Nederlandse bisschoppen vallen paus niet af Geloof Samenleving Brigitte Bardot vraagt paus stierengevechten af te wijzen Kinderen van één Vader WOENSDAG 12 JULI 2000 VANDAAG n Vandaag 157 jaar geleden, op 12 juli 1843, 1 L. zei de stichter van de Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Jo seph Smith (1805-1844) uit de Verenigde Staten, openbaringen van God te hebben ontvangen. Hij beweerde dat mannelijke leden van zijn kerk meerdere vrouwen mochten hebben van God. Smith had eerder verkregen openbaringen verwerkte in het boek 'De leer en de verbonden', ook wel het 'Boek van Mormon" genoemd. Zijn volgelingen, die daarom abusievelijk bij veel mensen als Mormomen te boek staan, zien dit boek als verlengstuk van de bijbel. Smith riep veel verontwaardiging op met zijn godde lijke decreet over 'veelwijverij'. Hij stierf in een gevan genis, waar hij door een woedende menigte werd ge lyncht. 12 juli is ook de feestdag van de heilige Marciana van Toledo, die nadat ze een beeld van de Romeinse godin Diana had stukgegooid, voor de leeuwen werd gewor pen. Ze stierf omstreeks 303. Ministerie op de vlucht voor geesten jakarta Het Indonesische ministerie van financiën en econo mische zaken gaat verhuizen omdat er geesten huizen in het van oorsprong Nederlandse koloniale gebouw waarin het is ge huisvest. Minister van financien Bambang Sudibyo zegt dat de medewerkers hebben aangedrongen op de verhuizing omdat ze bang zijn, zo berichtte de Indonesische online-nieuwsdienst Sa- tunet.com. Een medewerker van het ministerie bevestigde gis teren dat er een verhuizing is gepland, maar hij wil niet zeggen waarom. Extra vliegreis naar Lourdes eindhoven Wie dacht niet meer mee te kunnen vliegen naar Lourdes krijgt een nieuwe kans. Er is een extra vliegtuig gechar terd. In maart waren alle vluchten voor bedevaartgangers dit seizoen al volgeboekt. Volgens een woordvoerder van de orga nisator van reizen naar Lourdes, Nationale Bedevaarten, is het aantal bedevaartgangers de laatste vijf jaar gestaag toegenomen van vijf- tot zevenduizend. De organisatie timmert niet meer aan de weg dan vroeger, maar volgens de woordvoerder 'mag spiritualiteit weer'. De extra reis van donderdag 21 september tot en met dinsdag 26 september vertrekt van vliegveld Eindho- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te TilburgZGoirle(SoW) D. Penninkhof te Nieuwegein. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Appelscha. R. Silvis te Heerjansdam, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Hoog- vliet/Spijkenisse, A. van Groos te Gorinchem en Sliedrecht. Bedankt: voor Driebergen-Rijsen- burg. T. van Dijk te Middelstum; voor Leek, D.W.L. Krol te Assen- Zuid. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te Sprang-Capelle, J. Beens te Nijkerk. Uitspraken Vatic aan vloeien voort uit RK Katechismus utrecht anp De voormalige filmster en die- renbeschermster Brigitte Bar- A dot heeft paus Johannes Paulus II gevraagd stelling te nemen tegen de stierengevechten in Spanje. De Italiaanse afdeling van de organisatie PETA, die opkomt voor de rechten van dieren, heeft dat bekendge maakt. ,,We verzoeken u om enige woorden te wijden aan de af wijzing van dit wrede gebruik", schreef Bardot in een brief aan de paus. ,,U kunt veel doen om een halt toe te roepen aan deze verschrikkelijke manier om die ren, schepselen van God, te be handelen." Bardot diende het verzoek juist deze week in vanwege de stierenrennen in het Spaanse Pamplona. Daarbij worden da gelijks stieren door de straten gedreven. Ze rennen dan aan De voormalige filmster en dieren vriend Brigitte Bardot, foto epa archief achter honderden mensen die hun moed en snelheid willen bewijzen. De Nederlandse bisschoppen vallen de paus niet af. Ze heb ben dan ook 'niets toe te voe gen' aan de tekst over homo seksualiteit in de Katechismus van de Rooms- Katholieke Kerk, waarop de paus zijn omstreden uitspraken van zondag baseert. De RK Kerk baseert zich verder op bijbelhoofdstuk Genesis 19, waarin homoseksuele hande lingen worden voorgesteld als een 'ernstige ontaarding', en voorts heeft de Traditie steeds verklaard dat homoseksualiteit Satanist bekent brandstichting in zeker 26 kerken WASHINGTON Rtr-AFP Een doorgewinterde satanist heeft gisteren ten overstaan van een rechtbank in de Ameri kaanse stad Indianapolis be kend brand te hebben gesticht in zeker 26 kerken in de hele Verenigde Staten. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft dat bekendgemaakt. De 38-jarige Jay Scott Ballin- ger, die zichzelf naar eigen zeg gen beschouwt als een missio naris van Lucifer, gaf toe in een periode van vijf jaar gebedshui zen in acht verschillende staten in brand te hebben gestoken. Als hij wordt veroordeeld, hangt de satanist een gevange nisstraf van 42 jaar boven het hoofd. 'Scholenwerker' tegen vloeken van jongeren AMERSFOORT ANP De Bond tegen het vloeken wil het vloeken onder jongeren te gengaan. Nog dit jaar wordt een scholenwerker aangesteld die zich speciaal met de jeugd moet bezighouden en gastles sen gaat verzorgen. Dat zei voorzitter ds.dr. B. Wiegeraad van de Bond gistermiddag bij de presentatie van een NIPO- onderzoek naar het vloeken in Nederland. Daaruit blijkt, zoals gisteren gemeld, dat jongeren nog steeds het meeste vloeken (74 procent) en er de minste moei te mee hebben als anderen vloeken. Volgens Wiegenraad werpen de campagnes hun vruchten af en spreekt het aan dat de Bond met een knipoog mensen aanspreekt op hun taalgebruik. De Bond tegen het vloeken die in 1917 werd opgericht, telt ruim 24.000 donateurs. Het NI PO deed vijf jaar geleden voor de eerste maal onderzoek haar het vloeken. Het is de bedoeling dat dit elke vijf jaar plaatsvindt. De Bond zou ook graag meer zicht hebben op het vloeken onder allochtonen. Telefonisch ondervragen blijkt echter in de prakrijk lastiger, omdat veel al lochtonen of een geheim num mer of geen telefoon hebben. 'intrinsiek ongeordend' is. Ho moseksualiteit in de praktijk brengen is in strijd met de na tuurwet, aldus de Katechismus, waarin de beginselen staan van de RK Kerkleer. Dat zeggen de bisschoppen naar aanleiding van de aangifte van de stichting Vrienden van de Gay Krant gisteren bij het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam. Volgens de homo belangenorganisatie is het hoofd van de Rooms-Katholie- ke Kerk schuldig aan het discri mineren van homoseksuelen. Paus Johannes Paulus II zei zondag dat homoseksualiteit 'een objectieve stoornis is, die tegen de natuurwet indruist'. De stichting wijst in de aan gifte ook met een beschuldi gende vinger naar de rooms-ka- tholieke kerk in Nederland. „De Nederlandse tak van deze orga nisatie heeft zich niet uitspra ken gedistantieerd", schrijft H. Krol van de namens de Stich ting vrienden van de Gay Krant. „Er zijn zelfs aanwijzingen dat vooraanstaande leden van de Nederlandse vertegenwoordi ging de uitlatingen van de paus onderschrijven." In 1992 zagen Krol en de zij nen af van een kort geding te gen de Nederlandse bisschop pen. Krol had daarmee ge dreigd als de bisschoppen een document van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer zouden onderschrijven. Daarin werd homoseksualiteit welis waar geen zonde genoemd, maar wel 'een gerichtheid op een in moreel opzicht intrinsiek slecht gedrag'. Ook toen zagen de bisschop pen geen aanleiding om het standpunt van de RK Kerk in Nederland te herzien. De bis schoppen kregen toen van Krol het voordeel van de twijfel. In 1987 verloor het COC een kort geding dat het tegen kardi naal Simonis had aangespan nen. Simonis had begrip ge toond voor een rooms-katholie- ke huisbaas die geen kamer aan een homoseksueel paar wilde verhuren. De rechtbank in Utrecht oordeelde dat Simonis het recht had het standpunt van zijn kerk over homoseksua liteit uiteen te zetten. Hij had zich niet onnodig discrimine rend uitgelaten, meldde het vonnis. Russische k evangelisee met Wolgal moskou anp Ik wil een Bijbelverhaal vertel- len, van Jozef die verkocht werd toen hij nog een beetje jong was. Zijn broers vonden Jozef niet aardig, want hij had van zijn vader Jacob een mooie mantel gekregen en dat vonden z'n broers niet leuk. Ze waren jaloers^ denk ik, omdat ze zelf alleen oude kleren hadden. Jozef werd verkocht aan mannen, die hem naar een meneer brachten en toen werd Jozef slaaf. Hij