Internetfront tegen snelheidscontroles C Slecht nieuws 236 ZATERDAG 8 JULI 2000 'We pikken het niet langer' Het aantal snelheidscontroles en bekeuringen voor te hard rijden stijgt razendsnel. Tegelijk groeit ook de weerstand tegen de controles. Op internet zijn tal van pagina's te vinden met lijsten van controlepunten. Om de sportieve automobilist te beschermen, zo heet het. „We hopen een jront te vormen tegen de inquisitieachtige geldklopperij", staat bijvoorbeeld te lezen op www. tuftufclub. com. nelheidscontroles en be- i trapte automobilisten die er zich over opwinden. Een oud probleem met een moderne uit laatklep: internet. „Het is best dat er regels zijn", zegt Frank Jacobs van de Tuf Tuf Club uit Eindhoven, „maar in Nederland worden snelheidslimieten alleen misbruikt om honderden mil joenen uit de zak van de automobilist te kloppen. Dat pikken we niet langer. We moeten een daad stellen." Michael Sannes uit Haarlem reed al jaren geleden rond met kladlijstjes in zijn auto. Hij probeerde alle flitsers bij te houden, maar het werden er te veel. In 1996 begon hij daarom met de pagina www.speedradar.com. In middels wordt deze pagina, waarop bijna alle controles staan vermeld, maandelijks door 80.000 mensen be zocht. Voor informatie, maar ook om nieuwe controles door te geven. „Die meldingen verschijnen direct op het net. We zijn altijd actueel", zegt San- nes. Michael Palmen van Radio 538" spreekt van 'een bijzonder .soort saamhorigheidsgevoel'. Ongeveer een jaar geleden begon dj Rick van Velthuysen op de zender met meldin gen van radarcontroles. Een luiste raar belde een waarschuwing door, de discjockey gaf de controle door in de uitzending. Imhidd'élö 'haalt de zender met groté fegelrriaat' luiste raars in de uitzending om te attende ren op radarcontroles. Ook het informatiesysteem RDS, dat tekstberichten naar het digitale scherm van de autoradio verzendt, wordt gebruikt om controles te mel den. „Iedere weggebruiker vindt het prettig wanneer hij wordt gewaar schuwd voor een flitser. Wie. belt met een melding, verwacht dat medeweg gebruikers dat ook doen", denkt Pal men. „Zo heb je er ook zelf wat aan." John Bennink van het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD) in Driebergen lacht êr om. Hij kent de meldingen op internet en via de ra dio. „Wij hebben ook jonge mensen in de wagens, en die hebben zelf Ra dio 538 aan staan. Het schijnt dat er leuke muziek wordt gedraaid. Is een controle daar eenmaal gemeld, dan heeft het niet veel zin meer om te blij ven staan en dus zoeken ze gewoon een andere plek." De internetpagina's vindt Bennink nog minder zorgwekkend. „Daar staan zoveel palen op, dat de lezers ze volgens mij toch nooit allemaal kun nen onthouden. Bovendien wordt ge sproken over palen op plaatsen waar ik ze in ieder geval nog nooit heb ge zien." De KLPD kondigt ook snel heidscontroles aan. „Maar we heb ben het dan over een traject", zegt Bennink. „We zeggen nooit bij welke hectometerpaal we staan. Dan is het effect weg." Daling Op de A2, A9, A12 en A27 wordt dage lijks gecontroleerd. Normaal rijdt op snelwegen ongeveer twintig procent te hard. Dat is op de A2 inmiddels te- Een eind vorige maand op de A10 vernielde - in brand gestoken - flitspaal (kosten: 180.000 gulden). Bij schrift op de internetpagina van Frank Jacobs: 'Een goed voorbeeld van 'creatief met autoband', een veel voorkomende methode om bekeuringen te wreken. foto jmw www.tuftufclub.a ruggedrongen tot ongeveer zes pro cent. „Het aantal overtreders is dras tisch gedaald", zegt Bennink trots. „Helaas moeten we dat eerst in de portemonnee laten voelen, maar op de lange duur heeft de maatregel wel effect. Het wil er bij de meeste men sen niet in dat je een grotere kans loopt om bij een ongeval betrokken te raken, als je te hard rijdt. 