Drempel voor smartengeld gaat omlaag f Gesprek van de Dag 'Het zijn niet de spullen maar de herinneringen' I ZATERDAG 8 JULI 2000 152 nnmwnl:i;ir Jammer voor Zuid-Afrika De keuzecommissie van de wereldvoetbalbond FIFA heeft de organisatie van het WK voetbal in 2006 aan de traditionele grootmacht Duitsland vergeven. Op het oog een verdedigbare keuze, want de Duitsers hebben in het verleden diverse grote sportevenementen in goede ba nen geleid. Het WK voetbal in 1974 en het EK voetbal in 1988 zijn daar voorbeelden van. De accommodaties, de infrastructuur en de veiligheid voldoen aan de hoge ei sen die bij een dergelijk groot evenement horen. Maar toch overheerst de gedachte dat er een grote kans is gemist om de voetbalwereld open te breken. Zuid- Afrika stelde zich terecht veel voor van haar kandida tuur. De uitslag van de stemming kwam als een moker slag aan. Na Azië in 2002 (Japan en Zuid-Korea) zou Afrika in 2006 aan de beurt zijn. Maar de meerderheid van de keuzecommissie van de FIFA besloot toch weer Europa aan te doen. Zuid-Afrika was over het geheel genomen een goede kandidaat. De natie heeft in de korte periode na de af schaffing van het apartheidsregime een respectable tra ditie opgebouwd als het gaat om het organiseren van sportevenementen. De Africa Cup (voetbal) en het WK rugby verliepen vlekkeloos en ook het WK cricket zal in Zuid-Afrika worden gehouden. De accommodaties in Zuid-Afrika doen niet onder voor die in Duitsland. Waarmee niet gezegd is dat Zuid-Afrika probleemloos een WK voetbal kan organiseren. De cri minaliteit in de grote steden en de instabiele politieke situatie hebben ongetwijfeld tegen de kandidatuur van Zuid-Afrika gewerkt. Maar dat is niets vergeleken bij het merkwaardige stemgedrag van een aantal gedelegeer den. Er is inmiddels een officieel onderzoek naar omko ping gelast. Vier Aziaten maakten op het laatste moment een om mezwaai pro-Duitsland, louter om FIFA-voorzitter Sepp Blatter, een uitgesproken voorstander van Zuid-Afrika, een hak te zetten. De Nieuw-Zeelander Dempsey ont hield zich tegen de instructies van zijn land in op het moment suprème van stemming. Zijn wispelturige ge drag was van doorslaggevend belang voor de uitslag. Het is een gemiste kans omdat de toewijzing van de or ganisatie van het WK aan Zuid-Afrika een beloning zijn geweest voor de opmars van het Afrikaanse voetbal. Ka meroen, Marokko en vooral olympisch kampioen Nige ria hebben aangetoond dat de Afrikaanse landen al lang niet meer voor spek en bonen meedoen. Een WK in Zuid-Afrika zou onnoemelijk veel waarde kunnen heb ben. Niet alleen in economische zin. Het zou het Afri kaanse continent - dat door stammenoorlogen, aids, na tuurrampen en hongersnood vooral negatief in het nieuws is - erkenning en vreugde geven. De lobby van Beckenbauer en de Duitse politici heeft het gewonnen van het Zuid-Afrikaanse ideaal. Beckham benadeelt Brylcreem met kapsel Zwaar gekuifde rock and rollers gebruikten het. Het haar in een 1 vloeiende, stijve golf gemodel leerd. 's Morgens goed, 's avonds ook nog in model. Met Bryl creem. Een wat stoer zwierig ge baar waarbij de rechter dan wel de linker hand de vette lokken weer op zijn plaats plakt. Elvis, 'buikschuivers' en Brylcreem: de ingrediënten voor succes in de jaren vijftig en zestig. Met nog een korte nasleep in de jaren ze ventig toen John Travolta in Gre ase de rockers weer even nieuw leven in blies. Dat is lang geleden. En het Engelse haarvet van Bryl creem is al lang verdrongen door gel. Gel geeft geen vettige uitstraling. Het haar blijft zitten zonder dat je ziet waardoor. Gel is 'cool'. De Brylcreem-managers zaten met de handen in het haar: wat te doen? Na jaren tobben was het eureka bij Brylcreem. „Voet bal is razend populair. Daar moeten we wat mee", rie pen de marketing