Montenegro bijna los van Servië In Zimbabwe is aids gemakkelijk te genezen oord-Ierland wacht er roerig weekeinde Buitenland 'Soeharto-aanhang zit achter bomaanslagen' Serviër Sikirica: Ik ben niet schuldig aan volkenmoord Mossad-spion krijgt jaar voorwaardelijk RDAG 8 JULI 2000 1 tiHP ndelingen gegijzeld op Jolo Dertien zendelingen die vorige week naar het kamp in de je van het Filipijnse eiland Jolo zijn gereisd waar de gewa- le moslimbeweging Abu Sayyaf 21 mensen in gijzeling lt, zijn zelf ook gegijzeld. Dat hebben de Filipijnse autoritei- jjsteren meegedeeld. De zendelingen waren naar het kamp isd om te bidden voor de gijzelaars. Abu Sayaff heeft vol- zegslieden van de Filipijnse regering ruim twee miljoen en losgeld geëist voor elke gijzelaar. De onderhandelingen vorige maand door de regering opgeschort, omdat de rebel- teeds hogere eisen gingen stellen. JjpR-toppers vrijgesproken H Ni Een Duitse rechtbank in Berlijn heeft gisteren drie "Z malige leden van het politbureau van de Duitse Democrati- Republiek vrijgesproken. Siegfried Lorenz (69), Hans-Joa- i Böhme (70) en Herbert Haber (69) was politieke verant- rdelijkheid ten laste gelegd voor de dood van vier mensen ran Oost- naar West-Duitsland probeerden te vluchten. Dë tbank achtte het aangevoerde bewijs niet overtuigend. Met rannis van gisteren komt er een einde aan het tweede en ;te proces tegen DDR-leiders wegens het doodschieten van ïsen die het land probeerden te ontvluchten. In het eerste ;es werden Egon Krenz, Günter Schabowski en Günther ber veroordeeld tot respectievelijk zes, drie en drie jaar cel. eld Dzerzjinski komt niet terug iqu» Het Russische lagerhuis, de Doema, heeft gisteren een lutie verworpen waarin werd opgeroepen tot het weer neer- in van een beeld van Feliks Dzerzjinski, de oprichter van de lime politie van de Sovjet-Unie, in het centrum van Mos- 14, Dzerzjinski werd in 1917 hoofd van de Tsjeka, de gevreesde n lime dienst die onder Lenin begon met een terreurbewind. U liverse veranderingen van naam ging de dienst uiteindelijk (GB door het leven. Dzerzjinski's standbeeld voor het KGB- lc" fdkwartier werd neergehaald na een mislukte coup van imunisten tegen sovjetpresident Gorbatsjov in december ■uggebruik in Portugal niet strafbaar ion» Het Portugese parlement heeft besloten druggebruik langer strafbaar te stellen. Drugverslaving wordt in het ver- als een ziekte beschouwd. Het parlement heeft een pakket itregelen goedgekeurd dat ervoor moet zorgen dat verslaaf- een therapeutische behandeling krijgen. wonden bij stierenren Pamplona lONATijdens de eerste stierenren van het San Fermin-fes- van dit jaar in de Spaanse stad Pamplona zijn gisteren 22 onden gevallen. Geen van hen is er ernstig aan toe. Er wer- ook geen renners op de hoorns genomen. Wel kwamen bij scherpe bocht op een gegeven moment bijna alle zes stie^ ten val. Er deden gisteren enige duizenden renners mee. festival trekt ieder jaar weer meer toeristen en durfallen die leven wagen door voor de stieren uit door de smalle straat- Pamplona te rennen. 'legaten in Belgische havens gepakt sel» In de havens van Zeebrugge en Oostende zijn gisteren jtaal zeventig illegalen gesnapt die probeerden een lift te ;en naar Engeland. De Belgische zeehavenpolitie en de rijks- ht hielden verscherpte controles. In Oostende werden der- llegalen, voornamelijk Albanezen en Joegoslaven, onder- ipt. In Zeebrugge ging het om Albanezen, Joegoslaven en lanen. jetsjenen voeren acties op tanDe Tsjetsjeense defensieraad, die bestaat uit twintig imandanten van de rebellen, heeft besloten de aanvallen op Russische leger op te voeren. Dat heeft een woordvoerder de Tsjetsjeense president Maschadov gisteren gezegd. Afge- jn zondag kwamen bij vijf zelfmoordaanslagen van de rebel- 54 mensen om, onder wie 33 Russische soldaten. enen: compensatie dwangarbeiders en» Het Oostenrijkse parlement heeft gisteren unaniem in- :emd met het opzetten van een compensatiefonds voor ïsen die tijdens de Tweede Wereldoorlog dwangarbeid heb- verricht voor de nazi's. Het fonds zal zes