Vaardigheid asielzoeker slecht benut trote uitslaande brand eft botenopslagplaats Binnenland Ministerie verbiedt vluchten naar Samos tSr 1roemenie Zu .0 Z Schiphol Plaza is jarig Kamerleden: Meer geld voor BVD-gedupeerde Voorzitter gehandicapten zwakt uitlatingen in Italiaanse krant af DAG 11 JULI 2000 baretiers doen mee aan walvisactie shaven De Nederlandse cabaretiers Theo Maassen en s Teeuwen zijn gisteravond in een rubberbootje op weg ge- naar de Faeröer-eilanden tussen Noorwegen en IJsland. >nc mee riskeren zij een forse geldboete en in het uiterste geval kki celstraf. De twee voeren actie tegen de walvisvangst rond •ilanden. De cabaretiers zijn vertrokken vanaf het schip in Warrior van milieu-activist Paul Watson vanwaar ze aan- it vragen voor de problematiek van de walvisvangst. Aan d van dat schip zijn onder anderen actrice Kim van Kooten cteur Victor Löw, die meewerken aan een film over de op- ter van Greenpeace op basis van zijn autobiografie. recteur TaxiDirekt opgestapt frdam R. Weingarten, oprichter en algemeen directeur de Amsterdamse taxicentrale TaxiDirekt is vrijdag afgetre- Weingarten, die de op mobiele telefonie gebaseerde cen- ontwikkelde, blijft wel aan als adviseur en programmeur, s ook niet van plan zijn aandelen in het bedrijf te verkopen, irdvoerder F. Schoon neemt het directeurschap over. De oorlog' met oud-monopolist Taxicentrale Amsterdam V) heeft met zijn vertrek niets te maken, aldus Weingarten. >b Scholte moet betalen •frdam Beeldend kunstenaar Rob Scholte moet een boete 2500 gulden en een schadevergoeding van 5000 gulden aan ichter Koos Dalstra betalen. Dit heeft de rechtbank in Am- Jam maandag bepaald. Scholte krijgt de straf voor het her- delijk beschuldigen van Dalstra van het plaatsen van een onder zijn auto in november 1994. De dader van de aan- waarbij de kunstenaar beide benen en zijn toenmalige jidin hun ongeboren kind verloor, is nooit gevonden. Schol- jeent serieuze aanwijzingen te hebben dat zijn vroegere nd en dichter Dalstra achter de aanslag zit. Maar de politie nooit aanleiding gezien hem als verdachte aan te merken. eiJolte is veroordeeld voor uitlatingen die hij deed in inter- Pii ks met de Geassocieerde Pers Diensten, De Telegraaf en in het vo risieprogramma Hoeksteen TV. derlander in hongerstaking iBlanca Een 44-jarige Nederlandse gedetineerde is in de okkaanse stad Casablanca in hongerstaking gegaan. De protesteert hiermee tegen het tot nu toe uitblijven van zijn re plaatsing naar Nederland en de situatie in het ziekenhuis bj r hij verblijft. De man is veroordeeld wegens drugssmokkel, ta ;ens het ministerie van justitie behandelt het gerechtshof in ke hem zijn aanvraag met voorrang. De uit Olst afkomstige o i heeft er bijna drie jaar gevangenschap opzitten. Hij is ver in leeld tot negen jaar. Het laatste jaar verblijft hij in het zie- en huis omdat hij een ernstige nierziekte heeft. oorbijgangers houden overvallers aan -I rai egraven Voorbijgangers hebben gisteravond twee overval- van een Texaco-tankstation aan de provinciale weg NI 1 in ng egraven overmeesterd. De twee gewapende mannen had even daarvoor de pompbediende van het tankstation be rt. Hoe groot de buit was kon de politie niet zeggen. De twee ers van 23 en 28 jaar uit Bodegraven sprongen na hun daad 3 de sloot en vluchtten een woonwijk in. Voorbijgangers za- de verdachten en hielden de knapen aan. Ze hielden hen totdat de politie ter plaatse was. arineschip klaar voor Eritrea helder De marine stelt het amfibisch transportschip Rot- id am beschikbaar in geval Nederland een verzoek van de Ver- 'de Naties voor een vredesmissie in Ethiopië en Eritrea ho- eert. Het