Duitse ambities dwarsbomen HBG Spoorwegpolitie heeft genoeg van chaos in salariëring Banengroei komt niet loor nieuwe economie' Economie Ruimtelab klaar voor lancering 'FIFA negeert arbeidsafspraken' Minister wil 'APK' voor landbouw CNV bang voor tweedeling bij opties voor werknemers Adidas boekt succesje in strijd om de strepen OPTA geeft telecombedrijf Debitel boete van vier ton kSDAG 11 JULI 2000 kakkerijen Unilever naar CSM Otterdam Unilever verkoopt zijn activiteiten in de Europese ikersbranche aan CSM. Het voedings- en wasmiddelencon- ontvangt van de suikerfabrikant 1,5 miljard gulden in con- ifcnten. Voor Unilever zijn de activiteiten in de bakkerijbranche, het een bedrijfswinst van 132 miljoen gulden en een omzet van [9 miljard geen kernactiviteit. In Europa heeft Unilever in der- len landen belangen in deze sector met bij elkaar 3.900 werk- [emers. p-luchtmachtchef leidt onderzoek jiattelveen Ex-luchtmachtbevelhebber B. Droste is benoemd s voorzitter van de KLM-commissie die vermeende tekortko- ïingen bij het vliegtuigonderhoud gaat onderzoeken. Droste is aorzitter van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikke- ng en Ruimtevaart. De KLM besloot tot het instellen van de Dmmissie na klachten van grondwerktuigkundigen van de echnische Dienst. Volgens hen is de kwaliteit van het onder oud in het geding. De onderzoeksresultaten worden binnen nkele weken verwacht. ~osun verkoopt Roemeense fabriek 1eda Cosun, waaronder de oude Suikerunie valt, verkoopt aar aandeel in de Roemeense suikerfabriek Ludus. Het belang 1 een verlieslijdende Kroatische suikerfabriek deed de voe- ingsmiddelengroep al eerder dit jaar van de hand. Cosun zet iermee vaart achter de plannen om de 'moeilijke' Oosteurope- e markt te verlaten. De zeer lage marktprijzen hebben Cosun imiddels bijna helemaal verdreven uit Oost-Europa. Alleen in lovenië bezit de voedingsmiddelengroep nog een suikerfa- riek. Vorig jaar vertrokken twee directieleden omdat zij nog eil zagen in de Oosteuropese markt. Wesseldijk en Oosterhuis rilden veel meer geld pompen in de verlieslijdende suikerfa- iriek in Kroatië. Keukengroep Atag krijgt boedelkrediet let» Atag heeft een boedelkrediet gekregen om de keukenacti- Iteiten voort te zetten totdat deze poot van het bedrijf is ver- ocht. Vorige week vroeg het bedrijf surseance van betaling aan oor de noodlijdende keukendivisie. Atag zegt in gesprek te zijn net een aantal gegadigden. Atag, ook producent van sfeerver- /arming en cv's, maakte begin vorige week bekend de keuken- oot versneld te willen verkopen. Drie dagen later volgde het erzoek tot uitstel van betaling. Het afstoten van de keukendivi- ie maakt deel uit van een omvangrijke reorganisatie om uit de nde cijfers te komen. Atag boekte over 1999 een verlies van 59,5 miljoen gulden. Weinig spektakel op umts-veiling en haag De derde dag van de veiling van umts-frequenties oor internet en video per mobiele telefoon liet enige beweging ien. De miljarden waarop minister Zalm (financiën) hoopte ijn echter nog niet in zicht. De zes bedrijven boden gisteren in et Scheveningse Kurhaus op twee van de vijf kavels. KPN staat a drie dagen te boek als hoogste bieder op een van de kavels, let telecombedrijf bood 33 miljoen meer dan de 100 miljoen ie Libertel donderdag voor een licentie over had. Telfort ver oogde het eigen bod op een kavel met 109 miljoen. De tussen- jdse stand bij die licentie is nu 121 miljoen gulden. In totaal is p de vijf etherterreinen