miljard schilling miljoen gulden) bevatten. Verscheidene parlementsleden enden dat het slechts een gebaar is, omdat het lijden van de ;htoffers niet in geld is uit te drukken. Bondskanselier Schüs- verklaarde dat de instelling van het fonds ook een bevrijding mt voor de Oostenrijkers. Oostenrijk koos in de oorlog de zij kan de nazi's. st'harm harkema ISPÓNDENT was gisteren zowaar vrij g in Belfast en Portadown ^oord-Ierland. De dagen voor werden 43 arrestaties gistreerd, evenals 109 aan- n op politie en leger, waar- i2 politiemensen en een Ie soldaat gewond raakten, at het gisteren rustig bleef, jte maken met de begrafe- van Joey Dunlop. Deze rd-Ierse motorheid - hij vijfvoudig wereldkampioen am vorige week om het le- tijdens een race in Estland, -ren werd hij begraven in i woonplaats Ballymoney. lenden Noord-Ieren kwa- op de begrafenis af. otestantse leiders grepen [elegenheid dankbaar aan op geweld beluste protes- ie jongeren in vooral het 'den van Belfast tot een dag ite te bewegen. Dat lukte aorlijk. kans is groot dat dat mor keel anders is. Het is im- weer het marsseizoen van Noord-Ierse protestantse ïjemannen. De autoriteiten ben voor het derde achter volgende jaar besloten dat oor morgen geplande mars Parlement keert zich tegen Milosevic Blair jr. berispt LONDEN AP podgorica afp-dpa Montenegro is gisteren een stap dichter bij een definitieve breuk met Servië gekomen. Servië en Montenegro vormen samen de Federatieve Republiek Joegoslavië, waarvan Belgrado de zetel is. De regering van de Montenegrijnse president Djukanovic ver wierp de grondwetswijziging die donderdag was goedgekeurd door het Joegoslavische parlement om herverkiezing van president Milosevic mogelijk te maken. Belgrado. Djukanovic won toen van Milosevic' trouwe rechter hand in Montenegro, Momir Bulatovic. Sinds die overwinning lijkt de verhouding tussen Montenegro en Servië sterk op die tussen het voormalige Joegoslavië en Slovenië vlak voor de afschei ding van de laatstgenoemde re- De afwijzing door Montenegro onderstreepte nog eens hoe ge scheiden de twee leden van de Federatieve Republiek Joegosla vië leven. Montenegro wordt geregeerd door een democra tisch gekozen, pro-westerse en hervormingsgezinde regering. Servië wordt geleid door de ex- communist Milosevic en de zij nen. Djukanovic eist democratise ring in Servië en wil Mon tenegro loskoppelen van Servië als in Belgrado alles bij het ou de blijft. Zijn verkiezing als Montenegrijnse president in 1997 wordt niet erkend door publiek in 1991 en de ineen storting van de toenmalige fe deratie. Montenegro erkent op zijn beurt de leiding in Belgrado niet. De regering in Podgorica draagt al tijden geen belastin gen meer af en heeft in novem ber vorig jaar de Duitse mark als wettig betaalmiddel inge voerd. Djukanovic zou allang eenzij dig de onafhankelijkheid heb ben uitgeroepen, ware het niet dat het door Serviërs beheerste Joegoslavische leger alomte genwoordig is in zijn land. Ook wilen lang niet alle Mon- tenegrijnen'het Servische moe derschip achter zich verbran den. Vrijdag zei Djukanovic in het in Belgrado verschijnende blad Danas-. „Mocht Milosevic het leger misbruiken om Mon tenegro te destabiliseren, dan zijn wij vastbesloten onze staat niet alleen met onze politie te verdedigen, maar ook met een sterke democratische bewe ging". President Djukanovic kan rekenen op de steun van veel goed bewapende politie mannen. Euan Blair, de 16-jarige zoon van de Britse premier, heeft gis teren op een politiebureau een officiële berisping gekregen. Hij was woensdagavond na een feestje in dronken toestand door agenten van de straat ge plukt. Een berisping is de minst ernstige van de drie straffen die de politie in zulke gevallen kan uitdelen. Zo'n reprimande is bestemd voor jongeren die nog niet eerder in aanraking zijn ge weest met justitie. Als het inci dent zich zou herhalen, kan Eu an een waarschuwing verwach ten. Bij een eventuele derde keer zou het tot rechtsvervol ging komen. Leider Laskar Jihad aangehouden ta. Woensdag werden in het kantoor enkele