Kiezen uit de culturele fruitschaal Betovergrootvader is een opperhoofd Cultuur Kunst Eén NEMO te veel in Amsterdam Moeder sleept Boston Ballet voor de rechter Zilveren Veer rERDAG 8 JULI 2000 ,iam Gallagher haalt uit naar Roskilde jL02 De zanger-gitarist van de Britse band Oasis, Liam Gal- igher, heeft keihard uitgehaald naar de organisatoren van het II eense popfestival in Roskilde. „Iedereen die een festival na i'n tragedie laat doorgaan alsof er niets is gebeurd, zou moe- in worden doodgeschoten", aldus de zanger in een interview d( iet de Noorse krant Dagbladet. De Britse band zegde zaterdag hte als de Pet Shops Boys zijn optreden op het muziekfestival af adat een dag eerder negen bezoekers de dood hadden gevon- »n in het gedrang. Kritiek van de festivaldirecteur dat de band ^3! een respect toonde voor de fans verwierp Gallagher in het in- «rview. „Dat moet hij nodig zeggen. De enige juiste beslissing as geweest het hele festival af te gelasten. Roskilde wil ons niet e' etalen en dat maakt me niets uit. We zijn niet geïnteresseerd in 'en iin schijtgeld", aldus de voorman van Oasis. 3gi' .„I Langs Leidse kerken' in augustus e 1 iden De openstelling van zeven kerken in de binnenstad van 0t ;iden is gepland op zaterdag 5 augustus. In het programma 'aa in de Leidse Lakenfeesten is vermeld dat de openstelling van Leidse kerken vandaag en op op 15 juli zou plaatsvinden. 'rick or Treat speelt bij Het Praethuis iden* 'Trick or Treat', eerder te beluisteren op Koninginnedag i het 3 oktober feest, laat ook tijdens de Lakenfeesten weer ujs in zich horen. De rockformatie, die onlangs nog door België ha, )erde, speelt zaterdag 15 juli om 15.00 uur op het Vrouwen- ab\ erkplein bij café Het Praethuis. ^ei ,je' )eel Ritman-collectie verkocht )nden Een deel van de Bibliotheca Philosophica Hermetica in kunstverzamelaar J. Ritman is bij Sotheby's in Londen ge il v eild voor ruim 3,8 miljoen pond (ruim 12,5 miljoen gulden). 'e f let gaat om bijzondere getijdeboeken met miniaturen uit de vei üddeleeuwen en vroeg Gothische boeken. Het grootste deel an de Ritman-verzameling, die een geschatte waarde heeft van aro 50 miljoen gulden, staat op de lijst van de Wet behoud cul ler jurbezit en mag Nederland niet verlaten. Het nu verkochte 3ut eel bevindt zich al jaren in Groot-Brittannië en valt daar niet nder. g Veiling kopstukken Spitting Image )nden Liefhebbers van zwarte Britse humor kunnen tot 20 juli dl, ia internet een bod uitbrengen op poppen die een glansrol ver- v jlkten in de satirische poppenserie Spitting Image. Meer dan tuj weehonderd kopstukken komen in opdracht van een van de 'er edenkers van de inmens populaire serie onder de hamer bij i0i et internet veilinghuis Sothebys.amazon.com. Naast beroem- _tl, e hoofden van onder anderen koningin Elizabeth, Ronald je eagan, Tony Blair, Margaret Thatcher, Michael Gorbatsjov, ylvester Stallone en Paul McCartney worden ook scripten en originele ontwerpen voor de karikaturen geveild. n tfanzü voor Beelden aan Zee on cheveningen Het Amerikaanse concern Sara Lee laat het Sche- eningse museum Beelden aan Zee meedelen in zijn schenking an kunstwerken aan musea in diverse landen. Beelden aan Zee rijgt 3 augustus een bronzen beeld van Giacomo Manzü (1908- 991). Het gaat om de Pattinatrice, ofwel de Schaatsenrijdster, ie de Italiaanse beeldhouwer in 1959 vervaardigde. De schaat- inrijdster, vermoedelijk gemaakt naar de beeltenis van de Oos- inrijkse Sonia Schabel, is in ruststand, als na het uitvoeren van en oefening of tocht. Wie doen er mee in de race om de Zilveren Veer, de jaarlijkse cultuur prijs voor Leiden en wijde omgeving? Wie horen er thuis op het lijstje van genomineerden