ruim een kwart miljard geboden. Maak van Kemira waterstoffabriek' ozENBURCDe ondernemingsraad van Kemira Agro wil dat de unstmestfabriek in Rozenburg, die eind december dicht gaat, irordt omgebouwd tot een waterstoffabriek. Wegens de slechte ituatie op de kunstmestmarkt maakte het Finse moederbedrijf an Kemira eerder bekend de productielocaties in Pemis en Ro- enburg te sluiten. De vestiging in Pernis is al opgeheven. Door et complex in Rozenburg om te vormen tot waterstoffabriek unnen mogelijk zo'n 200 mensen aan het werk blijven. De ver achting is dat de vraag naar waterstof de komende jaren zal oenemen. Geen ochtendeditie NRC Handelsblad iuswuk NRC Handelsblad heeft het plan voor een aparte och tendeditie op de lange baan geschoven. Uitgever PCM heeft dat besloten wegens de hoge risico's die met het project zijn ge moeid. De editie met veel economisch en financieel nieuws zou flit najaar naast de reguliere middageditie worden uitgebracht, be Haagsche Courant kent al een constructie met een aparte pchtend- en middageditie. Een aparte ochtendeditie, waarnaar eind vorig jaar studie werd verricht, is niet definitief van tafel. 1lft anp imposante banengroei in ederland en de VS heeft wei van doen met de nieuwe ionomie. Het banenwonder in beide landen vertoont juist lel overeenkomsten met het ost-Europa van voor 1989. mensen zijn aan het werk an, maar zij laten een op- illend lage groei van de pro- ictiviteit zien. Dit concludeert Kleinknecht in het econo- [envakblad ESB dat deze week rschijnt. Volgens Kleinknecht, hoogle- -lar Economie van Innovatie 11 de TU Delft, hebben veel drijven de laatste twintig jaar ivoldoende geïnvesteerd in euwe technologieën. Doordat Nederland de sociale part es akkoord gingen met een renlange loonmatiging en een jj ixibele arbeidsmarkt verkozen i3 Hdernemers arbeidsintensieve oei. In de VS is hetzelfde «ld te zien. Nederland laat volgens Klein- 'echt in de jaren 1995-1998 in groei noteren van de ar- lidsproductiviteit van 1,7 pro mt. In Duitsland was dat 3,1 ocent. „Terwijl Duitsland be- Boskalis deinst terug voor verliesgevende bouwactiviteiten De fusie tussen Hollandse Beton Groep (links) en Koninklijke Boskalis Westminster strandde op de meningsverschillen over de verliesgevende bouwpoot van HBG in Duitsland. fotomontage anp Beurskoers zakt HBG werd gisteren op de beursvloer in Amsterdam af gestraft. De koers van het aandeel stortte in en sloot uiteindelijk op 11,15 euro. Een daling met 16,2 procent vergeleken met het slot van vrijdag. Beleggers in Boskalis waren daarentegen ver heugd. De koers van dit aan deel schoot omhoog en sloot aan het eind van de dag 18,1 procent hoger op 21,25 euro. Vakbond verrast De vakbond FNV Bouw rea geerde gisteren verrast. „Er leek toch wel diepgaande overeenstemming bij beide bedrijven te bestaan dat een fusie een goed idee was", al dus districtsbestuurder Van de Rhee. Hij is niet bevreesd voor de toekomst van HBG. „HBG heeft niemand nodig om te overleven." De bouwactiviteiten in Duitsland zijn een blok aan het been van bouw- en baggerbedrijf HBG. De kosten zijn opgelopen tot boven de miljard gulden, de miljoenen claim rond het overstroomde Bondsdaggebouw in Bonn hangt nog steeds in de lucht en nu blijken die 'Duitse toestanden' zelfs de reden voor Boskalis te zijn geweest om af te zien van een fusie met HBG. Dat laatste was voor HBG-topman Jan Veraart zo'n deceptie dat hij zijn positie opgaf. tegenvaller in Duitsland. De be zem ging