Visbedrijven mogelijk naar kazerne springtij Duin Bollenstreek Medaille en bloemen voor de Laurianen Taakstraf voor zwair dubbele mishandeliif Nieuwe regels voor borde De verdwijning van een gevlekte rietorchis ZATERDAG 8 JULI 2000 Indianenspeurtocht bij kinderboerderij alphen aan den run Kinderen tot zes jaar kunnen rondom de Al- phense kinderboerderij Zegersloot op indianenspeurtocht. De gemeente heeft bij de opnieuw ingerichte speeltuin achter de kinderboerderij een permanente speurtocht uitgezet. Ook de speelplek is als indianendorp ontworpen, met leerlingen van de Alphense Montessorischool. In de speurtocht is veel aandacht voor de natuur in het Zegerslootgebied, waar ook galloway-run deren lopen. Tot en met 20 augustus is er bovendien een ten toonstelling te zien over het leven en de cultuur van indianen. Een beschrijving van de speurtocht is af te halen bij de kinder boerderij en bij het informatiecentrum in het stadskantoor. Spoedcursus circusartiest voorschoten Brandweerspuitwedstrijden, zeilen op Vlietland, een spoedcursus circusartiest, disco en golf. Ziehier een greep uit de activiteiten die de Leidse Welzijnsorganisatie op stapel heeft staan tijdens de jeugdvakantiebezigheden van maandag 7 tot en met vrijdag 18 augustus in Voorschoten. Inschrijven is tot 21 juli bij de LWO afdeling Voorschoten, Witte de Withlaan lc in Voorschoten, tel. 071-5615092. Vier locaties voor Schuitemaker en Schaap Vishandel Schuitemaker en rokerij Schaap, die op hun huidige locaties aan de Rederijstraat en de Industriekade moeten wijken voor woningbouw, worden mogelijk ver plaatst naar de brandweerkazerne aan de Prins Hendrik kade. Die plek heeft vooralsnog de voorkeur van een speciale gemeentelijke werkgroep die de noodzakelijke verplaatsing van Schuitemaker en Schaap onderzoekt. De werkgroep, waarin vijf ge meentelijke afdelingen zijn ver tegenwoordigd, vraagt zich wel af of en zo ja wanneer de brandweerkazerne beschikbaar komt. Voor de brandweer, die geregeld klaagt over de slechte ligging van de huidige kazerne, moet dan namelijk eveneens een nieuwe plek worden gevon den. En die liggen in het dicht gebouwde Katwijk niet voor het oprapen. Volgens de werkgroep zijn er in Katwijk vier alternatieve lo caties voor Schuitemaker en Schaap voor handen. Behalve de brandweerkazerne hebben de vijf gemeentelijke afdelingen de voormalige chemische fa briek aan de Prins Hendrikka de, de oude redschuur van de KNRM aan de Industrieweg en de Visserijschool aan de Rijn mond op het oog voor de toe komstige vestiging van Schuite maker en Schaap. De brand weerkazerne komt als beste plek uit de bus, de voormalige chemische fabriek is tweede keus. De redschuur en de Visserij- school zijn volgens de gemeen te minder geschikt, omdat ze in de onmiddellijke nabijheid van woningen liggen. Bij de red schuur is bovendien de ver keersafwikkeling een probleem, net als het gebrek aan parkeer plaatsen in de omgeving. Als de visbedrijven op de huidige plek van de visserijschool komen, geeft dat een te hoge milieube lasting voor de directe, dichtbe volkte woonomgeving. Om die reden is de visserijschool eigen lijk geen reële optie, stelt de ge meente. De gemeente wil graag haast maken met de verplaatsingen van de visbedrijven. Schuite maker moet op korte termijn verhuizen, want elf huizen in het bouwplan Aqua Nova kun nen door de aanwezigheid van de vishandel voorlopig nog niet worden gebouwd. Het vertrek van Schaap is later noodzake lijk. De gemeente streeft ernaar om Schuitemaker en Schaap naar één gezamenlijke locatie te verplaatsen. Daarbij respecteert ze de wens van beide bedrijven om al hun activiteiten (groot handel, rokerij, detailhandel en horeca) op één plek onder te brengen. De rokerij zou eventu eel door Schuitemaker en Schaap samen kunnen worden gebruikt, stelt de gemeente voor. met de eerste de beste in zee was gegaan, maar ook met