boys. Ze stelden vast dat een van de populairste Europese clubs Manchester United is. En een cultfiguur bij die club is David Beckham, getrouwd met ex-Spice Girl Victoria Adams. „Die moeten we strikken!", was de enthousiaste reactie van de marke tingafdeling. Om de voetballer met het prachtige rech terbeen en het sluike haar te strikken betaalde de haar- productenfabrikant 4 miljoen pond (ongeveer 13 mil joen gulden), maar men laeeg waar voor z'n geld want de kop van de voetballer met Brylcreem in z'n haar deed wonderen. De verkopen van Brylcreem haarvet schoten als de voorzetten van Beckham zelf omhoog. De marketingafdeling wreef zich vergenoegd in de handen: een 'golden goal'. Maar David, eigenwijs als hij is, millimeterde vervol gens zijn haar. De voetballer was de vele look-a-likes beu en gooide zijn kop in de wind. Kuif weg en ziedaar: de verkopen van Brylcreem stortten even snel naar be neden als de kuif van Beckham zonder vet. Ruim 25 procent moest Brylcreem inleveren. Om het marktaan deel nog enigszins op peil te houden halveerde super marktketen Tesco de prijs van Brylcreem, maar dat helpt allemaal niets. Brylcreem is niet 'cool' meer, al leen nog maar vet. Als Riek Standaart haar ogen laat dwalen over de tafel met spullen valt de emotie op haar gezicht te lezen. Ze slaat de hand voor haar mond. „Ik word er een beetje emotioneel van. Het maakt die oorlogstijd op eens weer zo levend. Het is alle maal zo overweldigend. Maar ik zou dit moment voor geen goud willen missen", zegt ze terwijl ze een vijftig jaar oude brief van haar man leest. De 80-jarige was gisteren even terug op de plek waar ze met haar man Cor de oorlogsjaren heeft doorgemaakt, Westvest 90a in Schiedam. Daar werd re cent, na meer dan vijftig jaar, bij verbouwingswerkzaamhe den in haar oude woning een onderduikplek ontdekt. Alles was er een halve eeuw lang on veranderd gebleven. De spullen stonden er nog exact zo als haar man Cor het een halve eeuw geleden heeft achtergelaten. De tussenliggende jaren was er al leen een dikke laag stof bijgeko men. Dat er een onderduiker had ge zeten in het blok, was bekend. Maar daarmee hield de kennis van veel buurtbewoners wel zo'n beetje op. Een bewoonster van de aangrenzende Walvisch- straat wist meer van het raadsel te vertellen. Ene familie Stan daart woonde er in de oorlogs jaren. Vader en moeder hadden de woonverdieping in gebruik, en zoon Cor en schoondochter Riek woonden in op de slaap verdieping. Riek wilde gisteren maar wat graag de spullen zien die waren aangetroffen op de onderduik plek van haar in 1976 overleden man. „Ik heb nooit meer aan die plek gedacht. En Cor blijk baar ook niet. Ik wist niet dat die spullen er nog lagen. Na de oorlog heb ik die herinnering waarschijnlijk weggestopt, want het was niet altijd even fijn in die tijd. Ik heb hier een span nende tijd meegemaakt, soms echt verschrikkelijke jaren." De naam Standaart is in Neder land niet onbekend. Hij prijkt namelijk op veel orgels die door hem zijn gebouwd: Standaart Orgels zijn nog steeds een be grip. Om de tewerkstelling in Duitsland te ontlopen had Cor in de loze ruimte van de nok een onderduikzolder ingericht. Daar verbleef hij elke nacht, en soms ook overdag als de Duit sers een razzia hielden. „Cor had een slim systeem be dacht om in die ruimte te ko men," vertelt Riek Standaart als ze naar de lichtkoepel boven het trapgat wijst. „Die had hij voorzichtig losgemaakt en van een scharnier voorzien. Met be hulp van een ladder konden we daardoor op het dak klimmen. Verderop in het dak had hij weer een luik gemaakt waar door hij in die loze nok kon ko men. En als hij dan binnen was, legde ik de dakpannen weer op zijn plek en ging ik terug. Er was dus binnen niets wat wees op een onderduikplek." Maar er waren momenten dat Standaart het