nog maar eens door de Duitse organisatie, waar het totale verlies inmiddels was op gelopen tot boven de 800 mil joen gulden. „De aankoop van bouwbedrijf Wayss Freytag is een slechte investering geweest, ruswuk peet vogels „Als we het allemaal van tevo ren hadden geweten waren we er nooit aan begonnen", ver zuchtte Veraart vorig jaar bij de bekendmaking van de zoveelste maar nu stoppen betekent een nog groter verlies", schetste Veraart het probleem waarin HBG verzeild was geraakt. En dat probleem is er nu de oorzaak van dat de fusie is afge ketst. Boskalis was er na het boekenonderzoek van over tuigd dat de Duitse bouwactivi teiten de komende jaren geld blijven kosten. „De financiële doelstellingen van de fusie kun nen niet gehaald worden als er geen verandering optreedt bij de Duitse bouwactiviteiten", zei Boskalis topman R. van Gel der gisteren in een toelichting op de fusie. „Boskalis wilde af van Duits land, maar dat gaat zo maar kend staat als een starre econo mie, waar de pers pleit voor meer flexibiliteit en deregule ring zoals in Nederland." De krapper wordende ar beidsmarkt zal de bedrijven uit eindelijk dwingen tot meer in novaties. „De loonmatiging is geleidelijk aan het wegkwij nen", constateert Kleinknecht. Hoe duurder de arbeid, hoe meer bedrijven op zoek gaan naar arbeidsbesparende tech nieken. Veel mensen denken dat de huidige banengroei het gevolg is van de dynamiek van de ICT- sector, schrijft Kleinknecht. De snelle groei van de ICT en de toepassingen in de oude econo mie beschouwen zij als begin van een nieuw tijdperk. Volgens de hoogleraar domi neren nog steeds de klassieke industrie- en dienstensector de macrocijfers. Die sectoren be nutten de mogelijkheden voor arbeidsbesparende en produc- tiviteitsverhogende toepassin gen van ICT nog maar weinig. De nieuwe economie, waarin de ICT bijdraagt aan een voort durende groei van de arbeids productiviteit, is in zijn ogen nog ver weg. 1 baikonoerTwee Franse ingenieurs inspectereh in het ruimtevaartcentrum in het Kazachstaanse Baiko- noer een deel van het wetenschappelijke ruimtelab Cluster. Het ruimtestation bestaat uit vier delen en wordt aan boord van twee Russisch-Franse Sojoez-Frigate-raketten deze en volgende maand gelan ceerd. Volgens de planning gaat de eerste raket aanstaande zaterdag de ruimte in. Na de tweede lance ring in augustus worden de delen samengevoegd en kan onderzoek naar rondzwervend gesteente in de ruimte beginnen. foto ap mikhail metzel FNV: Veel kinderarbeid in sportartikelenindustrie rotterdam anp De internationale voetbalbond FIFA negeert afspraken over ar beidsvoorwaarden voor makers van sportartikelen. Vooral kin derarbeid en onderbetaling blij ken aan de orde van de dag, schrijft de vakcentrale FNV in een brief aan de FIFA. Vandaag overhandigde FNV-voorzitter Lodewijk de Waal de brief aan de EK-organisatie. De FIFA geeft licenties af om kleding met logo te maken. De producenten moeten zich hou den aan een internationale ge dragscode, zoals die is afge sproken tussen de voetbalbond en het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen. Dat is niet altijd het geval, zegt de FNV. De vakcentrale vroeg tij dens het EK samen met de Schone Kleren Kampagne aan dacht voor de arbeiders die de sportartikelen in Zuid-Amerika en Azië in elkaar zetten. In de voetbalindustrie gaan miljarden om, maar de makers van voet ballen en shirtjes zien hier wei nig van terug, constateerde de FNV. De lonen zijn laag en werkweken