Concurrenten kopen samen in via internet In Japan voltrekt zich een draadloze revolutie: i-mode Economie Computerbedrijf MyCom bezorgt in een rood-glimmende Ferrari 328 i Vast naar mobiel bellen S sterk in prijs verlaagd. Nu vanaf 25 ct/min. 1 3 Wehkamp wil van truttigimago af Economie van de zorg RDAG 8 JULI 2000 drijven betalen maffia 40 miljard l» Het afpersen van bedrijven levert de maffia in Italië jaar- tfzo'n veertig miljard gulden op. Naar schatting zijn 140.000 ijven het slachtoffer van deze maffiapraktijk, zo heeft de janse ondernemersvereniging Confesercenti berekend. Een ijf dat wordt afgeperst, betaalt gemiddeld ruim 22 mille per De afgelopen tien jaar hebben meer dan 380.000 bedrijven edrijfjes hun deuren moeten sluiten na door de maffia te benaderd. Sicilië is het grootste slachtoffer, maar ook ste- als Napels en Bari zijn voor de maffia gewild werkterrein. arantiefonds voor rampen met vee haag» Een bankenconsortium onder aanvoering van NIB ital heeft een garantiefonds opgericht om financiële gevol- van calamiteiten als varkenspest en gekkekoeienziekte te chten. In het consortium zitten verder ABN Amro, ING en obank. Het convenant Diergezondheidsfonds wordt volgen- ree k ondertekend. Samen hebben de banken 850 miljoen en toegezegd. De veeteelt kan in geval van een calamiteit beroep doen op deze middelen. ilips favoriete werkgever jongeren haag Hoog opgeleide jongeren hebben Philips net als vorig tot hun favoriete werkgever gekozen. Dat blijkt uit een gis- n verschenen onderzoek van het weekblad Intermediair. Op anglijst ondervraagde hbo'ers en academici die niet langer zes jaar werken, bezet ABN Amro de tweede plaats. KPN is aÜe. ING, vorig jaar nog tweede, viel dit jaar buiten de favorie- 11 en werkgevers. De hoger opgeleiden verwachten dat een ^ter op de arbeidsmarlri anno 2000 50.900 gulden per jaar 5( lient. Een jaar geleden was dat 48.800 gulden. mengroei in VS neemt fors af hingtonDe groei van de werkgelegenheid in de VS is in ju- l\ >rs afgenomen. Er kwamen slechts 11.000 arbeidsplaatsen ia een toename van 171.000 in de voorgaande maand. Dat is [endeels te verklaren door het wegvallen van 190.000 tijdelij- janen bij de overheid om een volkstelling uit te voeren. De engroei viel een stuk lager uit dan analisten hadden ver- Transom bundelt bestellingen bij leveranciers Twee dingen hebben Pepsi en Coca-Cola, Unilever en Procter Gamble, of Cadbury Schweppes en Heineken gemeen. Het zijn concurrenten, maar ze vinden allemaal dat ze veel geld verliezen door inefficiënt inkopen, lange levertijden, voorraadbeheer en domweg het schrijven van bestel- en leveringsbonnen. In navolging van onder meer de autoproducenten slaan ze daarom de handen ineen op internet. AMSTERDAM GPD Bijna vijftig fabrikanten van drank, voeding en consumen tengoederen hoestten 570 mil joen gulden op om de virtuele markt Transora te lanceren. Transora, waarvan het Euro pese hoofdkantoor deze week in Amsterdam werd geopend, gaat in het laatste kwartaal van 2000 van start. Het zal fungeren als centrale voor 'business-to- business'-handel, zodat niet el ke fabrikant, grondstoffenleve- rancier en groothandel met alle afzonderlijke klanten een elek tronisch lijntje hoeft te onder houden. Ter illustratie: tiendui zend leveranciers, duizend fa brikanten en tienduizend de tailhandelaren zouden onder ling honderd miljard verbindin gen moeten leggen. Met drie in ternetmarkten (er zijn er al voor de detailhandel en de super markten) ben je met ruim 