Gading wordt school voor asielzoekers ust keert terug in Huize Jacobus ^ddcLdcJlcJu. Regio/Rijn Veenstreek Wassenaar eist snelle actie plannen Maaldrift Verbouwing watertoren op schema Nieuwe tandheelkundige praktijk Alphen aan den Rijn Zorgverzekeraar maant verzorgingshuis Rustenborch tot spoed Onderhoud aan scholen uitbesteed i 11 JULI 2000 n vof overvallers teruggevonden De politie heeft gisteravond omstreeks half negen irn neyerstraat in Zoetermeer de motor teruggevonden LJ.1\, jg mannen na de gisteren gepleegde bankover- 1 ithuizen verdwenen. Deze motor is op 29 juni in Delft 011 Het duo zelf is nog voortvluchtig. Onder bedreiging uurwapen gaf het personeel van de Rabobank in in gisterochtend de twee in zwarte motorkleding ge- nnen een onbekend geldbedrag mee. Er vielen geen d. )f er op dat moment klanten aanwezig waren, wil de wart :t zeggen. De politie heeft nog een helicopter ingezet lie vit ega's van de korpsen Rijnmond en Haaglanden ge- varen)wd- Het onderzoek is nog in volle gang. iéts kt. dan v nijakt na overval tankstation meer un on mans gens van °P h{' senkrij gevloe irt dat vl v ;n Een 23-jarige man uit Bodegraven en een 28-jarige der vaste woon- of verblijfplaats zijn gisteravond opge- L en gewapende overval op het Texaco-tankstation langs Bodegraven. Omstreeks elf uur is een tweetal het :ion binnen gegaan. Een van hen richtte een vuurwa- 3 kassier. Die gaf ze een onbekend geldbedrag mee. De igon onmiddellijk met een groot onderzoek. Getuigen in van de overvallers na achtervolging met hun auto, te jteren. De ander kon na aanwijzingen van andere ge- de omgeving van het tankstation worden aangehou- l sroof met geweld Een 22-jarige vrouw uit Leiderdorp is gistermorgen ddadige wijze beroofd. Ze fietste op het Nievaartpad in rp toen twee jongens op een scooter achter haar gin- jZe n. Een van de twee rukte haar tas van de schouder. De in dat ipte de Leiderdorpse waardoor ze op de grond viel. In ten een mobiele telefoon, pinpas en geld. rbod voor dronken bestuurder l» De politie heeft vannacht op de Zijldijk in Leider- 27-jarige Leidschendammer aangehouden die dron- er het stuur zat. De man kreeg een rijverbod opgelegd rocesverbaal. ehout krijgt andere toegang De Wassenaarse wijk Kerkehout krijgt tijdelijk een oegang. Door werkzaamheden aan de parallelwegen 144 (Rijksstraatweg) verschuift de inrit van het kruis- der Oudermeulenlaan naar de Houtlaan. Deze week de oostelijke parallelweg de nieuwe riolering aangeslo- bestaande riolering. Dit werk begint bij de uitmon- de Laan van Oud Clingendaal. De invoegstrook is r niet meer beschikbaar. De oversteek van de Rijks- g naar de Van der Oudermeulenlaan gaat volgende :ht. lat no le vijft sch( het voo de van te n. Er kathf ronii Joi „et,ai met trouwen in Meerrust Op hc or de Di Een meerderheid van de Warmondse politiek wil rif bei nt boerderij Meerrust nog niet definitief aanwijzen als in lijf r gemeente', maar voor een proefperiode van een jaar. ie horecagelegenheid wil trouwen, kan dat doen vanaf 1 s. Na een jaar volgt een evaluatie en neemt de gemeente nitief besluit over Meerrust als trouwlocatie. r ens onderzoek naar adviesbureaus an den rijn Alphense raadsleden gaan onderzoeken hoe e et is om adviesbureaus in te huren. Het is de eerste klus Kamer voor Bestuursanalyse die het reilen en zeilen in iS ;entelijke organisatie onder de loep kan nemen. De ka- t allei onder meer wat de ervaringen zijn met externe bu naar; 1 of het geld ervoor op een doelmatige manier wordt ge- hai n het voorjaar van 2001 willen de tien raadsleden (uit al- es een, plus voorzitter Blom van de WD) klaar zijn. Zij hun eindrapport aan de gemeenteraad aan. KOflMar wassenaar erna straatsma Wassenaar is