Knielen voor zuster Salvatrix Geloof Samenleving Over Beatrix, Machiavelli en de demagoog Korach ZORGELOZE VAKANTIE? ZATERDAG 8 JULI 2000 979 VANDAAG Vandaag 30 jaar geleden, op 8 juli 1970, vertrok de Nederlandse aartsbisschop en kardinaal Bernardus Johannes Alfrink naar Rome om bij de paus te pleiten voor soepelere celibaatre- gels. Een aantal maanden daarvoor had het door hem bij eengeroepen 'pastoraal concilie van de Nederlandse kerkprovincie' in een brief voorgesteld dat 'de paus de mogelijkheid zou moeten overwegen in de kerk ruimte te scheppen voor getrouwde priesters.' Alfrink ging naar Ro me om de brief toe te lichten, maar kreeg nul op rekest. Dit jaar, op 5 juli, werd herdacht dat Alfrink 100 jaar gele den in Nijkerk is geboren. Hij stierf in 1987 in Nieuwe- gein. Op 8 juli wordt tevens herdacht dat de heilige bisschop Kilianus van Würzburg in circa 689 het leven liet. Deze Ierse geestelijke werd gedood door weduwe Galiana, om dat hij verhinderde dat zij hertrouwde met de broer van haar overleden echtgenoot. Vandaag 72 jaar geleden, op 9 juli 1938, werd de imposante kathedraal van Reims in Frank rijk na een restauratie feestelijk heropend. De kathedraal, gebouwd in de dertiende tot de vijftiende eeuw, had ernstige schade opgelopen geduren de de Eerste Wereldoorlog (1914-1918). Historisch is de kathedraal van veel waarde voor de Fransen omdat hier eeuwenlang de Franse Koningen werden gekroond. Op de rijk gebeeldhouwde facade is nog een 'galerij der ko ningen' te zien. Het totale bouwwerk is 150 meter lang en heeft torens van 81 meter hoogte, en is van binnen 38 meter hoog. Op een 9de juli in het jaar 1900 werden in China tijdens de zogeheten Boxeropstand, gericht tegen buitenlanders, zo'n 100.000 christenen vermoord. Het Vaticaan selec teerde daar 29 mensen uit, hoofdzakelijk franciscanen, en verklaarde hen zalig. Jubileum pastor van Vogelenzang vogelenzang Emeritus-pastor H. Hanssen (79) van de rooms- katholieke parochie Vogelenzang viert zondag zijn vijftigjarig ju bileum als priester. Pastor Hanssen is zeventien jaar parochie priester geweest in Vogelenzang. Zeven jaar geleden vond hij het op 72-jarige leeftijd welletjes, maar hij bleef betrokken. Zo is hij rector van het Luciaklooster in Bennebroek, en valt hij nog regelmatig in bij eucharistievieringen in Vogelenzang. Ook wordt hij nog regelmatig gevraagd om bijvoorbeeld uitvaarten te leiden. Op Hanssens eigen verzoek gaat het zondag om een bescheiden feestje. De viering van half elf krijgt het thema 'De vrijwilliger in de kerk' mee, omdat dit onderwerp pastor Hans sen altijd na aan het hart heeft gelegen. Alle koren zullen tijdens de viering hun stem laten horen. Na de viering is er gelegenheid om de jubilerende pastor te feliciteren. Buitenlands geld voor restauratie toren noordwuk De Noordwijkse Commissie Fondsenwerving Kerk toren vraagt alle parochianen die na hun vakantie buitenlands muntgeld over hebben dit te schenken aan de restauratie van de toren van de Sint Jeroenskerk. Al meer dan een halfjaar is er een actie gaande onder de noemer 'Draag ook uw steentje bij'. Er is minder tot nu toe minder geld binnen dan verwacht: 130.000 van de 450.000 gulden. De commissie vraagt parochia nen na te denken over andere actievormen om het restauratie- geld bij elkaar te schrapen. GODGELEERDHEID EN WERELDGODSDIENSTEN IN LEIDEN Cursussen voor iedereen Uitleg van het Oude en het Jodendom Christendom Kerkgeschiedenis Niet-bijbclse hedendaagse godsdiensten Antieke godsdiensten Godsdienstpsychologie en -sociologie Godsdienstwijsbegeerte en ethiek. ordt van september tot december gehouden o< Ja! g,„ vang ik de toehoordersbrochure 2000/2001 Postcode en woonplaa S Stuurt u deze bon naar: Universiteit Leiden, Faculteit der Godgeleerdheid, t.a.v. dr J.G. Mooi, Postbus 9515, 2300 RA Leiden Universiteit Leiden Jubileumuitgave