G7: Handel via internet goed regelen Autoshowroom moet onneembare vesting worden NS-stalling ook voor mountainbike Economie lyssenKrupp praat met inse Usinor over fusie' oothandel wil opslag urwerk op vliegbasis OPEC stuurt aan op verdere verhoging van olieproductie Strijd om beste ondernemers visie AG 10 JULI 2000 ^indbureau Start breidt uit in Italië Start breidt zijn belangen in Italië uit. Het uitzendbu- >ft een belang genomen in de Italiaanse branchegenoot [emporaneo. De keten heeft twaalf vestigingen ver- Tver het land en richt zich op bemiddeling voor de Itali- PTIbnksector. Een woordvoerster van Start benadrukt dat pen deelneming gaat en niet om een overname. Lavoro 'oq faneo blijft dan ook gewoon onder eigen naam opere- 85 li heeft zes eigen vestigingen in Italië en wil die volgens fdvoerster nog dit jaar uitbreiden tot vijftien. Eind 2001 2o ptzendketen honderd Italiaanse filialen hebben. 65 F jnten fors duurder door tekorten Jroenten zijn al sinds maart veel duurder dan een jaar Zelfs nu de zomer aanbreekt, gaan de prijzen niet om- lgens The Greenery, de grootste keten van groente- en ingen van Nederland, komt dat door onvoldoende aan- de wereldmarkt. De consument betaalt soms ruim tien meer dan vorig jaar. Uit metingen blijkt dat de Neder- n juni gemiddeld 4,36 gulden neertelde voor een kilo n, waar dat vorig jaar nog 3,97 gulden was. Daarin zijn rten winkels meegenomen: supermarkt, groenteboer en aam. Vooral bladgroenten zoals sla en spinazie zijn in itegen. Maar ook paprika, tomaat en komkommer willen et in prijs zakken ondanks de zomer. ritas neemt B&M-beveiligers over fEDORPHet Zweedse bedrijf Securitas, met een omzet ;en miljard gulden de grootste beveiligingsorganisatie ter heeft de Nederlandse branchegenoot B&M Beveiliging lering overgenomen. B&M behoort naar eigen zeggen ip-vijf van beveiligers in Nederland. Er werken 430 men ie omzet zal dit jaar uitkomen op 29 miljoen. B&M nder meer op Schiphol. De overname heeft geen gevol- r de werkgelegenheid. B&M blijft als zelfstandige doch- eigen naam en met de eigen directeur verder werken. putervirus kost 3.500 miljard Het stijgende aantal computervirussen kost de we- nomie dit jaar bijna 3.500 miljard gulden. Dit heeft een 50 Joek van enkele toonaangevende Amerikaanse IT-media zen. Het onderzoek van Information Week werd uitge- 80 nder bijna vijfduizend bedrijven in dertig landen. Alleen .000 Amerikaanse bedrijven die meer dan duizend men- lienst hebben, lopen ten gevolge van virussen zo'n zes- d miljard gulden mis. Belangrijkste kostenposten zijn de i productie en de gemiste verkoopmogelijkheden. Begin de het virus I Love You, gefabriceerd door Filipijnse terstudenten, wereldwijd miljoenen computers en net- s stil etten op gen-voedsel twistpunt c_ï Supermarkten en voedselproducenten kunnen het is worden over de aanduiding van genetisch gemodifi- ngrediënten op verpakkingen. Supermarktketens en de rientenbond willen een glasheldere etikettering, de voe- dustrie is terughoudender. Beide kampen overlegden enlang tevergeefs over de etikettering van gen-voedsel. chten is nu op het kabinet, dat deze zomer met een lint moet komen. De industrie vindt dat je gen-tech moet den als het aantoonbaar in het eindproduct zit. Super- n en Consumentenbond gaan verder. Ook als gen-tech roductie is gebruikt maar niet meer in het eindproduct te vinden, moet dat op het etiket zijn terug te lezen. cesvolle strijd tegen kinderarbeid' De FNV heeft successen geboekt in de strijd tegen de irbeid in Azië. Dat blijkt volgens de FNV uit een evaluatie onafhankelijke Institute for Social Studies. Vele werken- eren zijn naar de met FNV-steun opgerichte scholen ge- één project kwamen binnen enkele maanden zeshon- nderen naar school en ontstond zelfs een wachtlijst. Als goede scholen komen, zal een veelvoud aan werkende n de stap naar het onderwijs maken, verwacht onder- ir Rachel Kurian. Kinderarbeid wordt 'echt een vak- aak' genoemd, mede