Na de nobelprijs Russen lanceren eerste woonverblijf ruimtestation In Natura Ruwe bolster, blanke pit Hersenoperatie mogelij zonder schedel te opent Romeinse wachttoren bij Leidse Rijn Australië wil albatros red WOENSDAG 12 JULI 2000 160 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER De speerdistel is een ruige knaap; een harde jongen, voor geen kleintje vervaard. Van oorsprong is hij een steppeplant en dientengevolge nog altijd niet veeleissend. Hij neemt ge noegen met een voedselarme bodem in plaats van rijke grond, met droge voeten in plaats van natte. Kortom: een taaie rakker, die zich tot de tanden heeft bewapend om de 'struggle for life' aan te kunnen. Smalle, harde bladeren voorkomen vochtverlies door verdamping, wat hem vroeger goed van pas kwam in zijn oorspronkelijke, droge leefomge ving. En hij is dicht bezet met vlijmscherpe stekels, die zelfs dikke werkhandschoenen moeiteloos doorboren. Deze agressieve puntigheid is geen zinloos vertoon, geen doelloos wapengekletter, maar beschermt de plant tegen de hongeri ge hoefdieren die in het verleden bij honderdduizenden over de steppe zwierven. Om zich van voortbestaan verzekerd te weten vormt hij na de bloei bovendien een enorme over vloed aan zaden. Deze zijn stuk voor stuk voorzien van een donzig pluis, zodat de wind ze kan meevoeren op verove ringstocht door de wereld. Kracht gaat echter dikwijls gepaard aan zachtheid. U kent de uitdrukking wel: ruwe bolster, blanke pit. Of: groot van lijf, klein van hart. Welnu, ook de speérdistel laat zich van alles welgevallen ondanks zijn krijgshaftig voorkomen. Larven vreten ongehinderd door zijn wortelstelsel; konijnen zetten de tanden in zijn groen; mieren, zweefvliegen, bijen, hom mels en vlinders slobberen zijn nectar op; bladrollerrupsen hollen zijn inwendige uit en putters richten orgieën aan te midden van zijn bloemen en zaden. Het gaat geen enkele speerdistel echt voor de wind. Zijn bestaan kan met recht en met enig dichterlijk sentiment 'het korte leven van een vecht jas' genoemd worden. Want kort is het. Twee jaar. Onze ver vaarlijke reus behoort tot de nog geen tien procent van de in heemse planten die tweejarig is. Gedurende het eerste levensjaar is de speerdistel een dwerg. Niet meer dan een rozet van stekelige bladeren. In schrale tijden geliefde kost voor konijnen. Maar in het tweede jaar verheft zich uit deze rozet een manshoge stengel, als het wa re gevleugeld met smalle bladeren, die uitlopen in venijnige doornen. Is de hoogte van bijna twee meter bereikt, dan vormt zich op een met punten bezaaide kogel een roodvio- lette kuif van draadachtige bloempjes vol nectar. Hieruit ont wikkelen zich de talloze, van pluizige parachutes voorziene zaden. Als dit gebeurd is, sterft de plant. Waardig en in de glorie van zijn dagen, zoals het een held betaamt. De wind moet de zaadjes wegdragen naar onbekende verten. Maar zo voorspoedig volgens plan gaat het meestal niet. Het merendeel van het zaad valt gewoon naar beneden om in de schaduw van moeder speerdistel te verkommeren. Daar, op de grond, raakt binnen de kortst mogelijk tijd het pluis los van de zaden, zodat deze vleugellam zijn. Muizen vinden dan de tafel gedekt. Een plantkundige heeft berekend dat meer dan negentig procent van het zaad verdwijnt in de magen van zaadeters in alle mogelijke soorten en maten. De overige kleine tien pro cent zou wel eens nieuwe speerdistels kunnen vormen om vervolgens uit de grond te worden gerukt door boer, tuinder of tuinier. Het is dus voor de speerdistel van levensbelang om massa's zaden te produceren. Dat doet hij enthousiast en met veel verantwoordelijkheidsgevoel. Er is een vogeltje dat de speerdistel terzijde staat in het ge vecht om het bestaan. Dat vogeltje is de putter. Een vreemde naam, die het te danken heeft aan de behendige wijze waar op het met zijn pootjes weet om te gaan. Vooral bij het eten doet het dit bijzonder handig. In het verleden werd het beestje