.eiden Regio Wellicht moskee in Zuid-West 'We gaan woon ergens Anders zitten' 'Ik kom niet van het ganzenbord afgelopen!' Prijsstijging huizen Leidse regio iets boven gemiddelde GERECHT Vereniging vecht voor behoud 'Vrijplaats Koppenhinksteeg' VG 11 JULI 2000 tie pakt vier jongens op De politie heeft gisteravond in een woning aan de Mare- ie jongens uit Leiden van 16,17 en 19 jaar aangehouden, ietal werd verdacht van mishandeling van een 18-jarige laar in die woning. In de loop van de avond is het trio rijgelaten. De 16-jarige geldt nog als verdachte. De Leide- 18) die aangifte van mishandeling deed, is ook opgepakt, irdt er van verdacht eerder die dag te hebben ingebroken i kennis in de Stevenshof. Uit de woning nam de jongen meer een mobiele telefoon en een jas mee. klachten na aanrijding Op de Hoge Rijndijk zijn gistermiddag een auto en een i met elkaar in botsing gekomen. Een Leiderdorper (26) met zijn auto waarbij hij de bus geen voorrang gaf. Een ige Leidse die in de bus zat, liep nekklachten op. abounce gaat niet door Parabounce op de Beestenmarkt, dat voor morgen op ögramma van de Lakenfeesten staat, gaat niet door. Door de wind heeft de organisatie het evenement afgelast. Be- wordt nog of Parabounce eventueel donderdag of vrijdag 'Jhorgaan. De Parabounce is een grote met helium gevulde waaraan mensen met een parachuteharnas worden be id en waarmee ze tot op 35 meter hoogte in de lucht kun- 'even. i der Werfpark taboe voor verslaafden rHQMAS ERDBRINK j tdbeeld van burgemees- der Werf is versierd. Om louders hangt een viezig y lint en aan zijn bronzen f iingelt een bierblikje aan iw. De man die zijn ar- lde geven om de honge- .eidse bevolking er van houden zich over te ge- de Spanjaarden staat er jstig bij. Schuin tegen- A n sokkel zitten vijf man- f t grote blikken bier. Het lf s'ochtends. zijn geen junks, wij zijn isten", legt een van de uit. Hij heeft een accent en draagt een ïor. „De junks zitten al- de andere kant van het beweert een andere man 'in baseballpet. Hij loopt 'en paar bosjes die gren- pi het voormalig Natuur psch Museum. Tussen het liggen tientallen stukjes ïiumfolie. „Die gebruiken te chinezen; dan leggen oïne op de folie en ver in die met een aansteker, tul gebruiken ze vervol- s, alcoholisten en daklo- ;t Van der Werfpark is sa- net het gebied rond de t de afgelopen jaren een :te ontmoetingsplek ge- n van Leidens eigen ver- Delingen der aarde. Daar- de overlast ook toegeno- let park is vuil, bezoekers geïntimideerd, geen durft er nog een hond uit n en tot diep in de nacht er herrie gemaakt. „We i er zelfs op straat over sproken", zegt Albert van Petersman, teamchef nstad van de Leidse poli- Is enkele weken hebben zijn collega's de bevoegd- nensen te verwijderen die nisdragen in het park of Burcht. Wie daar nu >t wordt op het drinken Icohol of het gebruiken rugs loopt de kans voor tur de toegang te worden ;d. Wie zich daar niet aan kan worden opgepakt. Stichting Moslim Groep Leiden laat voor bouw Marokkaanse gebedsruimte het oog vallen op liandbalveld Satunius De Stichting Moslim Groep Leiden zoekt naar mogelijk heden om een Marokkaanse moskee te vestigen in Zuid- West. De gemeente is in principe bereid mee te werken: inmiddels onderzoeken ambtenaren de mogelijkheid om een nieuwe moskee ruimte te geven op het handbal- veld van Saturnus aan de Boshuizerlaan. Saturnus wordt in de toekomst namelijk wellicht verplaatst naar de Montgomerystraat. leiden straat, die overigens na opening van een eventuele tweede mos kee gewoon open blijft, is te klein geworden om de vele ge lovigen op te vangen. De pogin gen van de Stichting Moslim Groep om