ernstig bezorgd over de vertraging in de ont wikkeling van bedrijventer rein Maaldrift. De gemeente stelt het ministerie van defen sie daarvoor verantwoorde lijk. In een brief eisen B en W zeer snelle actie. Wassenaar wacht al zes jaar op de levering van het 3,2 hectare grote, voormalige mi litaire terrein. De gemeente wil het bedrijf geschikt maken voor huisvesting van een aan tal bedrijven die wegens mi lieuhinder uit de bebouwde kom moeten. De onderhan delingen over de overdracht van het terrein lopen echter sinds 1996 vertraging op. „Voor ons is de maat nu de finitief vol", schrijven B en W in een brief aan het ministe rie. Ze eisen dat het ministerie binnen een week met de be nodigde informatie over de bodemsituatie over de brug komt. Het college is 'ernstig bezorgd' over het uitblijven van deze informatie, die het de gemeente onmogelijk maakt om het terrein bouw rijp te maken. Onduidelijk is of de grond gesaneerd dient te worden. „We hadden gehoopt dat u meer oog zou hebben voor de maatschappelijke belangen die in het geding zijn", schrijft het college in zijn brief. „Bij de toekomstige kopers van een perceel bedrijfsgrond op het voormalige MEOB-com- plex is al in 1996 de indruk gewekt dat zij zich binnen af zienbare tijd op het terrein zouden kunnen vestigen. Nu, vier jaar later, is er voor hen nog geen daadwerkelijk uit zicht op een tijdstip dat ze kunnen verhuizen." Een woordvoerder van het ministerie van defensie laat desgevraagd weten dat de door Wassenaar gevraagde in formatie nog deze week op de post gaat. Op de geuite kritiek over de almaar durende ver tragingen wil hij niet reage ren. „De onderhandelingen over het terrein zijn door de dienst Domeinen gedaan." In 1993 gaf de provincie Wassenaar, na een lange dis cussie, toestemming voor de aanleg van een bedrijventer rein op het voormalige mili taire terrein langs de Rijks straatweg, ter hoogte van het Ammonslaantje. Aanvankelijk wilde de provincie niet aan de aanleg van het bedrijventer rein meewerken omdat het gebied in de groene 'bufferzo ne' tussen Leiden en Den Haag ligt. Het pand van Gading aan de Hoogmadeseweg is met in gang van half september een school voor 120 asielzoe kerskinderen. Dat zijn de gemeente Leiderdorp, Leiden en de Centrale Opvang voor Asielzoekers (COA) overeen gekomen. De school wordt een dependance van de Leid- se openbare basisschool De Merenwijk. leiderdorp eric went De school is bedoeld voor de kinderen van de asielzoekers die binnenkort neerstrijken in een tijdelijk opvangcentrum bij Driegatenbrug in Leiderdorp. De gemeente verwacht dat daar medio september 120 kinderen wonen. Leiderdorp heeft het onder wijs voor deze groep kinderen 'uitbesteed' aan Leiden, omdat deze gemeente al veel kennis heeft over onderwijs aan asiel zoekers. Leiderdorp beperkt de medewerking tot het beschik baar stellen van een gebouw van Gading. Dat pand heeft de gemeente begin deze maand voor 1,5 miljoen gulden aange kocht. Het pand komt naar ver wachting eind augustus leeg, als het activiteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten ver huist naar een nieuw onderko men bij De Winkelhof. De Leiderdorpse asielzoe- kersschool valt onder De Me- renwijkschool, die ook het on derwijs voor de bewoners van het Leidse Opvangcentrum Nieuweroord verzorgt. „Wette lijk mag het niet om daarvoor een compleet nieuwe school op te richten. Op De Merenwijk- school is de expertise aanwezig om de inhoud van dit onder wijs op een verantwoorde ma nier te verzorgen", legt L. Schrier van het Bureau Open baar Onderwijs Leiden deze constructie uit. De asielzoekersschool heeft zeven fulltime onderwijskrach ten nodig. Schrier: „Voor de be paling van de onderwijs forma tie tellen deze