God op het Web Geloof Samenleving Agca: Vaticaan zelf achter aanslag paus Wasstraat tegenover kerk Ruim helft Nederland: vloekt niet of nauweli Nieuwe priesterraad Haarlem _L2 DINSDAG 11 JULI 2000 "i m Vandaag 478 jaar geleden, op 11 juli 1522, komt de Franciscaner monnik Frans Lam- JULI bert aan in Zürich; de stad van de Zwitser- se reformator Huldrych Zwingli. Lambert predikt er, naar verluidt 'zeer evangelisch', maar buigt aan het einde van de preek richting katholiek Rome met een voorbede van Maria. Zwingli weer spreekt Lambert waar iedereen bij is. En er ontstaat spontaan een openbare discussie tussen de katho liek en protestant, waarin Lambert het grootste deel van het publiek weet te overtuigen. Neemt niet weg dat Zwingli een jaar later de stadsraad van Zürich voor zich wist te winnen. Daardoor werd Zurich één van de eerste steden waar het protestantisme vaste grond onder de voeten kreeg.Óp 11 juli wordt, zowel in de katholieke als oosters-ortodoxe kerk de in het jaar 970 overleden regentes van Rusland, Olga van Kiev, herdacht. Onder haar bewind begon schoor voetend de kerstening van Rusland. Aanklacht paus niet via Europees Hof Luxemburg Een aanklacht tegen paus Johannes Paulus II bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens is niet mogelijk. Dat zegt een woordvoerder van dit rechtscollege. Het Vaticaan is geen lidstaat en daarom ook geen partij. De zegsman van het Hof reageert hiermee op de overweging van de stichting Vrien den van de Gay Krant om met andere homobewegingen een dergelijke aanklacht in te dienen. Het overleg volgt op felle kri tiek van de kerkleider op een homomanifestatie in Rome afgelo pen week. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk noemde homoseksualiteit een 'objectieve stoornis'. Komst Billy Graham zo goed als zeker De Amerikaan se evangelist Billy Graham is uit het ziekenhuis in Minnesota ontslagen. Hij werd daar eind juni opgenomen voor een her senoperatie. Volgens zijn orga nisatie is het nu zo goed als ze ker dat de 81-jarige Graham eind deze maand naar Amster dam komt voor het wereldcon gres voor rondreizende evange listen. Graham zegt ernaar uit te zien deel te nemen aan de con ferentie Amsterdam 2000. On geveer 10.000 evangelisten uit 190 landen zullen van 29 juli tot 6 augustus aan deze bffèê?i- PR komst in de RAI deelnemen. Voor Graham wordt het congres zijn laatste internationale optreden. Activiste tegen euthanasie overleden Hilversum Jonkvrouwe dr. E. de Marees van Swinderen, secre taris van de Christelijke Drugs Bestrijding (CDB), is vrijdag op 81-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Na haar pensionering als juriste voor internationaal recht bij het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag zette zij zich aanvankelijk in voor de strijd tegen euthanasie. Daarnaast kwam ze op voor drugsver slaafden. Ze was mede-oprichtster van het Landelijk Comité Drugsbescherming en actief in Eurad (Europe against Drugs), de conferentie van Europese steden tegen drugs. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Lienden. T.C. de Leeuw te Kinderdijk. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Vlaardingen, A. van Houdt te Enschede-Noord. NEDERLANDSE GEREFORMEER DE KERKEN Aangenomen: naar Steenwijk, R.C. Vervoorn, kandidaat te Al- mere. haarlem afke van der toolen Het rooms-katholieke bisdom Haarlem krijgt weer de advies organen die het twee jaar lang heeft moeten ontberen. Waar nemend bisschop Punt heeft met het kapittel afgesproken om in het najaar vorm te geven aan een overlegstructuur 'a la priesterraad en Diocesane Pas torale Raad'. Dit laat perschef W. Peeters van het bisdom we ten. ,,De nieuwe hulpbisschop Van Burgsteden is van harte