)PORT )e aantrekkingskracht van het vrouwentennis Een dorp op wielen uit Brabant in de Tour de France Zustermoord Meer persoonlijkheden, meer aandacht, maar minder geld Aangewakkerd door het me diaoffensief in alle kranten over de op komst zijnde zuster moord op Wimbledon weer eens naar een tennispartij (uitgeke ken. Williams - Williams. Voor het eerst in de halve finale van een Grandslam-toernooi ston den zusjes tegenover elkaar. Al leen dadr was al veel om te doen geweest. Tegen je zusje in de halve finale! Zelfs Steffi Graff was dat nooit gelukt en ook Martina Hingis (arm kind, heeft voor zover be kend slechts een moeder en een verzameling poppen, zelfs een klein broertje kon er niet af) wordt al door de tijd op de hie len gezeten. De gezusters Malee- va hebben hun kansen verspild. Die waren met zijn drieën, maar niet goed genoeg. Serena, de jongste van vijf zusjes (je hebt ook nog Yetunde, Isha en Lyndrea, maar die tennissen niet) had tot de halve finales naar eigen zeggen meer tijd aan het vlechten van haar haar ver spild dan aan de wedstrijden. Als waarschuwing aan Venus was dat niet bedoeld. De twee doen namelijk alles met elkaar, ook eikaars haar vlechten. Al leen tennissen doen ze (als ze niet met elkaar trainen of dub belen tenminste: in het dubbel spel stuurden ze Navratilova naar het bejaardenhuis terug) ieder voor zich. Je zou denken dat ddt toch, de bekendheid met elkaar geen ge heim meer is. Daar dacht Jacco Eltingh, die samen met een me vrouw het televisiecommentaar verzorgde, anders over. Met aangename stem, maar zonder spoortje van ironie: „Ze kennen elkaar door en door. (Echt waar? Waren wij nooit opgekomen! Door en door nog wel. Maar vooruit, we zijn ge nadig, één keertje mag. Als hij er straks maar niet ook nog de ha ver en gort bijsleept, dan zappen wij subiet naar de BBC.) De partij zelf had minder om het lijf dan het tennisjurkje van Venus, dat zag ik met mijn le ken ogen nog wel. Venus maakte de minste fouten en kon het in twee sets eenvoudig af. Serena kwam niet vrij van de zenuwen die haar vanaf de eerste slagen wisseling (waarschijnlijk al vanaf het opstaan die ochtend) in de greep hadden. Je vreest meteen de volgende opmerking en ja hoor, daar is-ie al: „Serena gaat gebukt onder de enorme nerveusiteit", zei de mevrouw die naast Eltingh zat. In de tiueede set begon ze er weer over. Over de parten spelende nerveu siteit. Nervositeit! (Het Latijnse begrip waar 'ons' woord nerveus van is afgeleid luidt nervosus. Met een o!) Hou den commentatoren hier ooit eens mee op? Met het eeuwig verhaspelen van het woord ner vositeit, ik word daar zo zenuw achtig van. Zoals zo vaak haalde een wed strijd die vóóraf al als wedstrijd van de eeuw was aangekondigd niet het bijbehorend niveau. Van de weersomstuit ga je op andere dingen letten dan op het tennis. Het commentaar. Jacco bleef ons bestoken met onthullingen van het kaliber 'ze kennen elkaar' (vier keer in nauwelijks van elkaar verschil lende varianten) en over de 'ner veusiteit' van Serena zei hij dat de volle tribunes van het centre court natuurlijk in haar nadeel werkten - nee, lege tribunes, dat zou een gezicht zijn. Gelukkig had de mevrouw naast hem ook haar bezigheden. Bleef naarstig op zoek naar een glimp van pa of ma Williams. Zinloos. Zoals bekend mijden de ouders Williams de tennisbaan als hun dochters tegen elkaar spelen. Blijven in het hotel, de krant le zen. Of gaan winkelen. Toch bleef mevrouw de commentator doorzoeken. En ze zag wat ge zichten. Gladys Knight, zonder haar Pips! Dionne Warwick, jéé- tje! Mensen toch, Tóóómmyy Cruiuiuiseü! - even viel me vrouw flauw, maar ze herstelde zich knap - en daar, kijk dddr nou, is dat niet? Ja hoor, Cliff Richard. Zelf! (Graag had ik haar ook Andy Williams ge gund. Hank jr. desnoods. Hoe had ze zich daaruit gered?) Gelukkig komt aan alles een eind. Uiteindelijk dus ook aan Williams - Williams. Gedachte: was Herman Kuiphof nog maar tien jaar jonger. Voor Wim