moest heel hard werken. Er was een mevrouw, dat was de vrouw van die meneer, die liegde over Jozef en toen moest hij naar de gevangenis. Zij wilde dat Jozef haar een kus gaf, maar Jozef wou niet en toen liegde ze dat Jozef haar wel een kus had gegeven, maar dat was niet zo. Jozef zat in de gevangenis bij de koning. En de koning droomde een nachtmerrie en Jozef wist wat de droom betekende. Het Sophie van Veen (6 jaar) uit Zoeterwoude vertelt over haar geloof kaar. ging zeven jaren goed in Egypte en de andere zeven jaren niet goed omdat er geen eten en drinken was. Als beloning mocht Jozef onderkoning worden. In de slechte zeven jaren kwamen de broers van Jozef eten halen en toen verklapte Jozef het geheim dat hij on derkoning was. De broers waren heel blij, want ze waren een beetje verdrie tig omdat ze Jozef verkocht hadden. Toen waren ze weer heel lief tegen el- Weetje hoe ik dit allemaal weet? Dat heb ik gelezen in de Kin derbijbel die wij hebben. Ik lees er vaak in, ook de andere ver halen die na het verhaal van Jozef komen. Maar het verhaal van Jozef is het mooist, omdat het heel vroeger is gebeurd, toen Jozef klein was en Jezus nog niet eens geboren was. V Russisch-orthodoxe hebben in de Russia Samara een boot die vervolgens de Wol gevaren. Onder de sic thodoxe Wolga 2000' vaartuig de komende a ve week een groot aant rivier gelegen heilige aandoen. De passagiers, voon orthodoxe geestelijke; daarbij zoveel mogelijl zoeken met de lokale b Volgens de media is tweede keer sinds de revolutie van 1917 d; dergelijke orthodoj plaatsheeft op de Wolg De Russisch-orthodi treedt traditioneel n; naar buiten. Pas de laai is ze op dit gebied vo initiatieven gaan neme na de succesvolle pro zendingsactiviteiten i sisch grondgebied. Overigens gebruikt sisch-Orthodoxe Kerk ge regelmaat boten vi activiteiten. Vorig jaaj seerde ze een 7000- lange bedevaart per bo kader van het 2000ste g jaar van Christus. Ook Duitse had rond de dwangarbeit BERLIJN EPD-DPA De Evangelische Kerki zwaaide van 1943 totl van de oorlog de scej een kamp met ongev derd dwangarbeiders, i ten vooral op begraa werken. Dit heeft de ki ren bekendgemaakt. Bisschop W. Huber het 'uiterst pijnlijk' dai het tekort aan arbeids had opgelost door 'pl dwangarbeiders aan he e zetten. Daarmee voegdi zich in het nazisysteei Huber. Hij sprak ook van ee Jj vlek waardoor deze aft nu aan het licht was Net als de gehele Di menleving was ook blind voor het vraagst dwangarbeiders. Uit de recent ontdi chiefstukken blijkt ooi dwangarbeiders onde omstandigheden in hi hebben verbleven. Vai hen zijn de namen bekt aanzien van de identite overige dwangarbeidi men op dit moment nt duister. De landelijke Eva: Kerk in Duitsland maa ge week bekend een 'si n ele bijdrage' te zullen^ aan het fonds waaruit lige dwangarbeiders sd worden gesteld. Waa rekenen op een bt miljoenen. De kerk is niet inge de speculaties. Een i bedrag is echter nog kend gemaakt. Dat zal zich laat aanzien bii gebeuren. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Geleidelijk minder wind. Middagtempera- tuur tussen de 15 en 19 graden. Zweden: Geleidelijk ook in het noorden overwegend bewolkt met soms flinke regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Finland: Meer bewolking en langs de westkust van tijd tot tijd regen. Donderdag in het hele land flin ke regen- en onweersbuien. Warm met 22 tot 25 graden. Donderdag lagere maxima. Denemarken: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen of motregen. Don derdag eerst af en toe zon en op de meeste plaatsen droog, maar in de avond weer regen. Middag- temperatuur rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden, af en toe zon en droog. Donderdag in Schotland en de Midlands meer bewolking en af en toe regen. Middagtem peratuur van 15 graden in Aber deen tot 21 in Cornwall. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Meest droog. Middagtempera tuur omstreeks 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Stapelwolken, zon en droog. Al leen woensdag in de Jura en de Vogezen nog kans op een bui. Maxima van 18 graden langs de westkust tot 22 graden in het oosten. Zuid-Frankrijk: In de Alpen woensdag nog een enkele bui. Verder droog en pe rioden met zon. In het zuidoos ten mistral. Maxima van 18 in de Alpen tot 25 aan de Middelland se zee. Donderdag meer zon en warmer. Spanje: Flinke perioden met zon, alleen in de noordelijke regio's soms meer wolken. Droog. Middag- temperatuur van 20 graden in het noorden tot 38 in het bin nenland. Portugal: Zonnig, droog en warm. Maxima van 25 graden bij Porto tot 34 landinwaarts. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en kans op een enkele regen- of onweersbui. Donderdag droog en meer zon. Middagtemperatuur rond 28 gra den. Marokko: Westkust: Vlak bij zee kans op hardnekkige wolkenvelden. Ver der zonnig maar in de middag ook kleine kans op een onweers bui. Maxima op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden, landin waarts veel hoger. Tunesië: Flinke zonnige perioden en kans op een enkele onweersbui. Maxi ma rond 30 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 24 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon perioden en droog. Maxima rond 28 graden. Duitsland: Wolkenvelden en vooral in het uiterste zuiden en noorden enke le buien. Donderdag overal droog en af en toe zon. Middagtempe ratuur van rond 17 graden. Don derdag iets hoger. Oostenrijk: Veel bewolking en pittige regen- of onweersbuien, met lokaal veel regen. Donderdag op de meeste plaatsen droog en in het zuiden perioden met zon. Middagtem peratuur rond de 18 graden. Zwitserland: Een stevige noordenwind met in het noorden veel wolken en lo kaal een bui. In het zuiden zon en droog. Donderdag overal meer zon. Middagtemperatuur van 17 in het noorden tot 24 in het zui den. Donderdag minder wind en warmer. Italië: Perioden met zon maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 22 in het noorden tot 29 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Eerst nog soms veel wind. Verder perioden met zon en in de mid dag kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon. In het noordwesten kans op een on weersbui. Maxima eerst tussen de 30 en 40 graden. Donderdag ietsjes minder heet en toene-' mende kans op een onweer. Malta: Zonnig in de middag kans op een regen of onweersbui. Middag temperatuur rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en heet. Maxima tussen 30 en 38 graden. Donderdag in het westen en noorden kans op een verkoelende regen- of on weersbui. Weerrapporten 120708 u DONDERDAG 13 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 21.54 Maan op 19.25 Maan onder03.17 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.26 15.05 01.59 14.38 Laag 10.30 23.06 10.11 22.47 O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) oea bewolkt SS onweer V warmtefront sSS* regen sneeuw koufront JM» opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting f'j hogedruk zonnig 19 temperatuur mm lucht(,ruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden 25 17 0.0 17 10 5.0 23 15 0.4 - 12 7.0 13 10 7.8 17 11 1.6 25 14 14.0 - 22 2.6 19 14 0.0 21 14 10 19 10 16.0 17 10 10.7 Bangkok reger Buenos Aires zwaai Casablanca licht Johannesburg - Los Angeles half t New Orleans onbe New York Tel Aviv half bew Tokyo zwaar be bew. licht tx 24 2.2 6 3 18.0 24 18 0.0 18 5 0.0 21 17 0,0 33 25 0.0 26 21 0.0 33 25 0.0 - 24 0.0 26 14 0.0 34 21 0.0 20 14 0.0 K E N TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023— 53173 gj 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 92' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to j(( 071- 5356 230 ,a RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 to Kl 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve ;t het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POST n Voor abonnementen die per post (br aa worden verzonden geldt een toesla? r| aan portokosten per verschijndag. 1 LEIDSCH DAGBLAD OP CAS5ET Hi Voor mensen die moeilijk lezen, sfe 3l hebben of blind zijn (of een ander leeshandicap hebben), is een sam; van het regionale nieuws uit het li Dagblad op geluidscassette beschi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuu* H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd b feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14