niet meer uithield op de benauwde zolder. Dan nam hij het risico om 's nacht in de woning te slapen. Hij had echter wel een 'alarmsysteem' aangelegd, dat gebruik maakte van het feit dat de Duitsers de spanning op het stroomnet herstelden als ze een razzia hielden. „Cor had de stekker van de stofzuiger in het stop contact gedaan en het apparaat aangezet," vertelt zijn vrouw. „Als de stroom dan 's nachts werd ingeschakeld door de Duitsers ging dat ding uiteraard hard loeien. Reken maar datje dan rechtop in je bed za had Cor genoeg tijd om kruipen." Bij het doorkijken van d len heeft Riek Standaart der voorwerp een tienta len paraat. „Door deze s komen zoveel herinnert naar boven. Ik raak er et je ontdaan door. Het ziji zozeer de spullen, maar halen die eraan zijn verli Dit heeft zo veel waarde mij." Van de huidige bei Michiel van den Heuvel het allemaal meenemen u heeft het veel meer wa dan voor mij." EDWIN CORNELISSE Bedragen zijn hier veel lager dan in buurlanden Driehonderd gulden voor een gescheurde enkelband, vijfentwintigduizend piek voor het ongevraagd publiceren van foto's bij advertenties voor 06-sekslijnen, en tweehonderdduizend gulden voor een dwarslaesie. Hoewel leed niet in geld is uit te drukken, wordt steeds vaker smartengeld geëist. Dagelijks dragen de ouders van Joost de zware last van de zorg voor hun gehandicapte zoontje. Als gevolg van een medische fout moet hun baby zwaar ge handicapt door het leven. De ouders eisen nu, naast de in middels aan Joost toegekende schadevergoeding, smartengeld voor hen zelf. Hun leven is im mers ingrijpend veranderd. De zaak is uniek, omdat het toekennen van smartengeld aan de naasten van een slacht offer niet mogelijk is in Neder land. Volgens letselschade-ad vocaat J. Beer kan de zaak in september wellicht tot een doorbraak leiden, als de rechter daadwerkelijk smartengeld toe kent De drempel om smartengeld te eisen is nu nog vrij hoog in Ne derland, stelt mr. S. Linden- bergh, jurist aan de Universiteit Leiden en gespecialiseerd in smartengeld. Het geld wordt los van de materiële schade vastge steld. Het verzacht het leed niet, maar wordt uitgekeerd ter compensatie van de 'verminde ring van de levensvreugde'. Vaste tarieven zijn er niet. Het boek Smartengeld van de ANWB, met gerechtelijke uit spraken, vormt slechts een lei draad voor het vaststellen van Volgens Lindenbergh is er tus sen Nederland en de buurlan den geen groot verschil in de bedragen als het gaat om de 'minder ernstige' gevallen, zo als blindheid aan een oog of een geamputeerde arm. Bij ern stiger gevallen is er echter een onverklaarbaar groot verschil. Een duidelijk voorbeeld is een 23-jarige Nederlander die in Engeland bij een auto-ongeluk een dwarslaesie opliep. De En gelse rechter stelde een smar tengeld van ruim 495.000 gul den vast. Een slachtoffer met vergelijkbaar letsel kreeg in Ne derland slechts 200.000 gulden uitgekeerd. Een volgende stap is het toe kennen van een geldbedrag aan nabestaanden. Lindenbergh is hier een groot voorstander van. „Als je als ouders een kind ver liest tijdens een auto-ongeluk, en daar geen aantoonbaar gees telijk letsel aan hebt overgehou den, kun je nu nergens verhaal halen." Onze wetgeving kent niet de mogelijkheid om smar tengeld voor nabestaanden te eisen. Het kabinet is bang voor een stroom emotionele en ge voelige processen. „Het is ook moeilijk om een grens te trek ken. Want iederéén rouwt na tuurlijk om de overledene", al- ARCHIEFFOTO dus Lindenbergh. Ook advocaat Beer ziet graag dat nabestaanden smartengeld mogen eisen. Hij vindt het on redelijk dat zij alleen de begra feniskosten vergoed krijgen. „In de praktijk merken we dat dat niet voldoende is om het rechtsgevoel van de nabestaan den te bevredigen." In veel Zuid-Europese landen is het voor nabestaanden wel