Asfaltfabriek in Alphen aan banden Gedichten asielzoekertjes op bruggen Leiderdorpse jeugd heeft last van 'zeurende ouderen' Regio/Rijn Veenstreek restaties in Nieuwkoop jïren Adegebied willen natuur ontwikkelen Alphen bindt strijd aan tegen zakkenrollers Eindelijk skaten itie heeft vier verdach- i ernstige ongeregeld- in Nieuwkoop aange- t. Zij verdenkt een ;oper, Alphenaar, ;naar en Zandvoorter trokkenheid bij het in- na de voetbalwedstrijd 1-Italië, waarbij een rug- en hoofdletsel op liep. Een agente raakte zo in het nauw gedreven, dat zij haar pistool trok. Bij de scher mutseling werd zij bijna ge wurgd. De Alphenaar zou boven dien een 45-jarige Nieuwko- per zo erg hebben mishan deld, dat hij buiten bewustzijn naar het ziekenhuis moest. Al le slachtoffers zijn inmiddels weer thuis. :aan van land voor de -an de HSL en de ver- n oi van de A4 vinden de het Ade-gebied in Al aai, Warmond, Leiderdorp igmade pijnlijk, maar lombaar. Om nu in het •ctare grote gebied ook (69 ha) te moeten af- lor natuur ter compen- natuur die door de |de verbreding van de A4 gaat, vinden ze te ver je boeren willen het geld waterstaat voor de ver- (natuurcompensatie be- heeft, gebruiken om ur op hun land te creë- [e beheren. Paul Terwan adviesbureau heeft, is onderzoek positief over lijkheden. presenteerde (bevindingen in het rap- sen voor agrarische :ompensatie in Ade. In ielnieuwe koeienstal van der Heden in Oud Ade gedeputeerde Van der H. Schroten, directeur illand van rijkswater- eerste exemplaren uit- Beiden spraken hun Lu.w?si Jt ^ater<%> het programmamagazine j WV, bibliotheken en ;rt Heijn in Zuid-Holland. ww.waterdagen.nl Koos van Rijn d: 43 i/functie: directeur ba- erwijs Oostergeest (tot 1 us, daarna docent An- lollege Katwijk) ^plaats: Katwijk "rlijke staat: gehuwd, vier waardering uit over het unieke initiatief. Gewoonlijk verwerft rijkswaterstaat voor dit doel im mers land en geeft het vervol gens in handen van natuuror ganisaties. „Ik denk zeker dat er delen van het gebied zijn die op zo'n manier voor de natuur compensatie meetellen", zei Schroten. „De staatssecretaris heeft er echter ook nog wat over te zeggen." Volgens Terwan is de animo onder de boeren goed. Het deel dat de helft van het gebied ver tegenwoordigt, heeft zich al be reid getoond om tegen betaling natuur op hun land te ontwik kelen en te beheren. In totaal is er 7 miljoen gulden voor be schikbaar. Terwan stelde voor om een deel te beleggen waar door er jaarlijks geld vrijkomt als vergoeding. De eerste concrete voorbeel den van natuurontwikkeling door de boeren zijn al in het Ade-gebied te zien. In april werden in de Boterhuispolder twee zogenoemde terrastaluds van honderd meter lang aange legd. Het land werd over een breedte van twee meter tot het wateroppervlakte afgegraven. Bepaalde planten krijgen daar door de kans zich er te ontwik kelen. Verder is er in de Boter huispolder op een totale opper vlak van twaalf hectare 'zeer ex tensief graslandbeheer'. „Ofwel kemphanenland",Jegt Van der Heden uit. „Het is de bedoeling dat de kemphaan die hier twin tig jaar geleden verdween, weer terugkomt." Dit gras mag heel weinig worden bemest en pas op 1 juli worden gemaaid. Om de vogels in alle rust te laten broeden, mag er in de maan- den mei en juni geen vee lopen. Een derde experiment dat nog dit jaar moet beginnen, is het aanbrengen van rietfilters. Bakken met zand en riet bij de boerenbedrijven zouden kun nen dienen als waterzuivering. Vooral omdat veel buitengebie den nog niet zijn aangesloten op de riolering, kan zo'n rietfil ter een góede oplossing zijn. Van der Heden is optimis tisch over de voortgang van het project. „Zeker na de positieve reacties van Van der Sar en Schroten." Samen met zijn col lega's gaat hij nu een plan van aanpak opstellen. Provincie controleert stinkende trommel De provincie Zuid-Holland wil een einde maken aan de stankoverlast