Vetzucht als nieuwe epidemie T 235 ZATERDAG 8 JULI 2000 Dikke mensen gaan miljarden guldens kosten De Amerikaanse 'vetgolf spoelt langzaam over Europa. Volgens de gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties, de World Health Organisation (WHO), kampt in 2030 de helft van de Europese bevolking met overgewicht en is dertig procent tegen die tijd ziekelijk dik. Obesitas (vetzucht) als nieuwe wereldepidemie. Een dikke voldoende voor de 'Fat Girls Show' op het jaarfeest, vorige maand, van de Russische krant Moskovsky Komsomolets. foto afp Alexander nemenov lengte Uwigewicht Uw v ^injkilo's BMI'-kolom 1,90 1,89 1,88 1,87 1,86 1,85 1,84 1,83 1,82 1,81 1,80 1,79 1,78 1,77 1,76 1,75 1,74 1,73 1,72 1,71 1,70 1,69 __1,68 1,67 1,66 1,65 1,64 1,63 1,62 1,61 Doe de test. Leg een lineaal op uw lengte en gewicht. De plaats waar de lineaal uitkomt in de BMI-kolom, bepaalt In welke categorie u zich bevindt. 'BMI: Body Mass Index erwijl het kwik op de ther mometer ruim dertig gra- JÊLm den aanwijst, staan in het Hilversumse bos twaalf mensen en thousiast te sporten. Geen lolletje met deze temperatuur, maar ze moeten wel. Ze moeten namelijk afvallen. En niet zo'n beetje ook: de patiënten van de Obesitaskliniek in Hilversum zijn minstens twintig kilo te zwaar. Ze hebben als gevolg van hun overge wicht last van allerlei kwaaltjes. Daar willen ze nu 'voor eens en voor altijd' vanaf. En dat kan niet anders dan on der een streng regime. ,,Het vergt wel veel uithoudingsver mogen", zucht Jaap Bent (38) uit Pur- rfierend. „Ik ben nu in tien weken bij na veertig kilo afgevallen, maar ik ben er nog lang niet. Het is echt een pro ces van lange adem." Toen Bent zich aanmeldde bij de kliniek, woog hij 229 kilo. „Ik kon bijna niet meer lo pen, kwam mijn huis nauwelijks nog uit", vertelt hij. „Toen de arts zei dat ik met mijn veel te hoge bloeddruk een lopende tijdbom was, dacht ik: dit is de limiet." Jaap Bent is niet de enige Neder lander die problemen heeft met zijn gewicht. Op dit moment heeft zeven procent van de Nederlandse bevol king last van obesitas (vetzucht). Zij hebben een Body Mass Index (BMI). Het aantal mensen met 'gewoon' overgewicht (BMI tussen de 25 en 30) is veel groter: 35 procent van de Ne derlandse bevolking. Volgens Jaap Seidell, hoogleraar epidemiologie en 'obesitasdeskundi- ge', is dit reden tot grote bezorgdheid. „Overgewicht leidt in veel gevallen tot suikerziekte, een te hoge bloeddruk of hartkwalen. Hoe dikker hoe meer kans ziek te worden. Het zal de ge zondheidszorg in de toekomst miljar den guldens gaan kosten." De oorzaak van de obesitas-epide- mie is niet makkelijk aan te wijzen. „Maar over het algemeen eten men sen gewoon te onregelmatig en te vet", zegt Seidell. „Bovendien be weegt de gemiddelde Nederlander veel te weinig. Door de voortschrij dende techniek is er nauwelijks nog lichamelijk werk. Vuilnismannen bij voorbeeld, hoeven vaak geen zakken meer te tillen." Toch verwacht het li chaam, van vroeger uit gewend aan overleven, nog wél zware lichamelijke arbeid. „Als we de hele dag maar ach ter onze computer blijven zitten, wordt al het overtollige vet opgesla gen", zegt Seidell. „En dan worden we vanzelf dikker." 'Nieuwe epidemie' Seidell vertelt dat de 'nieuwe epide mie' aan het begin van de jaren tach tig zijn intrede deed in de Westerse wereld. „Toen werden de fastfoodke tens en de snelle kant-en-klaarmaal- tijden populair. Deze bevatten veel verborgen vetten, waardoor je dik wordt." De vetzucht heeft daarna snel om zich heen gegrepen. „Vooral bij jongeren gaat het de verkeerde kant op", weet Seidell. „Die zijn ge middeld veel dikker dan tien jaar ge leden." Een groot deel van de Nederlandse bevolking denkt nog steeds dat het wel meevalt met het eigen gewicht. „Ze vinden allemaal dat de échte dik ke mensen in Amerika leven. Maar deze extremen zul je in Nederland ook steeds vaker gaan zien." Voor te dikke