drijvende dok, dat landingsvaartuigen en een grote veelheid materieel kan vervoeren, krijgt momenteel onder- vjj d in Den Helder. „Besloten is dat dit onderhoud ook tijdens i je 'akantieperiode doorgaat, zodat de Rotterdam er klaar voor en s er een verzoek komt om het schip in te zetten",'aldus ma- woordvoerder Meeldijk. lie H iker alimentatie voor kinderen id iij )rburg Rechters wijzen bij echtscheidingen steeds vaker ali- Vitatie toe aan kinderen. Vorig jaar kreeg één op de drie kin- en alimentatie. In 1998 lag dit aantal nog op 26,4 procent. Bij [ufn de helft van de scheidingen betrof het minderjarige kinde- Dit meldde het webmagazine van het Centraal Bureau voor 1 jfctatistiek (CBS) gisteren. Eén op de vijf vrouwen kreeg in n 9 alimentatie. Dat was een jaar eerder ook zo. De vrouw eg minder vaak een woning toegewezen: slechts één op de Tussen 1993 en 1996 was dat nog bij eenderde van alle ;t tscheidingen het geval. Mannen krijgen zelden alimentatie: ischts bij één op de vijfhonderd echtscheidingen. Het CBS tel- ei vorig jaar 33.571 echtscheidingen. In vijf jaar tijd is dat een ;k ing van ongeveer 2 procent. Celstraf voor fraudeur Enschede n i lELQEen 42-jarige Enschedeër die zich samen met zijn uw (31) schuldig heeft gemaakt aan fraude na de vuur- le rkramp door ten onrechte geld en hulpgoederen op te strij- mag van de Almelose politierechter geen werkstraf uitvoe- „Dat is al zo vaak met u geprobeerd, het helpt toch niet", mr. P. Derks gisteren. De rechter veroordeelde de man die ;estrafblad van maar liefst 28 kantjes heeft en tijdens het in- van geld en hulpgoederen nog in de proeftijd van een vori- «llveroordeling liep, tot zes weken cel. Zijn vrouw kreeg een io rkstraf van zestig uur werken in plaats van een maand zitten, is een maand voorwaardelijk en reclasseringstoezicht. lakkengif fataal voor honden 'Ningen Overdadig gebruik van slakkengif in de tuin kan fa- I zijn voor honden. Dat zegt de Groningse dierenarts J. Tin- t. In Groningen zijn al enkele tientallen honden ziek gewor- na het eten van het giftige goedje. Voor zover bekend is één woeter overleden. De dieren eten het gif met smaak, maar ;en daarna binnen de kortste keren stuiptrekkend tussen de aten. Door de natte zomer neemt het aantal slakken in de n toe en daarmee ook het gebruik van gif. Het bestrijdings- ddel is ondanks de risico's niet verboden. Het strooien van ut is volgens de dierenarts een goed alternatief voor slakken- Irc ji >otenopslagplaats en scha- 3i erstelbedrijf Botenservice Jwijk is de afgelopen nacht 1 half één een grote brand ebroken. Veertig brand- 0 rlieden van de korpsen 1 da en omgeving proberen )rand te blussen. Door het isolatiemateriaal duurden iluswerkzaamheden nog tot ;jin de ochtend. vielen geen gewonden, de loods waarin de brand rak, is volledig verwoest. De de loopt in de miljoenen, had de wijde omgeving last rookontwikkeling. Op de bij Reeuwijk werd vanwege dikke laaghangende rook ie tijd een snelheidsbeper- de maatregel ingevoerd. Het bedrijf is gelegen op het industrieterrein van Reeuwijk. De brandweer denkt dat eerder uitgevoerde werkzaamheden de oorzaak zijn van de brand. Me tingen hebben uitgewezen dat er geen giftige stoffen zijn vrij gekomen. Er bevonden zich volgens de brandweer wel veifresten, schoonmaakmiddelen en enke le gasflessen in de loods, maar de hoeveelheden giftige stoffen die daarvan bij de brand zijn vrijkomen zijn volgens de brandweer niet schadelijk voor de volksgezondheid. Hoeveel boten in het bedrijf lagen, is niet bekend. Drie zeil boten. een sloep en een speed boot die in een nabijgelegen sloot lagen, konden worden ge spaard. ANP Algemeen Nederlands