Patrick Rafter logenstraft zijn doktoren 'besmet' als meedoet an den Hoogenband 'spoelt aan' Sport De nieuwe oppergod wil wereldkampioen worden SCOREbord Storm van kritiek op stemgedrag Dempsey Wolvega, zaterdag 8 juli Eerste koers: Nanza Fly- er, Nibudoh Topfok, Otis .~7~ Buitenzorg. Tweede -1-^ koers: Otse de Linde, Old Star Z, Nimada Sole. Der ft^ de koers: O Jules S, Ori- SJJ ental Dragon, Obelix Vic- III tory. Vierde koers: Mister ft Maikel W, Paint Chip, Normanjeanmeadow, Z Man in Green. Vijfde koers: Kansrijk Pompa- no, Nero van Exito, Neve- le W. Zesde koers: Ovita van Barke, Onita Bayka, Orion. Zevende koers: Oaessa Gold star, Ozorayah, Olympic Boko. Achtste koers: Lover Boy, Mar ty, Lars van Zuilen. Negende koers: Nobletilly Boszorg, No- belo P, Nick the Bananas. Tien de koers: Nadir Wolfhorn, Mak ker Oldeson, Navada B. Duindigt, zondag 9 juli Eerste koers: Plagom, Riki's Go ran, Nikay. Tweede koers: Ab ba, Tamerin Bay, Furaja. Derde koers: Sabina, Jamman Al Mels, Nour II. Vierde koers: Nathan Ricardo, Meadow Zorgwijk, Normandie, Liveliness Renka. Vijfde Koers: Blue Neville, Irish Pet, Laiandros. Zesde koers: Or kaan, Ossian Transs R, Nobel Casdeton. Zevende koers: King Summerland, Quinto, Casey S. Achtste koers: Katoesjha, My Way K, Kanouk D. Negende koers: Dax, Spirit Landzicht, Miros. Tiende koers: Sabir DA, Ikmal du Breuil, Sant Nuits. Elf de koers: Key Jubilee, Le Nor mand, Lewis Transs R. Twaalf de koers: Temple Ass, Glowing Light, Pasta Chuta. Een professionele visie op websites Internet voor Uw bedrijf .^yn" - Business websites I CT - Internet oplossingen T: 071-576 48 24 F: 071-576 43 74 W: www.ict-vision.nl IRDAG 8 JULI 2000 (lecompetitie wordt weer Eredivisie De oorspronkelijke naam van de hoogste voetbaldi- wordt in ere hersteld. KPN en Eredivisie NV herintroduce- jet ingang van het nieuwe seizoen de naam eredivisie. KPN competitie wordt daarmee KPN Eredivisie. Met de overeen- tré st die KPN en Eredivisie NV sloten, is een rechtenbedrag ini ruim tien miljoen gulden per seizoen gemoeid. Het contract een loopjaar van twee seizoenen. In het verlengde van de eenkomst overleggen KPN, Planet Internet en Eredivisie NV 4 de ontwikkeling en exploitatie van de mogelijkheden die met biedt. Bedoeling is dat op termijn hoogtepunten van strijden via de computer worden aangeboden. [eevaller' Lafeber in Dublin jn» Een meevaller, zo omschreef golfer Maarten Lafeber lieuws dat hij nog net de cut had gehaald in het met 5,2 eM oen gulden gedoteerde Smurfit European Open. De 25-jari- jndhovenaar had een matige tweede ronde gespeeld op de 0 72 baan. Met drie birdies en zes bogeys was Lafeber op een e van 75 slagen uitgekomen. Zijn totaal van 147 (+3), goed s een gedeelde 64ste plaats, leek alleen maar goed voor een roegde vlucht naar Schiphol. Dat bleek niet het geval. Het is ijfde keer in de laatste zes toernooien dat Lafeber zich tst voor de finaleronden. fco aans topscorer naar Atletico Madrid rid* Aanvaller SalvaBallesta, afgelopen seizoen topscorer 1 panje met 27 doelpunten, verhuist van Racing Santander r Atletico Madrid. De transfer is verrassend, aangezien Atle- afgelopen seizoen degradeerde. De spits tekende voor zes .Atletico betaalde zo'n 21 miljoen gulden voor Salva, die de nmer twee op de topscorerslijst van vorig jaar, Jerrel Hassel- ik, moet doen vergeten. ichs terug bij PSV hoven Robert Fuchs maakt weer deel uit van de selectie landskampioen PSV. De middenvelder was