van asfaltcentrale Heijmans in Alphen aan den Rijn. Binnen enkele weken laat het provinciebestuur controleren of het bedrijf de stank veroorzakende paral leltrommel heeft stilgelegd. Uitvoerig onderhoud van ge deputeerde Huizer met de directie van de centrale over maatregelen leverde deze week niets op. Gisteren werden de gedichten over water, die tot en met oktober op de hefbruggen over de Gouwe in Boskoop en Alphen sieren, onthuld. FOTO MARK LAMERS alphen/boskoop Gedichten over water, geschre ven door asielzoekertjes van de Alphense basisschool De Vlin der, prijken tot en met oktober op de hefbruggen over de Gou we in Boskoop en Alphen. Pro vinciebestuurder Houtman, burgemeester Rijsdijk van Bos koop en wethouder Dales van Alphen, onthulden de teksten gisteren in aanwezigheid van de scholieren en hun ouders. De gedichten werden geschreven voor het BRUGproject in het kader van de Zuid-Hollandse Waterdagen. Voordat de kinderen aan het schrijven gingen maakten ze eerst een vaartochtje over de Kagerplassen, het Braassemer- meer en de Ringvaart waarover ze een gedicht moesten schrij ven. Vanaf de boot deden de asielzoekertjes veel nieuwe in drukken op: weilanden met koeien, een aquaduct en veel water. Na de vaartocht schre ven ze hun tekstjes. Tekstjes, die moesten beginnen met de regel ,Als ik water zie...' of 'Als ik water voel...' Een woordvoerster van Het Kunstgebouw in Rijswijk, dat het dichten coördineerde, zegt dat er sprake is van verrassende teksten. Ze noemt de kinderen, die onder meer uit Columbia, Joegoslavië, Afghanistan, Tsje tsjenië, Ethiopië en Oekraïne komen, 'heel creatief. „Het is opmerkelijk om te zien hoe goed de kinderen al met hun nieuwe taal kunnen omgaan. Maar het doel om hen op speel se wijze kennis te laten maken met de waterrijke omgeving waarin ze wonen, stond op de eerste plaats. En ik denk dat we daar aardig in zijn geslaagd." De gedichtjes, die op grote borden zijn afgedrukt, zijn zo wel van het water als vanaf de weg goed te lezen. De teksten worden bovendien in een boek je gebundeld. Het wordt in be perkte oplaag uitgegeven. De kinderen en de school krijgen in elk geval een exemplaar. De Zuid-Holland waterdagen, die gisteren begonnen, zijn ook nog vandaag en morgen (8 en 9 juli). Het programma ervan is te vinden op internet: www.water- dagen.nl. Het ligt ook bij de VW's en de bibliotheken. Huis op het water en gras alphen/boskoop Een van de gedichtjes (de kin deren schreven er twaalf in to taal alsmede een groepsge- dicht), dat wel heel toepasse lijk is voor het betrokken ge bied: Water maakt me moe Ogen toe. Ik heb gezien zwaan Huis op het water Zoveel gras Koud. Jennifer Porras Rodellega, 13 jaar Columbia. alphen aan den run tim brouwer de koning Het provinciebestuur vindt dat Heijmans het afgelopen halfjaar onvoldoende bereidheid toon de om de stank te beperken. Bij een geconstateerde overtreding krijgt het bedrijf een boete. De gewraakte trommel, die oud as falt geschikt maakt voor herge bruik, is sinds januari 1998 in gebruik. Klachten Sindsdien regent het klachten bij de provincie. De gemeente Alphen en vooral omwonenden klagen al jaren over stank. In de woonwijk bij de asfaltcentrale hebben ze ook last van de wol ken zwarte stofdeeltjes die gere geld overwaaien. Namens Heijmans reageert advocate Berkhouwer verbaasd op de opstelling van de provin cie. „Ik weet hier niets van", zegt zij. „Bovendien zouden maatregelen in tegenspraak zijn met de toezegging die de pro vincie in januari deed om juist niet-handhavend op te treden. Heijmans heeft een geurneutra- lisatie aangeboden en wil een schoorsteen van vijftig meter bouwen die de blootstelling aan stank met de helft terugbrengt. Maar de gemeente Alphen geeft daarvoor om een mij onbeken de reden geen bouwvergun ning." Een hogere schoorsteen be schouwt de provincie om twee redenen niet als een goede op lossing. Ten