mo gelijk om voor smartengeld in aanmerking te komen. Het ei sen van miljoenenbedragen zo als in de Verenigde Staten, acht Lindenbergh hier uitgesloten. In de VS wordt een bedrag bo ven op het smartengeld geëist om de andere partij te straffen. Dit is in Nederland niet moge lijk. Oorzaak van de toenemende 'claimcultuur' is volgens Lin denbergh de indivualisering van de samenleving. Dertig jaar geleden dachten mensen er niet aan om smartengeld te vra gen. Ook de overheid, die zich steeds meer terugtrekt speelt een rol. „Als mensen niet meer kunnen rekenen op de overheid moeten ze het ergens anders halen." De professionalisering van in letselschade gespeciali seerde advocaten zorgt ook voor een toename van smarten geldclaims. Volgens Lindenbergh willen de verzekeraars wel meegaan als het gaat om smartengeld voor nabestaanden, maar uiteinde lijk zijn het de premiebetalers, oftewel de samenleving, die het moeten betalen. Maar het blijft een lastige zaak, 'want je kunt moeilijk aantonen hoeveel je van iemand hield'. HELEEN SLOB Bedragen die door de Na zware hersen schudding verlies van reuk en smaak 8000,- Beperking van het gehoor na verkeers ongeval 25.000,- Gebroken nek na - verkeersongeval 30.000,- Gekneusde enkel na aanrijding op de fiets 300,- Blind na auto-ongeluk 75.000,- Gezichtsverminking na hondenbeet 8000,- I LGebroken schouder na ski-ongeluk 1750,- Het niet meer kunnen strekken van de pink na brommerongeluk 600,- Bron: ANWB Smartengeld /Verkeersrecht GN/GPD-Graphics/R S. Duizend pit voor slaaptekor Smartengeld voor een nephandgranaat in de wi mer, een gestolen auto o luidruchtige haan. Het zi zonderlijke zaken tussen ernstige lichamelijke en sche gevallen, die beschr staan in het boek Smarte van de ANWB. Een greep verschillende gerechtelij! spraken. - Nadat bleek dat haar au stolen was kreeg een vroi psychische klachten. In d stolen auto lagen spullen grote affectieve waarde, x onder een portefeuille en magneet. Smartengeld: 9. gulden. - Een vrouw kreeg de sch haar leven toen een voon dat sterk op een handgrai leek, in haar huiskamer b de. De gebeurtenis maakt veel emotie in haar los da overspannen raakte. Sma geld: 5000 gulden. - Vele slapeloze nachten wege het nachtelijk hanei kraai bij de buren, kostte man zijn baan. Hij had di i nige psychische schade o c pen dat hij arbeidsongest werd. Het leed werd vera met 10.000 gulden. - Een jong echtpaar had loze nachten omdat de vt van hun huis niet doorgir c was te wijten aan de pote koper. Het echtpaar kreej gulden om de slaap in te - Na een ongeluk durft ee k torliefhebber niet meer oj c motor te stappen. Omdat zijn grote hobby hierdoor meer kan uitvoeren werd gulden smartengeld toegf c zen. - Een veehandelaar werd i zijn buurman met de riek dreigd. Voor de schrik en angst kreeg de man 500 g - Een werknemer bij een bloembollenbedrijf werd g matig door de eigenaren scholden voor 'aap'. De n i kreeg 1500 gulden. - Door een verstopte riole i stroomde het afvalwater v buren, inclusief ontlastinj :i door het huis. De getroffei u woonster kreeg 500 guldei ij smartengeld. - Een 46-jarige schaderegi werd zonder reden ontslaj Na het ontslag werd de m; beidsongeschikt. Smarten 25.000 gulden Rear Window Deze column heeft drie bedrijven en een epiloog. Ik begin met het derde bedrijf. Het speelde zich een paar weken geleden af bij mij thuis. Ik zat naar de film Rear Window van Hitchcock te kijken. Ik weet niet meer welke zender hem uitzond. Er kwam onver wacht visite langs. Ik stopte snel een band in de videorecorder zodat ik later het slot van de film zou kun- Tweede bedrijf. Twintig jaar gele den. Een Amsterdamse bioscoop had enige maanden lang ieder weekend films van Hitchcock op het program ma. Twee per voorstelling: één film van voor en één van na de oorlog. Op een bepaalde