21.000 verbindingen klaar. Via Transora kunnen fabri kanten strategisch inkopen. „Stel dat wij karton nodig heb ben en dat Unilever hetzelfde nodig heeft. Dan kunnen we een bulk aankoop doen", zegt Theo de Kool, lid van het ad viescomité van Transora en fi nancieel directeur van Sara Lee (onder meer producent van Douwe Egberts, Sanex en Pick wick). „We kunnen via internet een bieding vragen aan leveran ciers: dit hebben we nodig, schrijf maar in." De Kool ont kent dat fabrikanten deze toe genomen macht zullen gebrui ken om de leveranciers te dwin gen onder de prijs te werken.- „We zijn hier niet aan begon nen om de leveranciers op de knieën te krijgen. Wij hebben er ook niets aan als de markt ka pot gaat." John Taylor, in de directie van Cadbury Schweppes ver antwoordelijk voor e-commer- ce, zegt dat er binnen Transora, dat als onafhankelijk bedrijf opereert, scherp zal worden ge let op een dergelijke vorm van concurrentievervalsing en kar telvorming. Taylor en Kool voorzien beiden wel andere ge volgen voor de leveranciers. Kool: „Als je mee wilt blijven doen, moet je straks grotere hoeveelheden leveren. Daar door zullen sommigen samen werking moeten zoeken of moeten fuseren." Ander gevolg is dat met het uitbannen van bonnen, brieven heen en weer schrijven, ritten met halflege vrachtwagens en andere 'verborgen' kostenpos ten, een aantal mensen overbo dig wordt. „Er zal meer behoef te zijn aan hoger gekwalificeerd personeel", aldus De Kool. „Ie mand die al twintig jaar op de zelfde manier zijn bestellingen doet, zal moeten omschake len." Op dit moment wordt proef gedraaid met een aantal trans acties. Zo doet Sara Lee de in koop van kantoorartikelen via internet. De Kool schetst de si tuatie dat magazijnen tot het verleden behoren. „Ik hoef geen duizend blocnotes in voorraad te hebben. Via Trans ora heb ik morgen in huis wat ik nodig heb. Er is ook meer zicht op wat je als bedrijf ver bruikt." HESTER VAN NUNEN e perrons en in de treinen van o zie je het steeds vaker: forenzen trance naar het schermpje van telefoon staren. Met het el stevig in één hand geklemd, 11 ken ze driftig op de toetsjes. Soms e en half uur lang. Een telefoonge- volgt echter niet. Japan is aan moden.' i-mode krijgt de mobiele beller oudig toegang tot internet. E-mail sselen kan ook. Op 13.000 speci- mgevormde internetpagina's de i-mode-abonnee niet alleen latste nieuws, aandelenkoersen sportuitslagen, maar ook informa- fer uitgaan, winkelen en reizen. 1 terwijl je op de trein wacht, kun je de mobiele telefoon uitzoeken warm het is in je favoriete bad- :s, een hotel reserveren, het vlieg- icket boeken en meteen teleban- :nd afrekenen. ide heeft Japan stormenderhand verd. Sinds mobiele-telefoniegi- NTT DoCoMo in februari 1999 er op de markt kwam, is het aantal naar eigen zeggen gegroeid iim zeven miljoen. Hoewel con- snel volgden, is DoCoMo it de grootste aanbieder gebleven, "bedrijf dat in mei aankondigde belang van 15 procent in KPN Mo- nemen en in Japan al 58 prö- van de reguliere mobiele tele- markt in handen heeft, verwacht iar de 10 miljoenste i-mode-abon- te verwelkomen. Dankzij dit suc- )oekte DoCoMo in maart, het ein- an het Japanse belastingjaar 1999, nettowinst van meer dan vijf mil- gulden. Dat is een stijging van 23 procent. andere bedrijven profiteren van opulariteit van het hightech heb- ng. Mobiele bellers gebruiken hun )de het meest om e-mail uit te wis- i, maar daarnaast surfen ze er lus- p los. Ongeveer 55 procent van de Het nieuwe