Blijlevens rijdt slecht en weet niet waarom In ploeg Telekom loopt werkelijk alles volgens plan Tour de France Monsieur Bruin, gevonden voorwerp in Tour de France ZACHTE BERM Eindelijk weer eens een Franse zege in de Tour ZATERDAG 8 JULI 2000 Dat ik me niet thuis voel bij de ploeg is echt grote onzin' LE TOUR DE FRANCE 9e etappe 9 juli - 181 km Hij had de naam in elke grote ronde zijn etappe te winnen. Had. Want Jeroen Blijlevens bleef in de Giro d'Italia met lege handen. Die ene dag 'die altijd komt' bleef uit. Hetzelfde dreigt deze Tour te gebeu ren, er is zelfs nog niets van hem vernomen. Blijle vens, de ongrijpbare, be grijpt zichzelf niet meer. LIMOGES RENÉ BANIERINK Op de prachtige Place Jean Jau- res van Tours is het deze vrij dagochtend een gedrang van jewelste voor de camper van het Italiaanse Polti, de ploeg die al twee coureurs kwijt is. De Franse fans laten renners als Voskamp, Cassani, Crepaldi en Sacchi probleemloos uit- en opstappen om hun handteke ning te zetten voor de start van de achtste etappe. Als Pascal Herve naar buiten komt, is er even opwinding maar de meute blijft. Voor Richard Virenque, die uit stapt en in een keer al het volk meezuigt. Blijft achter tegen de gele camper: de felrode fiets waarop met grote letters Jeroen Blijlevens staat. Om het achter wiel ligt een speciale band: de Continental Sprinter. Dan komt ook de eigenaar van de fiets naar buiten. Jeroen Blijlevens, 28 jaar. diepge- bruind gelaat, voorzien van ringbaardje volgens Italiaanse snit en met extra vertakking over de wangen. De kop ziet er gemeen genoeg uit om elke concurrent in de massaspurt te verslinden. Maar helaas is het Hoogteverschil en moeilijkhek labastide d'Armagnac I Parleboscq I i Door de desolate Gers k Tourpeloton morgen in I Landes. De voorlopig lat vlakke etappe. In 1951 u Rk Wim van Est in Daxder dag later stortte hij, geh de gele trui, in de afgron a\ de Auhisque. LE TOUR DE FRANCE 10e etappe4 10 juli - 205 km Dax Sprinter Jeroen Blijlevens is nog zoekende naar 'het goede gevoel'. daar nog niet van gekomen de ze Tour. ,,En jullie maken je daar drukker om dan ik", tovert Blijlevens zijn gulle Brabantse lach tevoorschijn. Maar alras blijkt dat het hem ook meer be zig houdt dan hem lief is. „Ik rij niet goed, het draait niet lek ker." En hij weet niet waarom. Bij de massasprints was Blij levens toen nu toe in geen vel den of wegen te bekennen. „Ik was niet goed genoeg om te winnen. Voor een derde plek sprint ik niet mee, dat telt niet. Dan heeft het ook geen zin de jongens voor mij te laten rij den." Twijfels over de bereidheid van zijn teamgenoten om voor hem te fietsen heeft hij niet. „Ik heb er vier die voor mij rijden als ik dat vraag." Vier, is dat niet te weinig? „Bij ons was de hele ploeg rond hem gebouwd", zegt Hendrik Redant, zijn voor malige collega en ploegleider. „En Jeroen wist dat ze voor hem bleven rijden, ook al duur de het lang voordat hij een etappe won." Blijlevens zegt er niet aan te twijfelen dat ze dat bij Polti ook zullen doen. Maar de stofzui gerfabrikant heeft natuurlijk niet voor niets een pak Italiaan se lires voor hem op tafel ge legd. De druk, zeker na de mis lukte Giro, moet toch toene men. „Tuurlijk is er druk, die leg ik mezelf wel op. Maar ik heb geen spijt van mijn over stap en ben ervan overtuigd dat ik nog steeds massasprints kan winnen." Hij is gewend er minstens twee handenvol te winnen in een jaar. Daar ziet het nu niet naar uit. Maar het irriteert hem dat mensen