omdat het ook de positie van de sen werknemers ondermijnt. itse ijzer- en staalcon- yssenKrupp bestudeert nensmelting van zijn viteiten met die van ïse branchegenoot Usi- meldt het Duitse week- Spiegel. Met een fusie grootste staalbedrijf ter ntstaan. ïnKrupp zou dit najaar willen afronden, na n staaldochter naar de hebben gebracht. Re de toenadering zijn de irestaties van het Duit- em, dat anderhalf jaar ontstond na een fusie Thyssen en Krupp. De Van ThyssenKrupp zou e gesprekken hebben met Usinor-topman tveehoofdige top van "rupp, bestaande uit en Schulz, is volgens Der Spiegel niet in staat de Duitse staalgigant de benodig de impulsen te geven. De win sten stijgen nauwelijks, on danks een oplevende staal- markt. Ook de afbouw van de torenhoge schuld (ruim dertien miljard gulden) komt niet op gang. Woordvoerder Blau van het Duitse concern doet de fusiebe- richten af als 'pure speculatie'. Maar diezelfde Blau verklaarde enkele weken geleden een com binatie van de staalactiviteiten van ThyssenKrupp met die van Usinor 'zeker een mogelijkheid' te vinden. De crisis waarin Thyssen Krupp zich bevindt, vertaalt zich ook in de beurswaarde van het bedrijf. Die is teruggelopen tot ruim achttien miljard gul den. In februari deed een aan deel ThyssenKrupp nog zo'n 73 gulden, wijdag was daarvan nog maar 37,67 gulden over. tkgroothandel Haar- Enschede wil tijdelijk kilo vuurwerk opslaan itiedepots van defensie liegbasis Twenthe. Lukt t, dan ziet directeur n zich genoodzaakt :kverkopers in septem- bevoorraden, in plaats l ecember. iroothandel heeft een pslagprobleem, omdat üjj leente na de vuur- ip van 13 mei de beslis- r een fikse uitbreiding bedrijf een halfjaar [gesteld. Vijf dagen voor bij S.E. Fireworks wa- W in principe akkoord vergroting van de vuur- •lag met 150.000 kilo tot een half miljoen. Haar- eft toen alvast in China kilo vuurwerk besteld, nam dit grootste vuur- 0 5 Irijf Twente een ndel in Drenthe over. imeente wil niet reage- apeldoorn gpd Ze zijn de schrik van de autohandel. Snelkrakers, die vaak met grof geweld meestal peperdure au to's stelen. Met vrachtwagens, bulldozers en sho vels laten ze binnen enkele minuten een spoor van vernielingen achter. Garagebedrijven voelen zich verplicht van hun bedrijf een onneembare vesting te maken. Brancheorganisatie Bovag noemt het een zorg wekkend probleem. De buit verdwijnt direct naar vooral Oost-Europa. Vorig jaar werden bijna zes honderd autobedrijven slachtoffer van snelkra kers. Meestal werd de glazen pui van de show room vernield. Vaak wordt het de dieven makke lijk gemaakt, omdat de sleutels nog in het con tact zitten. Dat gebeurt in de veronderstelling dat verzekering en brandweer zoiets voorschrijven om bij calamiteiten de showroom zo snel moge lijk te kunnen ontruimen. Volgens de stichting Aanpak Voertuig Criminali teit (AVC) was de waarde van de vorig jaar gesto len showroomauto's veertig miljoen gulden. Dat bedrag werd verdubbeld door de schade die de kraken veroorzaakten. De bedragen zullen dit jaar nog hoger uitkomen. Over de eerste vier maanden werden al auto's ter waarde van vijftien miljoen gulden gestolen, exclusief braakschade. De snelkrakers verkennen het bedrijf tevoren en weten precies waar de autosleutels worden be waard. Soms gebruiken ze een proefrit om de sleutel na te maken. Een paar dagen later slaan ze dan met de 'valse' sleutel hun slag. De diefstal gaat zo snel dat bewakers en politie vrijwel altijd te laat zijn. De snelkraker laat zich allang niet meer afschrikken door alarminstallaties met loei ende sirenes en zwaailichten. De Nederlandse autobranche probeert zich op verschillende manieren te wapenen tegen het dievengilde. Zo werd de stichting Aanpak Voer tuig Criminaliteit (AVC) opgericht, die de bran che helpt met adviezen en voorlichting. Een aparte werkgroep houdt zich bezig met de snel- kraken, en heeft een lijst met aanbevelingen op gesteld voor autobedrijven om diefstal uit gara ges te verminderen. 