'Een rustdag moet, wij zijn geen motoren' Duin- en Bollenstreek wordt ooit drie gemeenter Meningen Kl ANKBORD Voor Russisch roulette m{ je elders in Voorhout zij Artikel zet Rijnsburg wel i negatief in de schijnwerp^ WOENSDAG 12 JULI 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen briev met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT De journalistiek, de wetenschap en het EK (1) Wat is de overeenkomst tus sen journalistiek en weten schap? De vraag alleen al wekt de suggestie dat er behalve veel verschillen, ook overeen komsten zouden zijn, terwijl beide vakgebieden zich in werkelijkheid lichtjaren ver van elkaar ophouden. Journa listen doen immers hooguit een po- ging de vrucht van we tenschap ten schappers daarentegen ko men met de vruchten van de journalistiek weinig verder. Toch stuitte ik onlangs op een overeenkomst in een co lumn van Vincent Icke, de Leidse hoogleraar sterrenkun de. „Vraag aan honderd men sen wat de belangrijkste kara- kertrek is waardoor een we tenschapper zich onder scheidt en meer dan negentig mensen zullen antwoorden: nieuwsgierigheid." Vervang in deze zin het woord weten schap door journalistiek en je krijgt, zo weet ik wel zeker, eenzelfde antwoord. In beide gevallen is het antwoord fout. „Het juiste antwoord op de vraag wat de belangrijkste ka raktertrek is waardoor een we tenschapper zich onder scheidt, is opmerkzaamheid", schrijft Icke. Dat geldt evenzeer voor de journalist. Je kunt immers wel willen weten, maar zonder opmerkzaamheid kom je nooit wat aan de weet. Nieuw- gierig is bijna iedereen, maar het louter stellen van de vraag biedt geen enkele garantie op het vinden van een antwoord. Een succesvolle journalist wil de werkelijkheid beschrij ven. Hij is op zoek naar feiten en doet een poging die feiten te ordenen en ze in een ver band te plaatsen. Dat laatste is voor een journalist vaak moei lijk. In tegenstelling tot de we tenschap werkt hij onder gro te tijdsdruk. Wij worden bijvoorbeeld ge acht het nieuws te brengen dat het de overheid en het be drijfsleven maar niet lukt om het pro bleem van de arbeids- onge- schikt- heid op te los sen. Ver volgens kunnen we be trokke nen aan het woord laten die uitleggen waarom dat kenne lijk zo moeilijk is. Door een gezonde mate van opmerk zaamheid kunnen we meer doen dan louter de nieuwsgie rige journalist uithangen. We kunnen in analyses en com mentaren de feiten in een ver band zetten en er onze visie op geven, maar de realiteit ge biedt te zeggen dat wij het probleem niet kunnen oplos sen en dat dat ook ons vak niet is. De journalist van nu is ech ter meer dan ooit gespitst op de analyse en op het aanbren gen van verbanden. En daar voor gaan we graag te rade bij deskundigen, niet in de laatste plaats bij wetenschappers. Nog een voorbeeld: Neder land is nog steeds in de ban van de treurige afloop van het EK. Waarom mist het Neder lands elftal op cruciale mo menten penalty's? We hebben er de afgelopen heel veel over geschreven, maar de ontrafe ling van het geheim zou ik graag in handen willen leggen van de wetenschap. Daarover meer, volgende week in Uitge licht. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE De samenwerking binnen het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) heeft voor de komende jaren toekomst mits - zo komt het mij voor, lering trekkend uit het verleden - aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan. Er moet worden ge- OPINIE streefd naar een compact en over zichtelijke intergemeentelijke samen- werkingorganisatie, waardoor ge meenten het overzicht kunnen be houden en autonome groei van dat orgaan geen kans krijgt. Ook al wordt besloten dat een onderwerp voor de tien gemeenten moet worden behar tigd, dan nog behoeft die taak niet per definitie binnen de eigen SDB-organi- satie te worden uitgevoerd. Zo heb ik het niet verstandig gevon den dat de keuze gemaakt werd de milieusamenwerking