een goede plek voor een tweede moskee te vinden, ANNET VAN AARSEN De Marokkaanse gemeenschap in Leiden is al lange tijd op zoek naar een geschikte plek voor een nieuwe moskee. De ge bedsruimte aan de Rembrandt- liepen tot nu toe telkens op niets uit. Begin 1996 zag de stichting hoe een voormalige school aan de Flevoweg vlak voor haar neus werd weggekocht. En be gin vorig jaar mislukte nog een deal tussen de Stichting Moslim Groep en de gemeente over een oud verdeelstation van de EWR aan de Flemmingstraat: de Ma rokkaanse stichting wilde het gebouw met grond en al van de gemeente kopen; Leiden wilde de grond alleen in erfpacht uit geven zoals de gemeente ge wend is. En ook de buurt roerde zich Die mogelijkheid had de politie eerst niet. Het is in Leiden na melijk niet verboden op straat alcohol te drinken of softdrugs te roken. „Het gaat om een tij delijke proef die alleen voor die locaties geldt. In september gaan we bekijken of we er mee doorgaan. Mocht de groep ver huizen dan vragen we de bur gemeester deze maatregel uit te breiden naar ander^ gebieden", zegt Van Eeden Petersman, die erg tevreden is over het experi ment. De drugs - en alcoholver slaafden zijn dat niet. Om half tien 's ochtends verzamelen verschillende verslaafden zich voor het gebouw van de GGD aan de Roodenburgerstraat. Drie keer per week kan hier me thadon worden gehaald, een middel dat drugsgebruikers op lange termijn kan helpen met afkicken. Ongeveer 120 mensen maken gebruik van het progamma dat door de ge meente aan stichting Parnassia, hulpverleners in de verslaving- zorg, is uitbesteed. Mensen van alle rangen en standen melden zich aan de poort van de GGD. Verslaafden met lang, vettig haar en ingeval len gezichten gooien hun fiets in de berm, terwijl andere ge bruikers hun Audi 80 keurig voor de deur parkeren. Alle maal komen ze met een aantal potjes gevuld met het groene methadon weer naar buiten. Zo ook Els (40). Ze is woe dend over het politieoptreden. Vorige week is ze het park uit gezet. „Terwijl een groepje stu denten met flessen wijn ge woon kon blijven zitten", zegt ze op hoge toon. Volgens haar worden de verslaafden, die toch al onderaan zitten, het hardst aangepakt. „Wij wonen daar praktisch, ik kom er al drie jaar." Toch vindt ook Els dat het de laatste tijd wel een zooi tje is in het park. De gebruikers zouden wat meer moeten op ruimen, vindt ze. Een oplossing voor de nieuwe maatregel heeft ze al gevonden: „We gaan ge woon ergens anders zitten, dan kunnen ze ons niets maken." Dat is precies waar coördina tor Rob van den Berg van Par nassia voor vreest. „In Amster dam hebben ze de Zeedijk schoongeveegd en nu zitten al le verslaafden in de metro. Ook de 'sluiting' van het park en de Burcht is natuurlijk niets meer dan een verplaatsing van het probleem", vindt Van den Berg. Hij geeft toe dat er onder de verslaafden in Leiden een groep is van tien tot vijftien man die voor veel onrust zorgt. Voor die groep is Parnassia echter be gonnen met zorg op locatie. „We kijken waar ze overlast ver oorzaken en proberen er daar wat aan te doen. Ik vind niet dat je die mensen zomaar de toegang kan ontzeggen tot openbare plekken." Samen met de andere hulp verlenersorganisaties, de ge meente en De Zijl Bedrijven is de stichting bezig met een nieuw groots opgezet project. „Daarmee hopen we mensen van de straat te houden en zo het probleem structureler aan te pakken. Daar beginnen we binnenkort mee." In dat geval, stelt Pieter (34) voor om tegelijkertijd ook de Leidse dealers eens wat meer op de huid te zitten. Hij grijpt zijn mobiele telefoon en leest hardop voor hoeveel drugsver kopers er in