heen Aids grijpt nog sneller om zich 'Dwergen en clowns' laten Barak in de steek Buitenland Einde aan sancties Rusland Mugabe geeft oppositie schuld van stadiondrama Rokers eisen miljarden van sigarettenindustrie Khatami in Berlijn SDAG 11 JULI 2000 sau AP Associated Pi rs Diensten RTR Reu BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Europese Unie beëin digt de financiële sancties die ze Rusland had opge legd vanwege de oorlog in Tsjetsjenië. Nog dit najaar kan Moskou rekenen op de ruim 125 miljoen gul den steun die een halfjaar geleden door de EU-rege ringsleiders werd bevro ren. Eind december veroor deelden de EU-leiders in ongewoon krachtige ter men het Russische optre den in de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië. De financiële hulp voor dit jaar werd grotendeels bevroren. Er werd een on afhankelijk onderzoek ge- eist naar de gruwelen in Tsjetsjenië. Hoewel deze eis niet is ingewilligd, besloten de EU-ministers van buiten landse zaken de hulp weer op gang te brengen. Minister Van Aartsen noemde dat gerechtvaar digd omdat de nieuwe Russische president, Poe- tin, heeft beloofd de op bouw van de rechtstaat ter hand te zullen nemen. Ook wees Van Aartsen op het onderzoek dat Rus land zelf zal uitvoeren naar de wreedheden tij dens de Tsjetsjeense oor log en de toezegging dat humanitaire Ook de sanc ties tegen Joegoslavië (in vesteringsverbod, visa-re stricties, olieboycot) ko men steeds meer onder vuur. De Franse minister Védrine verklaarde dat 'de scepsis tegen de maatre gelen toeneemt'. Hij noemde de sancties 're gelmatig ineffectief, ver keerd, onevenwichtig en soms absurd'. In de prak tijk zijn ze bovendien makkelijk te omzeilen. ,,We hebben ons politieke doel (vertrek Milosevic, red.) niet bereikt. Dat kunnen we niet zomaar naast ons neerleggen", al dus Védrine. m rbeiders dreigen fabriek op te blazen iai ill Franse arbeiders die bang zijn hun baan te verliezen, >ri bben gedreigd hun fabriek op te blazen. De politie neemt het ïigement serieus en heeft 560 inwoners van het stadje Givet het noordoosten van Frankrijk geëvacueerd. Voor de werkne- 1 ;rs dreigt ontslag omdat het chemiebedrijf, dat viscose fabri- R ert, failliet is verklaard. Gisteren is er druk onderhandeld tus- de autoriteiten en de arbeiders, die sinds begin deze maand toegang tot de fabriek blokkeren. 'f iraëlische president Weizman weg uzalem De Israëlische president Ezer Weizman heeft giste- n afscheid van de actieve politiek genomen. De 76-jarige pre- ur lent, die was verwikkeld in corruptieschandalen, gaf in de zijn ontslagbrief aan parlementsvoorzitter Burg. Daar- u ;e vertrekt hij drie jaar voor het einde van zijn tweede termijn staatshoofd. Weizman had zijn vertrek in mei aangekondigd. q it parlement kiest 31 juli een nieuwe president. Voormalig ïmier en Nobelprijswinnaar Shimon Peres lijkt een goede ns te maken hem op te volgen. Hij heeft de steun van de rege- ide partij Eén Israël van premier Barak. Peres moet het opne- m tegen de rechtse oud-minister Moshe Katzav. arijs: Beperkte autonomie Corsica L tus_* De Franse regering heeft Corsica gisteren voor een sefperiode gedeelde wetgevende bevoegdheden op bepaalde leidsterreinen aangeboden. Het Voorstel maakt deel uit van I gingen een duurzame oplossing te vinden voor de proble- sn tussen het vasteland en het eiland. Het voorstel werd ge- *esenteerd na afloop van een bijeenkomst met Corsicaanse af vaardigden in Parijs. De Corsicanen bespreken het plan mor- n in hun regionale parlement. Corsica maakt deel uit van ankrijk sinds 1763. Het eiland kampt echter al decennia met oradisch geweld in het kader van een campagne voor onaf- nkelijkheid. Het geweld is meestal gericht tegen onroerend ed, maar er worden ook aanslagen gepleegd waarbij doden Hen. iiederatieraad verwerpt plannen Poetin >skou De Russische Federatieraad, het hogerhuis, heeft gis- en de plannen van president Poetin verworpen om de be- egdheden van de raad te beperken ten gunste van het