Kok: Italiaanse ophef niet afdoen als onzin 'Kritiek in belang van veiligheid en voortbestaan KLM' Binnenland Windturbines NUON steeds vaker grens over Schip op weg Te veel gif op aardbeien Vrijspraak in dubbele moordzaak Geen hogere straf voor relschoppers RMANENTE iOLUX-PRESENTATIE BIJ VAN TIL van tilMBH •erdam Een groepje Iraanse actievoerders heeft gisteren if half elf in Amsterdam een wachtruimte in het Duitse con- at bezet. Ze protesteerden tegen het bezoek van de Iraanse ident Khatami aan Duitsland volgende week. Rond drie uur iddags verlieten de bezetters vrijwillig het gebouw. De con- ïad een protestbrief van de bezetters in het Duits laten ver- i en naar de Duitse regering gefaxt. Nadat er vanuit Duits een ontvangstbevestiging was gekomen, besloten de Irani- ïun actie te staken. foto gpd evert elzinga oeder Chanel Naomi wil vergoeding Yvonne Eleveld, de moeder van de vermoorde Chanel imi wil een 'shockschadevergoeding' eisen van de moorde- van haar dochter. Om hoeveel geld het gaat, wil haar advo- Bierens niet zeggen, maar het zal een 'forse schadevergoe- zijn. Eerder al kreeg de Assense een schadevergoeding van eveer 1500 gulden voor geleden materiële schade. De advo- bereidt een civiele procedure voor die hij na de zomer wil spannen bij de rechtbank in Assen. „Eigenlijk is de schade in geld uit te drukken. Toch eist de moeder van Chanel imi een schadevergoeding om te laten zien dat zij het niet wat de man haar heeft aangedaan", legt Bierens uit. veiligingscamera's bij Schiphol phoi Schiphol laat volgende maand camera's plaatsen op jarkeerterreinen P30 en P40 (personeel) en op het passa- sparkeerterrein P3. De maatregel wordt genomen naar aan- r ing van twee aanrandingen vorig jaar op het parkeerterrein r personeel. De camera's komen te hangen op masten die üinaal 180 meter van elkaar staan verwijderd. I ind beslist niet over euthanasie haag Zieke kinderen tussen twaalf en zestien jaar mogen zelf beslissen of ze euthanasie laten plegen. Hun ouders j ven hierover het laatste woord houden. Het kabinet heeft dat ir eren besloten. Aanvankelijk wilden de ministers Borst te Iksgezondheid) en Korthals (justitie) tieners het recht geven in overleg met een arts te besluiten tot euthanasie, ook al een van de ouders bezwaar maken. Ook de Raad van State hiertoe geadviseerd, omdat 12-jarigen ook'al op andere me- n che terreinen zelfbeschikkingsrecht hebben. )i Ervoer kernafval weer verboden haag De Raad van State heeft gisteren opnieuw een streep laald door het vervoer van kernafval in Nederland. Het gaat bestraalde splijtstoffen van de kernreactor in Petten die ir de opslagplaats in Borssele moeten, en kernafval dat van h centrale in Dodewaard naar het Britse Sellafield zou worden n irgebracht. Vier ministeries hebben de vergunningen voor ai i vervoer een jaar geleden verleend. Greenpeace vocht de ver- fa ing met succes aan bij Raad van State, waarop de ministeries kt aanpasten. Nu zijn ze, opnieuw om formele redenen, afge- la ïrd. erbod op stem koningin iterdamDe 'stem' van koningin Beatrix mag niet worden )ruikt voor commerciële doeleinden. Dit heeft de Amster- li rise rechtbank-president Gisolf gisteren bepaald in een kort 0 iing aangespannen door de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) ;en Monsterboard.nl. In een radiospotje van de internationa- m carrièresite werd de stern van koningin Beatrix geïmiteerd, lijn naam is Beatrix en het is mijn uitdrukkelijke wens, later ik groot zal zijn, vorstin te worden van dit mij zo dierbare «id", aldus de immitatie-koningin in de reclame. De reclame 1 onrechtmatig jegens Beatrix, oordeelt de president. eatrix bij Indisch Monument haag» Koningin Beatrix woont dinsdag 15 augustus bij het disch Monument in Den Haag de herdenkingsplechtigheid van de capitulatie van Japan, die dag 55 jaar geleden. Minis- -president Kok en