na de winter- voor de rest van het vorige seizoen verhuurd aan zijn oude 'W De Graafschap, waar hij al eens 3,5 jaar speelde. Overigens oot Fuchs zijn opleiding ook al bij PSV. De verkoop van sei- nkaarten bij PSV heeft inmiddels met 26.500 een record- gte bereikt. Voor de resterende duizend kaarten ligt nog een zienlijke hoeveelheid aanvragen bij de administratie van de qi b te wachten. De capaciteit van het stadion is vergroot door een hoek van de tribunes is dichtgemaakt. Andere hoeken ;en later dit jaar. untoernooi Europa cup sterk bezet doorn Het tweede Europacup-toernooi voor damteams 116 tot en met 19 augustus in Velp) kent een uitermate ster- lezetting. De Nederlandse kampioen Hiltex is met Rob Clerc, s Thijssen, Paul Oudshoorn en Hein Meijer een van de favo- en. Die rol wordt gedeeld met het Wit-Russische Minsk (met -wereldkampioen Gantwarg) en het Russische Neftianki t rapid-wereldkampioen Georgiev). Vorig jaar won Minsk de de van Hiltex. De tweede Nederlandse deelnemer is Witte iMoort (Westerhaar) met Gil Salomé, Edwin Twiest, Mark lolski en Eddy Hilberink. Van Gaals wens gaat in vervulling. Zo geëmotioneerd als hij zaterdag 20 mei afscheid nam van Barcelona, zo aangenaam kalm en zelfverzekerd pre senteert Louis van Gaal zich gistermid dag in Amsterdam als de nieuwe goe roe van de KNVB. Want de opvolger van Frank Rijkaard als coach van Oranje wordt meer dan alleen bonds coach. Van Gaal krijgt in Zeist het vol ledige mandaat over het technisch be leid, van hoog tot laag. Van het grote Oranje tot de aanstormende jeugd van veertien jaar. „Ik zal me alleen niet be moeien met de opleiding van trai ners." Maar dat is dan ook het enige. Het wordt vooral slikken voor de trainers die in Zeist zijn achtergeble ven, vooral voor Han Berger, de coach foto »anp van Jong Oranje. Hij zal zich moeten plooien naar de wetten van de nieuwe oppergod. Want wie Van Gaal kent en bij Ajax en Barcelona met hem heeft gewerkt, weet dat hij niet alleen een topcoach is, maar vooral een perfec tionist. Hij legt voor alles en iedereen de lat enorm hoog en zweert bij een strakke organisatie en een ijzeren dis cipline. „De lange termijn zit mij in het bloed. Dat is mijn ambitie. Maar mijn ambitie is ook hartstocht en emotie om met dit Nederlands elftal over twee jaar wereldkampioen te worden." „Hier zit een zeer gelukkig mens. Ei genlijk had ik mezelf voorgenomen een jaar rust te nemen. Maar diep in mijn hart wist ik dat meteen zou toe happen als de kans zich voordeed om bondscoach te worden. Dat heb ik al tijd gewild, daar heb ik nooit een ge heim van gemaakt. Ik heb daarvoor bij Barcelona zelfs een clausule in het contract laten opnemen. Achteraf is het misschien een geluk bij een onge luk dat ik ben vertrokken bij Barcelo na. Natuurlijk heb ik er rekening mee gehouden dat mijn naam op het lijstje met kandidaten zou staan toen bekend werd dat Rijkaard stopte. Ik zou liegen als het niet zo was. Met het oog op de WK-kwalificatie- wedstrijd begin september tegen Ier land roept Van Gaai al medio augustus de internationals voor drie dagen bij een. Niet om te trainen, maar om te praten en te discussiëren over de te leurstellende afloop van Euro 2000. „Ik kan me voorstellen dat ze het daar nog steeds heel moeilijk mee hebben. Na die donderdag is iedereen uitgevlogen en hebben ze het 'leed' individueel moeten verwerken. En niet als groep." Van Gaal wil op voorhand niet uit sluiten dat ook Dennis Bergkamp weer