voor 2000? Deze vra gen kunnen pas in september wor den beantwoord. Maar iedereen wordt uitgenodigd om ideeën te spuien. Onderaan deze pagina staat een aanmeldingsbon. Kent u personen of organisaties die zich op cultureel ge bied hebben onderscheiden? Een miskend danstalent, een literaire ster, een plaatselijke theater- of film maker, een architect of fotograaf? Of misschien een organisator van een uniek cultureel evenement, een gale riehouder? Dan heeft u tot 15 augus tus de gelegenheid om hen aan te be velen. In september neemt de jury van de Zilveren Veer een besluit over de de finitieve lijst van genomineerden. Daarna bent u opnieuw aan zet: mid dels een genummerd stemformulier kunt u uw voorkeur uitspreken voor de winnaar. Let wel: slechts één in zending per persoon, er wordt streng gecontroleerd. In de laatste ronde van de Zilveren Veer, georganiseerd door Nuon, VSB Fonds, MVKK Kommunikatie BV en het Leidsch Dagblad, krijgen zowel het publiek als de jury stemrecht Zo veel stemmen als er voor de genomi neerden binnenkomen van regioge noten, zoveel stemmen krijgt ook de iury. Een voorbeeld: in totaal sturen drieduizend mensen een stemformu lier in. Dat geeft de jury eveneens recht op 'drieduizend stemmen'. Het aantal wordt gelijkelijk verdeeld over de afzonderlijke juryledeh. Zijn mo gen hun stemmen weggeven aan één van de genomineerden, maar ook verdelen over meerdere genomineer den. In een geheime vergadering wordt vervolgens bekeken hoe de stemverdeling binnen de jury is uit gevallen. De stemmen van de juryle den worden opgeteld bij de stemmen van de inzenders. Zo wordt de Zilve ren Veer tegelijkertijd een publieks- én juryprijs. Tijdens een speciaal galafeest in november zal duidelijk worden wie uiteindelijk de Zilveren Veer krijgt opgespeld. Sponsors Zilveren Veer slaan handen ineen Geen prijs zonder sponsor. Iemand moet immers de prijs bekostigen. En niet te vergeten de mankracht leve ren om zo'n evenement op poten te zetten. Voor de Zil veren Veer, de cultuurprijs voor Leiden en de wijde om geving die dit jaar alweer voor de vierde maal wordt uit gereikt, luidt het verhaal niet anders. MVKK Kommuni katie en het Leidsch Dagblad, vanaf het eerste uur be trokken bij de prijs, dragen ook dit jaar weer hun steenje bij. leiden/regio ropy van der pols Relatief nieuw in het rijtje sponsors zijn de namen van het VSB Fonds Den Haag e.o en Nuon. Tenminste, voor de bui tenstaander. Want voor Bert Kamp is er niet zo gek veel ver anderd. Waar hij zich in eerste instantie voor EWR (Energie- en Watervoorziening Rijnland) op de Zilveren Veer stortte, doet hij dat sinds twee jaar, na de overname, uit naam van Nuon. En met veel plezier, bena drukt Kamp. „Zelf woon ik in Sassenheim. En ik voel me dus betrokken bij deze regio en wat daar allemaal speelt. Ook op het culturele vlak." In de voor gaande jaren was Kamp al nauw betrokken bij de organi satie van de Zilveren Veer. „En uit ervaring weet ik dat het een ontzettend leuk project is om te draaien. Het staat een stuk dichterbij dan het gemiddelde project dat ik doe." Sponsoring van de Zilveren Veer was een van de vele plich ten die Nuon als vanzelf van EWR overnam. Maar een nood gedwongen erfenis is het aller minst, benadrukt Kamp. „Het sponsoren van deze prijs valt volledig binnen het beleid van Nuon. Ons bedrijf steekt name lijk veel geld in cultuur. De Stadsgehoorzaal bijvoorbeeld. En dus ook deze cultuurprijs." Dat heeft alles te maken met het beeld dat Nuon naar buiten toe wil presenteren, legt Kamp uit. „Want behalve dat het een goedkope manier is om je naam onder de aandacht te brengen, willen we op deze ma nier ook onze binding met de omgeving versterken. We