SCUOL 42 Fietsen langs een carillon van koebellen nt Nederlandse Verkoopt' kathedraal van Canterbury DIARREE Populairiteit korte vakanties stijgt Toerisme ,TERDAG 8 JULI 2000 1 Het gaat sneller dan wandelen. Zeker als je J afdaalt. En omdat je met jj J de crossfiets ook nog eens een keer op voor automobilisten onbereikbare plekken ;omt, werd het een rage. Honderden mountainbike-routes zijn er onderhand in de elj R Alpen uitgezet. Zoals in 3 de bergen boven Scuol in het Zwitserse kanton Graubünden. Zijn de wegen en paden daar niet veel te steil? Te ruig? Te zwaar kortom? Welnee. Versnellingsapparaten staan voor niets tegenwoordig. Aan het einde van de weg zou den we een groot hotel zien. Een Kurhaus, zeg maar. Daar moesten we rechtsaf naar be neden, een smal bruggetje over. Aan de overzijde ging het dan meteen naar links en als we vervolgens langs het riviertje langzaam naar boven zouden rijden, kwamen we vanzelf in Zuort. „Vrij zwaar", had Mar kus Schleszies gezegd, „maar onvergetelijk mooi." Dat laatste klopte; dat eerste niet. Schitte rend inderdaad, de route naar de San Flurin-Alp. Maar hij was niet 'vrij zwaar'; hij was ontzet tend zwaar. Foutje van Markus. De mecaniciën van Biketours, een fietsverhuurbedrijf in Scuol, dacht dat het traject na de verwoestende lawines van de afgelopen winter weer was opengesteld. En dat was dus geenszins het geval. 'Absoluut niet linksaf, dreigde het bordje aan de ande re kant van het splinternieuwe, naar versgezaagd hout geuren de bruggetje, 'levensgevaar'. En bij een enorme zwarte pijl stond de tekst: Voor alle rich tingen pad rechtdoor omhoog volgen.' Vakanties worden pas echt onvergetelijk als ze span nend zijn. Dus was dat uurtje op die steile wand diep in het Val Sinestra achteraf het leukste van de hele week. ■Pad? Waar dan? Fietsen was onmogelijk en stenen, struiken en overhan gende rotsen maakten zelfs het klauteren moeilijk. Dat de mountainbikes daarbij ook nog Veel gondelbanen zijrl tegenwoordig ingericht voor het vervoer van mountainbikes. omhoog moesten worden gehe sen, was een extra probleem. De te volgen procedure was snel gevonden. Kleine variatie op les één in de cursus bergbe klimmen. Om en om omhoog, waarbij de fietsen door de on derste aan de bovenste werden gegeven. Het was snikheet. De blikkerende, platte rotsen de den pijn aan zowel ogen als voeten en muggen, wespen en andere enge prikbeesten cirkel den als gevechtshelikopters om onze zwetende hoofden. Het Kurhaus verdween langzaam in de groene diepte; de wüdschui- mende, nog enigszins verkoe ling brengende rivier eveneens. Op een zeker moment hoorden we een carillon van koeienbel- len. Er moest tussen deze chaos dus nog een weitje liggen. Met misschien wel een boerderij. Maar die hebben we nooit ge vonden. Wrak Soms schieten zelfs de fameuze kaarten van de Zwitserse 'Servi ce topographique fédéral Wa- bern-Berne' tekort. Maar het kan natuurlijk ook zijn dat we domweg zijn verdwaald. Hoe het ook zij: het lange afstands pad (roodwitte markering) waarop we uiteindelijk beland den, leidde ons met veel stijgen en nog meer dalen pardoes te rug naar de rivier. Waarover een angstig wrak bruggetje lag te bibberen. 'Zuort', lazen we na enig turen op het gele weg wijzertje op de andere oever. Eerst maar eens wat eten en drinken. Later moesten we er om lachen. Bleek onze huiver gebaseerd op louter dommigheid. Met dank aan de Zwitserse andelaars die vanuit de richting Zuort kwa men. Niks bruggetje. Veel te ge vaarlijk. Gewoon naar beneden, schoenen en sokken uit, stukje waden door de rivier en aan de overzijde weer naar boven. 