Witte School naar buren of noodlokalei eerbetoon aan mijzelf 'Terug naar Katwijk is Duin Bollenstreek Touwtrekkerij over defensiegebouwtjes duurt voort DINSDAG 11 JULI 2000 976 Kilometers film over Katwijk heeft amateurfilmer Jan Schaddé van Doorn op de plank liggen. Over de visse rij, over de authentieke klederdracht, over de Boulevard, over het leven van het gast- en weeshuis aan de Voorstraat, over de plaatselijke bekendheid Jan de Reus. Eigenlijk over alles. Maar wat heb je eraan als het beeldmateriaal ligt te vergelen op zolder? Goed, zo nu en dan verzorgde Schaddé van Doorn voorstellingen in eigen huis kamer. Dan werd de projector van stal gehaald en het doek opgehangen. Ademloos keek het verzamelde publiek, voornamelijk vissers, naar de beelden. Die beelden waren door de Katwijker zelf op locatie geschoten. ..Ik ging gere geld mee met een reisje op zee. Dan nam ik weer een paar vrije dagen op en stapte ik op de kotter. Die beelden zijn best uniek, want over de visserij zijn niet zoveel beelden in omloop. Met een na tuurfilm over de Katwijkse duinen hoef je niet aan te komen. /Vis je Discovery Channel aanzet, word je toch al over stelpt met de mooiste natuurfilms. Met de specifieke visserij ligt dat toch an ders." De vissers die de huisbioscoop van de Katwijker bezochten probeerden hun enthousiasme over de films te delen met anderen. Die anderen meldden zich ver volgens weer bij de amateurfilmer met het verzoek 'Kun je voor mij ook niet een keer draaien, want ik wil die beelden ook wel eens zien?' Schaddé van Doorn werd er gek van en kreeg toen het idee om de beelden op video vast te leggen. „Kijk, eerst vond ik het prachtig om die gasten bij mij thuis te ontvangen. Biertje erbij, hartstikke ge zellig was het. Maar daarmee kun je niet eeuwig blijven doorgaan. Ik ben nu vijf tig, een mooie leeftijd om het wat rusti ger aan te doen." En een mooie aanlei ding om een video te maken, die ieder een thuis in zijn recorder kan steken. „De mensen zeiden: je filmt wel, maar we zien er nooit wat van." Terug naar Katwijk is een video die on langs het levenslicht zag. De video bevat onder meer beelden van de klederdracht („daar loopt mijn vrouw ook regelmatig in"), de opbouw van de Watering en de Boulevard. De beelden zijn, op drie mi nuten na, van Schaddé van Doorn zelf. „Die drie minuten zijn uit 1936, die zijn gedraaid door mensen van buiten Kat wijk. Je ziet er een schelpemisser op." De film is eigendom van het Katwijks Museum. Schaddé van Doorn is archi varis van het museum en waakt over de kwaliteit van de 'filmdragers'. „Je moet daar heel alert op zijn. Beeldmateriaal kan snel achteruitlopen in kwaliteit." uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 11 Juli N00RDWIJK-AAN-ZEE- De nieuwe (zuidelijke) vleugel van het kurhaus 'Huis ter Duin' is dezer da gen opengesteld ook voor andere bezoekers dan bad gasten. Van uit de restauratiezalen en de daarvoor gelegen geheel glazen serre, alsook van het terras, heeft men een prachtig gezicht over het strand en de volle zee. Het voornemen bestaat, hier van tijd tot tijd muziekuitvoeringen te geven. LEIDEN - Reeds sinds geruimen tijd doet zich de behoefte gevoelen aan uitbreiding der localiteit in ANNO 1975 Vrijdag 11 juli LEIDEN - Óp Oudejaarsdag 1967 deelde de Ooster- kerk het lot van vele binnenstadskerken in den lan de: GESLOTEN. De dominee van de oudejaarsdienst was zo verstandig de angel in de weemoedige stem ming onschadelijk te maken door het ene loflied na het andere te laten zingen, en er in zijn preek vooral op te wijzen dat het verlies van deze ene kerk ruim schoots werd goedgemaakt door de kerkbouw in de buitenwijken. En zo kon de door voortgaande ontvol king en ontkerkëlijk geslonken gemeente toch nog met een hart onder de riem de jaarwisseling tege moet zien. De Oosterkerk had het nadeel dat ze geen monument was. Kort na haar sluiting kon men stijlgevoelige lieden horen bezweren, dat de toekomstige