daarom in een kooitje opgesloten, waarna het werd geleerd met zijn pootjes en snavel een miniatuuremmertje, gevuld met water, aan een touwtje naar boven te hijsen. Wa ter putten, dat kon het! Maar zijn eigenlijke naam is distel vink, omdat hij verzot is op distelzaad en niet van de speer distel is weg te slaan. Vrij laat in de zomer, wanneer de plant volop bloeit, stort de distelvink zich op de bloempjes waarin het zaad nog aanwe zig is. Hij rukt ze in grote hoeveelheden uit de bloemhoofd- jes, waarbij hij de meest acrobatische toeren uithaalt. Hij klimt en klautert en fladdert, en heel regelmatig hangt hij er op zijn kop bij. Een gevaarlijk karwei, aangezien de naald scherpe distelpunten het op zijn ogen hebben gemunt. De korte, stijve veertjes van het rode gezicht bieden hem echter enige bescherming. Niettemin worden er wel degelijk blinde vinken aangetroffen. Ondanks alle risico's gaan distelvinkjes vrolijk en onbezorgd te werk, waarbij ze klingelende geluidjes maken en als bonte vlinders van distel naar distel fladderen. Tijdens hun zoek tocht naar distelzaad plukken en trekken ze in het wilde weg. De zaden vliegen alle kanten op. Waait er een briesje of zelfs een stevige wind, dan worden de talloze losgetrokken zaden weggeblazen naar verre oorden. Naar andere schrale en dro ge veldjes of terreinen waar de meeste andere planten geen schijn van kans op leven hebben. THEO SCHILDKAMP* 't Hoofd wil na de euforie weer aan de slag met onderzoek In het half jaar na het ontvan gen van de Nobelprijs 1999 voor de theoretische fysica zijn de Utrechtse winnaars Ge rard 't Hooft en Martinus Velt- man overstelpt met buiten landse uitnodigingen. Tv-op- tredens, interviews, voor drachten en ontvangsten. „De helft van mijn tijd heb ik er mee gevuld", zegt 't Hooft. Langzaamaan richt hij zich weer meer op onderwijs en onderzoek: „Ik wil de kwan- tumveldenleer zien te combi neren met de zwaartekracht." Als Nobelprijswinnaar krijg je er een paar strepen bij op je mouw, zegt natuurkundige Ge rard 't Hooft (54): „Nu ik die prijs heb gewonnen, zien de mensen me anders, óók hier op de universiteit. Mijn invloedrij ke vakgenoot Feynman, Nobel prijswinnaar in 1965, om schreef de prijs ooit als een uni form datje krijgt aangemeten." 't Hooft, hoogleraar theoreti sche fysica aan de Universiteit Utrecht, kreeg de prijs negen maanden geleden, samen met emeritus hoogleraar Martinus Veltman (69) uit Bilthoven. Het was een verlate erkenning voor het onderzoek dat zij in de pe riode 1970-1972 deden naar het gedrag van de kleinste deeltjes waaruit materie is opgebouwd volgens de kwantumveldenthe orie. Drie maanden later, op 10 december, ontvingen zij de prijs uit handen van de Zweed se koning Carl Gustaf. Sindsdien blijft bij de twee Utrechtse wetenschappers een grote hoeveelheid uitnodigin gen binnenstromen. „Veel meer dan ik aankan", zegt 't Hooft. Het gaat om optredens in tv-programma's, interviews, conferenties, lezingen, ont vangsten voor Nobelprijswin naars in het bijzonder en voor wetenschappers in het alge meen. Sinds de prijs vertoeft 't Hooft de helft van zijn tijd in het buitenland. Ervoor was dat een kwart. „Ik heb op het Spi noza Instituut van de faculteit natuur- en sterrenkunde be dongen dat ik tot januari geen colleges geef." De natuurkundige is net terug van een bijzondere ontvangst met een groot aantal andere laureaten, ook van jaren gele den, bij gravin Sonja Bernadot- te in het Zuid-Duitse Lindau. Met als afsluiting een concert in het kasteel van haar en haar man, graaf Lennart Bemadotte, een afstammeling van het Zweedse koningshuis." De gra vin inviteert jaarlijks de prijs winnaars van één van de bèta- Gerard 't Hoofd, bij zijn huldiging als Nobelprijswinnaar. Onscherp op de achtergrond Martin Veldman. FOTO ANP RAYMOND RUTTING vakken waaivoor een Nobel prijs bestaat - fysica, scheikun de en geneeskunde - om met elkaar van gedachten te wisse len over hun vakgebied. Omdat