centra- erf gezag. De Doema, het lagerhuis, keurde vrijdag een voorstel II ed dat de president in staat stelt gouverneurs, burgemeesters ze andere lokale functionarissen de laan uit te sturen als zij de o, t overtreden. Poetin zegt vooral de veel te grote invloed van 43 gouverneurs te willen beperken,maar volgens critici pro- ert hij het controlesysteem te ontmantelen dat de macht van president indamt. Een commissie gaat nu bemiddelen tus- n het Kremlin en de Federatieraad. Als zij niet slaagt, kan de >ema het veto van de Federatieraad met een tweederde meer- ;R rheid wegstemmen. voor de opvang en ondersteu ning van seropositieven. Gates en Merck gaan samen werken met de Duitse genees middelenfabrikant Böhringer- Ingelheim. Die heeft toegezegd medicijnen te gaan leveren, die het risico verkleinen dat aids van moeder op kind wordt overgedragen. Merck zal de du re antiretrovirale medicijnen die nodig zijn om de ziekte een halt toe te roepen gratis gaan verstrekken. Zes gewonden door aanslag Noord-Ierland PORTADOWN DPA-AFP In Noord-Ierland zijn gister avond zes gewonden gevallen door een aanval met een benzi nebom op een hal van de pro testantse Oranje Orde in Agha- lee in het graafschap district Antrim. In Portadown waren eerder op de dag al twee men sen gewond geraakt bij botsin gen tussen protestanten en de politie rond het kerkje van Drumcree. Onder de gewonden is een cameraman. De autoriteiten zetten water kanonnen in tegen de demon stranten. Die bekogelden de or detroepen met stenen en fles sen. Portadown is al dagen het toneel van gewelddadigheden van protestantse zijde, na het verbod op een oranjemars die zondag door katholiek gebied had moeten gaan. Met de mar sen wordt de overwinning van de protestanten op de katholie ken in 1690 herdacht. Het 'hoogtepunt' van het marssei zoen is morgen. Uit protest tegen de beper kingen die steeds vaker aan de jaarlijkse marsen worden wor den opgelegd, hebben aanhan gers van de Oranje Orde giste ren opnieuw in heel Noord-Ier land het verkeer in de avond- spits verstoord met menselijke blokkades. Ondanks oproepen van de leiders van de beweging om af te zien van geweld, bra ken er vrijwel direct na het be gin van de blokkades op ver schillende plaatsen ongeregeld heden uit. Dramatische cijfers over ramp in Afrika op congres De aids-epidemie grijpt erger om zich heen dan ooit gedacht. In de gebieden die het ergst door de ziekte zijn getroffen, vooral in Afrika, zal de bevolking slinken. De gemid delde levensverwachting zal daar binnen afzienbare tijd niet meer boven de 30 jaar komen. Dat stelde een onderzoeker van de Amerikaanse overheid gisteren op het we- reld-aidscongres in Zuid-Afrika. De epidemie grijpt zelfs veel sneller om zich heen dan in de meest pessimistische voorspel lingen, aldus twee Amerikaanse overheidsinstellingen. Vooral de mate van verspreiding van uit de steden naar het platte land is onderschat, zo zei een medewerker. Buiten de Wester se wereld is aids bovendien een kwaal van iedereen, en niet al leen van risicogroepen als ho moseksuelen of drugsverslaaf den. Van de 34 miljoen HIV-posi- tieven ter wereld, wonen er bij na 25 miljoen in Afrika ten zui den van de Sahara. In zeven Afrikaanse landen (Botswana, Lesotho, Namibië, Zuid-Afrika, Swaziland, Zambia en Zimbab we) is één op de vijf inwoners besmet met HIV. Aids is doods oorzaak nummer één in Afrika, en nummer vier ter wereld. Doordat veel kinderen en tie ners overlijden, zal over drie jaar het inwonertal van Botswa na, Zuid-Afrika en Zimbabwe gaan slinken. De gemiddelde inwoner van Botswana wordt nu al niet ouder meer dan slechts 39 jaar. Tegen het jaar 2010 zijn er veel meer landen waar de levensverwachting zo dramatisch is gedaald, zoals Zimbabwe en Swaziland. Volgens het Amerikaanse Bu reau voor Volkstelling, dat met deze cijfers kwam, gaat het in andere zwaar getroffen regio's als Latijns"-Amerika, het Cari- bisch gebied en Azië dezelfde kant op, als er niet snel een zeer effectief