Dutch design is hip Fietsend achter de computer Trends Mist tegen inbrekers DINSDAG 11 JULI 2000 MARGOT KLOMPMAKER 023-515 (alleen niet in Nederland!) Aziz Bekkaoui, Saskia van Drimmelen, Niels Klavers en Ronald van der Kemp zijn in hun eigen land minder be kend dan in het buitenland. Deze jonge Nederlandse modeontwerpers worden in de grote modesteden zoals Londen, Parijs, Tokio en Milaan op handen gedragen. Dutch design is daar namelijk erg hip. Zondag ging in het Centraal Museum in Utrecht de tentoonstelling Dutch Modernism open die een beeld geeft van het werk van elf jonge Nederlandse modeontwerpers die interna tionaal flink aan de weg timmeren. Een echt rijke modehistorie hebben wij Nederlanders niet. Wij hebben bijvoorbeeld geen beroemde modehuizen zoals in Frankrijk of Italië. Dat schijnt te komen door onze calvinistische inslag: te veel aandacht voor luxe en uiterlijk vertoon leidt af van de wezenlijke dingen in het leven, zo vinden wij. Dus terwijl leden van het Franse hof vroe ger koketteerden met de uit bundigste stoffen en elkaar de ogen uitstaken met het nieuw ste van het nieuwste op mode gebied, droeg de Hollandse adel sober zwart. Die zuinige mentaliteit hebben we in Nederland nog steeds wel een beetje. De Nederlander dost zich niet gemakkelijk uit en vertoont zich het liefst in eenvoudige kleding. Of hij nu op een receptie, in de schouw burg of oja zijn werk is: spijker broek en trui zijn nog steeds de favoriete kledingstukken van de Nederlander. We piekeren er niet over een duur maatpak of een chic jurkje aan te schaffen. Veel te duur en je kunt er niet eens in fietsen! Even ter verge lijking: terwijl ze in Japan te genwoordig gemiddeld driedui zend gulden per maand aan kleding spenderen, geven wij Hollanders slechts vijftig piek uit. Vandaar ook dat de Nederland se haute couture nooit echt in de schijnwerpers stond. Al het afgestudeerde jonge modeta lent verdween schielijk naar het buitenland om anoniem voor grote merken te gaan werken. Maar daar is nu langzaamaan verandering in gekomen. En nu duikt opeens overal in mode land het woord 'Dutch' op. De Hollandse hype is geboren. Na de Belgen en de Japanners zijn het de Nederlandse ontwerpers die nu je van het zijn in Parijs, Milaan, Tokio, Londen en New York. Dat viel ook conservator mode en kostuums van het Utrechtse Centraal Museum, José Teunis- sen op. Volgens haar heeft deze Holland-mania te maken met de typisch Nederlandse manier van mode maken, die nogal aanslaat in het buitenland. „Wij hebben dan wel geen echte modegeschiedenis, maar ken nen wel een vormgeversachter grond. In Nederland wordt alles vormgegeven, van de postze gels en het geld tot het straat- meubilair. Hoe verschillend ze ook zijn, achter het werk van Nederlandse modeontwerpers zit altijd een vormgegeven idee. Het is niet een hoop gefrutsel, maar het heeft een soort grafi sche helderheid. De Belgen en de Japanners doen dat ook. Maar typisch Nederlands eraan is de verregaande abstractie, die tegelijkertijd heel erg ver fijnd is." Als voorbeeld noemt zij Alexan der van Slobbe, die al ongeveer tien jaar internationaal aan de weg timmert en inmiddels twintig winkels in Japan heeft. Volgens haar is de sobere Van Slobbe de 'aartsvader' van het Dutch Modernism. .Alexander Van Slobbe wordt heel gemak kelijk herkend als typisch Ne derlands. Zijn mode is puur en minimalistisch, een beetje in de stijl van Rietveld en Mondri aan." Daar recht tegenover staat het ontwerpersduo Viktor Rolf (Viktor Horsting en Rolf Snoe ren) die ongeveer even lang be zig zijn als Van Slobbe, maar ie dere keer weer voor een extra vagante sensatie zorgen op de internationale catwalks. Toch zijn ook