bij Oranje aanschuift. Ook gaat de nieuwe bondscoach in conclaaf met zijn voorganger. ,,Als Rijkaard dat ten minste wü." De kans is minimaal dat Gerard van der Lem bij Oranje de assistent wordt van Van Gaal. De trainer van AZ heeft bij de Alkmaarse club nog een contract tot de zomer van 2001.Van Gaal wil niet vooruitlopen hoe de tech nische staf bij de KNVB er gaat uitzien. In overeenstemming met de wensen van Van Gaal zijn inmiddels wel de on derhandelingen geopend met team manager Hans Jorritsma, wiens con tract per 1 januari afloopt. „Ik heb nu twee dagen ervaring met Jorritsma. Dat contact is plezierig en hij is daar naast deskundig." De dag dat Pat Rafter weer zonder pijn een service kon slaan, was een van de gelukkigste in zijn leven. Het had niet veel ge scheeld of zijn tennisloop- baan was voorbij door een nare schouderblessure. Maanden van onzekerheid hebben plaatsgemaakt voor een van zijn grootste successen als tennisser. Gisteren bereikte hij ten koste van Andre Agassi de finale van Wimbledon na een fraaie vijfsetter: 7-5 4-6 7-5 4-6 6-3. KNAU heeft gisteren een richting IAAF gestuurd, in de atletiekunie vraagt tandpunt rond Troy Doug- heroverwegen. Een laatste ng om de 37-jarige sprinter inde week aan de start te en op de NK. „Handhaaft iAF echter het startverbod, zien we geen Troy op de aldus KNAU-directeur Kauffman. ids de KNAU afgelopen ndag het verzoek van Dou- om op de NK te mogen ten inwilligde, zijn verschil- ,E e brieven van Nieuwegein AU) naar Monaco (IAAF) en verse gestuurd. Gisteren m het jongste bericht van- üonaco: doet Douglas mee de NK, dan verldaart de IAAF de wedstrijd als 'besmet'. „Wat de gevolgen daarvan zijn voor de andere deelnemers, is onduidelijk," aldus Kauffman. Een schorsing van andere atle- ten is echter niet uit te sluiten. Troy Douglas werd in juni vo rig jaar positief getest op het verboden middel nandrolon, maar in maart dit jaar door de tuchtcommissie van de KNAU vrijgesproken. De IAAF verwees vervolgens de zaak door naar haar arbitrage-panel. De ver wachting is dat de zaak-Doug- las pas in september aan de or de komt. Te laat om bij vrij spraak nog voor de opening van de Olympische Spelen in Sydney - half september - te voldoen aan de limiet. Douglas diende daarom het verzoek in om aan nationale wedstrijden deel te nemen. londen gertjan van geen Hij is de man met wie weinigen rekening hadden gehouden. Terwijl de bookmakers de ogen op landgenoot Lleyton Hewitt richtten, zat Rafter in de wacht kamer. Maar Rafter logenstraft zelfs zijn dokter, die hem on danks zijn schouderoperade in oktober weinig kans gaf op vol ledig herstel. Rafter moet nog steeds dagelijks oefeningen doen om de spieren rond zijn schouder sterker te maken. „Het is een grote opluchting dat mijn harde werken zich uit betaalt. De schouder voelt weer honderd procent." Alleen het plaatsingscomité bood hem enige bescherming. De voormalige nummer 1 van de wereld en halve finalist van 1999 was afgezakt naar de 21ste plaats, maar kreeg de twaalfde positie toebedeeld. De 'wijze' mannen kregen ge lijk. De 27-jarige Australiër liet Patrick Rafter in een uiterste poging de bal terug te slaan. hen niet in de steek. Hij is de eerste man van Down Under sinds dertien jaar in de finale van het belangrijkste Grand- slam-toernooi. In 1987 ging Pat Cash hem voor. Die won zijn enige grote titel door Ivan Lendl te kloppen. Maar de toenmalige nummer 1 van de wereld kloppen was een simpelere