'Sleutelbeheer' speelt daarbij een belangrijke rol. Zorg dat geen sleutels in de auto's aanwezig zijn. Daarnaast moeten de bedrijven een eind maken aan de praktijk dat autosleutels in brievenbussen kunnen worden gegooid, zodat het 'sleutelhen- gelen' onmogelijk wordt. Ook moet het namaken van sleutels tijdens proefritten worden voorko- men door de identiteit van de klant te controle ren en door tijdens een proefrit een verkoper te laten meerijden. Het voorkomen dat auto's zo maar het terrein op en af kunnen rijden kan al door beweegbare paaltjes te installeren. Verder kunnen stevige hekwerken of een sterke vangrail wonderen doen. Amsterdam Zakenvrouw van het jaar 2000 Anne-Marie Rakhorst uit Heeswijk liet zaterdagmiddag op de Dam vijfduizend ballonnen op. Zij gaf daarmee het startsein voor de competitie om de zogheten BOV-trofee. Dat is de 'cup' voor de ondernemer uit het midden- en kleinbedrijf met de beste toekomstvisie. Als thema is dit jaar 'effectief communiceren' gekozen. foto anp evertelzinca ALGIERS Rtr-AFP De OPEC, organisatie van olie- exporterende landen, lijkt op een verdere verhoging van de olieproductie aan te sturen. Topman Lukman verklaarde zaterdag dat extra olie op de markt nodig is om de prijs naar beneden te krijgen. Hij kiest daarmee de zijde van Saudi- Arabië. De grootste producent binnen het kartel drong begin vorige week aan op een verdere productieverhoging, bovenop de ruim 700.000 vaten (van 159 liter) extra per dag die 21 juni werd afgesproken. De Saudi s dreigen desnoods eenzijdig de productie op te voeren met 500.000 vaten. Het laatste OPEC-akkoord heeft de olieprijs naar net bene den de dertig dollar geduwd. Vrijdag deed een vat ruwe olie nog 29,70 dollar. ,,De prijzen zijn aan de hoge kant, hoewel niet te hoog, maar wij zouden zij graag wat lager zien", zei Lukman. „Wij denken dat de markt meer olie nodig heeft." De secretaris-generaal van de OPEC schat dat met dagelijks 500.000 vaten extra de krapte kan worden verholpen. Lukman verwacht de overige OPEC-leden voor de verhoging te kunnen winnen. Het meeste verzet komt van Venezuela, momenteel voorzitter van het oliekartel. De Venezolaanse olieminister Rodriguez beklem toonde zaterdag een verdere stijging van de productie voor barig te vinden. „Wij moeten wachten totdat de tankers (met daarin de extra olie die sinds 21 juni is opgepompt) de Ameri kaanse markt hebben bereikt." Met name de VS zetten de OPEC onder druk de prijs in de hand te houden. Te dure olie vergroot de kans op inflatie in de grote industrielanden, die voor hun energiebehoefte erg afhankelijk zijn van olie-impor- ABN Amro wil via supermarkt klant benaderen RUSWUK* ANP ABN Amro is in gesprek met Carrefour over het aanbieden van financiële diensten aan klanten van de Franse super marktketen. Ook de Franse banken Société Générale en BNP-Paribas azen op een con tract met Carrefour, aldus de Financial Times. Samenwerking met Carrefour biedt ABN Amro enorme mogelijkheden. De Fransen kunnen zonder moeite meer dan twintig miljoen klan ten direct benaderen, via klan tenkaarten en creditcard-gege- vens. Carrefour is met negen duizend verkooppunten in 27 landen het grootste super marktconcern in Europa. ren -op het verzoek om vuur werk op de vliegbasis op te slaan. De ministeries van de fensie en van VROM beslissen er uiteindelijk over. Volgens Defensie is er geen vergunning voor de opslag van vuurwerk op de vliegbasis. „Dit soort delica te zaken kunnen niet via een snel onderonsje worden gere geld. Daar komt het ministerie van VROM bij kijken." Haarmans voorkeur gaat uit naar een compleet nieuw pand elders in Enschede. Dat zou een opslagcapaciteit van minstens 800.000 kilo vuurwerk moeten krijgen. Hij wil mede verkassen omdat na de ramp vanuit het vlakbij gelegen woonwagéncen- trum een protestactie tegen zijn bedrijf is losgebarsten, waarbij duizenden handtekeningen zijn verzameld. De gemeente heeft Haarman onlangs laten weten