roepen dat hij de verkeerde keus heeft gemaakt, dat hij zich niet thuisvoelt tus sen de Italianen, dat de trai- ningsaanpak niet bij hem past. Hij is twee tot drie kilo lichter en heeft in de Giro laten zien dat hij makkelijk over de cols rijdt. „Iedereen mag denken wat hij wil. Maar dat ik me niet thuis voel bij de ploeg is echt grote onzin. Ik voel me thuis." Of hij er nog wel van kan sla pen? „Ja, hoor Ik zal wel moe ten, anders hou je het hier niet vol." De kwinkslagen zijn er nog steeds. Maar hij maakt zich wel zorgen. „Ik vraag mezelf ook af wanneer ik eens ga presteren. Maar het is soms zo onvoor spelbaar. Kijk naar Van Bon, die was de eerste dagen slecht, werd er af gereden in de ploe gentijdrit, en wint twee dagen later de etappe. Zo kan het bij mij ook gaan. Ik ben ook niet iemand die alles kan beredene ren en verklaren." Limoges, gisteren namiddag. Angolutto wint na een monster- FOTO ANP JASPER JUINEN vlucht, het peloton is te laat. Blijlevens doet weer niet mee in de sprint en is 142ste. Hij klopt tweevoudig ritwinnaar Steels met een banddikte. Hij lacht. „De afgelopen dagen was ik in het begin goed en aan het eind slecht. Nu was het andersom, en dat is een goed teken. Zo gaat het meestal als ik win, al was ik daar vandaag niet sterk genoeg voor geweest." Nog twee dagen, nog twee kansen. Dan komen de bergen. Blijlevens: „Maar de Champs Elysees ligt vlak." Marie- Blanque 120km1" Laruns 140km 5 Le Soulor 168km Lourdes Haut Hoogteverschil en moeilijkhei Le Soulor 1474m- Aubisque 1709m a ,v e 0 St Pée222m HMane Blanque S 8arcus386m rt 1035m LIMOGES ANP „Bonjour, monsieur Bruin", klinkt het elke ochtend in het Village Depart tientallen keren richting Martin Bruin, ras- Scheveninger en dit jaar na mens de UC1 antidopingin- specteur in de Ronde van Frankrijk. Iedereen in het pelo ton kent zijn lange gestalte. IJ delheid is hem niet vreemd, re lativering ten opzichte van de echte hoofdrolspelers in de Tour ook niet. „Wij zijn eigen lijk niet meer dan gevonden voorwerpen." Martin Bruin (53) heeft veel gemeen met zijn dorpsgenoot Dick Jol. Een jurylid is een soort scheidsrechter. Een Tour, net als een EK of WK, het hoogst bereikbare. Twee jaar geleden was hij voorzitter van de jury, een voorlopig hoogtepunt. „Ja, alsof je een WK-finale mag flui ten. En daarbij is de toewijzing al net zo ondoorzichtig. Je hebt het niet in eigen hand, een commissie beoordeelt je werk. Het gaat er vaak meer om wie je kent, dan wat je kunt." In 1994 en 1997 was hij wed strijdcommissaris. Hij nam drie In de Tour de France staat de techniek voor niets. Niks nieuws, zult u denken. Televi sie. radio, internet, boordra- dio, allemaal pico bello gere geld. Klopt. Geen speld tussen te krijgen. Maar techniek staat ook letterlijk voor niets. Na tuurlijk weet ik wel dat onze sores op dit gebied u geen snars interesseert, u wilt ge woon lezen over de Tour en wel zoveel, zo goed en gevari eerd mogelijk. En hoe dat in de krant komt. dat zal u ver der worst zijn, als het er maar in komt. Groot gelijk want zo is het. U mag hier ophouden. Voor de doordouwers: dank voor uw begrip en medeleven en lees hier wat er zoal mis ging vanaf vorige week. Vrij dag: de draagbare computer vertoont de eerste kuren bij het seinen van het eerste verhaal tje en loopt direct daarna vast. Zaterdag: de computer doet het weer, dat wil zeggen met horten en stoten. Gelukkig hoeven er vandaag geen stuk jes geseind te worden. Zondag: twee verhalen zitten kant en klaar