de enige echte. Maar deze week toverde Peter van Bockhove opeens een hele waslijst aan inkoopadviesbureaus tevoorschijn. Er blijken bijvoorbeeld ook een Combined Business Power en een Benefit Inkoop Adviesgroep te zijn. Met allerlei gemeenten als referenties. En waarschijnlijk was dit nog slechts het topje van de ijsberg. „Ik heb alleen nog via Ilse gezocht", meldde Peter. Daarmee geeft hij meteen aan waar de moeilijkheid zit. Het is de vraag hoeveel tijd je moet besteden aan het vinden van een goedkope adviseur. Mijn tijd kost ook geld, zal hoofd bezuinigingsoperaties Koos Smit gedacht hebben, toen hij Compendium het werk gunde. Even tussendoor: het is gebruikelijk dat een gemeente boven een bepaald bedrag doet wat elk normaal mens bij een aankoop vanaf honderd gulden al doet: een stuk of drie folders in huis halen. Aanbesteden, heet dat dan. Het is vooral bedoeld om te voorkomen dat wethouders aan vriendjespolitiek doen. (Er wordt niet vanuit gegaan dat wethouders drie vriendjes hebben) Maar in Noordwijk geldt het blijkbaar niet voor een opdracht van anderhalve ton. Koos Smit vindt een bezuinigingsadvies vergelijkbaar met een stokbrood op zaterdagmiddag: je bent al lang blij dat je er een gevonden hebt en je vraagt niet naar de prijs. Het is nog even afwachten hoeveel het bezuinigingsadvies gaat opleveren, maar we zullen het gauw weten als Koos in de eerste de beste babbeltruc is getrapt. Als les 1 van Compendium luidt: vraag altijd meerdere offertes aan. WASSENAAR - De sporthal is niet alleen berekend op sportieve vakantie-activiteiten. De jeugd kane ook creatief bezig zijn. Dat bleek gisteren toe de 'Kreade' de deuren opende. Vele Wassenaardertjes i vakantie kwamen naar de Dr. Mansveltkade om lekker te knippen, plakken, tekenen en schilderen. Er werd hard gewerkt ondanks het prachtige weer, want iedereen wilde natuurlijk het werkstuk piekfijn orde mee naar huis nemen... foto archiefleidschda( Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (ge overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het li Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, posthus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Tactiek Dat was even schrikken deze week. De laatste keer dat we in deze rubriek over Noordwijkerhout schreven ging het nog over de plaatsing van een middeleeuws aanplakbord. Een fraai ideetje van Ton Vastenhoudt, nog fraaier afgeserveerd door wethouder Hans Knapp. Die zag meer in een eigen internetsite. Maar het blijft niet bij plannen voor de virtuele wereld. Ook het echte, aardse Noordwijkerhout moet mee in de vaart der volkeren. Het hele dorpscentrum moet op de schop, in de race om de gunst en vooral de guldens van de consumenten. Dus: een parkeergarage voor tweehonderd auto's. Drie grote supermarkten. Een Blokker van supermarktformaat. Allemaal om als David de strijd aan te gaan met de winkelcentra van Goliath Sassenheim en Goliath Lisse. Met die tactiek, leert de bijbelse geschiedenis, maak je kans om te winnen. Want de sterkste is niet altijd de slimste. Zo moet je in Lisse toch minstens het circuit van Zandvoort in de vingers hebben om het parkeerdek op te durven. En in Sassenheim doet de politie aan klantenbinding door parkeerders met grote regelmaat te verrassen met een bonnetje onder de voorruit. Nu nog dat publicatiebord van Ton en we weten zeker waar we voortaan boodschappen gaan doen. Babbeltruc We moeten het nog één keer hebben over wat Noordwijk uitgeeft aan bezuinigingen. Het dorp huurde vorig jaar een firma in, Compendium, die eerst voor 40.000 gulden uitzocht wat er op de gemeentelijke uitgaven te bezuinigen valt. En die dat nu voor 93.000 gulden moet waarmaken. Het klonk allemaal al een beetje dubieus, maar het zou nog gekker worden. Tot nu toe had de gemeente weten vol te houden dat er maar één bedrijf is dat zulk inkoopadvies geeft. Dat Noordwijk dus weliswaar