willen graag dicht bij onze klanten staan. En een prijs als deze past volledig binnen die opzet. De Zilveren Veer kan gewonnen worden door mensen uit het doorsnee culturele circuit en niet alleen door een elitair of select groepje. De prijs heeft daarmee een uitstraling naar Hans Bik en het dagboek van Decima Ig'll DY VAN DER POLS ew dei weer een paar decennia ligt ïr i ;t boek feitelijk alleen te ver- fa' )ffen. Doodzonde meent lsv ans Bik, de rechtmatige eige- ar die het anderhalve eeuw I ide dagboek van zijn opa wel vaar koestert, maar er ook et echt raad mee weet. En iewel oud, is het actueler dan lit. Het is immers Japan-jaar dan met het dagboek van n opperhoofd van Decima innen pronken - dat kan niet dereen. De Leidse architect §1, want toevallig was Pieter bert Bik zijn betovergrootva- ir. „Iemand zou er een weten- happelijke versie van moeten ;n aken", geeft hij een hint rich- ïie ïgSieboldHuis. „Het zou zon- zijn als dit in de vergetelheid „Jakt." Di Met elf schoten in de lucht erd Pieter Albert Bik in het pi ind van de Rijzende Zon wel- tk >m geheten. En zijn twee ach- rachterkleinzoons deden het iderhalve eeuw later niet veel H echter: bij aankomst op de M chthaven van Tokyo liepen ze cht in de armen van een le- irtje journalisten. „En dat was ituurlijk prachtig", blikt de 'idse architect Hans Bik terug de reis die hij dertig jaar ge ien samen met zijn broer aakte. „Je moet je voorstellen: bent jong, zit aan het andere nd van de wereld en kan bij inkomst in het hotel al je eer- e interview geven." En dat al- is dankzij het dagboek van etovergrootvader Pieter Albert ik, opperhoofd van de Neder- indse handelspost op het Ja- anse eiland Decima. Met het bewuste geschrift m zijn illustere voorvader wist ans Bik destijds een flinke rijs binnen te slepen: een twee 'eken durende, geheel verzorg- reis door Japan voor twee ersonen. Op kosten van het 'gemeen Dagblad en de Ja- anse luchtvaartmaatschappij iL, die met de wereldtentoon- elling van '70 in Osaka geza menlijk de lezers had opgeroe- en iets typisch Japans in Ne erland aan te wijzen. Niet dat Bik het zomaar in de :hoot geworpen kreeg. Week- nden achtereen boog de 21-ja- ge HTS-leerling zich, samen >et zijn vader, over het lijvige agboek om het kriebelige andschrift te ontcijferen. „Met ehulp van een loep en tegen- ent hebben we het deel over 'ecima uitgetikt. Het uitreksel ebben we vervolgens inge- Hans Bik en het dagboek van een opperhoofd, in casu zijn betovergrootvader. ÉL J? FOTO HIELCO KUIPERS stuurd." Om niet veel later de overgrootvader Pieter Albert Bik voorspoedige carrière als amb- koffers te pakken om de kerst- in ieder geval allerminst voor tenaar in Nederlands-Indië, op vakantie in het verre Japan door ogen toen hij bijna anderhalve 42-jarige leeftijd benoemd tot te brengen. eeuw eerder naar Japan afreis- 'Opperhoofd van de Neder- Vakantie vieren stond bet- de. In 1841 was hij, na een landsche handel van het keizer rijk Japan'. De opperhoofden gaven van oudsher leiding aan de Nederlandse handelskolo nie, die gevestigd was in de baai van Nagasaki op het piepkleine eilandje Decima, niet veel gro ter dan een voetbalveld. Enige teleurstelling overviel Pieter Albert dan ook bij de eer ste aanblik van het dorpje. Het geheel had iets treurigs, noteer de hij in zijn dagboek. Maar wellicht waren de verwachtin gen ook wel erg hoog gespan nen, na twee scheepsreizen, waarvan de eerste bijna in een noodlottige schipbreuk was ge ëindigd. Het omliggende berg en heuvellandschap maakte in ieder geval veel goed, tekende hij in zijn dagboek op. Anderhalve eeuw later wisten Hans Bik en zijn broer eigenlijk niet gek veel meer van dit verre, vreemde