Leidsch Dagblad omer CDA wil opheldering over Palestijnen willen op top alles of niets ilWS""1 albergen sESHHZHZOa Noordwijker 'krast' miljoen overwegen met Onverwacht vertrek hoogleraar snei omgebouwd theologische faculteit in Leiden alarmfax overste Karremans ZomerSALE Succes Dekker zorgt voor grote toeloop l'IWH'lil'llf.VM Nabestaanden betalen voor nazorg overledene 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ®AG 12 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Golftoernooi over veertien holes dwars door de bebouwde kom van Warmond 17 Optimisme bij eerste veiling van bollen bij Hobaho en CNB Trompettist Roy Hargrove hoofdgast op North Sea Jazz 20 Nationale volleybalploeg prijst zichzelf uit de markt J neemt tien Vakbladen over irlemse uitgeef- en in- econcern VNU heeft 15,1 opese bladen voor de r overgenomen van ïerikaanse Ziff Davis Het betreft vakbladen t-Brittannië, Frankrijk Ha Island. Bij de bladen ongeveer 350 mensen, aar nam VNU ook al en Franse IT-vaktijd- n over van de uitgevers Adde. re aanklacht ïjteur Fireworks heeft de aanklacht te- van de twee directeu- het vuurwerkbedrijf irks verzacht. Vol- advocaat J. Plasman het openbaar minis- teur Bakker niet van betrokkenheid bij itaan van de brand die tot de explosie in En- Plasman maakt dat op proces-verbaal dat jus- Mi indaag indiende bij de mer van de rechtbank ilo. onden door bom Madrid rid is vanochtend vroeg itobom ontploft voor Hee;|renhuis in het district allao. Zeker acht men- kten licht gewond. De woordelijkheid voor de is opgeëist door de v'and he afscheidingsbewe- 'A, Een half uur voor de werd via een anoniem ïtje gewaarschuwd. erzoek naar strook op A4 aterstaat Noord-Hol- 2nderzoekt deze maand ctioneren van de spits- van de autosnelweg A4. keersdeskundigen wil- en hoe automobilisten a rijstrook, die alleen in de spits, ervaren. £'ej iduizend weggebruikers een enquête thuisge- Rijkswaterstaat no- olgende week dinsdag ens van mensen die op sstrook rijden. jaar cel voor -leider Deri lëlische hooggerechts- •ft de leider van de Isra- Shas-partij, Ariel Deri, leeld tot drie jaar ge- isstraf wegens corrup- lude en misbruik van en. Volgens het hof leider zich op 13 au- bij de gevangenis mel- u i zijn straf uit te zitten. AVIGNON FRED SEGAAR Er was vanmorgen veel belang stelling voor de Rabobank - ploeg. Na de dubbel van Erik Dekker, die gisteren opnieuw een etappe won, staat de ploeg op drie ritzeges en dat lokte veel toeristen naar het hotel in Avignon. Daar brengt de ploeg vandaag de rustdag door. Mor gen staat de klim naar de top van de Mont Ventoux op het programma. Ook dan worden veel Nederlanders langs het parcours verwacht. Het dateert van 1990 dat een Nederlander twee ritzeges boekte in de Tour de France. Toen was het Erik Breukink, die de Tour volgt als NOS tv-com- mentator. Breukink was in zijn nadagen nog ploegmaat van Dekker. De uit Hoogeveen afkomstige Dekker is in de eerste elf etap pes, de individuele en de ploe gentijdrit niet meegerekend, 600 van de 1800 verreden kilo meters in de aanval geweest. Gisteren demarreerde Dekker al op het eerste heuveltje, na 15 kilometer. Met de Colombiaan Santaco Botero reed hij vervol gens naar de finish in Revel. Daar klopte Dekker zijn vlucht- genoot in de sprint. Meer Tournieuws op pagina NOORDWUK IRENE NIEUWENHUIJSE 'Ik heb de eerste drie nachten niet geslapen Ook zijn grote droomwens - hij wil met zijn vrouw en drie kinderen een reis door Amerika maken - is nu ineens een stuk dichterbij. „We zijn over drie jaar veertig jaar getrouwd en zo'n reis lijkt ons echt het einde. Misschien kunnen we die nu al maken", droomt hij hardop. De gelukkige krasser, die anoniem wil blijven, is niet van plan zich door een speciaal bureau te laten voorlichten. Samen met zijn notaris en zijn accountant denkt hij er uit te kunnen komen hoe al