opgave dan die Rafter te wachten staat. Lendl was geen grasspecialist, Pete Sampras is dat uiteraard wel. De Amerikaan, zesvoudig kam pioen aan de Church Road, ver loor in zijn laatste 53 wedstrij den slechts één keer. Dat was in 1996 in de kwart finale tegen Richard Krajicek. Rafter, vorig jaar de onderlig gende partij tegen Agassi, speelde als was hij in de vorm die hem in '97 en '98 de US Open deed winnen. Als een van de laatste pure serve-and-vol ley-spelers toonde hij zeldzame lenigheid. Zijn reacties aan het net waren tijgerachtig tegen de beste retourneerder en passeer- der van het circuit. Zijn stop- volley's en dropshots vaak on overtroffen. Bovendien was hij geduldig tijdens de service games van Agassi. Hij wisselde lange reeksen slice-backhands af met tempoversnellingen, die soms zelf Agassi te veel werden. De voormalig winnaar op het heilige gras (1992) werd in de twaalfde game van de eerste set voor het eerst geklopt. Het kost te hem meteen de eerste set. Met een re-break op 0-2 in de tweede en nieuwe doorbraak op 4-4 trok Agassi de stand ge lijk. De derde reeks liet hij weer glippen in de laatste game voor de tie-break. De oorzaak lag volgens hem in het feit dat Raf ter in alle vijf sets mocht begin nen- met serveren. Hij had het als een grote druk ervaren. „Hij bleef maar goed spelen op de belangrijke punten", aldus Agassi. „Ik stond steeds achter en dat maakte het moeilijker om mijn eigen service tot het eind van de set steeds te hou den." Niettemin rekte hij het tot de vijfde set met Agassi, de meest ervaren man, als lichte favoriet. Maar Rafter is de koning van de vijfsetters. Hij won er twaalf van de vijftien. De Australiër brak zijn opponent in de zesde game en kwam niet meer in de pro blemen. „Ik voelde me zeker op mijn service, hoewel je tegen Andre altijd het idee hebt dat je gebroken kan worden. En ik was een beetje moe. Het is een tijd geleden dat ik zo lang op de baan stond." Agassi groeide gedurende Wimbledon richting zijn top vorm, maar moest constateren dat het niet genoeg was. De man die vorig jaar in drie Grandslam-finales stond, stelt dit jaar - ondanks zijn zege op de Australian Open - licht te leur. Roland Garros verliet hij reeds in de tweede ronde. Op de vraag of hij ooit in een groot sere wedstrijd had gespeeld en verloren, reageerde hij geprik keld. „Wat mij betreft was het een kloten wedstrijd, maar ik ben blij dat jullie je vermaakt hebben." Rafter voelde zich nog niet geroepen een feestje te vieren. „Dat gaat toch wel een tijdje duren. Pas na de Davis- cup-wedstrijd volgende week, kan ik eraan gaan denken." De zege op Agassi geeft hem extra zelfvertrouwen, het voor uitzicht om Sampras te moeten bespelen in diens 'achtertuin' is een minder prettige gedachte. Rafter: „Hij heeft hier vaak ge staan, voor mij wordt het de eerste keer. Als ik relaxed ben en zo kan serveren als in de vijf de set vandaag, heb ik een kans. Dat is iets wat ik zeker nodig heb." Zijn kansen om keizer van Wimbledon te verslaan zijn groter dan gedacht. Sampras heeft in de aanloop naar de fi nale nog weinig tegenstand ge had. Dat verbloemt het feit dat hij al twee weken last heeft van een gemene blessure in zijn scheenbeen. Tegen Vladimir Voltchkov werd hij wederom niet getest: 7-6 6-2 6-4. Rafter is een ander verhaal. „Maar", zei Sampras, „zo lang ik mijn rech terarm nog heb en ik speel op gras, ben ik een gevaar." PRIJSVRAGEN Lucky Day, vrijdag 7 juli: 1 - 5 - 13 - 19 21 - 27 - 33 - 34 - 36 - 51 - 52 - 57 - 58 - 59 - 63 - 71 - 75-76 - 77-78 (onder voorbehoud) GOLF Dublin. Smurfit European Open. Mannen, Europese Tour, 5,2 miljoen gulden. Stand na 2de ronde: 1 Westwood (Eng). Clarke (Nle). Emerson (Eng), Evans (Eng), Cabrera (Arg), Price (Wal) 139 slagen (-5). 