zij typisch Nederlands, aldus Teunissen. „Viktor Rolf zijn heel barok en extravert: niemand heeft zo experimen teel durven zijn als zij. Tegelij kertijd gaven zij commentaar op een slapend mode-instituut, waar het eigenlijk niet meer om de kleding ging, maar om de modellen. Of je Claudia Schiffer in kon huren was belangrijker dan de kleding die je had ont worpen. Hun eerste couture- shows waren dan ook een per siflage op wat couture was. In plaats van dure borduursels en de rijkste materialen haalden zij gewoon dingen uit de feestarti kelenwinkel en maakten die na. Dat is heel Nederlands. Dat is een fris idee. Het geeft een hele andere dimensie aan de coutu- Alexander van Slobbe aan de ene kant en Viktor en Rolf aan de andere kant zijn de kapstok ken waaraan de expositie Dutch Modernism is opgehan gen. Zij brengen in het Centraal machtelp leistra- Museum een overzicht van hun carrière tot nu toe. Volgens Teunissen zijn zij de voorbeel den voor de hausse aan jong Nederlands talent, dat zich nu internationaal zo goed manifes teert. Naast de twee genoem den is er werk te zien van Saskia van Drimmelen, Aziz Bekkaoui, Niels Klavers, Oscar Suleyman, Ronald van der Kemp, Claudy Jongstra, Rozema/Teunissen, G +N en Keupr/vanBentm. Al deze modeontwerpers heb ben in het museum een aparte ruimte gekregen die ze geheel naar eigen inzicht hebben mo gen inrichten. Zo hangen de vil ten ontwerpen van Claudy Jongstra tussen de beelden in de kapel van het museum, en projecteert Aziz Bekkaoui in een piepklein donker kamertje zijn laatste show met het thema De Gouden Eeuw op de muur. De ruimte van Saskia van Drim melen is juist weer heel licht en luchtig. Zij heeft al haar ont werpen in een doorschijnende stof nagemaakt zodat het licht er prachtig doorheen valt. Ronald van der Kemp was meer te vinden voor een feestje: le vensechte poppen staan en zit ten in een van de stijlkamers van het museum. Oscar Suley man koos voor de Lodewijk XVI-kamer om zijn werken te presenteren, terwijl de collectie je t'embras'van Niels Klavers in een sobere bruine ruimte hangt te bungelen op paspoppen zon der hoofd en ledematen. De expositie Dutch Moder nism: tot en met 17 september 2000 in het Centraal Museum in Utrecht (Nicolaas Kerkhof 10, tel. 030-236.236.) Open: di- zo van 11.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: www- .centraalmuseum.nl Michiel Keuper en Francisco van Benthem willen mensen op een an re manier naar mode laten kijken. Hier een 'top' uit de zomercollect van dit jaar. foto Alexander van Slobbe introduceerde in 1994 het mannenmerk SO, dat razend populair is in Japan. Deze moeilijk kijkende heer showt daarvan een colbert. foto cpd De extravagante Viktor en Rolf hebben inmiddels naast een couture ook een collectie die zo kan worden gedragen. Deze blouse komt ui nieuwe lijn voor de komende herfst en winter. foto Gelikte tassen voor junior Aan de vooravond van de vakantietrek en nog ruim voor het vol gende schoolseizoen lanceert Samsonite een nieuwe, op kinderen gerichte serie tassen en koffers onder de naam Sammies. Het ont werp speelt in op dieren die kinderen vertederen: koalabeer, eend en walvis. Als junior er in het donker een lampje op laat schijnen, licht de gestileerde snuit van het gekozen dier op. De prijzen varië ren van 14 gulden voor een geldtasje, via 35 piek voor een mini- rugzakje tot 139 gulden voor een rechtopstaande koffer op wiel tjes. Sammies in de vorm van een rugzak en een verticale koffer. In het huidige IT tijdperk brengt de mens steeds meer uren zittend achter de compu ter door, eerst op kantoor en daarna nog eens thuis, in de vrije tijd. Computeren lijkt wel tot arbeidsethos en sport