'Grüezi mitenand. En schone Tag noch'. En daar gingen ze. Ons beschaamd lacherig ach terlatend. Hadden we dit zelf niet kunnen bedenken? Een magnifiek traject. Vooral voorbij Zuort. Het pad speert zich aanvankelijk nog met een paar stinkend steile bochten hemelwaarts; daarna stijgt het gemoedelijk naar de op bijna 2080 meter hoogte gelegen San Flurin-alp. Precies vijfenvijftig meter lager dan de aan de an dere kant van de Inn ('En', zeg gen ze in het Unterengadin) ge legen Alp Astras waar we giste ren waren. Maar die was veel makkelijker te bereiken ge weest. Eerst glad asfalt, dan een ruige, maar goed bereidbare weg vol steenslag, vervolgens een verrukkelijk, blond berg- Jaarlijks melden zich zo'n anderhalf miljoen bezoekers bij de kathedraal van Canterbury. Daarmee staat de Anglicaanse moederkerk in de top tien van drukstbezochtste Britse be zienswaardigheden. Een hoeveelheid die onderhand om wel iets meer vraagt dan alleen maar het tijdig ope nen en sluiten van de kerkdeuren. Dus werd er onlangs een marketing afdeling in het leven geroepen. Die wordt geleid door een Nederlandse, de uit het Twello afkomstige Thérèse Heslop-IIsseldijk. De eerbiedwaardige Anglicaanse Kerk op de commerciële toer. Dat klinkt nogal profaan. Thérèse Ijsseldijk vriendelijk lachend. „Bittere nood zaak. Tot 1995 was iedereen van harte welkom. Entree werd er niet geheven. We kregen daardoor per jaar 2,2 mil joen bezoekers en dat gaf enorme fi nanciële problemen. De kerk kostte per dag aan onderhoud en dergelijke negenduizend pond, zo'n 32.000 gul den. Inkomsten waren er nauwelijks. De kerk is zeker niet arm, maar dat was niet vol te houden. Dus zijn we in 1995 onder meer begonnen met het heffen van entree." Maar kan dat dan, een kerk die toe gangskaartjes verkoopt? Thérèse He- slop: „Niet natuurlijk als je een dienst wilt bijwonen. En inwoners van Can terbury zijn ook vrijgesteld van beta ling. Maar veruit de meeste bezoekers komen niet uit religieuze overwegin gen. Ze willen slechts kennismaken met een belangrijk cultuur-historisch erfgoed. Een heel andere benadering dus. En daar vragen we nu geld voor." Sinds de heffing van entreegeld is het bezoekersaantal gedaald: van 2,2 naar 1,5 miljoen in het afgelopen jaar. He- slop streeft voor dit jaar echter alweer naar 1,7 miljoen bezoekers, zeker nu ze sinds dit voorjaar de beschikking heeft over een hypermodern educa tion centre aan de voet van het impo sante godshuis. Op de vraag of er ver schil zit in het verkopen van het pro duct 'kathedraal' of het verkopen van lucifers zegt ze: „Ja, ongetwijfeld. Het gaat tenslotte om totaal verschillende zaken. Zelfben ik niet echt actief be zig met het geloof. Maar iedere keer als ik in de kathedraal ben, voel ik me onder de indruk. Hoe ver de mens ook is verwijderd van religie en kerk, je bent hier toevallig wel verbonden met een eeuwenoud, iridrukwekkend verleden, met de wortels van je cul tuur. In een tijd van toenemende rus teloosheid is het heel belangrijk zo'n schuilplaats van stilte te bieden. Het is een aspect van mijn werk dat me veel voldoening geeft." CHRIS VAN TWISK» Heel populair op feesten en partijen. Vakantieverhalen over en ge ziektes. Naar tante Paulien, wiens nicht tijdens een trektocht door het Amazone-gebied werd geprikt door een malaria-mug, wordt nauwelijks meer geluisterd. Ja, erg hoor. Maar het lieve kind leeft nog steeds. De spanning is er af. Dat moet met de collega van oom Karei nog maar worden afge wacht. Op een reisje langs de Nijl kreeg hij opeens verschrikke lijke jeuk. Wat denk je? Had-ie Bilharzia. Een wormpje dat dus dwars door je huid naar binnenkruipt en vervolgens aan je in gewanden begint te knagen of zoiets. Die vriend van Herman-Pieter schijnt er trouwens ook naar aan toe te zijn. Liep in Midden-Amerika een ci-, een ci-, een ci- guateravergiftiging op. Hij had er wel zelf om gevraagd. At nota bene gesmoorde barracuda in een zo'n achteraf tentje op strand. Dan ben je toch gek? Ik luister de verhalen met verbazing aan. Die - toevallig of niet z - altijd over de vriendin, van de neef van k een goeie kennis gaan. Zelf zijn de vertel- 2 Iers nooit verder gekomen dan een flinke O diarree. Maar daar mogen ze best trots op z zijn. Want', zoals Bernd Schutz van het inmiddels niet meer bestaande A-Reizen ooit zei, 'wie geen diarree heeft gehad, o heeft nooit een verre reis gemaakt. De vakantieparticipatie van Nederlanders boven de achttien jaar is vorig jaar voor het eerst tot boven de 80 procent