het dit jaar de vijftigste bijeen komst was, waren alle laureaten van alle jaren uitgenodigd om aan de discussies deel te ne men. En ook 650 studenten kre- afgelopen maanden puntsge wijs genoteerd. Drie A4'tjes vol. „Voor mezelf, en ten behoeve van de jaarboeken van het Spi noza Instituut." Opvallend zijn de contrasten. Een tournee met wetenschappelijke voordrach ten langs Amerikaanse univer siteiten en een onderhoud met de voorzitter van de Europese Commissie, Romano Prodi, staan tegenover een interview met het Houtens Nieuws (huis- aan-huisblad in zijn woon plaats) en een reünie van de eindexamenklas van zijn mid delbare school. Ingenomen was 't Hooft met zijn toespraak voor de Europese Commissie over het Europese onderzoeksprogramma voor de elementaire-deeltjesfysica. Vooral omdat veel onderzoeks geld, speciaal voor jongere we tenschappers, uit Brussel komt. Ook zelf wil hij onderhand de draad van zijn 'gewone' weten schappelijke leven graag weer opnemen: onderzoek en onder wijs. Hij zou van het Nobel prijswinnaar-zijn gemakkelijk zijn 'beroep' kunnen maken en doorgaan met het accepteren van uitnodigingen uit het bui tenland, maar daar voélt hij niets voor. „Ik ga de frequentie terugschroeven. Want ik heb er alle belang bij mijn nu lopende onderzoek weer volledig op te pakken." „Ik ben bezig met het formule ren van een theorie, die de the orie van Veltman en mij over de elementaire deeltjes - die in middels standaard is geworden - combineert met de zwaarte kracht: de invloed van de aan trekkingskracht van planeten en sterren op materie." Natuurkundigen zijn het erover eens dat hier de belangrijkste problematiek ligt in hun vakge bied, zegt 't Hooft: „Want zwaartekracht moet ook be staan als kracht tussen elemen taire deeltjes onderling. Het vreemde ervan is, dat die niet lijkt in te passen in de bestaan de formuleringen. De uitdaging waarvoor we allereerst staan, is een natuurwet op te schrijven die logisch in elkaar zit en niet totaal in strijd is met wat we al weten over de deeltjes enerzijds en de zwaartekracht anderzijds. Dat is nog niet gelukt, maar op dat gebied vinden heel grote activiteiten plaats. Het is zoe ken. Je.bent als een soort Sher lock Holmes bezig. Het gaat om reeksen van ideeën die uitein delijk moeten leiden tot het juiste antwoord." JOSVAN DER MEER* Een nieuw medisch instrument maakt het mogelijk hersenope raties uit te voeren zonder dat de schedel hoeft te worden ge opend. Kankergezwellen en an dere soorten hersentumoren kunnen worden behandeld met dit zogeheten Gamma-mes, in combinatie met de bestaande PET-computertechniek die de hersenen in beeld kan brengen. Onderzoekers van het Erasmus- ziekenhuis in Brussel hebben dat maandag bekendgemaakt op een congres over hersenon derzoek. De combinatie van beide technieken betekent vol gens de onderzoekers een radi cale doorbraak in de behande ling van hersentumoren en is uniek in de wereld. De patiënten hoeven slechts plaatselijk te worden verdoofd en kunnen het ziekenhuis al na een dag verlaten. In principe zouden ze de dag daarna al weer aan het werk kunnen. Normaal gesproken moet bij patiënten de schedel worden 'opengezaagd' om deti in het hoofd te kunnen deren. Daarna moeten tot acht weken in het zi huis blijven. Met de nie techniek verliezen de p bovendien niet hun ha De behandeling is gesc tumoren met een afme drie centimeter. Het G; mes werkt met straling kercellen kan vernietig! kwaadaardige cellen zij eerst gemerkt. Met del via PET kan de te open plaats in de hersenen c millimeter nauwkeurig bepaald. Daarna wordi mor vernietigd met rad ve kobaltstraling. Sinds de introductie af; januari zijn in het Eras; kenhuis al meer dan ta tiënten behandeld me! we techniek. Het ondei mede gefinancierd doo ropese Commissie. maken de archeologen de vondsten in de rivie ding. Rondom de plek van di toren zijn ook twee pal ken van gevlochten wil nen aangetroffen. Omi doden en de honger te vingen deRomeinse