Leidsch Dagblad Adelmund: Vijfdaagse schoolweek Witte School Noordwijk door brand verwoest £tos Barak als aangeschoten wild naar vredesoverleg halen, 2 betalen Lezers Gay Krant overwegen aanklacht Bankoverval in Benthuizen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 10 JULI 2000 iphuizen 11,9 ent duurder lOpwoning is in de eer van dit jaar weer 11,9 duurder geworden, niddelde prijs bedraagt ,000 gulden. Dat heeft 'Nederlandse Vereniging akelaars vanmorgen be- ^emaakt. De groei zal in ede helft van het jaar af- VI en Wegener nnen woonsite v enland art inland w0 uur en Kunst omie of en Samenleving12 >rek van de Dag2 )ndheid8 OPGERICHT 1 MAART 1860 11 Slopers-team klopt DIOK bij drakenbootrace in Leidse Rijn 16 Slecht weer wordt traditie bij Noordwijk op Zee Festival Eerste Grand Slam Venus Williams, dertiende voor Pete Sampras Staatssecretaris negeert wens scholen en ouders het Jederlandse Vereniging wojlakelaars (NVM) en uit- concern Wegener begin- amen een internetsite ger woningaanbod. Zij ver en er 50 tot 75 miljoen in te investeren. Voor [wikkeling en exploitatie site wordt een nieuwe neming opgericht. ;«er24 doden op on nisbelt Manilla Ie 24 mensen zijn gedood vandaag in de Filipijnse stad Manilla een enorme sbelt inzakte. Nog ten e zestig mensen worden st. Een reddingswerker 1^- it de meeste doden kin zijn. Veel arme Filipij- lisoiadden rond de twintig erii hoge stortplaats hutten tra wd. Na regenval verplet- et' een lawine van modder 'eP' ilnis de vele bouwsels, zijd eni:ht weer jaagt mensen weg mensen besluiten door lechte weer alsnog naar uitenland op vakantie te Er is een run op de last- 00 te aanbiedingen. Sommi- lg? sbalies op de luchthaven hol zeggen vergeleken H vorig jaar dubbel zoveel agen te krijgen. Volgens o Consult in Wageningen t het slechte weer aan. a3 sep door fusie u skalis en HBG et! usie tussen Hollandsche er i Groep (HBG) en Ko- ipk lijke Boskalis Westmin- eidi gaat niet door. Grootste tall kelblok in de onderhan den was het bouwbeleid, al in Duitsland. Ook werd laag bekendgemaakt dat .topman Veraart (60) op- t als gevolg van het mis- en van de fusie. Al ia 6 \NDAAG 20 PAGINA'S Kinderen moeten vijf dagen per week naar de basis school. Staatssecretaris Adelmund (onderwijs) over weegt in de wet vast te leggen dat scholieren van maan dag tot en met vrijdag in elk geval drie uur per dag les krijgen. Dit staat in een conceptplan waarover zij met onderwijsorganisaties overlegt. den haag gpdschoolweek een middel om het tekort aan leraren te lijf te gaan. De staatssecretaris gaat met Ook zouden leraren de vijfde haar idee in tegen de wens van dag willen gebruiken voor an- sommige scholen en ouders die der werk dan lesgeven. Ouders juist pleiten voor een kortere in Amsterdam proberen vol- schoolweek. Scholen zien in gende week via de rechter een een standaard vierdaagse kortere schoolweek af te dwin gen. Adelmund is er steeds op tegen geweest de lessen in vier dagen te proppen. Ze vreest voor de kwaliteit van het onder wijs. Kinderen hebben volgens de staatssecretaris een struc tuur nodig, bovendien zijn ze als het om concentratie gaat 's ochtends op hun best. Een dag er tussenuit halen kan dan niet zomaar. De Vereniging Openbaar On derwijs (VOO) die vorig jaar met het plan voor een vierdaag se schoolweek kwam, noemt het voorstel van Adelmund 'bi zar'. „Het is niet realistisch in deze tijd van lerarentekorten", zegt directeur Limper. Ook de Algemene Onderwijsbond (AOb) vindt de vierdaagse schoolweek juist een goed al ternatief voor scholen die met een nijpend gebrek aan docen ten te maken hebben. Een woordvoerster van het ministerie van onderwijs bena drukt de mogelijkheid dat Adel mund binnenkort ook met an dere voorstellen voor schooltij den komt. Het is de bedoeling dat haar plannen zo goed mo gelijk aansluiten bij wat kan in de praktijk. In september presenteert het kabinet een definitief plan voor het basisonderwijs. De fracties van WD en CDA in de Tweede Kamer zijn in een eerste reactie positief over het wettelijk vast leggen van de vijfdaagse schoolweek. De PvdA vindt Adelmunds plan erg ver gaan en wacht op resultaten van on derzoek naar de gevolgen van een vierdaagse schoolweek. Pagina 2: Commentaar De brand is nog maar net begonnen en de vlammen slaan al huizenhoog uit het rieten dak