van zeventig uur zijn geen uitzondering. De or ganisaties hopen met sportor ganisaties als FIFA en KNVB en de betrokken multinationals alsnog tot een internationale gedragscode te komen. Wan neer de sportfabrikanten hier over een nieuwe afspraak ma ken, krijgen zij de ruim 10.000 gulden die met een actie tijdens het EK door vrijwilligers is op gehaald. De producenten moe ten wel beloven het geld door te sluizen naar de werknemers in de betreffende landen. niet. Dat viel ze blijkbaar tegen. De cultuur van het bouwen is een hele andere dan de cultuur van het baggeren. Als baggerbe drijf kun je wegvaren als het niet bevalt. Bouwbedrijven kunnen dat niet. Bovendien maken wij bij HBG geen haakse bochten in het beleid", aldus Veraart. De timing van het afblazen van de fusie wekte bevreem ding. Al vanaf 15 mei waren de twee bedrijven aan het praten over een fusie. Afgelopen vrij dag kwam er toestemming van de Europese Commissie voor het samengaan en op dezelfde dag besloot Boskalis er hele maal van af te zien. „HBG is utrecht gpd Nederlandse boeren krijgen voortaan een tweejaarlijkse in spectie. Het is een soort APK, waarbij extra wordt gelet op hy giëne en de gezondheid van de dieren. Volgens minister van landbouw Brinkhorst kunnen met zo'n verplichte inspectie in een vroeg stadium ziektegeval len worden opgespoord. Boeren en bevoegde instan ties kunnen dan meteen maat regelen treffen. Vaak zal het gaan om kleine aanpassingen en veranderingen. Volgens Brinkhorst is de controle goed voor de boer en zijn bedrijf, maar ook voor het imago van de landbouw. Hij wil dat vee artsen de verplichte inspectie op alle boerderijen uitvoeren. Voorzitter Vogelaar van de vakgroep Melkveehouderij van de brancheorganisatie LTÓ: „Ik ben er niet op tegen. Wij had den dit allang moeten hebben. De bedrijven worden nu voor een deel al gecontroleerd, maar daar wordt geen registratie van bijgehouden. Als wij die 'APK' eerder hadden gehad, was er niet zo'n ellende met die slijters geweest". Slijters zijn koeien die door onbekende oorzaak kwalen krij gen. Het slijtersprobleem wordt in verband gebracht met het besmette vaccin van Bayer te gen de koeiengriep (IBR). Bayer spreekt dat tegen. Voorzitter Sol van de Stich ting Keten Kwaliteit Melk, een controlesysteem voor de vee houderij, zet vraagtekens bij het plan van Brinkhorst. „De mi nister moet wat doen op last van Brussel. De vraag is of hij het systeem zelf laat uitvoeren of dat hij dat doet met ons. Dat is nog de discussie. In ons KKM zitten veel elementen die ook in zijn 'APK' zitten. Als je niet uit kijkt doe je dingen dubbel." Veel boeren vinden overigens dat ze al genoeg controleurs op het erf krijgen. e Spoorwegpolitie, die waakt over de liligheid in en rond de treinen, heeft r schoon genoeg van. Sinds 1 januari laken de Spoorwegpolitie deel uit van it Korps Landelijke Politiediensten LPD) en sindsdien verkeren de on- - iveer 500 werknemers in grote onze- ■rheid over hun salaris: elke maand ijken er weer dingen niet te kloppen, 'e administratie verzuimt geregeld 'eslagen voor onregelmatige diensten t te keren, er zijn problemen met de handeling van de spaarloonregeling, guliere vergoedingen voor de verzor ging van de diensthond blijven achter wege en ook ontbreken soms de sala risstroken. Daardoor valt met geen mogelijkheid te controleren of de uit gekeerde bedragen wel in orde zijn. „De mensen zijn het nu zat", zegt Jan Willem van de Pol van de Nederlandse Politiebond. Hij