bestemming toch wel een beetje in overeenstemming moest zijn met het karakter van het gebouw. Maar toen dat een vrome illusie bleek te zijn, bleef tenslotte alleen het zakelijke motief over. En dus had niemend moeite de Hooge Burgerschool voor Jongens. Voor de afdelingen, waarin de 5 klassen zijn gesplitst toch slecht 9 leerlokalen beschikbaar. Diente ge was steeds een klasse ambulant. Dat eend ke toestand ongewenscht is, behoeft geen be Bovendien zou de Hoogere Burgerschool ld nog een lokaal moeten afstaan, omdat het ge schap 'Mathesis Scientiarum Genitrix' weder als vroeger, de geheel vrije beschikking over kaal moet hebben. Dan zouden dus twee loka kort komen. met het verzoek van Vroom en Dreesmann om ontzielde kerk een aantal jaren voor opslagen tu'eel verkoop te mogen huren. Rond het klant van de preekstoel stond een bonte verzamel» stoelen en de openingen tussen de orgelpijpf ken heel geschikt te zijn om er een vooraad v tuinparassols stevig neer te zetten. SPORT - De Swift-coureurs Wim Wassink uit den, Gerard Hekker uit Katwijk, Cees Kerkvli Zoeterwoude en Henk Grimbergen uit Rijnsb ken zich op voor een meer dan vierentwintigi rende propagandarit ten bate van het meesti geschikte element uit de fietswereld, het ge toeren. Wat Swift loco-voorzitter Van Duiven en zijn helpers vrijdag 18 en zaterdag 19 juli plan zijn, slaat 'alle' records. Op initiatief van Herard Hekker, een 29-j« pottenbaker uit Katwijk aan den Rijn, wordt poging ondernomen om het wereldduurrecor sen te verbreken. Jan Schaddé van Doorn: „Ik was de eerste die in Katwijk met een camera rondliep." foto hielco kuipers Wat er thuis bij hem op zolder ligt, wordt daarom gekoesterd. In december komt er weer een video. Vanzelfspre kend gaat die over de visserij, zoals de boomkor-, span-, border- en trawlervis serij. Schaddé Van Doorn hoopt de vi deo, gemaakt in samenwerking met het videoproductiebedrijf Revinco, in de cember op de markt te brengen. Niet om er financieel wijzer van te worden, maar om anderen deelgenoot te laten worden van zijn beelden. „Maar het is", zegt de Katwijker niet zonder trots, „ook een eerbetoon aan mezelf." Dat het 'unieke' van de beelden er daarmee van af gaat, dat moet dan maar. Schaddé van Doorn filmt al 31 jaar. „Ik was zelfs de eerste die in Katwijk met een camera rondliep." Toch heeft hij van zijn hobby nooit zijn beroep ge maakt, hoewel hij daarvoor wel de kans heeft gehad. Dagelijks geeft hij bedrijven en particulieren adviezen over elektri sche installaties. „Daardoor kwam ik veel onder de mensen en deed weer ideeën op. Ik heb er ook nooit spijt van gehad dat ik geen cameraman ben ge worden." rob onderwater Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (f overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hel Dagblad, t.a.v. Leidsch Dngblad Archieven, postbus 54, 2300 AB ieiden of door contante betaling aan de balie van het Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Celstraf voor zwaaien met fileermes katwijk» Een 37-jarige Katwijker heeft in hoger beroep een week gevangenisstraf gekregen. De officier van justitie had twaalf maanden geëist, waarvan de helft voorwaardelijk. De man had op 23 oktober van het vorig jaar tijdens een feestje in Sassenheim enkele mensen gewond nadat hij met een fileermes had staan zwaaien. Volgens eigen zeggen deed hij dat omdat hij door feestgangers werd gediscrimineerd en bedreigd. Volgens de advocaat van de Katwijker had zijn cliënt uit noodweer ge handeld. Molenwijk: 30-kilometerzone katwijk De Katwijkse Molenwijk wordt begin volgend jaar om gebouwd tot 30-kilometergebied. Alle straten in de wijk worden zodanig ingericht dat hard rijden praktisch niet meer mogelijk is. Deze en volgende maand maakt de gemeente plannen, in september stellen burgemeester en wethouders het ontwerp vast. In oktober mogen de bewoners van de Molenwijk zeggen wat ze ervan vinden. In november en december wordt aan de hand van de