i alphen aan den run» persbureau cerberus Wegens poging tot zware mis handeling van zijn ex-vriendin en van zijn baby is een 28-jarige Alphenaar gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot een celstraf van zes maanden waarvan de helft voorwaardelijk. De man kreeg een deels voorwaardelijke straf en zag zijn celstraf in dienstver lening omgezet worden, omdat hij nooit eerder door een rech ter veroordeeld werd. Maar ge zien de aard van het misdrijf kon de politierechter mr. A. de Kok het niet laten om daar cy nisch aan toe te voegen: „U bent dan wel nooit eerder met justitie in aanraking geweest, maar ik moet zeggen dat u hier met stip binnen komt zetten." Op 30 maart liep een ruzie tussen de verdachte en zijn ex- vriendin uit op een vechtpartij. De verdachte mocht het huis van zijn ex en hun negen maanden oude zoontje aan de Afrikalaan in Alphen niet meer in. Toen hij er toch naar toe ging omdat zijn post niet werd doorgestuurd, liep het uit de hand. De officier van justitie en de politierechter oordeelde dat de verdachte de confrontatie zelf had opgezocht, maar di ie cate van de verdachte daar heel anders over j, pleitte voor vrijspraak o van zelfverdediging. Haa had echter bij de politie ^r een en ander bekend. a de ruzie had hij met ei e kenmes lopen zwaaien vond het zelf ook logis dat de steekwond in hi van de vrouw had veror l Zijn advocate bepleitte echter dat die wond oc glasscherven veroorzaa kunnen worden. e Dat verhaal werd eer officier van justitie mr. Dam en daarna door de 1 naar het rijk der fabelen zen. De rechter achtte I wezen dat de Alphenaar 1 vriendin bij haar thuisa Afrikalaan in haar bil hacP' ken en dat hij hun babj grond had gegooid. Nei officier hechtte de reel i zijn oordeel veel waarde verklaring van een veert ge zoon van de vrouw i bij de ruzie aanwezig v jongen legde vlak na de tenis een duidelijke vei bij de politie af. Volg a rechter stond het daaro 5 dat hem niet een ven verklaring door de vroui mond gelegd was. alphen aan den run Een medaille en een bos rozen. Het zijn de ver diensten van Flip Rekelhof uit Ter Aar voor zo'n 700 kilometer fietsen in vier dagen tijd. Hij is een van de circa 1400 fietsers die de afgelo pen week deelnamen aan de Laura, de op één na grootste fietsvier daagse van Nederland. „Ik reed 150 kilometer, samen met het van en naar huis rijden was dat zo'n 170 kilometer per dag", zegt hij vrijdag middag voldaan op het volle en zonnige terras van Avifauna. „Van daag was er veel wind en woensdag regen, maar de tochten waren perfect." Perfect, is ook het woord dat bestuurslid Ger Nikkels in de mond neemt als hem gevraagd wordt naar een reactie. „Er was natuurlijk wel eens een lekke band, maar verder liep alles voortreffelijk." Voor zitter Hans 't Hart heeft daar niets aan toe te voegen. Hij zit in de zon. Met op de achtergrond de muziek van pretkapel de Uit Blazers, hoort hij de vele bedankjes aan van enthousiaste fietsers. De traditionele intocht van de Laurianen zoals die er tot begin jaren negentig nog was, is definitief verleden tijd. De fietsers kwamen toen het speciaal voor deze gelegenheid autovrij gemaakte centrum van Alphen binnenrijden, terwijl hun fans met bloemen aan de kant ston den. „Dat kan niet meer in deze tijd", zegt 't Hart. „Ik hoor deze op merking nogal eens. Het is niet te doen om een centrum af te sluiten, onder andere omdat er ook koopavond is. Bovendien zijn er steeds meer deelnemers die puur voor de sport fietsen, voor wie een intocht niet zo nodig hoeft." foto mark lamers voorhout verschraalde bodem overblijft waar 'een bonte verzameling Het gemeentehuis in Voorhout bloemen' kan gedijen. En voor- verkeert in de ban van de ge- al de minder voorkomende vlekte rietorchis. Dat is een wil- soorten. de orchidee die in de Bollen- Vreugde alom dus toen de streek niet echt zeldzaam is, gevlekte rietorchis besloot zich maar