geneesmiddel of een vaccin tegen besmetting komt. Botswana kan overigens een gift tegemoet zien van software- miljardair Bill Gates en genees middelenfabrikant Merck and Co. Zij schenken het land geza menlijk 230 miljoen gulden voor de strijd tegen aids. Het project van Gates voorziet on der meer in voorlichtingscam pagnes, het aanmoedigen van vrijwillige tests en programma's Agitatoren van de Zimbab waanse oppositie zijn schuldig aan het geweld dat voorafging aan het drama in het Nationale Sportstadiom in Harare, waar zondag dertien doden vielen. President Mugabe heeft dat gis teravond gezegd. De wereldvoetbalfederatie FIFA heeft een onderzoek naar het drama aangekondigd. De onlusten op de tribunes braken uit tijdens de wedstrijd van Zimbabwe tegen Zuid-Afrika in de voorronden van het wereld kampioenschap van 2002. Zuid-Afrika scoorde 0-2, nadat aan Zimbabwe een strafschop zou zijn onthouden. Vanaf de tribunes werden flessen en an dere voorwerpen op het veld gegooid, waarna de politie traansgas afvuurde en het pu bliek wegvluchtte. In het ge drang werden tientallen men sen onder de voet gelopen. Volgens Mugabe zaten tussen het publiek activisten van de oppositie om leuzen tegen de regering te schreeuwen en par tijsymbolen van de oppositie omhoog te houden, waardoor onrust zou ontstaan. Woord voerder Ncube van de opposi tionele Beweging voor Demo cratische Verandering (MDC) wierp gisteren tegen dat Muga be de 'misdadige overreactie' goedpraat. ,,Als de mensen al leuzen riepen dan was dit spontaan en was het optreden van de politie duidelijk onge rechtvaardigd" in een afgeslo ten stadion, zei hij. De Zimbabwaanse politie kondigde een onderzoek aan. De voormalige Britse profvoet baller John Fashanu, die als commentator bij de wedstrijd aanwezig was en tegenwoordig goodwill-ambassadeur is van de Verenigde Naties, zal daarbij adviseren. ,,Er zal niets onder het tapijt worden geveegd", be zwoer politiewoordvoerder Wayne Bvudzijena. 'Dag van afrekening is gekomen al schuldig bevonden aan het willens en wetens verkopen van producten die de gebruikers ziek maakten. Het afgelopen weekeinde verwierp de rechter een verzoek van de tabaksfir ma's om de schadevergoeding niet boven de vijftien miljard dollar te laten uitkomen. Vermoedelijk wordt aan het einde van deze maand bekend hoeveel schadevergoeding de slachtoffers van de vijf grootste sigarettenproducenten tege moet kunnen zien. De aange klaagde firma's hebben eerder al in vijftig Amerikaanse deel staten schikkingen getroffen en zullen in dat kader de komende 25 jaar naar schatting al 246 miljard dollar aan schadever goeding betalen. Advocaten van rokers in de Amerikaanse staat Florida heb ben gisteren van de tabaksin dustrie een schadevergoeding geëist van tussen de 123 en 196 miljard dollar (285 miljard tot 450 miljard gulden). De advo caten hebben het proces aan gespannen namens enige hon derdduizenden rokers. Raadsman Stanley Rosenblatt zei gisteren tegen de jury bij een rechtbank in Miami dat de dag van afrekening is gekomen. „Nooit hebben zo weinigen zo lang schade berokkend bij zo velen", aldus de advocaat in zijn slotpleidooi in de nu al twee jaar durende zaak. Vorig jaar werden de vijf be trokken sigarettenproducenten Berlijn Preventieve arrestaties van tegenstanders van het be wind in Iran en betogingen van Iraanse ballingen omlijstten giste ren het begin van het bezoek van de Iraanse president Khatami aan Duitsland. Het hervormingsgezin de staatshoofd kreeg in Berlijn van de Duitse regering een war me ontvangst, die het einde mar keerde van een jarenlange perio de van ijzige betrekkingen. Khata mi werd door zijn Duitse collega Rau (foto) ontvangen op vliegveld Tegel. Het is de eerste keer sinds 1967 dat een Iraanse leider Duits land bezoekt. Het bezoek van de sjah in dat jaar ging gepaard met grote demonstraties tegen diens autoritaire bewind. foto reuters arnd wiegmann fatoren aan zijn zijde. Israëls populairste dagblad, Yediot Acharonot', staat niet