De onstuitbare opkomst van het dialei Gesprek van de Dag Groene ketchup voor de jeugd Gelanceerd De paus en de homo's DINSDAG 11 JULI 2000 152 Somntontaar Dat ging dus even mis. Cowboy Quinten Skjonsberg dacht tijdens een rodeo in het Canadese Calgary een 'leuk' ritje te maken op 'Dapper Dick'maar het paard dacht daar duidelijk anders over. Skjonsberg werd al heel snel gelanceerd. foto ap De televisieserie BIG BROTHER drt de Verenigde Staten een flop te wordi Sinds het begin van de uitzendingen week woensdag bij de tv-maatschapp 1 zijn de kijkdichtheidscijfers alleen m daald. De eerste uitzending over de ti woners van het van de buitenwereld ten huis bij Los Angeles trok nog 22,' joen kijkers, vorige week donderdag v het er nog maar 11,6 miljoen. Vrijdag 8,6 miljoen Amerikanen en een dag li was het aantal belangstellenden gedé 6,5 miljoen. CBS heeft meer dan 45 b< dollar betaald voor de rechten voor B' ei ther. u De Franse gastronoom HENRI GAUI^ deoprichter van de vermaarde voedse r| restaurantgids GaultMillau, is gistere: 70-jarige leeftijd overleden aan een h val die hij kreeg in zijn vakantiewonir Saint-Sulpice-en-Pareds in de zuidwf Vendee. Gault had al een naam op ga ir misch gebied toen hij in 1969 samer f Christian Millau de restaurantgids op lr die mede aan de wieg stond van de 'N r. Cuisine'. Het blad onderscheidde ziel bekendere Michelingids, niet alleen c het koksmutsen in plaats van sterren de, maar ook doordat het de waarden tekst uitdrukte. GaultMillau kreeg de pen jaren kritiek, omdat het blad nau ,e ties onderhield met bepaalde chefkol bovendien advertenties opnam voor rf rants en hotels die in de gids werden: ken. stond al minstens drie maanden in het draaiboek. Er is aan het ontdekken van die waarheid wel een nadeel verbonden: toen we nog van niks wisten en de zaak vertrouwden, vonden we televisie een stuk spannender dan nu. In de verhalende kunsten hebben de ken ners het over the willing suspension of disbelief. Dat is de afspraak dat we, hoe wel we de oude heer Kraaijkamp zien, en echt dezelfde van de foto's in de Story, hij voor ons tijdelijk meneer Green is. En niemand anders. Bij de televisie gaat het met die 'vrijwillige opschorting van onge loof steeds slechter. Is iets überhaupt nog wel 'écht' als er een camera bij is? Nee, dan het theater. Daar wordt geen enkel geheim gemaakt van de kunstma tigheid van alles. Er is geen enkele dubbe le bodem. Het is honderd procent be trouwbaar bedrog en een voorstelling die in dat goudeerlijke bedrog de absolute top bereikt is 'Picnic', door Vis a Vis: het kijkje achter de schermen is bij de voor stelling inbegrepen. De ene helft van het publiek kijkt tegen de achterkant van het decor aan en ziet acteurs die technici spe len en acteurs die acteurs spelen die den ken dat niemand ze ziet. Ondertussen wordt aan de andere kant van het decor een virtuoze moordzuchtige klucht ge speeld, voor de andere helft van het pu Wat achter het toneel gebeurt, onzicht baar voor het publiek, is minstens zo in teressant als wat zich op het podium af speelt. Zeggen ze. Een 'kijkje achter de schermen' staat daarom bij veel mensen op het lijstje van wat je minstens één keer gedaan wilt hebben. Producenten gebrui ken dat verlangen naar het grote geheim door tijdens het maken van TV-shows of bioscoopfilms een extra camera mee te laten lopen, voor een documentaire die 'the making of.laat zien. Dat is twee keer geld verdienen met hetzelfde idee, en bovendien een prachtige gelegenheid om flink voor jezelf te applaudisseren, nog vóórdat het eigenlijke werkstuk aan ie mand is vertoond. En de kij kers vreten het, want de Nieuwe Echtheid kwam als geroepen. We hunkeren er naar om