kinderen dubbel. Dat betekent dat er op elk groepje van 15 leerlingen een leerkracht nodig is." De wer ving van dat personeel is in middels begonnen. Leiderdorp stelt het oor spronkelijke plan, om van Ga ding een bedrijfsverzamelge bouw voor de sociale sector te maken, uit. Zodra duidelijk is wanneer het asielzoekerscen trum weer dicht gaat, komen die plannen opnieuw in beeld, stelt de gemeente. Omdat dit voor 'Pluspunt' zou betekenen dat deze organisatie met ruim tegebrek blijft kampen, heeft de gemeente toegezegd een nood- gebouwtje bij De Kameleon te plaatsen. alphen aan den run» kostbare apparatuur inkopen. Sommige apparaten gebruiken we misschien drie keer in de maand. Door de kosten te de len, bied je de patiënt toch een optimale service." De ene nieuwkomer lost het tekort aan tandartsen in Alphen aan den Rijn nauwelijks op. Dit probleem wordt in de toekomst juist nog groter omdat een aan tal tandartsen stopt. „Dit van wege de leeftijd en omdat ze geen opvolger kunnen vinden", aldus Hermann. De oorzaak van het tandartsentekort ligt in de jaren tachtig. „De regering heeft destijds besloten het aan tal opleidingsplaatsen omlaag te brengen. Nu krijgen we te maken met de gevolgen van de ze beslissing. Er is genoeg ani mo voor het vak, maar er is een opleidingscapaciteitspro bleem." annette lameuer Drie tandartsen en een mond hygiëniste zijn onlangs naar een nieuw onderkomen aan de Geerestein in Alphen aan den Rijn verhuisd. De eigenaars van het pand, de tandartsen, R. Keijzer, A. Hermann en nieuw komer A. Tetteroo en de mond hygiëniste A. Hermann-Teeuw beschikken iri totaal over vijf nieuwe behandelkamers. De nieuwe tandheelkundepraktijk Geerestein heeft gezamenlijk een patiëntenbestand van 5500 mensen. Als reden voor de verhuizing geeft Hermann twee redenen. „Ten eerste omdat de oude praktijkruimte te klein werd. Tevens is er bij tandartsen een tendens om te gaan 'clusteren'. Je kunt dan gezamenlijk relatief oegstgeest suzanne barbier Zorg en Zekerheid gaat er bij het Oegstgeestse verzorgingshuis Rustenborch op aandringen dat ze de bestuurlijke crisis zo snel mogelijk aanpakt. De zorgverzekeraar wil op korte termijn weten wie de nieuwe, tijdelijke, directeur is. Daarnaast is het noodzakelijk dat het bestuur weer com pleet wordt. Zorg en Zekerheid gaat daarover de ze week een gesprek aan met het bestuur van het centrum. Dat zegt K. Hoekstra, manager verple ging en verzorging van de verzekeringsinstantie. De bestuurlijke crisis verhindert volgens Hoek stra de totstandkoming van een afgestemd aan bod van verpleeghuis- en bejaardenzorg op het Van Wijckersloothplein. „Het is onze prioriteit dat dat integraal zorgaanbod er komt in Oegst- geest", aldus de manager. Na een ronde-tafelge sprek met Rustenborch en het naastgelegen ver pleeghuis Van Wijckerslooth in maart is daarin geen vooruitgang geboekt. Dat het Rustenborch- bestuur de fusiebespreking zou dwarsbomen, vindt Hoekstra minder belangrijk. „Het is de vraag of je wel moet fuseren. Een model van sa menwerken is voldoende. Ons maakt het niet uit of een of twee stichtingen aan het plein zitten." Rustenborch zit zonder leiding nu interim-di recteur Stuurman per 1 juli is opgestapt vanwege ruzie met het bestuur. Het zevenkoppige bestuur telt vier vacatures en kent geen vertegenwoordi ging van het personeel of de bewoners. Boven dien heeft zowel de ondernemingsraad als de cli ëntenraad het vertrouwen in het bestuur opge zegd. Bestuursvoorzitter van Rustenborch, M. Huijgens, wil geen enkel commentaar geven op de situatie in het bejaardenhuis. Volgens de regionale inspectie voor de gezond heidszorg is de 'kwaliteit van de zorg' in Rusten borch niet in het geding. Van het personeel of de