het geheugen staan. Bij zestien houdt hij op. „Volgens mij zijn er minstens twee keer zoveel", zegt hij. „Voor 25 gulden koop je in Lei den al een kwart gram heroïne, dan is voor een verslaafde de verleiding natuurlijk groot." ïk zo afkomstig te zijn uit tske en Wiske-strip. Als TOmmeke: klein van stuk, met een stalen borstkas, ag er dan wel grof uitzien, ik ben zeven jaar sloper eroep. Dan word je van- De 35-jarige Leidenaar jer maar mee zeggen dat zes maanden zwangere Ün helemaal niet bij haar had gepakt en had ge it en geslagen. Nee, vol le Leidenaar was ze op wuste zondagnacht, op vember vorig jaar, meer- nalen 'van het toilet ge ld'. Door de drank en de n dan interesseert het ze Ook het kind niet dat in dt." Vandaar dat hij d vvas geworden. Maar hij ooit 'bewust geslagen', erechter J. U-A-Sai wilde o's van de toegetakelde v nog onder zijn neus du- paar de sloper wilde die ion. Hij vond het 'ver schrikkelijk'. „Ze heeft een heel fijn snuitje. Als ik haar echt had geslagen, dan zou ze nu nog mét elastiekjes aan elkaar zit ten." Bovendien zou ze bij een vechtpartij toch goed van zich afbijten. De man gaf wel toe dat één en ander uit de hand was gelopen en dat er een schermutseling was ontstaan, maar daar had zij evenveel schuld aan als hij. Zij had hem nog met een ijzeren staaf op 'zijn hersens geslagen' en hem in zijn kruis gestompt, maar uitgerekend hij had nog alarmnummer 112 voor haar gebeld. De politierechter hield hem echter voor dat hij de vrouw ook nog had bedreigd. Zij wilde zelfs haar aangifte nog intrekken. De sloper bleef er echter bij dat hij zijn zwangere vriendin niet had mishandeld. „Ikkom niet van het ganzen bord afgelopen! Ik word hier als een zwarte piet neergezet." Officier van justitie M. Horst- man hield het op een poging tot zware mishandeling, vanwe ge het letsel en een verklaring van de schoonzus van de vrouw. Bij haar had de vrouw verteld wat er was gebeurd. Omdat de man nog in zijn proeftijd liep voor een eerdere mishandeling, eiste zij twee maanden cel waarvan één voorwaardelijk. „Lekker", rea geerde de man tegendraads. „Ik heb zoveel op mijn kerfstok, maar er zijn dingen die ik niet doe. Daar is dit er een van." De politierechter vond echter dat er voldoende bewijs was en ver oordeelde de man tot zes we ken cel, waarvan drie voorwaar delijk. Afstudeerborrel Gek werd hij van die herrie on der hem. Tijdens het luidruch tige afstudeerfeest, eind mei vo rig jaar, was de politie drie keer langs geweest en telkens ging de muziek slechts tijdelijk zach ter. De 39-jarige Leidenaar was dan ook volledig door het lint gegaan toen hij de uitbater van de zaak onder zijn woning bij zijn keel pakte. 'Je kunt bellen wat je wilt, maar ik vermoord je toch! Ik sleep je door de steeg heen', had hij gezegd. Hij besef te wel dat hij daarmee fout zat, maar het was het resultaat van jarenlang 'wegpesten'. „Er wordt met de deuren geslagen. De borden komen zelfs van de muren afzetten!", zo verklaarde de man gisteren. Hij had de zaak kunnen afdoen met een geldsom van 500 gul den, maar dat wilde hij niet. De rechter moest er maar eens naar kijken. De officier had wel begrip voor de langslepende kwestie, maar niet voor de be dreiging. Zij bleef erbij dat de man hiervoor 500 gulden moest betalen. De politierechter was milder: zij maakte er 500 gulden voor waardelijk van. „Ik heb begrip voor uw irritatie, maar niet voor de manier waarop u ermee om gaat." Met een voorwaardelijke straf moest de man dit maar eens leren. CONNIE VAN UFFELEN toen ze hoorde van de plannen. Nu wordt er opnieuw geke ken, ditmaal naar de plek waar handbalvereniging Saturnus is