be- Ministaat 'vijand van God en menselijkheid' istanbul ap-dpa-afp Mehmet Ali Agca, de Turk die in 1981 een aanslag pleegde op de paus, beschuldigt het Vati caan zelf achter de aanslag op paus Johannes Paulus II te zit ten. Hij noemt de rooms-katho lieke dwergstaat in Italië het 'huis van de duivel' en de 'vij and van God en de menselijk heid'. Paus Johannes Paulus II zou onmiddellijk dit 'duivels- centrum' moeten verlaten en terug moeten gaan naar Polen. Agca maakte een en ander gisteren bekend in het kader van zijn proces voor een Turkse rechtbank. Hij zat bijna twintig jaar gevangen voor de aanslag op de paus. In juni werd hem door de Italiaanse president gratie verleend. Dat maakte de weg vrij voor Agca's uitlevering aan Turkije, waar hij momen teel terecht staat op verdenking van betrokkenheid bij een ge wapende overval in 1979. Het Vaticaan speelde een be langrijke rol in de gratieverle ning voor Agca, die vorige maand nog liet weten de paus daar zeer dankbaar voor te zijn. Dat maakte de weg vrij voor zijn proces in Turkije, waar de man nog tien jaar gevangenis straf moet uitzitten voor de moord op een journalist in 1979. Na de rechtszitting verspreid de de advocaat van Agca een met de hand geschreven verkla ring waarin zijn cliënt beweert dat het Vaticaan zelf achter de aanslag op paus Johannes Pau lus II zat. Ook zou de kerk moedwillig het derde geheim van Fatima hebben gewijzigd. Onlangs onthulde het Vati caan die derde profetie, die Je zus' moeder Maria aan het be gin van de vorige eeuw zou hebben geopenbaard aan drie herderskinderen. Maria zou daarin de aanslag op het leven de paus hebben voorzegd. In de verklaring richt Agca een smeekbede tot de paus. „O, mijn geliefde broeder paus. Treedt onmiddellijk af en keer terug naar Polen", schrijft Agca in zijn verklaring. De advocaat zei dat Agca de verklaring in de rechtszaal had willen voorlezen. De rechtbank had daar echter geen toestem ming voor gegeven. In het proces ontkende Agca overigens schuld aan een roof overval in 1979 die hem ten las te wordt gelegden waarvoor hij vijftien tot dertig jaar gevange nisstraf kan krijgen. De recht bank verdaagde de zitting tot 9 augustus om de verdediging van Agca meer tijd te geven zich op de zaak voor te berei den. leiden Om aandacht te trekken voor de Leidse Dabarweek poetsten leden van de Marekerk en de Opstandingskerk in Leiden gistermiddag gratis auto's schoon. De bijzondere autowasstraat had het bruggetje tegenover de Opstandingskerrk aan de Steenschuur als locatie. De door de twee kerken georganiseerde Dabarweek duurt deze hele week, en behelst allerlei godsdienstige en niet-godsdienstige activiteiten voor jong en oud. foto hielco kuiper Onderzoek NIPO positiever dan vof amersfoort anp Ruim de helft van de Neder landers (57 procent) zegt nooit of zelden te vloeken. Dat is acht procent meer dan vijf jaar geleden. Het aantal mensen dat het vervelend vindt als anderen vloeken, steeg de afgelopen jaren van 69 tot 72 procent. Dat blijkt uit een NIPO-on- derzoek in opdracht van de Bond tegen het vloeken. Een op de dertien Nederlanders oftewel zeven procent vloekt regelmatig tot vaak, 36 pro cent doet dat soms. Het zijn vooral jongeren, mannen en niet-kerkelijken die vloeken. Onder de kerkelijken vloeken rooms-katholieken vaker dan protestanten. Vooral 55-plus- sers, vrouwen, gereformeer den en hervormden ergeren zich aan vloeken. Net als vijf jaar geleden verstaat de meerderheid van de bevolking (68 procent) onder vloeken niet alleen het godslasterlijk taalgebruik. Ook het uiten van verwensin gen, krachttermen en schut tingwoorden valt er onder. Voor de Bond is vloeken vooral het misbruiken van de di naam van God. Bijna een kwart v derlanders