binnen de eigen organisatie onder te brengen in plaats van die in te passen binnen de goed organisatorisch ingekapselde afdeling milieu van de gemeente Katwijk. Ook moet tijd worden genomen eens goed na te gaan welke samen werking nodig is en gewenst wordt. Dat lijkt een open deur, want dergelij ke gedachtenuitwisselingen vinden met de regelmaat van de klok plaats. Waar het nu op aan komt, is open kaart te spelen, dubbele Luc de Milliano is advocaat in Katwijk. In de periode 1984 - 1990 was hij secretaris van het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB). Naar aanleiding van publicaties in deze krant geeft hij - in twee afleveringen - zijn mening over de samenwerking binnen het SDB en het tumult dat is ontstaan. Vandaag aflevering 2. Aflevering 1 verscheen vorige week woensdag. a's achterwege te laten en vage formuleringen te verbannen. Bij dat plan voor de toekomst die nen de gedachten en wensen van an dere overheden te worden betrokken zonder dat dat zo ver mag gaan, dat die feitelijk de regie over de samen werking overnemen. De geschiedenis heeft geleerd dat een stringent door anderen opgelegde samenwerking niet werkt omdat dan allerlei ontsnap pingsmechanismen worden ontwik keld. Hier moet ik denken aan de situatie waarin Ter Aar nog niet zo lang gele den verkeerde. Eerst nadat die ge meente een toetsbaar toekomstplan op tafel legde, werd men weer baas over eigen ontwikkelingen. Helder dient te worden voor welk onderwerp op welk niveau wordt sa mengewerkt. Naast onderwerpen die op locaal subregionaal of SDB-niveau worden behartigd, moet het ook mo gelijk zijn dat bijvoorbeeld zeven van de tien gemeenten samen een onder werp oppakken zonder dat de andere drie er aan moeten meebetalen. Wat de samenwerking ook goed zou doen, is een helder en consistent sig naal vanuit het provinciehuis. Door heldere uit te spreken voor welke waagstukken een oplossing moet worden gepresenteerd en de regio rust te gunnen (zonder expansiedrift te honoreren) ontstaat het noodzake lijk klimaat om de samenwerking ver der gestalte te geven. Ook al wordt constructief verderge- werkt aan de intergemeentelijke sa menwerking binnen de Duin- en Bol lenstreek dan zie ik - als sluitstuk van de discussie over minimaal draagvlak voor locale voorzieningen - toch ge meenten binnen de Duin- en Bollen streek verdwijnen. Een logische con sequentie van de samenwerking Kat wijk, Rijnsburg, Valkenburg is het toe groeien naar één gemeente (Rijndelta? ondanks de ietwat krampachtige op stelling van Rijnsburg. Ook de gemeenten Lisse, Hillegom en Sassenheim kunnen die richting op gaan. Voor No'ordwijk zie ik als sa- menwerkingsbroeder Noordwijker- hout zodat feitelijk drie gemeenten zullen overblijven. Voorhout en Warmond zullen op korte termijn strategische keuzes moeten maken waarbij Warmond 'Een toegroeien naar drie gemeenten binnen de Duin- en Bollenstreek, leidt tot eenheden waarbinnen onder meer echt ruim ke keuzes kunnen worden gemaakt'. archieffoto dick hogewc zich aan de aanpak van Ter Aar kan spiegelen. Een toegroeien naar drie gemeenten binnen de Duin- en Bol lenstreek, leidt tot eenheden waarbin nen onder meer echt ruimtelijke keu zes kunnen worden gemaakt. Nu zie ik de regio dichtsslibben om dat, ondanks het Pact van Teylingen (een huzarenstuk in de samenwer king) toch iedere gemeente alle aspec ten van welbevinden binnen eigen huis wenst. Grotere eenheden biedt de mogelijkheid om échte keuzes te maken tussen ecologie, wonen en werken. Wat betreft de langere termijn van intergemeentelijke samenwerking binnen het SDB is mijn mening dat die zal samengaan met de Leidse ag glomeratie. Grote-stedenproblematiek en landelijk gebied kunnen dan in evenwicht tot ontwikkeling komen. Het was bijna zo ver toen de gewest vorming mode was. Door het toen overvragen van Leiden (dat de ge westbestuurders rechtstreeks gekozen moesten worden) waardoor Leiden te