welzijnsminister Borst zijn ook bij de chtigheid aanwezig. De koningin zal een krans leggen bij het Dnument. Vervolgens zullen andere autoriteiten en vertegen- lordigers van betrokken organisaties eveneens een krans leg- (rka eist rectificatie van VARA erdam Etienne Urka heeft een kort geding aangespannen gen de VARA. Hij eist rectificatie van uitspraken die presenta- r Paul Witteman heeft gedaan in het programma Barend itteman. De zaak dient dinsdag voor de Amsterdamse recht- ink. Witteman had in zijn programma Urka's advocaat Korvi- is te gast. De presentator zei tijdens de uitzending dat de adsman zijn van drugshandel verdachte cliënt had vrijgekre- in door juridische fouten. Het gerechtshof in Amsterdam •rak hem echter vrij van drugshandel wegens gebrek aan be- ijs en niet wegens fouten van het openbaar ministerie. Over zaak loopt nog een procedure bij de Hoge Raad. ANP Algemeen Nederlands Persbur Kamer heeft genoeg van stadionrel Premier Kok vindt dat de ophef die in Italië is ontstaan na de finale van Euro 2000 niet te makkelijk mag worden afgedaan als 'onzin'. „De reacties kunnen dan misschien worden ondergebracht in de categorie lichte tot grote overdrijving, maar dat neemt niet weg dat er wellicht echt dingen zijn gebeurd die niet door de beugel kun nen", zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. oen haag - gpd Minister Korthals (justitie) daarentegen vindt dat de Italia nen in eerste instantie naar zichzelf moeten kijken. „De he le escalatie begon doordat zij niet goed hadden doorgegeven met hoeveel invaliden ze naar de wedstrijd zouden komen. Dat was onzorgvuldig van ze. Over het optreden van de poli tie en de ordehandhavers dat daarna volgde, heb ik nog geen afgerond oordeel. Maar ik heb niet de indruk dat de agenten te ver zijn gegaan." Zondag bij de finale moesten tientallen gehandicapten de trappen op worden gesjouwd, omdat het rolstoelvak al vol zat. Enkele Italiaanse journalisten die dit wilden filmen, werden opgepakt omdat ze hinderlijk in de weg zouden lopen. De jour nalisten beweren te zijn mis handeld. Het optreden van de politie en de stewards in het stadion werd vergeleken met dat van de militaire junta in Chili. De Italiaanse autoriteiten hebben om officiële excuses ge vraagd van Kok. Overigens werd tijdens de finale ook een medewerker van Kok gearres teerd, omdat die door een af rastering was gelopen. De man zit nu met zware kneuzingen in de ziektewet. Aan excuses denkt Kok nog lang niet. Volgens hem is het zaai zo snel mogelijk te onder zoeken wat er precies is ge beurd. Dinsdag hoopt hij dui delijkheid te hebben. „Pas dan weten we of de politie onver hoopt buiten zijn boekje is ge gaan. Tot dan moeten we niet schamperen over de Italianen. Hoe zouden we zelf hebben e De Tweede Kamer heeft zo langzamerhand genoeg van de voetbalrel. „Het neemt bizarre vormen aan", zeggen D66-Kamerlid Ra- vestein en CDA'er Atsma een stemmig. „Als ik alle vergelij kingen met bijvoorbeeld Alba nië hoor, denk ik: waar hebben we het over?", zegt Ravestein. WD'er Weisglas ergert zich vre selijk aan 'de hoge toon' die Ita lië aanslaat. „Dat politici en journalisten Nederland vergelijken met Rwanda en Guatemala is buiten iedere proportie." Politici moe ten de beleefdheid hebben te wachten op de uitkomsten van het onderzoek naar de toe dracht, meent de WD'er. arnhem theo van der kaau Het bouwen van windturbines in Nederland gaat zo traag, dat energiebedrijf NUON steeds va ker besluit eigen windparken in het buitenland neer te zetten. NUON kan nu al niet voldoen aan de grote vraag naar ecostroom of natuurstroom. „NUON heeft vorig jaar tien procent aan duurzame energie in het buitenland gerealiseerd," zegt directeur Goedmakers. „Dit jaar wordt dat dertig pro cent en ik hoop toch echt dat het in de toekomt geen vijftig procent wordt. Maar dan zal de bouw van windturbines