gevestigd. R. Stokkel van de ge meentelijke afdeling Bouwen en Wonen: „We zijn net begon nen met een onderzoek op ver zoek van de Marokkaanse mos kee. Veel valt er verder nog ei genlijk niet te melden. We pra ten als gemeente met de stich ting en met Saturnus. We kijken naar de plek op zich en we in ventariseren wie er nog meer belangen hebben in deze kwes tie. We willen de wensen van al le partijen inventariseren." De mogelijke verhuizing van Saturnus wordt genoemd in de nota Groene Velden. De ge meente combineerde dat gege ven met het verzoek van de Ma rokkaanse gemeenschap. De keuze voor Zuid-West is, na de mislukte pogingen in Leiden- Noord om een tweede moskee te openen, volgens Stokkel een logische. „Zuid-West is één van de wijken in Leiden waar rela tief veel bezoekers van de mos kee aan de Rembrandtstraat wonen", zegt hij. Overigens lijkt het niet onlo gisch dat de gemeente en de Marokkaanse moskee opnieuw botsen over de kwestie rond de erfpacht. De Marokkaanse ge meenschap wil uit islamitische overtuiging vooral zekerheid en vindt dat niet in het systeem van erfpacht. Een voorbeeld van het belang van een 'eeu wigdurende' constructie is de moskee aan de Rembrandt straat: dat gebouw kan volgens de - op dat punt niet te wijzigen - statuten op zijn vroegst na 200 jaar worden verkocht. En dan alleen wanneer er tegen die tijd in Leiden geen moslims meer zijn en het Marokkaanse minis terie van godsdienstzaken ak koord gaat met de verkoop. ROBBERT MINKHORST De prijs van woningen in Leiden, de regio en in de Bollenstreek is het afgelopen half jaar op nieuw flink gestegen. Een gemiddelde koopwo ning kost inmiddels bijna 400.000 gulden. Dat is 12,2 procent meer dan in de tweede helft van vo rig jaar. De huizenprijzen zijn in deze omgeving ook iets sneller omhoog gegaan dan het landelijk ge middelde. Gisteren maakte de grootste make laarsorganisatie, de Nederlandse Vereniging van Makelaars, haar halfjaarcijfers bekend. De hui zenprijzen in Nederland zijn met 11,9 procent gestegen. De NVM verwacht dat die groei na de zomer afneemt. De gemiddelde koopprijs van een woning blijft in dit gebied ook iets hoger dan het gemiddelde. In Leiden, de Bollenstreek en de Leidse regio kost een huis 391.000 gulden, landelijk is dat 384.000 gulden. Overigens verschillen de prijzen sterk per regio. In Amsterdam kost een gemiddelde koop woning 440.000 gulden, in Den Haag 340.000 gulden. Zeer prijzig zijn de vrijstaande woningen in de Haagse regio: gemiddeld 1.375.000 gulden. Dat was zes maanden terug nog een miljoen; een stijging van meer dan tachtig procent. Een half jaar geleden betaalde iemand in de Leidse regio voor een woning gemiddeld 366.000 gulden. Cij fers over vrijstaande huizen zijn hier niet bekend. De koopsommen van huizen in een deel van de Rijnstreek (NVM-regio Jacobswoude) zijn het afgelopen half jaar sterker gestegen dan in de Leidse regio. De NVM becijferde dat een huis in die streek in de tweede helft van dit jaar bijna twintig procent duurder is dan de tweede helft van 1999. De gemiddelde koopprijs bedraagt 430.000 gulden en ligt daarmee ook beduidend hoger dan die in Leiden. Opvallend is dat in de Rijnstreek woningen te genwoordig veel langer te koop staan, 42 dagen tegen 26 dagen in het laatste half jaar van 1999. In de NVM-regio Leiden is er nauwelijks sprake van een verschil. Het duurt nu 37 dagen voordat een huis is verkocht, een dag korter dan een half jaar geleden. In de regel geldt: hoe sneller een huis van de hand gaat, hoe krapper de woning voorraad. Het gemiddelde voor heel Nederland ligt op 44 dagen. LEIDEN RUUD SEP De verschillende links-radicale clubs die