Leidsch ïomer »»je Dagblad suixmc sale Multinational kiest voor Leiden Vissen vangen met internet sale SALE Stilte voor de storm Huisartsen optimistisch over Leidse nachtwacht 'Asielbeleid EU leidt tot mensensmokkel' CA»A wonen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD t DAC 8 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1E ;hten van loekertjes 'Uggen in Dop en Alphen ïoparade mag fai Colosseum janisatoren van het in- onale homofestival Pride 2000 hebben gis- ran het stadsbestuur van toch toestemming ge- hun mars vandaag tot ïl losseum te laten lopen, rade is het sluitstuk van •stival, dat op verzet van het Vaticaan, con- ieve politici en de neo- ische Forza Nuova. igst Hollandse iwe valt tegen sers hebben grote moei- loende geschikte maat- ng te vangen. R. Ban- ecretaris van de reders- jing, sprak gisteren van tgenvallende vangst. De vinden in de Noordzee ^el haring, maar niet van eiste maat en het vereis- jercentage. De visstand beïnvloed door tempe en stroming. De haring ga zich nu verplaatst naar i >tland eilanden. zorgingshuis dt service uit rgingshuizen gaan hun verlening uitbreiden nedische zorg, medicij- n hulpmiddelen. De ex- ulpverlening mogen ze igelen en valt onder het t van de instellingen, secretaris Vliegenthart gezondheid) wil dat ver- ïgshuizen voortaan con- n afsluiten met enkele tsen in de regio. uren Kunst sport C )mie )f en Samenleving. rek van de Dag Media isieprogramma's30,31 "isme29 De Hypotheker |T iden, Schipholweg la, 071 - 5210808 Leiden, B .ammenschansplein 6, 07! - 5320122 ;en ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen, iste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! KATWIJK. AMBACHTSWEG I I -1 LEIDERDORP MEUBELPLEIN DIEMEN OP DE SNIEP I INFO-TELEFOON 07I-402 81 S LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 19 Hans Bik koestert het Decima- dagboek van zijn betovergrootvader Sleutelfiguur van extreem-rechts opereert vanuit Oegstgeest Een nieuwe epidemie in opmars: overgewicht Het ambacht van Kamerlid is aan het veranderen Drie douaniers op Schiphol aangehouden schiphol plof van joolen Drie douaniets op de luchtha ven Schiphol worden verdacht van medewerking aan drugs smokkel. De ambtenaren, twee vrouwen en een man, zijn aan gehouden. Justitie weet nog niet hoe lang de douaniers ac tief zijn geweest en hoeveel drugs ze hebben doorgelaten. Vast staat dat de douanebe ambten smokkelaars met grote hoeveelheden cocaïne het land in hielpen komen. Tijdens het onderzoek van de rijksrecher che kon één transport worden onderschept. De smokkelaar had 19 kilo coke in een koffer bij zich. De rijksrecherche kwam de zaak op het spoor na een tip dat een douanier zou helpen bij smokkel. Tijdens het onderzoek kwamen de mede verdachten in beeld. Eén van de verdachten, een 34-jarige vrouw uit Amsterdam, wordt behalve medewerking aan drugssmokkel ook verdacht van ambtelijke corruptie en valsheid in geschrifte. Behalve de drie hoofdverdachten zijn ook een 35-jarige man uit Ant werpen en een 45-jarige Bever- wijker aangehouden. Justitie denkt dat zij de Amsterdamse douanier hebben omgekocht. Leger negeerde waarschuwing voor asbestteam den haag anp De Nederlandse legerleiding in Kosovo heeft in augustus 1999 waarschuwingen genegeerd dat het zogenaamde 'asbestteam' niet deugde. Het hoofd van de medische dienst, die de inge schakelde 'deskundigen' niet vertrouwde, kreeg een spreek verbod opgelegd. Het asbest team heeft het Nederlandse le ger voor tientallen miljoenen guldens opgelicht, door ten on rechte te beweren dat de leger basis in Prizren was vervuild mei het gevaarlijke blauwe as best. De bevelhebber ter plekke, brigade-generaal Bokhoven er gerde zich aan de kritiek van zijn ondergeschikten. Inmid dels is het gelijk van de arts majoor ten volle bewezen. Jus titie stelt een onderzoek in naar het 'asbestteam'. De hele basis- in Prizren werd op hun aanra den ontruimd en naar nu blijkt geheel overbodig geschoond. VANDAAG f*A in deze krant circa öj 190 3 VACATURES U vindt de baan die bij u past in Nieuwe vestiging Jacobs Engineering Group in Eurocentre aan Plesmanlaan levert 600 banen op Jacobs Engineering Group vestigt zich in Leiden. Het van origine Amerikaanse ingenieursbedrijf zit nu nog in drie verschillende plaatsen: Amsterdam, Rotterdam en Schie dam. In de Leidse vestiging, in het zogeheten Eurocentre aan de Plesmanlaan, komen zo'n zeshonderd mensen te