dat geld belegd moet gaan worden. De Noordwijker ging afgelopen zaterdag, nadat hij tien zogeheten MiljoenenMagie-Krasloten had gekocht, vanuit de tabakswinkel gelijk naar huis. „Pas daar ben ik gaan krassen en ineens keek ik recht op het lot waarop ik drie keer een miljoen zag staan. Ik had het laatste vakje zonder goed te kijken open gekrast en niet gelet welk be drag verscheen. Ik wist niet wat ik zag. Tot ik bij het bureau van De Lotto langs ben gegaan om mijn winnende lot in te leveren, heb ik het op mijn lijf gedragen en geen oog dicht gedaan. Ik heb dus drie nachten niet geslapen." De 57-jarige Noordwijker had al een goed voor gevoel. Hij kwam afgelopen zaterdag, zoals iede re veertien dagen, tabakshop De Spreeuw aan de Piet Heinstraat in Noordwijk binnenlopen met de woorden: „Ik kom even een miljoen krassen." En gistermorgen stonden er inderdaad zes nullen extra op zijn bankrekening. „Het is zo onwezen lijk als je die nullen ziet staan. Ik zat er met open mond naar te kijken. Als ik duizend gulden had gewonnen, had ik een gat in de lucht gespron gen. Nu geloof je het gewoon niet." Hij weet inmiddels dat die miljoen een netto bedrag is en dat het geld goed van pas komt. De Noordwijker, die een eigen onderneming heeft, was verleden jaar vijf maanden ziek. In die perio de kwamen er geen inkomsten binnen en daar om zat er dit jaar geen vakantie in. „Ie kunt dus rustig zeggen dat het geld bij ons niet op de grote hoop komt. We kunnen het heel, heel goed ge bruiken. Misschien ga ik wel een jaar eerder met pensioen." Geen interesse in deelakkoord De Palestijnen zijn niet geïnteresseerd in een deelak koord over hun relatie met Israël. Dat zei de Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi gisteren in Washington: „Het is alles of niets." Ashrawi's waarschuwing klonk pal voor de start van het topoverleg tussen de Israëlische premier Barak en de Palestijnse leider Arafat in het bui tenverblijf Camp David. WASHINGTON 'JOHN WANDERS CORRESPONDENT De twee zijn daar gisteren on der leiding van president Clin ton aan een nieuwe ronde be sprekingen begonnen. De Ame rikaanse president maande zijn gasten op zoek te gaan naar een compromis. Hij sprak de twee leidërs eerst afzonderlijk, en la ter op de dag bracht hij hen sa men. Washington is onaangenaam verrast door het tumult dat de bijeenkomst afgelopen week te weeg bracht in Israël. De rege ring-Barak overleefde maandag ternauwernood een motie van wantrouwen. Tekenend is dat minister van buitenlandse za ken Levy niet is meegekomen. Die ontwikkelingen complice ren de op voorhand al moeiza me besprekingen en verkleinen de kans op een historische doorbraak. De Amerikaanse gastheren geven nauwelijks informatie prijs over het verloop van de onderhandelingen. De afgele genheid en beslotenheid van het in de heuvels van Maryland gesitueerde Camp David moe ten garanderen dat er zo min mogelijk uitlekt naar de media. Het laatste waaraan Clinton be hoefte heeft, is dat daardoor de interne druk op Barak en Arafat verder wordt opgevoerd. Het vredesproces begon ze ven jaar geleden met een reeks Bij de fameuze Laurel Cabin op het buitenverblijf Camp David, de 'hut' waar ooit de vrede tussen Egypte en Israël werd bekokstoofd, doet de Isra ëlische premier Barak net of hij de Palestijnse leider Arafat tegen diens zin naar binnen moet duwen. foto reuters winmcnamee geheime besprekingen die uit mondden in het Akkoord van Oslo. In die overeenkomst wer den de moeilijkste vraagstuk ken bewust doorgeschoven. Die moesten eigenlijk in mei vorig jaar zijn opgelost, maar de deadline werd verschoven naar 13 september dit jaar. Arafat heeft al meermalen verklaard dat hij eenzijdig de onafhanke lijkheid van Palestina zal uitroe pen, mocht er dan nog geen al omvattend akkoord zijn. De belangrijkste gesprekson derwerpen in Camp David zijn: de status van Oost-Jeruzalem, de ontruiming van de bezette gebieden, de toekomst van joodse kolonisten in die gebie den, het lot van de drie miljoen knipperlichten T Nog t/m 15 juli UTRECHT ANP LEIDEN AFKEV land 3 and 5 ren Kunst 18 tiie 7,8,9 en Samenleving 14 k van de Dag 2 u ra 10 gen 16 13,15,17 19,20 5.57 iieprogramma's Alle ruim zeshonderd overwe gen die nu slechts zijn beveiligd met knipperlichten krijgen bin nen tien jaar spoorbomen. Eind dit jaar zorgen de NS al voor nieuwe verlichting, waardoor de overwegen beter opvallen. Vorig jaar verloren 42 mensen het leven door een ongeval op een spoorwegovergang. In op dracht van Railinfrabeheer werkt een combinatie ingeni eursbureaus en aannemers aan een versnelde en goedkopere ombouw van overwegen naar beveiliging met bomen. De theologische faculteit van de Universiteit Lei den verliest in één moeite door een hoogleraar en een internationaal instituut. Professor A. van de Beek maakt tot grote verrassing van het facul teitsbestuur na de zomervakantie een overstap naar de Vrije Universteit in Amsterdam. Hij neemt het door hemzelf opgerichte International Reformed Theological Institute (IRTI) mee. Bij de VU krijgt Van de Beek meer mogelijkheden om dit instituut uit te bouwen dan in Leiden. Het faculteitsbestuur moest het nieuws uit de krant vernemen. „Het was wel aardig van hem geweest als professor Van de Beek het ons had verteld." Strikt genomen hoeft dat niet. De hoog leraar is niet in dienst van de universiteit zelf, maar van een organisatie van de Nederlands Hervormde Kerk, het Hervormd Theologisch We tenschappelijk Instituut. Dat Financiert het niet- wetenschappelijke onderdeel van de theologi sche opleiding aan de universiteit, zoals de pre dikantenopleiding. Professor Van de Beek, in het protestantse wereldje een bekende theoloog, do ceert in Leiden dogmatiek en bijbelse theologie. Van den Beek liet bij zijn inaugurele rede al weten dat de opzet van de theologische faculteit in Leiden - de scheiding tussen staatsopleiding en kerkelijke opleiding - hem niet zint. De VU kent die scheiding niet. De hoogleraar dogmatiek behoort tot de orthodox-hervormde kringen. Rector L. van den Brom van het HTWI, dat de kerkelijke opleidingen financiert, betreurt het vertrek van professor Van de Beek uit Leiden. „Hij is spraakmakend in theologische kringen. Hij is een productief theoloog. Het is jammer, maar hij is net als iedereen vrij om te komen en te gaan." UTRECHT/LEIDEN ANP DEN HAAG ANP-GPD ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, i voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen, arlmeubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang. want op op! TELEFOON 07 1 -402 8 1 SI Het CDA wil van minister De Grave van defensie opheldering over een fax van overste Karre mans over een op handen zijn de aanval van Bosnische Ser viërs op de moslimenclave Sre brenica. De fax werd op 8 juni 1995 verstuurd haar het VN- commando in Bosnië, een maand voor de stad daadwer kelijk viel. Er ging een afschrift naar Den Haag. Daar zou niet op de fax zijn gereageerd, omdat alleen het VN-commando 'er iets mee kon', aldus Defensie. In de fax waarschuwt Karremans dat de Bosnische Serviërs een aanval op de hele enclave voorbereid den. Het CDA wil nu weten welke stappen er zijn gezet naar aanleiding van de fax, die giste ren door Nova openbaar is ge maakt. Volgens Defensie ging het om een aanvulling op een fax die Karremans drie dagen eerder verstuurde. Daarin doet hij ver slag van een Servische aanval op een commandopost. Daarbij raakten twee Nederlanders zwaargewond. In dat bericht ging Karremans er nog vanuit dat het de Serviërs alleen om het zuidoostelijk deel van de enclave te doen was, omdat daar een belangrijke weg liep. Radovan Karadzic, de toen malige politieke leider van de Bosnische Serviërs, ontkent