Leidsch Dagblad Kamer verwerpt enquête Srebrenica Premier Barak overleeft motie van wantrouwen "nmmm CNB wil één bollenveiling LUMC doet onderzoek naar moedervlek-gen Toerist welkom op 'ongelooflijke Franse picknick' Drama op vuilnisbelt DAG 11 JULI 2000 S'SSfifi MMH aar ongeluk scholierenbus Ci us met Belgische school- 15 ren is vanochtend veron- op de A71 op ongeveer ilometer ten zuiden van Zeker twee kinderen mgekomen en twaalf zijn he* g gewond geraakt. Tien anderen liepen lichte itau indingen op. De bus was >oti Ie kinderen op de terug- J van een zomerkamp in i-Frankrijk. Volgens de politie is de chauffeur jedelijk achter het stuur ap gevallen. ™iadjr. nieuwe sident Syrië rrische bevolking steunt ar al-Assad als nieuwe lent. Per referendum Ie gisteren 97,29 procent D{Be Syriërs in met de be- Kjiing van de zoon van de len president Hafez al- neu|. Minister van binnen zaken Harba maakte de vanochtend bekend. Ra waren alle belangrijke fjjj: organen al akkoord ge- met het presidentschap junior. inden Samos Ier controle jsbranden op het Griekse 1 Samos zijn grotendeels controle. De brandweer vanochtend de hoop uit lag alle vuurhaarden vol te beheersen. Het Neder - ministerie van buiten- eoje zaken handhaaft niet- een tot en met vrijdag "d 'aardigd reisverbod naar s. Ook blijft het ministe- het advies aan toeristen it eiland te verlaten. «a3 ïengroei door de economie' 6.5 rse banengroei in Neder- heeft weinig te maken Ie nieuwe economie. Vol de Delftse hoogleraar qknecht hebben veel be rt de afgelopen decennia inig geïnvesteerd in nieu- tchnologieën. De krappe dsmarkt en de wegkwij- loonmatiging dwingt jven tot meer innovaties icht Kleinknecht. a7 na helft kijkers piep bij vloek de helft van de Neder - e tv-kijkers (49 procent) dat een vloek in een uit- J tog °P televisie vervangen worden door een 'piep- ym bl jkt uit een onder van het NIPO in opdracht de Bond tegen het vloe- De Bond hoopt dat dit cij- anleiding is voor de ora- ïn serieus na te denken het wegpiepen van vloe- u lit programma's, zoals in - gebeurt. ip is aangeklaagd )r homoblad e" ichting De vrienden van ay Krant heeft vandaag bij openbaar ministerie in erdam aangifte gedaan i paus Johannes Paulus II. ins de belangenorganisa- het hoofd van de Rooms- olieke Kerk schuldig aan liscrimineren van homo- ïelen. Paus Johannes ts II deed zijn gewraakte raken zondag in het Vati- Hij zei dat homoseksua- een 'objectieve stoornis' tegen de natuurwet in- ;n ïnland te nland >f en Samenleving12 rek van de Dag_ .11,13,14 17,18 isieprogramma's Geen politieke steun voor oproep minister Pronk De Tweede Kamer verwerpt de oproep van minister Pronk om nu een parlementaire enquête naar de val van Srebrenica te houden. De Kamerfracties van WD, PvdA, CDA en GroenLinks vinden dat Pronk met zijn pleidooi afspraken doorkruist die het parlement eerder heeft ge maakt over onderzoek naar de val van de moslimenclave in Bosnië. „Dit is zo'n bekende losse flod der van Pronk. Ik kan me wel voorstellen dat hij persoonlijk erg zit met deze kwestie, maar dat moet hij niet afreageren op de politiek", aldus WD'er Blauw. „Pronk had er beter aan gedaan meer invloed uit te oe fenen op de PvdA-ffactie. Met hun steun was een enquête er allang geweest," aldus CDA-Ka- merlid Verhagen. Pronks PvdA, die vorig jaar tegen een enquête stemde, is verrast over diens oproep, gedaan in een inter view met De Volkskrant. „Ik heb Pronk dit nooit eerder ho ren zeggen", verklaart PvdA- Kamerlid Timmermans. „Mis schien dat hij nieuwe feiten kent, maar wij houden vast aan ons standpunt dat we eerst de andere onderzoeken afwach ten." GroenLinks-Kamerlid Ka- rimi noemt Pronks pleidooi om die reden 'zinloos'. Alleen Hoekema van D66, die zich altijd voor een parlemen taire enquête heeft uitgespro