land. Maar daar werd in een krappe twee weken tijd wel verandering in gebracht. Tokyo, Osaka, Kyoto en Naga saki. De fabrieken van Sony, tempels en tuinen. „Alleen al het lopen door een mensen massa terwijl je zelf twee kop pen groter bent, is een hele be levenis." En over een gebrek aan aandacht hadden ze niets te klagen. Overal waar de twee jongens zich vertoonden, stroomden journalisten en ca meraploegen toe. „Ze vonden dat prachtig: twee Nederlandse jongens, nazaten van een op perhoofd, die naar Japan kwa men. Dat leeft daar nog steeds ontzettend." Ook betovergrootvader Pieter Albert Bik mocht zich in de be langstelling van de Japanse be volking verheugen. Eens per ambtsperiode maakten de op perhoofden een hofreis naar Edo, het huidige Tokyo, om daar op audiëntie te gaan bij de keizer en kroonprins van Japan. Dit was de enige gelegenheid waarbij westerlingen een blik werd gegund op het alledaagse leven in het mystieke Japan. Na het reisje Japan, inmid dels dertig jaar geleden, heeft het dagboek van zijn betover grootvader slechts stof liggen vangen. En dat is jammer, vindt Bik. „Het is een bron van infor matie. Die man was een gebo ren ambtenaar, zo nauwgezet als hij alles noteerde: afstanden in kilometers nauwkeurig, de namen van de mensen in het gevolg. Hij heeft zelfs een plat tegrond van zijn huis getekend. Iemand zou de hele tekst eens moeten napluizen om er een wetenschappelijk uitgave van te maken. Want het is zonde als dit in de vergetelheid raakt." een brede groep mensen. Men sen die tot onze klantenkring behoren." Juist die enorme reikwijdte van de prijs - bestemd voor zo wel theatermakers als galerie houders om eens iets te noe men - wordt soms bekritiseerd. Nuon-man Bert Kamp reikte vorig jaar de Zilve ren Veer met cheque uit aan Clara Sikking van galerie De Pomp. Worden er niet appels met pe ren vergeleken? „Dat is toch geen enkel bezwaar", vindt Kamp. „Het maken van gedich ten, het beheren van een gale rie; appels, peren. Allemaal hoort het te liggen op diezelfde fruitschaal." Het reglement Samenvatting van het jury reglement voor de cultuur prijs Zilveren Veer De prijs is bestemd voor personen, organisaties, ver enigingen of gezelschappen die zich op een bijzondere wijze verdienstelijk maken voor de cultuur c.q. het cul turele leven van de regio Lei den (inclusief de Duin- en Bollenstreek en de Rijn- en Veenstreek). Kandidaten voor de Zilve ren Veer kunnen alleen schriftelijk worden voorge dragen. De aanmelding moet worden voorzien van naam, adres en woonplaats van zo wel de inzender als van de kandidaat, vergezeld van een duidelijke argumentatie. De inzending sluit op 15 augustus. Uit alle inzendingen kiest de jury vijf nominaties. Deze worden op zaterdag 9 sep tember in het Leidsch Dag blad bekend gemaakt. De winnaar van de Zilveren Veer komt uit een combina tie van een publieksstem- ming (waarbij inwoners van de regio maximaal één stem mogen uitbrengen) en een geheime jurystemming. De bekendmaking van de winnaar en de uitreiking van de prijs geschieden door de voorzitter van de jury. Alle genomineerden ont vangen een oorkonde en een bedrag van duizend gulden; de winnaar ontvangt daar bovenop een prijs van 6.500 gulden. Het prijzengeld moet binnen een jaar na uit reiking worden besteed aan een cultureel doel. AMSTERDAM ANP Nog geen maand is het wetenschapsmuseum New Metropolis omgedoopt tot Nemo of het eer ste probleem dient zich al aan. Wandelorganisa tie NEMO meent dat het museum maar weer een nieuwe naam moet verzinnen, anders stappen de wandelaars naar de rechter. De vereniging voor vrije wandelaars draagt al twaalf jaar de naam NEMO. Sinds het weten schapsmuseum vorige maand voor