in de computer maar bij de eerste poging te seinen, loopt alles vast. Na tig tele foontjes met Nederlandse sys teembeheerders worden de verhalen godzijdank boven water getoverd. Nu alleen jaar geleden Bart Voskamp zijn ritzege af, na diens botsing in de sprint met de Duitser Hepp- ner. „Natuurlijk vind ik het leuk als een Nederlander een rit wint, maar ik kan niet mar chanderen. Ik heb er achteraf ook nooit spijt van gehad." Met Voskamp is hij al lang weer 'on speaking terms', zoals met bijna het voltallige peloton. „Renners weten meestal zelf heel goed dat ze iets gedaan hebben wat niet mag. En 98 procent accepteert de sanctie zonder morren, dat is een be roepscode." Ten opzichte van twee jaar geleden beleeft Bruin tot dus verre een kalme Tour. „Dit is in vergelijking met het voorzitter schap een rustig baantje." Bij de gezondheidscontroles, die de internationale wielren- unie UCI al dan niet aangekon digd uitvoert, is Bruin ook aan wezig. Hij betreurde het vertrek van Sergei Ivanov, de Rus van Farm Frites die een te hoge he- matocrietwaarde had. „Jammer voor die jongen. Ik had een speciale band met hem, omdat ik Russisch spreek." Maandag staat een o\ bergrit op het programi Voor het eerst laten de mers zich zienBjarne schreef in 1996 historie beklimming naar Hau\ waar hij Miquel Induri een zesde Tourzege afh\ Aubisque en de klim naa Hautacam zijn van buitt tegorie. LIMOGES FRED SEGAAR De ploegen van de sprinters zijn niet meer almachtig. De aanvallers, de mannen van de lange ontsnappingen, worden weer beloond in de eerste, tra ditioneel vlakke, week van de Tour. Erik Dekker haalde het met Jens Voigt net niet, maar Leon van Bon reed donderdag wel prijs. En in rit 7 haalde Christophe Agnolutto gisteren in Limoges de dagwinst binnen. Marcel Wüst won de spurt van het peloton en nam de Groene Trui over van Tom Steels. Erik Zabel, die zijn 30ste verjaardag vierde, werd derde, Jans Koerts zevende. Agnolutto bouwde een maxi male voorsprong op van ruim zeven minuten (na 120 kilome ter koers). Op de streep in Li moges had hij nog 1.11 min over. Hij reed 130 kilometer so- Eindelijk weer een Frans succes in de Tour; Christophe Agnolutto steekt de armen fier de lucht in. FOTO AP CHRISTOPHE ENA lo en kreeg behalve met regen ook af te rekenen met felle te genwind. Eindelijk weer eens een Fransman die een rit wint in de Tour. Dat was voor het laatst gebeurd op 19 juli 1998, toen Jacky Durand in Montauban won. Het Franse publiek heeft de overwinning van ONCE in de ploegentijdrit gemakshalve op naam van Laurent Jalabert geschreven, maar officieel is het een zege voor het hele team en dat rijdt op een Spaanse licen tie. Vorig jaar boekten de Fran sen geen enkele etappezege. Dat was sinds 1926 niet meer gebeurd. Dat vluchters succes hebben, komt voor een deel door de af wezigheid van Mario Cipollini en Jan Svorada, en de slechte vorm van Jeroen Blijlevens en, sinds zijn tweede zege in Nan tes, Tom Steels. Daardoor heb ben minder ploegen belang bij een massaspurt. Christophe Agnolutto uit de ploeg AG2R boekte zijn grootste succes in 1997. Toen won hij de Ronde van Zwitserland. Hij heeft nu zes overwinningen op zijn naam staan. TOUR IN CIJFERS Zevende etappe, Tours - Limoges: 1. (Fra), 205,5 km in 5 11.41 (39,559 Wüst(Dui) 1 11. 3. Zabel (Du.), (Let). 5 Klemencic (Slv), 6. BettmL Koerts (Ned), 8 Zanim (Ita), 9. Cass -r 10. Magnusson (Zwe). 11. Aus (Est), tan (Bel). 13 Hinault (Fra). 14. Mon Mengin (Fra). 16. Magnien (Fra), 17. ger (Den). 