so kennelijk paling. Verde het stukje grond aardei resten van schoenen, d nen, enkele sieraden ei re voorwerpen uit die li vonden. Deze zomer zijn in del van de vindplaats verkf onderzoeken. De arche vermoeden een paar ht meter verder naar Han een nederzetting uit de tegen te komen. Op een bouwterrein van de gro te Utrechtse nieuwbouwwijk Leidse Rijn bij Vleuten-De Meern hebben archeologen de resten van een Romeinse wachttoren gevonden. De toren was vermoedelijk van 180 tot ongeveer 250 na Christus in ge bruik door Romeinse soldaten voor het doorgeven van rook-, vuur-, vlag- of andere signalen. De toren geeft ook aan waar de Romeinse rijksgrens -de limes- heeft gelopen. De wachttorens stonden langs de grens op zichtafstand van elkaar en be vonden zich meestal in het cen trum van een castellum, een militaire nederzetting. De nu gevonden toren stond op een eilandje van tien bij vijftien meter, omringd door een sloot. Hij bood plaats aan circa tien soldaten die op de eerste ver dieping hun verblijf hadden, Australië wil internationale maatregelen om de albatros te redden. Door nieuwe vismetho- den dreigen twintig van de 24 soorten in hoog tempo te ver dwijnen. Het vissen met lange lijnen heeft de afgelopen drie jaar al minstens 250.000 van de Bij de speciale vismethode wor den lange lijnen in zee uitgezet met daaraan duizenden ijzeren haakjes. Vooral stropers hante ren deze methode vaak. Als de vogels in de golven duiken, blij ven ze steken aan de he verdrinken ze. Bij de opening van een rentie over de bescheni de albatros zei de Ausü milieuminister Hill dat! ternationale aanpak v De albatros vliegt name zenden kilometers heeo weer over de Indische,! lantische en de Stille C De albatros is een grote gel met een vleugelwijd r minstens drie meter. De hemel heeft er een ster bij- gekregen. Rusland lanceerde vanochtend het eerstewoonver- blijf voor het internationale ruimtestation ISS. Dat verblijf heet Zvezda (Ster). Zvezda ver trok van Bajkonoer in Kazachs- tan op een Protonraket. In de Zvezda moet op 30 okto ber de eerste bemanning van het station arriveren, twee Amerikanen en een Rus. Maar de 20 ton zware en 13 meter lange module is niet alleen woonverblijf. Zij zorgt er ook voor dat de eerste aangevoerde elementen van het station, Za- rya (Morgenrood) en de Ameri kaanse verbindingsmodule Unity (Eenheid), niet naar de aarde terugvallen. Dat zou an ders na vijfhonderd dagen ge beuren. In het woongedeelte voor de bemanningen bevinden zich slaapgelegenheden, een toilet en douche, een keuken met koelkast en vriezer en een tafel met voorzieningen om te kun nen eten in een toestand van gewichtloosheid. Zvezda heeft veertien vensters, waarvan drie in het kogelvormige boegdeel. Die dienen om aankoppelma- noeuvres te kunnen volgen. Kleinere vensters zijn zo ge plaatst dat de aarde en al wat op het station gebeurt in de ga ten kunnen worden gehouden. De nieuwe bouwsteen van ISS heeft vier aanlegmogelijkheden, drie aan de boeg en een aan de achtersteven. Het duurt nog tot 2005 voordat het vier voetbal velden grote ruimtestation he lemaal klaar is. Bij de Noord- wijkse Estec-vestiging van het Europese ruimtevaartbureau ESA is al een model van ISS te zien. Het echte station komt op krap vierhonderd kilometer boven de aarde, in een baan van 51,6 graden noorderbreedte, omdat die de enige is van waaruit as tronauten in alle deelnemende landen kunnen terugkeren. Na de lancering vliegt Zvezda veertien dagen vrij. Daarna koppelt ISS zich via een auto matisch systeem in de Zarya- module aan het nieuwe onder deel. Aan de verbindingsmodu le Unity kunnen in totaal zes ISS-modules worden vastge maakt. Door het verbindings stuk kunnen bemanningen zich van de ene naar de andere mo dule verplaatsen. Vele systemen van Zvezda zul len later door Amerikaanse on derdelen worden vervangen, maar Zvezda zal altijd het structurele en functionele een- De lancering van het ruimteverblijf werd vanochtend