Oegtsgeestse Duinzigtschool L ei ds e hei tig e oegstgeest afke van der toolen Minirok? Niet bij zuster Sal vatrix. „Als je op je knieen zat mocht de rok niet meer dan tien centimeter erboven ko men, dit werd echt gecontro leerd en dan kon je naar huis om iets anders aan te trekken." Mooie herinneringen in het ju bileumboekje Met een blik op de toekomst van de rooms-ka- tholieke Duinzigtschool. Het prille begin, honderdvijftig jaar geleden. Twee zusters van de congregatie Penitenten Re- collectinen van de Onbevlekte Ontvangenis kwamen op ver zoek van baron Van Wijcker- slooth, tevens bisschop, naar Oegstgeest om een klooster an nex bewaarschool te stichten. Ze hadden daar ervaring mee. In de legerplaats Roosendaal hadden de zusters Recollecti- nen de plaatselijke meisjes al uit de klauwen van het losban dig soldatengespuis gered. Dit door een pensionaat te stichten in het huis van - fraai detail - een zekere heer Panneboeter, 'een plaatselijk bekend godslas teraar'. Van Wijckerslooth, bisschop in partibus infïdelium (in het land der ongelovigen), had zijn pa leisje op de buitenplaats Duin- zigt gebouwd. In hetzelfde park kwam nu ook een klooster te staan, met een wees- en oude- liedenhuis en een bewaar school. Vijf zusters, zeven wees kinderen en acht vrouwen vormden de eerste bewoners- groep. Pas ver in de twintigste eeuw, de school telde inmid dels zo'n duizend leerlingen, is besloten het meisjesinternaat op te heffen. Kleurrijke figuren bevolken de pagina's van het jubileumboek je. Soeur 'Doosje Thee' van mu Eerste Heilige Communie op Duinzigt, niet ver na de Tweede Wereldoorlog. ziek. De 'ietwat zurige' zuster Cleophas, die niet zo goed kon lopen. Soeur Bentendiana van de bakkerij, die oogluikend toe stond dat de kinderen appeltjes op de oven te drogen legden. En de altijd goedlachse meid Bertha: „Heel Oegstgeest kende Bertha, alle kleuters kenden Bertha en Bertha kende alle kleuters. Wanneer wij dan elke ochtend om even voor negen op onze knietjes voor die poort lagen, hieven we met zijn allen dit spreekkoor aan: Bertha doe de poort eens open Het is zo koud om hier te lopen Het is zo koud om hier te staan Bertha laat ons binnen gaan. En dan kwam Bertha, lange rokken, knotje in haar hals, met rammelende sleutels de poort open doen en luid lachend riep zij dan: Hallo kinderen, zijn jul lie daar weer? Kom maar gauw naar binnen, de kachel brandt lekker warm", aldus het verhaal van de oud-leerlingen Herman en Truus Meijer in Met een blik op de toekomst. En dan was er natuurlijk de strenge, in traditionele kledij gestoken zuster Salvatrix, die tussen 1952 en 1982, de scepter zwaaide. 'Die echt altijd alles wist en zag'. „In het hoofdge bouw was ook het kamertje van zuster Salvatrix. Als je daar naar binnen moest dan had je wel wat uitgespookt." De leerlingen uit de dertig Sal- vatrix-jaren - ze nam in '82 af scheid - herinneren zich Duin zigt als 'een hele strenge school'. Mirjam Bouwman: „We mochten geen lange broe ken aan en geen make-up op. Een keer had ik die fout ge maakt en moest ik mij melden om de make-up er met een na gelborsteltje af te laten halen. En gek, maar je deed het ook niet meer." Zuster Salvatrix legde de grond slag voor de middelbare school die Duinzigt nu is. Tot op de dag van vandaag met die rooms-katholieke signatuur, al heeft de tijdgeest ook hier toe geslagen. Duinzigt staat tegen woordig bekend om de ophaal acties van Ineke Schaap voor goede doelen als Ghana en Kosovo. Met een blik op de toe komst: „Een R.K. school dient deze identiteit uit te dragen. Het zijn vooral deze acties, ge baseerd op het geweten en het normbesef van de kinderen, waarmee Ineke Schaap onze school dat beetje extra geeft, waardoor je woorden als 'iden titeit' en 'richting' bij Duinzigt in de mond durft te nemen." Een echte Leidse hei- lige is voor mij pro- fessor Cleveringa. Zoals