dominant zou kunnen zijn, is dat mis lukt. Achteraf bezien is dat een voor de inwoners van de Leidse agglomera tie en de Duin- en Bollenstreek gemis te kans geweest. Als de Leidse agglomeratie die sa menwerking wenst, zal eerst samen werking binnen die regio tot ontwik keling moeten -komen waardoor wordt gedemonstreerd dat Leiden zonder te willen domineren, kan sa menwerken. Door intergemeentelijke samenwerking binnen het SDB is in het verleden al veel bereikt en de sa menwerking, lering trekkend uit het verleden heeft toekomst. Dat bestuur ders bloed lijken te willen zien ojnwil- le van het bloed lost niets op. Samenwerking is een taaie materie doordat steeds weer moet worden ge tracht tien gemeenten (al dan niet met verborgen agenda's) op één lijn te brengen. Samenwerking floreert bij bestuurders die onverplicht - binnen de eigen gemeente valt genoeg te oog sten - hun nek willen uitsteken, maar dan blijkbaar de kans lopen lichtvaar dig als kop van jut te worden gebruikt. De in de geschiedenis van het SDB ongekende uitspraken (roep om aftre den dagelijks bestuur en 'het is een schurkerige tent') zie ik als overemo- tionele uitbarstingen. Als het SDB de kans had gekregen op eigen k j' (voor en door de gemeenten) de gemeentelijke samenwerking tot wikkeling te brengen - in plaats i verworden tot een modieus sp van andere overheden - zouden gen gemeenten er nu niet zo op s C ten en worden de problemen ii rust opgelost. Bestuurders zijn ook maar me en het kan ook hen wel eens te worden. Als burgers geven we he voegdheden, invloed en macht hoe lastig ook, ieder probleem structief op te lossen. Ook de pende bestuurders hebben die Ik zou me als voorzitter van behoorlijk in mijn wiek gesd j, voelen als ik, terugkomend van v tie, deze ravage aantrof. Wat ik verwacht is dat tien gen ten, na een goede en construi ,j discussie, de rijen sluiten enF gaan op de verdere weg (met i twijfeld vallen en opstaan) op oo van de vruchten van de intergen telijke samenwerking voor de ners in onze regio. LUC DE MILLIANO ent i nil r Als het voorstel van de PvdA en RPF doorgaat, keert de zondagsrust weer in Nederland. De twee partijen vinden dat mensen die niet op zondag willen werken, het recht moeten hebben dit te weigeren. Maar de verpleging moet wél flexibel blijven en ook de politie, het openbaar vervoer en de energiebedrijven moeten paraat staan op de dag des Heren. Mag de zondag een gewone werkdag worden? Of loopt iedereen zichzelf voorbij en is het tijd voor vernieuwde zondagsrust? A. Kuijt-van den Oever, raadslid van de RPF in Katwijk: „Ik ben het eens met het voorstel van de PvdA en de RPF. Ik vind dat elk mens de vrijheid moet hebben om van een vaste rust dag te genieten. Ook niet-christenen moeten die dag benutten, voor hen is het heel goed om bijvoorbeeld familie te bezoeken. De mens heeft een vaste dag nodig, een dag waar werk voor de hele familie geen rol speelt. Daarbij is het voor christenen duidelijk ingege ven: de zondag is de zevende dag, de dag van de rust na zes dagen arbeid. Ook voor winkeliers zou zondag de rustdag moeten zijn en geen werkdag. Een speciale dag voor sociale momen ten ontbreekt in deze maatschappij." S. van Andel, persvoorlichter bij de politie in Hollands Midden: „De poli tie gaat er niet vanuit dat zij ook een vrije dag krijgt. Als politieagent weet je dat je onregelmatige werktijden hebt. Dus zo'n nieuwtje leeft bij ons hele maal niet. Kijk, er zijn altijd wel wrij vingen in het sociale leven door de werkdruk. Dat is normaal. Maar er wordt rekening gehouden met het per soonlijke leven van de agent. Als ie mand bijvoorbeeld kinderen heeft, dan wordt daar plaats voor gemaakt. De straatagent weet dat zijn avond wel eens een nacht kan gaan worden, dat hoort bij het vak." R. Blijlevens, secretaris arbeidsvoor waarden en pensioenbeleid van werkgeversorganisatie VNO: „Het is een zaak voor de werknemers en werk gevers. De