mensen zijn er legio mogelijkheden om af te vallen. Zo be staan er honderden diëten, die varië ren van een brooddieet tot een sap- kuur. Volgens deskundigen is dit ech ter geen goede manier om gewicht kwijt te raken. „Een snel dieet, waar mee je een paar kilo per week afvalt, heeft geen enkele zin", weet dr. Gerrit de Groot, als internist verbonden aan de Obesitaskliniek. „Want als je daar na weer gewoon gaat eten, zitten de kilo's er zo weer aan." Ook de maal- tijdvervangers en poeders van de dro gist sorteren weinig effect. Een meer rigoureuze manier om snel veel af te vallen, is het laten plaatsen van een maagbandje. Daar mee wordt de ingang van de maag vernauwd en kan er minder eten naar binnen. „Dit is alleen maar geschikt voor extreem dikke mensen", zegt de arts. „Want het is heel ingrijpend als je plotseling nog maar heel weinig kunt eten. Bovendien is zo'n operatie behoorlijk duur." Medicijnen lijken de laatste jaren ook in opmars. Vooral Xenical wordt door veel dikke mensen als 'een uit vinding' beschouwd. Deze pil zorgt ervoor dat eenderde van het vet het lichaam onverteerd verlaat in de vorm van vettige ontlasting en natte winden. „Dit is alleen een hulpmid del bij een vetloos dieet", zegt De Groot. .Als de patiënt dan toch vet eet, heeft hij er onherroepelijk last van." Ook dit middel is echter alleen geschikt voor een beperkte doel groep. „Bovendien moet de patiënt goed worden begeleid. Alleen pillen slikken helpt niet." Prijzige behandeling Mensen die alle diëten, sapkuren en alternatieve afvalmethoden al tever geefs hebben geprobeerd, kunnen te recht bij de Obesitaskliniek in Hilver sum. Voor hen is de behandeling in de kliniek vaak de laatste poging om van hun overgewicht af te komen. De patiënten, die allemaal een BMI van boven de dertig hebben, komen in de kliniek om veel af te vallen. „Maar wij stellen geen streefgewicht vast", zegt Trudi Leverink, directeur van de kliniek. „Niet iedereen hoeft maatje 38 te hebben, maat 48 is ook prima. Het belangrijkste is dat onze patiënten een gezond gewicht krijgen en niet meer op een dwangmatige manier met eten bezig zijn." De behandeling is behoorlijk prij zig: voor het hele programma van bij na anderhalf jaar moet 6.500 gulden worden neergeteld. De ziektekosten verzekering betaalt daar maar een klein deel of zelfs helemaal niets van. Leverink: „Het is heel vervelend dat de patiënten zelf zoveel geld moeten betalen voor de behandeling. Niet ie dereen kan dat bedrag immers zo op tafel leggen. Sommigen moeten er ja ren voor sparen." De patiënten krijgen voor het be drag een intensieve begeleiding. De eerste twintig weken komen ze voor vier uur per week naar de kliniek. Daar bezoeken ze een diëtist, een arts, een psycholoog en gaan ze stee vast een uur sporten. Met de arts worden lichamelijke problemen doorgesproken en de psycholoog praat in groepsverband met de 'dik kerds' over hun problemen. „Zo'n brede aanpak is noodzakelijk, want obesitas is een complexe ziekte", legt Leverink uit. Na de eerste fase is het gedurende vijftig weken zaak om het gewicht te behouden. „Dat is de moeilijkste pe riode", zegt de directeur. „Want dan moet je bewijzen dat je levenswijze echt is veranderd. En dat valt nogal eens tegen." Marian van Veen (45) uit Volendam kan daarover meepraten. Zij zit nu in de tweede fase van het programma en merkt dat het lastig is om het ge wicht te behouden. „Ik ben nu twin tig kilo afgevallen, maar merk dat ik af en toe in een dip terecht kom. Dan wil ik even niet aan mijn dieet denken en gewoon lekker eten." Tijdens de moeilijke momenten pakt Van Veen de telefoon en belt ze haar medepati ënten. „Ik merk dat het heel goed werkt om samen met lotgenoten over je problemen te kunnen praten", zegt Van Veen. „Want het is echt niet altijd makkelijk." De Volendamse ziet op tegen het einde van het 'officiële' pro gramma. „Dan moet ik het helemaal zelf doen", zegt