'Ach dat ge beurt mij toch niet', is de reactie. Als ze niet langzamer rijden vanwege de veiligheid, dan moeten ze dat maar doen om geen bon te krijgen. Het ef fect is hetzelfde." Dat het verzet tegen de controles groeit, realiseert ook Bennink zich. „Het weer en het verkeer, daar wordt op verjaardagen over gesproken. Als slimme jongens dan wat willen ver zinnen om onder een bon uit te ko men, dan mogen ze dat wat mij be treft proberen. Ik snap het wel, auto rijden geeft een gevoel van vrijheid en macht, zeker als dat een-beetje snel kan. Maar we hebben nu eenmaal 6,5 miljoen auto's in dit kleine landje. Dan is hardrijden toch echt een pro bleem." De internetsite van Frank Jacobs is eigenlijk bedoeld voor de notoire hardrijders, waartoe hij ook zichzelf rekent. Na een aantal jaren in het bui tenland te hebben gewoond, wist Ja cobs bij terugkomst niet wat hem overkwam. In het hele land waren flitspalen uit de grond geschoten. De Eindhovenaar doopte zich om tot Frank 'Flash Back' Jacobs en begon onder die naam op internet zijn Tuf Tuf Club. Op zijn beurt begon hij controle rende politiemensen te fotograferen. Zijn pagina is uitgegroeid tot een bonte verzameling agenten in actie. Daarnaast geeft hij tips om controles te ontwijken, er zijn foto's van ver nielde flitspalen, er is een forum voor notoire hardrijders en er zijn waar schuwingen voor actuele controles. Dagelijks bezoeken zo'n duizend mensen de Tuf Tuf Club. „En hoewel we ons eigenlijk richten op de snel heidsduivels, is het opvallend hoeveel reacties we juist krijgen van mensen die helemaal geen hardrijders zijn. Juist mensen die met een paar kilo meter te hard worden geflitst, kunnen daar heel erg boos om worden; 123 kilometer rijden op de snelweg kost zestig gulden. Daar hebben veel weg gebruikers him buik goed van vol." Rotterdammer Jordi van Dalen, de man achter www.snelheidscontroles- .com, vertelt hetzelfde verhaal. „Ik doe het echt niet om de extreme hardrijders te helpen. Het gaat mij juist om het voorkomen van die lulli ge bekeuringen. Soms staan ze te controleren op tweebaans 50-kilome- terwegen, waar zelfs mijn moeder zestig zou rijden. Daar staan ze ge woon om geld te verdienen en dat vind ik totaal verkeerd beleid. Je zou van een bekeuring moeten leren. Bo vendien is hardrijden ook wel eens nuttig. Het is een soort uitlaatklep. Als de agressie er niet zo uit kan, dan kan dat leiden tot een hele andere manier van agressie. Dat lijkt mij veel schadelijker." Vernielingen Agressie tegen de flitspalen zelf is in middels ook een bekend verschijnsel. Met regelmaat worden palen ver nield, in brand gestoken of afgezaagd. „Die kosten 180.000 gulden en de ge meenschap moet daar voor opdraai en", zegt woordvoerder Jelle Egas van het politiekorps Rotterdam-Rijn mond. Hij noemt een berucht traject op Goeree Overflakee, waar enige tijd geleden vijftien palen werden ge plaatst. Het laatste half jaar werden twee daarvan volledig van vernield. „Maar de meeste installaties zijn inmiddels behoorlijk hufter-proof," zegt Egas. „Een kleine groep ergert zich aan de controles en uit die agres sie door de palen te vernielen. Maar die mensen weten we meestal wel te vinden en er komt toch gewoon weer een nieuwe paal voor in de plaats." Of de groep die zich ergert aan de controles echt zo klein is als Egas be