7 Allan (Aus). Montgomerie (Sch), Fulke (Zwe), Gonzalez (Arg), Garrido (Spa) 140, 64. La feber 147 (72 75). PAARDENSPORT Lummen (Bel). CSIO. Landenwedstrijd (springconcours, 1,50 m): 1 Ierland 8 strafpunten, 2 Frankrijk 20, 3. Nederland (Van der Schans, Schroder, Ehrens, Lans- ink) 24, 4. België 32,25, 5. Zwitserland 40,50. TENNIS Londen. Wimbledon, 29 miljoen gulden. Mannen. Halve finale: Rafter (Aus/12) - Agassi (VSt/2) 7-5 4-6 7-5 4-6 6-3, Samp ras (VSt/1) - Voltsikov (WRu) 7-6 6-2 6-4. Vrouwen. Dubbel, halve finale: Venus en Serena Williams (VSt/8) - Koërnikova/Zvere- va (Rus/WRu/5) 6-3 7-6, Halard/Sugiyama (Fra/Jap/4) - Raymond/Stubbs (VSt/Aus/1) 3-6 7-5 6-2. Gemengd dubbelspel, kwartfinale: La- pentti/Schett (Ecu/Oos) - De Jager/Bollegraf (ZAf/Ned/6) 6-4 7-5. WATERPOLO Los Alamitos (VSt). Holiday Cup, vrouwen. Derde ronde: Nederland - Australië 5-7 (3- 1 0-1 1-2 1-3). Doelpunten Nederland: De Bruijn 2, Leijendekker, Kuipers. Van de Weijden Kazachstan - Canada 4-10. Stand: 1. Verenigde Staten 2-4 (20-16), 2. Australië 3-4 (27-23), 3. Canada 3-4 (24- 20), 4. Rusland 2-2 (25-20), 5. Nederland 3-2 (21-19), 6.Kazachstan 3-0 (18-37) ZWEMMEN Helsinki. EK. Mannen, finales. Schoon- springen, synchroon (toren): 1. Sautin/Lu- kasjin (Rus) 323.46 punten. 50 m school: 1. Warnecke (Dui) 27,75. 200 m vrij: 1. Rosolino (Ita) 1.47,31, 2. Van den Hoogen- band (Ned) 1.47,62, 3. Palmer (GBr). 1500 vrij: 1. Sjervinski (Oek) 15.05,31. Vrouwen, finales. 50 m school: 1. Kovacs (Hon) 31,68, 2. Baker (GBr) 32.00, 3. Ge- rasch (Dui) 32.02. 100 m rug: 1. Zivanevs- kaja (Spa) 1.01,02, 2. Mocanu (Roe) 1.01,54, 3. Ornstedt (Den) 1.01,88. 8. Starink (Ned) 1 04,78. 100 m vlinder: 1. Moravcova (Slw) 58,72, 2. Jedrzejczak (Pol) 58,97, 3. Sjöberg (Zwe) 59,29, 7. Groot (Ned) 1.00.37. Het stemgedrag van de Nieuw- Zeelandse afgevaardigde Char les J. Dempsey, donderdag bij de keuze van de organiserende stad voor het WK voetbal 2006, heeft in zijn vaderland tot een storm van kritiek geleid. „Hij heeft Nieuw-Zeeland interna tionaal in verlegenheid ge bracht", verklaarde minister van sportzaken Trevor Mallard gisteren in Wellington. Dempsey (78) onthield zich in de laatste ronde van stem ming terwijl van hem werd ver wacht dat hij de kandidatuur van Zuid-Afrika zou steunen. Als hij dat daadwerkelijk had gedaan, zou niet Duitsland maar Zuid-Afrika het WK in 2006 in huis hebben gehaald. Nu wonnen de Duitsers met 12- 11 stemmen. Bij 12-12 zou de stem van de voorzitter van de FIFA, Sepp Blatter, de doorslag hebben gegeven. Hij was een voorstander van Zuid-Afrika als gastheer van het WK over zes jaar. Ook de Nieuw-Zeelandse premier Helen Clark heeft haar ergernis uitgesproken. Ze had de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki donderdag nog telefonisch verzekerd de kandi datuur van zijn land te onder steunen. Dempsey vertegen woordigde in Zürich bij de ver kiezing niet alleen Nieuw-Zee land, maar tevens Australië en de bonden van nog negen lan den in Oceanië. Bovendien is hij lid van het organisatiecomi té van het WK in 2002. Volgens voorzitter Bill McGowan van de Nieuw-Zeelandse voetbalbond, heeft de afgevaardigde