van de Witte School. Het uit 1931 daterende gebouw brandde tot de grond toe af. De Noordwijkse brandweer, die hulp kreeg van de Katwijkse en Noordwijkerhoutse collega's, is gisteren met in totaal vijftig man tot half één 's middags bezig geweest met nablussen. FOTO FRANS ROOMER noordwuk peter blok De karakteristieke Witte School op de hoek van de Van de Mortelstraat en het Irisplein in Noordwijk is gisterochtend in vlammen opgegaan. De openbare ba sisschool uit 1931 met het markante rie ten dak brandde tussen vijf en zes uur volledig af. Alleen vijf nieuwe lokalen die achter de Witte School waren gebouwd, bleven gespaard. Directeur Fred van der Woerd ver moedt brandstichting. „Alles wijst er op", zegt hij. Brandweercommandant J. Peschier sluit eveneens niet uit dat het vuur is aangestoken. „De school ligt op de doorgaande route van het Noord wijkse uitgaanscentrum naar huis. In die omgeving moeten we in het weekeinde wel vaker brandjes blussen." De politie wil op de berichten over brandstichting nog niet reageren. Een baal rietstro naast de school - dakdekkers waren bezig het rieten dak te verniéuwen - stond omstreeks vijf uur 'plotseling' in lichterlaaie. Binnen de kortste keren sloegen de vlammen over naar het rieten dak van de school. Ver volgens greep het vuur snel om zich heen en was er voor de toegesnelde brandweer geen redden meer aan. De Witte School werd door de vuurzee met de grond gelijk gemaakt. De schade be draagt volgens de brandweer enkele mil joenen guldens. Veertig bewoners van tien huizen in de omgeving van de school moesten kort na het ontstaan van de brand op last van de brandweer hun woning uit. De buurtbewoners zijn tijdelijk onderge bracht in het politiebureau of hebben zelf onderdak gezocht bij buren. Om on geveer acht uur konden ze weer naar huis terug. De Noordwijkse brandweer, die hulp kreeg van de Katwijkse en Noordwijker houtse collega's, is gisteren met in totaal vijftig man tot half één 's middags bezig geweest met nablussen. Schooldirecteur Van der Woerd en wethouder Smit van onderwijs hebben vandaag samen naar mogelijke oplos singen gezocht, zodat de ruim driehon derd leerlingen van de school na de zo mervakantie toch gewoon onderdak hebben. De uitkomsten van dat gesprek zijn nog niet bekend. Bij een bank in de Dorpsstraat in Benthuizen, gemeente Rijn- woude, is vanochtend om streeks half elf een overval ge pleegd. De overvallers wisten met een onbekende hoeveel heid geld te ontkomen. Er vie len geen gewonden. Nadere ge gevens ontbraken bij het ter perse gaan van deze krant. Twaalf doden bij voetbalduel in Zimbabwe harare sid/afp Bij de interland Zimbabwe - Zuid-Afrika, een kwalificatie duel voor het wereldkampioen schap voetbal, zijn gisteren twaalf doden gevallen. Er brak paniek uit op de tribunes toen de politie rellen met traangas probeerde te bestrijden. Tien tallen toeschouwers raakten ge wond. Er waren ruim 35.000 men sen bij de wedstrijd. De slacht offers vielen toen toeschouwers zich na de actie van de politie verdrongen bij de uitgangen. De spelers gingen plat op de grond liggen om zich tegen het gas te beschermen. Eerste berichten spraken van een overspannen reactie van de politie. Mogelijk na politieke provocaties vanuit het publiek. Twee weken geleden waren er verkiezingen in Zimbabwe, nipt gewonnen door de zittende partij van president Mugabe. Betrouwbaar overzicht van wachtlijsten den haag gpd Voor het eerst is duidelijk hoe veel mensen wachten op ver pleging of verzorging. Staatsse cretaris Vliegenthart (volksge zondheid) heeft vandaag samen met de gezamenlijke ziektekos tenverzekeraars de resultaten bekendgemaakt van de zogehe ten opschoningsactie van de wachtlijsten. Zo n vijftiendui zend mensen bleken ten on rechte op een wachtlijst te staan. Op de wachtlijst staan ruim 44.000 mensen die nu helemaal geen zorg krijgen. Van hen wachten ruim 29.000 op thuis zorg, bijna 13.000 op een plaats in een verzorgingshuis en 2300 op een plek in een verpleeg huis. De wachtlijst voor een persoonsgebonden budget is bijna verdwenen. Volgens het ministerie van volksgezondheid zijn er nu voor het eerst betrouwbare cijfers. Voorheen waren de getallen ge baseerd op enquêtes en ramin gen, maar nu is echt geteld. Het is moeilijk te bepalen of de wachtlijsten langer of korter zijn dan was gedacht. Het mi nisterie waagt zich niet aan een vergelijking. i Kies 3 producten naar keuze uit het assortiment 6LVIV6 !