hij in de Twee de Wereldoorlog te gen racisme en fascisme is op gestaan is voor mij een inspi ratie geweest. Cleveringa heeft in zijn positie als hoogleraar in een heel moeilijke periode toch stelling genomen. Ik denk dat die strijd tegen ra cisme en fascisme nog steeds actueel is. Vanuit mijn achter grond als allochtone vrouw - ik ben in Suriname geboren - kom ik het ook tegen. Dus ik kan me voorstellen wat het was voor de joden toen. Gaat het om een wereld heilige, dan is Nelson Mande- la zeker een waardevolle fi guur. Omdat hij na die perio de in de gevangenis toch bo ven bepaalde dingen uit geste gen is, en de voorwaarden voor een harmonieuze sa menleving heeft geschapen. Maar ik heb ook nog een Suri- naamse heilige. Dat is Au de Kon. Dat is ook ieman zowel in Suriname als Ne land heeft gewoond. Dat in de dertiger jaren. Hij w i socialist en heeft veel gesi ven over de geschiedenis Suriname. Zijn boek Wij ven van Suriname is voor veel Surinamers een geweest. Hij heeft veel Sul mers politiek bewust gein, Hij is bij uitstek de eerste soon geweest die pleitte v gelijkheid en dergelijke. Maar Anton de Kon was i alleen anti-kolonialistiscl zig, maar ook anti-fascist Hij is uiteindelijk slachto! van het nazi-regime gew<1 den, en in een kamp over i den. Inzendingen naar: De Leidse Heiligen, p/a Oude Rijn 44 b/c, 2312 HG Lei den. Onze koningin wil niet in een reclamespotje. Op internet wijst zij - althans een vrouw met een stem die sprekend op de hare lijkt - de netsurfer op het bestaan van de vacaturebank Monster- board.nl. De Rijksvoorlichtingsdienst doet er al les aan daar een stokje voor te steken. Je hoeft trouwens haar tekst alleen maar te lezen om te weten hoe die klinkt. „Mijn naam is Bea trix en het is mijn uitdrukkelijke wens, later als ik groot zal zijn, vorstin te wor den van dit mij zo dierbare land." Machiavelli zou het met het verzet van Beatrix eens zijn geweest. Spot moet een heerser vermijden, schreef hij in De Prins. De secretaris van derepubliek Flo- Zrence schreef het boek aan het begin van de zestiende eeuw. Het is een ijzingwek- III kend heldere uiteenzetting hoe een heerser zich moet gedragen en handelen OQ om de macht te krijgen en houden. Regel 19 van Machiavelli luidt: De nood- Xzaak tot het vermijden vanminachting en haat. Frivoliteit en besluiteloosheid lei- den tot minachting.Het tonen van gran- deur, moed en kracht brengt een heerser /S achting. gjr' Toelaten dat een hear-alike haar nadoet <in een reclamespotje doet wel degelijk afbreuk aan Beatrix grandeur. God heeft het trouwens niet op koningen. Deze week worden de hoofdstukken 16, 17 en 18 van Numeri gelezen. Ze dragen de <naam van Korach. Over hemlater. Het bijbehorende profetenstuk is 1 Samuel Hl 1:14 - 12:22. De profeet Samuel heeft net een koning aangesteld, omdat het volk Israel daarom heeft gezeurd. Er zijn andere leiders geweest die het volk veilig heid hebben gebracht, maar zodra het volk de Ammonitische koning Nachasj heeft zien opereren in de oorlog tegen hen, wil het ook een ko ning. Samuel noemt het willen hebben van een koning een zon de. Het stuk uit Samuel, een nako meling van Korach, wordt gele zen omdat het net als het Nume- ri-stuk Korach gaat over de on tevredenheid van het volk met het leiderschap. Samuel wordt ingeruild voor Saul. Mozes en Aaron moeten worden vervan gen door een meer democratisch gekozenleiders. Zegt Korach. Korach is een van de hulppries ters. Zijn clan heeft de taak de zware spullen van het tabernakel te dragen tijdens de trektochten van het volk door de woestijn. Korachs clan is dus een clan met aanzien. Bovendien was Korachs rijkdom voor dat hij uit Egypte wegtrok zo groot, dathij spreek woordelijk is geworden in de joodse traditie. Zo rijk als Korachluidt een jiddische uitdrukking. Desondanks werpt Korach zich op als pleitbezor ger van het gewone