die vl( e) vervelend ervaren onmiddellijk iets iemand vloekt. Db procent meer dan v leden. Vooral vroutfj; ook steeds meer (tot 25 jaar) en 6 laten direct hun oi over andersmans blijken. Overigens tien procent van landers dat er op he in de kennissenkri matig wordt gevlot procent gebeurt dat Ouders versche controle op het vlqS van hun kinderen, verder uit het Meer dan de helft v ders (54 procent) ze erg op te letten dat deren niet vloeken^ geleden was dat nq cent. Een op de vijf (twee procent) scht aandacht aan het drag van hun kinde zelf het geven, proberen de hun kinderen van ken te weerhouden. iR reid aan dit proces mee te wer ken", aldus de perschef. De priesterraad en de Dioce sane Pastorale Raad zijn opge heven toen de twee jaar gele den overleden monseigneur Bomers nog bisschop was. Dat gebeurde omdat er problemen waren met de kerkelijke leiding. Tot nu toe zijn er geen nieuwe adviesorganen ingesteld, omdat het bisdom wachtte op de be noeming van een nieuwe bis schop. Die is er nog steeds niet. 1 Een virtuele pelgrimstocht naar Rome. 'Klik hier om mee te reizen'. Zwartkijkers zullen meewarig het hoofd schudden en zich bekla gen over weer een nieuwe uitwas van een ontaarde intemetgeneratie. Met opgeheven vinger zullen ze betogen dat een pelgrims tocht te voet moet worden afgelegd, ja zelfs blootsvoets, zodat de ontberingen en gese lingen van het pad de pelgrim zullen tuchti gen en sterken in het geloof. En dus niet met een zak chips onderuitgezakt achter de PC. Die zwartkijkers zijn slecht op de hoogte van de rijke geschiedenis van de virtuele pel grimstocht. Want zuster Truyde Schutte uit Diepenveen maakte midden vijftiende eeuw al pelgrimstochten in de geest, zonder dat ze het klooster lichamelijk verliet. De Diepen- veense kloosterkroniek verhaalt hoe ze aan kondigt op 3 januari te vertrekken om geeste lijk op de 21ste in Rome aan te komen. Daar wilde ze tijdens een driedaags verblijf de San Agnese en andere kerken bezoeken. Ze vroeg een medezuster om haar op de spirituele be devaart te vergezellen, maar die durfde het avontuur niet aan.Spirituele pelgrimtochten hadden nogal wat voordelen boven een lijfe lijke. Je werd niet vies en je spaarde geld uit. Je bleef voor ijdelheid bewaard, want pel grims vervielen na terugkeer nogal eens in verwaandheid met hun sterke verhalen. Tot overmaat van ramp lonkten onderweg tal van verleidingen in morsige kroegen en bor delen. Ver van huis is het makkelijk, somber de de vijftiende-eeuwse Engelse dominicaan John Bromyard, om de pelgrimstocht te doen ontaarden in een bedevaart naar de duivel. Alles over de virtuele bedevaart staat te lezen op www.rome2000.nl, de Nederlandse site van de Wereld Jongerendagen. De virtuele pelgrimstocht naar Rome is maar een voor proefje van de echte Romereis die deze jon- gerenclub aanbiedt ter gelegenheid van het Jubeljaar2000. „Een voettocht naar de We reld Jongerendagen in Rome zou minstens 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze rich presenteren. Vandaag; wie zich wil voorbereiden op de Jongerendagen in Ro me begint met een virtuele pelgrimstocht. http://www.rome2000.nl drie maanden duren", vertelt de website. „Toch kan zo'n lange tocht van groot belang zijn om op de juiste golflengte te komen met God. Wie immers koud uit het vliegtuig di rect midden in de Wereldjongerendagen be landt, zal tevergeefs zoeken naar iets wat echte pelgrims al gevonden hebben. Een goede voorbereiding is noodzakelijk. "De vir tuele pelgrims reizen dus per internet en ze zijn al een halfjaar onderweg. Begonnen is met een rondtocht langs de vaderlandse bis dommen. Op dit moment bevinden de pel grims zich virtueel in Haarlem. Daarna gaat het langs Trier, Parijs, Vezelay, Cluny, Assisi