gestegen. Dat betekent dat in 1999 van elke honderd landgenoten er meer dan 80 één of meerdere keren op vakantie is geweest. In 1998 waren dat er vol gens het bureau Continu Vakantie Onderzoek (CVO) nog ruim 79. Bij het Nipo, waar andere rekenmethodes worden gebruikt (geen leeftijdsgrenzen) ligt dat cijfer overigens op of nabij de 70. Ook daarmee zijn Nederlan ders nog altijd één van de reislustigste volkeren van de wereld. Een 'eer' die wordt gedeeld met de Zwitsers, de Duitsers en de Denen. Uit het CVO-onderzoek blijkt verder dat het totaal aan tal vakanties met drie procent toenam van 29,6 miljoen in 1998 toe tot 30,5 miljoen in 1999. Het aantal buiten landse vakanties groeide van 13,6 miljoen naar 14,2 mil joen; een toename van 4,5 procent. Het aantal binnen landse vakanties steeg licht met 1,5 procent, van 16,1 miljoen (1998) naar 16,3 miljoen (1999). Deze groei komt geheel ten goede aan de vaste standplaatsvakan ties. Het aantal toeristische vakanties bleef vrijwel gelijk met 11,1 miljoen. Opmerkelijk is de nog steeds stijgende populairiteit van korte vakanties (2 tot 4 dagen). In die categorie is een forse groei van 6 procent waar te nemen. De trend van korter en vaker op vakantie zal zich naar verwachting voortzetten. In eigen land werden de Noordzeebad plaatsen, met*2,6 miljoen vakanties het meest bezocht, op de tweede plaats volgt de Veluwe. Frankrijk blijft de belangrijkste buitenlandse vakantiebestemming van Nederlanders. Duitsland, Spanje en België volgen op ruime afstand. Groei bij de buitenlandse bestemmingen van Nederlandse toeristen is vooral te vinden bij Frank rijk en Duitsland. Minder in trek zijn Groot-Brittannië en de Verenigde Staten; dit komt met name door het dure pond en de dure dollar. Moderne versnellingsapparaten m steilste bergpaden te overwinnen. dorpje met de merkwaardige naam S-charl en tot slot het pastorale kronkelpad langs de snel stromende Clemgia. Kettingblad Twintig kilometer bijna, met - als je vanuit Scuol vertrekt - een hoogteverschil van negen honderd meter, te doen. Zelfs voor de minder geoefende fiet ser. Versnellingsapparaten staan voor niets tegenwoordig. Zeker als het kettingblad vóór nog kleiner is dan het kransje achter. Bovendien kan hij in S-charl (niet meer dan een pleintje, een kerkje, wat huizen, een boerderij en twee heerlijke restaurants met zonneterras) tot rust komen, met voor zich een Schoppa da jotta engiadi- naisa (gerstsoep). Of domweg een stuk notentaart, de specia liteit in het Unterengadin. Of is dat wellicht de pruimen- het de fietser mogelijk zelfs de FOTO'S SCUOL TOURISMUS taart Zwetschgentortevan Frau Nelly Huber van pension Arina in Vna? Of de schotel met ultradun gesneden plakjes bergkaas en Bündner rookvlees platda'l signunin het enige restaurant van Avrona? Vijf rit ten reden we die week. Lang zaam oplopend in moeilijk heidsgraad. De eerste dag fiet sen we met een lied op de lip pen door het dal langs de rivier, de tweede - al iets meer zwoe gend - naar het hoog boven het dal uittorende Schloss Tarasp en tot slot naar al die Alpenwei tjes vol bruine koeien, geurend gras en gorgelende bergbeekjes. En toen het uiteindelijk dan toch wat te steil werd (de route Ftan - Motta Naluns), wel toen namen we - met fiets en al - de gondelbaan. Want dat ding gaat tenslotte niet voor niets. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Scuol ligt in het Unterengadin (Zwitserland). Met de auto kan voor de route Bazel-Zürich-Bad Ragaz-Landquart-Davos-Fluël apas (2383 meter) -Susch-Scuol worden gekozen, maar het is sinds vorig jaar ook mogelijk vanuit Landquart of Klosters (Selfranga) de autotrein door de nieuwe Vereinatunnel naar Scuol te nemen. Wie in Scuol slaapt, kan via de hotelier korting krijgen (tot 25 procent) op het treinkaartje. Informatie bij het station van Scuol: (0041) .81.864.11.81 Vanuit Scuol zijn twaalf bewegwijzerde mountainbikeroutes uitgezet. Één eenvoudige, zeven middelzware en vier moeilijke. De afstanden variëren van 12 tot 40 kilometer en de hoogteverschillen kunnen oplopen