politiek heeft helemaal niets met deze zaak te maken. Ik vind een boycot op het zondagwerk een be- Koopzondag in Alphen aan den Rijn. perking van de flexibiliteit. Onderlinge afspraken zijn beter, de wetgever heeft daar niets mee van doen." L. Levi, secretaris van de Joodse ge meente Leiden: „Wij hebben natuur lijk de zaterdag als rustdag. Maar ik kan me er heel goed in vinden dat er gepleit wordt voor een vaste rustdag. Dat voorstel past wel in ons straatje. Stel dat het voorstel door de Kamer komt, dan gaan wij niet met uithang borden in de hand schreeuwen om een vrije zaterdag. Je moet je wel aan passen aan de maatschappij. Wij zijn geen eilandbewoners! Daarbij zijn wij als gemeente veel te klein voor zó'n actie. Ik denk dat er ook wel wat te zeggen is voor flexibele werktijden. Maar als dat betekent dat de mens ze ven dagen moet werken, dan ben ik te gen. Een rustdag moet, wij zijn geen motoren." R.J. Blom, vice-fractievoorzitter van de WD in AJphen aan den Rijn: „Het wettelijk vastleggen van een vrije dag vind ik geen goed idee. Een vrije dag moet in overleg tussen de werloiemer en de werkgever worden geregeld en niet door de wetgever worden be paald. De zondag is voor religieuze mensen belangrijk en dat moet wor den gerespecteerd. Begrijp me goed, ik ben ook geen voorstander van een 24- uurseconomie. Maar als winkelperso neel of loodgieters bijvoorbeeld, in eens gaan beslissen dat ze zondag niet meer willen werken, is dat natuurlijk nadelig voor de consument. Daarente gen mag er best meer worden uitbe taald aan mensen die vrijwillig op zon dag willen werken." H. Papousek, voorlichter van werk nemersorganisatie FNV: „Een goed idee. De FNV-CNV ondersteunt het voorstel van de PvdA en de RPF. Het zou toch raar zijn als mensen alleen archieffoto loek zuyderduin vanwege een geloofsovertuiging vrij mochten nemen op de zondag. Uit so ciaal oogpunt moet elke werknemer, uitzonderingen daargelaten, op zon dag vrij kunnen zijn. Er moet meer re kening gehouden worden met de per soonlijke omstandigheden van de werknemer." A.S. Venhuizen, koster van de gere formeerde kerk in Lisse: „Zondag is een rustdag. Maar sommige mensen moeten beroepshalve werken, zoals ik. Voor die mensen moet een uitzonde ring worden gemaakt op de zondags rust. Maar in het algemeen vind ik het voorstel van de PvdA en de Christen- Unie goed. Het is onzin om als bij voorbeeld kleine winkelier open te gaan op zondag, dat is helemaal niet winstgevend. Alleen grote supermark ten, zoals de Albert Heijn, verdienen echt aan de koopzondag. Dus is het eerlijker om alles dicht te houden. Maar uit concurrentieoverwegingen wordt dat niet gedaan en dat is jam mer. Het zou best kunnen dat een vrije zondag de flexibele werktijden in de weg staat. Maar men moet niet ver plicht worden altijd maar door te wer ken." D. Wijfje, raadslid van de PvdA in Leiden: „Het is een heel goed voorstel. Natuurlijk voor mensen die religieuze bezwaren hebben, maar ook voor mensen die gewoon recht hebben op een vrije dag. Tenminste één dag moet niet belast zijn met werk en de logi sche keuze is zondag. Daarbij heeft het voorstel ook een sociale achtergrond. Iedereen werkt op verschillende da gen, het samenzijn verwatert. Als er één vrije dag is voor iedereen, dan kan de familie samen zijn. Het is ook niet zo dat iedereen op zondag vrij móét hebben, maar met een wet kun je ze ker zijn van steun als je vrij wil. Het is zo dat de eis van de werkgever om op zondag te werken toeneemt en daar moet de werknemer tegen beschermd worden. Weigeren om op zondag te werken kan zo door een werkgever niet worden gebruikt bij een ontslag procedure. Ik denk dat het voorstel snel de Kamer door zal komen, het kan volgend jaar al van kracht zijn." L. van Fulpen, eigenaar van de groen te- en fruithandel Vita Markt in Oegstgeest: „Ik vind het voorstel geen probleem, perfect zelfs. Ik ben tégen de koopzondag, echt een belachelijke