niet ontplofte bommen gevonden. Deze be vonden zich volgens politiechef Rusdihardjo naast een ruimte waar documenten inzake het corruptieonderzoek tegen Soe- harto liggen opgeslagen. Openbare aanklagers hebben gisteren bevestigd dat op 10 au gustus een proces wordt aange spannen tegen Soeharto. Hij wordt verdacht van grootschali ge corruptie tijdens zijn 32 jaar durende bewind. De Indonesische marine heeft de aanhouding gemeld van Rudsin Damunwayang, een van de leiders van de militante moslimgroep Laskar Jihad. Da munwayang was op weg naar de Molukken toen hij in de kraag werd gevat. Aangenomen wordt dat Lakar Jihad zo'n drie duizend man naar de Moluk ken heeft gestuurd om de 'be dreiging van de islam' te keren. JAKARTA AP-GPD De Indonesische minister van defensie, Juwono Sudarsono, heeft aanhangers van oud-pre sident Soeharto beschuldigd van bomaanslagen op het kan toor van de procureur -generaal en pogingen het land te ont wrichten. Ze zouden daarmee proberen aan berechting te ontkomen. Sudarsono zei dat aanwijzin gen voor de betrokkenheid van Soeharto-getrouwen naar voren komen uit militaire inlichtin genrapporten. Om daders met naam en toenaam te beschuldi gen, is er echter onvoldoende bewijs, zei hij, omdat de verant woordelijke personen er veel zorg aan hebben besteed om hun betrokkenheid te verhul len. Een bom richtte dinsdag schade aan in het kantoor van de procureur-generaal in Jakar- Aangeklaagde leidde concentratiekamp Thessaloniki In de buurt van de Griekse stad Thessaloniki bestrijden brandweerlieden branden die her en der in kurkdroge bossen en struik gewas uitbreken. Het dodental als gevolg van de hittegolf in Zuidoost-Europa is gisteren opgelopen tot boven de zeventig. Zeker vijfhonderd Nederlandse toeristen zijn gisteren in verband met bosbranden op het Griekse eiland Samos overgebracht naar veilige plaatsen. De meesten vierden vakantie in de havenplaats Pithagórion. Het Calamiteitenfonds Reizen heeft dat gisteravond bekendgemaakt. Nadat de autoriteiten een deel van Pithagórion weer veilig hadden verklaard, kon een nog onbekend aantal Nederlanders weer terugkeren naar hun accommodaties in deze plaats. Anderen moeten hun vakantie op een ander adres voortzetten. Volgens het Calamiteitenfonds is geen van de Nederlanders ge wond geraakt. foto ap den haag gpd lausanne bob kroon correspondent Een in Zwitserland betrapte agent van de Israëlische geheimfe dienst Mossad is giste ren in Lausanne veroordeeld tot een voor waardelijke celstraf van een jaar. Vijf jaar lang mag hij Zwitserland niet betreden. Mossad laat de laatste jaren nogal wat steken vallen. Een steek van formaat was de verprutste aanslag op een leider van de ex tremistische Hamas-organisatie in Jorda nië, in februari 1998 gevolgd door de arres tatie van een Mossad-spion die in Bern be zig was de telefoonlijn af te tappen van een in Libanon geboren Zwitser. In de kelder van het flatgebouw waar de Hezbollah-contactman woonde, maakte het Mossad-team, bestaande uit drie man nen en twee vrouwen, bij het aftappen zo veel herrie dat bewoners van de flat de po litie waarschuwden. Twee mannen en de twee vrouwen wisten de politie ervan te overtuigen dat ze bezig waren met een ge- meinsames Liebeserlebnis, een avondje groepsseks dus, en mochten gaan. Maar de vijfde man had een reistas vol elektronica bij zich plus een aantal valse paspoorten. De met spanning verwachte uitspraak viel gisteren mee. De man werd na zijn veroordeling vrijgela ten en vertrok naar Israël. De Bosnische Serviër Duskp Si-, kirica is 'onschuldig' aan vol kenmoord en de onmenselijke behandeling van moslimgevan genen in een Bosnisch concen tratiekamp. Dat zei Sikirica (36) gistermiddag tijdens zijn eerste voorgeleiding voor het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag. Volgens de aanklagers van het tribunaal was Sikirica als commandant van het beruchte kamp Keraterm in Bosnië ver antwoordelijk voor alle oorlogs misdaden die daar in 1992 wer den gepleegd. Sikirica, die al sinds 1995 door het tribunaal werd ge zocht, werd bijna