bekend als schutsengel van Baraks par tij Arbeid. Maar het hoofdartikel van gisteren bevat een vurig pleidooi voor Baraks vredes missie. De krant signaleert dat veel Israëliërs de moed in de schoenen zinkt nu er een reële kans op vrede is. „Schrijvers en dichters zijn generaties lang vol geweest van dit moment, kin deren hebben ervan gedroomd. Maar diep in hun hart hebben ze steeds gehoopt dat het nooit zo ver zou komen, dat het zou worden uitgesteld tot een latere generatie. Want is het allemaal echt zo slecht? Een geweldig land, welvarend, bloeiende ne derzettingen op iedere heuvelt op, het werk wordt goedkoop gedaan door Palestijnen en ter reur is er bijna niet meer. Atoombommen in de kelder. Dus: waarom nu? Waarom wij? Volgens Yediot is voor hét be reiken van resultaten een speci aal soort leider nodig, iemand van het kaliber Ben-Gurion, Be gin, Rabin of Peres. Mensen die bereid zijn hun eenzame weg te gaan. „Wat de mensen willen, weet ik niet, maar wel wat ze nodig hebben", was een ken merkende uitspraak van Ben- Gurion. Is dat paternalisme? Yediot heeft het antwoord klaar: „Had Ben-Gurion geluisterd naar de heilige nee-zeggers, dan zou er nu geen staat Israël bestaan. Had Begin geluisterd, dan had den we meer oorlogen tegen de Egyptenaren moeten voeren. Op zijn eenzame missie naar Camp David is Barak niet te be nijden. Zijn geweten zal hem leiden en zes miljoen passagiers kijken naar hem met ongerust heid en hoop." „In deze Knesset, zo is zondag gebleken, bestaat geen meer derheid voor vrede." Het oor deel van commentator Chemi Shalev is genadeloos, maar het valt niet mee er een speld tus sen te krijgen. Nu premier Ba rak het eindspel in het vredes proces met de Palestijnen heeft aangekondigd en zijn drie rechtse coalitiepartners zijn weggevlucht, is de Israëlische pers losgebarsten in een zelfs voor dit land ongehoorde tira de. „De manier waarop Israël wordt geregeerd, lijkt nog het meest op een droeve grap in een surrealistisch circus", schrijft Shalev in zijn column in het dagblad Ma'ariu. „Premier Barak draagt de verantwoorde lijkheid, maai- uiteindelijk zou het publiek wel eens de reke ning kunnen vereffenen met de dwergen en de clowns om hem heen." Wie die dwergen en clowns zijn, is de afgelopen dagen dui delijk geworden. David Levy bijvoorbeeld, de minister van buitenlandse zaken die boos in een hoek zit en niet mee wil naar Camp David. Hij voelt zich gepasseerd door minister Shlo- mo Ben-Ami, die het voorberei dende onderhandelingswerk mocht doen. Levy noemt Ba raks deelname aan de topcon ferentie onverantwoord, maar aftreden doet hij niet. De andere clowns en dwergen zijn de leiders van de drie par tijen die, nog voor er concrete vredesvoorstellen op tafel lig gen, uit pure angst het kabinet hebben verlaten. De promi nentste van deze circusartiesten is oud-opperrabbijn Ovadia Jo sef, die in zijn eentje de Shas- fractie in de Knesset bestiert. Terwijl tal van Israëlische politici hem in de steek hebben gelaten, ging premier Barak gisteravond in zijn eentje aan boord van het vliegtuig dat hem naar de VS zou brengen. Daar wachten hem cruciale vredesbe sprekingen met de Palestijnse leider Arafat. foto ar» lefterispitarakis Hoe een overeenkomst met de Palestijnen er uiteindelijk zal uitzien, is in grote lijnen be kend. Maar onduidelijk is of er in Israël een meerderheid te vinden is voor een realistische vrede. „Ondanks het ge schreeuw, de betogingen, de vrees en de dreigementen, moet vanaf de eerste dag van de be zetting in 1967 duidelijk zijn ge weest dat er geen realistische kans bestaat om de bezette ge bieden onder Israëls soevereini teit of bestuur te houden", schrijft Ma'ariu in een hoofdar tikel. „De meeste Israëliërs wei geren er te wonen of zich ermee verwant te voelen. Ze begrijpen dat de tijd is aangebroken om af te rekenen." De krant stelde onlangs al vast dat Israël in snel tempo 'het Ita lië van het Midden-Oosten' wordt. Maar in het land van Ehud Barak kan politieke insta biliteit