weer te kunnen geloven wat we zien. Vroe ger kwam het publiek krij send uit de bioscoopstoelen als een gefilmde locomotief op de zaal afstormde. Inmid dels vermoedt iedere kijker dat alles doorgestoken kaart is. Qui- zvragen uorden gerepeteerd, in- terviews suggestief verknipt en elke zogenaamde verrassing bliek. In de pauze moet u van tribune wisselen. Vis d Vis speelt dan exact het zelfde stuk nog een keer en alles wat ka pot ging, blijkt gewoon weer gemaakt te zijn. Absoluut bedrog. Het publiek scha kelt dan ook opgelucht haar waakzame ongeloof uit en stort zich volledig in het verhaal. Ik zag 'Picnic' in juni op het Oerolfestival op een Geiten wei aan de rand van een bos. In de pauze liepen we onder een ster renhemel met duizend mensen rond de Terschellingse ijsbaan om van tribune te wisselen. In de tiveede helft zag iedereen de andere kant van één en dezelfde voor stelling, maar eigenlijk ook tivee voorstel lingen tegelijk: door de inmiddels her kenbare geluiden van achter het decor re construeert het geheugen automatisch de eerder geziene 'andere' kant. Vet kicken. Na afloop hielden de twee tribunes een wedstrijd wie het langst kon klappen. De terechte winnaars kregen de acteurs één keer vaker te zien dan de overkant. 'Pic nic' is nog te zien in Schagen, van 11 t/m 15 juli. Alle leeftijden, dus oma en Joeri van 11 kunnen mee. Vraag Joeri alvast of hij even naar www.visavis.nl surft, voor de details. Tip: probeer pas na de pauze 'backstage' te zitten. Hettienerpopidool BRITNEY SPEARS en de zanger van de jon- gensgroep 'N Sync, JUSTIN TIMBERLA- KE, hebben geen trouwplannen. Dit heeft Lisa Kasteler, de pr-vrouw van Brit ney Spears, gisteren gezegd. Zij sprak hier mee Britse mediabe richten over een op handen zijnde trouw partij tegen. Een Brit se tabloid meldde zondag dat Timberla- ke twee weken gele den om de hand van Spears had gevraagd. Ze zou zijn aanzoek hebben geaccepteerd. De krant citeerde hierbij een anonieme bron en wist geen trouwdatum te melden. Van het laatste al- büm van Britney Spears 'Oops!...I did it again' werden in de eerste week na het uit komen 1,3 miljoen exemplaren verkocht. Van het meest recente album van 'N Sync 'No strings attached', werden in de eerste week een recordaantal van 2,42 miljoen Betrouwbaar bedrog In het kader van het jubeljaar - officieel is het dit jaar 2000 geleden dat Jezus Christus geboren werd - droeg paus Johannes Paulus II zondag een mis op in een Ro meinse gevangenis. De plaatsvervanger van Christus op aarde kwam naar de zondaren toe en bad samen met hen om vergiffenis van 'onze' zonden. Je kunt denken van de kerk van Rome wat je wilt, geloven of niet, maar de Bijbel leert mededogen en medeleven met de verdrukten op aarde. World Gay Pride, een half miljoen mensen omvat tende manifestatie van de homoseksualiteit die het sterk verdeelde Italië nooit eerder zag, kon op minder begrip van de kerkvorst rekenen. Vanaf het balkon van de Sint Pieterskerk zei hij: „Uit naam van de kerk spreek ik mijn treurnis uit over de bruuskering van het jubeljaar 2000 en de belediging van de christelijke waarden, in een stad die katholieken overal ter wereld zo na aan het hart ligt." Uit het restant van zijn woorden sprak een kwalifica tie van homoseksualiteit die in elk geval "niet kon wor den verward met de diepgewortelde, vergevingsvolle, vaderlijke houding jegens de veroordeelde criminelen in de gevangenis. Johannes Paulus II: „De kerk heeft de plicht onderscheid te maken tussen goed en kwaad." De paus betitelde homoseksualiteit als 'tegennatuur lijk', al voegde hij daar aan toe dat de kerk homo's „met respect, medelijden en voorzichtigheid" moet behandelen „aangezien zij objectief