dezelfde naam koos, wordt de wandelclub platgebeld. „Leden vragen naar aanleiding van krantenkop pen over NEMO verontrust hoe het met subsidie verstrekkingen staat. Ook bellen er steevast men sen die het museum zoeken en onze naam vin den in het telefoonboek", zegt directeur Spruijt van de wandelclub. De wandelvereniging is ontstaan als een reis- en belangenorganisatie voor wandelaars. NEMO maakt zich sterk voor voetpaden in Nederland en organiseert onder meer wandelreizen. De ver warring is des te groter, doordat beide NEMO's in Amsterdam zijn gevestigd. De wandelaars hebben het museum een brief gestuurd met de vraag een nieuwe naam aan te nemen. „Een rechter vraagt toch vaak om een schikking te treffen. Dat proberen wij dan maar vooraf', zegt Spruijt. Hij weet niet hoe hoog hij zijn kansen moet inschatten. „Het blijft een beet je de grote tegen de kleine. Net als destijds met de Arena." Spruijt doelt op de strijd tussen het stadion de Amsterdam Arena en de Arena Sleepin. De oude re sleepin won de juridische strijd om de naam, maar met een flinke schadevergoeding wist ook het stadion de naam te behouden. Directeur Rijntjes van Nemo is vooralsnog niet van plan de naam te wijzigen. „Het is een popu laire naam die vaak is gebruikt in de geschiede nis. Er zijn dan ook nog veel meer organisaties en producten die Nemo heten: De Nederlandse Mortel Organisatie heeft zelfs een website die zo heet. Verder zijn er voor zover ik weet een par fum en een multimediaorganisatie in Frankrijk. Wij hebben de naam Nemo voor de Benelux la ten registreren voor de activiteiten die wij doen. Wij gaan geen wandeltochten organiseren." boston ap Toen ze in 1997 op 22-jarige leeftijd overleed, woog Heidi Guenther, danseres bij het fa meuze Boston Ballet, nog geen 42 kilo bij een lengte van 1.58 meter. Haar moeder, Patricia Harrington, heeft nu, drie jaar later, de Boston Ballet en artis tiek directeur Anna Marie Hol mes voor de rechter gesleept. Zij verwijt het gezelschap en zijn artistiek directeur zich on verantwoordelijk te hebben op gesteld en op grove wijze nala tig te zijn geweest door Guenther te vertellen dat ze moest afvallen. Volgens moeder Harrington moeten de aange klaagde partijen ook hebben in gezien dat Guenther op een ge geven moment aan anorexia nervosa leed. Volgens Harrington kreeg haar dochter in 1994 en 1995 te horen dat ze moest afvallen als ze prijs stelde op een plaatsje in het corps de ballet. Holmes heeft erkend Guenther destijds te hebben geadviseerd gewicht te verliezen, omdat zij er met haar geringe lengte nogal prop- perig uitzag en ballet volgens de artistiek directeur nu een maal een kunstvorm is die visu eel aantrekkelijk moet zijn. Hol mes heeft echter ook verklaard in januari 1997 tegen Guenther te hebben gezegd dat ze niet te mager moest worden en haar bovendien te hebben aangebo den een ter zake kundige diëtist in te schakelen. Eerder deze week onstond er grote ophef in Engeland na een vernietigend rapport over de handelwijze van verschillende balletopleidingen. Met name het eetregime werd daarin sterk bekritiseerd. AANMELDING GEGEVENS VAN UW KANDIDAAT VOOR DE ZILVEREN VEER 2000 Naam persoon of gezelschap: Omschrijf A \V6ron^ zo volledig A Smogelijk met 1 welke activi- V MA teit uw kandidaat zich onderscheidt op cultureel Mm gebied en welke speciale betekenis uw kandidaat heeft voor de regio. Uw gegevens: Naam: Adres: Postcode: Naam contactpersoon: Woonplaats: Adres: Telefoonnummer: Postcode: Stuur deze bon naar: Leidsch Dagblad, Zilveren Veer, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. (Een postzegel is niet nodig) Woonplaats:

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19