op een beeldscherm bij Estec in Noordwijk met span ning gevolgd. Na de geslaagde lancering werd geapplaudisseerd. trum van het Russische deel van het station blijven. Als eer ste Europese (ESA) bijdrage aan ISS zit in Zvezda een ultramo dern centraal computersys teem, dat de 'hersenen' van FOTO ANP ROBERT VOS Zvezda vormt. ISS moet vijftien jaar mee, maar met het Russische station Mir is aangetoond dat dit lanj worden. De deelnemen project zijn de VS, Rusli ropa (ESA), Canada, Jap Brazilië. ESA, de VS, Rusland en leveren modules voor b gisch en technisch ondi Canada een robotarm e lië een vervoermiddel v tenonderdelen vai De Verenigde Staten hel Italië drie speciale vract les (Multi-Purpose Logi ,i Modules) laten bouwen dienen voor de aan- en ten behoeve van de lab: Zij passen in de ruimtei maar hebben hun eigen feer en kunnen voor g transport zorgen. Zarya ging op 20 noveni 1998 als eerste onderde ruimte in. Unity koppel daaraan op 3 decembei datzelfde jaar. In januai moet het Amerikaanse! torium arriveren, in sep 2003 het japanse, in jan 2004 de Canadese grijp Europese lab (ESA) arrr oktober van 2004. In sej 2005 volgt, tenslotte, de kaanse woonmodule. HERMAN PEERDEMAN» Cryptogram Horizontaal: 1. Onnatuurlijk aangekweekt (8); 5. Uitroep om verstoppertje te speten (8); 6. Dat komt ervan als je graaft (4); 8. Maakt gebruik van een geldautomaat in de kroeg (4); 10. Bitter wordt mij de groente teruggegeven (5); 12. Zucht om bijstand (5). Verticaal: 1. Ben je lelijk? Helemaal niet erg! (6); 2. Die vogels hebben plezier; 3. Zo te horen zijn het woningen zonder enige glans (5); 4. Ik maak er een potje van als ik erin zit! (5); 7. Wielrenners vinden een baan in het circus (5); 9. In Rusland hoor je een hoop nieuws (4); 11. Die genegenheid is niet positief (3). HET WEER Oplossing van dinsdag: leer-aleer-Leader rond-onder-Eirond lila-villa-Vallei eren-green-Ergens teen-genet-Regent fair-afrit-Tarief gier-regie-Regime apin-piano-Alpino raaf-fraai-Afrika snel-loens-Nelson Gevraagd woord: LEVERTRAAN Weer van slag In grote delen van Europa is het weer van slag. In het overgangs gebied tussen hele warme lucht boven het zuidoosten van Eu ropa (veertigers waren gisteren niet meer aan de orde) en de koele lucht in het westen viel gisternacht in het Zwitserse Lu gano 105 en in het Kroatische Rijeka 69 millimeter. In het Al pengebied moesten sneeuw schuivers uitrukken om passen begaanbaar te houden en dicht bij huis werd gistermiddag in de Ardennen op enkele plekken de 10 graden niet gehaald. In eigen land veel regen in zuidelijk Limburg (er viel daar overdag bij 11-12 graden 35-40 mm) maar bij ons viel het met de buiigheid mee. Overdag bleef de nattigheid op Schiphol beperkt tot een millimeter; over het etmaal kwam Hoofddorp op 8 en Alphen aan den Rijn op 5 millimeter. Het was wel een uitermate koele dag. Valken burg bleef op 14,4 en Bloemen- daal op 14,5 graden steken. Koeler in deze tijd van het jaar kan haast niet. Vanochtend zag het er een stuk fleuriger uit. In een groot deel van onze regio scheen de zon. Morgen krijgen we even wel met een volgende storing van doen. Dat betekent op nieuw viij veel bewolking en enkele buien maar in een west tot zuidwestelijke luchtstro ming loopt de temperatuur op tot 18-19 graden. Op de lange termijn houdt het koele en onbestendige weer aan. Boven Scandinavië bevindt zich een complex gebied van lage barometerstanden. Het systeem fungeert als een car rousel waar diverse (rand)sto ringen bij aanhaken. Zo trekt tijdens het weekeinde een de pressie van de Oekraïne Baltische staten naar he zeegebied. Wij hebben vooral va' met storingen die aan1 zijde in de carrousel sta; Ze veroorzaken periodif (vrijdag en zaterdag bijl beeld) en met een west noordwestenwind word aanvoer van koele lucht longeerd. Pas midden vt week lijkt de situatie wa gaan verbeteren. De bui neemt dan af en de tem! tuur stijgt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10