verhe ven - door jong en oud. De ten nisarm raakt 'uit', de muisarm komt 'in'. Een principe weet echter alle tijdsperikelen door de eeuwen heen te doorstaan, namelijk 'beweging is goed voor lichaam en geest'. Dat heeft de Deense designer Ole Schmidt SCErensen goed in zijn oren geknoopt. Hij heeft een computerbureau ontwor pen waar je al fietsend aan kunt werken. „Zo sla je meer dan twee vliegen in een klap", aldus Ole. „Door af en toe te trappen, wordt je geest weer helder, gaat je productiviteit omhoog, zet je je lichaam aan het werk en ver brand je energie. Op een jaar tijd kan dit een verschil van twee gaatjes in de broeksriem opleveren." Wordt de kledingcode op kan toor dan binnenkort 'sportief? Nee, zo'n vaart loopt het niet. „Het is absoluut niet de bedoe ling dat je als een echte wieler fanaat probeert te computeren: daar heb je race- of trimfietsen voor. Het idee is om af en toe al zittend achter je computer wat te bewegen, de benen wat rondjes te laten draaien, of ze even te strekken." Het Deense fietsbureau is een nieuwe variant op het feno meen 'actief zitten' dat in de ja ren '60 door de Noorse desig ner Peter Opsvik werd geïntro duceerd als de meest natuurlij ke manier van zitten. Ondertus sen kent 'zitten met beweging' vele aanhangers onder heden daagse designers, fabrikanten en gebruikers. Aan het fietsbureau zitten vele ergonomische snufjes. Het za del is uiteraard in hoogte ver stelbaar en is er in een dames- en in een herenmodel. Verder is Het fietscomputerbureau. het bureaublad verticaal en ho rizontaal verstelbaar, zodat het beeldscherm per persoon op de juiste hoogte en in de juiste af stand tot de ogen ingesteld kan worden. „Kortom, al deze fac toren bij elkaar maken dat dit computermeubel minder last van lichamelijke klachten zal opleveren", aldus Ole. Hoe groot het effect op het li chaam precies is wordt mo menteel wetenschappelijk on derzocht, want in Denemarken wordt het fietsbureau zeer seri eus genomen. Het ministerie van gezondheid heeft een aan tal werkplekken met deze I- Desk ingericht. In het najaar begint de Deense overheid een onderzoekprogramma bij scho len, waarbij leerlingen achter allerlei soorten computermeu- bilair drie jaar lang gevolgd worden. Het fietsbureau is er ook bij betrokken. Over drie jaar weten we dus meer. Wie daar niet op wil wachten, kan de I-Desk nu al kopen voor een bedrag dat rond de 14.000 gulden zal liggen. Dat is niet mis, maar, zo vergoelijkt Ole, „dat is een peulenschil als je dat afzet tegen de circa 58000 uren die iemand zijn carrière lang werkt. Wat is nou een kwartje per uur." Daar zit iets in. frances van der steen Hoe kunnen we inbrekers de mist in laten gaan? Door een mistmachine in huis te installe ren. Klinkt logisch, maar er kle ven wel enkele nadelen aan de ze methode. „De brandweer voorspelt allerlei valse brand meldingen en de politie gaat pas naar binnen als het zicht weer normaal is, maar toch heb ik hoge verwachtingen van on ze nieuwe mistmachine. Verze keringsmaatschappijen geven bijvoorbeeld kortingen op pre mies", vertelt de directeur van Trioflam uit Ede, wiens bedrijf een misttoestel ter grootte van twee schoenendozen heeft ont wikkeld. Gekoppeld aan een alarmin stallatie, verspreidt het appa raat binnen vijf tot tien secon den een rookgordijn in het ver trek waar het is opgesteld. In een oogwenk kan de inbreker geen hand voor ogen meer zien. De buit is niet meer te vin den en de indringer kiest te leurgesteld het hazenpad, zo is de verwachting. Geheel nieuw zijn mistmachi nes als inbraakwering niet, maar de meeste apparaten z nogal eenvoudig onklaar te i ken en gevoelig voor stroom val. Zonder stroom kunnen bestaande