mobieltje-van-de-toekomst. Een kleuren vidi-telefoon die de Japanse telecomreus NTT DoCoMo mei volgend jaar op de markt brengt. Rechts: Mobiele telefoons met internetaansluiting vliegen in Tokyo als warme broodjes over de bui ten neergezette toonbank. fotos gpd/epa hester van nunen/yoshikazu tsuno gebruikers gaat naar de amusements pagina's, variërend van horoscopen tot spelletjes. Zij besteden op het web volgens gegevens van investerings bank Nomura gemiddeld 35 gulden per maand aan het downloaden van software. Zo levert Hello Kitty, een van de drukst bezochte websites van speelgoedfabri kant Bandai, jaarlijks ongeveer 24 mil joen gulden op. Voor een paar gulden per maand kunnen 950.000 leden hun geliefde animatiefiguurtje downloaden en op hun telefoonscherm installeren. Japanners zijn verzot op de nieuwste hightech snufjes. Toch liep het land tot voor kort achter op de VS en Euro pa met het 'online' gaan. Voornaamste reden: de kosten. Het is voor Japan ners relatief duur thuis achter de com puter te internetten. Japans grootste telecommunicatiebedrijf NTT bezit 96 procent van alle lokale telefoonlijnen. Door die dominante positie kan NTT, dat voor 59 procent in handen is van de staat, de tarieven hoog houden. Bedrijven als DoCoMo - zelf voor twee derde deel eigendom van NTT - bie den met i-mode een oplossing voor dat probleem. Sinds enkele dagen rust DoCoMo elke mobiele telefoon stan daard uit met de mogelijkheid i-mode te nemen, maar ook daarvoor kostten de toestellen slechts iets meer dan een gewone telefoon. De abonnees betalen bovendien niet zozeer voor de tijd die ze verbonden zijn met internet, maar meer voor de hoeveelheid gegevens die zij downloaden. Door de explosieve groei van i-mode is Japan aan een inhaalslag op internet - gebied begonnen. Volgens recente cij fers van het ministerie van Post en Te lecommunicatie groeide het aantal in ternetgebruikers van 12 miljoen in 1997 tot meer dan 27 miljoen in 1999. Een op de vijf Japanners heeft nu toe gang tot het web. Eenderde van alle surfers gebruikt daarvoor draadloze technologie. Het ministerie verwacht dat over vijfjaar 77 miljoen inwoners internet zullen hebben. Voordat het echter zover is, mag Japan zich in mei 2001 het eerste land noe men dat de derde generatie mobiele telefoons introduceert. Met deze toe stellen kunnen data tweehonderd keer sneller worden verzonden dan met de huidige generatie telefoons. Dat bete kent een snellere internetverbinding. Daarnaast worden de schermen hel derder. De gebruiker kan dan beter ge nieten van de videoclips van 20 secon den lang en de muziek die hij via zijn mobiele telefoon ontvangt. insioenfondsen storten geld terug tende waarden, voornamelijk obligaties, was negatief. Dat kwam door de rentestijging vo rig jaar. De opbrengsten van de zakelijke waarden, vooral aan delen, compenseerden dat ver lies ruimschoots. Het totale rendement liep echter duidelijk terug, zo blijkt uit de gisteren gepubliceerde jaarverslagen van beide pensioenfondsen. De beleggingen groeiden afgelopen jaar met 11,7 procent, tegen 13,8 procent het jaar ervoor. 1 pensioenfondsen van ING- hter Nationale Nederlanden 'ING Groep storten samen I miljoen gulden terug naar 'werkgevers. De restitutie is gevolg van de prima presta- van hun aandelenporte- lies. Die leverden een winst 1,965 miljard op. De waar- 'an beleggingen groeide het ilopen jaar met 1,3 miljard 12,6 miljard. et resultaat op de vastren- 'n super comfortabele kwaliteits bank met 10 jaar garantie koop je nu zeer voordelig in de zomer uitverkoop bij Perida. Kom naar de fabriekstoonzaal of kijk op perida.nl lUCTlUdl Kr.Spieringweg 565 Vijfhuizen (Bij Haarlem) tel.023-5581044 Showroom open ma-za 10-17u - In het weekend belt u het voordeligst een mobiel nummer van KPN Telecom met uw vaste KPN Telecom aansluiting. U betaalt dan slechts 25 cent per minuut.