van de Waarsenburg is niets te gek m van de Waarsenburg zegt het niet hard- Maar ergens, in zijn achterhoofd, hoopt op de dag dat hij met zijn bedrijf Movico tdriekwart (zoals nu) maar het complete hcomplex van de Tour de France op wie- zet en er mee door Frankrijk leurt. Gek? niet voor de 46-jarige ondernemer uit urne. „Mij is niets te gek." e afspraak is gemaakt voor donderdagoch- 3 ld, in Tours, op de finishlijn. „Als je een Btje vroeg komt, kun je mooi zien hoe mooi snel alles op zijn plek wordt gezet." Mooi snel, het zijn sleutelwoorden in het betoog i de Nederlander die binnen vier jaar min neer verantwoordelijk is geworden voor aangezicht van het op twee na grootste irtevenement ter wereld. Een Frans sport- ïnement, wel te verstaan, irwijl ik geen woord Frans spreek", lacht Brabander. „Maar daar hebben we ook t op gevonden, ik heb een uitstekende tolk me. Stef Mertens, een Belg, die ook pro- tmanager is bij ons en hier de leiding heeft, i'endien spreek ik met Jean-Marie Leblanc voon Engels. Geen probleem." t is eigenlijk wel een probleem, is de vraag je bekruipt als Van de Waarsenburg een idleiding geeft in de verschillende units die i de finishlijn staan opgesteld. „Overal er te zetten, ongeacht helling of bodem." i te beginnen in het televisie- en radio- »k. „Hier zijn 120 commentaarposities, 60 bn 60 radio. Verdeeld over twee verdiepin- en in totaal 32 meter lang. Meer mag niet, is de maximale ruimte die er voor vrijge- lakt wordt. Overal." is zijn trots, ze staan er voor het tweede jaar. Bouwkosten: twee miljoen. Van de Waarsenburg weet nog precies hoe het plan tot stand kwam. „Twee jaar geleden, toen we bij de presentatie van de Tour voor 1999 wat zaken evalueerden, liet de Société du Tour de France weten dat ze ook wat plannen had met de radio- en tv-units, die toen nog ge woon met steigers werden opgebouwd. Ik kwam met wat ideeën, bijvoorbeeld om ze op twee vrachtwagencombinaties te bouwen. Ze zeiden dat ik gek was, dat zoiets onmogelijk was. Maar toen Leblanc er de volgende dag van hoorde, moest ik de plannen toch uitwer ken en wel binnen twee weken. Het resultaat zie je hier." Dat het geheel op wielen staat en eigenlijk be staat uit twee trucks, is niet te begrijpen. Alles is glad en strak afgewerkt, inclusief tapijt en tv-monitoren. „De Belgische tv was hier van ochtend om zes uur toen het tussenstuk werd gemonteerd. Een gevaarte van 12 ton dat bin nen 10 seconden op zijn plaats stond. Ze kon den het niet geloven." Snelheid, dat is een van de voornaamste voordelen van zijn constructie, zegt Van de Waarsenburg. „We hebben de Tour sneller gemaakt. Vroeger waren met deze opstelling vijftien mensen pakweg zeven uur bezig. Nu doen wij het met vier man in twee uur tijd. En 's avonds, een uur nadat de eerste renner bin nen is, mogen wij opbreken. In tweeënhalf uur zijn we klaar om verder te gaan. Dat bete kent dat alle andere mensen die bezig zijn met de zaken eromheen en die dus ook van ons afhankelijk zijn, 's avonds eerder in hun bed liggen en 's ochtends later op hoeven. En dan praat je toch over 350 man." De 46-jarige geboren Eindhovenaar komt oorspronkelijk uit de omroepwereld. Deed voornamelijk productiewerk voor de AVRO, waaronder Toppop, maar vond het een jaar of negen geleden tijd voor iets anders. Iets met mobiliteit, dat hield hem bezig. „Maar dan vanuit een ander perspectief. Nor maal wordt er naar gekeken vanuit de trans portsector. Zo van: Hier hebben we een vrachtwagen en dat kun je ermee. Ik bekijk het meer vanuit de marketingkant. Wat wilt u mobiel hebben en dan kijken hoe we dat in elkaar kunnen steken." Bij de Tourstart in Den Bosch in 1995 hield Van de Waarsenburg voor Philips een voor Wim van de Waarsenburg op zijn tribune voor zijl dracht, waarbij mensen uit de Société du Tour de France gegrepen werden door de ideeën van de Brabander. „Een paar dagen later namen ze contact op. Ik heb ook geluk gehad, bij de Tour waren net op dat moment plannen gemaakt