gezien een afwij king hebben." In Nederland hebben christenen van conservatieve snit, ook van reformatorische huize zoals Leen van Dij- ke (RPF), zich juridisch moeten verantwoorden voor uitspraken jegens homo's die aanmerkelijk minder dis criminerend waren. Natuurlijk is het zo dat manifesta ties waaruit een andere seksuele gerichtheid spreekt per definitie een provocerend karakter hebben. Van zelfsprekend kan de 21e-eeuwse, nog altijd tolerante Westeuropese samenleving de schouders op halen over de homofobe houding van Johannes Paulus II. En uiteraard heeft ieder geloof recht op zijn eigen normen, waarden, dogma's en zelfs zijn eigen, langs hiërarchi sche lijnen bepaalde uitleg van de Heilige Schrift. Nog afgezien of de paus kan spreken namens alle (rooms-katholieke) gelovigen, is het vanuit christelijk oogpunt op z'n minst even verdedigbaar als hij zich had laten leiden door barmhartigheid in plaats van bit terheid. Kwalijker is het effect dat de woorden van de paus kan sorteren: in tal van landen waar de mensen rechten met voeten worden getreden, behoren homo's tot de kwetsbaarste bevolkingsgroepen. De toon die Jo hannes Paulus II aansloeg, maakt ook hier de dissone- rende muziek. De geschiedenis leert dat weinig nodig is om 'tegennatuurlijken' te vervolgen. In de Verenigde Staten zal zich in oktober een ketchuprevolutie voltrekken. Het voedingsmid delenconcern Heinz - dat al 125 jaar de in de VS meest gebruikte saus produceert - gaat dan don kergroene ketchup verkopen. Het nieuwe pro duct, gemaakt van groene tomaten, is vooral be doeld voor kinderen. Uit onderzoek is gebleken dat zij de nieuwe kleur erg waarderen en dat ze er waarschijnlijk erg veel van gaan gebruiken. Die extra omzet wil Heinz niet missen. Heinz ziet zichzelf als een innoverend bedrijf en het zocht daarom al enige tijd naar een mogelijk heid 'iets met de ketchup te doen'. Eerst werd een blauwe ketchup uitgebreid getest, maar uit eindelijk viel de keuze op donkergroen. Deze kleur zou meer 'keukenlogica' hebben, aldus een woordvoerder. Veel kinderen van zes tot twaalf jaar hadden tijdens een onderzoek gezegd dat zij groen een goede kleur vonden voor een nieuw soort ketchup. De woordvoerder gaf toe dat de spinaziekleurige 'EZ Squirt' waarschijnlijk niet veel volwassenen zal bekoren. Maar moeders hebben al wel en thousiast gereageerd op het feit dat het nieuwe product is 'versterkt' met vitamine C. Kinderen zijn de belangrijkse consumenten van ketchup. Zij nemen in de VS meer dan de helft van de ver kochte hoeveelheid voor hun rekening. De groene ketchup krijgt volgens de Heinz- woordvoerder een nieuw soort knijpfles als ver pakking. Uit de spuitmond komt een heel dun straaltje „dat de kinderen goed kunnen richten waardoor ze hun eten op een opwindende ma nier een persoonlijke tint kunnen geven, vormgeving en het materiaal van de fles stemd op kleinere handen: hij heeft rondi die bediening met twee handen gemakki i maken en het materiaal is flexibeler dan de gewone knijpflessen. 'Ook niet-Hollanders zijn echte mensen Nederlandse popgroepen die zingen in streektalen zijn populairder dan ooit en tv-presentatoren spreken niet allemaal meer accentloos Nederlands..Dialect is mode geworden," zegt directeur Hans Bennis van het Meertens Instituut in Amsterdam dat onderzoek doet naar streektalen en streekculturen. „Het is niet langer boers, het is zelfs welhaast een teken van goed gedrag." Oud hoogleraar en taalpurist Pieter Paardekooper signaleert dezelfde trend, maar is er absoluut niet gelukkig mee. „Voor het voortbestaan van een taal is gebruik van dialect in de media zelfs fu nest." Toch ontwikkelt dezelfde trend zich ook in de landen om ons