18. Bortolami (Ita), 19. (Fra), 20 Armstrong (VSt), 27 Boq Voskamp. 82. Van Heeswijk, 99. Kna Hoffman. 120. Lotz. 142. Blijleve Den Bakker, 152. Moerenhout. 160 1.59. 162. Dekker 2.13, 163. Bowfe, Iers O'Grady (Aus), Skibby (Den). r (Fra) 2.56, 5 Arrieta (S 6. Durand (Fra) 3.21, 7. Commessol 8 Knaven 4 31, 9 Piziks (Let) 4." Jalabert (Fra) 5 40, 11. Canada (Sp 12. Armstrong 5.54, 13. 01 14. Magnien 6 17, 15. Ekimov (Rn 16. N Jalabert (Fra) 6.29, 17. Gutier 18. Luttenberger (Oos) 6.31, 19 (Spa) 6.32, 20 Pena (Spa) 6.34, 27. 7.27, 41. Boogerd 8.43, 42. De 8.54, 48. Boven 9.12, 59. Van 9.47, 93. Lotz 11 40, 95. Voskam 115. Koerts 12.22, 145. Blijleven 157 Hoffman 14 56, 163. Mi 19.32, 164. Dekker 23.35. Puntenklassement: 1 Wüst 133 pi Zabel 130. 3. Steels (Bel) 100.4 Ko Bergklassement: 1 Bettini (Ita) 16.! baix (Fra) 10. 3. Zberg (Zwi) 8 Ploegenklassement, dagprijs: 1 15.37.25, 2. Vim Calridola 1 11, Frites. Algenieen: 1 Rabobank 72 36.31, kom 12 06, 3. Crédit Agncole 13 Farm Frites 26 46. LIMOGES FRED SEGAAR mijn collega, die nog druk be zig is, lastig vallen om verha len te seinen. Maandag: overgeschakeld op de reserve-computer die we bij ons hadden maar gisteren nog in het hotel lag. Seinen gaat redelijk, zij het niet per mobie le telefoon omdat een kabeltje ontbreekt. Dinsdag: seinen gaat met horten en stoten, de computer loopt een keertje vast. Woensdag: de computer loopt meerdere keren vast, sei nen gaat moeizamer. Donder dag: het laatste verhaaltje moet weer via de collega ge stuurd worden. Gisteren: niets werkt meer, vanuit Nederland wordt een derde computer verstuurd. Nou maar hopen dat we die over een week hier hebben. Een Deense collega wiens kof fer met laptop zoekt was ge raakt tussen Kopenhagen en Futuroscope vorige week, heefT een week lang zijn stukjes ge schreven. Met de hand. Want de techniek staat voor niets. De Tour is een week onderweg, maar maandag, als de Pyrene- eën-etappe van Dax naar Lourdes-Hautacam over de Marie-Blanque, d'Aubisque, du Soulor en de slotklim naar Lourdes-Hautam op het pro gramma staat, zal de top van het klassement in een voorlopi ge plooi vallen. Een aantal van de klassements renners is al op forse achter stand gezet. Alex Zülle, vorig jaar tweede, staat op 9.59 mi nuut van gele trui-drager Alber to Elli. Marco Pantani heeft een achterstand van ruim elf minu ten en Richard Virenque nog enkele tellen meer. Walter Godefroot, ploegleider van Telekom, is niet onder de indruk van de verschillen. „Die zijn in de bergen zo goed te maken. Voor mij zijn er nog steeds drie grote favorieten: Armstrong, Ullrich en zeker ook Pantani." Zijn omstanders kijken vreemd op als Godefroot (57) de naam van de Italiaan laat vallen. „Ja, hij is voor mij de winnaar van de eerste week. Pantani heeft in de ploegentijdrit veel minder verloren dan ik had gehoopt. Iedereen denkt dat hij naar de Tour is gekomen om een ritje te winnen, maar het verleden heeft bewezen dat hij beter wordt naarmate de wedstrijd langer duurt. Zijn ploeg denkt echt aan het klassement. Waar om hebben ze anders donder dag zo hard achter die groep van twaalf aangereden?" Telekom is de eerste week van de Tour goed doorgekomen. Godefroot heeft dan ook alle re den ontspannen tegen zijn auto te leunen. „We zitten na een week in de meest gunstige situ atie. Hadden ze me voor de Tour gevraagd of ik met dit sce nario akkoord zou zijn, had ik onmiddellijk getekend. In de ploegentijdrit hebben we slechts veertig seconden verlo