inspraakreacties het definitieve ontwerp gemaakt. In februari 2001 wordt begonnen met de aanleg van de 30-kilo meterzone. En vanaf 1 april 2001 mag in de wijk officieel niet harder worden gereden dan dertig kilometer per uur. Flinke hap uit Karei Doormanlaan sprakelijk voor. Omwonenden krijgen een brief waarin staat dat ze in principe naai' hun ei gen verzekering moeten- maar in geval van problemen bij de gemeente terechtkunnen. In de wijken Grashoek en Boeren- burg troffen bewoners zondag ochtend een laag roet en ver brande strootjes aan, maar die kunnen geen kwaad. Ook tij dens de brand zijn geen gevaar lijke stoffen vrijgekomen. De gemeente stelt alles in het werk om zes lokalen voor de Witte School te regelen. Ambte naren zijn zelfs teruggekomen van vakantie. De directie van het Teylingen college bestu deert momenteel hoeveel loka len het de komende twee jaar kan missen op de locatie Willi- brord. die het op termijn toch verruilt voor nieuwbouw bij Leeuwenhorst. Zo nodig zet de gemeente noodlokalen neer op het veldje tussen de huisartsen praktijk, de wisselwoningen en het Irisplein. Omwonenden wordt in dat geval verzocht in te stemmen met een versnelde ruimtelijke-ordeningsprocedu re. Schooldirecteur F. van der Woerd is druk bezig om te zor gen dat 21 augustus de lessen kunnen beginnen. Hij zoekt de ze week uit wat er aan materia len precies verloren is. Van dei- Woerd kreeg al van allerlei col lega's van andere scholen en van ouders hulp aangeboden. Hartverwarmend, maar nu heeft hij er nog niet veel aan, zegt hij. „Ik kan me voorstellen dat we in de laatste week voor het nieuwe schooljaar een be roep op ouders doen." Alle ou- Schaddé van Doom zet uniek beeldmateriaal op video LEIDEN - Het Swift-viertal Wassink, Kerkvliet Grimbergen en Hekker"De toestand van het zitvlak wordt het grootste probleemfoto archief leidsch0 Herbouw gaat twee jaar duren Partijen treffen elkaar voor Raad van State ders krijgen vandaag i over de consequentie brand. Of de Witte School 1 van het uit 1929 stamn gebrande gebouw wo bouwd, kan onderwij! der Smit nog niet zej heeft die wens wel al Noord wijkers gehoord begin van het nieuwe jaar zijn alle inspannii de gemeente erop ge school aan een tijdelijl komen te helpen. Pas gelukt is gaat Smit het bouw hebben. De invoering van de grootteverkleining gaat door en ook aan de nie deling van lokalen va gend schooljaar heeft niets veranderd, bi Smit. kend onderhouden gebouwtjes slopen is zonde. Voor elke nieuwe huurder weer apart vrijstelling te vragen, vindt hij te omslachtig. „De vrijstellingsprocedure moet geschrapt. Vertel gewoon in het bestemmingsplan welke gebruiksvor- men zijn toegestaan. Waarom zou de gemeente hier een vinger in de pap moeten houden?" Van Ruiten wil daarbij verder kunnen gaan dan gebruiksvormen als kunstma tige inseminatie of champignonkweken. Hij denkt ook aan opslag van niet-agra- rische materialen, of gebruik als maga zijn. Daar heeft hij naar eigen zeggen ook recht op, want defensie deed er des tijds ook meer dan geweren stapelen. De militairen sloegen er volgens de ontwik kelaar 'letterlijk alles op wat ze kwijt wil den, tot voedingsmiddelen aan toe'. Maar met dat argument leek hij giste ren aan het verkeerde adres'. Want de Raad van State boog zich formeel ge sproken over de goedkeuring die de pro vincie had gegeven aan het nieuwe be stemmingsplan. Van Ruiten beroept zich op overgangsregelingen en vrijstel lingen en daarvoor moet hij bij de ge meente zijn, zo verdedigde de gemeente zich. Vangt hij bot, dan is de gang naar de rechter altijd nog mogelijk. De gemeente Rijnsburg houdt het er op dat de gepantserde huisjes vroeger militair waren en nu agrarisch zijn. De Raad van State doet in een later stadium uitspraak. leze rubriek: 071-5356323 De leerlingen van de zon dag afgebrande Witte School in Noordwijk kun nen na de vakantie waar schijnlijk in de directe om geving terecht. Het Teylin gen College bekijkt deze week