in tussen dat er na de val van Sre brenica burgers zijn vermoord. Hij laat dat weten in een schrif telijk interview met deze krant. Karadzic geldt met Ratko Mla dic als hoofdschuldige aan de etnische zuivering in Bosnië. In Srebrenica zouden 7.000 man nen zijn omgebracht. „Onmiddellijk na de inname is de burgers gevraagd of ze wil den blijven of vertrekken. De meesten hebben gekozen voor weggaan", aldus Karadzic. Vol gens hem is er niet één burger gedood door de soldaten van Mladic. „Maar er waren wel in dividuele wraakacties." Pagina 5: 'Ooit moet de waan zin toch eindigen?' ONNOHAVERMANS Nabestaanden moeten betalen voor de nazorg die ziekenhui zen verlenen aan overledenen. Onder meer het afleggen, opba ren, koelen en rouwbezoek worden in rekening gebracht. Dat hebben ziekenhuizen, pati ëntenverenigingen en uitvaart verzorgers afgesproken. Het ziekenhuis is hoe dan ook verantwoordelijk voor de noodzakelijke zorg, zoals lijk schouwing en het sluiten van ogen en mond. Die wordt be taald uit het ziekenhuisbudget. Binnen drie uur na het overlij den moeten de nabestaanden aangeven of het ziekenhuis ook overige handelingen moet uit voeren. Daarvoor krijgen ze dan een rekening. De afspraak vloeit voort uit de vragen die het CDA-Kamer lid S. Buijs in maart van dit jaar Leon Wieseltier Geen enkele grootse daad, privé of openbaar, is ooit verricht in een warm bad van zekerheid. Palestijnse vluchtelingen en de toekomst van de Jordaanvallei met de daaraan gekoppelde waterrechten. Pagina 5: 'Vooruitzichten Camp David zijn goed' [IKEA] l Informatielijn 0900 - 235 45 32 (22ct/min maak je eigen wereld 1 I Nota voor afleggen, koelen en rouwbezoek 10716° 9716° 16° 50% 60% 50% 30% 30% 30% KPN gaat Britse telecommarkt op via Hutchison DEN HAAG GPD KPN koopt voor 3,2 miljard gul den een belang van vijftien pro cent in de Britse poot van tele- combedrijf Hutchison Wham- poa uit Hong Kong. KPN doet de transactie samen met de Ja panse partner NTT Docomo, die voor bijna 4,2 miljard gul den een belang van twintig pro cent krijgt. De aanval op de Britse tele commarkt volgt op de mislukte poging van KPN, eerder dit jaar, om de Britse mobiele aanbieder Orange over te nemen. NTT Docomo heeft al een belang van 19 procent in Hutchison en 15 procent in KPN Mobile. Ge drieën kunnen zij bieden op li centies in alle Europese landen voor de derde generatie mobie le telefonie. Hutchison verwierf onlangs zo'n Britse umts-fre- quentie voor 14,7 miljard gul den. Umts maakt draadloze in ternet en video mogelijk. De onderhandelingen over het belang van NTT Docomo in KPN Mobile zijn inmiddels af gerond. De Japanners krijgen voor een bedrag van veertien miljard gulden in totaal 176,5 miljoen aandelen. Beleggers lieten KPN vanoch tend massaal vallen. Op de beurs vertaalde dat zich om elf uur in een daling van ruim drie procent (1,52 euro) op 48,38. Ja, ik wil een abonnement J I op het Leidsch Dagblad. stelde aan minister Borst van volksgezondheid. Hij wilde van de minister weten of het Lefds Universitair Medisch Centrum (LUMC) de zogeheten mortua- riumkosten voor de laatste ver zorging van overleden patiën ten aan de nabestaanden moest terugbetalen. Dat hoefde niet. Buijs kwam met zijn vragen, na een uitspraak van de Hoge Raad. Die bepaalde eind vorig jaar dat de noodzakelijke laatste verzorging van een in het zie kenhuis gestorven patiënt tot de geneeskundige behande lingsovereenkomst behoort. Nabestaanden van een LUMC- patiënt wezen hem er op dat het Leidse ziekenhuis toch 150 gulden in rekening brengt voor mortuariumkosten. Volgens het LUMC gaat het om kosten bui ten de geneeskundige verzor ging. Lang niet alle ziekenhui zen laten de nabestaanden daarvoor betalen, zo bleek. Postcode: Plaats: Telefoonnummor: (l.v.m. controle bezorging/ I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1