en op 1 augustus is de aankomst in Rome. Wekelijks ontvangen de deelnemers een mailtje met een internetadres. Daar foto's en informatie aan over de etaj stad die de pelgrims aandoen. Op h( ment dat de Jongerendagen voor de staan kunnen de deelnemers zelf be r ze werkelijk in de bus stappen en lijf Rome gaan. Op rome2000.nl is beeldmateriaal te de etappes die achter de rug zijn. Er informatie over de kloosters en kathi in de bisdommen Utrecht en Gronin bevaartgangers worden zelfs toegesp door een vergevingsgezind lachende bisschop Simonis: „Jullie beginnen de bedevaart, maar met de nieuwste len. Moge Gods onmisbare zegen rui jullie pelgrimstocht! Dat het niet allei J virtuele pelgrimage moge zijn, maar ook een werkelijke tocht naar het haiï1 Christus." e Nog meer moois treft de bezoekers aj^ deze site. De officiële tune van de Joi - dagen is te downloaden, er is een are gebeden, en als klap op de vuurpijl k line het Monseigneur Muskens- broi pel spelen. Hierbij gaat het erom de 1 met behulp van de J-en de L-toets al pacman door zijn bisdom te sturen e mogelijk broodjes op te pikken. Op het speelveld duiken ook hongeri mondjes op, die zo snel mogelijk mo worden gevoed. Elk gevoed mondje een punt op. Maar pas op: de popula van de bisschop daalt als hij broden Ook als hij te lang wacht met het voei de armen is zijn populariteit onder d( derbedeelden tanende. Doel van het om zoveel mogelijk punten te scoren dat de populariteits-score onder het mum daalt. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel bewolking en perioden met re gen. Langs de westkust stevige noor delijke wind. Naar het noorden toe droger en ook geregeld zon. Middag- temperatuur meest tussen de 15 en 20 graden, dinsdag iets lager. Zweden: Vooral in het zuiden bewolkt en pe rioden met regen, ook kans op on weer. In het noorden droger en vooral dinsdag zon. Maxima rond 18 gra den. Finland: Geregeld zon en op de meeste plaat sen droog. Woensdag van het westen uit regen- of onweersbuien. Warmer met middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Denemarken: Erg wisselvallig met veel bewolking en veel buien. Soms veel wind. Maxi ma ongeveer 16 graden, in regen la gere temperaturen. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wolkenvelden, maar vooral in het zuiden ook geregeld zon Ook een enkele bui. Maxima uiteenlopend van 15 graden bij Aberdeen tot 19 graden in Zuid-Engeland, België en Luxemburg: Meest bewolkt en enkele buien, mo gelijk met onweer en hagel. Middag- temperatuur omstreeks 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon, maar ook enkele re gen- of onweersbuien. Woensdag in het westen veel droger. Eerst nog een stevige westelijke wind. Maxima meest tussen de 14 en 20 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en nu en dan buien, mogelijk met onWeer. Vooral in de Franse Alpen flink wat neerslag. In het zuidoosten Mistral wind en zon nig. Woensdag van het westen uit droger Maxima 19 graden in het westen, 24 in het oosten. Spanje: In het noorden wolkenvelden en en kele regen- of onweersbuien. Verder veel zon en droog. Maxima uiteenlo pend van 20 graden in het noorden tot lokaal 35 graden in het binnen land. Portugal: In het noordwesten wolkenvelden en kans op een bui. Verder perioden met zon en droog. Maxima bij Porto ongeveer 20 graden, landinwaarts lo kaal tussen de 30 en 35 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en een enkele re gen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: Vlak bij zee kans op hard nekkige wolkenvelden. Verder zonnig en droog. Maxima op veel plaatsen tussen 25 en 30 graden, landin waarts veel hoger. Tunesië: Flinke zonnige perioden en een en kele onweersbui. Maxima