tot ruim 1200 meter. Alle trajecten zijn beschreven in een 'Bike Guide' die klaar ligt aan de balie van het kantoor van Scuol Tourismus, bij het busstation. Daar is ook een aanvullende 'bikekarte' te koop (2,50 Zwitserse francs). Mountainbikes zijn te huur bij Biketours, dat is gevestigd in het souterrain van de bergbaan naar Motta Naluns. Het telefoonummer is (0041) .81.864.82.20 en het E-mailadres info@biketours-scuol.ch. Eventueel kan daar ook een gids worden gehuurd. De huurprijs (inclusief valhelm) bedraagt 35 Zwitserse francs per dag; voor zes dagen moet 130 Zwitserse francs worden betaald. Ook is het mogelijk meerdaagse tochten te maken door onder meer het Nationale Park. Bagage wordt nagebracht. Verdere informatie: Scuol Tourismus, CH-7550 Scuol, telefoon (0041).81.861.22.22 Internet: www.scuol.ch. of Zwitserland Toerisme in Amsterdam, telefoon (00800) .100.200.30 Internet www.zwitserland.nl. FEITEN CIJFERS Polders Stichting Museummolen in Schermerhorn organiseert op 23 juli, 30 juli en 6 augustus excursies waarbij on der meer de Schermer wordt bezocht, de 'laatste gave droogmakerij van Nederland'. Ook wordt per fluister boot een vaartocht gemaakt door de Eilandspolder en zijn er bezoeken voorzien aan zowel het 'kleinste huis je van Schermerhorn' als de Museummolen in diezelf de plaats. De prijs bedraagt 37,50 gulden en reserve ren wordt aanbevolen. Informatie en reserveringen: telefoon (072).502.15.19. Classificatie De kwaliteit van de Duitse kampeerterreinen zal in de toekomst worden aangegeven met behulp van één tot en met vijf sterren. Gelet zal daarbij worden op onder meer de receptie, het sanitair, de ruimte van de staan plaatsen en de ligging. Wanneer het nieuwe beoorde lingssysteem precies ingaat, is nog niet bekend. Witte fietsen In de Deense hoofdstad Kopenhagen kunnen vakan tiegangers voor de zevende achtereenvolgende zomer gratis gebruik maken van de zogenaamde 'witte fiet sen'. Maar er zijn er dit jaar wel 500 minder beschik- bear dan voorheen. Volgens directeur Stig DeGeer van de organisatie Bycycklen is dat te wijten aan diefstal. 'De meeste fietsen die wij missen zijn door toetisten meegenomen als souvenir. De Deense douane ontdek te laatste veertig exemplaren aan boord van een Pool se kustvaarder.' Zonder ouders Bij de ANWB verscheen een zogenoemde 'ledenwij- zer' met daarin tips voor jongeren die voor het eerst zonder ouders op vakantie gaan. De brochure die 'Op reis zonder ouders' is geheten, wijst de weg naar reis organisaties en geeft een groot aantal tips. Ook wordt er uitgebreid aandacht geschonken aan de voorberei ding op de vakantie en aan uitstapjes in zowel Neder land als het buitenland. Het gidsje is voor leden gratis af te halen bij alle ANWB-vestigingen en de ANWB/V- W-agentschappen. Radioverkeersinformatie In Frankrijk is sinds kort de radiozender Autoroute FM in de lucht. Daarmee wordt getracht enige lijn te bren gen in de verkeersinformatie-chaos die in de loop der jaren in de Franse ether is ontstaan. Filenieuws is voortaan in zowat het hele land te beluisteren op 107.7 Mhz FM. Alleen de snelwegen aan de westkust (inclusief de veel bereden AIO tussen Poitiers en Bor deaux), in het Alpengebied en vlak onder de grens met Luxemburg vallen nog buiten het bereik van 'Ra dio Autoroute'. Daar moet worden afgestemd op de frequenties die staan aangegeven op borden die langs de wegen zijn geplaatst. Skateroutes In Flevoland werd onlangs de eerste van zeven beweg wijzerde skateroutes geopend. Het gaat om de zoge noemde Olympic Circle (22 kilometer) die begint en eindigt bij het Nederlands Sportmuseum in Lelystad en de skater door verschillende wijken van de ge meente voert. Binnenkort komt daar een tweede bij: de 28 kilometer Flashing D-tour (start en finish bij Pannenkoekhuis Dubbel). Ook Dronten, Nagele, Tol- lebeek en Zeewolde krijgen skate-trajecten. De mees te tochten staan al beschreven in folders die voor 1,75 te koop zijn bij de de WV/ANWB-kantoren in Flevoland.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29