* Maar ook de tarieven voor het bellen op andere tijdstippen zijn flink in prijs verlaagd. En tevens wordt het bellen naar andere mobiele operators aantrekkelijker. Als u de exacte tarieven wilt wcter bel dan gratis de ZelfServiceLijn 0800-0429 of surf naar www.kpn.cor Starttaricf: lOcent per gesprek. HOOFDDORP PIETER VAN HOVE 's Ochtends een cd-romspeler besteld per internet en een paar uur later al afgeleverd. Per luxu euze Ferrari. „We willen onze klanten dat 'Yyyèèsss-gevoel' geven, het uitkomen van een jongensdroom." Gert Jan Kos ters, directeur van de Hoofd- dorpse computerketen MyCom ziet het helemaal zitten. Tegen een extra betaling van 25 gulden bezorgkosten brengt één van de koeriers van het be drijf de bestelling langs in een rood-glimmende Ferrari 328. In totaal heeft de firma, met vesti gingen in Haarlem, Amsterdam, Hoofddorp en Eindhoven, de beschikking over vijf van derge lijke bolides. Over het aankoop bedrag van de tweedehands wagens wil Kosters (29) niet meer kwijt dan 'dat je er heel hard voor moet werken'. „Onze dealer heeft zelf exem plaren uit het buitenland ge haald. Het marketingbudget van ons is echter toereikend", glimlacht hij veelbetekenend. Want advertenties, folders, alles goed en wel „maar we wilden echt iets doen dat eruit zou springen, anders dan normaal. En zeg nu zelf: zo'n Ferrari valt nu eenmaal behoorlijk op". Het vijf jaar geleden opge richte MyCom is uitgegroeid van een computerwinkel aan de Haarlemse Kruisstraat tot een onderneming met 135 perso neelsleden. Veel van de bestel lingen komen binnen via inter net. „En daarom willen we zo veel mogelijk persoonlijk con tact met de clientèle houden." Bedoeling is dat de Ferrari's op doordeweekse dagen bij de klanten de computeronderde len langsbrengen. Op zaterdag staan ze tentoongesteld voor één van de MyCom-winkels. Kopers mogen dan mee met een testrit. De zondag doen de Ferrari's dienst als rijdende bill boards. Zij pronken dan bij ma nifestaties en evenementen als Sail en North Sea Jazz. In principe kan ieder perso neelslid achter het stuur van de bolide kruipen. Voorwaarde is dat diegene minstens één jaar zwolle aflp Van op-de-pof naar credit card. Postorderbedrijf Weh kamp verruilt zijn beruchte kredietfunctie langzaam voor een 'gemakfunctie'. De firma van het bekende bladerboek met goedkope 'niemandalle- tjes' en bankstellen probeert via de internetsite en de cata logus-supermarktservice een nieuwe hippe klantenkring aan te boren. Voortaan krij gen de 1,5 miljoen huishou dens de vernieuwde gids compleet met volledig super marktassortiment. „Niet dat we de klanten op afbetaling kwijt willen", sust een woordvoerster van Weh kamp. „Daar zijn we groot mee geworden." Het postor derbedrijf komt er echter rond voor uit dat tweeverdie ners op dit moment dé doel groep zijn. Maar voelen deze hippe mensen wel voor Weh- kamp-spullen? „Welzeker. Sinds we de catalogus in een nieuw jasje hebben gestoken, voelen hardwerkende jonge mensen steeds meer voor Wehkamp." In 1998 begon de postor derkoning met de super marktservice voor ongeveer 40.000 klanten. Die liep aan vankelijk stroef. „Mensen gooiden