afspra ken genegeerd. De bedoeling was eerst op Groot-Brittannië te stemmen en als de Britten het niet zou den redden de Zuid-Afrikanen te ondersteunen. „We zijn diep teleurgesteld", zei McGowan. „De instructie aan Dempsey luidde zeer zeker niet dat hij zich van stemmen zou onthou den. Wij zullen hem daar onge twijfeld na terugkomst nader over aan de tand voelen." De Zuid-Afrikaanse afvaardi ging was woedend over het stemgedrag van Dempsey. „Ik kan niet begrijpen hoe iemand in de eerste twee ronden wel zijn stem uitbrengt om vervol gens niet meer te stemmen als het er echt op aankomt", zei Ir- vin Khosa, voorzitter van het bidcomité van Zuid-Afrika. „De FIFA moet een onderzoek be ginnen." een Italiaanse overname van een Ne- j ands succesprodukt? Ja dus. Na Marcel ida moest Pieter van den Hoogenband >p de Europese zwemkampioenschap- in Helsinki aan geloven. Met zijn ex- siedrift zette Massimiliano Rosolino de 200 meter vrije slag naar zijn hand. er raakte het Nederlandse zwemmen toppositie in de hiërarchie van zwem- i)d Europa kwijt, hoezeer Van den Hoo- band gisteren zijn één jaar oude impe- n ook verdedigde. „Ik haat verliezen." e stapjes terug van Wouda en Van den bgenband zijn ingecalculeerd. Die zijn logische gevolg van de door de beleids- kers van de bond, de gerekruteerde coa- s van de topclubs en de vooraanstaande ^nationals gepredikte koers. De route ir Sydney loopt weliswaar via Helsinki, koopjesjacht' zijn de Nederlanders deze Bk overduidelijk niet in het noorden van opa. In dit investeringsklimaat passen 'oranjes' zich aan, nemen ze verlies aan us (de EK in Istanbul was in 1999 goed r dertien medailles) op de koop toe. Ik ben geen onsportieve verliezer, maar lenk dat ik in Sydney veel sterker ben i hem," zo reageerde Van den Hoogen- 'd op zijn eerste verlies in een recht- ïeks duel met de evenoude Napolitaan iolino. Al in hun jeugdjaren waren ze el- rs tegenstanders. „Die jongen zwemt r het toernooi van zijn leven. Hij heeft ïgeltjes gekregen van zijn overwinning de 200 wissel, is in een bloedvorm. Ik alles gegeven, spoelde voor mijn gevoel ortuinlijk moet het olympische zwem- mooi voor de Nederlanders worden, het ital ereplaatsen dat van alle afleveringen sen 1900 en 2000 overtreffen. Pieter van Hoogenband. Marcel Wouda en de op EK 'snipperende' Inge de Bruijn (trai- gsstage in de VS) zijn de aangewezen ssiers. De onttroning als Europa's beste ■tt dit trio niet. Dat denkt in deze ont- Jtelingsfase van het Sydney 2000-project goede zaak te dienen met trainingsijver, Pieter van den Hoogenband kan nog lachen na zijn race. foto anp buiten het blikveld van EK-gangers die in Australië weer het zwembad met Neder lands besten zullen delen. Brenda Starink en Chantal Groot, straks in Sydney schakels in de estafettes, boekten in Helsinki persoonlijke triomfen door zich te kwalificeren voor de finales van de vijfde EK-dag. Dat was Starink tijdens drie eerde re EK's (vanafWenen '95) op de 100 meter rugslag nooit eerder gelukt. Groot, in Istan bul vorig jaar de vlijtige debutante, 2wom zich zelfs binnen de olympische limiettijd met een individueel record bij de laatste acht op de 100 meter vlinderslag. Als acht ste schoven Starink en Groot aan bij de fi- nalistes, als achtste (Starink) en zevende (Groot) keerden ze de hoofdschotel de rug toe. Het meedoen was voor beiden het be langrijkste, eendrachtig beider olympisch perspectief. 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25