ken, ziet geen aanleiding om 'knorrig' over Pronks uitlatin gen te doen. „Ik snap zijn mo tieven wel. Hij is persoonlijk erg betrokken geweest bij de ge beurtenissen in Srebrenica en er direct na de val al heenge- reisd." De moslim-enclave in Bosnië viel onder het oog van Neder landse militairen in 1995 in handen van de Serviërs. Een groot aantal moslims werd daarbij afgeslacht. De Kamer besloot vorig jaar om het Ne derlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (NIOD) een onderzoek te laten instellen naar de gebeurtenissen rond Srebrenica. Vanuit het parle ment werd de Commissie-Bak ker ingesteld om te kijken naar de politieke besluitvorming over de zending van Neder landse militairen naar Bosnië. De resultaten van het NIOD- onderzoek worden volgend jaar verwacht. De Commissie-Bak ker komt op 4 september met haar bevindingen. Pronk staat niet alleen in zijn vraag naar de parlementaire enquête. Veertig Nederlandse schrijvers hebben een brief aan de regering en de Tweede Ka mer gestuurd waarin ze een en quête vragen. Verder willen ze dat er een excuses aan de overlevenden en nabestaanden van Srebreni ca wordt aangeboden. Onder de ondertekenaars zijn Adriaan van Dis, Maarten 't Hart, Hella Haasse, Freek de Jonge, Renate Dorrestein, Jan Blokker, Geert Mak en Ronald Giphart. OPGERICHT 1 MAART 1860 LISSE JtOZA VAN DER VEER PETER VAN ECMOND Eén klok en één bollenveiling. Dat is de toekomstdroom van de Lissese bollenveiling/bemid- delaar CNB. In het verleden zijn pogingen gedaan samen met overbuurman en directe con current Hobaho tot één veiling te komen, stelt veilingdirecteur W. Willems. Die zijn op niets uitgelopen maar CNB wil nog steeds. Willems deed vanmid dag tijdens de opening van het bollenseizoen een hernieuwde oproep tot samenwerking. Volgens Willems is het vreemd dat straks bollenkopers een paar maanden heen en weer gaan lopen tussen CNB en Hobaho. Ook verkopers van bollen verdelen hun handel over de aan één straat gevestig de bedrijven. „Naar mijn be scheiden mening heeft het vak genoeg aan één klokveiling. Bo vendien is een klokveiling geen concurrentiemiddel en dus eenvoudig tot één geheel te smeden", aldus Willems. Bij Hobaho wordt met enige verbazing gereageerd op de op roep. „Er zijn geen serieuze ge sprekken gevoerd met CNB over dit onderwerp. Ik ben ver baasd dat ik dit via de pers hoor", aldus directeur J. Blauw vanmorgen. „Ik praat liever rechtstreeks met partijen. Ver der ga ik er niet op in." Overigens wordt het grootste deel van de bloembollen niet via de klok verhandeld. Meer dan 95 procent van de bollen gaat via bemiddelaars van on der meer CNB en Hobaho rechtstreeks van teler naar han delaar. Handelaren vullen via de klok eventuele tekorten aan, terwijl telers hun overschotten van de hand doen. Ook wordt de veiling soms gebruikt als 'etalage voor het vak' waar te- lers laten zien wat ze nog in huis hebben. Een enkele teler of koper gokt erop via de veiling bollen voor een gunstige prijs te kunnen (ver)kopen. Nieuwe inval bij Russische mediamagnaat MOSKOU Rtr De Russische justitie is vandaag opnieuw binnengevallen bij het concern Media Most van me- diamagnaar Goesinsky. Ook de tot het concern behorende tv- zender NTV kreeg bezoek van justitie. Financiële documen ten, accountantsrapporten en informatie over de aandelen- structuur werden opgeëist. Het parket deelde persbureau Interfax mee dat de inbeslagna me van de documenten te ma ken heeft met de verdenking van verduistering van over heidsgeld bij de privatisering van de maatschappij Roeskoje Video in Sint Petersburg in 1997. Op 11 mei onderzocht justitie vestigingen van Media- Most met illegale afluisterprak tijken als argument. Begin vorige maand werd Media Most-baas Goesinksy enkele dagen vastgehouden. Hij werd beschuldigd van verduis tering. Critici in binnen- en buitenland legden zijn aanhou ding uit als een grove aanval op de vrije media. Tot Goesinsky's mediabedrijf behoren de enige grote krant en het enige televi siestation die niet door het Kremlin worden gecontroleerd. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Nadat hij een motie van wan trouwen in de Knesset ternau wernood had overleefd, is Isra els premier Barak gisteravond vertrokken naar de vredescon ferentie in Camp David, het buitenverblijf van de Ameri kaanse president Clinton. Hij wil daar een akkoord sluiten met de Palestijnse leider Arafat over een definitieve vredesrege- ling. Het afscheidsgeschenk van het Israëlische parlement was een motie van wantrouwen te gen de regering-Barak. De mo tie haalde niet de vereiste 61 stemmen om te worden aange nomen, maar maakte wel dui delijk dat Barak een verscheurd volk achterlaat. De door de Li kud ingediende motie kreeg de steun van 54 van de 120 parle mentsleden; 52 waren tegen en zeven onthielden zich van stemming. Sinds het vertrek van de drie rechtse partijen uit Baraks coalitie, steunt diens re gering nog maar op 42 Knesset - leden. In het luchtmachtvliegtuig dat hem vannacht naar Was hington vloog, vertelde Barak meereizende journalisten dat hij van Clinton compromis voorstellen voor een vredesak koord verwacht. Dat het moei lijke onderhandelingen wor den, stak hij niet onder stoelen of banken. In de Knesset verdedigde Ba rak gistermiddag zijn besluit naar Camp David te gaan. Met veel passie zei hij dat het uur van de waarheid is aangebro ken en dat de kiezers hem een jaar geleden de volmacht heb ben gegeven om vrede te slui ten. De oppositie hekelde gisteren Baraks besluit de eindfase van het vredesoverleg in te zetten zonder een parlementaire meerderheid achter zich. „Deze minister-president vertelde een jaar geleden dat hij premier van iedereen wilde worden", zei Li- kud-leider Sharon, „maar nu is hij premier van niemand". HERMAN JOUSTRA De afdeling huidziekten van het Leids Universitair Medisch Centrum onderzoekt het nae- vus ('moedervlek')-gen, een on bekend gen dat betrokken is bij het ontstaan van melanomen. Melanomen is een vorm van kanker waaraan 20 procent van de patiënten overlijdt. Dermatoloog Wilma Berg man en moleculair bioloog Nel- leke Gruis leiden het onder zoek. Zij zijn experts op het ge bied van de erfelijkheid van melanoom en dysplastische moedervlekken, vlekken die er rommelig uitzien, een asymme trische vorm hebben en niet egaal van kleur zijn. Bij 10 procent van de mela- noompatiënten speelt erfelijke aanleg een rol. Bij de overige circa 1800 gevallen per jaar in Nederland voor zover bekend niet. Bergman ontdekte de erfe lijke storing in 1994 bij zo'n 800 mensen van twaalf families in twee dorpen in de regio Leiden. Uit onderzoek kwam naar vo ren dat één van hun voorou ders rond 1700 de mutatie (ver andering in het gen) had opge lopen. De bewuste groep heeft daarmee een 300 maal ver hoogd melanoomrisico. Uit analyse van het optreden van de 'Leiden-mutatie' en het voorkomen van melanoom concludeerde Bergman dat er nog een tweede gen moet zijn dat een rol speelt. Het onder zoek richt zich nu op het op sporen van dat tweede gen. Nederlanders die deze week op vakan tie naar Frankrijk gaan, vallen met hun neus in de boter, al moeten ze die zelf meenemen. Vrijdag, op de Franse na tionale feestdag quatorze juillet, wordt om klokslag twaalf uur het startsein ge geven voor de grootste picknick aller tijden. Er worden vier miljoen mensen verwacht aan de picknicktafel, die strekt van het noordelijke Duinkerken tot het ruim duizend kilometer zuidelij ker liggende Prats-de-Mollo, aan de grens met Spanje. De eters moeten zelf voor hun maaltje zorgen. Bovendien is het raadzaam