werken. Het is de bedoeling dat het bedrijf eind dit jaar of begin volgend jaar naar Leiden komt. leiden herman joustrakomst van Jacobs. ,,Dit is een heel grote vis die we binnenha- Wethouder economische zaken len. Het bedrijf past uitstekend Schultz, is verheugd over de in ons streven te investeren in kennisindustrie." Jacobs Engineering Group is onder meer betrokken bij che mische en farmaceutische pro jecten, en bij projecten in de olie- en gasindustrie. Verder is het actief op milieugebied. Het bedrijf bereikte vorig jaar overeenstemming met Stork over de overname van de inge nieursdivisie van het Neder landse bedrijf Stork Enginee ring Contractors. Voorwaarde portadown Een militair houdt de wacht bij het kerkje van Drumcree in het Noord-Ierse Portadown. Le den van de protestantse Oranje Orde willen morgen daarheen marcheren via het katholieke deel van Gar- vaghy Road. De autoriteiten hebben dat verboden, maar de oranjemannen nemen daarmee geen genoe gen. De Britse minister voor Noord-lerland, Mandelson, waarschuwde de protestanten gisteren geen ge weld te gebruiken. Algemeen wordt echter verwacht dat Noord-lerland een zeer onrustig weekeinde te wachten staat. Pagina 5: Noord-lerland wacht zeer roerig weekeinde. foto reuters jeffj mitchell Nieuw systeem als proef gemonteerd op schip van Urker vloot Vissersboten in Nederland krij gen op korte termijn de be schikking over een speciale in ternetaansluiting. Daarmee kan vis al bij de afslag worden aan gemeld, nog voordat de boot de haven binnenloopt. Door het systeem zijn vissers in staat lan ger op volle zee te blijven, of op een andere soort te gaan vissen als de prijs van vis aan de wal te laag is. Het nieuwe systeem is als proef gemonteerd op een schip van de Urker vloot, de UK-88. De visser geeft via het systeem aan welke vis hij heeft gevangen en hoeveel. Op de afslag van Urk worden de gegevens alvast be schikbaar gesteld voor kopers. Zij kunnen hun inkoopbeleid en inkooptijdstip daarop af stemmen. In de nabije toe komst kunnen bedrijven de vis al kopen nog voordat het schip in de haven ligt. De visafslag wil met het sys teem onder meer de prijzen re guleren. Nu kan het voorkomen dat op sommige dagen teveel van een bepaalde vissoort wordt aangevoerd. Dat heeft een daling van prijs tot gevolg, tot verdriet van afslag en yisser. In de toekomst kan een visser bepalen of hij langer op zee blijft, zodat de aanvoer beter wordt gespreid. Via het internet kan hij ook de vangsten van zijn collega's in de gaten houden, en eventueel tijdig omschake len op een andere vissoort. Woordvoerder R. Kramer van de visafslag in Urk verwacht daarbij was dat Stork de vesti gingen in Nederland eerst dien de te herstructureren. Jacobs Engineering Group is met 17.000 werknemers een van de grootste ingenieursbe- drijven ter wereld. De omzet bedroeg vorig jaar 6,3 miljard gulden. Stork is van oudsher bekend als machinebouwer, maar inmiddels is het bedrijf ook actief op het gebied van onderhoud, reparatie en instal latie van machines, en het ont werpen van complete fabrie ken. Stork is uitgegroeid tot een multinational met 400 vestigin gen over de hele wereld, waar ruim 20.000 mensen werken. Het gros, 13.000 man, werkt in de verschillende Nederlandse vestigingen. Het afgelopen jaar genereerde het bedrijf een om zet van vijf miljard gulden. Maar de ingenieurstak was ver liesgevend. Onderhandelingen verlopen hoopvol leiden onno havermans De Leidse huisartsen kunnen mogelijk toch per 1 september beginnen met een gezamenlijke nacht- en weekeindedienst. De onderhandelingen met Zorg en Zekerheid verlopen hoopvol, al dus H. van Bloemendaal van de District Huisartsen Vereniging (DHV). De huisartsen willen dat de zorgverzekeraar een deel van de kosten voor de 'nachtwacht' betaalt. Ook M. Marijnissen van Zorg en Zekerheid is optimistisch na de besprekingen van gisteren, al wil hij nog niets zeggen over een eventuele bijdrage. „We be grijpen eikaars standpunten er. werken nu aan een gezamelijk voorstel. Ik denk dat we er eind augustus uit zullen zijn." Vorige week stelde Zorg en Zekerheid de onderhandelingen nog uit wegens intern beraad, nadat de Leidse huisartsen hun ergernis over de weifelende opstelling van de verzekeraar hadden ge uit. Huisartsen in het hele land zijn de nacht- en weekeinde- diensten zat. Steeds vaker doen patiënten buiten kantooruren een beroep op de dokter en lang niet altijd met spoedeisen