twee weken geleden in zijn woning in Prije- dor door militairen van de in- sclié 'Serviër bij zijn arrestatie lichtgewond raakte, moest zijn voorgeleiding worden uitge steld. Sikirica had gisteren nog een grote pleister op zijn neus. Rechter May noemde het 'wenselijk' dat Sikirica tegelijk wordt berecht met twee groeps commandanten uit het Kera- term-kamp die ook in de Sche- veningse strafgevangenis vast zitten, Dragan Kolundzjia en Damir Dosen. Maar de aankla gers konden gisteren niet ga randeren dat ze voor de geplan de procesdatum, 6 november, de zaak tegen Sikirica compleet hebben. Op 13 september wordt beke ken of een gezamenlijk proces haalbare kaart is. naar het kerkje van Drumcree in Portadown niet over de ka tholieke Garvaghy Road mag voeren. De oranjemannen van Portadown eisen echter door gang, al was het maar omdat ze sinds 1807 jaarlijks steeds die route hebben gelopen. Protestantse politici en pro vinciale leiders van de Oranje Orde riepen gisteren wederom op tot kalmte. Inwendig ver vloeken ze districtleider Harold Gracey van de Oranje Orde in Portadown, een gepensioneer de kruidenier die vorige week protestanten in heel Noord-Ier- land opriep de straat op te gaan uit protest tegen de gang van zaken bij Drumcree. Hetgeen inderdaad gebeurde. Gracey weigerde gisteren ook maar enige verantwoordelijk heid te nemen voor het geweld van de afgelopen dagen. Zelfs weigerde hij het geweld te ver- oördelen en hij riep iedere pro testant op om morgen naar Drumcree te komen. Eventueel geweld? „Ik roe.p op tot protest, niet tot geweld", aldus Gracey. Mocht dat er toch van komen, dan is dat natuurlijk niet zijn schuld maar dat van de autoriteiten die de protestantse mars over Garvaghy Road blokkeren. Dokter Ngwenya claimt 96,8 procent succes,met zijn behandelmethode harare eelco van der linden correspondent Vanaf morgen zijn in de Zuid- Afrikaanse stad Durban duizen den aids-specialisten bijeen voor een congres over deze ziekte. De president van het gastland, Thabo Mbeki, heeft zich de woede van de gevestig de wetenschappelijke orde op de hals gehaald met zijn twijfel over de oorzaken van aids en de effectiviteit van de - voor Afrika onbetaalbare - medicijnen. Terwijl iedereen over Mbeki heenvalt, blijkt er in Afrika vol op steun voor diens opvattin gen. In Zimbabwe bijvoorbeeld, het land met de hoogste aids- cijfers ter wereld. De levensver wachting ligt er nu onder de veertig jaar, terwijl dat tyvaalf jaar geleden 74 was. Dokter Richard Ngwenya is in Zimbabwe een beroemdheid. Zijn op natuurlijke voeding en natuurlijke medicijnen geba seerde therapie tegen aids is goedkoop en zou in 96,8 pro cent van de gevallen succes hebben. Ngwenya: „President Mbeki durft te zeggen wat wij al lang bewijzen." De wachtkamer annex behan delkamer zit vol. Jong en oud, dik en dun, iedereen zit aan het infuus. Dokter Ngwenya staat als een dirigent in het midden. „Praat niet met mij, maar met de patiënten", had hij gezegd en nu zet hij ze aan over hun ervaringen te vertellen aan 'een van die sceptische westerlin gen'. Wonderen lijken zich te voltrek ken in deze tot kliniek omge bouwde koloniale villa in Hara re. „Mijn man kreeg na een operatie te horen dat hij HIV had. Hij is hier in zes weken ge nezen en nu kom ik", zegt een vrouw van rond de veertig. Haar buurvrouw zegt aan een schimmelinfectie te lijden en komt om de dag voor een in fuus. Ze is vrolijk en roemt de dokter. „Je betaalt geen visite, alleen de medicijnen en die zijn erg goedkoop." Omgerekend gaat het om bedragen van twee tot vijf gulden. Iemand 'schoonmaken', zoals dokter Ngwenya het noemt, duurt doorgaans zes weken en kost hooguit 25 gulden. Ngwenya lijkt op het eerste ge zicht een vrolijke gek. Strak in het pak, hyperactief en met in zijn kroeshaar in een scheiding geknipt heeft hij ook iets weg van een variété-artiest. Hij noemt zichzelf een oude man, want 44 jaar, en voegt er aan toe dat hij er zo goed uit ziet door de natuurlijke voeding die hij tot zich neemt. Hij beweert dat aids is veroor zaakt door de bacteriologische