ze. „En ik ben bang dat ik dan weer terugval. Want ik heb al zo vaak lijnpogingen gedaan en na elk dieet kwam ik meer aan dan ik was afgevallen. Dat jojo-effect is echt verschrikkelijk." Achtergrond Psycholoog Wouter van der Schaar, die bij de Obesitaskliniek werkt, ziet dergelijke patronen vaak bij vetzucht- patiëten. „Ze beginnen enthousiast aan een dieet en vallen vaak heel veel kilo's af. Maar als ze hun gewone eet patroon weer oppakken, komen ze weer aan." Van der Schaar probeert dit te voorkomen door tijdens een groepstherapie het eetgedrag van de patiënt te onderzoeken. Vragen als 'Wanneer eet ik?' en 'Waarom eet ik?' komen aan de orde. „Vaak blijkt dan dat er emotionele problemen achter het eetgedrag zitten", zegt Van der Schaar. „Als Itind waren ze vaak al dik en zijn ze uitgescholden door leeftijd genoten. Ze voelden zich minder waardig en gingen hun verdriet weg eten. Het is een vicieuze cirkel die moeilijk te doorbreken is. Achter de facade van de kilo's gaat vaak veel leed verborgen." Volgens Van der Schaar is het voor dikke mensen belangrijk om hun le vensstijl om te gooien. „Ze moeten gezonder gaan eten en meer bewe gen. En het vooral volhouden, dat is het belangrijkste." De psycholoog vindt het jammer dat zijn patiënten pas naar hem toe komen als het grootste leed al geleden is. „Eigenlijk zouden ze al op jonge leeftijd iets aan hun gewicht moeten doen. Door vroeg in te grijpen kun je heel veel el lende voorkomen." Ook Jaap Seidell vindt het belang rijk dat jongeren zich al bijtijds met hun gewicht bezig houden. „Het liefst al als klein kind, want ook hier geldt: voorkomen is beter dan genezen." De hoogleraar vindt dat kinderen al op jonge leeftijd het belang van bewe ging moeten inzien. „Er moet veel meer worden gegymd op basisscho len en het sporten moet ook meer worden gepromoot." Daarnaast zouden kinderen minder voor de tv en de computer moeten zitten. „En de gebruikelijke zak chips na schooltijd kan ook best een gezon de appel zijn." Ook voor volwassenen moeten betere mogelijkheden wor den gecreëerd om gezond te leven. „Zo moet sport bijvoorbeeld veel be reikbaarder worden", zegt de hoogle raar. „Lang niet iedereen heeft im mers geld voor een abonnement op een dure sportschool." Een ander idee van Seidell is om gezonde voeding goedkoper te ma ken. Een soort subsidie op verant woorde producten dus. „Een salade bij een hamburgerketen moet net zo goedkoop worden als de hamburger. Nu is die nog twee keer zo duur." Behandelcentra Preventie alleen is volgens de deskun digen niet genoeg: er moeten ook goede behandelcentra komen voor mensen met overgewicht. De Obesi taskliniek gaat binnenkort in het hele land regionale behandelcentra ope nen. Hier kunnen ook mensen te recht die geen obesitas hebben, maar wel flink te zwaar zijn. In de regionale behandelcentra wordt volgens dezelf de filosofie gewerkt als in de kliniek. „Er zijn een psycholoog, arts en dië tist aanwezig", zegt Leverink. „Maar de behandeling zal goedkoper zijn dan in de kliniek, want zij is minder intensief." Ook de regionale centra worden voorlopig nog gefinancierd door par ticuliere investeerders. „Eigenlijk is het te gek voor woorden dat de rege ring niet investeert in dit steeds groter wordende probleem", zegt Seidell. „Terwijl de wereldgezondheidsorga nisatie WHO obesitas officieel als een chronische ziekte heeft uitgeroepen, maakt de overheid hier zich nog niet zo druk over het probleem. Geen en kele minister voelt zich verantwoor delijk. Totdat ze over een paar jaar merken dat de ziekenhuisrekeningen toch wel erg hoog worden en alles moet worden aangepast aan de dik kere mensen. Dan zullen ze ineens de noodklok gaan luiden. Maar dan is het al te laat." ANOUK MIDDELKAMP Twee Londense zwaargewichten. Hoogleraar Jaap Seidell: „Echt dikke mensen leven niet alleen in Amerika. foto archief

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 43