ren op US Postal terwijl in de proloog vier van onze renners door iemand van ONCE voorbij werden gereden. Bovendien staat Jan op minder dan een minuut van Lance Armstrong, heeft Erik Zabel niet te veel ver loren in het puntenklassement en hebben we de gele trui." Dat laatste noemt hij een ca deau. Mooi meegenomen. „Leuk om even te hebben, maar ik vind het ook niet erg om die trui straks kwijt te zijn. Het is voor Alberto een mooie beloning voor het werk dat hij gedaan heeft. Hij is een model helper. Maar we gaan die trui Walter Godefroot. uiteraard niet ten koste van al les verdedigen. Dat weet Alber to ook." Vorig jaar en nu. Daartussen ligt een wereld van verschil. Vo rig jaar werd de ploeg van Go defroot achtervolgd door Der Spiegel, een kwaliteitsblad dat een dopingaffaire op het spoor was en ten behoeve van die re portage kamers afhuurde in de hotels waar Telekom verbleef. FOTO GPD GEORGE NUSMEIJER Het blad publiceerde wel een verhaal maar kreeg de onderst steen niet boven en werd door de rechter teruggefloten we gens laster. Twee weken voor de Tour meldde Jan Ullrich zich af met een knieblessure en aan de vooravond volgde nog eens een documentaire op de Duitse te levisie over vermeende doping- praktijken van Telekom. Gode froot: „Vervelend, maar geluk kig ligt het achter ons. Mis schien relativeer ik wel te veel, maar ik weet dat na slechte tij den altijd weer goede tijden volgen." Ullrich maakte in het najaar met zeges in de Ronde van Spanje en het WK-tijdrijden veel goed voor de ploeg met een budget van twintig miljoen gulden. Dit seizoen domineer de Telekom in een aantal voor jaarsklassiekers. Erik Zabel won zowel Milaan-San Remo als de Amstel Goldrace en is nummer één in het wereldbekerklasse ment. Telekom won ook de Ronden van Luxemburg (Alber to Elli) en Oostenrijk (Georg Totschnig) alsmede Parijs-Nice en de Ronde van Baskenland (Andreas Klöden, een nieuw ta lent uit de oude DDR-school). Godefroot kocht in de loop der jaren goed in; loyale Italiaanse knechten voor Ullrich (Guerini, Elli) en renners die de sprint kunnen aantrekken voor Zabel (Gian Matteo Fagnini). Ook Alexande Vinokourov, hét ta lent, gedijt in Team Deutsche Telekom. Godefroot: „We den ken dat we de sterkst denkbare ploeg op de been hebben om Jan bij te staan." De kopman zelf is in goede doen, al is hij nog twee kilo te IT 1 P zwaar. „Het gaat uitsteken n met Jan", zegt Godefroot. e wel fysiek als geestelijk voi )f zich honderd procent. Da j* heeft de begeleiding inten aan gewerkt. Twee en een s maand voor de Tour hebb T we gevraagd: Jan, wil je de winnen? Toen hij 'ja' zei, 2 we aan de slag gegaan. He een moeilijk proces gewee 0 maar nu staat-ie er dan to 0 Ullrich heeft weinig geredi^ seizoen. Godefroot maakti lange tijd geen zorgen, wa Ullrich heeft hem wel vakejjj lang in onzekerheid gelate over zijn vorm. Maar toen Duitser in de Classique de pes bij het vertrek zijn schi nen niet kon vastmaken, hij de alarmbel. Ullrich h rugblessure waarvan hij df ploegleiding niet op de ho< had gebracht. De blessure door massage snel verholp maar inactiviteit betekent i ;c mer dat Ullrich aankomt.n alleen door het stilzitten. 1 ,t gaat dan ook meer eten da S( normaal. We kunnen hem j de hele tijd in de gaten hoi j Het is toch geen ldnd? We ven hem al zoveel vrijheid hoeft niet veel wedstrijden ,"r rijden van ons, als hij er di j, wedstrijd waar hij alles hef gericht dan ook maar staét

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24