in Ne derland een stuk sneller moe ten gaan dan nu." NUON wil over tien jaar tien procent van alle geleverde electriciteit op wekken met duurzame energie bronnen. NUON bezit al een windturbinepark in China en bouwt snel aan turbineparken in Duitsland, Engeland en In dia. In Frankrijk heeft het Ne derlandse stroombedrijf een waterkrachtcentrale overgeno- i sleepboot die een plekje krijgt op de boulevard van Kijkduin is op weg over de A16 tussen Moerdijk en Dordrecht. De boot wordt de opvolger van de Merula die lag te zien was op de boulevard, maar die te zeer is aangetast door de tand des tijds. foto anp robert vos men. In eigen land verloopt de bouw van windturbineparken uiterst problematisch, terwijl overheid en particulieren zeg gen duurzame energie een goe de zaak te vinden. In de Wierin- germeer zijn er bezwaarproce dures van omwonenden, con currenten, gemeenten en nota bene milieugroepen. Voor een lokatie aan de Afsluitdijk wordt volgens NUON 'te lang nage dacht' en het wilde plan voor een windpark in zee bij Eg- mond lijkt te stranden in de rechtszaal. Meer succes had NUON gis teren in Almere, waar een windpark met tien turbines werd geopend. Het zijn de grootste molens van Neder land, die stroom leveren voor 12.500 huishoudens. Uniek is dat het park in overleg met Vo gelbescherming, milieugroepen en gemeente in slechts twee jaar en drie maanden is gereali seerd. NUON hoopt op snelle realisatie van soortgelijke wind turbineparken in Lelystad, Apeldoorn en Nijmegen. amsterdam anp In één op de vier bakjes aard beien zitten exemplaren met te veel resten van bestrijdingsmid delen. Een aantal aardbeien be vat zelfs resten van middelen die niet eens zijn toegestaan. Dat gebeurt steeds meer, con cludeert TNO Zeist. Milieudefensie, Natuur en Milieu, Greenpeace en de Con sumentenbond noemen de re sultaten schokkend. Justitie moet volgens hen winkels die 'giftige' aardbeien verkopen aanpakken, evenals de telers. Milieudefensie kocht begin juni in zeven Nederlandse ste den honderd bakjes aardbeien. TNO trof in 22 van de dertig monsters resten van bestrij dingsmiddelen aan. Bij 27 pro cent waren die meer dan de wet toestaat. In zes gevallen vond TNO hoge concentraties van het verboden middel cyprodi- nil. Een hoge dosis hiervan kan leveraandoeningen veroorza ken. Het is een middel dat zich door de hele aardbei verspreidt. Wassen helpt niet. Bij filialen van Edah, Albert Heijn, Cl000 en Super De Boer werden aard beien aangetroffen waarmee iets mis was. Volgens het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) moeten telers minder bestrijdingsmiddelen gaan gebruiken. Het CBL, dat de supermarkten vertegen woordigt, vindt dat leveranciers hun aardbeien beter moeten controleren. Dit geldt speciaal voor aardbeien uit België. Daar zitten soms middelen op die in Nederland niet zijn toegestaan. amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 41-jarige man vrijgesproken van betrokkenheid bij de moord op een echtpaar uit zijn woonplaats Weesp. Enkele uren eerder had officier van justi tie Velleman nog vijftien jaar cel geëist. Volgens de rechtbank is er onvoldoende bewijs tegen de man. De rechtbank kwam met de vrijspraak na een verzoek van de advocaat om de verdachte vrij te laten. De slachtoffers, een man en een vrouw van 54 en 52 jaar, zijn in de nacht van 13 op 14 augustus vorig jaar met elf kogels doodgeschoten. Hun lij ken werden kort na het vuurwapengeweld ge vonden. in de buurt van hun auto tussen de rijks weg Al en een industrieterrein, niet ver van het Weesper woonwagenkamp waar het paar woon de. De politie arresteerde in januari vier verdach ten. De zaak ligt bewijstechnisch uiterst gecom pliceerd. Of de anderen nog voor de rechter moeten verschijnen, is onduidelijk. Volgens ad vocaat Plasman van de vrijgesproken verdachte heeft justitie uitgeprobeerd hoever zij