is de onderhandelaar voor het KLPD met de werkgever: het ministerie van binnenlandse zaken. „We willen niet dat de salariëring nog langer op zo'n klunzige manier gestal te krijgt." Gisteren rondde hij een bespreking af met een groep vertegenwoordigers van de Spoorwegpolitie. Dat overleg maak te duidelijk dat het nog een kwestie van tijd lijkt te zijn voordat de bom zal barsten. Besloten werd dat de Neder landse Politiebond donderdag in Utrecht de reactie van haar leden zal peilen, maar nu al kan Van de Pol aan kondigen dat collectieve acties 'zoals een werkonderbreking' niet worden uitgesloten. „Elke keer is er wel wat." De ene keer gaat het om een fout in het computer systeem, dan weer is er iemand ziek geworden. Op zich zijn het wellicht plausibele argumenten, maar intussen is het een aaneenschakeling van mis sers geworden." Wat Hans Hannink, hoofdagent bij de Spoorwegpolitie in Den Haag en tevens lid van de onder nemingsraad, stoort, is dat de rijks overheid wél verwachtte dat iedereen tijdens Euro 2000 meteen bereid was óm volop overuren te draaien. Onderhandelaar Van de Pol heeft het ministerie al gewaarschuwd voor de gevolgen: steeds meer personeel ver laat de Spoorwegpolitie. De personele bezetting in de regio Brabant/Noord- Limburg is volgens een van de betrok kenen inmiddels nog maar 65 procent en ook in Rotterdam begint het nij pend te worden. „Op een totaal perso neelsbestand van een man of 45 zijn daar al dertien of veertien collega's vertrokken", aldus Hannink. „En in Den Haag hoor ik ook al geluiden van: we zijn het zat, we gaan ons heil maar elders zoeken." Vorige week gaf het KLPD toe dat er problemen zijn met de betalingen. De ze worden toegeschreven aan het feit dat in één keer zo'n vijfhonderd men sen overstapten van NS naar de rijks overheid. Niet alleen moesten de sala risschalen op elkaar worden afge stemd, ook de computersystemen van de NS en het Rijk sloten niet goed bij elkaar aan. een enorm groot bedrijf. Het was voor Boskalis een hele klus om alle activiteiten van San Francisco tot Singapore in kaart te brengen. Daar zijn ze vanaf 15 mei mee bezig geweest. Vo rige week kwam Duitsland op tafel en dat leidde tot proble men. Tot die tijd gingen de ge sprekken heel goed. Er was tot vorige week geen enkele reden te denken dat de fusie zou af ketsen. Ik geloofde er echt in, evenals Van Gelder", aldus Ver aart. Nu de fusie is mislukt, gaat HBG zich weer op de eigen koers richten. „Er is een nieuwe situatie ontstaan en daar hoort een nieuwe topman bij", aldus Veraart. Veraart zou eigenlijk in mei 2001 met pensioen gaan, maar hij besloot zijn beoogde opvolger niet voor de voeten te gaan lopen. „We hebben al veel veranderd de afgelopen jaren, maar er moet nog meer gebeu ren. Dat kan het beste met een nieuwe man aan het roer, want van mij weten ze toch dat ik wegga en dan heb je minder ge zag." Veraart vertrekt niet als een gedesillusioneerd mens. „Ik be treur het ten zeerste dat de fu sie niet is doorgegaan, maar we stappen niet zomaar ergens uit en Duitsland is een belangrijke markt waar we graag willen blij ven." den haag anp regeling met de forse groei van de economie en van het vermo gen. Van dat laatste profiteren nu wel de managers, maar niet de werknemers. De werkgevers zijn blij verrast dat het roer om is bij de vakbe weging. Een woordvoerder van VNO-NCW noemt het een goe de zaak dat de optieregeling onderdeel wordt van de gewo ne arbeidsvoorwaarden. „Ieder bedrijf zou de