wel kieskeurig. De bloem tussen de andere veldbloemen beschouwt niet zomaar elke van Voorhout te vestigen, aan slootkant als geschikte stand- de Willem-Alexanderstraat. Al- plaats. Recent is een exemplaar leen plantenkenners weten het ontdekt bij een sloot aan de roze gestippelde plantje te on- Willem-Alexanderstraat, het re- derscheiden. Ambtenaren to- sultaat van uitgekiend, bescher- gen naar de walkant om het mend maaibeleid van de ge- plantje op de gevoelige plaat meente. De gevlekte rietorchis vast te leggen, maar helaas, de blijkt echter ineens verdwenen. foto mislukte. Tot overmaat van ramp blijkt de kleurrijke orchi- Voorhout doet sinds 1998 aan dee nu ineens van de Voor- 'milieuvriendelijk maaien'. Dat houtse bodem verdwenen, betekent dat de maaimessen „Ik ben gaan kijken en heb pas uit de schuur gehaald wor- hem niet meer gevonden", ver den als de veldbloemen zaad telt M. Jansen van de afdeling hebben gevormd. Het maaisel openbare werken. „Of hij is voert de gemeente af, zodat een door een eend opgegeten, gejat of door insecten verslonden. Treurig, al is de verdwijning geen ramp voor het Voorhoutse natuurbestand. Behalve de Wil lem-Alexanderstraat telt Voor hout meer geschikte plekjes voor schoonheden als de ge vlekte rietorchis. Ook aan de Mauritsstraat, de Vermeer straat, de Rooseveltlaan en het Kievitspark wordt milieuvrien delijk gemaaid. Voor wie niet wil wachten tot op een van die plekken weer een exemplaar van de rietorchis te zien is, heeft C. Verweij van de natuur- en vogelbescherming Noord wijk wel een paar suggesties van kansrijke plekje om de or chidee te bewonderen. Het gaat om de Nieuwe Offemweg in Noordwijk, het landgoed Leeu wenhorst in Noordwijkerhout, Wassergeest in Lisse, langs het Vinkeveld in Noordwijk en bij het Oosterduinse meer in Noordwijkerhout. In Voorhout is de orchidee vooralsnog spoorloos. Exploitanten van bordelen heb ben in Alphen aan den Rijn voortaan een vergunning no dig. De gemeente wil de even tuele vestiging van 'prostitutie- bedrijven' in goede banen lei den, nu de rijksoverheid een einde maakt aan het bordeel verbod. In de vergunning kan de gemeente vastleggen dat prostitutie in bepaalde stadsde len niet is toegestaan. Ook kan de gemeente een maximum stellen aan het aan tal seksinrichtingen en het aan tal prostituees per onderne ming. Verder komen er voor schriften over de veiligheid (veilige seks), gezondh werkomstandigheden werknemers. De vergui plicht geldt ook voor er massagesalons, seksbioi -automatenhallen, -tl escortbedrijven en pare Straat- en raamprostitu verboden. Sekswinkels toegestaan, maar alleen eigenaren zich houden regels over de tentoon en verkoop van producte Met de politie control gemeente op naleving regels. Wie zijn vergui voorschriften overtreed zijn zaak sluiten, de verg inleveren of een dwangs gemoet zien. s Leidsch Dagblad. HiCH IE YEl\ ANNO 1900 Maandag 9 Juli LEIDEN - Door de Commissie van Beheer van het gesticht 'Endegeest' wordt in haar beide in de Lees kamer ter inzage liggende missives de wenschelijk- heid betoogd om aan dr. J. Van der Kolk, 2den ge neesheer van het gesticht, als erkenning zijner groote verdiensten ten aanzien van 'Endegeest', een jaarlijksche personeele toelage toe te kennen van 500, en deze te doen ingaan op 1 Juli j.l. Ook B. en Ws. k'omt het voor, dat voor zoodanige persoonlijke belooning alleszins termen aanwezig zijn. De heer Van der Kolk heeft zich sedert de op richting van het gesticht als een zeer nauwgi ambtenaar doen kennen, door wien de verplegi der hem toevertrouwde patiënten met veel toe» ding geschiedt: de aan de betrekking verbonde jaarwedde kan met het oog op het gewicht der! trekking niet ruim worden genoemd; en ook var overige door de Commissie aangevoerde motis\ wordt de gegrondheid door B. en Ws. ten volle beaamd. Deze toelage zal dan, uit den aard dei zaak, ten laste komen van de