uitvinding. Als het in zes dagen niet kan worden verdiend, dan maakt de zevende dag ook niet uit, zeg ik altijd. Het is gewoon verlenging van de koop kracht, maar de kleine zelfstandige is er de dupe van. Denk maar niet dat meneer Albert Heijn in de winkel staat op zondag of op koopavond. Maar wij wel. De enige bedrijven die profijt heb ben van al die extra koopuren zijn gro te woonboulevards en mega-super- markten. Als m'n vader nog zou leven, zou hij niet weten wat hij meemaakte. Hij heeft in de jaren dertig gevochten om tot zes uur open te mogen blijven. Toen moest hij tot tien uur 's avonds zwoegen voor wat extra geld. En nu is er geen grens meer aan de koopkracht en zijn wij de dupe!" De feiten: Uit onderzoek van het CBS blijkt dat in 1992 1 miljoen mensen re gelmatig op zondag werkten. In 1998 was dit aantal lichtjes gestegen naar 1,1 miljoen. SALOME TOET Ik wil graag reageren op het stuk onder de kop 'Russisch roulette in Voorhout', op de pa gina Duin- en Bollenstreek van donderdag 22 juni. De Eikenhorstlaan is naar mijn mening een van de meest veilige laantjes van onze pro vincie. De heer Arie Koot is toch wel heel hardleers als hij nou dat ene gevaarlijke puntje nog steeds niet kent en dat is inder daad de doorsteek die onover zichtelijk is door het hoge groen. (Trouwens, hij kan zelf vast heel goed snoeien.) Het stelt mij wel tevreden dat ze uiteindelijk afwillen van het illegale fietspad. Heel lovens waardig dat ze in het gemeente huis eindelijk beseffen dat dit zo niet verder kan en er dus een legaal fietspad van gaan maken. Of heb ik dat niet goed begre pen? Ik kan trouwens wel begrip opbrengen voor de klachten van Koot, want helaas is er (te) veel jeugd die er een puinhoop van maakt. Je vindt in het bol lenland van alles: frisblikjes, si garettenpakjes, etcetera. En ze deinzen er ook niet voor terug op de fiets of de brommi 'een rondje weg te geve. v het bollenland. Hier geen goed woord voor o\ u i Maar als je het over h s sisch roulettespel wilt h i moet je eens op de fiets it Zandslootkade doorsteki e de Frank van Borselenwi v ben je je leven echt niei t Hier rijden auto's en fie u de vouwen uit je broek, den daar onder andere wagens zonder pardon 100 kilometer per uur la tussen fietsers door. Ook r veel personenwagens (de t niet te na gesproken) j; hier regelmatig de stui[ e het lijf. En wat te denken Oosthoutlaan? De zieken i draaien er goed van. Laten we alsjeblieft v f zen en een mooi fietspai i streeks naar Sassenheii leggen vanaf de rotonde de doorsteek aan de horstlaan) rechtuit na Hoofdstraat in Sassenhei Ik wil graag reageren op het ar tikel 'Er valt hier in Rijnsburg gewoon niks te beleven' op de pagina Duin- en Bollenstreek van maandag 26 juni. Zelf ben ik moeder van drie opgroeiende kinderen in de leeftijd van 14, 10 en 7 jaar. Met dit artikel wordt de Rijnsburgse gemeenschap wel heel erg ne gatief in de schijnwerpers gezet door verslaggever Maarten Dekker. Zelf ben ik nauw betrokken bij het jeugdwerk van de plaat selijke gereformeerde kerk en ik weet uit ervaring dat het soms niet meevalt om deze groep er gens voor te krijgen. Toch zijn er in ons dorp veel vrijwilligers bezig om deze leeftijdscategorie van de straat te houden. Ik denk aan sportverenigingen, buurtverenigingen en andere kerkgenootschappen. Maar ook de medewerkers, op 1 basis, van zowel het Kral als Disco Go-Go probej weekeinde iets voor de jq organiseren. Alleen is 1 een leeftijdsgrens aan i den. En ik weet bijna zei veel ouders die kinder^ ben van 11, 12, 13 jaar, l dat hun kroost nog nieth Kraaienest welkom is. Het enige positieve i noemd artikel vond ik d zinnen, die de mening! Glasbergen, medewerkt Disco Go-Go, verwocf 'Het is belachelijk dat 1 van deze leeftijd op dit L rondscharrelen. 7 lang in bed te liggen. dat is uiteindelijk de woordelijkheid van de c Carin van di

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16