weert, is de vraag. Alle snelheidsover tredingen samen leverden de schat kist vorig jaar 544 miljoen gulden op, dit jaar zou die opbrengst moeten stijgen tot 600 miljoen. In 1998 gin gen 191.000 mensen in beroep tegen hun bekeuring bij het Centraal Justiti eel Incasso Bureau (CJIB) in Leeuwar den. Een jaar later waren dat er 205.000. Het aantal bekeuring steeg in die periode nog sterker. Er wordt dus nog niet massaal be zwaar aangetekend tegen een bon, al zouden de mensen achter www.stop- deboetegekte.nl dat wel graag zien. Op deze site zijn standaard-bezwaar schriften te vinden. Tekent iedereen massaal bezwaar aan, dan kan Justitie zich nooit aan de wettelijk gestelde termijnen houden, zo is de gedachte. Een kwajongensstreek, daar lijken eigenlijk al die internetpagina's op. Martin Kleinman, Dennis Pestman en Leon van der Meij uit Groningen schuilen achter www.flitspaal.nu. „Alleen al op de ringweg rond Gro ningen staan twintig camera's", meldt Kleinman. „Mensen die zo'n camera voor het eerst zien, schrikken enorm en trappen vol de rem. Zo zor gen de camera's juist voor verkeers onveiligheid." Op voorhand waarschuwen voor de flitsers komt volgens het Groningse trio daarom ook de veiligheid ten goede. John Bennink van de KLPD is het daar natuurlijk niet mee eens. We moeten met zijn allen langzamer gaan rijden, dót is de enige oplossing. „Op de A2 bij Breukelen zijn we bezig met een proef met trajectcontrole en de eerste resultaten zijn positief. Gaan we daar toe over, dan hebben al die waarschuwingen geen zin meer." Jordi van Dalen kan dat niet ontken nen. „Wordt die manier van controle ren ingevoerd, dan stop ik er mee. Maar tot die tijd blijf ik alle controles melden." SANDER R00IJAKKERS Op de website van de Tuf Tuf Club is ook plaats ingeruimd voor wat wordt aangeduid met 'Blauwe Blunders'. Oftewel: kritiek op politiege- drag. De foto hierboven is voorzien van de tekst 'Wie ooit op de bon is gegaan omdat een trekhaak of fietsendrager het zicht op de kenteken- plaat belemmerde, kan deze foto vast waarderen'. Rechts een opname, gemaakt in Nieuw-Vennep. Het bijschrift luidt: 'Radarcontroles dienen de verkeersveiligheid te verhogen, aldus de Sterke Arm. De flitsauto (foto rechts) van de politie Haarlemmermeer doet exact het tegenge stelde. Midden op het trottoir geparkeerd dwingt+iij voetgangers, on der wie bejaarden, invaliden en schoolkinderen, de rijbaan op te gaan. Niet alleen levensgevaarlijk maar ook bijzonder hinderlijk voor rolstoel gebruikers. FOTO'S jmw www.tuftufclub.com www.snelheidscontroles.com www.speedradar.com www.tuftufclub.com www.flitspaal.nu www.flitspaal.nl www.stopdeboetegekte.nl www.flitsmelding.nl www.radar.8m.com www.crosswinds.nl7radarcontrole www.politie.nl/home/verkeer Misschien moet Lk vooraf zeggen wat voor iemand ik ben. Dat kan schelen, om alles te begrijpen. Ik zal me overigens beperken tot wat relevant is. Maar goed, weet dan dat ik weinig opheb met de mode. Met elke mode. Nee, je kan mij niet zeer modebewust noemen. Of lie ver, ik ben me wel van de mode be wust, maar dan in het negatieve. Ba, nu heeft iedereen dit; afschu welijk, nu zegt iedereen ineens weer dat. Jonge meisjes op schoenen van een deci meter hoogte, en truitjes met obligaat zichtbare navel. Mannen die erbij lopen of hun scheerapparaat al een week kapot is, en die geen geld hebben om het te iaten re pareren. Een halfdoorzichtige computer; een takkenbos voor je deur met een lintje eromheen.... Nee, mijn navel krijgt u niet te zien. Nu niet, in ieder geval. En als de scheermesjes op zijn, koop