avond stonden The Lady Vanishes en Rear Window op de affi che. Ik kocht een kaartje en zag 'The La dy', die ik trouwens al eens gezien had. Na de pauze verscheen echter niet Rear Window op het doek maar The Man Who Knew To Much. Waarom weet ik ook niet. In ieder geval mis te ik Rear Window waar ik me erg op verheugd had. Ik zal uitleggen waarom. Eerste bedrijf. Bijna veertig jaar geleden. Ik zat in militaire dienst op de vliegbasis Volkel. Een afgele gen plek waar niets te beleven viel. Behalve 's avonds tussen zeven en half negen. Dan draaide er een film in de bioscoopzaal. Iedere avond een ande re. Entree: veertig cent. Daar was voor gezorgd door een sergeant van de welzijnszorg. Hoeveel lezers zouden nog weten wat de welzijnszorg was? En hoe veel zouden nog de standaardgrap kennen: Uw wel zijn zal ons een zorg zijn. Maargoed, die sergeant had na veel soebatten van zijn bazen in Den Haag gedaan gekregen dat er iedere avond een nieuwe film kwam om ons dienstplichtigen van de straat te houden. Die films waren met geen peper of zout te genieten. Het waren meestal bijbelse drama's gepro duceerd door een maatschappij die connecties met het Vaticaan had. Je zag bij de muur van Jericho of aan het Meer van Tiberias bijbelse tijden herleven via figuranten op gymschoenen. Dat niveau. B-films is te vriendelijk uitgedrukt. Toch betaalden we allemaal iedere avond onze vier dubbeltjes in de hoop op beter. IJdele hoop dus meestal verlieten we een halfuur voor het einde de zaal. Tot grote woede van die sergeant die ook de operateur was. Totdat op een avond niet Simson de Geweldenaar vertoond werd maar Rear Window. De zaal was afgeladen. En geen soldaat verliet voortijdig de bioscoop. Maar toen, juist op het moment dat de spanning ten top gestegen was, brak de film af. Het zaallicht ging aan en door de luidsprekers hoorden wij de operateur: „Mijne heren, net als altijd kunt u ook nu een half uur voor het einde de zaal verlaten. De film is afge lopen. "Een fraaie wraak. Al dacht ik er indertijd anders over. En zo komt het dat mijn drie pogingen om Rear Window te zien alle drie mislukt zijn. Epiloog: het zou voor mijn verhaal natuurlijk aar dig zijn als die video-opname mislukt was. Maarzo vriendelijk was de werkelijkheid niet. Het slot van de film staar keurig op de band. Ik heb die opname onlangs bekeken. Goede film, Rear Window. Ik zal u niet verklappen hoe hij afloopt. Het oudste dagblad van de Verenigde Staten, THE HARTFORD COURANT, heeft zijn verontschuldigingen aange boden voor zijn betrokkenheid bij de slavenhandel, meldt de Amerikaanse zender ABC. ,,We zijn niet trots op dit deel van onze geschiedenis en we bie den onze excuses aan voor elke betrok kenheid van de krant in de verschrik kelijke praktijk van het kopen en verko pen van mensen in de afgelopen eeu wen", schrijft de hoofdredactie in de krant uit Connecticut, die in 1764 door Thomas Green werd opgericht. Zoals veel Amerikaanse kranten in de 18e en 19e eeuw plaatste de Hartford Courant advertenties waarin slaven te koop werden aangeboden of waarin „eigenaren" beloningen uitloofden voor het terugbrengen van weggelopen slaven. Dergelijke advertenties bl tot 1823 gemeengoed in de krant ook geregeld uiterst racistische mentaren publiceerde. De Britse politie heeft donderda even buiten het House of Commoi het Lagerhuis, een opmerkelijkec dekking gedaan. In het park naas' parlementsgebouw werden tussen afrikaantjes ook CANNABISPLAN L aangetroffen. De politie denkt dat wietplanten twee maanden geledf or zijn gezaaid, toen een groep van 6 oi milieuactivisten een protestactie! d, in het parkje. Behalve cannabis b )|t wortel- en uiplanten welig te tierei u het park. De ongewenste planten: len worden weggehaald, zei de pc

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2