letterlijk een zaak zijn van leven of dood, van oorlog of vrede. Formeel gezien steunt Baraks regering nu op nauwe lijks een derde van de volksver tegenwoordiging. Toch weet de premier zich volgens de opinie peilingen bij het vredesoverleg gesteund door 52 procent van de bevolking. Dat is niet veel minder dan de 56 procent die hem vorig jaar verkoos boven de in het vredesproces weinig toeschietelijke Benjamin Ne tanyahu. Bovendien weet Barak, nu hij naar Camp David is vertrokken, alle belangrijke kranten en alle belangrijke politieke commen- egen ratten op één New Yorker York De gezondheidsdienst van de stad New York heeft :eren de hulp van alle inwoners ingeroepen bij de strijd tegen ten. De stad telt naar schatting 70 miljoen van die diertjes, -en keer zoveel als er mensen wonen. „Rammel met je sleu- Maak veel lawaai en licht en wacht vervolgens een paar mi- ten. Ga dan pas je huis binnen." Dergelijke tips zijn nodig in n'metropool, niet alleen in achterstandswijken, maar ook in de zuidpunt van Manhattan. De autoriteiten willen daarom optreden tegen de beesten. De stad krijgt een en er wordt grif met gif gestrooid. Bewoners te zorgen dat hun huis schoon is. Zo niet, dan stuurt de een schoonmaakbedrijf op kosten van de eigenaar. koe krijgt kalfje cyo* Gekloonde koeien kunnen voor nageslacht zorgen. Dat ek gisteren, toen een gekloonde koe in een onderzoekscen- m in het Japanse Ishikawa een kalf ter wereld bracht dat was wekt met kunstmatige inseminatie. Het onderzoekscentrum !r in geslaagd vijf klonen van koeien te maken uit cellen van wassen koeien. In september moet een van de andere vier doonde koeien bevallen. Het gisteren geboren kalf maakt het »d. Volgens de onderzoekers is het voor het eerst dat een ge- onde koe bevalt van een jong. Eerder gebeurde dat wel met gekloonde schaap Dolly. 1 [inister India ontslagen na marteling iv delhi Een minister van de Indiase deelstaat Bihar is gistë- i ontslagen, omdat hij drie van zijn werknemers zou hebben narteld. De slachtoffers behoren tot een lagere kaste. Lalit een maand lang regelmatig gemarteld en getreiterd, omdat minister hen van diefstal verdacht. De bewindsman is op de cht geslagen. Ministers in Bihar zijn steeds vaker het mik- Hnt van kritiek. De centrale regering in de hoofdstad New Del- r beschuldigde hen onder meer van corruptie. U vraagt Ahtisaari voor commissie m' issel De Finse oud-president Martti Ahtisaari is gevraagd 5nor de commissie van drie 'wijze mannen' die de politieke si- de in Oostenrijk in kaart moet brengen. Hij heeft enkele da- bedenktijd gevraagd, aldus het Oostenrijkse persbureau A Bronnen in Brussel melden dat Ahtisaari om gezondheids ei lenen over het aanbod twijfelt. Hij moet binnenkort een ope- ie aan beide knieën ondergaan. De commissie is met instem van Oostenrijk ingesteld door de EU-lidstaten. Zij zal kij- n ar de Oostenrijkse omgang met asielzoekers, immgran- i en andere etnische minderheden. Ook het optreden van de reem-rechtse regeringspartij FPÖ zal onderwerp van analyse men. Mogelijk komt daarna een einde aan de diplomatieke icties van de veertien EU-lidstaten tegen Oostenrijk. -BC ontslaat honderden mensen jden De BBC gaat honderden mensen ontslaan. Volgens de emeen directeur van de Britse publieke omroep, Greg Dyke, 1J leten in drie jaar mogelijk 900 werknemers weg. Het gaat lb'orai om technisch en administratief personeel. De BBC wil de mende zes jaar 3,8 miljard gulden bezuinigen. Dyke is van in flink te snijden in de bureaucratie van de omroep, om zo el mogelijk geld te kunnen stoppen in het maken van goede ^Dgramma's. Hij hoopt dat zo binnen enkele jaren 85 procent n het budget opgaat aan programma's, tegen 76 procent nu. 'Ofplannen zijn het resultaat van een intern onderzoek van Dy- die in januari aantrad. Hij uitte al snel kritiek op zijn voor- nger John Birt, die volgens hem de creativiteit de nek om- jéi iaide met een autoritaire bestuursstijl.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5