eerste verlegt een hogere pijp het probleem slechts. Daarnaast werkt de ge meente niet mee. Heijmans en de gemeente zien verhuizing van het bedrijf als een oplos sing, maar de provincie wil daarop niet wachten. „Het gaat om een acuut probleem", zegt een woordvoerster. Eén van de klagende omwo nenden, Van Spijker, hoopt vu rig dat de provincie de beloofde maatregelen uitvoert. „De pro vincie gedoogt de illegale situa tie al veel te lang", zegt de Al phenaar. „Ik heb een advocaat in de arm genomen die binnen veertien dagen naar de Raad van State stapt. Ik heb namelijk binnen de gestelde termijn van de provincie geen antwoord ge had op mijn verzoeken tot handhavend optreden. Daarbij moet ik nog zien dat die paral leltrommel stopt. Vandaag heb ik toevallig nog niet gemerkt dat hij draait, maar dat kan morgen weer anders zijn." Soepel Mochten de maatregelen van de provincie wel succes heb ben, dan trekt Van Spijker zijn Raad van State-zaak in. „Ik ben blijer met maatrege len tegen de stank dan met een verhuizing van de asfaltcentra le. Want als dat gebeurt, duurt het misschien nog twee jaar tot die verhuizing een feit is. Al die tijd zal dan sprake zijn van een soepel gedoogbeleid, omdat het bedrijf zijn goede wil heeft ge toond." leiderdorp eric went De gemeente Leiderdorp denkt dan wel na over nieuwe voorzieningen voor jongeren, maar ei genlijk moet er meer vertier komen voor oude ren. Nu hebben volwassenen namelijk zo weinig te doen, dat -ze overal op letten. Zorg daarom voor meer bewonersbijeenkomsten, dan houdt de overlast van deie ouderen vanzelf weer op. Dat is een opvallende suggestie uit het onder zoek 'Wil je weten wat ik wil'. In opdracht van de gemeente ondervroegen tien Leiderdorpse jon geren de afgelopen maand 26 leeftijdsgenoten van 12 tot 18 jaar. De uitkomsten van deze vraag gesprekken dienen als basis voor een serie ron de-tafelgesprekken en een jongerendebat. Daar worden afspraken gemaakt over uitvoering van de ingebrachte ideeën. Ideeën om het in Leiderdorp leuker te maken voor jongeren zijn er genoeg. Zorg dat er meer uitgaansmogelijkheden komen, zoals een jeugd- café en een discotheek, geven de jongeren als be langrijkste suggestie mee. Want nu gaan ze vaak tv lajken of computeren, omdat er niets anders te doen is. Een bioscoop en cursussen breakdance zouden het ook goed doen in Leiderdorp. De gemeentelijke hangplekken kunnen deze jongeren gestolen worden. Ook Sjelter en het Jongeren Informatie Punt QIP) scoren een dikke onvoldoende. Sjelter is saai, er komen 'randde bielen' en het is 'een oude tuttent'. En het JIP is in het internet-tijdperk achterhaald. Wethouder Kolman is blij met de onderzoeks resultaten. Zij betreurt het dat de animo om mee te doen zo klein was: van de 800 aangeschreven jongeren reageerden er in eerste instantie slechts zeven. Maar ook daarvoor hebben de onder vraagden een suggestie: betaal jongeren voor hun deelname aan de plannenmakerij, omdat ze anders liever kiezen voor een baantje. et uw favoriete vakantie kantie in de bergen van 2 rland. Gezonde lucht, andelen en genieten van uur. leze zomer heb ik nog akantie gepland, omdat rouw bezig is met afstu- En ik moet hier bij Oos- nog de overdracht re- roor ik aan mijn nieuwe n Katwijk begin. Dus hoe it lopen moeten we nog let u liever nooit meer te- een keer een handge- gehad met een inbreker, ik 's nachts opgebeld Rijn schoonzuster dat ze breker hadden gepakt, igen naar haar toe en ielen er over en weer :n, voordat de politie ter verscheen. Die man was i derhoudsmonteur in van onze familie en wist i bepaald moment zoveel i n over het huis dat hij 's s een keer langskwam, lie man zie ik liever nooit erug. heeft u zich de afgelopen tan geërgerd? manier waarop iedereen het voetbal aanholde. En dan even niet loopt zoals >u moeten lopen dan heeft her helemaal afgedaan. alphen aan den rijn saskia buitelaar