het bijgevoegde boekje weg." Het keerpunt kwam toen het boodschap- penkatern midden in de cata logus werd gestopt. Vanaf nu krijgen alle 1,5 miljoen Weh- kamp-lezers de nieuwe su permarktservice. Compleet met A-merken. De verkoop van kant-en klaar-maaltijden van Knorr en pindakaas van Calvé moet het 'oubollige imago' van Wehkamp doorbreken. Uit onderzoek bleek een paar jaar terug dat het wel snor zit met de naamsbekendheid, maar niet met het bijkomen de imago. „Mensen identifi ceerden ons met bulkgoede ren uit Oost-Europa." Een grootscheepse moder nisering keerde het tij. Het postorderbedrijf speelde in 1995 als een van de eersten handig in op de komst van internet. Een spraakmakende veiling van audio-, video-, en fitnessapparatuur lokte de nieuwe doelgroep naar de si te. Hoopte Wehkamp in 1997 nog voorzichtig 1 miljoen per jaar uit internet te halen, in middels verdient het postor derbedrijf 1 miljoen per week aan internetverkopen. Of de supermarktservice ook mooie omzetten draait, wil Wehkamp wegens con- currentieoverwegingen niet melden. „Het loopt goed, an ders zouden we het assorti ment niet zo uitbreiden. Wij sluiten niet uit dat wij op ter mijn ook verse en diepvries- producten gaan leveren." ECONOMIE WIJZER Directeur Gert Jan Kosters van computerbedrijf MyCom in één van de vijf Ferrari's waarmee vanaf maandag onderdelen bij klanten thuis wor den bezorgd. foto united photos de boer toma tudor een rijbewijs heeft. Verder moet de kandidaat-rijder een aanvul lende rijcursus volgen. Tot dus verre hebben 95 MyCom-me- dewerkers zich hiervoor opge geven. „Het leeft ontzettend binnen ons bedrijf', aldus Kos ters. „Dat gevoel om ooit eens in een Ferrari te zitten, dat ge luid, het optrekken van de mo tor. Daarbij komt zoveel adre naline vrij... Om de snelheid is het volgens Kosters in eerste instantie niet te doen. Al moet gezegd wor den dat de snelheidsmeter kan oplopen tot 275. „Gelukkig hebben mijn collega's voldoen de verantwoordelijkheidsbe sef." Zelf is de directeur de trot se bezitter van een Peugeot. Amerikanen houden niet van de 'one size fits all' die de Eu ropese gezondheidszorg ken merkt. De vrije markt, zo rede neren ze, werkt alleen maar goed als miljoenen mensen op eigen kracht de markt afstro pen naar de beste deal. Met collectieve afspraken hebben ze daarom weinig op. In prin cipe verzekert iedereen zich zo goed of slecht als hij zelf wil. Dat gebeurt bij de particuliere ziektekostenverzekeraar die de beste prijs-kwaliteit levert voor de behoefte van de individuele verzekerde. Maat werk dus. De eni ge uitzondering 'Medicare', het fonds voor alle in woners boven 65 jaar en sommige invaliden, in totaal 40 miljoen perso nen. Dat biedt alle deelnemers het zelfde pakket. Deelnemers van Medicare krijgen alle ziekenhuishulp gratis. Daar bovenop kunnen ze voor ongeveer 100 gulden per maand een verzekering af sluiten die een aantal andere kosten dekt. Zo uitgebreid als het Nederlandse ziekenfonds programma is dat overigens niet. Medicijnen buiten het ziekenhuis léijgt de patiënt bijvoorbeeld niet vergoed. Hetzelfde geldt voor brillen, tandartskosten en hoorappa- raten. Wie dat nodig verwacht te hebben kan er maar beter een verzekering bovenop leggen. Naast Medicare is er 'Medi caid', een ziekenfonds voor behoeftigen; ook ongeveer 40 miljoen mensen. Anders dan voor bejaarden, is het pakket voor behoeftigen afhankelijk van de staat waarin ze wonen. In de ene staat mag je in het ziekenhuis uitzieken tot je be ter