strafrech telijk gezien kon komen met zijn cliënt. Het be wijs komt volgens hem neer op een negatief uit gevallen geurproef met een politiehond (de geur van de verdachte bleek in de auto van de slacht offers te traceren) en een herkenning door de be wakers die de lijken vonden. Ze zouden de ver dachte in de buurt hebben gezien, kort voordat zij op de stoffelijke overschotten stuitten. Volgens de officier is het paar slachtoffer van een huurmoord, die zijn wortels vindt in financi ële conflicten die het mannelijke slachtoffer had met een aannemer. Die leidden enkele weken voor de moorden al tot een schietincident. Het is nog niet bekend of justitie in beroep gaat tegen de vrijspraak. Van drie weken cel tot boetes en werkstraffen arnhem anp De politierechter in Arnhem heeft wijdag 22 relschoppers uit Gelderland veroordeeld tot straffen variërend van drie we ken cel tot boetes en werkstraf fen voor hun rol in de ongere geldheden na de voetbalwed strijd Nederland-Italië op don derdag 29 juni. In verschillende plaatsen in Gelderland ontstonden na het verlies van Oranje opstootjes. In Nijmegen gooiden teleurge stelde supporters winkelruiten in en werden zaken geplun derd. Ook de politie moest het ontgelden. In de verschillende plaatsen hield de politie enkele tientallen personen aan. Giste ren stonden 38 van hen terecht. De politierechter veroordeel de 22 personen voor vergrijpen als het beledigen van agenten, vernieling en het gebuik van ge weld tegen de politie. De straf fen liepen uiteen van een boete van 250 gulden tot een celstraf van zeven weken, waarvan vier voorwaardelijk. Enkele rel schoppers kregen werkstraffen tot zestig uur opgelegd. In ze ven gevallen sprak de politie rechter de verdachte vrij en in een aantal gevallen werd de dagvaarding door de rechter nietig verklaard. De behande ling van enkele zaken is aange houden. Volgens de persrechter waren de straffen niet hoger dan anders. Het openbaar mi nisterie kondigde voor het Euro 2000 aan dat dit soort vergrij pen tijdens het voetbalkampi oenschap harder zouden wor den bestraft. „Dat was mis schien de bedoeling van het OM maar de rechterlijke macht heeft dat nooit gezegd", aldus de persrechter in Arnhem. Mium MIHlif [OLUX model Sjamaan losse fauteuil die kan toveren: hoogte en zit- diepte zijn individueel \telbaar. Leverbaar met bijpassende pouf. zijn volledigheid is de Leolux-presentatie bij Van Til nagenoeg uniek, ons designcentrum showen wij op een aparte afdeling letterlijk alle dellen uit deze bijzondere topcollectie Van klassieke en bekroonde >lux-modellen tot primeurs en exclusieve specials. Uit zo'n compleet •zicht is het goed kiezen. Ook üw favoriete Leolux staat bij Van Til. Vliegtuigtechnici maken zich zorgen over onderhoud .DESIGNCENTRUM schiphol richard mooyman De 'klokkenluiders' bij de KLM willen de reputatie van hun werkgever be slist niet beschadigen. Toch besloten enkele grondwerktuigkundigen van de Technische Dienst deze week naar buiten te treden met forse kritiek op de gang van zaken bij het vliegtuig- onderhoud. Op het hoofdkantoor van de KLM is woedend gereageerd. „De kritiek is in het belang van de vliegveiligheid en het voortbestaan van de KLM", aldus voorzitter Ronald van der Hout van de pas opgerichte Ne derlandse Vereniging van Luchtvaart technici. „We willen niet dat de over heid straks de onderhoudslicentie van de KLM intrekt, zoals is gebeurd in de VS bij Alaska Airlines na een crash. Al les kan op papier goed zijn geregeld, maar het gaat om de praktijk. In de praktijk wordt volgens Van der Hout de druk om toestellen ondanks gebreken goed te keuren steeds groter. Regelmatig zijn er conflicten over het 'aftekenen' van vliegtuigen. Door de oplopende werkdruk neemt volgens hem ook de kans op fouten toe. Een KLM-manager riep het personeel on langs in een brief op om uitsluitend de voorgeschreven