. Katten- heimwee noem ik dat. Die mensen zijn zo gehecht aan hun huis en hun woonomge ving dat ze het niet los kunnen laten. Wanneer ze terugkeren naar huis is de ziekte voorbij." Veel ernstiger is secundaire heimwee. Het kan soms tiental len jaren duren voordan' sen ineens ziek wordeif3 ze vorm van heimwee. „Vaak weten ze zelf nie hen overkomt. Ik ken e naamse vrouw die hierj^ geleden kwam wonen gezin. Alles ging goed., een baan, haar man oo haar kinderen volgden opleiding. Ze hadden h naar hun zin. Maar twe geleden werd ze zwaar sief. Uiteindelijk bleek een belangrijke rol te sjer was indertijd halsoverk 8: Suriname vertrokken. I haar het advies gegevei naar Suriname te gaan scheid te nemen. Dat h gedaan. Vanaf de landi de ze zich zielsgelukkig hier terug kwam kor verder helpen met inte r In het centrum voor ge ei gezondheidszorg De M 1 waar Sprock werkt, woi a{ daard bij het intakeges: vraagd naar heimwee, 'A de gewoonte die navolj1 dient, vindt Sprock. „N v realiseren zich nauweli een cultuurshock mign 0 verwerken krijgen. Ik zi dagelijks in de metro v mensen uit allerlei cult Doodstil is het. Wanne Ghana in de bus zit is h groot feest. Niemand ki kaar maar iedereen pra 11 iedereen. Er is muziekiar mensen raken elkaar o: J -■ zegt Sprock stralend. „1 len die mensen ons raaf hier. ;r rens koldenhof 0 Die bejaarde koe hoeft voor mij niet perse uit de sloot, maar ze kan hoop ik tegen een stootje. Dus als een van de heren Kluivert of De Boer een strafschop had benut was er van alles niet gebeurd. Nederland had in de finale gestaan en een heel roedel gehandicapten was gewoon in Rome gebleven. De stewards in de Kuip hadden hun handen thuis gehouden want dan waren er Nederlandse invaliden geweest en die kennen hun be scheiden plaats achter de maat schappelijke zijlijn. Dan zoog ie dereen een punt aan Euro 2000 en hadden de organisatoren zich niet uit armoede zélf op de borst hoe ven te slaan. Nederland was een di plomatieke aanvaring met Italië be spaard. Het humeur van Wim Kok was niet tot de tomeloze diepte van afgelopen dagen afgedaald en we hadden onbekommerd de pizza-ex- pres langs kunnen laten komen zon der van landverraad te worden be ticht. Terwijl het zuiden van Europa zucht onder verzengende hitte, kunnen in Zwitserland sneeuwpoppeti gemaakt. Indonesische studenten zijn daarmee bezig op de Flueela-pas, op 2200 meter hoogte, vla d> Davos. De studenten moesten hun busreis van Italië naar Luzem onderbreken vanwege ongewone rs val in de Zwitserse Alpen, waar op sommige plekken meer dan 20 cm viel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2