exploitatierekenir het gesticht. Dé les van deze week is dat veiligheidsmaatregelen nooit overbodig zijn. Dat het achteraf meeviel, wil niet zeggen dat Nederland zich ten onrechte zorgen maakte. Bestuurders moeten nu eenmaal het zekere voor het onzekere nemen, want als het misgaat krijgen zij het op hun bordje. En we hadden hier nog nauwelijks ervaring met grote evenementen, waarbij iedereen de verantwoordelijken op de vingers kijkt. Het zijn toch verschillende bestuursculturen die bij elkaar komen, zo'n SDB- vergadering. Het is maar afwachten hoe dat gaat. Natuurlijk zijn er mensen die het overdreven vinden dat voorzitter Van Wouwe die cameraploeg van Kanaal 7 liet verwijderen. Of die menen dat hij misschien een beetje gepikeerd was, omdat over de chaos in zijn portefeuille een rel was ontstaan tijdens zijn afwezigheid. Maar die begrijpen er niets van. Over die stewards in de Kuip werd ook gesuggereerd dat de nederlaag van Nederland tegen Italië hun misschien nog dwarszat. Onzin. Die deden gewoon hun werk, net als Van Wouwe. En zo'n cameraploeg moet ze daarbij niet frustreren. In de categorie 'onderschatte voorstellen' breekt Springtij vandaag een lans voor een Sassenheimse vondst. Al enige tijd loopt daar een hondenpoep controleur rond, maar die doet weinig meer dan waarschuwingen uitdelen. Daarom is het tijd, vin den ze in Sassenheim, voor drastischer maatregelen: foto's van overtreders publiceren. Een schandpaal die aan burgerlijke ongehoorzaamheid op stoepni- veau een einde moet maken. Het voorstel werd kort geleden voorzichtig geopperd in een commissiever gadering, volgende week buigt de raad zich erover. Maar dat kon nog wel eens een verhitte discussie worden. Want wie geldt als schuldige: de hond of het baasje? En hoe verhoudt zich de schandpaal tot het grondwettelijk recht op privacy? Voor dat laatste probleem is vast en zeker een doeltreffend compro mis te bedenken. foto ap/ld ANNO 1975 Dinsdag 8 juli LEIDEN - Eijmert Teekens heeft vanmorgen Joop Riethoven (met de heren Vonk en Kouwenhoven deel uitmakend van het Leids Wielercomité) toegezegd dat de Vleesmeesters en Kips Leverworst zich garant stellen voor het gehele bedrag dat is gemoeid met de start van de Tour de France, die mogelijk in 1977 in Leiden zal plaats vinden. Weliswaar hebben het Franse persbureau AFP en het Algemeen Neder lands persbureau het afgelopen weekeinde berich ten verspreid waarin vermeld staat dat de Tour in '77 in het Franse Fleurance zal starten, maar in Lei den wordt de waarde van dit nieuws sterk in twijfel getrokken. Bas Vonk: "Wij hebben tot 15 september een optie. Daar heb ik Tour-directeur Felix Levitan inmiddels al telegrafisch aan herinnerd. Zoals wij gisteren al meldden neemt Joop Riethoven aan dat de publiciteit rond de toewijzing aan Fleurance op een misverstand berust: "Ik veronderstel dat men 1976 en 1977 door elkaar haalt". Vooruitlopend op tegenberichten uit Frankrijk heeft Riethoven van morgen contact opgenomen met Eijmert Teeke die snel voor de 'Leidse' Tourplannen kon gewonnen. Teekens: "Ik hoorde vanmorgen secretaresse dat een goede bekende van mij Avro's Radiojournaal was geweest: Riethoven, daarna was Riethoven al bij me. Twee minuten den we nodig om tot een akkoord te komen. Rie ven is altijd zo'n enthousiaste man, ik vind je steunen. Bovendien kan Leiden hiermee langrijk push worden gegeven". Riethoven: onderhandelingen met Teekens zo soepel zijn pen komt omdat ik eerder al gesproken had directeur van Teekens, Van Egmond. Die stond vankei ijk een beetje sceptisch tegenover het pl maar toen hij eenmaal overleg had gepleegd mi Teekens was alles zo voor elkaar. Mocht 1977 re haalbaar zijn dan kunnen we de start eventueel 1976 organiseren. Ook voor volgend jaar is startplaats bekend. Voor ons maakt het nu schil meer. Het geld hebben we toch".

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18