oorlogvoering waaraan Zuid- Afrikanen en toenmalige Rho- desiërs zich in de jaren zeventig hebben schuldig gemaakt. „Ik was legerarts bij de ZAPU-re- bellen die vanuit Zambia ope reerden. Ik heb de gevolgen ge zien." Ngwenya bladert door een boek met afbeeldingen van aangevreten genitaliën, etteren de zweren en gevallen van huid- en mondkanker. „Dit is wat aids doet, maar ik heb het in de jungle ook al gezien. Het zijn dezelfde schimmels en in fecties. De zaak is uit de hand gelopen." Met hulp van China en de voor malige Sovjet-Unie, waar hij zijn opleiding deed, heeft Ng wenya een behandelmethode op basis van natuurlijke pro ducten ontwikkeld, die de afge lopen zeven jaar door zijn team van 35 onderzoekers is geper fectioneerd. „Het werkt goed, want van de vierduizend be handelde patiënten is slechts 3,2 procent overleden. Het gaat bij die laatste groep vooral om mensen die zich in een extreem laat stadium meldden." Ngwenya stelt de bereidheid om hem serieus te nemen op de proef, ook als hij laat zien hoe eenvoudig 'het schoonma ken' van aids-patiënten gaat. Hij gaat naar zijn microscoop en Idikt een camera aan zodat op een tv-scherm zijn hande lingen zijn te volgen. Met een injectienaald spuit hij een con centraat van kruiden, hetzelfde dat de patiënten in de wachtka mer krijgen, in een plasje met 'ernstig verontreinigd bloed'. Op het scherm is te zien hoe de 'vijandige' witte slierten snel verdwijnen en alleen 'gezonde materie' overblijft. De dokter moet weer hinniken om zoveel effectiviteit. Maar er is ook een serieuze dokter Ngwenya. Hij stelt dat aids een verzamelnaam is ge worden is van inmiddels meer dan dertig ziekten, waaronder tbc, longontsteking en kanker. Hij vindt het daarom 'onzinnig' om alleen het HIV-virus aan te wijzen als veroorzaker. „Er wordt maar in één richting ge werkt, en dat is de vernietiging van HIV. Men doet dat boven dien met extreem agressieve chemische middelen als AZT, die het organisme eerder ver zwakken dan versterken. Ik ge loof dat HIV als een virus moet worden gezien. HIV is het ge volg van een ziekte en niet de oorzaak." Wijzend naar zijn scherm zegt hij: „Kijk naar wat er allemaal in aidsbloed rondwaart. Er zitten allerlei soorten infecties in, te kenen van ondervoeding, slech te spijsvertering. Ik haal er van alles uit. Al die micro-organis men vallen het immuniteitssys teem aan." De kern van Ngwenya's betoog is dat het natuurlijke afweerme chanisme van de mens ver zwakt en ziekten daardoor kan sen krijgen. Zijn remedie is sim pel: „Eetgewoonten rigoureus veranderen. Dat is 85 procent van het probleem. Verder zijn een gerichte natuurlijke medi catie en goede voorlichting no dig." Behalve aids zijn volgens hem ook seksuele stoornissen en 'nieuwe ziekten' als het chronisch vermoeidheidsyn droom prima op deze wijze te behandelen. Seksuele overdracht van de ziekte gebeurt, maar Ngwenya gelooft dat het natuurlijk af weermechanisme veel meer verzwakt wordt door geïnfec teerd water, slecht voedsel en gebrekkige hygiëne. Ziek wor den door speeksel en eenvou dig aanraken, kan volgens hem ook. „Hoe vaak denk je dat je per dag aids met je handen aanraakt? Je zou je er rot van schrikken, want het zit overal." Volgens Ngwenya krijg je niet meteen aids, maar wordt je na tuurlijk afweersysteem verder aangetast. „Aids is de slotsom van een langzaam proces." Het verschil in Afrika en het rij ke westen is voor Ngwenya evi dent. „Bij jullie is het aidspro- bleem nihil en terug te brengen tot een paar risicogroepen. Hier hebben we bijna alleen maar ri sicogroepen." Ngwenya waarschuwt voor het negatieve psychologische effect - 'er is geen remedie' - dat uit gaat van de 'traditionele' aids- bestrijding. „Staar je niet blind op HIV, want dat is wat de far maceutische wereld wil. De sta tistieken hier zijn niet te ver trouwen. Mensen sterven bij bosjes in Afrika, maar alles HIV of aids noemen, is een geweldi ge dooddoener." Richard Ngwenya in zijn kliniek in Harare. foto gpd eelco van der linden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5