geen plek in Enschede te weten waar het bedrijf kan worden ge vestigd. Minister Pronk (VROM) wil dat vuurwerkbedrijven uit de bebouwde kom verdwijnen. utrecht antoon posting De Nederlandse Spoorwegen nemen de fietser zeer serieus. Daarover mag volgens direc teur Overbeek van de NS Fiets BV, geen twijfel bestaan. Naar schatting dertig tot veertig procent van de NS-reizigers gebruikt de fiets van en naar het station, maar als het aan Overbeek ligt, wordt dat per centage veel hoger. In de toekomst moet de reizi ger van de eerste tot de laatste trein op alle stations een fiets gemakkelijk en veilig kunnen stallen en weer ophalen. Naast het beheer van alle fietsenstal lingen richt NS Fiets BV zich ook op de ontwikkeling van nieuwe producten en diensten voor de fietser. Te denken valt aan fietsreparatie, -verhuur en -verkoop. Voor dertig grotere stations werkt NS Fiets aan de ontwik keling van de 'Fietspoint-for- mule'. Een professionele rij wielshop waar klanten fietsen kunnen laten repareren, maar ook fietsen en fietsaccessoires kunnen kopen. De nog jonge formule is al een succes op de stations Leiden, Tilburg en Zaandam. De 'fietsendivisie' van de NS beheert de bewaakte en onbe waakte stallingen. Op een za kelijke manier, maar zonder winstoogmerk. Eventuele overschotten worden geherin vesteerd, zo belooft het bedrijf. Met 460 miljoen gulden steun van Verkeer en Waterstaat kunnen tot 2007 jaarlijks zo'n vijftig van de 376 fietsenstallin- Fietsen voor station Heemstede. gen worden gemoderniseerd en uitgebreid. De eerste opgeknapte stalling nieuwe stijl wordt binnenkort opgeleverd in Nijkerk. Er ko men nieuwe klemmen met een grotere tussenruimte: 37,5 in plaats van 30 cm. „Dat is nodig omdat de moderne fiets vaak een stuk breder is", zegt projectvoorlichter Dekker van NS Railinfrabeheer. Ook krij gen de klemmen een mogelijk heid om extra beugel- en ket- tingsloten aan vast te zetten. Verder wordt het aantal fiets kluizen uitgebreid. Het golf platen dak gaat omhoog naar 2.10 meter. „De huidige kaphoogte past niet meer bij de steeds langer wordende moderne mens", aldus Dek ker. Volgens de norrrten van Ver keer en Waterstaat moeten rei zigers op alle stations hun fiets kunnen stallen van een kwar tier vóór het vertrek van de eerste trein tot een kwartier na aankomst van de laatste trein. Nu zijn veel van de 107 be waakte stallingen op de NS- stations nog beperkt open. Waar verlenging van de ope ningstijden te duur wordt, wil NS Fiets BV toegang via auto maten en bewaking met came ra's invoeren. archieffoto united photos de boer Overbeek verwacht dat van de 86 'eigen' NS-stallingen (21 zijn in beheer bij anderen, veelal de gemeenten) ruwweg eenderde van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat volle dig bemand zal zijn, de rest van spits tot spits. Overbeek verwacht alleen voor de hand vol allerkleinste stallingen over te gaan op volledige automati sering met camerabewaking. Dit jaar wil NS Fiets BV een proef doen met zo'n geauto matiseerde fietsenstalling. Vol gens Overbeek functioneert dat in Rijswijk al bijna drie jaar probleemloos. Industrielanden willen gezamenlijk beleid De zeven grootste industrielanden willen een gezamen lijk beleid om optimaal te profiteren van de IT-revolutie. De ministers van financiën verklaarden zaterdag na hun ontmoeting in de Japanse stad Fukuoka dat e-commerce een 'grote rol in de wereldeconomie' gaat spelen. Regel geving en belastingsysteem moeten daarvoor worden aangepast. tokyo hester van nunen correspondent De G7-landen (VS, Canada, Ja pan, Duitsland, Frankrijk, Groot-Britannië en Italië) rie pen op tot het opstellen van in ternationale regels voor de han del via internet. De ministers van financiën willen de risico's die elektronische betalingen met zich meebrengen zoveel mogelijk beperken. Daarnaast pleiten ze voor bescherming van de consument en zijn of haar privé-gegevens. De G7 vindt dat belastinghef fing op digitale handel geba