gehuisvest zijn aan de Koppenhinksteeg zijn niet van plan 'zonder slag of stoot' hun ruimtes op te geven om plaats te maken voor een verbouwing van het complex tot bedrijfs ruimtes en luxe appartemen ten. Via een lobby bij de poli tiek en door het indienen van bezwaren tegen de gemeentelij ke verbouwingsplannen hopen de groepen de gemeente ertoe te bewegen de panden op te knappen voor de huidige ge bruikers. De nieuw opgerichte vereniging Vrienden Vrijplaats Koppenhinksteeg heeft inmid dels formeel bezwaar aangete kend. De verbouwingsplannen van de gemeente beginnen na jaren van stilte serieuze vormen aan te nemen. Er zijn tekeningen gemaakt en er is een bouwaan- vraag ingediend voor een ver bouwing van de panden tot elf of twaalf appartementen, vier bedrijfsruimtes en een winkel. Voor de huidige gebruikers be tekent dit dat voor hun de tijd begint te dringen. Naar ver wachting moet de politiek zich direct na het zomerreces uit spreken over de plannen. Als alles vlot verloopt zou de ver bouwing al rond de jaarwisse ling kunnen beginnen. In maart van dit jaar hebben activiteitencentrum Bar en Boos en anarchistisch collectief Eurodusnie aan burgemeester en wethouders een voorstel ge daan voor een constructie waarin de diverse gebruikers gewoon in de panden kunnen blijven. In de visie van de twee clubs zou de gemeente de bui tenkant van de panden moeten renoveren, waarna de gebrui kers de binnenkant onder han den nemen. Door de gebouwen van binnen te onderhouden zouden de gebruikers 'in natu- ra' hun huur betalen. Volgens Bar en Boos en Eurodusnie is dit een 'vrij gebruikelijke con structie'. Het voorstel van de gebrui kers is door de gemeente direct naar de prullenbak verwezen. Het zou te veel lijken op het plan van de stichting 'Pand in eigen hand', waarvan al in 1997 door de gemeente en de stich ting werd geconcludeerd dat het financieel niet haalbaar was. De 'Vrienden' zijn het daar niet mee eens. „Het plan van 'Pand in eigen hand' was inder- Met een spandoek wordt aandacht gevraagd voor het behoud van de panden aan de Koppenhinksteeg. foto hielco kuipers daad te kostbaar voor instellin gen waar maar heel weinig geld in omgaat. De organisaties moesten zich erg in de schul den steken", vertelt woordvoer der Gerard van Hees. „In het nieuwe plan wordt ervan uitge gaan dat de gemeente de bui tenkant voor haar rekening neemt. Daardoor is deze con structie voor de instellingen wel haalbaar." Maar zo haalbaar als het voorstel is voor de gebruikers, zo onhaalbaar is het vanuit de gemeente bekeken. „Het kost goud geld om die zaak weer be hoorlijk op te knappen. Dan is het een beetje naïef om te den ken dat de gemeente de hele buitenboel voor je renoveert en jij daar vervolgens lekker kan blijven zitten zonder een cent te betalen", laat een woord voerder van de gemeente we ten. Daarbij komt dat de ge meente nog een extra reden heeft om de huidige gebruikers graag te zien vertrekken. „We krijgen veel klachten uit de buurt over Bar en Boos, dat daar in de Koppenhinksteeg zit en voor nogal wat overlast zorgt. Dat is voor ons een reden om de zaak snel aan te willen pakken." In een brief aan het gemeen tebestuur hebben de Vrienden ondertussen aangekondigd dat zij zich 'met hand en tand zul len verzetten tegen het plan de panden te ontruimen'. „Ja, dat klinkt bijna als de bivakmutsen uit de mottenballen halen en de boel barricaderen", erkent Van Hees, om er direct aan toe te voegen dat dat niet de bedoe ling van de vereniging is. „We willen ons vooral gaan richten tot de politiek. Want uit die hoek zal toch de oplossing ko-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11