GPD Geassocieerde Pers Diei den haag gpd-anp Het ministerie van buitenland se zaken heeft in ieder geval tot en met vrijdag vluchten verbo den naar het Griekse eiland Sa mos. De ongeveer 1200 toeris ten die op het door bosbranden geteisterde eiland verblijven moeten terug naar huis. De ANWB geeft een negatief reisadvies af. Overigens zou de brandweer het vuur inmiddels grotendeels onder controle hebben. „Als de wind niet opsteekt, dan kunnen de branden snel geblust zijn", zo verklaarde het hoofd van de brandweer, Panagiotis Fourlas, gisteravond laat op de Griekse televisie. Eén persoon is door de bosbranden op het eiland omgekomen, zeker dertig men sen raakten gewond. Het vuur, ontstaan door lang aanhouden de droogte en hoge temperatu ren, heeft voor miljoenen scha de aangericht. Naar verwach ting houdt de hittegolf in Grie kenland nog zeker tot donder dag aan. Volgens woordvoerder P. Egelie van touroperator Hol land International zal slechts een klein deel van de toeristen daadwerkelijk naar huis terug keren. De meeste Nederlanders kiezen volgens haar voor een alternatieve vakantiebestem ming, zoals Turkije of een van de andere Griekse eilanden. De reizigers krijgen de kosten vol ledig vergoed. Onder de hote liers op Samos heerst voorals nog geen paniek. De receptio niste van hotel Arion in Kokkari - een toeristische trekpleister op tien kilometer afstand van Samos-stad - zit weliswaar met lege kamers, maar reden tot on gerustheid is er volgens haar absoluut niet. „Alle toeristen, onder wie een groep Nederlan ders, zijn uit voorzorg naar een hotel in Samos-stad overge bracht. Ik denk dat de gasten morgen alweer kunnen terug keren naar ons hotel. De bran den zijn namelijk hoog in de bergen. Van hier uit zijn niet eens rookwolken te zien." De verontwaardigde eigenares van hotel Hydrelle Beach in Pythag- orion, op 13 kilometer van Sa mos-stad, verklaart zelfs dat er niets aan de hand is. „Alle gas ten liggen op het strand." Echter volgens D. Zwikker van de Nederlandse Ambassade in Athene hebben op Samos sinds mensenheugenis niet zul ke bosbranden gewoed. „En in heel Griekenland is het een broeikas." De Griekse minister van bin nenlandse zaken, Wasso Pa- pandreou heeft zondag wegens de vele bosbranden die het land teisteren de noodtoestand afge kondigd. Volgens zijn departe ment woedden er op zeker honderd plaatsen bosbranden, waarvan ook een groot aantal op het vasteland. Hittegolf Zuid-Europa i3® oS 4 43 BOS. 43 g BULGARIJE JOEGOSL ITALIË 4 40' GRIEKENLAND =bosbranden W -recordtemperatuur 0 =aantal doden (5 10 juli 2000) MIDDELLANDSE CYPRUS Q £43° schiphol» Een jongetje steekt brutaal zijn tong uit naar een gebodypainte vrouw. De vrouw liet zich in het winkelcentrum Schiphol Plaza op luchthaven Schiphol beschilderen, omdat Schiphol Plaza vijfjaar bestaat. Bodypainting is een van de activiteiten die tot morgen op het vlieg veld te doen is. foto anp evertelzinca Vluchtelingen werken onder hun niveau Minister Van Boxtel (grote steden- en integratiebeleid) wil dat beter gekeken wordt naar de vaardigheden van asielzoekers en vluchtelingen, zodat zij een baan kunnen krijgen die past bij hun opleidingsniveau. Zo kunnen mogelijk veel mensen terecht in de gezondheidszorg en ICT, sectoren die met een groot personeelstekort kam pen en nu in het buitenland naar geschikte mensen moeten zoeken. den haag gpd „Onder vluchtelingen bevinden zich hoogst gemotiveerde en goed opgeleide mensen die dol graag willen werken. Maar wij doen nu geen recht aan die kwaliteiten. Dat moet anders. We moeten ons verdiepen in de achtergrond van die mensen en gericht gaan bemiddelen. Spe ciale 'jobcoaches' moeten