seerd moet zijn op 'de gebrui kelijke principes zoals neutrali teit, gelijkheid en eenvoud'. Desondanks kwamen de lan den niet met concrete plannen hoe bijvoorbeeld het downloa den van muziek en films moet worden belast. De VS zijn tegen belastingheffing op e-commer ce. Japan en Europa zijn voor stander^ De G7-landen willen ook het witwassen van zwart geld streng aanpakken. De landen stelden daartoe een aantal maatregelen op. Zo zullen rege ringen hun banken waarschu wen geen zaken te doen met landen die niet genoeg onder nemen om illegale transacties tegen te gaan. In juni maakte de G7 van die landen een zwarte lijst bekend. Daarop staat ook Rusland, dat een deel van de bijeenkomst bijwoonde. De Russische mi nister van financiën beloofde beterschap. Moskou hoopt te gen het eind van het jaar een wet aan te nemen die de wit waspraktijken moet inperken. De zeven ministers bevestig den tot slot opnieuw hun be reidheid de armste landen te helpen door een deel van hun schulden kwijt te schelden. Dat hadden zij een jaar eerder al in Duitsland besloten. Volgens be langenorganisaties is de uitvoer van het plan echter tot stilstand gekomen. De G7-landen gaven geen details hoe zij het proces weer in gang zetten. Sommige ministers vrezen dat de noodlij dende landen het geld niet ge bruiken voor armoedebestrij ding maar voor bijvoorbeeld de aanschaf van wapens. JOHAN STEKELENBURG Leeftijd: 58 Beroep: burgemeester van Til- burg Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: twee zoons Auto: Jeep Wrangier Hobby's: zeilen, natuur (Fries land) en sport (tennis, voetbal) janneke willemse gpd Burgemeester Stekelenburg is een sportmens. Tijdens het EK was hij bij alle wedstrijden van het Nederlands elftal. Het mooist was naar zijn mening de 6-1 overwinning op Joegoslavië. „Het is prachtig als je zo'n sta dion na een doelpunt ziet meedeinen, alles is oranje." Zelf sporten doet Stekelenburg te weinig naar zijn zin. Daar voor heeft hij het te druk met zijn werk. De voormalig FNV-voorzitter noemt zichzelf een 'sober le vend mens'. Toch sprong hij, bij zijn laatste aankoop, eens uit de band. In april kocht hij een Jeep Wrangier. Daarin rijdt Stekelenburg alleen in het weekeinde, want voor zijn werk gebruikt hij een dienstauto. ,Af en toe gaan we ermee naar Friesland, naar de caravan. Fiets erop. De kap kan eraf. Dan kun je lekker met je hoofd in de vrije lucht." Kosten: inruil van de vorige auto en 50.000 gulden bijbetalen. Zijn huis in Tilburg roept de burgemeester uit tot beste aan koop. „De prijs? Een gQede middenklasser." Na zijn benoe ming per 1 juli 1997 wilde Ste kelenburg zo snel mogelijk ver huizen. „De markt was toen niet makkelijk. Toch vond de makelaar al binnen een paar maanden een huis dat zeer goed bij ons paste." Ze wonen foto anp raymond rutting er met veel plezier, ondanks het feit dat zijn vrouw elke dag van Tilburg naar Den Haag reist. Twee jaar geleden leek het Ste kelenburg leuk om zijn twee kleinkinderen op video te zet ten. Dus kocht hij een digitale camcorder. Een absolute miskoop. „Die camera was véél te ingewikkeld voor mij. Je moest 'm aansluiten op de in- voerkanalen van de televisie. Ik begreep er niets van." Stekelen burg ruilde de digitale videoca mera in voor een goedkopere gewone. „Eentje waarbij je ge woon op een schermpje kijkt en ziet wat je hebt gefilmd. En dat was weer geen miskoop want bij de ruil kreeg hij nog heel wat terug van de bijna drie mille die de digitale camera kostte. Aan een financiële tip waagt de bestuurder van Tilburg zich niet. „Ik ben zelf een nogal te rughoudende spaarder. Mijn geld komt in fondsen terecht waar ik verder helemaal niet naar hoef om te kijken. Ik ben niet de geschikte persoon voor het geven van beleggingstips." En op de onvermijdelijke vraag of de burgemeester binnenkort in Amsterdam gaat solliciteren, komt een onvermijdelijk ant woord: „Dat is niet aan de or de."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7