hoeveel lokalen het ter beschikking kan stellen in de naastgelegen voor malige Willibrord mavo. Als alternatief bereidt de gemeente de plaatsing van noodlokalen aan het Iris plein voor. Voor herbouw van de Witte School zijn naar verwachting twee schooljaren nodig. NOORDWUK JOB DE KRUIFF katwuk Uit de Karei Doormanlaan in Katwijk is een flinke hap genomen om vernieuwing van de riolering mogelijk te maken. Daardoor is het momenteel niet mogelijk om van de laan, één van de weinige noord-zuid verbindingen in Katwijk, gebruik te maken. Maar daarin komt snel verandering. De aannemer legt vrijdag zijn werkzaamheden voor drie weken neer. Hij en zijn medewerkers gaan met (bouwvak)vakantie. In die periode, tus sen 14 juli en 8 augustus, is de Karei Doormanlaan weer voor al le verkeer berijdbaar. Na de vakantie worden de werkzaamhe den hervat. foto wim dijkman Van het karakteristieke gebouw - de mooiste school van Neder land, volgens een onderwijzeres - is na de brand weinig over. Het nieuwe gedeelte van de school, bestaande uit vijf loka len, en het onderkomen van naschoolse opvang Het Top punt bleven gespaard. Een schadebedrag is nog niet be kend, evenmin als een officiële oorzaak, maar iedereen gaat er van uit dat het vuur is aange stoken. 'De brand ontstond in riet dat op het terrein van de school was opgeslagen. Met die opslag was niets mis. Er bestaan geen regels voor, maar het riet lag in elk geval afgedekt en tussen hekken. „Misschien hadden we moeten denken aan container opslag", zegt brandweercom mandant J. Peschier achteraf. „Maar riet is een natuurpro duct. Ik weet niet of je het luchtdicht mag opslaan, mis schien gaat het dan wel schim melen. Ik ben geen specialist." Hij noemt het ook logisch dat de rietdekkers het riet op het terrein van de school en niet op de openbare weg hadden opge slagen. Het vuur bereikte het rieten dak van de school precies op het punt waar de rietdekkers gebleven waren, in de sleuf tus sen de oude en de nieuwe be dekking. De vlammen sloegen daar meteen onder het dak, zei Peschier gisteren. De brand verspreidde zich aanvankelijk niet op het rieten dak maar daaronder, op zolder. De brandweer heeft binnen nog geprobeerd te blussen, maar te vergeefs. Vanaf dat moment richtte de brandweer zich erop te voorkomen dat de brand zich uitbreidde. De Witte School was niet meer te redden. In de omgeving van de Witte School liepen diverse gebou wen schade op. Bij huizen aan het Irisplein en het gebouw van de Noordwijse Woningstichting aan de Van Panhuysstraat blad derde verf af en sprongen enke le ruiten. De gemeente is daar volgens wethouder Smit offici eel niet, maar moreel wel aan- peter van egmond Nog altijd hebben de voormalige defen siecomplexen aan de Rijnsburgse Voor- houterweg - de zogeheten munitiege bouwtjes - geen nieuwe bestemming. De juridische touwtrekkerij tussen ge meente/provincie en projectontwikke laar P. van Ruiten sleept na vier jaar on verminderd voort. Gisteren troffen de partijen elkaar tegenover de Raad van State. Van Ruiten sprak daar schande van het feit dat de gemeente het met be ton gepantserde terreintje een agrari sche bestemming wil geven. De gemeente heeft het bestemmings plan van het terrein gewijzigd, van 'mili taire doeleinden' naar 'agrarische be stemming'. En dan met name glastuin bouw, want de gebouwtjes liggen nog net in het Kloosterschuurgebied, dat een groot kassencomplex moet worden. Omdat de gemeente ook wel begrijpt dat het 'kapitaalvernietiging zou zijn' de complexen te slopen, zijn uitzonderin gen mogelijk. Op aanvraag is bijvoor beeld een hoveniersbedrijf met eigen kweek mogelijk, of een plantenkwekerij met detailhandel, evenais bedrijvigheid die gerelateerd is aan bloemenveiling Flora. Als het gebruik maar agrarisch ge tint is. Van Ruiten beschrijft die agrarische bestemming als een 'utopie'. Het ter reintje is klein, de gepantserde en uitste-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14