Politie, gemeente en winkeliers gaan deze zomer samen actie voeren tegen zakkenrollerij in Alphen. Agenten, stadswachten en parkeerwachters surveilleren vaker en delen flyers met veilig heidstips uit. Volgens D. Bijkerk van de po litie zijn het afgelopen half jaar meer zakken gerold dan voor heen. „Elke dag doen mensen aangifte. En waarschijnlijk ge beurt het vaker dan wij weten, want niet iedereen meldt dief stal. Waarom het plotseling is toegenomen, weten we niet." Plaatsvervangend districts chef J. van den Akker heeft wel een vermoeden. „In Zuid-Euro- pese landen is het nog veel er ger dan hier. Steeds meer men sen uit die landen komen naar Nederland, dus dan neemt dat soort criminaliteit ook toe." De nieuwe voorzitter van winkeliersvereniging Winkel stad W. Breukel bevestigt dat de actie nodig is. „Gisteren nog liet een mevrouw haar kinderwa gen en tas even buiten de win kel staan en onmiddellijk ging een jongeman met haar spullen aan de haal. Een verkoopster kon de dief gelukkig grijpen. Het is duidelijk dat we er wat aan moeten doen." Terwijl je volgens mij als fan door dik en dun moet gaan. Maar als je ziet hoe er met ver lies van een nationale ploeg wordt omgegaan... Al dat ge weld en drankgebruik. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Een goed glas wijn. Wat is uw liefste bezit? Mijn gezin. Vroüw en kinderen, daar houd je het meest van, daar kun je altijd op terug val len. Welk beroep zou u nooit willen hebben? Voordat ik ging studeren heb ik allerlei uitzendwerk gedaan. Toen heb ik ook een tijdje ach ter een lopende band gestaan. Bij een visverwerkingsbedrijf moest ik visjes op de lopende band leggen. Zulk geestdodend werk zou ik nooit meer willen doen. Wat zou u graag nog eens over doen? Ik heb heel lang geleden met mijn vrouw een fietstocht ge maakt door Zuid-Engeland. We hadden nog geen kinderen en gingen met zijn tweeën op een tandem en kamperen. Die va kantie was een belevenis. Dat zou ik nog wel eens over willen doen. Wat is uw grootste verdienste? Dat ik samen met het team en de ouders van deze school een gezellige, maar toch ook goeie leeromgeving heb gecreëerd. Wat is de lelijkste plek in War mond? Het kruispunt bij het spoorweg viaduct. Bepaald geen mooie entree van het dorp. Een beetje een afknapper als je eerst over die mooie Oranje Nassaulaan bent gereden. Waaraan bent u verslaafd? Mensen in mijn directe omge ving zeggen soms dat ik aan mijn werk verslaafd ben. Ik rook niet, drink matig. Nou ja, weet je, ik ben misschien wel verslaafd aan appelgebak. Als er ook maar iets te weren is in school komen ze bij mij altijd met appelgebak. Omdat ze we ten dat ik dat vreselijk lekker vind. Ik maak er ook wel eens een grapje over: 'jongens de rapporten komen er aan, ik vind appelgebak wel lekker'. tekst: erna straatsma foto: hielco kuipers alkemade Nadat jongeren drie jaar geleden al een ver zoek bij de gemeente indien den, was het gisteren dan zo ver: Alkemade heeft zijn eigen skatepark. Op het parkeerter rein bij jongerencentrum Splotsz in Roelofarendsveen opende wethouder Nagtegaal gisteravond de vier toestellen. De skategroep Hardcore, die zich de beste amateurskaters uit de regio noemen, gaf een demonstratie. Nagtegaal bewonderde de jongeren om het geduld dat ze hadden voordat de voorzie ning er was. Het project had immers heel wat voeten in de aarde. Twee locaties aan de Meerkreuk in Oude Wetering gingen niet door, omdat de omwonenden dat niet wilden. Verder waren er discussies in de raad over de hoge kosten (120.000 gulden). Omwonen den van de huidige locatie za gen de voorzieningen eerst ook niet zitten. Nagtegaal: „De skaters hebben ze kunnen overtuigen dat er geen overlast zou komen. Er is veel overleg geweest, ook met Splotz en de voetbalclubs. Als het polder model niet al was uitgevon den, was dat hier gebeurd." FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17