om de finishaankleding een ander gezicht te geven." Hij spuide zijn idee- en en kreeg de opdracht om een ontwerp te maken voor een mobiele VIP-ruimte. „En nu, vier jaar later, staat er al de derde." En dat niet alleen, driekwart van de finis haankleding wordt begin juli ingereden van uit Nederland. De Société huurt het. „Ze wil len het wel kopen, maar daar zitten haken en ogen aan. Want ik wil wel de exploitatie blij- i commentaarposities. ven doen. Het is mijn idee." Hij loopt naar de speciale truck waar de win naar direct na de etappe wordt geïnterviewd en waarin een live verbinding wordt gelegd met de perszaal. Van de Waarsenburg vraagt beleefd of hij binnen mag aan een Fransman die de tijdelijke baas is over de truck. „Maar natuurlijk", zegt de Fransman. „De truck is van u, niet van mij." Dat weet de Nederlander natuurlijk ook wel. Maar het is een van de handigheidjes waar mee hij de huurder te vriend houdt. „Het ligt hier gevoelig", zegt hij, als hij naar buiten loopt en wijst op de Nederlandse nummer plaat die op de standplaats steeds wordt afge- foto gpd dekt door een schildje van de Tour. „Kijk, hier maakt het nog niet zoveel uit. Maar als je in Parijs bent, voor al die tienduizenden chauvi nistische Fransen, en er staat daar een straat vol trucks in Tourkleuren maar met Neder landse kentekenplaten, kan dat toch verkeer de reacties oproepen." De kans dat een Frans bedrijf zijn business ('Ik verdien er goed aan, ja. dit is puur com mercieel') overneemt, acht hij niet zo groot. „Ze hebben het wel eens over de Franse slag. Maar de Tour de France is een organisatie van perfectionisten. Bovendien hebben we een contract tot minstens 2003 en de opties voor verlenging zijn er." r gebrek aan aandacht heeft het ïwentennis niet te klagen. De tri- es zijn afgeladen en saai is het ook ten de baan niet te noemen. Toch ;t de Women's Tennis Association A) elk jaar weer vechten voor een ke verdeling van het prijzengeld op Jrandslamtoernooien. Op Wimble- ontvangt de winnares van het ïvventoernooi nog altijd ruim .000 gulden minder op haar reke- g gestort dan de winnaar van het nnentoernooi. (EN GERTJAN VAN GEEN aren van dominantie door één of twee ïlsters heeft het vrouwentennis aan idte en diepte gewonnen. Martina Navra- a en Steffi Graf maakten het tennis een- g en weinig inspirerend, terwijl de man- jaarlijks andere winnaars huldigden op rote toernooien. r de tijden zijn veranderd. De laatste zes ïdslamtoemooien kenden vijf verschil- le winnaressen: Mary Pierce (Roland Gar- Lindsay Davenport (Australië en Wim- lon '99), Serena Williams (US Open '99), fi Graf (Roland Garros '99) en Martina ps (Australië '99). Van dit vijftal kreeg al- Williams in New York een even grote jue als Andre Agassi, de winnaar bij de inen. groot onrecht, vindt de WTA. Begin dit" dreigde Martina Hingis zelfs met een :ot van de Australian Open als de gages gelijkgetrokken zouden worden. Veel n kreeg ze niet, de nummer één van de eld liet haar dreigement ook niet door da- volgen. 1 al kwam er wel uit onverwachte hoek. McEnroe, in zijn actieve jaren niet be id een liefhebber van vrouwentennis, eef in de New York Times een vlammend )og om mannen en vrouwen gelijk te be- n. Hij adviseerde de mannen akkoord te nu ze de kans hadden. Met andere irden: de vrouwen zouden de mannen voorbijstreven. inroe betoogde dat het niet eens gaat om >te in het tennis. Het argument dat vrou- 1 maximaal drie sets spelen tegenover inen een best-of-five op Grand Slams, Sara Lee/DE-concern, is de komende vijfjaar naamgever van het circuit. Naar verluidt kreeg de WTA minder geld dan gehoopt, veel minder in ieder geval dan de ATP. De slechte deal met Corel, ongeveer 10 mil joen gulden in het laatste jaar, werd welis waar opgetrokken, maar meer dan 15 miljoen steekt Sanex er jaarlijks niet in. Een schijntje vergeleken met de mannen en niet het schoolvoorbeeld van een goede marke tingstrategie. Het vrouwentennis mag dan steeds interes santer