hen helpen een geschikte baan te vinden", vindt de minister. Geld voor dit soort activiteiten is er volgens hem voldoende bij de Sociale Diensten, omdat de werkloosheid onder Nederlan ders de afgelopen jaren fors is afgenomen. Van Boxtel deed zijn aanbe veling gisteren bij de presenta tie van een rapport over de 'nieuwe etnische groepen' in Nederland, zoals Afghanen, So- maliërs, Irakezen, Iraniërs en Vietnamezen. Het rapport is opgesteld door het Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen in Nijmegen. Het laat zien dat het voor de nieuwe Ne derlanders moeilijk is aan een baan te komen. Degenen die werk vinden, zijn vaak onder hun niveau actief. Van de onge veer 185.000 personen die tot de nieuwe etnische groepen be horen is 26 procent werkloos, terwijl het percentage bij ande re etnische minderheden (Suri- namers, Marokkanen, Antillia- nen) schommelt tussen de ne gen en zestien. Belangrijkste struikelblokken bij het vinden van werk zijn ge brekkige beheersing van de Ne derlandse taal en het feit dat buitenlandse diploma's hier vaak niet worden erkend. Voor Van Boxtel reden om aan te kondigen „dat we nog eens kri tisch gaan kijken naar de eisen die we aan diploma's stellen". Ook het inburgeringsproces voor de nieuwkomers is voor verbetering vatbaar. Het kabi net laat onderzoeken hoe dat moet gebeuren. den haag ferdi schrooten. De Rotterdammer Johan Wilman (78) moet een veel grotere schadevergoeding krijgen voor zijn 'door de BVD verwoeste leven'. De ton die de Rotterdammer vorig jaar kreeg van toenmalig minister Peper is een schijntje vergeleken met de acht miljoen .gulden voor journalist Willem Oltmans, af gelopen mei. Dat stellen vier Tweede-Kamerleden in een brief aan minister De Vries van bin nenlandse zaken, de opvolger van Peper. De Kamerleden eisen op persoonlijke titel dat Wilman er minstens 'ettelijke tonnen' bij krijgt om het schrijnende contrast met Oltmans enigszins weg te poetsen. Een arbitragecommissie oordeelde in mei dat de Staat Oltmans na een conflict met toenmalig minister van buitenlandse zaken Luns decennia heeft gedwarsboomd en benadeeld. Sindsdien is de journalist miljonair. De vier Kamerleden stellen dat het geval van Wilman vergelijkbaar is. Diens carrière als werktuigbouwkundig in genieur is nooit van de grond gekomen na dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) hem begin jaren vijftig brandmerkte wegens vermeende communistische pro paganda. Ten tijde van de Koude Oorlog was dat net zo n politieke doodzonde als het interview dat Oltmans in 1956 hield met de Indonesische vijand in de persoon van president Soekarno. „Oltmans heeft een prachtige schadever goeding gekregen", zegt Olga Scheltema (D66), die de brief heeft ondertekend sa men met Gerritjan van Oven (PvdA), Tara Oedayray Singh Varma (GroenLinks) en Agnes Kant (SP). „Maar helaas geldt de uit spraak voor Oltmans niet automatisch voor Wilman", zegt Scheltema. Een complicerende factor is dat Wilman vorig jaar akkoord is gegaan met Pepers aanbod en de ton schadevergoeding heeft aangenomen. „Maar dat deed Wilman me de door zijn gezondheidstoestand, die door een beroerte ernstig was verslechterd. Hij vindt echter nog altijd dat de rehabilitatie onvoldoende is." De woordvoerder van minister De Vries kon gisteren nog niet reageren. Voor de BVD geldt hetzelfde omdat de zaak-Wil man hier nog 'onderwerp van gesprek' is. den haag anp NAM mag niet binnendijks boren der. Noordpolderzijl, Valom, Kloosterburen en Hornhuizen) proefboren naar gas. Volgens staatssecretaris Faber was maar voor twee van de vijf beoogde locaties een vergunning op grond van de natuurbescher mingswet nodig. De Wadden vereniging ging hiertegen in be roep bij de Raad van State en kreeg gelijk: voor alle vijf loca ties geldt als eis dat aan de Na tuurbeschermingswet moet worden voldaan. De NAM vindt de uitspraak 'teleurstellend'. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) moet opnieuw een tegenslag verwerken. De Raad van State heeft de Wad denvereniging gelijk gegeven in haar strijd tegen door de NAM voorgenomen proefboringen naar aardgas. Het bedrijf be schikt dank zij een misrekening van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij niet over de benodigde vergun ningen. De NAM wil binnen dijks op vijf locaties (Emmapol Politieke daad in Rotterdamse Kuip bij EK-finale STEVENHAGEN rome anp-gpd Maurizio Scelli, voorzitter van de Italiaanse organisatie van gehandicaptenvervoer (Unital- si), heeft gistermiddag zijn uit spraken over de gehandicapten bij de finale van Euro 2000 afge zwakt. Hij zei nooit op een pro vocatie uit te zijn geweest. Maar Scelli liet wel weten dat de strekking van het artikel in de Italiaanse krant Corriere della Serra, waarin de uitspraken staan, wel klopt. In het artikel zegt Scelli dat de Italiaanse gehandicapten die de finale bezochten en daar de ste wards van de Kuip in Rotter dam in de problemen brachten, een 'politieke daad' wilden stel len. Scelli zegt dat hij van tevoren wist dat de gehandicapten in de Kuip mogelijk de trappen op moesten worden gedragen. Vol gens de krant wist hij ook dat dit tot een rel zou kunnen lei den. „De reis naar Rotterdam was daarom een soort kruis tocht voor de normaliteit", ci teert de krant Scelli, die met zijn organisatie gespecialiseerd is in het vervoer van gehandi capten naar bedevaartsoorden. Volgens Scelli, die voor 140 gehandicapten tribunekaartjes a 580 gulden per stuk bestelde bij de Italiaanse voetbalbond, zijn stadions getto's voor ge handicapten. „We hebben op zettelijk gekozen voor normale zitplaatsen, omdat een gehan dicapte het recht heeft om te gaan waar hij wil. Wij staan daar achter en helpen dit idee uitdragen." Voorafgaand aan de finale Italië-Frankrijk ontstond in de Kuip onenigheid tussen een Italiaanse filmploeg van zeven man en stewards van het stadi on over het filmen van de ge handicapten. De politie kwam tussenbeide en hield de journa listen aan. De Italiaanse autori teiten reageerden furieus op de aanhoudingen. De opmerkingen van Scelli werpen een ander licht op de zaak. De Nederlandse ambte naren die de zaak onderzoeken, zullen de uitspraken zeker be trekken in hun eindrapport dat later deze week verschijnt. Maar geen van de betrokken partijen in Italië is bij voorbaat onder de indruk. Volgens de RAI-sportverslaggever Mario Mattioli maken de opemerkin- gen van Scelli geen enkel ver schil. „Waar het om gaat is, dat er buitenproportioneel geweld tegen me werd gebruikt, dat ik urenlang mijn werk niet kon doen", zegt hij in een telefoni sche reactie. De verslaggever van RAI-sport wordt er van Ne derlandse kant van beschuldigd het incident met een kopstoot te hebben ingeleid, iets wat hij categorisch blijft ontkennen. Ook het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken geeft geen krimp. „Unitalsi is een privé-organisatie, waarover wij geen zeggenschap hebben", zegt een hoge ambtenaar. „Wij blijven bij ons protest tegen mishandeling van de tv-ploeg en onheuse bejegening van on ze ambassadeur en de presi dent van de RAI. Over dat laat ste hebben wij meteen een ex cuus ontvangen van de Neder landse collega's. Voor het overi ge wachten wij de resultaten van het door uw premier Kok aangekondigde onderzoek af."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3