bewoners heeft de inspectie daarover nog geen klachten ontvangen. Alleen dan begint de in specteur een onderzoek. Problemen met de lei ding zijn de verantwoordelijkheid van bestuur en directie van het zorgcentrum. Het is ook aan hen om die op te lossen, reageert de inspectie. Vol gens de woordvoerder houdt de inspecteur de si tuatie in Rustenborch wel 'nauwlettend' in de ga ten. n stemmen in met reorganisatieplan uit hel willen, worden de ïdelijke hulpen in Huize uit Oude Wetering sn'. Behalve het ver van huishoudelijk werk, ze bewoners met bij- eten geven en koffie rnnc' ngen. De directeurs- wordt parttime en de van zorgcoördinator CASSlssen de directie en de [ing staat) komt te ver- Er vallen geen gedwon- tslagen. Het zijn onder bes; uit het reorganisatieplan 1 oktober moet ingaan. ectUl dernemingsraad en de nraad hebben er mee in- Darfd. )lan is bedacht door in- lirecteur J. van Vulpen mm uda. „Met de nieuwe 111 van zorghulpen vang ik ■en in één klap. De wordt aantrekkelijker en ichten het werk van de jenden. Zorghulpen zijn de 'per dan verzorgenden ik voor hetzelfde geld nensen kan aantrekken." Vulpen trad op 18 febru- in een woelige tijd. Zijn linger was zojuist ontsla- Inwege zijn functioneren. Onder het personeel was het al twee jaar onrustig vanwege de slechte communicatie met die directeur en het bestuur. De Gouwenaar die nog tot 1 janua ri aanblijft, nam zich voor om voor 7 juli de boel op orde te stellen. „Dat is gelukt", zegt hij met zichtbare voldoening in zijn kantoor tegenover de receptie van Huize Jacobus. „Het reor ganisatieplan ligt er dus en de contacten met de onderne mingsraad, het management team en de overige personeels leden zijn hersteld. Ik heb het gevoel dat we als eenheid ope reren. Ik sta niet boven ze, maar naast ze. Mijn deur staat altijd Mogelijk fusie met Leythenrode leiderdorp/oude wetering Zorgcentrum Jacobus uit Ou de Wetering wil samenwerken met verpleeghuis Leythenrode uit Leiderdorp. Beiden huizen voeren daarover momenteel overleg. Nadat gesprekken met andere verzorgingshuizen in de Rijn- en Veenstreek op niets uit liepen, richtte Jaco bus ofwel interim-directeur J. van Vulpen zijn aandacht op Leythenrode. „Een ding is ze ker", zegt Van Vulpen. „Jaco bus is te klein om zelfstandig voort te blijven bestaan." Na de zomervakantie onderzoe ken Leythenrode en Jacobus de haalbaarheid van een fusie. Als het aan Van Vulpen ligt, krijgt de fusie uiterlijk over een jaar zijn beslag. Vooruitlo pend daarop komt er vanaf 1 september tijdelijk een team leider van Leythenrode in Ja cobus werken. Vanuit Jacobus gaan er drie verzorgenden ie der een maand naar Leythen rode. „Er is animo genoeg. Er zijn al meer dan drie gegadig den", zegt Van Vulpen blij. „Zo wisselen we ervaringen uit." Ook wil Van Vulpen de planning per 1 januari 2001 onderbrengen bij Leythenro de. „Daar hebben ze al erva ringen met een jaarplanning." open. Iedereen mag altijd bin nenkomen." Hij beseft dat de werkdruk een groot probleem is en blijft. „Maar door aandacht te hebben voor de problemen, kunnen de mensen er beter te gen. Ze luchten hun hart en daarna lopen ze weer opgewekt door het gebouw." Ook het samenstellen van de roosters krijgt aandacht bij Van Vulpen. Die veroorzaken vol gens hem veel onrust. Hij heeft een commissie samengesteld die bekijkt of tijdens de pieken, bijvoorbeeld 's morgens wan neer de bewoners moeten wor den gewassen, extra personeel kan worden ingezet, 's Mid dags, als de bewoners slapen, kunnen veel mensen vrij zijn. Hij wil dat de roosters een jaar van te voren al worden ge maakt. Dat schept duidelijkheid voor iedereen. Om de financiën op orde te stellen, nam Van Vulpen met ingang van 1 juli diverse bezui