|VE Studio Line-haarstyling en Plénitude-reinigingsproducten* 3 fr-l 7 UORÉAL. OP OP Waar haal je 'e energie vandaan? Homorede paus wekt irritatie op ruswuk anp Lezers van het Nederlandse homoblad Gay Krant, ver enigd in de stichting Vrien den van de Gay Krant, over wegen een aanklacht tegen de paus. De stichting gaat praten met homobewegingen in Eu ropa en daarbuiten om vast te stellen of de paus kan wor den aangeklaagd bij het Eu ropees Hof wegens smaad, opruiing of aanzetten tot haat. Dat heeft hoofdredacteur H. Krol van de Gay Krant gis teravond bekendgemaakt. De stap volgt op onverwacht felle kritiek van paus Johannes Paulus II gisteren in de Sint Pieter op een homomanifes tatie in Rome afgelopen week. De leider van de Rooms-Katholieke Kerk noemde homoseksualiteit een 'objectieve stoornis'. Het wordt tijd dat beledigende uitspraken van kerkelijke lei ders, net als die van andere burgers, getoetst worden aan nationale en internationale wetten, stelt Krol. Hij vindt de uitlatingen van de paus 'jam mer, triest en volstrekt niet nodig'. Pagina 12: Paus onverwacht fel tegen manifestatie World Gay Pride Israëlische premier Barak raakt ook steun Shas kwijt tel aviv ad bloemendaal correspondent Als de burgemeester van een af gebrand dorp is de Israëlische premier Barak vandaag vertrok ken naar het Amerikaanse Camp David, voor wat hij zelf omschrijft als 'een allesbepa lende topconferentie' met de Palestijnse leider Arafat en de Amerikaanse president Clinton. Om te beginnen blijft minister van buitenlandse zaken Levy uit protest achter in Jeruzalem. Hij vindt dat de top onvoldoen de is voorbereid. Maar veel ernstiger nog is de totale ineenstorting van de Isra ëlische regering. Het vertrek van de rechtse immigranten partij Israël b'Aliya en de door kolonisten gedomineerde Na tionaal Religieuze Partij stond al vast. Zij zijn tegen de 'onver antwoorde concessies' die Ba rak zou willen doen. Gisteren bleek dat ook de religieuze par tij Shas, met 17 Knessetleden de op één na grootste coalitiepart ner, het voor gezien houdt. Het kabinet geniet nu nog maar de steun van nauwelijks een derde van de Knesset. Vandaag komen er al twee moties van wantrouwen in stemming. Oppositiepartij Li kud vindt dat Barak niet langer namens het Israëlische volk kan onderhandelen. Hij moet thuis blijven en verkiezingen uit schrijven, meent Likud-leider NR. 42357 LOSSE NUMMERS/2,00 ZATERDAG 2,50 19 Tachtigste editie van de Kaagweek trekt meer dan driehonderd zeilers WM HET WOORD IS AAN Paul Duffy Een groot mens is iemand die je een kans geeft. 10717° 9-/17° io-/18° 70% 60% 60% 30% 30% 10% Boogerd wil wat laten zien in de bergen daxfred segaar Vol vertrouwen is Michael Boo gerd vanmorgen in Dax ver trokken voor de eerste berg etappe, een rit over 205 kilome ter naar Lourdes-Hautacam. Boogerd, 53ste op 8.43 minuut van gele trui-drager Alberto Elli, zei gisteren na aankomst in Dax dat hij nerveus was voor de eer ste krachtproef in de Pyrene eën. „Maar dat is een goed te ken. Ik voel me goed. Dat komt voor een deel door het succes van de ploeg. Na Leon van Bon (donderdag) won Erik Dekker zaterdag de etappe van Limoges naar Ville- neuve-sur-Lot. Aangemoedigd door een groot aantal vakantie vierende landgenoten soleerde Dekker dwars door de Dordog- ne naar het grootste succes uit zijn loopbaan. Tevens nam hij de bolletjestrui over van Paolo Bettini. Meer Tournieuws op pagina Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: Adres: I Postcode: Sharon. Barak lijkt echter meer dan ooit van plan zijn tanden in de komende besprekingen te zetten en met een resultaat naar Israël terug te keren. Volgens een opiniepeiling vindt 52 procent van het Israë li's dat Barak naar Camp David moet gaan, tegen 45 procent die meent dat hij thuis moet blijven. Van de ondervraagden is 53 procent van mening dat de pre mier namens het Israëlische volk mag spreken. Voorstander van nieuwe verkiezingen is 43 procent, 39 procent wil een re gering van nationale eenheid en 18 procent steunt de pogin gen van Barak om een nieuwe coalitie te vormen. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.laidschdagblad.nl 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1