modellen slechts kort werken. Maar de mistm chine van Trioflam zou sabo gebestendig zijn. Zelfs afgesi den van elektriciteit blijft het toestel nog zestig uur paraat Wanneer het alarm afgaat, brengt een pomp vliegensvli een soort vloeistof naar een warmteaccu. Dankzij de hitti van de accu verandert het mengsel in een dikke nevel wolk, die overigens onschult is voor mens en inboedel. Oi de waas kwijt te raken, is het zaak om ramen en deuren o| te zetten. Pas dan gaat de po tie controleren of de indring nog ergens in huis rondsluip De mistmachine komt op en le duizenden guldens en is b nenkort bij erkende beveili gingsinstallateurs verkrijgba alex van hoof Een kunstmatig opgewekte mist binnenshuis kan het inbrekers moe| maken. foto U E 6 7 8 9 10 Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Ladder - voordat - hoofdartikel; 2. bolvormig - beneden - ovaal; 3 kleur - landhuis 1 dal; 4. loven - naaldboom - hier of daar; 5. deel v.d voet - Spaans rijpaard - bestuurder; 6. eerlijk - zijweg v.e. hoofdweg - prijslijst; 7. vogel - spelleiding - dieet; 8. vrouwelijk zoogdier - muziekinstrument - hoofddeksel; 9 vogel - mooi - werelddeel; 10. vlug - een weinig scheel - worstelgreep. HET WEER Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Vlet; 4. vier; 7. galon; 9. do; 10. las; 11. ze; 13. eed; 14. loot; 17. ante; 18. uit; 19. kaai; 21. eter; 24. ras; 26. al; 27. van; 29. uk; 30. varen; 32. haat; 33. bast. Verticaal: 1. Vedel; 2. eg; 3. tal; 4. vos; 5. in; 6. roede; 8. lak; 11. zetje; 12. ho; 13. en; 15. oraal; 16. tui; 17. Ate; 19. krach; 20. as; 22. tij; 23. raket; 25. kar; 27. vat; 28. neb; 30. va; 31. na. Koele luchtmassa's "Het Hollandse klimaat wordt gekenmerkt door een grillige afwisseling van mooie en slechte zomers" schrijft Harry Geurts op de internetsite van het KNMI. De laatste jaren (al vanaf 1989!) overheersen de mooie zo mers en als het dan een keertje uit de hand loopt, zoals de afgelopen dagen, wordt klein leed (verregende campings, lege strandstoelen) meteen gebombardeerd tot groot leed als ware het een kabinetscrises in komkommertijd. Net als bij de economie lijken ook bij het weer de bomen tot in de hemel te groeien, en zij die niet (willen) be seffen dat het ook wel eens de andere kant op zou kunnen gaan raken in rep en roer. 'Tel uw zegeningen' (denk aan de twaalf zomerse dagen van mei) is er blijkbaar niet meer bij. Het weer van de laatste dagen was natuurlijk best slecht (gistermiddag trou wens flink wat zon!) en de komende dagen zal dat niet anders zijn maar we hebben, vooral als september mee doet, haast nog een zomer te gaan. In de grootste zomer van de afgelopen honderd jaar, 1947, ging het in deze tijd van het jaar trouwens ook goed mis. Op 22 juli begon evenwel de der de, op 11 augustus de vierde hittegolf. Morgen bevindt het centrum van de ac tieve depressie zich ter hoogte van Stock holm. Met een west- tot noordwestenwind duurt bij ons de aanvoer van koele lucht massa's nog voort. Het kwik houdt het bij een graad of 16 voor gezien. Verder is het eerst nog bewolkt met enkele buien. In de loop van de middag neemt de buiigheid en komt de zon wat vaker tevoorschijn. west- tot noordwestenwind is overwegei matig, aan de kust aanvankelijk nog krat tig- Op donderdag in de loop van de dag meest droog maar tijdens de avond en v dag, onder invloed van een volgende sto ring, opnieuw regen. Gisterochtend zijn vooral in een strook van de Alblasserwai tot in het Hollands-Utrechtse plassenge- bied bijzonder zware buien gevallen. In Mijdrecht viel maar liefst 67 millimetert ons kwam Alphen aan den Rijn uit op 26 Hoofddorp op 16 millimeter.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8