nigingsmaatregelen. „Het is een hele waslijst. Zo bezuinigen we op de receptie, de wasserij en zovoorts, maar niet op de direc te zorg. Ik ben ervan overtuigd dat we als gevolg van de bezui nigingen vanaf 2001 een slui tende begroting hebben." De begroting van het zorgcentrum toonde vorig jaar nog een 'aan zienlijk tekort', aldus Van Vul pen. Hoeveel, is nog niet pre cies bekend. „Dat jaar daarvoor was er ook een tekort en ook dit jaar zal de begroting nog niet sluitend zijn. Dat kan zo niet door blijven gaan." Ook stelde Van Vulpen een financieel me dewerker en iemand die de be groting en de jaarrekeningen maakt, een 'controller', aan. „Ik hoop dat we daardoor wat min der subsidies mislopen en dat we de kosten beter gaan be heersen." P. van der Wereld, lid van de ondernemingsraad, bevestigt de verbeterde werksfeer, al is die van twee jaar geleden nog niet terug. „Langzamerhand gaat het de goede kant op", zegt ze. „Met deze directeur valt te praten en dat is al een J. van Vulpen: „Zorghulpen zijn goedkoper dan verzor genden, zodat ik voor het zelfde geld meer mensen kan aantrek ken." ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN hele verbetering. Hij doet wat in zijn bereik ligt. Je hoopt na tuurlijk altijd op meer." Het merendeel van de perso neelsleden ziet volgens haar de reorganisatie wel zitten, vooral de komst van zorghulpen. „Maar er zijn er ook die er moeite mee hebben. Snelle ver lichting van de werkdruk geeft die reorganisatie niet. Iedereen loopt op zijn top." alphen aan den run Basissscholen in Alphen aan den Rijn zijn vanaf volgend schoolseizoen niet langer zelf verantwoordelijk voor het on derhoud aan hun gebouwen. Dit werk wordt uitbesteed aan Vastgoedland bv. Dit bedrijf neemt het onderhoud aan de 45 gebouwen over van de schoolbesturen, die daarvoor subsidie ontvangen van de ge meente. Om dat te bewerkstelli gen gaan de besturen van het openbaar en bijzonder onder wijs intensief samenwerken. Wethouder Dales zei gisteren 'zielsgelukkig' te zijn. Volgens de wethouder heeft de intensie vere samenwerking tussen de verschillende partijen tot gevolg dat het onderhoud aan scholen beter wordt. Als juffen, mees ters en ouders kleine klusjes zelf doen, kan de school geld 'sparen. Deze centen mogen de schooldirecties gebruiken voor iets anders, zolang het maar ten behoeve van de school is. Dales benadrukt dat het nieuwe plan geen verkapte bezuinigings maatregel is. Vertegenwoordi gers van het Alphense basison derwijs zijn blij met de nieuwe werkwijze. roelofarendsveenDe verbouwing van de Veense watertoren is in volle gang. De tulpen die de toren in Roelofarendsveen sierden, zijn al voor een deel gedemonteerd en opgeslagen in een container. De rest volgt binnenkort. De contouren van de aan de toren grenzende bloemenshop zijn zichtbaar. Ook van binnen gebeurt er van alles, zegt projectleider F. Olierook van het plaatselijke aannemingsbedrijf Heembouw. Deze week wordt de derde verdie pingsvloer gestort. Het aanzien van de toren verandert vanaf vrijdag drastisch. Dan beginnen de werkzaamheden om de kolos in de steigers te zetten. Het werk neemt een dag of vier in beslag. De verbouwing loopt onge veer op schema. „Buiten lopen we iets achter, maar dat halen we weer in", aldus Olierook. De to ren moet eind dit jaar klaar zijn. De vier tulpen zijn dan weer terug op hun oude plek. J. Willemsen en D. Hoogenboom, die de toren enkele jaren geleden van de gemeente Alkemade kochten, kunnen dan beginnen met het inrichten van hun woning. O. Rodewijk kan zijn winkel openen en de Stichting Watertoren kan beginnen met het houden van ex posities. Het project kost circa 1,7 miljoen gulden. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13