een eigen tafelkleedje achter de hand te hebben, want het rood-witgeblokte kleed dat de organisatie heeft laten ma ken, meet in totaal 'maar' 700 kilome ter. Alleen al in Parijs, aan de twaalf ki lometer lange dis tussen Montmartre en de Porie Gentilly worden 200.000 gasten verwacht. In het hele land - de tafel loopt precies van noord naar zuid over de lengtegraad van Parijs - zullen de eters worden onderhouden met the ater, sport, muziek en zelfs vliegshows. De organisatie van l'incroyable pique- nique (de ongelooflijke picknick) heeft anderhalf jaar geduurd. Het etentje kost 50 miljoen franc, zo'n 17 miljoen gulden. De kosten worden gedeeld door de overheid en het bedrijfsleven. De picknick maakt deel uit van de vie ring van het nieuwe millennium in Frankrijk. Alle 337 steden en dorpen aan de kaarsrechte route doen mee. Af gelopen herfst zijn er langs de lengte graad 10.000 bomen geplant, zodat de deelnemers een beetje beschut zitten. Alleen regen kan nog roet in het eten gooien. Elke gemeente heeft een eigen thema gekozen voor de feestdag. Zo draait het in Duinkerken om solidariteit. Met na me leden van minderheden zijn daar bij de organisatie betrokken. Hen wordt speciaal gevraagd lekkernijen mee te brengen uit hun land van her komst. Elders moet de picknick juist de oude bewoners weer samen brengen. Toeristen mogen overal aanschuiven. De organisatie kan trouwens no^ wat hulp gebruiken. Alleen al in Parijs zijn nog 800 vrijwilligers nodig. In de 336 andere gemeentes worden duizend mensen gezocht die kunnen helpen ta feldekken. li Leiden weert verslaafden uit Van der Werfpark 12 'Vaticaan zat zelf achter aanslag op paus in 1981' 13 De rust keert terug in Huize Jacobus in Oude Wetering 16 Cirque du Soleil vervolgt zijn Quidam-tour in Rotterdam 17 Volleybalcoach Toon Gerbrands blijft hopen op een wondertje 14 Herbouw van afgebrande Witte School duurt zeker twee jaar manilla» Het dodental op de vuilnisbelt in de Filipijnse hoofdstad Manilla is opgelo pen tot boven de zeventig. Brandweer en en militairen hebben de hele nacht in het vuil nis gezocht naar slachtoffers. Gevreesd wordt dat het dodental nog hoger wordt. Tien tallen en mogelijk zelfs honderden mensen worden volgens Filipijnse radioberichten nog vermist. Na regenval zakte gisteren een deel van de ruim tien hectare grote vuilnis belt in, waardoor krotten werden weggevaagd. Onder de doden zijn veel kinderen. Er zijn inmiddels ruim honderd gewonden gevonden, van wie er dertig naar ziekenhuizen zijn gebracht. foto ap pat roque NR. 42358 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Disraeli Geduld is een onmisbaar in grediënt van genialiteit. 10717° 10716° *716° 50% 40% 40% 30% 20% 20% 'Armstrong kan Tour nauwelijks meer verliezen' lourdes-hautacam Na de eerste bergrit van de Ronde van Frankrijk, gisteren naar Hautacam, weten de Duit ser Jan Ullrich en de Italiaan Marco Pantani waar ze staan. In de schaduw van Lance Arm strong, die alleen de onbeteke nende Spanjaard Javier Otxoa voor zich duldde. Armstrong vond de motivatie om een nieuwe gooi naar de eindzege te doen. De Amerikaan, meteen stevig in het geel, ontnam de concurrentie elke illusie. „Al leen als hij een slechte dag heeft kan Lance de Tour verlie zen", sprak Ullrich, die 3.13 .verloor op de Amerikaan. Mi chael Boogerd hield zich in het klimgeweld lang staande, maar moest vijf kilometer onder de top lossen uit de groep met Zül- le en Ullrich. De Hagenaar werd achttiende op ruim vier- eneenhalve minuut van Arm strong. Meer Tournieuws op pagina 1S_ Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon Ir een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan oo«: 071- 5128 030 of abonneren vla. www.leldschdagblad.nl "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1