gewone CAO-be- loning deels moeten kunnen inruilen voor de optieregeling. Je ziet nu al een trend dat pres tatiebeloning gemeengoed wordt." VNO-NCW wil een re geling die per CAO of bedrijf is geregeld. De discussie over optierege lingen is al geruime tijd aan de gang. Bij Philips wilde FNV Bondgenoten ook voor het per soneel zo'n beloning afspreken, maar dat ging niet door. De 7.300 werknemers van DSM hebben dit voorjaar wel een op tieregeling gekregen. Vakcentrale CNV wil de optiere geling zoals die wordt voorge steld door de FNV niet collectief ingevoerd zien. Vice-voorzitter Brüning:. „Liever zien wij naast de collectieve loonsverhoging een vorm van winstdeling. Laat de keuze om aandelen van het eigen bedrijf te kopen over aan de individuele werknemer." Brüning waarschuwt voor een tweedeling tussen bedrij ven met en zonder aandelen. Hij wijst erop dat niet iedere werknemer in staat is aandelen te kopen. „Mensen bij bijvoor beeld de overheid zou een al ternatief moeten worden gebo den. Staatsobligaties zijn een mooi voorbeeld." In september komen de bonden met hun de finitieve arbeidsvoorwaarden- nota's. Volgens FNV'er Inja, die het plan heeft uitgewerkt, moet een optieregeling voor alle bedrijfs- werknemers gelden. Hij ver klaart zijn keuze voor de optie- karlsruhe ap Sportkledingfabrikant Adidas heeft een slag gewonnen in zijn merkenstrijd met C&A. Het hoogste Duitse gerechtshof in Karlsruhe zegt het mogelijk te achten dat sportkleding met twee strepen langs de zijnaad kan ogen als kleding van Adi das, die wordt gekenmerkt door drie strepen. Adidas stapte naar de rechter omdat het vindt dat C&A met de twee strepen zijn door oc trooi beschermde handelsmerk schendt. Het hof bepaalde dat het bij de drie strepen van Adi das gaat om een bekend, zo niet beroemd merk. De Duitse zowel als de Europese wetge ving kent bekende merken een grotere bescherming tegen na maak toe dan minder bekende. Het gaat de rechtbank niet zozeer om de strepen als wel om de algehele indruk, die in het geval van C&A wordt ge wekt door de verticale richting van de strepen en de plaatsing ervan aan de zijnaad van de kleding. Een lagere rechtbank in München, die de zaak oor spronkelijk behandelde, moet nu uitzoeken hoe beroemd de drie strepen van Adidas zijn en hoe sterk de twee strepen van C &A daaraan doen denken om tot een definitieve uitspraak te komen. den haag anp Telecomwaakhond OPTA heeft Debitel een boete van 400.000 gulden opgelegd. Het bedrijf handelt volgens OPTA niet snel genoeg als een abonnee zijn te lefoonnummer wil meenemen naar een nieuwe aanbieder. KPN, Libertel, Telfort, Dutchto- ne, BEN, ANWB, Talkline en IMC voldoen wel aan de eisen. De zogeheten nummerporta- biliteit moet volgens OPTA ge beuren op de datum die zij met telecombedrijven afspreken. Al leen hielden de telecomopera- tors zich hier niet aan. OPTA noemt het opvallend dat tele combedrijven zich aan de af spraken houden als er een dwangsom tegenover staat. „Acht van de negen bedrijven kunnen het nu wel", aldus een woordvoerder. Volgens OPTA is de nummer- portabiliteit belangrijk om con currentie mogelijk te maken tussen aanbieders van vooral mobiele telefonie. Dan is het makkelijker over te stappen naar de concurrent. Zeker als de markt voor mobiele telefonie verzadigd raakt zal het meene men van het nummer belang rijker worden omdat aanbie ders dan klanten van elkaar zul len proberen af te pakken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7