worden, de prestaties buiten de baan vallen soms meer op dan die erbinnen. De Williams-zusjes worden vaak overvleugeld door vader Richard die met uitdagende en soms onzinnige opmerkingen de kolommen haalt. Serena Williams toonde zich na haar verlies tegen zuster Venus donderdag geen professional door op de persconferentie na afloop een reeks vragen niet te beantwoor den. Niet Jelena Dokic, halve-finaliste op Wimble don dit jaar, krijgt de meeste aandacht, maar haar vader. De excentrieke Damir Dokic is berucht om zijn agressieve uitspattingen, veelal het gevolg van drankgebruik. Hij werd dit jaar bijna verbannen van Wimbledon, na dat hij een mobiele telefoon van een journa list op de grond had gesmeten en Engeland een land vol fascisten had genoemd. Jelena zelf maakte zich belachelijk door de WTA er van te beschuldigen haar loopbaan te dwars bomen door de loting op toernooien stelsel matig te manipuleren. De Airo-Amerikaanse Alexandra Stevenson, die vorig jaar de laatste vier bereikte op het heilige gras, sprak dit jaar van openlijk racis me in de kleedkamers. Haar moeder meldde dat ze haar dochter moest beschermen tegen de lesbische invloeden van het gros van de tennisspeelsters. Nathalie Tauziat, voormalig Wimbledon-fina- liste, hekelde in haar onlangs verschenen ten- nisbiografie de overexposure van de meest gefotografeerde sportvrouw ter wereld, Anna Kournikova. Het zou de aandacht van het tennis afleiden. De minst presterende speel ster in het circuit krijgt de grootste deals. De Russische vamp tekende begin dit jaar een contract met een fabrikant van sportbeha's. Het leverde haar bijna 30 miljoen gulden op. De tamelijk ordinaire tekst 'Only the ball should bounce' naast een levensgrote afbeel ding van Kournikova, neemt ze daarbij op de koop toe. Ze is daarmee verreweg de best ver dienende speelster, ook al won ze nog nooit een toernooi. Haar reclame-inkomsten per jaar zijn een veelvoud van haar prijzengeld. Seks verkoopt en Kournikova weet het. Dat de Russin meer dan de topspeelsters het uithangbord van het vrouwentennis is, wordt niet gewaardeerd door haar collega's. In de vrouwenkleedkamer, toch al een broeinest van intriges en jaloezie, worden de overwin naars van Kournikova op de schouders gesla gen. Kournikova haalt haar schouders op. Het zijn slechts enkele voorbeelden uit een reeks van kleine en grote schandalen, die het vrouwentennis geen goed doen. En hoewel het niveau en de spanning zienderogen toe nemen, is dat een grotere zorg voor de WTA dan de achterstanden in prijzengeld op de Grand Slams. Begin dit jaar dreigde Martina Hingis met een boycot van de Australian Open als de gages niet gelijkgetrokken zouden worden. foto ap De Williams-zusjes worden vaak overvleugeld door vader Richard die met uitdagende opmerkingen de kolommen haalt. foto epa Anna Kournikova, verreweg de best verdienende speelster, ook al won ze nog nooit een toernooi. foto epa deed hij eveneens af als onzin. Fans kopen kaartjes om persoonlijkheden te zien spelen. De vrouwen lopen daarbij voor op de man nen, aldus McEnroe. De WTA zag deze ontwikkeling ook. Twee jaar geleden wimpelde de belangenorganisatie zelfs toenaderingspogingen van de mannelij ke tak, de ATP, af in de veronderstelling dat de mannen de vrouwen harder nodig hadden dan andersom. De motieven van Mark Miles, chief executive officer van de ATP, om tot een soort fusie te komen waren waarschijnlijk ge stoeld op dezelfde veronderstelling, maar voorlopig heeft de WTA de popularisering van het vrouwentennis nog niet te gelde kunnen maken. Want waar de mannen optimaal incasseren - de spelersvakbond ATP ontvangt jaarlijks 120 miljoen gulden voor de uitbating van de rech ten op de toernooien - blijven de vrouwen achter. De geldschieters stonden na het afha ken van hoofdsponsor Corel in 1998 niet in de rij om hun naam te schenken aan de WTA- tour. Sanex, onderdeel van het Nederlandse

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23