ruim boven de 30 graden, woensdag enige af koeling. Madeira: Geregeld zon en droog. Maxima on geveer 24 graden. Canarische Eilanden: Steeds meer zonnige perioden en droog. Maxima rond 28 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en, mogelijk met onweer. Soms veel wind. Middagtemperatuur tussen de 18 en 24 graden, woensdag overal rond 18 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en pittige regen- of onweersbuien, met lokaal veel regen. In Karinthi later op woensdag opkla ringen. Middagtemperatuur rond de 20 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 15 gra den. Stevige noordenwind. Woens dag bij Locarno zon en temperatuur stijgend naar 26 graden. Polen: Veel bewolking en enkele forse re gen- en onweersbuien, lokaal met erg veel regen. Maxima dalend naar ongeveer 19. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar en enkele buien, mo gelijk met onweer. Maxima ongeveer 20 graden. Hongarije: Wolkenvelden, ook af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 27 graden. Italië: Wisselend bewolkt en regen- of on weersbuien. Dinsdag in het zuiden eerst nog zon. Middagtemperatuur van 22 in het noorden tot 30 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Veel wind, bewolking en enkele bui en. Op Corsica ook af en toe zon. Minder warm, middagtemperatuur rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon. In het noordwesten kans op een onweers bui. Maxima eerst tussen de 30 en 38 graden, woensdag nog warmer. Malta: Eerst zonnig later een enkele regen of onweersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en extreem heet. Maxima tussen 35 en 42 graden. WOENSDAG 12 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.35 Zon onder 21.55 Maan op 18 23 Maan onder02.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.26 14.06 00.59 13.39 Laag 09.04 *21.54 08 45 21.35 Weerrapporten 110708 u Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid temp neersl 18 12 3.3 20 12 4.9 18 12 12.5 19 11 6.4 19 12 46 18 13 5.7 19" 13 42 18 12 12.8 18 12 183 18 12 3.2 13 8 0.0 33 26 0 0 - 17 0.2 21 14 10.0 27 15 00 18 12 48 19 12 8.0 35 25 0.0 17 8 0.2 19 11 1.0 18 13 530 18 8 0.0 23 10 5 0 26 19 0.0 25 15 6.0 16 12 28.0 26 21 00 23 15 0.0 19 14 5.7 16 10 10.2 18 10 5.9 26 11 4.0 35 20 0.0 30 17 0.6 32 23 00 26 18 0,1 14 11 60 20 16 28.0 15 12 3.0 18 12 2.4 21 13 1.6 26 20 0.0 28 23 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -.««« luchtdruk in 1000 herto pascal Stockholm regen Warschau zwaar bew. Wenen regenbui Bangkok zwaar bew. Buenos Aires regen Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbewolkt 19 14 0.0 20 14 0.0 28 14 0.0 16 12 23.0 33 24 1 0 8 5 6.2 24 19 00 Tunis 15 1 0.0 Vancouver Los Angeles zwaar bew New Orleans half bew. New York onbewolkt Toronto onbewolkt n 3 onbewolkt w3 zwaar bew. n 1 21 17 0.0 32 25 0.0 29 22 20 34 23 0.0 31 24 0.0 25 16 0.0 38 24 0.0 22 15 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. XJml vr.18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 50 Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 9 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v: 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEI Maandag t/m vrijdag v, 071-5143 545 ABONNEMENTEI bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven v. abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER PO Voor abonnementen die per post( worden verzonden geldt e« aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of e< leeshandicap hebben), is e van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette bex informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu orbeh! Z I K N H U I ONGEVALLENDIE NST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12