onderhoudslijstjes af te werken. Er zouden te veel toestellen worden afgekeurd. „Er is geen acuut gevaar, maar de mar ges worden wel steeds kleiner", zegt secretaris Wout Huisman uit Alphen aan den Rijn. „Wij hebben onze eigen verantwoordelijkheid. We worden straks met de nieuwe regelgeving ook persoonlijk aansprakelijk gesteld als er zaken misgaan." Beide mannen zijn als grondwerktuigkundigen verant woordelijk voor het goedkeuren van vliegtuigen. Zij hebben de bevoegheid om toestellen die niet in orde zijn aan de grond te houden. Een dergelijk be sluit kan een luchtvaartmaatschappij een schadepost van tonnen opleveren. En een hoop ergernis binnen het be drijf en bij de passagiers. De Technische Dienst (vijfduizend werknemers, waarvan zeshonderd luchtvaarttechnici) voert onderhoud uit voor de KLM en tientallen andere vliegmaatschappijen. Volgens Huis man werkte de T.D altijd met strengere onderhoudsboekjes dan de fabrikan ten voorschrijven. „Maar ze zijn nu aan het afbouwen richting fabrieksei- sen." De problemen hebben zij intern aangekaart, maar er gebeurde volgens hen niets. „We steken nu als klokken luiders onze nek uit. Daarmee stellen we onze toekomst en die van onze ge zinnen in de waagschaal", zo beseft Zoetermeerder Van der Hout. Hij werd na de eerste perspublicaties op het matje geroepen. „Er zou een onderzoek worden gedaan naar mijn uitspraken en de vraag of ik mijn ge heimhoudingsplicht heb geschonden. Daarbij wordt bekeken of er maatrege len worden genomen, waarbij ook ontslag aan de orde kan zijn." Hij is te leurgesteld over de officiële reactie van de KLM, die stelde dat de technici uit hobbyisme en enthousiasme soms meer onderhoud plegen dan nodig is. „Volslagen nonsens. Als ik bijvoor beeld een beschadiging zie aan de verf, dan heeft dat een oorzaak. Het kan corrosie zijn, of een scheur. Mis schien is het toestel tegen een gate aangekomen en is het niet meer lucht waardig." De nieuwe vereniging heeft nu al zo'n 350 leden. Na de publiciteit deze week over de problemen bij de Technische Dienst stroomden tientallen nieuwe aanmeldingen binnen. Het was vol gens de twee de hoogste tijd voor een eigen vereniging. De vakbonden doen onvoldoende voor de gespecialiseerde technici, aldus Van der Hout. Hij wijst op een aantal ingrijpende ontwikkelin gen. De Technische Dienst wordt ver zelfstandigd en zal worden samenge voegd met het Amerikaanse UTC. De werkdruk neemt toe. Er moeten zware ploegendiensten worden gedraaid, soms met veel overwerk. Daarnaast blijven de lonen achter, terwijl een nij pend tekort aan vakmensen dreigt. De druk om vliegtuigen goed te keuren neemt toe, aldus Van der Hout. „Dan komen er managers bij staan, die vra gen of bepaalde dingen niet later kun nen worden gerepareerd. Soms zijn er geen reserve-onderdelen beschikbaar, omdat een andere manager daarop heeft bezuinigd." Het komt volgens hem ook voor dat dienstdoende tech nici geen bevoegdheid hebben om on derhoud aan bepaalde toestellen te verrichten. „Soms worden wij met zo'n kist geconfronteerd en dan han delen wij hem ondanks de druk dus niet af." Maar een dergelijke handel wijze komt hen eerder op kritiek dan waardering te staan. De twee zeggen voorbeelden te kennen van collega's die om soortgelijke problemen een slechte beoordeling kregen of werden overgeplaatst. Van der Hout en Huisman zijn tevre den met het onderzoek dat de KLM- directie heeft toegezegd. Maar zij plei ten er nu al voor om een geheel onaf hankelijke instantie in het leven te roe pen waar vliegtuigtechnici kunnen aankloppen met problemen en klach ten. Deze instantie moet los staan van de KLM en ook de Rijksluchtvaart dienst, die volgens de twee kan beslui ten de bevoegdheid in te trekken van technici die (mogelijk onder druk) niet volgens het boekje hebben gehandeld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3