bent, in de andere moet je eruit als je rantsoen zieken- huisdagen hebt opgesou peerd. Voor beide fondsen draagt de overheid het overgrote deel van de kosten. In 1998 betaal de ze 196 miljard dollar aan Medicare en 140 miljard aan Medicaid. Met lede ogen zien ze in de VS dan ook het mo ment naderen waarop 77 mil joen babyboomers op hun lauweren gaan rusten. Vooral het bejaardenfonds baart zor gen. Tot 2012 kan Medicare de re keningen nog betalen. Daarna zullen, als er niets gebeurt, de kosten uit de bocht vliegen op een moment waarop het aan tal belastingbetalers juist krimpt. En dat is lastig, want Medicare wordt betaald uit de inkomstenbelasting. Samen waren Medicare en Medicaid in 1998 goed voor 45,5 pro cent van de totale uitgaven aan gezondheidszorg. De rest van de uitgaven gaat naar een onafzienbare lap pendeken van particuliere fondsen. Alles bijelkaar geven de VS 15 procent van het BNP aan zorg uit (Nederland 8,5) Dat komt neer op de royale som van 4.100 dollar per per soon per jaar. Wachtlijsten zijn er niet en er zijn ongeveer anderhalf keer zoveel specia listen per hoofd van de bevol king als bij ons. Toch zijn de Amerikanen niet onverdeeld tevreden over hun systeem. De onvrede spitst zich toe op Medicare, dat te mager en te duur wordt gevonden. Boven dien heeft vijftien procent van de bevolking helemaal geen verzekering. Het probleem zit bij de lage middenklasse, die de kosten voor verzekering zelf moet dragen en erop bezuinigt. De Amerikaanse ziekenfondsen zijn relatief duur. Me- diacare kost de overheid 4.900 dol lar per persoon per jaar; Medicaid 3.500 dollar. Ter PAULINE VAN DE VEN ^0,"^ Econome en publiciste lg98 tien miljoen mensen in het zie kenfonds en de ziekenfondsen betaalden 24,9 miljard gulden uit. Dat komt neer op 2.500 gulden per persoon per jaar. En dan komt de vergrijzing er nog aan, die naar verwachting de kosten de komende dertig jaar laat verdubbelen. Er wordt dan ook diep nagedacht hoe de zaak te beheersen valt. Hoge ogen gooit het plan om de Medicare te verbouwen naar het 'premium support model' van de tien miljoen overheidsdienaren. Die hebben een eigenaardig systeem, dat als volgt in zijn werk gaat. Hun vertegenwoor digers maken een basis-verze keringspakket en nodigen par ticuliere verzekeraars uit, of ferte te doen van aantrekkelij ke pakketten waar die basis in zit. De Europese aanpak zou ongetwijfeld zijn, het aantrek kelijkste pakket eruit te kiezen en daarmee een contract af te sluiten voor tien miljoen amb tenaren. Maar in de VS hou den ze niet van collectieve be slissingen en het vervolg is dan ook typisch Amerikaans. De vertegenwoordigers onder handelen over de aangeboden pakketten en kiezen er niet één uit, maar zoveel dat amb tenaren in alle regio's een rui me keuze hebben, soms uit wel 26 pakketten. Nu kiest elk individu zijn favo riete pakket. Vervolgens telt de overheid de kosten van alle af gesloten verzekeringen op, be rekent het gemiddelde en ver goedt daarvan driekwart. Het aardige van deze aanpak is, dat je ervan profiteert dat een dracht de prijs drukt, terwijl de individuele keuzevrijheid in stand blijft. Als de overheid Medicair zo inricht, beloven de voorstanders, zullen de kosten spectaculair dalen. Tot besluit weer de test van de le vensverwachting: Amerikaan se vrouwen leven gemiddeld één iaar korter dan Neder landse, mannen twee jaar kor ter. Dit is het vierde deel van een korte serie over de gezond heidszorg

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7