volk. Samen met Dathan, Abiram en On verzet hij zich tegen het leider schap van Mozes en Aaron. „Het is nu voor u ge noeg geweest, want de hele gemeenschap, zij al len zijn heilig. Waarom verheft u zich boven de gemeenschap van de Eeuwige?" Mozes schrikt zo, dat hij op zijn gezicht valt en vervolgens voorstelt dat God zal laten zien wie Hij als leiders verkiest. De 250 aanzienlijken van het volk die het viertal achter zich heeft, moeten de volgende dag wierook aanbieden aan God. Accepteert God de wierook dan zullen zij het volk leiden, zo niet, dan zal God dat laten blijken. God handelt geheel in de geest van Machiavelli. De aarde scheurt open en slokt Korach op. De 250 aanzienlijken worden ge troffen door de bliksem en ver branden. En dan zijn er nog de 14.000 man uit het gewone volk die door een plaag sterven. Maakt God korte metten met de democratie? Ja en nee. Democra tie bestaat niet in de bijbel. Maar niet alle leiderschap is per defini tie goed. Wat niet wil zeggen dat elke opstand tegen het leider schap goed is. Korach valt Mozes en Aaron ten onrechte aan. Maar de grootste zonde van Korach is dat hij demago gische middelen inzet om meer macht voor zich zelf te verwerkelijken. Het belachelijk maken van Mozes en Aaron is een van die middelen. Zo vertelt hij het volk de volgende parabel: „Een arme weduwe had een veld. Toen ze het wilde ploegen, verbood Mozes haar om het te ploegen met een os en een ezel. Toen ze begon te zaaien, verbood Mozes haar het te zaaien met verschillende soorten zaden. Toen de oogst aan brak, beval Mozes haar de hoeken van dev< niet te oogsten, maar ze te laten liggen voo:11 armen. r Hij vroeg ook een offer voor de priesters enr de Levieten. De vrouw verkocht het veld en schapen, zodat ze ongestoord kon leven. Ni toen de eerste lammeren waren geboren, le Aaron en eiste het eerste lam. Toen de scha i werden geschoren, eiste Aaron de eerste w< Uiteindelijk liet ze de schapen slachtten en r bracht alles als offer naar de Tempel, zodat i on alles kreeg. Zulk soort mensen zijn Mozi i Aaron. Korach maakt Gods wetten, die Mozes heef geschreven, belachelijk door het voor te ste alsof ze steeds alles van de vrouw eisen, ter j het steeds om een deel gaat. Demagogie ga 1 van alles of niets. Nederland is vol. Heel Ne r land? Of maar een gedeelte. Dementie is htQ ste dat iemand kan overkomen. Altijd? Of z nog andere aspecten aan dementie. De files maken de Nederlandse economie 1 O ja? Hoe kan de economie dan nu ook dra u als een tierelier. Demagogie beperkt de visi l de luisteraar tot hij denkt dat er slechts één lossing is voor een probleem, dat bovendie eerst door de demagoog zelf in het leven is roepen. God maakt korte metten met de demagoog rach en zijn mede-dissidenten. Machiavefi instemmend hebben geknikt. Leiderschap! niet ondermijnd worden. Maar voor de bijb dat niet het enige; het moet ook geïnspireet en vervuld door bescheiden mannen als Mi Aaron en Samuel. WEEROVERZICHT BUITENLAND WÊÊÊ O Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Meest bewolkt en enkele buien. Za terdag ook af en toe zon. Middag- temperatuur uiteenlopend van 18 graden in het zuiden en tot ongeveer 12 graden in het noordwesten. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het midden en noorden buien. Maxi ma tussen 17 en 20 graden. Dene marken: Wolkenvelden en kans op een enkele bui. Maxima ongeveer 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wolkenvelden en kans op een bui, ook hier en daar wat zon. Maxima uiteenlopend van 14 graden in het noorden tot 19 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Vrijdag bewolkt en perioden met re gen of motregen. Zaterdag eerst zon, later op de dag vanuit het westen kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en geregeld buien, mogelijk met onweer en lokaal veel neerslag. Zaterdag ook af en toe zon en later vanuit het westen opnieuw buien. Maxima van 18 graden langs de kust tot 23 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Vooral vrijdag flinke buien, sommige met onweer, verder ook af en toe zon. In het zuidoosten steekt de Mis tral op en blijft het zonnig en droog. Maxima tussen 20 en 25 graden, in het uiterste zuiden 25 tot 32 graden Spanje: Langs de Golf van Biskaje eerst wol kenvelden, enkele buien en een ste vige noordenwind. Verder flinke pe rioden met zon en droog. Maxima 30 tot 40 graden, in het noorden ondei wolken slechts 22. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig, op de meeste plaatsen droog en warm. Middagtemperatuur rond 33 graden. Tunesië: Zonnig, droog en heet. Maxima rond 40 graden. Madeira: Perioden met zon, maar ook enkele stapelwolken en een kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 24 gra den. op een bui. Maxima rond 26 graden. Oostenrijk: Vanuit het noordwesten meer bewol king en enkele regen- of onweersbui en, lokaal veel neerslag. Middagtem peratuur eerst rond 30 graden, zater dag minder warm. Zwitserland: Vanuit het noordwesten meer bewol king en zware regen- of onweersbui en, met veel neerslag en een stevige noordenwind. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, zaterdag minder warm. Polen: Wolkenvelden, enkele regen- en on weersbuien, maar ook zonnige mo menten. Vooral zaterdag in het zui den de zwaarste buien. Maxima tus sen 20 en 26 graden. Zaterdag een stuk koeler. Italië: In het zuiden zonnig, droog en warm. In het noorden enkele regen- of on weersbuien. Maxima van 30 graden in het noorden tot 40 plaatselijk in het midden en zuiden. Griekenland en Kreta: Zonnig en extreem warm. Maxima tussen 35 en 42 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en erg heet. Maxima tussen 37 en 44 graden. ZONDAG 9 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.32 Zon onder 21.57 Maan op 14.59 Maan onderCU.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.46 23.16 10.19 22.49 Laag 06 27 19.16 06 08 18 57 MAANDAG 10 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.33 Zon onder 21.57 Maan op 16.09 Maan onder02.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11 50 «00.00 11.23 23.33 Laag 07 16*20.06 06 57 19.47 §M L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) Luxemburg Madrid Malaga Mallorca onbewolkt ver 1 licht bew. w.s. 0 bewolkt onweer -W warmtefront CS opklaringen JL sneeuw L koufront lagedruk mist zonnig 19 windrichting temperatuur H -1000- hogedruk luchtdruk in hecto pascal REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag varv8.30 tot 1 n 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrlmi het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen 1,- k» betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnei worden verzonden geldt een toeslar aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen* van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, 6 Stockholm zwaar t Warschau zwaar t Wenen half be Zünch zwaar t Bangkok zwaar t Casablanca zwaar t Johannesburg licht tx 17 13 0.0 Los Angeles half be1 19 14 5.0 New Orleans licht be 28 13 0.0 New York half be' 26 16 0.0 Tel Aviv onbewc 33 24 0.2 Tokyo zwaar t 23 17 0.0 Toronto onbewc 26 21 0.0 Tunis onbewc 15 4 0.0 Vancouver licht be 22 17 0.0 35 23 0.0 26 17 0.0 34 24 0.0 28 22 0,0 23 13 0.0 38 23 0.0 21 11 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars wor den uitgenodigd hun ei gen idool voor te dragen. Een jury onder leiding van burgemeester Postma maakt op Allerheiligen (1 november) de tien uitver korenen bekend. In Leidsch Dagblad geeft een aantal Leidenaars alvast een voorzet. Vandaag PvdA-raadslid Rubia Zschüschen. Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als uw auto afhaakt, rijdt li gewoon verder in een vervangende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14