ik nog dezelfde dag nieuwe. En zo'n takkenbos is iets dat wij met het grofvuil meegeven. Het zal een jaar of tien geleden zijn, dat het 'gehalte' opdook. De eerste die iets zei in de trant van 'met een hoog Pavarotti- gehalte', 'met een fors ons-kent-ons gehal te', 'van een ontroerend euro-gehalte', die allereerste persoon was waarschijnlijk een oorspronkelijke en creatieve geest. We zul len wel nooit meer achterhalen wie het ge weest is. Maar iemand is ermee begonnen. Niets dan lof voor deze anonieme taal schepper. Maar dan begint de ellende. Dan worden alle minkukels, onnozelaars en an dere weinig begaafde meelopers wakker, en denken: kijk, dat kan ik ook. En waarachtig, ze kunnen het! Het trucje is dan ook niet zeer moeilijk. Op de plaats van Pavarotti, ons-kent-ons of euro kun je om het even wat invullen, en je plakt er '-gehalte' achter. Klaar! Weer een oorspronkelijke, spranke lende zin gemaakt. Wat al deze gehalteraars echter niet beseften, was dat hun lezers en luisteraars het trucje ook kenden. Meer nog: ze werden ermee doodgegooid. De ge haltes vlogen je dagelijks om de oren. En kele jaren geleden stuurde een lezer van deze krant me eens een waslijst met van die gehaltes, uitgeknipt uit de krant. Honder den en honderden waren het er. Die mode lijkt intussen bijna uitgewoed. Wat je een paar jaar geleden drie keer per dag moest lezen of horen, is intussen verminderd tot eens per veertien dagen. Maar helemaal verdwenen is de gehalte-mode nog steeds niet. Een ander voorbeeld uit het verleden is het 'x-aantal'. Inderdaad van voor de navels en de takkenbossen. Al sinds men senheugenis verkeert men wel eens in de situatie niet precies te weten hoeveel er van iets is. Onze taal heeft allerlei middelen om dat uit te drukken. Bijvoorbeeld: Hij bezit vele miljoenen. Of: Hij heeft verschillende vriendinnen. OF Na heel wat borrels wan kelde hij naar huis. Eeuwenlang was dat toereikend. Totdat iemand eens voor de aardigheid zei: Hij bezit een x-aantal mil joenen. Geen creatie van formaat, maar aan de andere kant geheel onschuldig. Was het daarbij gebleven, dan hadden u en ik er waarschijnlijk nooit van gehoord. Maar dan komen de mannen met de kapotte scheer- apparaten, en de mensen met die takken bossen, die ook graag een taalkundige tak kenbos voor hun deur hebben, en dan wordt het ineens: Hij heeft een x-aantal vriendinnen, een x-aantal borrels, een x- aantal dit en een x-aantal dat. Het mag. In een vrij land mag dat, zonder dwangverple ging. Maar het is er niet minder vervelend om. Het gaat voorbij. Dat is tenminste iets. Al leen: het is nog niet weg of de volgende mode staat al voor de deur. De navels kij ken u nog aan, de scheerapparaten zijn nog niet gerepareerd, of iedereen lijkt te moe ten spreken over 'het goede nieuws en het slechte nieuws'. Geen gesprek lijkt meer normaal te kunnen beginnen. De norm is nu: ik heb goed nieuws en ik heb slecht nieuws. Iemand brengt de koffie binnen, en jawel: 'En hier is dan het goede nieuws'. Het slechte nieuws is dat ons strijkijzer er mee ophield, maar het goede nieuws is dat ze in de winkel konden vaststellen dat we ons vergisten. Of het slechte nieuws dat de stofzuiger kapot is, en het goede nieuws dat we een nieuwe gekocht hebben. Of het goede nieuws dat er geen slecht nieuws is. Die kan je trouwens ook omdraaien. Ik heb geen idee waar dat eindeloze gegoochel met goed nieuws en slecht nieuws vandaan komt. Het interessert me trouwens weinig. Ik zou liever weten wat ertegen te doen is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39