heen. Het Meertens Instituut pro beert op dit moment voldoende geld bij elkaar te krijgen voor het project Dialect Renaissance, anders gezegd: de wederge boorte van het dialect. Bennis wil op een wetenschappelijke manier onderzoek doen naar de opkomst van het dialect. „Zeker is dat mensen zich niet meer schamen voor hun tong val." Volgens taalkundig onderzoe ker Rik Smits, verbonden aan de Universiteit van Eindhoven, zijn we toleranter geworden ten opzichte van dialecten. „Ik heb dat zelf ook. Het moet niet te gek worden, ik moet de nieuws lezer nog wel kunnen verstaan, maar verder zal het me een zorg zijn." Een aantal jaren geleden wilde iedere Nederlander graag bij de Randstad horen. „Er was sprake van een absolute verwerping van het dialect", zegt Hans Bennis. „Nu komt de streektaal weer op. Het is zeker niet toe vallig dat dat samenvalt met het vervagen van de grenzen bin nen Europa. Nederland als een heid verdwijnt en de Neder landse taal stelt binnen Europa niet veel voor. Mensen grijpen dan terug op de eigen regio en de eigen spreektaal." Volgens Marinel Gerritsen, do cent bedrijfscommunicatie aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen, schept het spreken van dialect vertrouwen. „In ra dio- en tv-reclames worden streektalen gebruikt om een be paalde sfeer op te roepen. Die gezellige Amsterdammer met zijn grote mond, de Fries die Beerenburger drinkt, de Lim burgse vlaai die komt uit de re gio waar het leven goed is. Maar ook in andere uitzendin gen, bijvoorbeeld van de regio nale omroepen, worden streek talen gebruikt. Als mensen ie mand uit hun eigen regio horen praten, schept dat een band. Dat geldt trouwens niet alleen voor regionale radio en televi sie, maar ook voor de landelijke tv-zenders, de commerciëlen voorop. Vroeger trok je je nette pak aan als je op televisie kwam. Tegenwoordig zijn er zo veel zenders dat het toch alle maal wat anders ligt. De televi sie is van iedereen geworden en daar mag je gewoon praten zo als je dat altijd doet. 'Als men sen maar begrijpen wat ik be doel', is tegenwoordig de ge dachte." Taalkundige Rik Smits denkt dat zowel de ingeburgerdheid van de tv als de ontwikkeling van alle andere media een be- doen geen enkele moeit tongval te verbergen. Fi 1 heeft zelfs een aantal vo lingen geheel in het Twt geven. Van ieder dialect en van Fries (dat geen dialect n taal is) bestaan inmidde woordenboeken. Boven 1 zijn er tal van populaire ken, variërend van de b stripboeken, in streekta g gegeven. Suske Wiske terix Obelix kunnen o het Fries, Zeeuws of Lin worden gelezen, binnen verschijnt de kinderboe Jip en Janneke volledigi Twents en tot ver buitei Haag wordt genoten vai tekende avonturen van Haags sprekende 'Haag 1 ry'. „De tijd dat mensen ten: 'Was ik maar Hollai f dan was ik tenminste ec voorbij," constateert Be Zelfs de overheid stimul genwoordig het behoud 1 dialecten. Provincies als ningen, Drenthe en Lim j hebben al zogeheten sti functionarissen in diens i de taal beschermen ond I motto dat het dialect bij 5 cultureel erfgoed hoort. het dialect van vandaag 1 meer dezelfde taal als vij i1 geleden. „Vroeger was je ner van Dedemsvaart en k sprak je het dialect van i' plaats. Nu gebruik je die legt Hans Bennis uit. „H j een middel om je te ond scheiden, om ergens bij ren. Neem de populaire n jes die Fries of Limburgs e Achterhoeks zingen. Hui i jes versta je als Randstedi- nauwelijks, maar houdjiS bandleden daarna een n li foon voor de mond, dan e ze ook gewoon Nederlan spreken. Het is dus niet: |1 sprekend dat ze in hun s cl taal zingen: ze gebruikei y om een bepaald publiek Li spreken." Stadstalen als Amsterdai^ Rotterdams rekent Benn eveneens tot dialecten, 