de klachten. In veel praktijken blijkt het lastig een vervanger te vinden wanneer de pieper- dienst niet goed is geregeld. Op diverse plaatsen hebben huis artsen per 1 juli het contract met de zorgverzekeraar opge zegd om verlichting van de werkdruk af te dwingen. In Lei den is dat niet gebeurd. „Wij zijn daar ook niet zo gevoelig voor", zegt Marijnissen van Zorg en Zekerheid. De afgelopen jaren zijn onder meer in Rotterdam, Nijmegen en Groningen huisartsenposten opgezet, waar vandaan de nacht- of weekeindedienst voor een deel van de stad wordt waargenomen. De dienstdoen de arts gaat per tad de spoed gevallen af. De bedoeling is dat Leiden zo'n post krijgt bij de nachtapotheek aan de Doeza- straat. In deze nachtwacht wer ken de ruim vijftig Leidse huis artsen samen. Het grote struikelblok voor de regeling is de financiering. Be rekeningen wijzen uit dat een huisartsenpost in stedelijke ge bieden ongeveer twee tientjes per patiënt kost. Waarnemings posten in landelijke gebieden zijn veel duurder, maar ook veel harder nodig. Voorzitter Meer hof van de Nederlandse Patiën ten- en Consumentenfederatie (NPCF) pleit daarom voor het opzetten van groepspraktijken in dun bevolkte gebieden. Zie Zaterdags Bijvoegsel cenève bob kroon correspondent Het restrictieve asielbeleid in de Europese Unie drijft bona fide politieke vluchtelingen in de ar men van criminele mensen smokkelaars, omdat ze geen kans meer zien om op een an dere manier een veilig land te bereiken. Die conclusie staat in een gis teren gepresenteerd rapport van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (Unhcr). De gemeenschappelijke aanpak van mensensmokkel, waartoe de EU onlangs besloot, 'zal geen einde maken aan deze praktijken, maar wel aan de mogelijkheid van vluchtelingen om op een veilige en menselijke wijze EU-lidstaten binnen te komen', aldus de studie. Het rapport is gemaakt door niet alleen voordelen voor de visser, maar ook voor de ko pers: „Het is toch uitermate sneu als de vis 's middags goed koper is dan 's morgens. Die fluctuatie is er straks uit." Kra mer verwacht dat het systeem in het najaar voor zo'n 250 schepen ingezet zal worden. Uiteindelijk moet de hele Ne derlandse vloot ermee worden uitgerust. De vissers betalen niets voor de installatie van de benodigde software. KPN-dochter Station 12 geeft het programma gratis aan de vloot, omdat het hoopt te verdienen op de telecommu- nicatiekosten. Het systeem maakt gebruik van het al be staande satellietnet van Inmar- sat-2, dat door KPN wordt geëx ploiteerd. SUMMER toonzaalmodellen met extra korting! E Zoeterwoude I Rijneke Boulevard I Hoge Rijndijk 315 I 071 - 589 93 46 HET WOORD IS AAN Arnold Wesker Als wij ophouden ons over iets te bekommeren, dan konden wij evengoed dood zijn. geregeld r buién x 12717° "716° "716° Sïff, 60% 60% 60% SS55! 20% 30% 30% Dopingcontroles leveren tot vierde etappe niets op De dopingcontroles die tot en met de derde etappe van de 87ste Ronde van Frankrijk werden uitgevoerd, waren allemaal negatief. Dat is gis teren voor de start van de ze vende rit in Tours bekendge maakt. De urinemonsters zijn onderzocht door het la boratorium Chatenay-Ma- laybry in het zuiden van Pa rijs. De etappe naar Limoges werd een prooi voor Chris- tophe Agnolutto uit de ploeg AG2R. De Fransman bouwde een maximale voorsprong op van ruim zeven minuten (na 120 kilometer koers). Op de streep in Limoges had hij nog 1.11 min over. Hij reed 130 kilometer solo. Marcel Wüst won de spurt van het peloton en nam de Groene Trui over van Tom Steels. de Britse migratie- en mensen rechtenexpert John Morrison. Morrison maakt een duidelijk onderscheid tussen mensen smokkel als hulpverlening bij individuele, zij het clandestiene grensoverschrijding, en handel door criminele bendes uit grof winstbejag. Morrison bena drukte in Genève dat deze mis daadsyndicaten, die bijvoor beeld de rampzalige afloop van het Chinezentransport in Dover op hun geweten hebben 'met alle kracht' door de internatio nale justitie moeten worden aangepakt. Morrison wees op Europese maatregelen tegen illegale im migratie zoals een gemeen schappelijke visumpolitiek en sancties tegen luchtvaartmaat schappijen die passagiers zon der geldige reisdocumenten vervoeren. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorlettert: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400121 J

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1