11! als bekakt Wassenaars.t gebruik je om je te ondei rl den. Naar regio, maar ot sociale klasse. Dat is een die taal altijd al heeft gei Jongeren hebben ook ee<n taal, waarin weer veel m i turele invloeden zijn te li v nen. Dankzij een taal ho rl ergens bij." is SANDER ROOUAKKERS Ij langrijke rol hebben gespeeld bij de opkomst van de dialec ten. „Tegenwoordig stapt de hele wereld zo je kleine dorpje binnen. Dankzij dialecten en streektalen houden mensen dan toch nog hun eigen hoekje waar ze zich in kunnen terug trekken. Die plek koesteren ze." Neerlandicus Pieter Paardekoo per noemt dat onzin. „Dialec ten sterven toch uit", meent hij. „Hoe vaak een dialect ook wordt gesproken en hoe veel ze ook in de media komen, op ter mijn zijn ze alle gedoemd te verdwijnen. Aan de ene kant is het wel goed dat er nog dialec ten worden gesproken, want hoe langer een streektaal be waard blijft, hoe beter. Maar niet als dat ten koste gaat van de standaardtaal. En dat dreigt in ons land nu toch een beetje te gebeuren." Het heeft volgens de oud-hoog leraar uit Leiden te maken met de minachting van Nederlan ders voor hun taal. „De eigen taal wordt niet belangrijk ge vonden. Aan de ene kant zie je dat door alle Engelse invloeden, aan de andere kant door de op komst van het dialect. Als ik moet kiezen, zie ik natuurlijk liever dat mensen dialect spre ken. Maar het handhaven van een standaardtaal is veel be langrijker. Denk aan de mensen uit de omliggende landen. Wat denken die als ze telkens weer een andere vorm van Neder lands horen? Die zien Neder lands als een misselijk rottaaltje waar je helemaal geen moeite voor hoeft te doen. Dat gaat eerst ten koste van de Neder- landstaligen in bijvoorbeeld Duinkerken en Brussel en op den duur sterft zo de hele taal uit." Taalkundige Rik Smits is daar niet zo bang voor. Volgens hem komen dialecten in heel Europa steeds meer op. Presentatoren van de BBC hoeven zelfs niet eens meer het zogeheten 'Queen's English' te spreken. „Ook om ons heen worden mensen zich bewuster van hun eigen achtergrond. Daar hoort een taal bij." Naast televisie speelt volgens de deskundigen ook de popmu ziek een belangrijke rol bij de opkomst van de streektalen. Groepen als De Kast, Skik en Normaal zijn populairder dan ooit. „Twintig jaar geleden was popmuziek in het Nederlands 'not done', het moest in het En gels. Tegenwoordig zou ik bijna willen zeggen dat Nederlands al niet modem genoeg meer is en dat alleen muziek in dialect nog kan," zegt Hans Bennis. Dat was een aantal jaren gele den wel anders, herinnert Jan Manschot zich. Vanaf de op richting tot het voorjaar van 1989 was hij de drummer van Normaal. „Toen was iedereen die niet uit de Randstad kwam een simpele boerenlul zonder verstand van zaken. Nu ligt dat anders, waarschijnlijk ook wel een beetje dankzij ons. Wij zijn doorgegaan onder het motto: 'Ik ben dan wel een eenvoudige boerenlul, maar daar schaam ik me niet voor'. Daar herkenden veel mensen zich in. Mensen die niet uit het westen van het land komen, voelen zich niet meer a priori minderwaardig." Standaard Nederlands is niet langer heilig. Nieuwe sterren als Sabine uit Big Brother en SBS6- weerman Piet Paulusma verloo chenen hun afkomst niet en presenteren desondanks een programma op de nationale te levisie. Cabaretiers als Theo Maassen en Herman Finkers De popmuziek heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de opkomst van streektalen. Normaal bijvoorbeeld is buitengewoon populair. „Wij zijn doorgegaan onder het motto: 'Ik ben dan wel een eenvoudige boerenlul, maar daar schaam ik me niet voor'. Daar herkenden veel mensen zich in." foto gpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2